RALLY-O URADNO PRIZNAN21. junija 2006 je Komisija za šolanje Kinološke zveze Slovenije, na pobudo KD Krim, sprejela predlog pravilnika RO, na avgustovskem zboru sodnikov za ocenjevanje dela šolanih športnih psov pa so pravilnik potrdili.
Rally-O je bil tako prvič, pod okriljem Kinološke zveze Slovenije, predstavljen na državni tekmi šolanih psov 12.11.06 v Celju. Prikazane so bile kategorije RO-I, RO-II in RO-III.
RO uradno stopi v veljavo s 01.01.2007!
KAKO SE JE VSE SKUPAJ ZAČELO?Pred nekaj leti se je na pobudo Buda Kramerja, v ZDA razvila nova kinološka panoga, ki je zaradi svežega pristopa k šolanju in tekmovanju dobila veliko privržencev.
Kmalu za tem je nov šport podprla tudi APDT – Association of Pet Dog Trainers, ameriško združenje vaditeljev šolanja psov družabnikov, ki ima po vsem svetu več kot 3000 članov in pospešuje in širi psom prijazne metode šolanja ter spodbuja zavest o pristnem odnosu med vodnikom in psom, ki temelji na vzajemnem zaupanju in spoštovanju. Sledile so tudi druge države: Kanada, Nemčija, Švica, Belgija in še mnoge druge. Ker dober glas seže v deveto vas je Rally prišel tudi k nam.
V začetku leta 2003 je Karmen Zahariš prevedla Pravilnik RO (AKC in APDT), prilagodila znake ter na ljubljanski mednarodni razstavi prvič predstavila RO v Sloveniji. Zaradi velikega zanimanja smo se v KD Krim odločili, da pričnemo s tečaji. Oktobra leta 2003 so se tečaja udeležili 3 tečajniki, že naslednjo sezono je tečaj obiskovalo 6 tečajnikov, naslednjo že 13 tečajnikov, danes so tečaji RO polno zasedeni kar znese 25 tečajnikov na sezono, to je 50 tečajnikov na leto.
Rally obedience pa tudi pri nas ni ostal neopažen. Poleg KD Krim so interes za RO polazali tudi v KD Šmarna gora, KD Novo Mesto¸ KD Komen, KD Ljubljana, KD Zagorje ob Savi, KD Brežice, KD Naklo, KD Maribor, nekatera med njimi že izvajajo tečaje in imajo pripravljene tekmovalce.
Pravilnik RO ni mednarodno priznan, vsaka država ima Pravilnik prilagojen svojim razmeram, tudi število vaj se od države do države razlikuje. Prav zato smo se tudi v KD Krimu odločili, da pravilnik popravimo. Do konca leta 2005 smo rally izvajali po pravilniku APDT, sedaj pa smo ga prilagodili našim razmeram. Zamenjali oz. spremenili smo približno 15 vaj, ter dodali nekaj novih. Po novem je rally sestavljen iz 72 različnih vaj in obsega 4 tekmovalne razrede (RO-I, RO-II, RO-III in RO-IV). Tekmovanja v RO naj bi predvsem pripomogla k množičnejši vzgoji psov, ki se znajo primerno vesti doma, v javnih prostorih in v prisotnosti drugih psov. Za novince je lahko RO tudi odskočna deska za »klasična« tekmovanja v poslušnosti ali agilityju, za izkušene pse in njihove vodnike pa svojevrsten užitek in zabava.
KAJ JE RALLY OBEDIENCE?RO je športna disciplina, kjer vodniki in psi na progi, ki jo vnaprej pripravi sodnik, opravljajo predpisane, med seboj povezane naloge. Vsi tekmovalci morajo opraviti iste vaje, njihova izvedba mora potekati v osnovi enako, tako da jih sodnik lahko med seboj primerja in oceni.
RO je namenjen vsem psom, rodovniškim in ne rodovniškim. Najmanjša starost psa v razredu RO-I mora biti vsaj 12 mesecev, v ostalih razredih starostne omejitve ni.
Med tekmovanjem/izpitom ni dovoljeno uporabljati hrane, igračk in dotikov, vodnik pa lahko psa nenehno spodbuja z besedami in s telesno govorico (dovoljena je uporaba klikerja). Tudi svoja povelja, s katerimi zahteva od psa, naj opravi določeno nalogo, lahko vodnik izrazi na različne načine - z besedami, znaki in/ali svojo telesno govorico. Tudi če vodnik za povelje hkrati uporabi več različnih načinov, to šteje za eno (združeno) povelje. Strogo prepovedana je tudi vodnikova grobost do psa v kakršni koli obliki (zateg vrvice, cukanje psa, udarec psa, grozilna telesna govorica vodnika, vpitje na psa in ostale psihične in fizične grobosti) in se kaznuje z diskvalifikacijo.
Glede na težavnost nalog je RO razdeljen na štiri težavnostne razrede. Vsi tekmovalci morajo začeti v razredu RO-I in nato ob pogojih, ki jih določa Pravilnik (
http://www.kd-krim.si), postopno prehajajo v višje razrede.
Proga vsebuje (odvisno od ravni tekmovanja) 15 – 19 postaj (brez starta in cilja) z različnimi nalogami, ki jih morata opraviti pes in vodnik. V najnižjem, začetnem razredu se vaje s psom izvajajo na vrvici ali brez (odločitev, da tekmovalec vaje izvaja na vrvici ne vpliva na oceno), v višjih razredih pa se vaje izvajajo brez vrvice.
Naloge izbere sodnik izmed 72 različnih nalog, ki so določene in opisane v pravilniku, njihovo vsebino pa ustrezno ponazarjajo dogovorjeni znaki. Naloge obsegajo vaje v gibanju, vaje na mestu in premagovanje ovir. Vaje v gibanju vključujejo spremembe v smereh in načinu gibanja ter večje ali manjše kroge, osmice, slalome, gugalnice, mize in razne figure okoli stožcev. Vaje na mestu zahtevajo upoštevanje zahtev kot so sedi, prostor ali stoj v različnih zaporedjih, ostajanje na mestu, prilagajanje psa vodnikovemu položaju, vodenje na daljavo in podobno. Tekmovalec/izpitnik ima na voljo 3 minute časa, v katerem mora opraviti vse vaje. Prekoračitev tega časa pomeni diskvalifikacijo.
Slike - uradna predstavitev RO v Celju:+1