KUŽA LAJA KO NAS NI DOMA!

Gost · 8040

Špela Godnič

  • Gost
: 07 November 2009, 14:13:33
Živjo!

Spoznala sem lastnico, ki ima kužka mešančka s foxterierjem in ko ga samega pusti doma stalno laja.
Sosedje se močno pritožujejo.
kuža je star leto in pol, sepravi je vedenje že utrjeno.
Lastnica nima izkušenj ter časa  za pasjo šolo, zato sem se odločila da ji pomagam sama.
Drugače imam že več kot 10 let izkušenj s šolanjem psov tako da se spoznam na taktike šolanja, vendar pa nisem imela še nikoli izkušnje z odpravo takeka neželenega vedenja.
Kuža laja verjetno ker ga je strah biti samega doma. Širših okoliščin ne poznam. Z lastnico se dobim v sredo.
Problem pa imam v tem: kako kužka naučiti postopoma na samoto, če mora biti vsak delovni dopoldan sam doma, saj so otroci v šoli, lastnica pa v službi. Po vsej verjetnosti pa ga zjutraj tudi ne sprehodijo dovolj, da bi bil kuža zmatran , zato ima kuža verjetno tudi zato veliko energije za lajanje. kuža je, ko je družina doma drugače priden in ne laja. Več pa izvem v sredo.

Lastnica pa ima tudi  še en problem in sicer kuža ji na sprehodu včasih pobegne. Najprej pridno hodi dalj časa nato pa v sekundi nepozornosti izgine.
verjetno boste svetovali, naj ga ima na vrvici ali pa stalno pod nadzorom in ko ga nima naj ga priveže, ampak zanima me če je še kakšna druga rešitev.

Prosim vas za kakšen nasvet. Hvala že v naprej :) :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 07 November 2009, 14:37:29
Naj zmatra psa predno gre, psihično, dela vaje za samokontrolo, TTouch metoda za umirjanje, pusti prižgan radijo, nastavi igrače, žvake. Sicer pa če gre za ločitveno tesnobo se ne igraj in ne slabšaj stanja, temveč jo napoti k pasjemu psihologu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 07 November 2009, 14:39:19
Če vam uspe, se priporočam za nasvet. Pri nas sprehodi pred tem ne pomagajo. Psica, čeprav je sobno čista, se v času, ko je sama doma, skoraj obvezno tudi polula in pokaka, čeprav je to naredila pet minut, preden smo jo pustili samo. Prevrača stole, tuli, ko se vrnem domov, obleži od utrujenosti in pregretosti. Po eni od daljših odsotnosti (delam doma, zato je tega malo, ampak takrat me ni bilo 8 ur), je bila skoraj en teden popolnoma brez glasu. Čisto nobene ideje nimam več in niti upanja, da bi bilo kdaj drugače :( Pa niti ni čisto sama, z njo je še naš drugi cucek, ki nima čisto nobenih težav s čakanjem doma. Je pa verjetno za njega tudi precej stresno, ko ona histerira ... Aja, glede sosedov - mi smo investirali v zvočno izolirana vrata in smo zaprli hodnik, da ne laja ob zunanjih vratih.

Glede pobegov - jaz psa ne bi spuščala, dokler ne bi imel izdelanega odpoklica. Moja dva sploh ne bežita, ampak odkar ju imam, imam tudi polne žepe priboljškov, s katerimi ju nagrajujem vsakič, ko se odzoveta na moj klic. Odpoklic še vedno ni 100-odstoten (v primeru kake poslastice na tleh), zato ju spuščam samo tam, kjer ni popolnoma nobenih nevarnosti.



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 07 November 2009, 16:05:08
Ni čisto razvidno, zakaj kuža laja. Ker mu je dolgčas? Ima preveč energije? Gre res za ločitveno tesnobo? Ali je kaj drugega? Ga mogoče s sosednjega okna gleda mačka? Kako reagira lastnica, ko gre od doma, preden gre? Ko pride? Pa ostali družinski člani? Šele, ko se razišče situacijo, se lahko šele bolj načrtno in pravilno ukrepa.

Pri pobegih enako - ali zbeži, ker se nečesa ustraši? Ker mu je neka druga pot bolj zanimiva kot lastnica? Ker zavoha gonečo psico ali mačko? Mogoče kaj drugega? Kdo je takrat z njim? Ali zbeži vedno na istem območju? Kaj se dogaja pred tem? Kaj točno naredi lastnica takrat ko zbeži? In kaj takrat ko pride nazaj?

Dajati nasvete brez da bi podrobno vedeli, zakaj kuža dela to kar dela, je to res koristno? So res prilagojeni tako osebi kot psu? Lahko se zgodi, da lastnik proba nekaj pa nekaj drugega pa tretjega na pol, pa nič ne deluje ali še poslabša zadevo  :-\ nazadnje je pa pes kriv

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 07 November 2009, 20:01:12
Oj!
Mi imamo podoben problem.. Da začnem od začetka..
Ko je bil Jon še čisto majhen je imela soseda rojstni dan, in valda, njihov način zabave je bil trkanje na naša vrata.  >:(  Oukej, nič narobe, Jon je začel lajat(od strahu ali pa branjenja ozemlja, sklepam), jaz sem ga pa pustila, naj laja. Najbrž sem tu jaz naredila napako... Potem je še nekaj časa zjutraj, ko smo bili v šoli in službi hodil k babici zdaj je pa od septembra doma. In vsakič, ko gre kdo mimo vrat začne lajat. Problem je v tem, ker to to sosedo moti.  ::) Kako naj ga v tem primeru, ko ni nobenega doma, odvadim lajati? Ne pomagajo ne radio, ne zmatranje ne nič...  :-\
Lp, Tjaša



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 08 November 2009, 11:12:48
Pri naju je podobno. Motijo ga zvoki iz hodnika. Je precej čuvaja. Naučen je, da gre v boks, ko ga prime, da bi lajal (boks je v drugem prostoru, kjer ne sliši toliko zvokov, je pokrit z odejo, kot brlogec; vhodna vrata smo tudi nekoliko izolirali, da se manj sliši; kadar je sam ima prižgan radio). Najprej smo ga navadili na boks, da mu je tam udobno. Lajanje v boksu smo odpravili prvič ko je bil v njem zaprt.
Vsakič ko se je začel jeziti zaradi ljudi na hodniku, je bil poslan v boks in je ostal tam, dokler se ni pomiril. Sedaj to počne že sam. Ko sliši zvok na hodniku ali pogovor, steče v boks, kjer se pomiri. Ne laja, le malo sopiha oz. se jezi. Ko se pomiri, pride sam ven. Včasih pride ven prej - ko še ni ok, pa potem steče sam hitro nazaj. Včasih potem v boksu zaspi.

To je moj primer, ki deluje za nas. Zase boš najbolje sama ugotovila, kaj vama najbolje ustreza... Srečno!  :)



PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 09 November 2009, 08:01:17
Soncek, kako ste dosegli da ne laja v boxu in kako da gre sam v box?



anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 09 November 2009, 14:18:23
JA,Špela, tako kot so že napisali, je treba ugotovit zakaj kuža laja. In predvsem to kako lastnica reagira preden gre in preden pride domov. Če je to ločitvena tesnoba, sem jaz to reševala takole. Mi je pa vzelo kakšen mesec, da so se videli prvi učinki. No, torej, najprej sem psički nabavila ful igrač, da tudi ko ji rata dolgčas, da si s čim krajša čas, namesto da laja. No, potem pa preden sem šla na faks, sem jo preprosto zaprla v boks in šla, brez besed in poslavljanja, ko pa sem prišla iz faksa sem jo nekaj časa ignorirala, kot da ni nič. In ko je zaštekala, da tudi če grem vseeno pridem nazaj. Aja, pa na začetku sem samo odšla iz sobe ii če ni lajala sem prišla nazaj, če pa je lajala sem čakala in takoj ko je nehala sem prišla nazaj in jo pohvalila. Tako da ni imela v glavi, aha če lajam pride nazaj.ampak, če sem tiho pride nazaj. No, in tako se je stanje počasi začelo izboljšavat, ampak ne popolnoma, tako da sem ji potem začela dajat priboljšek-kost iz bikovih kit, preden sem šla. Tako da zdaj že komaj čaka da grem kam in jo pustiom samo, da bo dobila priboljšek. V mojem primeru je bila fora samo v tem, da sem mogla moj odhod nardit zabaven in ne nekaj groznega. se pravi, dobi kost, se ne poslavljam ood nje in ko pridem domov jo nekaj časa ignoriram da se umiri in potem pobožam.
Je blo pa v mojem primeru težje, ker sem bila njen tretji lastnik in jo je bilo po moje strah, da ne bom prišla nazaj...in je med drugim mogla zaštekat, da pa vseeno pridem nazaj.Tako da sem se potrudila tudi tko, da sem kakšen mesec s faksa  prihajala točno ob isti uri, in ko se je tega navadilla sem začela podaljševat čas al pa kdaj pa kdaj šla kr tko vn in jo pustila sam za krajši čas.



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 10 November 2009, 18:36:03
Glede ločitvene tesnobe se strinjam z Anouk, jaz bi naredila podobno. Navajanje na box ali drug prostor najprej ko je lastnik doma. Zaposli se ga s kongom, žvečko, da radio ipd. Nagrada (hrana, igrača oz. dovolj je že to, da lahko pride k lastniku) šele takrat, ko je miren in tiho. Nobenega poslavljanja, nobenega veseljačenja ob prihodu.

V boksu moj ne laja. Prvič ko je bil zaprt, je lajal, se drl, kričal in tulil cca pol ure. Jaz sem šla v spalnico in dala poušter na ušesa, ker je bilo res hudo to poslušat. Ko je nehal in se umiril, sem ga spustila ven. Nikoli več ni lajal v boksu. Zelo rad gre tja.
Verjetno bi lahko uporabila bolj prijazen in daljši postopek privajanja. S tem nisem imela izkušenj. Sedaj bi ga verjetno navajala postopno. Mu dala v odprt boks kakšno hrano, žvečke ipd. Več dni... Da bi se navadil. Kaj pa vem...
Ampak to je bilo lajanje zaradi tega ker je bil zaprt, zaradi ločitve. Lajanja zaradi vznemirjenja v boksu v avtu tako ne bi mogla odpravit. Je bil potreben drug pristop. Ravno zato je res pomembno, da se ve zakaj pes dela, kar dela.

To pa da gre sam v boks, je sčasoma očitno dojel sam. V boks je bil vedno poslan, ko je naredil tisti pasji zvok, ko se jezi, podobno kašlju (bh...wh). To je bil predhodnik laježa. Povezal je svoj zvok (wh) s tem, da jaz rečem v boks. Nisem rabila več rečt, ker je že sam šel.
Tudi sicer pogosto vidiš, da psi "predvidevajo" kaj bo sledilo (ne predvidevajo, tako smo jih naučili)...
Npr. v šoli ko smo en mesec hodili poleg sem in tja po poligonu celo uro, je pes delal vaje že kar napamet, se na koncu poligona obrnil že pred mano, tudi če sem mislila kak korak več naredit kdaj. Podobno ko pridem domov, mu rečem naj prinese copate. Včasih mi jih že avtomatsko prinese ko se sezuvam. Moje sezuvanje je zanj že signal, da mi prinese copate, ker sem vedno ko sem se sezuvala, rekla naj mi prinese copate. Res pa da mi jih sedaj včasih prinese kar tako, ko jih pozabim v drugi sobi  :D pazi, da ne hodim bosa okol  ;D

TibiQ, upam da sem odgovorila na tvoji vprašanji?

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


Špela Godnič

  • Gost
Odgovori #9 : 10 November 2009, 18:37:33
Aha no super, potem praviš da to deluje, saj sem se bala, da se vedenje kljub igračkam in nagradi ne bo poponoma umirilo.
Bova poskusili, hvala za nasvet. Lp



Špela Godnič

  • Gost
Odgovori #10 : 10 November 2009, 18:40:33
Čara hvala za odgovor, bom previdna, seveda pa ji bom svetovala tudi psihologa.



Špela Godnič

  • Gost
Odgovori #11 : 10 November 2009, 19:01:48
za Sonček 1:

Sem videla, da si mi napisala da ni pametno svetovati, če ne poznam situacije, zakaj kuža laja, zakaj beži. Tega se vsekakor zavedam, zato se bom  najprej dobro pozanimala in raziskala okoliščine, preden se bom spuščala v kakršno koli svetovanje, nočem zavajati lastnice, sploh pa ne pokvariti kužka, posvetovala se bom nato tudi s pasjo inštruktorico. Uglavnem,  naredila vse potrebno, če pa imate še kakšen predlog ali skeptično mislel pa kar na plano z njo:) Vsakršnega nasveta ali kritike bom zelo vesela.


Vsem skupaj pa se še enkrat zahvaljujem za odgovor, vam sporočim ko bom izvedela več informacij.
Lp



tash

  • *
    • Prispevkov: 134
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 10 November 2009, 20:20:25
Eno vprašanje. V bližni prihodnosti se selim v blok (zdj smo v hiši) in glede na to, da zadnjič ko smo bili v hotelu je moj Tash, vsakič ko je šel kdo po hodniku, šel k vratom in praskal po njih ter lajav(pa čeprav smo bili zraven njega). Torej bo ko se odselim najbrž isto. Imate kakšen predlog kako bi ga že zdej začela učit da ob takem primeru ne "znori", in bo ob selitvi že naučen da ne laja v teh primerih? Js ne vem kako bi ga to naučila, ker zdj je sem še v hiši in nima na koga lajat.



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 13 November 2009, 07:38:14
Tash... Kako ukrepati, da bi bil že prej naučen, da ne laja v teh primerih, nimam ideje... Simulirane situacije niso glih isto.
Če nimaš odpora do boksa, ga lahko že sedaj ko ste v hiši privadiš na boks, da bo to njegov prostor, kjer se bo znal umiriti.
V novem stanovanju v tem primeru boks daš v prostor, ki je najbolj oddaljen od vhodnih vrat, vmesna vrata zapreš da se ne sliši toliko zvokov. Lahko ima tam radio, žvečko, lahko tudi nič. Najbolje, če je v prostoru sam in ga noben ne hodi gledat takrat, ker bo verjetno rabil še več časa, da se umiri.
V vsakem primeru, ko se kuža začne razburjat, ga pošlješ v boks. Če ne gre na povelje, ga odneseš ali še bolje odpelješ na vrvici do boksa. Brez pomirjanja, razburjanja in odvečnih besed, le rečeš 'boks' in gre(sta). Če v boksu ne ostane sam, ga od začetka zapiraš. Šele ko je miren, ga spustiš ven. Če gre ponovno do vrat praskat, ponoviš postopek.
V primeru, da ti ideja boksa ni všeč, je uporaben tudi en drug prostor, oddaljen od vhodnih vrat kjer se lahko kuža umiri, kjer ne sliši toliko zvokov, lahko se izolira vhodna vrata, verjetno bi delovalo preusmerjanje, vendar bi morala pazit, da ne bi bil dejansko pohvaljen za praskanje (npr. kuža začne praskat, pa se ga "preusmeri" v igro, kar lahko razume kot nagrado za praskanje).

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 13 November 2009, 08:20:39
Soncek ja, si odgovorila, hvala. ;)



tash

  • *
    • Prispevkov: 134
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 13 November 2009, 09:26:38
Hvala za nasvet!
Najbrž bom tole res težko naučila še preden se preselim. Ker zdj ga doma ne vznemirja nič, pa sem že probala tako da so drugi hodili po stopnicah gor dol in probali čim bolj ropotat, on pa je bil v zgornjem prostoru, ampak ne začne lajat, praskat, da bi ga lahko potem privajala da gre v boks in se pomiri.
Upam, da ko bom v stanovanju da ga bom hitro navadila na to, da ne bo preveč sosedom živce kvaru :)



Špela Godnič

  • Gost
Odgovori #16 : 26 November 2009, 20:00:59
Živjo, se opravičujem za pozen odgovor.
lastnici sem predstavila vse vaše nasvete, jih upošteva in zadeva deluje. Kužka postopoma navaja biti samega , tako da ga večkrat za krajši čas pusti v sobi in nagradi ko je priden ter čez dan večkrat za krajši čas zapusti tudi stanovanje in se vrne in ga nagradi ko je priden, tako kot ste predlagali. lajanje se je že malo pomirilo, časovni razmak ko je kuža sam v sobi in ne laja pa se tudi podaljšuje. lastnica po novem pušča ob odhodu tudi prižgan radijo, ter kužku žvečljive igračke, igreačke v katere se skrije hrana, zjutraj pa ga tudi bolje sprehodi, ne dela scene s poslavljanjem in ko se vrne mirno pozdravi in poboža kužka šele ko se umiri. uglavnem vse skupaj počasi izboljšuje situacijo. še enkrat hvala za nasvete in se slišimo še kaj.
Lp