Rally-obedience

Rinchy · 267540

rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #360 : 27 Junij 2008, 12:07:33
No nam čakanje na mizi ne dela nobenega problema, temveč pot do mize. Ko je kratka gre lepo naravnost gor, ko pa jo malo preveč podaljšam pa se nekje na sredini vstavi in pogleda mene, ter čaka na potrditev.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #361 : 27 Junij 2008, 12:12:32
Ninci,tudi meni ne dela težav čakanje,ampak pot.Moja nič ne gre dol,dokler ji ne rečem,poje svoj priboljšek in da prostor na mizi...Problem je,da nekak ne skapira,kadar je razdalja prevelika,kaj hočem.Kadar ji nastavim priboljšek in gleda,skoči gor takoj,tudi če na mizo nastavim žogo gre takoj.Ko pa jo pošljem z prevelike razdalje,pa malo gre,pol me pa isto nazaj gleda.Moram še mogoče večkrat ponavjlat,pa bo.Ampak moja nasplošno zelo nerada skače na stvari,že od nekdaj,tako,da je verjetno s tem povezano.Se ji ne ljubi ::)



maja72

  • Gost
Odgovori #362 : 27 Junij 2008, 12:31:20
Pošiljanja stran od vodnika v različnih vajah različnih disciplin so za mnoge pse lahko zelo težka. Navadno je vzrok v tem, da psa največ potrjujemo v svoji bližini, zato je logično, da bo pes v to bližino tudi tiščal; od števila potrditev v vodnikovi bližini je odvisno, v katero pozicijo bo pes tendiral, kadar bo v zagati, kaj storiti. Pri freestylu je osnovna pozicija front pred vodnikom in pes zaradi t. i. zgodovine potrjevanj samodejno sili v to pozicijo.

Zato sem svoja psa pošiljanja stran od sebe naučila posebej, nepovezano z vajo miza ali delanjem velikih krogov okoli vodnika ipd. vajami na daljavo. Pošiljanje sem učila v smislu sendawaya iz klasične poslušnosti, in sicer na stoječo tarčo. Sendaway na samostoječo tarčo zgleda

- takole: http://www.youtube.com/watch?v=_zguhfhXi6I
- in takole (preskrolajte od 1:45 dalje): http://www.youtube.com/watch?v=joEmbULHMzA

Pri samostoječi tarči sem dobila hitrost; za mirovanje na cilju pa sem uporabila target mat, katerega smisel je, da pes tam obmiruje. Na koncu sem dala tarčo na mizo kot trigger in vajo sestavila skupaj. Meni je backchaining všeč zato, ker posamezne elemente lahko sestavljaš v številne nove kombinacije, psu pa je učenje drobcev vedenj bolj logično in razumljivo.

Me pa še po enem letu "muči" en misterij z mizo, ki se je zgodil na RO tekmi lani v Novem mestu. V RO III je bila miza postavljena pod hribom oz. vzpetino in vsi psi so šli mimo mize oz. niso vedeli, kaj naj počnejo. Ker vem, da deteljica ne bo huda, bom napisala - še celo Dolly je naredila ene dva častna kroga. Tako da s pasje perspektive so to očitno zagonetne stvari ...



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #363 : 27 Junij 2008, 12:37:38
Joj,jaz imam tudi težave z mizo.Če je pošljem iz dveh metrov,gre takoj gor,čim pa povečam razdaljo,pa že ne več...
Pri Aski imam tudi problem s to mizo in upam, da je tudi na jesenskih tekmah ne bo.

maja72 Zakaj pa ne gresta kdaj na kako tekmo, ker bi ziher raturala z obema psoma :) Hvala za na svete.

lp


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #364 : 27 Junij 2008, 13:22:48
Aha,sem si mislila da bom morala kaj po tem principu poskusiti.Maja72,hvala,bomo probali...Čeprav meni oz. Loni manjka še kar nekaj lepo natreniranih vaj.Upam,da nama bo uspelo vse lepo izpilit do jeseni,pa važno je,da se zabavamo ;D
Moja ima tudi eno noro navado,in sicer,da jo moram prav umirjat.Namesto,da lepo počasi naredi vajo in počaka,kar ponuja neka vedenja eno za drugim.Sploh pri učenju novitet,se kar suče,vleže,sede,...Sploh se ne umiri in ne pomisli,kar nekaj na pamet mrda naokoli.Jo moram kar tako malo mirit,kao počasi,počasi,pol pa je boljše.



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #365 : 01 Avgust 2008, 12:06:03
!!! Obveščam vas, da je državna tekma v KD Železnikih odpovedana !!!

5. državno tekmo bo organiziralo KD Barje v nedeljo 07.09.2008.

Vljudno vabljeni  ;D



Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #366 : 01 Avgust 2008, 13:26:52
!!! Obveščam vas, da je državna tekma v KD Železnikih odpovedana !!!

5. državno tekmo bo organiziralo KD Barje v nedeljo 07.09.2008.

Vljudno vabljeni  ;D

Še mail kamor boste pošiljali svoje prijave : [email protected] in pa telefonska številka na kateri bomo odgovarjali na vaša številna vprašanja v zvezi s tekmo 040 557 882 ali 040 495 341 (Ivana).

Vabimo Vas v čimvečjem številu.


Lp, Ivana


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #367 : 01 Avgust 2008, 13:32:29
Še mail kamor boste pošiljali svoje prijave : [email protected] in pa telefonska številka na kateri bomo odgovarjali na vaša številna vprašanja v zvezi s tekmo 040 557 882 ali 040 495 341 (Ivana).

Vabimo Vas v čimvečjem številu.


Lp, Ivana
O Super, to mi je še bližje in ni na isti dan kot je agility tekma :o :o Jeee več kot odlično :o. Z Asko definitivno prideva ;D


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #368 : 01 Avgust 2008, 15:09:50
Prijavite se lahko tudi preko spleta:

http://www.solanje-kzs.com/Aktualno/Prijava.aspx



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #369 : 01 Avgust 2008, 16:11:49
O saxana zlata si :D Bom mojo trmoglavko kar na tem linku katerega si dodala prijavila. Tako, da bova še strašili še na tej tekmii :P Me pa zanima, če bo kdaj tudi pri RO-ju potekak kakšen 4 fun in kdaj čez zimski čas (takrat v kakšni dvorani pač)? Bi bilo res fino, če bi bilo tudi to oboje, vsaj to drugo :D

lp


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #370 : 01 Avgust 2008, 17:18:33
+Me pa zanima, če bo kdaj tudi pri RO-ju potekak kakšen 4 fun

Kokr sem seznanjena se že pripravlja ena 4fun rally tekma ... več kot to pa ne povem, ker še ni ziher  :o :o



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #371 : 01 Avgust 2008, 17:25:52
O saxana zlata si :D Bom mojo trmoglavko kar na tem linku katerega si dodala prijavila. Tako, da bova še strašili še na tej tekmii :P Me pa zanima, če bo kdaj tudi pri RO-ju potekak kakšen 4 fun in kdaj čez zimski čas (takrat v kakšni dvorani pač)? Bi bilo res fino, če bi bilo tudi to oboje, vsaj to drugo :D

lp

Moja dva sta že prijavljena...  :)



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #372 : 01 Avgust 2008, 17:27:19
Kokr sem seznanjena se že pripravlja ena 4fun rally tekma ... več kot to pa ne povem, ker še ni ziher  :o :o

Glede na to, da je RO moja prva nereševalska pasja panoga,  :-[ bi prosila koga, da mi malo obrazloži.
Sklepam, da gre za neuradno tekmo. Kako pa potem to izgleda? Kakšna so pravila?



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #373 : 01 Avgust 2008, 18:21:48
Na neuradni tekmi, so pravila taka kot jih predpiše organizator... lahko se naprimer spomni, da bo tekmovanje le za razred RO-II in da ni nobenih pogojev za tekmovalce, kar bi pomenilo da se v ta razred lahko prijavijo tako tisti iz IV kot tisti, ki sploh še nimajo nobenega izpita... kot sem že napisala je to čisto odvisno od organizatorja :):)

Lp, A



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #374 : 01 Avgust 2008, 18:23:23
Super! To je dobra fora!  :)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #375 : 01 Avgust 2008, 18:29:16
Kokr sem seznanjena se že pripravlja ena 4fun rally tekma ... več kot to pa ne povem, ker še ni ziher  :o :o
O super in končno :o


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #376 : 06 Avgust 2008, 02:08:51
Bi se lahko prijavilo na 4fun tekmo tudi psa, ki še nima BBhja? ???

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #377 : 06 Avgust 2008, 12:39:05
Bi se lahko prijavilo na 4fun tekmo tudi psa, ki še nima BBhja? ???

To je čisto odvisno od organizatorja ... saj le-ta lahko zahteva kot pogoj bbh ali pa razpiše tekmo brez kakršnihkoli pogojev.

Lp, A



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #378 : 01 September 2008, 20:44:42
Se opravicujem, ce je ze kje napisano.. Ampak kako pogosto je v enki zraven miza? Kajti te se ne znava, rada bi ga pa prijavila na tole tekmo, ki bo v nedeljo na barju..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #379 : 01 September 2008, 21:15:30
Saj greš lahko 1 m do mize, tam narediš sedi, psa pošlješ na mizo, greš nazaj do znakca in ga odpokličeš. S tem izgubiš nekaj točk, ker si skrajšala dolžino. Če ga pa pošlješ od začetka in ti ne naredi, dobiš pa takoj 0.
Tako da nič se bat, vse se da narest, tudi če kakšne vaje še ne zna.
Saj ko ti bo pa mizo znal, pa ni nujno, da jo bo naredil :)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #380 : 01 September 2008, 23:03:51
A to lahko z  mizo narediš?Prvič čujem,je pa fajn,ker s take razdalje mi pa gre gor :)

Drugače pa sta,če se ne motim(govorim po spominu iz pravilnika),v enki dve oviri.Lahko je torej tunel,miza,gugalnica ali pa preskok.
Torej je 50% možnosti,da miza bo.Pa saj,če samo mize ne naredi še ni tako hudo.Pač ni tistih točk...



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #381 : 01 September 2008, 23:46:15
sibila, je dog4ever ti lepo napisala. Samo kakor mi je znano, sedaj v enki ni več mize :o :o. Moja bučmanka tudi ne mara iti na mizo in lani na zadnji tekmi/izpitu obenem mi po nasvetu drugih tako naredila, da sem šla skoraj do mize z njo. Odbili so mi pač nekaj točk, a bolje to kot pa da ne bi te vaje naredila :)

lp


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #382 : 02 September 2008, 10:58:07
Joj,mene tudi ta miza >:(
Včasih že lepo gre,pol pa me spet čukasto gleda.Ja,boljše malo manj točk kot pa nič.
Aska,ti ziher boljše veš kot jaz,a je v enki na vsaki progi po ena ovira ali sta dve?
Mize pa naj v enki sploh ne bi bilo? ??? Nič ne vem o tem...
Ima kdo še kak nasvet,za nas novince,je na kaj potrebno pazit?
Jaz se še odločam,ali grem naslednji teden na tekmo ali ne... :-[

Ali zelo odbijajo točke,če pes zaostaja?Meni pri hoji okoli stožcev,ko grem v ovinek in je na zunanji strani,stalno malo zaostane...Saj se trudim popravit,je že boljše,ampak malo še vedno zaostaja.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #383 : 02 September 2008, 11:42:50
ma ne komplicirajte toliko no. Saj je precej tekmovalcev v enki čistih začetnikov in temu primerna je njhova poslušnost (in ubogljivost). Ne sekirate se zaradi enega počasnega usedanja ali zaostajanja pri treh stožcih... Prijavite se že na tekmo, da boste enkrat prebili led. Najtežje je prvič.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #384 : 02 September 2008, 15:58:42
Na neuradni tekmi, so pravila taka kot jih predpiše organizator... lahko se naprimer spomni, da bo tekmovanje le za razred RO-II in da ni nobenih pogojev za tekmovalce, kar bi pomenilo da se v ta razred lahko prijavijo tako tisti iz IV kot tisti, ki sploh še nimajo nobenega izpita... kot sem že napisala je to čisto odvisno od organizatorja :):)

Lp, A

Bi rekla,da se vseeno splača razpisat dva razreda - recimo A in B ( a ala I in II skupaj in za vse,ki hočejo sprobat s tujim psom ) in B ( za III in IV skupaj ) ali pa I kot RO I in vsi ostali (II, III, IV) kot "open".Al pa razred nelicenciranih in s tujim psom kot A ( ja ali ne I tu zraven ?) in tekmovalci z licencami kot B.

Treba mal pregledat. Ampak mislim,da je vseeno efektivno začetnike in "padalce" ločit od ostalih- ker najbrž bo udeležba tudi iz višjih razredov, če ne za drugo za "fun"? ;D,

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #385 : 02 September 2008, 21:18:32
Danes se izteka rok za prijavo na RO tekmo, ki bo 7.9.2008 na Barju. Vsi ki se še niste prijavili, se še vedno lahko.
Pa ne komplicirajte preveč, prijavite se na tekmo, prebijte led in uživajte. Saj vse delamo zato, ker s psi uživamo, ne?


Lp, Ivana


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #386 : 02 September 2008, 21:39:02
Ok, opogumila sem se.. Se vidimo v nedeljo!  :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #387 : 02 September 2008, 22:10:22
Super!  :o



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #388 : 03 September 2008, 08:18:41
Me pa še po enem letu "muči" en misterij z mizo, ki se je zgodil na RO tekmi lani v Novem mestu. V RO III je bila miza postavljena pod hribom oz. vzpetino in vsi psi so šli mimo mize oz. niso vedeli, kaj naj počnejo. Ker vem, da deteljica ne bo huda, bom napisala - še celo Dolly je naredila ene dva častna kroga. Tako da s pasje perspektive so to očitno zagonetne stvari ...

Mal z zamudo, slučajno se mi je odprlo na tem postu.
Lani v Novem mestu - je bil vzrok,da je večina psov imela težave podobene kot še na nekaterih tekmah. Namreč pot do mize je potekala tik ob vrvici,ki je označevala rob parkurja. Večino psov je to zmedlo in so poskušali karkoli ukrenit z vrvico- skočit čez, spodaj zlest, kdo v ekaj. V glavnem ta vrvicajih je tako okupirala,da niso nikakor uspeli pogeldati malo v daljavo  ::).
Sicer pa  dejstvo,da se pri RO vse vrti relativno v bližini vodnika in da z razliko od klasike ni niti logike (da je vaja stran od vodnika vedno in vedno v enakem zaporedju vaj, v smer kjer se je prej hodilo poleg itd) zato se psom občasno zgodi ,da se prilepijo.Gre za napačno razpoloženje psa, ne za nepoznavanje vaje ali neubogljivost.
Dolly se je tako npr čist prilepila tudi zadnjo Krimsko tekmo 2007 - mislim, da obstaja celo filmček. Res bedasto in to pes, ki je imel vajo naprej v IPO vedno vse možne točke (tudi na svetovnih prvenstvih ) in ki je v agilityu vlekel ko nor v ovire,da jo je bilo skoraj nemogoče obrnit ali odvrnit od ovire v daljavi  :D .

Koristno je torej trenirati tekanje ob vrvicah, ograjah , mimo znakcev za vaje ( ja to je tud poseben problem ker se psi hitrio naučijo,da so znakci tam zato,da s enekaj izvede, ne d atečeš mimo  ;) ) pa pri vodenju uvest napoved vaje ( pogled v daljavo in iskanje cilja pred pošiljanjem). Naslednja napaka je ,da ko pes ne krene začne vodnik ponavljat povelje bolj odločno kar pri psih povzroči, da se zmedejo in totalno zalepijo (sindrom podrejanja, kot če sedi rečeš premočno dobiš ven prostor  ;))

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #389 : 03 September 2008, 09:05:21
Pa še eno opažanje. Pri ogledovanju parkurja počepnite in poglejte z višine, s katere gleda vaš pes in videli boste lahko tudi, da on mize ne vidi, ker lahko z njegove perspektive izgleda le kot en metrski trak in je lahko zaradi ozadja neopazen... To smo ugotavljali že pri reševalcih in smo zato začeli noge povezovati z raznimi trakovi, da je miza postala bolj vidna. Seveda se to ne zgodi vedno - odvisno od terena, mize, ozadja...