Rally-obedience

Rinchy · 267597

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #390 : 03 September 2008, 09:58:35
Pa še eno opažanje. Pri ogledovanju parkurja počepnite in poglejte z višine, s katere gleda vaš pes in videli boste lahko tudi, da on mize ne vidi, ker lahko z njegove perspektive izgleda le kot en metrski trak in je lahko zaradi ozadja neopazen...

se npr skrije v trak za označitev terena ali pa celo prekrije ...

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #391 : 03 September 2008, 10:28:21
Hvala!Jaz včasih res pozabim,da pes malo drugače gleda in dojema stvari kot jaz... :-[
Moja gre takoj na mizo,če jo dam na prostor in grem sama do mize.Ko pa mora sama gor,pa me res tako butasto gleda,da prav vidim,da ne ve,kaj bi rada...
Danes sem si še enkrat prebrala pravilnik in se malo popravljam,ker sem v prejšnjih postih narobe pisala.V enki je vsaj ena ovira,od tega višinska,gugalnica ali miza.

Mene za mizo niti ne skrbi preveč,če mi samo tega ne bo naredila,bo tako dobro.Glede na to,kake prebliske ima občasno :o ;D
Je pa res brezveze,da nas začetnike nekatere ta miza tak matra :-[



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #392 : 03 September 2008, 10:32:24
Midva sva vceraj tudi poiskusila z mizo.. Prvic.. Ampak ker se ne zna cisto pravilno ukaz naprej, je pac ta vaja neizvedljiva zaenkrat  :-\ Tako da, ce bo miza, bom naredila tako kot ste predlagali.. Skrajsala razdaljo.. Potem bo pa sel gor  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #393 : 03 September 2008, 11:25:44
Opozorila bi še na nekaj - midva sva ena tistih luftarjev, ki se zanašava na pasje sledenje moji telesni govorici (iz agija in trikcev) in niti ne vadiva RO elementov, po težavah z mizo (pošiljanje na daljavo) pa sva dejansko začela vaditi mizo, ko sva bila na poligonu zaradi agi treninga. In kaj se je zgodilo - na poligonu mi je po nekaj lekcijah tekel na našo mizo z razdalje 10m in več, na tekmi pa - kot bi prvič videl mizo  ???. Ugotovila sem, da miza na tekmi zanj sploh ni miza, saj je naša miza (na vadbišču) vsaj 30cm višja kot tista na tekmah in da sploh ne poveže enega z drugim. Torej, če vadite mizo, pazite, da bo miza enakih dimenzij kot tista na tekmah, saj se lahko zgodi, da pes ne uspe generalizirat in je potem kljub treningom vaja neizvedena. (Kje vidiš kako mizo? Tu ni mize? Aja, tole pručko misliš, ja itak, da lahko gor skočim  ::) , bi pa prej rekla...)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #394 : 03 September 2008, 12:41:34
Splača se probat učit vajo naprej in vajo gor. Pol nima več veze kje in kaka je miza, če zna pes vajo naprej, bo šel pač naprej in gor. Ko je bližje stvari jo bo lažje zagledal.
Pol pa lahko vadiš gor, na vse živo na kar pes lahko skoči, naprej pa tudi kjer se spomnite pa še vsaketoliko pokombinirate.

Pol pes ne bo povezal vaje s točno določenim predmetom - mizo, ampak z dejanjem.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #395 : 03 September 2008, 20:44:25
Se eno vprasanje iz enke.. Pri katerih vajah je dovoljen ukaz sedi - ce sploh pri katerih? Ali je pac, vodnik se ustavi, pes se avtomatsko usede, ce ni druge komande?

Skrbi me zaradi tunela, da nebi kar skoz tekel, ce mu nebi extra ukaza rekla - pac potegnil vajo iz agija.. :-\ Mi je pa skoda pike stran metat, za dodatne ukaze..


Hvala!  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #396 : 03 September 2008, 20:57:02
Skrbi me zaradi tunela, da nebi kar skoz tekel, ce mu nebi extra ukaza rekla - pac potegnil vajo iz agija.. :-\ Mi je pa skoda pike stran metat, za dodatne ukaze..
Pred/za tunelom mu lahko rečeš sedi :) Prav tako pri ostalih vajah (vsaj kolikor imam jaz v spominu, je pa res, da že en čas nisva delali ;D).

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #397 : 03 September 2008, 21:01:06
Pred/za tunelom mu lahko rečeš sedi :) Prav tako pri ostalih vajah (vsaj kolikor imam jaz v spominu, je pa res, da že en čas nisva delali ;D).
Imaš kar prav ;)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #398 : 03 September 2008, 21:05:55
Ok, hvala!  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #399 : 04 September 2008, 09:07:46
Edina omejitev je, da za isto vajo (oz. položaj v vaji) ne smeš ponavljat povelja (se odbijajo točke). Vsak sedi lahko poveljuješ. Tudi lahko uporabiš glasovno povelje in signal z roko, če to narediš sočasno. Če pa najprej uporabiš eno potem pa drugo, se šteje kot dvojno povelje.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #400 : 05 September 2008, 14:30:25
Saj greš lahko 1 m do mize, tam narediš sedi, psa pošlješ na mizo, greš nazaj do znakca in ga odpokličeš. S tem izgubiš nekaj točk, ker si skrajšala dolžino. Če ga pa pošlješ od začetka in ti ne naredi, dobiš pa takoj 0.
Tako da nič se bat, vse se da narest, tudi če kakšne vaje še ne zna.
Saj ko ti bo pa mizo znal, pa ni nujno, da jo bo naredil :)

Tole mi nikakor ne gre supaj s smislom vaje same in tudi s pravilnikom ne:
Citiraj
30. Miza
V neposredni bližini znaka se vodnik ustavi in pes sede, na vodnikovo povelje se pes oddalji od vodnika cca 10 korakov proti mizi na katero pes skoči in počaka na naslednje vodnikovo povelje, ki pa je lahko sedi ali proctor (po lastni izbiri vodnika), v višjih razredih vajo (ali prostor ali sedi)  na mizi določi sodnik pred izpitom/tekmo. Na vodnikovo povelje se pes vrne k vodniku tako, da sede predenj. Vaja je s tem zaključena, obvezno pa ji mora slediti ali vaja št.10 (v poleg okrog po desni) ali št.11 (v poleg po levi).

A se da to preverit ali potrdit!? A je to nekakšen dogovor za RO-1 ali za vse stopnje? Ker se mi potemtakem zdi sploh butasto vaditi in na tekmi tvegati mizo, če lahko vsakič stopim do nje in psa enostavno gor posedim oz. ga pač tja pripeljem. Pa tudi fair se mi ne zdi do tistih ki pač tvegajo. Če so že pri vaji prostor tako pikolovski in ti dajo nulo, če pes ne leži popolnoma "na tleh" potem mi ta rešitev ne gre ravno v račun. Po moji logiki bi tudi taka izvedba pomenila 0.

Btw. Ve kdo kaj se zgodi, če pozabiš psa odpeti s povodca pri vaji, kjer je to potrebno? Mislim to, da ga nehote vleče za sabo po tleh?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #401 : 05 September 2008, 14:45:15
Sej dobiš odbitek za približanje mizi  8).
kako boš kaj odvodil je pa tudi vedno taktiziranje kaj se ti bolj splača gelde na točke,ki se obetajo oz glede na proces šolanja v katerem je pes  :).

Vodenje je zaslužno najmanj 40 % osvojenih točk. To pomeni, da z enako izšolanim psom lahko dosežeš popolnoma različen izplen rezultata na tekmi gelde na dnevno vodenje (kako ti je uspelo takiziranje in kako dobro si naštudiral pravilnike kaj se ti bolj splača)  :P

Tako je to . Pri agilityu je vodenje še bolj odločilno npr  :-\.

Kinološki rezultati so vedno kombinacije genetike, šolanj ain vodenja. To je popolnoma skladno s pravilniki  :).

Sicer pa je tudi pri drugih športih enako. Npr v gimnastiki je stvar taktiziranja s katero težavnostno stopnjo boš štartal. Višjo, zgrešil in dobil malo točk? Nižjo in dobil vse možne točke, ki pa še vedno bodo dovolj za zmago? Odvisno od ocene realnega tveganja in ambicij bi rekla  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #402 : 05 September 2008, 15:00:58
To z vodenjem in taktiziranjem mi je čisto jasno in se tega tudi sama na trenutke poslužujem. Itak se učiš iz izkušenj na tekmi. To je tisto realno stanje, domači treningi gor ali dol.

Sej dobiš odbitek za približanje mizi  8)

Citiraj
30. Miza
V neposredni bližini znaka se vodnik ustavi in pes sede...

Glede na to, da letos še ni bilo mize v RO1 me pač zanima kako je dejansko s tem. Koliko točk ti odbije? Glede na to, da jasno piše, da se moraš kot vodnik zaustaviti v neposredni bližini znaka za izvedbo vaje in te pri drugih vajah celo diskvalificirajo, če tega ne storiš (mislim to: izvajanje vaje v neposredni bližini znaka) mi pač ne gre v račun. Sama bom vseeno delala s pošiljanjem "na daleč", ker se mi ne gre za točke ampak zato da se naučiva  :D Saj zato pa trenirava ;)

Pa tole: Slučajno ve kdo?
Btw. Ve kdo kaj se zgodi, če pozabiš psa odpeti s povodca pri vaji, kjer je to potrebno? Mislim to, da ga nehote vleče za sabo po tleh?


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #403 : 05 September 2008, 15:10:18
Mislim, da si lahko diskvalificiran, če pozabiš pripeti ali odpeti povodec. Najbolje, da povprašaš sodnika med ogledom proge. Jaz ga vedno vprašam za vsako malenkost, ki mi ni jasna  :) .



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #404 : 05 September 2008, 15:23:39
Hi hi, saj bi tudi jaz, če bi se spomnila :D Takrat mi gre očitno vse drugo po glavi in pozabim ;D


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #405 : 05 September 2008, 15:32:33
No midve z Ajko sva se tudi opogumile in grema delati izpit na tekmo v KD Barje. ;) Kar bo pa bo. Če ne drugega bo pa še ena izkušnja. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #406 : 19 Oktober 2008, 19:14:31
hej

Mene pa zanima ce obstaja in se da dobiti za RO II filmcek s posnetki vaj kot obstaja za RO I?


Hvala za odgovor in lp.. ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #407 : 19 Oktober 2008, 19:32:57
hej

Mene pa zanima ce obstaja in se da dobiti za RO II filmcek s posnetki vaj kot obstaja za RO I?


Hvala za odgovor in lp.. ;)


Imam jaz CD iz Krima. Ti posodim. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #408 : 19 Oktober 2008, 21:57:19
O super! Hvala!  ;D

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #409 : 17 December 2008, 07:41:19
Jaz imam pa eno prošnjo. Rabila bi čimveč posnetkov vaj iz ROja (iz tekem, trengov, karkoli). A bi mi lahko tisti, ki imate posnetke, le-te poslali na moj mail (oziroma na kak drug način dostavili)?  :-[ :-[  Če koga zanima, za kaj jih bom rabila, mu razložim preko ZSjev.  :-[


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #410 : 17 December 2008, 09:46:08
5rca jaz ti lahko dam cd.  ;) Na tekmi v soboto?

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #411 : 17 December 2008, 10:24:56
5rca jaz ti lahko dam cd.  ;) Na tekmi v soboto?

Superca. Hvala.


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #412 : 03 Marec 2009, 23:08:20
Mene pa zanima, če pri RO lahko uporabljaš samo glasovna povelja ali lahko psu nakazuješ z roko? pač, če je fora samo v tem, da ne smeš imet priboljškov ali da tudi ne smeš kazat.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #413 : 03 Marec 2009, 23:12:38
Oboje je dovoljeno, glas in kazanje z roko. Samo pac uporaba motivacije (hrana/igraca) je prepovedana  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #414 : 03 Marec 2009, 23:16:31
Ahaa, fajn. ;) Hvala!



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #415 : 05 Marec 2009, 14:11:14
Mene pa zanima, če pri RO lahko uporabljaš samo glasovna povelja ali lahko psu nakazuješ z roko? pač, če je fora samo v tem, da ne smeš imet priboljškov ali da tudi ne smeš kazat.

Ojla Mucika,

dovoljena so glasovna povelja, nakazovnje z roko ali telesom ... lahko uporabljaš ali eno ali drugo ali oboje hkrati ... paziti moraš na dvojna povelja.

Npr.: če najprej psu poveljuješ "prostor" in se pes ne uleže in šele nato daš gesto z roko ... to šteje za dvojno povelje in se sankcionira. Lahko pa pri eni vaji uporabljaš le glasovna povelja, spet pri drugi le geste s telesom itd.

Lp, Ana



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #416 : 05 Marec 2009, 19:06:31
saxana, kaj pa če npr. rečeš prostor in ob enem pokažeš z roko "dol"? a potem je to tudi dvojno poveljevanje? :-[

...sledi svojim sanjam


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #417 : 05 Marec 2009, 19:21:22
Hvala tudi tebi saxana. me pa isto zanima kot Dino.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #418 : 05 Marec 2009, 19:34:22
Dina in Mucika, tukaj je odgovor ;)

dovoljena so glasovna povelja, nakazovnje z roko ali telesom ... lahko uporabljaš ali eno ali drugo ali oboje hkrati ... paziti moraš na dvojna povelja.

lp


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #419 : 05 Marec 2009, 19:39:52
hvala

...sledi svojim sanjam