Rally-obedience

Rinchy · 267512

Alica

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #930 : 27 Januar 2013, 21:34:30
airedale10
če takole poleg učiš http://www.youtube.com/watch?v=97a2JT_6sX4 dobi občutek za zadnje dogo in potem tudi križa ko stopiš vstran. sigurno obstaje še kak drug način, pri nas je bil ta učinkovit :)



MANDY

  • Gost
Odgovori #931 : 28 Januar 2013, 10:42:48
 :) Lepo samo, kaj pa ko želiš, da ti pes stoji, če se ustaviš in se ti avtomatsko vseda  :-[.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #932 : 28 Januar 2013, 11:38:13
Čisto posebej na ''novo'' naučiš vajo stoj izven pozicije ''poleg''. Mogoče druga stran. Ali vaja ''stoj'' med gibanje ter nadaljuješ v mirovanje. Toliko da pes preklopi idejo iz bb-h na drugo delo.
Mogoče si lahko pomgaš s tarčo/škatlo/nizka klop. Najprej posebej ''stoj'' na tarči. Potem pa v gibanju greš v poziciji poleg na tarči pa se stoje ustavljata.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #933 : 28 Januar 2013, 12:52:28
airedale: glede na prinasanja: ni nujno, da si pri ucenju mirnega drzanja... ti na miru. Pes lahko hodi, tece zraven tebe, za tabo in hkrati nosi. Potem samo upocasnujes korak. Ni potrebno, da se ne zacetku pred tabo vsede. Ce imata sedi narejen v poleg, naj se s prinosilom vseda v poleg. Potem iz tega razvijas dalje.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #934 : 28 Januar 2013, 13:12:10
Za zaključek prinašanja: mirno držanje predmeta naučiš posebej, kot posebno vajo in sicer tako, da držiš predmet v roki in klikaš ko ga pes prime (če ga ne prime sam, lahko šejpaš: najprej zanimanje, potem dotik...lahko mu ga pa tudi daš v gobec, če ti šejpanje ne gre). Klikneš takoj, ko pes prime predmet. Ob kliku ga bo spustil, ampak to je ok. Ko pes dojame kaj hočeš od njega in takoj prime predmet, začneš zavlačevati s klikom, počasi po sekundah...pes bo čakal na klik in bo predmet do klika držal v gobcu. pazi da klikneš takrat, ko pes mirno drži predmet in ne pregrizuje. Ko imata to narejeno, dodaš povelje drži. Če imata ostali del prinašanja dobro narejen, samo na koncu dodaš povelje drži, če ne pa učiš od zadaj naprej (torej najprej držiš predmet v roki, potem ga pes pobere s tal, potem ga vržeš čisto blizu in nazadnje dodaš razdaljo.


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #935 : 28 Januar 2013, 15:36:10
Hvala vsem za odgovore, veliko pomagajo! :)
Lanabela: to sva že delala nekaj časa, ampak sem si mislila, da verjetno ni v redu ker pes ni nič podaljševal držanja. Ampak bom nadaljevala. :)
Alica: to vrtenje okrog zna, ampak nisem pa delala do tiste stopnje, ko klikneš ko se dotakne tvoje noge (zaenkrat sem na tem da tekoče dela čim več krogov). In tudi drugače se mi zdi, da ima za zadnje tace kar občutek (vsaj zelo dobro zna dvigovati posamezne, uči se stojo na drevo, hodi nazaj..., tudi to vajo s posodico je osvojil zelo hitro). Ampak verjetno res ne bo škodilo če tako tudi poleg izpiliva, grem zdaj do njega pa bova to delala. :)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #936 : 28 Januar 2013, 17:28:46
Se opravičujem za zaporedne poste. :-[ Danes sem poskusila 'poleg' s posodico in je šlo super! Ampak sem ugotovila zdaj ko sem si še enkrat pogledala posnetek da sem nekaj dodala - sem se potem ko se je navadil da se mora s plečko dotakniti moje noge premikala okrog posodice da mi je pes sledil in se vrtel, upam da ni tako narobe. :-\
Držanja (kot je Lanabela napisala) danes nisem, ampak sem se še nečesa spomnila - lahko brez problema delam z isto igračo, kot se z njo ponavadi normalno igram in ne pazim na držanje, ali naj raje uvedem nov predmet, ki bo samo za to (aport?) ???
Pa še glede mize - ima kdo idejo za kak domači približek (saj verjetno ne no, ampak morda pa že dobim kako idejo ;D)? Ker eno imamo na vadišču KD (pa še to so jo za zimo odstranili in vprašanje če jo bodo pustili spet spomladi ves čas), je mislim da višja od 30 cm in ne morem ravno vsak dan tam vaditi, grem bolj poredko. :-\ Ko sva enkrat vadila sem ga sicer lepo poslala z nekaj metrov, ampak ravno 7 (saj pošiljaš s toliko ne ???) jih pa tudi ni bilo, bi mogla še natrenirat. :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #937 : 28 Januar 2013, 18:00:41
Vzemi tisti predmet ki ga rad prime. Držanje podaljšuješ zelo postopoma, najprej pol sekunde, potem eno - držati mora toliko časa da klikneš, po kliku lahko spusti. Če spusti pred klikom ne dobi nič. pa poskusi to delat nekje notri kjer je mir in ga nič ne moti, mogoče gre lažje, če za začetek zraven sediš. v tisti seansi ne delaj nič drugega in za uspeh uporabi posebno dobre nagrade.


Alica

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #938 : 28 Januar 2013, 21:18:53
:) Lepo samo, kaj pa ko želiš, da ti pes stoji, če se ustaviš in se ti avtomatsko vseda  :-[.

jaz nisem učila tako, da se vsede. sem nagrajevala v stoječem položaju, že tako jo je preveč na rito vleklo  :)
to vsedanje je bolj za bbh primerno.

airedale10 na you tube-u boš našla veliko takih http://www.youtube.com/watch?v=P0IXLYgZEto posnetkov, s katerimi si lahko pomagaš, je pa to metoda Silvije Trkman



MANDY

  • Gost
Odgovori #939 : 29 Januar 2013, 11:02:11
Se strinjam Alica.
Midve imava problem z sedi in prostor v gibanju. Saj moram biti za prostor bolj odločna v ukazu in če je slučajno za to vajo sedi se mi kljub temu, da ukažem nežno lepo mala kar vrže na tla.  :)
Če sa sta vaji v drugem zaporedju bo pa v redu. Da nam ni dolgčas  :)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #940 : 15 Februar 2013, 19:01:56
Komaj zdaj sem opazila da nisem še odgovorila. :P

Citiraj
Vzemi tisti predmet ki ga rad prime. Držanje podaljšuješ zelo postopoma, najprej pol sekunde, potem eno - držati mora toliko časa da klikneš, po kliku lahko spusti. Če spusti pred klikom ne dobi nič. pa poskusi to delat nekje notri kjer je mir in ga nič ne moti, mogoče gre lažje, če za začetek zraven sediš. v tisti seansi ne delaj nič drugega in za uspeh uporabi posebno dobre nagrade.
Točno tako zdaj delava in mislim da bo postopoma kar šlo! :) Glede nagrad pa se pri njem najbolje obnesejo za kaj takega kar briketi (je itak požeruh), ker drugače večkrat ne razmišlja kaj dela in dela kar mu prvo pride na misel. ::) Sem mu pa kupila aport in delava s tem, bo samo za to. Koliko težki aporti pa pridejo na tekmah? Leseni? Tale je nek lesen 200 g (?) z Zootica, raje nisem prevelikega za začetek.

Drugače pa se tudi s tisto posodico ubadam - v eno stran gre, v drugo sicer ne še tako, ampak bomo že natrenirali. Sedi/prostor v gibanju pa tudi ne gre preveč :-[, ampak priznam, da se nisem nič kaj dosti s tem ubadala že dolgo časa, pa tudi v takšnem vremenu se samo kvari, ker mu je mraz in se ne uleže prav. Tako da bom s tem počakala na pomlad ko začne pasja šola pa tam delala kot bodo rekli (z malo klikeraškega dodatka, ker oni ne klikajo :-\).



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #941 : 15 Februar 2013, 19:08:44
Koliko težki aporti pa pridejo na tekmah? Leseni? Tale je nek lesen 200 g (?) z Zootica, raje nisem prevelikega za začetek.

Kar je aporta na tekmah prineses svoje prinosilo (se pravi je psu malo olajsano, ker dela s tistim, ki ga ze pozna  ;))

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #942 : 15 Februar 2013, 21:48:23
Aha hvala, super torej, ne rabi skrbeti! :)



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #943 : 16 Februar 2013, 23:16:52
Na kateri stopnji pa so vaje z prinašanjem, oz. nošenjem? Kako izgleda vaja?



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #944 : 17 Februar 2013, 10:26:28
Prinasanje je v trojki, vaja pa izgleda takole:

Citiraj
Vodnik pred pričetkom izpita/tekmovanja asistentu sodnika izroči predmet v velikosti cca 10x10 cm (igračko, žogico, prinosilo, rokavico, ...). Ko se vodnik in pes približujeta znaku za to vajo, asistent približno 3 m stran od znaka (tedaj, ko sta vodnik in pes že mimo njega in mu kažeta hrbet) neopazno položi predmet na tla. Pes tako ne more videti, kaj je storil. Pri stožcu, ki označuje dolžino odmika (to je 10 m) vodnik in pes izvedeta 180 o obrat po lastni izbiri, nato pes sede ob vodniku. Vodnik opozori psa na predmet in ga pošlje ponj. S predmetom v gobčku se pes vrne do vodnika in sede predenj. Vodnik mu predmet vzame, nato izvedeta 180 o obrat po lastni izbiri; pes sede ob vodniku. Vodnik nato predmet odloži na stojalo, ki se nahaja ob stožcu ter s psom nadaljuje proti naslednji postaji.

Lahko gres pa na tole spletno stran in si dol potegnes predstavitvene filmcke (RO filmi). So vse vaje za vse stiri razrede predstavljene v videih  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #945 : 17 Februar 2013, 19:19:15
No midve sva šele v prvi. To naju še vse čaka :)

Sem se odločila, da bom izpilila poleg z tole metodo, pa nikakor ne morem prepričat psice, da stopi gor na predmet z prednjimi tacami. Sem probala več načinov, pa ni šlo. Najbrž je res kakšna simpl fora, ampak meni res ne rata. Kakšen predlog??

airedale10 na you tube-u boš našla veliko takih http://www.youtube.com/watch?v=P0IXLYgZEto posnetkov, s katerimi si lahko pomagaš, je pa to metoda Silvije Trkman



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #946 : 17 Februar 2013, 20:35:02
Evo se en video z razlago zraven: http://www.youtube.com/watch?v=xsvNvK8T1z8

Drugace uporabi kaksno knjigo ali kaj podobnega, ce pa to ne gre, pa poskusi z recimo predpraznikom (nekaj kar ni dvignjeno od tal), in potem ko stopi gor lahko podlozis spodaj kaksno knjigo, da dobis visino.. Sicer pa lahko to naucis kot dodatno vajo - stopi na nek dvignjen predmet (najprej klikas samo zanimanje za predmet - pogled proti predmetu, ovohavanje, nato klikas dotike s tacko, nazadnje stopanje na predmet).  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #947 : 18 Februar 2013, 21:38:43
No danes sva bile že bolj uspešne. Sem delala to kar si rekla Ovcka in že daje tace gor na knjigo. Rečem ji tačka, potapkam po knjigi in da taco gor. Sicer samo eno in jo da takoj dol, ampak napredek pa je  ;D Bova nadaljevali in upam da bo čimprej stala z obema tacama na knjigi  ;) Res hvala za nasvet Ovcka!!!  :-*



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #948 : 07 Marec 2013, 14:37:55
Vse kaže, da bomo po krajšem zatišju v ŠKD Logatec zopet imeli začetni tečaj Rally obedience-a :)
V tečaju je prosto še eno mesto! Kdor bi se nam želel pridružiti naj se obrne na [email protected] ali 040/567-527 (Nadja)
Tečaj bo predvidoma potekal med vikendi.

www.skd-logatec.net

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


NikaMajLuka

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #949 : 26 Maj 2013, 08:12:53
Zdravo, sem bolj nova v tej disciplini (in na forumu :-[) in me zanima glede vaje "vzvratno okoli vodnika"... Jaz sem Maja (moj labo) učila, da gre okoli mene (rikverc), jaz pa stojim na miru... Danes pa gledam na youtubu videoposnetke tekem (slovenske) in pri tej vaji se vodnik in pes zavrtita (v rikverc)...  ??? ???

Potem sem šla gledat pravilnik: "Vodnik se ob znaku ustavi, pes na vodnikovo povelje vzvratno obkroži vodnika, pri tem ves čas ostaja v njegovi neposredni bližini. Po zaključenem krogu se vrne v izhodniščni položaj, nato skupaj nadaljujeta do naslednje postaje."

Jaz to razumem kot da moraš stat pri miru, pes pa kroži... Se motim? :-[ Hvala za pomoč



vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #950 : 26 Maj 2013, 09:08:31
Mislim da govoriš o dveh različnih vajah - vzvratno okrog vodnika iz RO I - št. 29, druga, ki si jo videla bi bila pa lahko št. 35 iz RO II - krog v levo, pri kateri se obrača tudi vodnik. :)



NikaMajLuka

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #951 : 26 Maj 2013, 10:24:29
To bi lahko bilo tudi to  ;D Zmedlo me je zato, ker je pisalo RO 1... No hvala za pojasnilo  ;)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #952 : 26 Maj 2013, 11:06:53
NikaMajLuka ko gledas posnetke tekem moras vedeti, da se tudi tekmovalci zmotijo, kdaj naredijo kaksno napacno vajo, ali jo izvedejo napacno.. Najbolj se ti splaca pogledati posnetke tule, kjer so v videih predstavljene vse vaje v posameznem razredu (sicer je bilo od posnetkov naprej nekaj vaj dodanih, ampak vecina je gor).  ;)

In ja, vzvratno okoli vodnika je tako, da vodnik stoji pri miru, pes gre pa iz osnovnega polozaja v rikverc okoli vodnika cel krog nazaj v osnovni polozaj..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


NikaMajLuka

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #953 : 26 Maj 2013, 12:57:42
Ovčka hvala... Nisem pomislila, da bi se lahko tudi zmotili  :-[... No ja... Saj mi je vse jasno glede vaj (vsaj za RO1), samo natrenirava in nama zmaga ne uide  8) :D... Se ti tudi ukvarjaš z RO?



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #954 : 26 Maj 2013, 13:05:36
Sva se ja, samo lani in predlani nisva na tekme hodila zaradi financnih tezav (sem pa tudi samouk :P), izpite imava do RO III narejene.. V planu je se za stirko in seveda ponovno tekmovat, samo smo letos na bolniski (natrgana vez), tako da, bomo videli, mogoce jeseni, ce ne pa drugo leto..  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #955 : 26 Maj 2013, 13:18:32
Midva doma skoraj vsak dan pridno trenirava. ;D Nama kar gredo vaje za enko (nekatere še v fazi učenja, a bodo), edino tisti koraki vstran delajo še probleme - veliko sem vadila s posodico, ampak ni začel sam stopati v stran - tisti korak v levo še še, ampak v desno pa nikakor... :-X Pred par dnevi sem poskusila z eno čisto klasično metodo - šla sva ob steno, da se ni mogel premakniti vzvratno za mano, s priboljškom sem ga zvabila da se je pomaknil z mano korak v levo. In ob steni je kar šlo, se je lepo dotikal s plečko moje noge. Tisti korak v desno pa ga sploh nisem prepričala da bi se premaknil... Še kaka ideja za učenje ??? Aja pa mize ne zna (s predpisane razdalje, če sem blizu ja), ampak verjetno jo še lep čas tudi ne bo, ker nimam kje vaditi. :-[ Edino, če ga navadim da ga pošljem naprej, tudi če je karkoli in bo potem šel tudi na mizo. ;D



NikaMajLuka

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #956 : 26 Maj 2013, 21:27:40
Uau Ovčka vedva sta pa pridna  ;D Tudi jaz imam v planu čim več narediti, ker mi je res super zadeva tale RO... Je pa tako, da sem študentka in imam omejene finance :(... Koliko pa štartnina? Ali je štartnina za izpit in tekmo ista? Naju čaka se BBH... Nekaj sem slišala da lahko pri RO 2 opravljaš tudi BBH ???... Veš kaj o tem? Pa tudi nisva včlanjena v KD... Nekako hvalijo Krim... Kakšen nasvet? Upam, da se čim prej vrneta z bolniške  ;)


airedale10 tudi midva bova mogla začeti resno vaditi ampak bi najraje na kakšnem poligonu ali pa kje tako samo se moram zmenit... Koliko časa pa že vadita? Gresta na kakšno tekmo letos? Meni pa je korak v desno lažji, ker psa pripelješ, v levo pa ga moraš premakniti... Ideja? Jaz ga pač pripeljem kot v osnovni položaj... Pojdi od začetka... S priboljškom ga zvabi, daj mu prostor... To je samo ideja  :-[ Tudi nama miza občasno nagaja... Imamo pa v šoli kar palete, ker so mizo uničili... Psu je vseeno  ;)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #957 : 26 Maj 2013, 22:01:32

Citiraj
airedale10 tudi midva bova mogla začeti resno vaditi ampak bi najraje na kakšnem poligonu ali pa kje tako samo se moram zmenit... Koliko časa pa že vadita? Gresta na kakšno tekmo letos? Meni pa je korak v desno lažji, ker psa pripelješ, v levo pa ga moraš premakniti... Ideja? Jaz ga pač pripeljem kot v osnovni položaj... Pojdi od začetka... S priboljškom ga zvabi, daj mu prostor... To je samo ideja  :-[ Tudi nama miza občasno nagaja... Imamo pa v šoli kar palete, ker so mizo uničili... Psu je vseeno  ;)
Vadiva doma, na kakšnih travnikih, ker tečajev (zaenkrat) še nimamo, skoraj vsak dan po malo, ampak ne vseh vaj seveda. :-[ Ne ne za tekme pa mislim da še ni pripravljen, ker njega vožnja zelo izmuči, pa še nisem natrenirala da bi delal zelo dobro tudi ob drugih psih (ima težave z agresijo do njih), upam da pa prideva kaj pogledat. Aja v prejšnjem postu sem zamešala :-X, meni je tudi v desno lažji, v levo pa nikakor ne gre...



NikaMajLuka

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #958 : 26 Maj 2013, 23:20:37
No midva greva nekajkrat na teden čez vse vaje in sicer doma, 1x na teden sva v šoli za RO in 1x na teden smo v "splošni" pasji šoli, kjer tudi včasih delamo RO... Nama gre kar vredu, glede na to, da sva začela z RO marca... Je pa tako, da v šoli za RO delamo vse vaje, ne samo za enko... Tiste, ki nam grejo samo ponovimo in nadaljujemo s težjimi... Koliko časa se pa že ukvarjata s tem? Jaz upam, da bosta čim prej premagala vse ovire in da se vidimo na tekmi  :D