Izpiti

bolha · 112384

kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #120 : 12 Junij 2006, 12:38:14
Nam so celo rekli da naj psa ne damo v poleg ampak ga normalo peljemo kot na sprehodu.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #121 : 12 Junij 2006, 22:36:12
deteljica tudi tebi res hvala za nasvete, bom tako ravnala, pred soboto prav očitno je bila že naveličana in toplejše vreme ji še pripomoglo k temu. Izven pasje šole nisem pretiravala, samo tako malo po par minut, samo očitno je bilo že to preveč. Od sobote mi pa spet lepo dela. Tako, da res čimveč igre. Ker same vaje vem, da Aska zna.

kanchy  tudi mi tako delamo, ko gremo skozi urbano okolje, mora pes lepo na nenapetem štriku zraven hoditi, pa mu ni treba , da te gleda, samo da lepo hodi.  Sem pa danes gledala drugo skupino OŠ v našem KD-ju, imajo pa že koj ukaz poleg, čeprav psi ne gledajo lastnike. Namesto poleg pri sprehodu sedaj uporabljam besedo zraven.

lp


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #122 : 12 Junij 2006, 22:58:58
Ok, imam še jaz nekaj vprašanj na zalogi (sicer sem jih mislila postaviti inštruktorici v sredo, ampak nič ne škodi, če jih prej razumem).  ::)

1. Če ti pes ne opravi neke vaje - ga lepo daš na poleg in greš naprej? Vem, da je možnost, da sodnika prosiš za ponavljanje, ampak vseeno.
2. Odpoklic. Ko pokličeš psa, pride on do tebe, se pred tabo usede (do tukaj mi je vse jasno). Ga nato pripneš in mu rečeš "poleg" (da gre okoli tebe in se postavi ob levo nogo) ali mu na lahko s povodcem nakažeš kaj želiš od njega? V primeru, da tega ne naredi in da obsedi pred teboj - kaj narediti? Se ti postaviš ob njega in gresta naprej ali kako?
3. Obrat med hojo. Ali je kaj narobe če ti držiš povodec na neki dolžini in če pes slučajno zajame večji ovinek, kot sme, se povodec napne in dejansko ti psa povlečeš za seboj? Je to diskvalifikacija?
4. Opravljava izpit A. Kako pogosto mu lahko izrečem nek ukaz? Samo ob začetku vaje ali tudi vmes?


Lp,
Mojca


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #123 : 13 Junij 2006, 08:13:18
Ti bom poskušala odgovorit na vprašanja.Glede na to,da sva dali čez že oba izpita,bi jaz lahko vse vedla  ::)

Citiraj
1. Če ti pes ne opravi neke vaje - ga lepo daš na poleg in greš naprej? Vem, da je možnost, da sodnika prosiš za ponavljanje, ampak vseeno.
To je odvisno od sodnika.Če je prijazen,ti ne odbije točke za ponavljanje,kakšni rečejo da je to narobe in ti odbijejo.Mi smo na začetku vprašali sodnika,če je dovoljeno popravljanje,pa je rekel da ni treba,tako da je pridno odšteval tistim,ki so kaj naredili narobe.
Citiraj
2. Odpoklic. Ko pokličeš psa, pride on do tebe, se pred tabo usede (do tukaj mi je vse jasno). Ga nato pripneš in mu rečeš "poleg" (da gre okoli tebe in se postavi ob levo nogo) ali mu na lahko s povodcem nakažeš kaj želiš od njega? V primeru, da tega ne naredi in da obsedi pred teboj - kaj narediti? Se ti postaviš ob njega in gresta naprej ali kako?
Pri odpoklicu psa pokličeš predse in se mora usest.Psa ne pripneš,ampak mu daš ukaz poleg(ali katerikoli drugi ukaz) da pride okrog tebe ali pa samo rito vrže zraven(verjetno ste se učili tist obrat okoli).Če ti na ukaz ne bo šel,probaj z roko pokazat,kje mora it.Jaz sem rini samo malo z prstom pomahala,pa je šla okrog.Pa me sodnik ni videl  8) Ko pride ob tvojo levo nogo ga daš na sedi in nato pripneš na povodec.
Citiraj
3. Obrat med hojo. Ali je kaj narobe če ti držiš povodec na neki dolžini in če pes slučajno zajame večji ovinek, kot sme, se povodec napne in dejansko ti psa povlečeš za seboj? Je to diskvalifikacija?
Probaj s čimbol živahnim glasom rečt poleg ali okrog,pa naredi hitrejši in manjši korak,da te bo lahko dohitel in se vrvica ne bo napela.
Citiraj
4. Opravljava izpit A. Kako pogosto mu lahko izrečem nek ukaz? Samo ob začetku vaje ali tudi vmes?
Ukaz lahko rečeš samo 1×.Rečeš ga pred vsakim spreminjanjem vaje(torej pri teku,počasni hoji,obratih...). Vmes mu lahko šepetaš,ampak pazi da te sodnik ne sliši  ;)

Kdaj mata izpit?

lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #124 : 13 Junij 2006, 09:03:32
Nisi izključen,če se napne povodec. Nekateri sodniki tudi ne odbijejo točke, razen če psa potegneš za sabo.
Poleg povelij , ki so uradna in naglas (poleg ob spremembi smeri in tempa- poskušaj dobit pozornost preden greš v povelje, ne dat povelje ali se obrnit,ko pes ravno bliuzi ali gleda stran) je pomembno,da s psom ves čas komuniciraš- gledaš ga , se mu smehljaš, spreminjaš mimko obraza , lahko ga hvališ - samo brez glasu- pes bere obraz in misli.
Če kaže , da bi šlo kaj narobe  mu daj še znak z roko -lahko se potrepljaš , ko jes puščen , ali nakažeš z roko prostor ali sedi- se minimalno odbije v izpitih te stopnje, a je boljši vtis kot, če pes sploh ne naredi. Predvsem pa zato ne dela potem vedno večjih napak naprej. Za vaje v gibanju, kdor ni prepričan v psa lahko malo zastane, da se prepriča, če pes izvaja - se isto malo odbije, a ni krize . Manj kot če ne naredi vaje. Če pes sploh ne sede ali leže, se splača ponovit povelje  in z roko popravit (ne greš prej stran, nakazat samo seveda - ne pa se ga dotikat). Odbije se točke za  izvajanje tega dela, a dobiš vsaj točke za nadaljevanje (čakanje) , če potem v poziciji počaka.
V glavnem , bit čim bolj sproščen in čim mannj komplicirat in poskušaj tako ali drugače se znajdet , da narediš vse vaje, tudi če je malo dodatnih povelij .
Za požrešne pse je dobro, če jih pred štartom malo ogreješ - in nagrajuješ s salamico po kateri potem še kar dolgo dišijo roke. Za igrive pa se poigraš z malim predmetom in ali žogco in jo daš v žep.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #125 : 13 Junij 2006, 12:41:53
Hvala obema (rinchy in deteljica)!

Aja, pa še to - a je kaj narobe, če pri odpoklicu psa pripneš preden gre okoli tebe (poleg) ob levo nogo? Ker moj brez povodca ne bo šel na poleg.  ::) Tudi če mu z roko nakažem.  ::) Na povodcu pa gre (pa ga ne povlečem).  ???

Izpit imava v soboto. Poskušam ne biti živčna....  :-[


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #126 : 13 Junij 2006, 13:03:26
Hvala obema (rinchy in deteljica)!

Aja, pa še to - a je kaj narobe, če pri odpoklicu psa pripneš preden gre okoli tebe (poleg) ob levo nogo? Ker moj brez povodca ne bo šel na poleg.  ::) Tudi če mu z roko nakažem.  ::) Na povodcu pa gre (pa ga ne povlečem).  ???

Izpit imava v soboto. Poskušam ne biti živčna....  :-[

izberi vedno možnost manjše napake.
V temprimeru je manjša, če pes gre okrog na povodcu, kot pa da sploh ne gre  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #127 : 13 Junij 2006, 16:16:14
Največji problem je ponavadi sedi v gibanju in prostor z odpoklicem, kjer večina ljudi brzi nekam naprej, četudi niso prepričani v izvedbo. Lepo se ustaviš, pes se usede, odbijejo ti nekaj točk (dve mislim) in vajo izvedeš do konca. Kar je minimalno v primerjavi z neizvedeno vajo.


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #128 : 13 Junij 2006, 16:20:11
vaja prostor v gibanju:
koliko točk ti odbije sodnik, če se ustaviš (za sekundo-dve) in pes naredi prostor (vse naprej BP)?
koliko točk ti odbije, če se ne ustaviš (ne gledaš nazaj), pes se pa samo usede (vse naprej BP)?



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #129 : 13 Junij 2006, 18:26:47
koliko točk ti odbije sodnik, če se ustaviš (za sekundo-dve) in pes naredi prostor (vse naprej BP)?

meni je sodnik rekel, da ni prav, da sem se ustavila in mi je pomoje tudi odbil piko

tistega drugega stavka pa niti ne razumem ravno ???

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #130 : 13 Junij 2006, 20:21:38
Citiraj
koliko točk ti odbije sodnik, če se ustaviš (za sekundo-dve) in pes naredi prostor (vse naprej BP)?
Naredit ako da upočasniš korak že prej in potem daš povelje, nadaljuješ s počasnim korakom in gledaš nazaj, če se pes uleže. Probaj tudi tako vaditi doma. Koliko točk ti odbijejo, je pa precej odvisno od sodnika.

Citiraj
koliko točk ti odbije, če se ne ustaviš (ne gledaš nazaj), pes se pa samo usede (vse naprej BP)?
Nam so rekli, da ko prehodiš tistih 20-30 korakov in se obrneš in če pes ne leži se vrneš do njega in ga popraviš v prostor in se še enkrat oddaljiš. Sigurno zgubiš kakšno točko, ampak vseeno je boljše kot pa če psa odpokličeš iz sedi, ker je to napačno izvedena vaja.

Na podlagi izkušenj se moraš odločiti, kaj se ti bolj splača. Če se ti ne uleže, če se ne ustaviš, potem reskiraj par točk in se ustavi, da se bo sigurno ulegel. Drugače pa probaj tako strenirat, da bo ob tvojem počasnem koraku res legel. Lahko si pa pomagaš tudi z roko, da psu še dodatno pokažeš, da zahtevaš prostor (sseveda to v primeru, da si ga tako učila). Boš pa tudi v tem primeru dobila odbitek točk za dvojno povelje.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #131 : 14 Junij 2006, 10:17:50
uh, vas pa trema daje   ;D :o
Ne se sekirat tako zelo, izpiti A in B-BH niso namenjeni za znašanje sodnikov nad vodniki (za to obstajajo višli izpiti  :D) ampak za preizkus nekega splošnega znanja vodnika in vodljivosti psa.
Bistvo je, da se obnašate tako, kot se obnašate na treningu (če obstanete pri vaji sedi to naredite tudi na izpitu!!!!). S tem boste preprečili, da se bo pes zapru (če boste oponašali robota  ;D ;D) ali pa da se bo pes začel igrati z vami na poligonu in iskati žogico oz. hrano (če bo pes videl vaše kretnje, ki so namenjene za žogico oz. hrano oz. če ga boste prosili da naj že naredi ...  >:()
Glavno da ohranite disciplino in motivacijo (koliko se pač da  ;) ) pa če daste 10 dodatnih povelj  8)
Pa veliko sreče!

LP
Igor


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #132 : 14 Junij 2006, 10:30:34
Ljudje brez treme no. Če boste vi živčna razvalina bo pes še večlja in nič ne bo delal.

Lepo zadihajte, bodite dobr volje in to je to.

Če se ustaviš pri sedi in prostoru, ti odbije 2 točki in to je to.

Tako kot je rekel Igis, nižji izpiti nisi bav bav, in tako jih tudi jemljite.
Ne pozabite na B-Bh na vrečke za kakice, ker to pa vas lahko stane izpita, pa ne zaradi neznanja, ampak zaradi splošne kulture.

Pa srečno vsem!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #133 : 14 Junij 2006, 10:35:19
Jaz se pri vajah v gibanju tako ali tako ustavim, ker žal sama ne znam tako hitro odpeti povodca, da se mi ne bi bilo treba ustaviti.  ::) Pri pripenjanju pa sem sploh zamudna, ko iščem rinko pod vso Astorjevo dlako.  8)


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #134 : 14 Junij 2006, 10:48:00
A ni itak v programu za izpit A da se ustaviš, odpneš povodec in nato nadaljuješ.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #135 : 14 Junij 2006, 10:55:12
Ustavljanje pri sedi in prostor v gibanju je bilo mišljeno za izpit B-BH.
Pri A se ustavite.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #136 : 14 Junij 2006, 11:07:13
Ustavljanje pri sedi in prostor v gibanju je bilo mišljeno za izpit B-BH.
Pri A se ustavite.
Aja? Se lahko? Uiiiii  :o Ker jaz res ne znam hitro odpeti povodca.  :-[


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #137 : 14 Junij 2006, 11:10:13
Scythe ti kar lepo počasi in umirjeno vse naredi. Res so pri teh nižjih izpitih sodniki zelo potrpežljivi in prijazni, predvsem pa niso tako strogi kot so pri drugih višjih izpitih  ;)



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #138 : 14 Junij 2006, 14:20:31
uh, vas pa trema daje   ;D :o
Ne se sekirat tako zelo, izpiti A in B-BH niso namenjeni za znašanje sodnikov nad vodniki (za to obstajajo višli izpiti  :D)

Ti pa si žleht  >:( :o


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #139 : 24 Junij 2006, 14:10:58
Danes pa sva z Asko uspešno opravili izpit  B-BH ;D ;D


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #140 : 24 Junij 2006, 14:15:55
Cestitke ;D

battito animale


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #141 : 24 Junij 2006, 14:25:34
Lilit hvala ;D


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #142 : 24 Junij 2006, 15:04:42
Čestitam  :D :D



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #143 : 24 Junij 2006, 17:42:05
aska, čestitam! ;D



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #144 : 24 Junij 2006, 17:56:08
Čestitke! :D Kako pa vama je šlo?



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #145 : 24 Junij 2006, 18:05:40
Šapa, galy, Mašy: vsem trem hvala!
No šlo nama je kar dobro glede na to, da je bilo že precej vroče in na povodcu je naredila 100 %, tudi čez skupino je bila vredu, le potem malce  biksati je začela, je vročna naredila svoje in ji koncentracija je padla in naredila take napake kot jih prej ni še nikoli ni naredila, jih je danes, no nekatere. No vsekakor je bila pridna in naredili sva z 87 točkami, kar se mi zdi, da glede vročine je kar super to. Tudi sodnik je bil vredu, je tudi malo upošteval pasme...lp


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #146 : 24 Junij 2006, 23:12:06
Aska čestitke, jutri pa glejta da se oglasita obe šolarki  ;D

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #147 : 25 Junij 2006, 07:36:01
*LuNa* hvala tudi tebi, se bova obe oglasili danes na srečanju, samo malce z zamudo ;D


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #148 : 25 Junij 2006, 15:37:41
Aska, čestitke za opravljeni B-BH!!!  Vama je vseeno super šlo, čeprav je bilo vroče.
Lp


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #149 : 25 Junij 2006, 15:39:02
Čestitke še od mene  :D

Lp