Izpiti

bolha · 112290

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #60 : 19 Maj 2006, 09:15:19
Ajki, verjemi, si razlagam popolnoma pravilno. Psa pripravljam na IPO 1. C pa odsvetujem vsem, ki v vsakdanjem življenju ne želijo imeti težav, ko jim bo izza kakšnega grma skočil tekač, otrok ipd., pes pa bo preklopil in ugriznil.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #61 : 19 Maj 2006, 12:10:48
No Urška, tokrat se pa enkrat za spremembo strinjam s tabo. Sem namreč prevečkrat občutila rezultate šolanja obrambe po najstarejšem B in kasneje C programu na svoji koži. Vsem teoretičnim nakladanjem navkljub. S psmi, ki so delali obrambo do višjih stopenj pa ni bilo nobenih problemov.


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #62 : 19 Maj 2006, 13:01:32
jaz sem z svojimi psi še po starem beju in potem po c programu izšolal kar nekaj psov. in nisem imel problemov, kaj šele kakšnega ugriza. Da pa pes napade iza grmovja je pa to nekaj čisto drugega. Najbolje je da se preveri kaj je mimoidoči že naredil tistemu psu, zato ker pes sam od sebe ne ugrizne, če niso izpolnjeni pogoji zato.in se nikakor nestrinjam, da je to posledica šolanja obrambe. Če je pes bil normalni izšolan, nebi smelo biti problemov.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #63 : 19 Maj 2006, 13:10:25
Obramba na Cju je zaradi tega, ker je za psa prevelik skok idit na direktno obrambo na program IPO 1.
Sej pa se lahk reče, da to ni nobena obramba, pes samo ugrizne pa je stvar narejena. Po IPO1 programu, pa moreš kar orng trenirat, da psa naučiš obrambo. Ponavadi so psi še nezreli za obrambo, zato so naredili C program.

neumnost.
Nič ni prevelik  skok direktno na IPO 1. Jaz bi šla direktno na IPO 3, če bi to bilo možno.
In ravno zato,ker pes na C ugrizne into je to , če mi lahko kdo razloži v čem je tu poanta? Če ne dela potem naprej na višjih izpitih (kar mnogi ne) je s šolanjem tega ugriza večja škoda kot korist. Bolje  ,da bi jih naučili kakšen trikec, pa odpoklic iz igre s psi in od bežeče divjadi.
Če pa dela naprej na višjih ozpitih je pa tudi boljše z enim orng programom in markerjem, kot pa kar tak vse povprek na hojladri , da ugriz v tekmovalnem smislu samo nepovratno zaj.. oz uničijo ob pripravah na C.

BBh pa jaz ne bi ukinila ampak bi ga pustila- z več izvedbe brez vrvice.Ta bi bil obvezen  za izpit  za urbano okoje oz za vse pse , ki gredo kdaj z dvorišča.
Ukinila bi pa sedanji A,ker je brezvezen in uvedla stari A  in B (še prinašanje) kot izpitni in tekmovalni program po nižjih programih, C pa bi bil celotni tekmovalni program poslušnosti kot je v IPO 3 ,s tem ,da bi se višina preskoka in teža predmeta prilagajala velikosti psa.

 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #64 : 19 Maj 2006, 13:15:09
jaz sem z svojimi psi še po starem beju in potem po c programu izšolal kar nekaj psov. in nisem imel problemov, kaj šele kakšnega ugriza.
Sej ni fora v tem, da ni problemov , v čem je prednost oz poanta ?
Za vzrejna npr da boljše informacije preiskus naravnih zasnov,kot pa en zblefiran ugriz v rokav.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #65 : 19 Maj 2006, 14:48:14
Citiraj
Da pa pes napade iza grmovja je pa to nekaj čisto drugega. Najbolje je da se preveri kaj je mimoidoči že naredil tistemu psu,...zato ker pes sam od sebe ne ugrizne, če niso izpolnjeni pogoji zato

BLA BLA BLA. To je točno tista logika, zaradi katere imamo sedaj vsi težave z našimi "nevarnimi" psi.
V čem je po moji čisto nestrokovni (z obrambo se nikoli nisem ukvarjala, ker me ne zanima) oceni problem? pes, ki je bil prej malo zoprn in je rad stekel recimo za kolesom ali malce grozil mimoidočim, se je na tačaju naučil, kako prijetno je ugrizniti, pa je to v praksi pridno uporabil. Ni ga pa lastnik v tem tečaju naučil pravil kdaj in kako se lahko grize, niti ga ni naučil dovolj solidnega odpoklica, da bi ga lahko ustavil sredi napada. Res je pes ne ugrizne brez vzroka. lahko se mu zdiš soliden plen, lahko se mu zdi da ogrožaš njegov teritorij, lahko se mu zdiš podoben markerju, lahko.....



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #66 : 19 Maj 2006, 19:06:34
Jaz grem za Atro junija delat B-Bh pa sem zagotova da bova naredili  :) Je tamala super pridna!!!!!

Sem pa skoraj zagotova, da česarkoli naprej nebi mogli it delat po izpitih, ker Atra ni nikoli ugriznila človeka (razen v igri pa še to sploh ne stisne) pa tudi dvomim da ga bo.

So mogoče še kakšni drugi izpiti za delat, ki so v zvezi š šolanjem (poleg agilitija, RO, reševalcev)?

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #67 : 19 Maj 2006, 22:21:23
Tudi midve z Asko imava namen narediti samo izpite do tega B-bh (no s tem vred). Z  AM-ji se itak ne bi smelo vaditi obrambe, pa tudi če ne bi bilo tako, ne bi šle je vaditi, pa ne da bi bili AM-ji tako agresivni, samo so le prvinski psi in niso ravno tako majhni, pa tudi niso psi čuvaji. Tako, da kak RO pri nama kaseneje pride v poštev ali pa kaj drugega, bom še videla. ...lp


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #68 : 19 Maj 2006, 22:41:15
Joj, midve sva pa C delale. A sem naredila napako? Zaenkrat še nismo imeli problemov s tem da bi začela tečti za tekačom ali kolesarjem. Poznam pa eno bokserko, ki je začela lajati na potapljača ker jo je spominjal na markerja  ::)
 Na IPO 1 dela pes že revirje ne?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #69 : 20 Maj 2006, 01:13:12
Na IPO 1 imaš 2 revirja, praznega in tistega v katerem je marker.


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #70 : 20 Maj 2006, 06:50:07
Zadeva je takšna, si naredila c izpit kjer je zraven obramba, ni čisto nič narobe, verjetno pa pri tem neboš ostala in boš nadaljevala. Revirji pri ipo 1 noso noben bav bav, jih je simpl naučit. Če ma kdo probleme s tem vam jih lahko pomagam rešit, imam veliko izkušenj z šolanjem obrambe, saj sem markiral, inpomagal pri pripravi psov za SP. Imel sem tudi svojega markerja, ko sem še imel Malino po imenu LEE, ki sem ga zaradi različnih razlogov prodal  Policiji, tam se je pa izkazalo, da je bil to najboljši pes v slovenski policiji, njegov vodnik je pa postal g. Potočnik iz policijske uprave Kranj.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #71 : 21 Maj 2006, 12:57:37
Ja, sedaj sva začela po premoru spet hoditi v šolo, samo ne vem če bom šla delati IPO 1 (ker imave probleme pri sledi), jo bom pa učila revirje.




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #72 : 25 Maj 2006, 09:48:28
Ja, sedaj sva začela po premoru spet hoditi v šolo, samo ne vem če bom šla delati IPO 1 (ker imave probleme pri sledi), jo bom pa učila revirje.



ja kdor reče "A" naj reče še "B"- se pravi, če je začel čačkat po obrambi, naj jo izšola do konca.
Sled pa:   nič panike- večerjo namesto v skledo v stopinje in počasi bo .... ;-)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #73 : 25 Maj 2006, 09:51:50
. Imel sem tudi svojega markerja, ko sem še imel Malino po imenu LEE, ki sem ga zaradi različnih razlogov prodal  Policiji, tam se je pa izkazalo, da je bil to najboljši pes v slovenski policiji,

se pravi grizel je po tvojem sistemu zagotovo super  :)
kaj pa ostalo ?  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #74 : 25 Maj 2006, 12:14:52
Tudi vse ostalo je bilo super. Za sled sem pa moral mal več truda vložit.Sicer je pa tako vsak kdo ima svoje mišljenje moje je takšno pogledaš psa in v njem vidiš lastnika.
Do danes še moj pes ni ugriznil nobenega človeka pa verjemite sem že 17 leto v kinologiji pa nisem imel malo psov. Še po starem b-ju sem delal izpit, pol sem šel pa v reševalne vode pa sem tam prav tako naredil ipite in nisem imel nobenih problemov, kar se tiče obrambe. In z Lee-jem sem prav tako bil v reševanju, pa prav tako nič problemov. ŠE VEDNO SE DRŽIM TEGA, DA ČE JE PES IZŠOLAN V NORMALNIH POGOJIH NEBI SMELO BI PROBLEMOV.

Nekaj pa drži, da pes, ki si je okusil slad vaje obrambe mora bit skozi pod kontrolo. Tisti ki šolate pse sami veste, da psa ki je delal vaje obrambe primeš za vratnico takoj začne izkati markerja.
Če pa neverjame v to kar sem napisal naj pride na poligon Zgornjesavinjske doline in sam vidi da pri nas so vsi psi normalni ne pa podivjani.
ja kdor reče "A" naj reče še "B"- se pravi, če je začel čačkat po obrambi, naj jo izšola do konca.
Sled pa: nič panike- večerjo namesto v skledo v stopinje in počasi bo .... ;-)

To ti dam pa prov.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #75 : 25 Maj 2006, 12:58:18


Nekaj pa drži, da pes, ki si je okusil slad vaje obrambe mora bit skozi pod kontrolo. Tisti ki šolate pse sami veste, da psa ki je delal vaje obrambe primeš za vratnico takoj začne izkati markerja.


Oprosti tele primerjave oz. tvoje ugotovitve glede ovratnice in iskanje markerja pa ne razumem v kakšnem primeru oz. okolju misliš. Že od leta 86 imam pse, ki so okusili kar veliko vaj obrambe pa se nihče ni in se sedaj 2 ne obanšata tako kot opisuješ.
Z Ajšo sem celo hodila po markerja in ga peljala domov pa je bila psica na zadnjem zicu, pa na kavo smo šli po treningu, pa vse kar je bilo je bil problem v tem, da je nisem od markerja dobila, ker nisem obstajala zanjo kadar ga je zagledala. Pa ne v markeski opravi, ampak v civilu. Bil je edini, ki mu je sedela v naročju in z njim pila kavo.
Torej kaj ima veze ovratnica in iskanje markerja???

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #76 : 25 Maj 2006, 13:20:28
Če psa vedno primeš za ovratnico pred določenim dogodkom, lahko to pes poveže.
In to ni vezano na eno osebo, ampak na dogodek, ki je s prijemom ovratnice povezan.

Tako sem jaz razumela.  ;)

Gre za ritual.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #77 : 25 Maj 2006, 13:53:23
Torej kaj ima veze ovratnica in iskanje markerja???
ob dobrem šolanju je napeta vrvica (oz ovratnica) znak za nagon -
seveda ob sočasnem besednem povelju  ;).


 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #78 : 25 Maj 2006, 14:52:14
ob dobrem šolanju je napeta vrvica (oz ovratnica) znak za nagon -
seveda ob sočasnem besednem povelju  ;).


 

Ob sočasnem povelju je povdarek ne pa kar če primeš za ovratnico. Ker po tem kar je napisal so vsi psi, ki so imeli vsaj malo treninga zelo potencialno nevarni psi.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #79 : 25 Maj 2006, 14:59:56
Ob sočasnem povelju je povdarek ne pa kar če primeš za ovratnico. Ker po tem kar je napisal so vsi psi, ki so imeli vsaj malo treninga zelo potencialno nevarni psi.

niti ne, ker kot je bilo povedano začnejo iskat markerja ,markerji pa ne hodijo masovno po svetu, tisti, ki pa ga slučajno srečaš v popolni markerski opremi v BTC ju npr, pa je dobro zaščiten pred ugrizi  :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #80 : 25 Maj 2006, 15:16:08
niti ne, ker kot je bilo povedano začnejo iskat markerja ,markerji pa ne hodijo masovno po svetu, tisti, ki pa ga slučajno srečaš v popolni markerski opremi v BTC ju npr, pa je dobro zaščiten pred ugrizi  :o

to vemo tisti, ki delamo obrambo. Daj postavi se v kožo človeka, ki tole bere in itak mislim, da psi šolani za obrabmo samo ubijajo ljudi!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #81 : 25 Maj 2006, 15:47:01
Živim na območju ljudi z malo bolj zmedenim vedenjem. Do sedaj sem doživela dve potencialno nevarni situaciji. Prva je bila, ko sem dala psa na prostor in šla nekaj metrov nazaj iskat povodec, ki mi je padel iz žepa, v tistem trenutku pa nas dohiti tekač, obide po desni in v trenutku, ko je bil vštric s psom le tega pogleda, spremeni smer in se začne v ful hitrem tempu nenadoma oddaljevati pod kotom cca 45%. Se je tisti trening uleganja na pozitivo pri vaji naprej ful dobro obnesel.

Druga situacija pa je bila, ko mi je v popolni temi izza grma namenoma na pot skočil tekač in zavpil ( ga bežno poznam), ker nas je želel prestrašiti  ::), pa se mu je zdel dober štos. Oba psa sem imela na vrvici. Je bil pa človek potem bel ko stena. Psa sta seveda odreagirala nagonsko (ni imelo veze z obrambo). se je pa Pax na povelje veliko hitreje umiril in preklopil na off, Ajka pa ne.


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #82 : 25 Maj 2006, 20:50:31
Nikakor nisem mislil na to da psi potem, ko ga primeš za ovratnico začnejo takoj iskato markerja oziroma koga boido ubili. Spremljajte svojega psa pa boste videli. Mislil sem nato,. da postane pes takoj drugačen, kakor je pa ponavadi.
Ob sočasnem povelju je povdarek ne pa kar če primeš za ovratnico. Ker po tem kar je napisal so vsi psi, ki so imeli vsaj malo treninga zelo potencialno nevarni psi.
Niso nevarni psi ampak tako kot si napisal povežejo.
Oprosti tele primerjave oz. tvoje ugotovitve glede ovratnice in iskanje markerja pa ne razumem v kakšnem primeru oz. okolju misliš. Že od leta 86 imam pse, ki so okusili kar veliko vaj obrambe pa se nihče ni in se sedaj 2 ne obanšata tako kot opisuješ.
Z Ajšo sem celo hodila po markerja in ga peljala domov pa je bila psica na zadnjem zicu, pa na kavo smo šli po treningu, pa vse kar je bilo je bil problem v tem, da je nisem od markerja dobila, ker nisem obstajala zanjo kadar ga je zagledala. Pa ne v markeski opravi, ampak v civilu. Bil je edini, ki mu je sedela v naročju in z njim pila kavo.
Torej kaj ima veze ovratnica in iskanje markerja???
Seveda se je obanašala tako, ker je bila normalno izšolana, ne pa z nekakšno prisilo.
To se prinas redno dogaja, da psi se po končani vaji družijo z markerjem. Sam sem marker pa vidim pse, kako se obanašajo.

Pa ne me basat z neko teorijo ampak si skusite to na svoji koži.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #83 : 26 Maj 2006, 08:44:45
No , jaz trdim,da v obrambi izšolan pes je bolj vodljiv in zanesljiv. Vodnik tudi bolj pozna reakcije psa itd. Jaz sem poslušnost iz obrambe z lahko uporabila v primeru poskusa napada divjačine,kjer bi bila situacija sicer brezupna.
Vseeno pa ne vidim poante, zakaj učit tisti uvod v obrambo (ugriz), ki je pri C izpitu. Ni smiselno. Je nepotrebno in bolj škodljivo kot koristno. Kdor šola obrambo naj to naredi vsaj do IPO I. Kazati in ovenjevati delo pred tem cilem je nesmiselno in nepotreben časoven pritisk na psa, vodnika in markerja. Predvsem, ker mnogi bi nekaj radi pa ne vejo kaj in potem se rine v psa na neprimerne načine in se res lahko zmede. Predvsem je problem, ker se temu reče "obramba" in vodniki majo zato tudi do te vaje tak odnos, ker pač ne poznajo bistva vaj obrambe in celotne teorije. Oni mislijo,da pes mora bit vsaj malo agresiven oz ,da jih bo zaradi teh vaj branil. Problem je torej v vodnikih  in pričakovanjih.
Sem pa za igro s predmetom-ala klobasa oz krpa s tujo osebo.
Torej- obramba ja,
samo grizenje brez spuščanja ,vaj epoleg , čakanja na povelje pred ugrizom, oblajanja, odpoklica  -ne.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #84 : 26 Maj 2006, 08:52:33
To si pa lepo napisala. Najhujši so tisti , ki bi radi šolali obrambo, nato pa ko vidijo, da pes grize, začnejo to izkoriščat vsak dan. To pa ni pravilno, zato tudi prihaja do ugrizov in podobno. Pri nas v društvu, strogo zahtevam da podpišejo vodniki seveda, da bodo vaje obrambe uporabljali zgolj v kinološke namene, ne pa za domačo uporabo.
Pri nas obramba v Programu C izgleda, kot nekakšna igra, kjer psu spodbujam plenski nagon, nikakor pa ne obrambnega, ta nagon sledi po višjih izpitih.Obvezno pa mora biti vodnik, ki hoče šolati psa po vajah obrambe polnoleten.Tako mislim, da bi morali vsi narediti.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


Alenka**

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 6
Odgovori #85 : 01 Junij 2006, 22:01:15
V najini pasji šoli zaenkrat ni  mogoče opravljati izpita B/Bh  me zanima ali  ga greva lahko delat kamorkoli ali kako? Skratka, kako to poteka v tem primeru? in ali  je kakšna starostna omejitev?

"Ta bedni pes, ta tvoj prijatelj vdani,
ki prvi te pričaka, prvi brani
ki v tvojem srcu svoje ima srce,
ki srečen je. če zate v ogenj sme."
Lp,Alenka


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #86 : 01 Junij 2006, 22:27:14
Za B/Bh je starostna omejitev 14 mesecev. Delata ga lahko praktično v katerem koli klubu, vendar se morata v tem klubu prijaviti na izpit. Šolanje pa lahko opravita tudi drugje. V kateri šoli pa sta, če nisem preveč radovedna?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #87 : 01 Junij 2006, 22:29:05
Alenka** kakor mi je znano lahko drugje tudi opravljaš izpit. Kam pa hodita v šolo? Za B-Bha je starostna omejitev starost psa 14 mesecev ali več. ...lp


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #88 : 01 Junij 2006, 22:30:36
*LuNa* sva hkrati pisali ;D


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #89 : 01 Junij 2006, 22:36:50
He he, sam jaz sem bila prva  :P Ampak nekam zelo podobno razmišljava  ;)

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si