Rally-obedience

Rinchy · 267532

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #540 : 26 Oktober 2009, 07:42:03
 :D :D :D

In kako ga zvabim stran od sebe? Imam prekratke roke, pa se pes je obrnjen h meni. Pa sem ga postavila tako, da je imel pred/za sabo steno, ampak potem je sel delat vzvratno okoli mene  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #541 : 26 Oktober 2009, 09:02:51
:D :D :D

In kako ga zvabim stran od sebe? Imam prekratke roke, pa se pes je obrnjen h meni. Pa sem ga postavila tako, da je imel pred/za sabo steno, ampak potem je sel delat vzvratno okoli mene  ::)
nč ne razumem :-[. Za kaj imaš prekratke roke :D ?
Kot "antiluring" jaz msilim, da psa naučiš, da se odmika stran od tarče- npr roke, noge, ali bilo česa , ne k tarči kot je luring sicer.
Npr pes stoji poleg tebe kot v staj v poleg. Potem se ga dotakneš z nogo,kot bi ga hotela odrinit, klikaš vse kar ni naslanjanje na nogo in če potem povečuješ rinjenje(pritisk) v psa, se bo moral prestopit v stran  ;). Klikaš odmik- trenutek, ko ni več dotika noge (zaradi njegovega odmika, ne zaradi tvojega  ;D).
In potem se pomikaš v psa in on se odmika v stran.
Potem dvigneš kriterij še na križanje.
Podoben sistem,kot če učiš hojo nazaj s pomikanjem v psa, samo da je v tem primeru pomikanje v psa vstran.
Pomaga pa ,če delaš za začetek tako,da je stena pred tabo, ampak ne preblizu.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #542 : 26 Oktober 2009, 11:14:17
Aha, no zdaj je pa tudi meni bolj jasno.. S prejsnjim postom sem te pac razumela, da psa s hrano zvabis stran od noge, se pravi v levo. Zato sem mislila, da imam prekratko roko, ker pac, gleda za hrano, bolj v zrak in se zacne pomikat nazaj, ne v levo..  :P Ubistvu je bilo isto, ce sem poiskusila z odrivanjem v stran, je sel isto nazaj.. Ampak ocitno moram zmanjsat kriterij, in ce bo samo pol koraka naredil v levo mora slediti ze klik  :)

Malo sem se nerodna s tem klikanjem, tezko je tkole, ce ne vidis v zivo, ampak se ucis iz napisanega+videoposnetkov  :-[

Ampak bo ze!

Hvala za pomoc!!  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #543 : 26 Oktober 2009, 11:22:51
Ubistvu je bilo isto, ce sem poiskusila z odrivanjem v stran, je sel isto nazaj.. Ampak ocitno moram zmanjsat kriterij, in ce bo samo pol koraka naredil v levo mora slediti ze klik  :)

U bistvu moraš psa najprej naučit kaj je "antiluring" - se pravi, da je se od določenega  pripomočka ( ali delu tesa" ali ob določeni vpodbudi (povelji, namigu) treba odmikat, ne se mu približevat ( u bistvu je to neke vrste modeliranje po principu dela, samo da je brez dotikanja).
Če že zna npr povlje stran, si lahko pomagaš s tem, ampak samo, če je bilo naučeno s poz. predznakom.
Nadaljuješ pa lahko, ko se pes že odmka od izbranega pripomočka na vizualni ali slušni vpliv ne da bi pred tem prišlo do dotika.

To je eno od osnovnih orodij, ki se jih splača izoblikovati še z mladičem, ni pa nikoli prepozno ali odveč ( ne kdo ne dela čist na shaping). Ker veliko stvari lahko opcijsko naučiš z odmikanjem (tudi dviganje nog npr).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #544 : 26 Oktober 2009, 12:11:22
Ahaa.. No, recimo, kar se tice odmikanja zna samo hojo nazaj stran od mene, pa ukaz naprej (se pravi tudi stran od mene).. Si lahko s tem kaj pomagam?

Drugace pa, kako bi naucila, da se eni stvari odmika? :-[ :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #545 : 26 Oktober 2009, 12:34:05
Saj ti je deteljica napisala. Še enkrat po domače, če ni bilo dovolj nazorno :P. Postavi ga ob bok (kot za poleg pozicijo) in stopi vanj (proti njemu) - tako da ga pri tem odrineš :-[. Magari mu drži roko pred gobcem, da se pri tem ne bo obrnil (hm tole je težko napisat kaj mislim, bi bilo laže pokazat :-X ali pa pojdi pred kako steno - meni je z roko bolj všeč). V momentu, ko se odmakne C&T. Kasneje kriterij zvišaš, klikaš samo za odmike ko se ga ne dotakneš pa se odmika, klikaš vedno več odmikov, etc. Jaz sem zraven dodala še roko, da je psu bolj jasno, nekateri vodniki hodijo tako da križajo noge, etc.

Tud jaz sem učila na ta trotel način ::). Pa se čist obnese... ;)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #546 : 26 Oktober 2009, 14:04:42
Jaja, to glede tega odmika od telesa mi je ze jasno..  ;)

Mogoce se nisem dovolj jasno izrazila, ampak to zadnje vprasanje se je nanasalo kako bi naucila odmika od tarce (pa tarca pac nisem jaz). Ne vem, recimo kot je ze deteljica omenila recimo za dvigovanje nog.  ;)

Saj vem, kompliciram, se opravicujem..  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #547 : 27 Oktober 2009, 14:09:31
Jaz imam tudi težave z odmikanjem oz. že s korakom v desno ali levo vstran... Pa pozna odmikanje od tarče, pa tudi križanje tačk samostojno.
Ampak ne odmakne se v desno ali levo, ampak stopi nazaj, ne pa vstran. Saj nenako imava tole, ampak se zraven zvije in vidim, da ji ni prav jasno kaj bi morala narediti. Tudi roka pred gobcem, da bi glavo obračala v drugo smer kot noge ni pomagala, se cela zvija...



delfinčika

  • Gost
Odgovori #548 : 01 November 2009, 21:47:56
Joj Maca je za to  verjetn že prestara (7 let)  :(
Joj sm jaz jezna nase, da je nisem na kakšen tečaj peljala. >:( :(
Škoda, ker RO zgleda ful zanimiv :'(



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #549 : 02 November 2009, 08:00:21
Joj Maca je za to  verjetn že prestara (7 let)  :(
Joj sm jaz jezna nase, da je nisem na kakšen tečaj peljala. >:( :(
Škoda, ker RO zgleda ful zanimiv :'(

Ni prestara. Jaz sem svojo malinoiko začela učit rally vaje, ko je imela 11 let in je do 14 leta naredila vse 4 izpite  ;) in dve sezoni tekmovala.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #550 : 02 November 2009, 09:02:56
Tudi moja Lona je bila stara že nekaj čez pet let, na prvi tekmi šest... :)

Pa pred tem nisva delali kaj resnega, niti poslušnosti nikoli, mogoče je znala par trikcev, drugače pa še prostora ni znala pošteno!
Sicer res, da ravno blestiva ne, ampak čisto spodobno pa se da. :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #551 : 02 November 2009, 12:38:35
vsekakor se vedno splača začet delat s psom,ki ga že imaš, ne glede na starost, pasmo in primernost. Z vsakim psom se naučiš vsaj principa dela in dobiš izkušnje. Noben pes ni neuporaben za delat, vsakem u psu delo koristi, pač po zmožnostih napreduješ. Mnogi psi,ki so pozno ali celo zelo pozno začeli z delom, pa napredujejo povsem dovolj ,da vodnik ni kaj bistveno prikrajšan.
Zato pa potem kasneje z novim psom ne orješ ledine in si prihraniš marsikatero napako ali "ciljanje v prazno". V stiku z drugimi pari na tečajih in prireditvah, pogosto šele odkriješ kaj bo primerna pasma  in zaposlitev za bodočnost.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #552 : 17 November 2009, 13:44:13
vsekakor se vedno splača začet delat s psom,ki ga že imaš, ne glede na starost, pasmo in primernost. Z vsakim psom se naučiš vsaj principa dela in dobiš izkušnje. Noben pes ni neuporaben za delat, vsakem u psu delo koristi, pač po zmožnostih napreduješ. Mnogi psi,ki so pozno ali celo zelo pozno začeli z delom, pa napredujejo povsem dovolj ,da vodnik ni kaj bistveno prikrajšan.
Zato pa potem kasneje z novim psom ne orješ ledine in si prihraniš marsikatero napako ali "ciljanje v prazno". V stiku z drugimi pari na tečajih in prireditvah, pogosto šele odkriješ kaj bo primerna pasma  in zaposlitev za bodočnost.

Poznano iz lastnih izkušenj, hihi. :D :)
Pol si pa že itak pečen... :o



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #553 : 27 November 2009, 14:13:49
Hoj rabim pomoč.
Iz uredništva KINOLOG me terjajo , naj jim pošljem kakšno lepo slikico Fite v RO ju (li pa kakšno, ki bi bila uporabna za namen objave, samo da ni glih na prvi pogled jasno da je na agilty parkurju al pa lovska) .
Ampak jaz nimam nobene, niti lepe , niti nelepe ampak vsaj uporabne za objavo.
Prosim torej,če je kdo kdaj ujel Fito na fotoaparat, če mi jo lahko pošlje.

Hvala!

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #554 : 27 November 2009, 14:38:25
Tjaša a mi pošlješ e-mail :). Jaz imam dve solidni, če ne bo nobene boljše mogoče pogojno uporabni... :-X Sta pa iz 2007... :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #555 : 27 November 2009, 15:29:07
Jaz imam eno prav iz RO tekme, mislim, da iz ložnice. Tako, da če še vedno rabiš povej.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #556 : 27 November 2009, 15:34:29
Hoj rabim pomoč.
Iz uredništva KINOLOG me terjajo , naj jim pošljem kakšno lepo slikico Fite v RO ju (li pa kakšno, ki bi bila uporabna za namen objave, samo da ni glih na prvi pogled jasno da je na agilty parkurju al pa lovska) .
Ampak jaz nimam nobene, niti lepe , niti nelepe ampak vsaj uporabne za objavo.
Prosim torej,če je kdo kdaj ujel Fito na fotoaparat, če mi jo lahko pošlje.

Hvala!

A kakšno tako? >:D :o :P





Imam par teh vajinih zabavnih, ampak samo te iz stopničk...Imam jih kar nekaj z Dayem iz tekem, s Fito pa prav nobene iz poligona...



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #557 : 27 November 2009, 17:26:03
Jaz imam pa tole slikico (upam, d mi jo rata prilepit).

http://www.mojalbum.com/majaajka/ro/foto/17479653

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #558 : 28 November 2009, 10:43:33
Hvala punce, navdušuje me vaše sodelovanje !  :o

vse slikice so lepe  :)

Lahko naredim tekmovanje izbor za "miss Fita" in podelim  nagrade za prve tri fotke ali pa za 2-4 mesto praktične tolažilne nagrade  :) , prva nagrada je pa objava  8).

maile sem vam dala na ZS.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #559 : 29 November 2009, 12:26:16
Tjaša poslala sem ti okoli 10 slik :). Prosim, da mi potrdiš, če si dobila, ker so velike in nisem ziher al bo prišlo do tebe ::). Drugače jih bom malo pomanjšala ;).

Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #560 : 31 December 2009, 10:29:41
A so že znani termini za RO tekme v 2010? Bomo začeli z organizacijo frizbi tekem in pri tem poskusali izogibati terminam, na katerih so druge pasje prireditve.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #561 : 31 December 2009, 17:43:49

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #562 : 31 December 2009, 18:51:18
O, hvala!  :)

Sem gledala tukaj:
http://www.rally-o.si/

ampak nisem nič našla.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #563 : 31 December 2009, 18:56:01
Ne, tam se ni.. Jaz tudi nisem vedela, ali obstaja seznam, ampak na kzsju itak morajo za celo leto naprej izdat urnik prireditev, tako da sem potem tole izbrskala  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #564 : 01 Januar 2010, 22:33:01
O, super! Vidim, da bo letos celo devet tekem. Superca. ;D

A se slučajno že kaj ve kdaj bodo kaki izpiti za RO? Vidim samo junija KD Maribor...



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #565 : 02 Januar 2010, 16:25:34
Ojla,

datumi tekem, ki so na trenutnem seznamu so le okvirni ... usklajevanje bo končano nekje v roku 14 dni, takoj po tem pa bodo objavljeni na uradni RO strani (www.rally-o.si)... predlagam, da še malo počakate če bo šlo :)

Drugače pa bo v letu 2010 8 državnih tekem in 1 mednarodna, ki pa bo potekala v okviru enega projekta, ki ga še pripravljamo ampak malo pa lahko
že namignem ... hrvati, italijani in mi bomo organizirali mednarodno prvenstvo (3 tekeme, vsaka v eni državi) - probali bomo dobit še kakšno državo :)

Lp, Ana



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #566 : 02 Januar 2010, 17:15:44

Drugače pa bo v letu 2010 8 državnih tekem in 1 mednarodna, ki pa bo potekala v okviru enega projekta, ki ga še pripravljamo ampak malo pa lahko
že namignem ... hrvati, italijani in mi bomo organizirali mednarodno prvenstvo (3 tekeme, vsaka v eni državi) - probali bomo dobit še kakšno državo :)

Lp, Ana

O, kul! ;D


Ana, a bodo tudi kakšni izpitni roki objavljeni potem na strani? Da vem ali lahko računamo na to ali pa se moramo pridno vrečt na bbh :P :o



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #567 : 12 Januar 2010, 13:09:15
V januarju bomo organizirali tečaj Rally Obedienca, v dveh stopnjah RO I in RO II.

V RO I ste vabljeni vsi, ki imate že zaključeno malo šolo in si želite nadaljevati šolanje v novi kinološki disciplini Rally Obedience. Pri prvi stopnji bomo imeli v začetku treninge enkrat tedensko in sicer ob nedeljah ob 9:30, s koncem februarja pa 2x tedensko. V tečaju boste osvojili znanje vaj po programu RO I ter marsikaj zanimivega kar boste lahko uporabili v vsakdanjem življenju.   
 
RO II pa je namenjen vsem, ki imate že končan tečaj RO I (lahko tudi v katerem koli drugem klubu v Sloveniji). Pri drugi stopnji bomo imeli v začetku treninge enkrat tedensko in sicer ob nedeljah ob 11:00, s koncem februarja pa 2x tedensko.

Predviden začetek tečaja in vpis je nedelja, 17. januar. RO I ob 9:30, RO II ob 11:00. Več informacij lahko dobite na 040 33 77 33 (Daniela).



mika-nelly

  • Gost
Odgovori #568 : 17 Januar 2010, 11:21:53
pozdravljeni..a mi lahk kdo pove...kdaj bojo izpiti RO I  in RO II

pa če je kdo iz nm, kdaj boste imeli tečaje...

lp pa tnx za odg.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #569 : 14 Februar 2010, 19:14:42
Živjo,

imam eno vprašanje glede druge in tretje vaje.
Pri vaji 2 in 3 pes hodi ob vodniku do znaka, vodnik se ustavi in poveljuje psu prostor. -> Se mora vodnik nujno ustaviti? A lahko vodnik poveljuje prostor še preden se čisto ustavi? Recimo pol koraka preden se ustavi?

Hvala!

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"