Rally-obedience

Rinchy · 267537

*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #60 : 15 Avgust 2006, 18:58:32
Poleg malih pasem, je to primerna panoga tudi za velike pse. Kot je Neyka povedala, zato ker ni poudarek na hitrosti in gibčnosti.



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #61 : 15 Avgust 2006, 19:41:17
zato ker ni poudarek na hitrosti in gibčnosti.


Hmmm da vidimo, na tekmovanjih je pomembno opraviti s progo s čimveč točk čimhitreje.
Japs, se vseeno meri čas, ki ga par potrebuje od štarta do cilja  ;)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #62 : 16 Avgust 2006, 10:08:34
Ampak zaradi tega čimhitreje, ni potrebno da tekmujejo sami hrti in mali psi ki so bolj hitri in gibčni   :)



peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #63 : 16 Avgust 2006, 10:13:29
Nastja, hvala. Včasih berem tako hitro, da celo zgrešim poanto  :-[.

Imam pa še eno vprašanje (vidim, da imate izkušnje). Kot pač pri vsem, je tudi pri tej panogi temelj vsega pozornost. In ravno tu se nama največkrat zatakne. Oskar je mops, kot sem že omenila, in me najlažje (če ne edino možno), gleda v oči iz sedečega položaja. S težavo, če ima prostor in praktično nemogoče iz stoječe poze (razen če je oddaljen vsaj meter, meter in pol). Resno me skrbi, da pozornost povezuje s sedi.
Ima kdo kakšno idejo, kako rešiti to težavo?

In dogs we trust!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #64 : 16 Avgust 2006, 10:22:49
Če ga motiviraš s hrano si daj priboljšek k prsnemu košu da bo gledal v priboljšek. Vsaj tako jaz delam . Potem pa se bo verjetno navadil da mora gledati gor k tebi, v oči.



peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #65 : 16 Avgust 2006, 10:29:54
Samo, če jaz prav razumem, naj ga ne bi učila, da gleda priboljšek, temveč mene. In to mi uspeva, ampak kot pravim pri tem mora sesti. Bom poskusila kar predlagaš (brez priboljška). Hvala.
Še nekaj me zanima: katere tečaje ste opravili pred relly-obedience? Kaj ste imeli "popolnoma osvojeno"? Poleg? Pozornost?

In dogs we trust!


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #66 : 16 Avgust 2006, 10:33:16

Predznanje: zanesliva prosta vodljivost,zaželjen izpit Pes spremljevalec(ni pogoj)


To je to ...



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #67 : 16 Avgust 2006, 12:08:51
V 1. stopnji se itak dela na vrvici, tako da zanesljiva prosta vodljivost ni pogoj, je pa zaželjenja.
Midve bova tudi začele z RO, imava pa zaenkrat narejen izpit A, zdaj bova delali pa še B-Bh.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #68 : 22 Avgust 2006, 21:24:20
Kaj pa če nimaš rodovniškega psa? Ali sploh ne moreš tekmovati in narediti izpitov? Kdaj pa imate v KD Krim treninge?

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #69 : 22 Avgust 2006, 21:37:34
Ni važno ali je pes rodovniški ali pa je mešanček,vsi lahko tekmujejo na tekmah in sodelujejo na izpitih.
Treningi so v ponedeljkih, ure pa so napisane spodaj.
RO 1: 18:00
RO 2: 19:00
RO 3: 20:00

Je pa prosta samo še skupina RO 3.

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #70 : 13 September 2006, 12:38:40
tudi midve s Šano sva v isti skupini kot Rina. Tja sva prišli praktično brez predznanja. Znali sva samo sedi, prostor in še nekaj malenkosti.

RO je super, tako za psa kot za vodnika. pri nama se največkrat zatakne pri meni (navadno so napake tako ali tako zasluga vodnika) :-[ Kakorkoli že, hotela sem povedati, da se da v prvo skupino priti tudi brez kakega bistvenega predznanja, le potrebno je delati. potrebna je motivacija in skoncentriranost.

Rekla bi, da je lažje delati z večjim psom, nikakor pa ni pogoj. saj je v skupini RO2 buldoginja ;) pa dela super :)



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #71 : 06 Oktober 2006, 12:43:52
Če koga prav posebno zanima Rally obedience lahko pri meni dobi predstavitveni CD (predstavljenih je vseh 72 vaj - s filmčki in pa posnetki letošnjih izpitov).

CD je brezplačen (le iskat ga morate prit)

Lp, Ana (041/32-77-52)



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #72 : 06 Oktober 2006, 15:39:33
Lahko poveš iz kje si?

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #73 : 07 Oktober 2006, 06:10:46
Tudi mene to zanima?

battito animale


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #74 : 07 Oktober 2006, 12:34:04
Ana je z ljubljanskega konca.Sva pa na posnetku (na parih vajah) tudi midve z Rino  ;)

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #75 : 07 Oktober 2006, 16:29:19
Če koga prav posebno zanima Rally obedience lahko pri meni dobi predstavitveni CD (predstavljenih je vseh 72 vaj - s filmčki in pa posnetki letošnjih izpitov).

CD je brezplačen (le iskat ga morate prit)

Lp, Ana (041/32-77-52)

jaz bi tudi enega, se že komaj spomnim kaj je v katerem razredu  :-[

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #76 : 09 Oktober 2006, 08:15:41
Ojla,

danes imamo tečaj RO-ja od 18.00 do 21.00, kadarkoli v tem času lahko pridete na vadišče in prevzamete CD (sproti si pa še uro Rally-ja ogledate).

Lp, Ana

PS: aja, pa še en prazen (DVD R+) ali (DVD R-) prinesite s seboj.



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #77 : 09 Oktober 2006, 15:18:17
Pozdravljeni,

v soboto 21.10.2006 bomo v KD Krimu priredili že 5. tekmo rally obediencea.

Vljudno vas vabim, da se tekme udeležite kot gledalci... predvsem pa kot tekmovalci!

Lp, Ana


PS: vsi tekmovalci se lahko prijavijo na gsm: 041/32-77-52 (Ana)



_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #78 : 30 Oktober 2006, 11:35:33
Če koga zanima, so tole vaje, ki so sestavljale progo RO3

-Stoj v gibanju (5 točk)
-Sedi - stoj - prostor - stoj (5 točk)
-stoj za pregled (5 točk)
-višinski skok (5 točk)
-špirala okoli stožcev v levo (5 točk)
-3 koraki vzvratno (5 točk)
-odpoklic s stranskim preskokom + desni zaključek (10 točk)
-zavoj v levo (pes ritensko umika) + 2 koraka + prostor (5 točk)
-osmice navzkriž med igračami (5 točk)
-miza + levi zaključek flip (10 točk)
-prostor med odpoklicem + desni zaključek (10 točk)
-korak v desno (pes križa taćke) (5 točk)
-zanke okoli stožcev (5 točk)
-prinašanje predmeta + levi zaključek flip (10 točk)
-odlaganje s sedi (5 točk)

+1



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #79 : 30 Oktober 2006, 12:42:40
-odpoklic s stranskim preskokom + desni zaključek (10 točk)
-miza + levi zaključek flip (10 točk)
-prostor med odpoklicem + desni zaključek (10 točk)

Kako naj bi te stvari zgledale ???

+1

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #80 : 30 Oktober 2006, 12:51:19
Citiraj
-odpoklic s stranskim preskokom + desni zaključek (10 točk)
Za tega nisem prepričana ampak se mi zdi,da daš psa pred skokcem na prostor greš naprej, se ustaviš,obrneš in ga pokličeš.Pes mora preskočit skokec in priti do vodnika in za konec zaključek po desni.

Citiraj
-miza + levi zaključek flip (10 točk)
Pes sedi ob vodnikovi levi nogi.Vodnik pošlje psa z mesta na mizo,ki jo ima pred sabo.Na mizi naredi sedi/prostor(odvisno kako se odloči sodnik) in potem ga pokličeš k sebi,sedi in potem zaključek po levi(vrže rit ob levo nogo).

Citiraj
-prostor med odpoklicem + desni zaključek (10 točk)
Psa daš na prostor,greš stran se obrneš,pokličeš psa in nekje na sredi poti poveljuješ prostor in nato spet sem+zaključek po desni.

lp

+1

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


_Tyra_

  • *
    • Prispevkov: 240
    • Točke: 10
Odgovori #81 : 30 Oktober 2006, 13:20:38
Za tega nisem prepričana ampak se mi zdi,da daš psa pred skokcem na prostor greš naprej, se ustaviš,obrneš in ga pokličeš.Pes mora preskočit skokec in priti do vodnika in za konec zaključek po desni.
Pes sedi ob vodnikovi levi nogi.Vodnik pošlje psa z mesta na mizo,ki jo ima pred sabo.Na mizi naredi sedi/prostor(odvisno kako se odloči sodnik) in potem ga pokličeš k sebi,sedi in potem zaključek po levi(vrže rit ob levo nogo).
Psa daš na prostor,greš stran se obrneš,pokličeš psa in nekje na sredi poti poveljuješ prostor in nato spet sem+zaključek po desni.

lp

Malo drugače ;)

Vodnik in pes se ustavita ob znaku, ki je postavljenem pribl. 7m pred in 2m desno
od ovire, pes sede. Vodnik se napoti brez psa v ravni črti naravnost naprej do
stožca, ki označuje dolžino odmika, se ustavi in se obrne proti psu tako, da gleda
naravnost vanj. Psu naroči, naj preskoči oviro. Pes mora po preskoku ovire priti do
vodnika in sesti predenj.

http://www.kd-krim.si/dokumenti/PRAVILNIK%20RO%20-%20LAST2006.pdf - vaja 58  ;)





meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #82 : 30 Oktober 2006, 15:31:07
Hvala! :-*

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


*ana*

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: -10
  • moj,moj "cukr" španjel...
Odgovori #83 : 15 November 2006, 20:35:00
mi smo imeli v pasji šoli probo tega, pa Bono ni preveč za to...  :-\
Za njegovo hiperaktivno veličanstvo je agility... ::) ::)

Podpis je besedilo ki se samodejno prikaže ob koncu vsakega sporočila...  al neki tazga^^


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #84 : 15 November 2006, 22:27:03
mi smo imeli v pasji šoli probo tega, pa Bono ni preveč za to...  :-\
Za njegovo hiperaktivno veličanstvo je agility... ::) ::)
Ravno za take nagajivčke je super, ker se navadijo, da morajo biti kdaj pa kdaj tudi mirni in ravno tako delati. Je dobra šola poslušnosti.
Midve sva probali tako agility kot rally in v obeh uživa. Seveda pa je princip dela malce drugačen (agility je za "norenje", rally pa za "pozornost"). Se pa super obnese.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


*ana*

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: -10
  • moj,moj "cukr" španjel...
Odgovori #85 : 16 November 2006, 18:29:47
ja, ampak tudi agility je za poslušnost...

Podpis je besedilo ki se samodejno prikaže ob koncu vsakega sporočila...  al neki tazga^^


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #86 : 18 November 2006, 08:49:40
Tudi mi smo uspeli posodobiti našo galerijo in smo vnesli slike iz tekem

Rally obedience oktober 2006 in 2005 (smo hitri, ne da?)  :-[

Glej:
http://www.avanturist.si/photos/thumbnails.php?album=30
http://www.avanturist.si/photos/thumbnails.php?album=31

Avtorji slik so člani KD Krim.  :-*



saxana

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 2
Odgovori #87 : 23 November 2006, 16:09:02
RALLY-O URADNO PRIZNAN

21. junija 2006 je Komisija za šolanje Kinološke zveze Slovenije, na pobudo KD Krim, sprejela predlog pravilnika RO, na avgustovskem zboru sodnikov za ocenjevanje dela šolanih športnih psov pa so pravilnik  potrdili.

Rally-O je bil tako prvič, pod okriljem Kinološke zveze Slovenije, predstavljen na državni tekmi šolanih psov  12.11.06 v Celju. Prikazane so bile kategorije RO-I, RO-II in RO-III.

RO uradno stopi v veljavo s 01.01.2007!


KAKO SE JE VSE SKUPAJ ZAČELO?

Pred nekaj leti se je na pobudo Buda Kramerja, v ZDA razvila nova kinološka panoga, ki je zaradi svežega pristopa k šolanju in tekmovanju dobila veliko privržencev.

Kmalu za tem je nov šport podprla tudi APDT – Association of Pet Dog Trainers, ameriško združenje vaditeljev šolanja psov družabnikov, ki ima po vsem svetu več kot 3000 članov in pospešuje in širi psom prijazne metode šolanja ter spodbuja zavest o pristnem odnosu med vodnikom in psom, ki temelji na vzajemnem zaupanju in spoštovanju. Sledile so tudi druge države: Kanada, Nemčija, Švica, Belgija in še mnoge druge. Ker dober glas seže v deveto vas je Rally prišel tudi k nam.

V začetku leta 2003 je Karmen Zahariš prevedla Pravilnik RO (AKC in APDT), prilagodila znake ter na ljubljanski mednarodni razstavi prvič predstavila RO v Sloveniji. Zaradi velikega zanimanja smo se v KD Krim odločili, da pričnemo s tečaji. Oktobra leta 2003 so se tečaja udeležili 3 tečajniki, že naslednjo sezono je tečaj obiskovalo 6 tečajnikov, naslednjo že 13 tečajnikov, danes so tečaji RO polno zasedeni kar znese 25 tečajnikov na sezono, to je 50 tečajnikov na leto.

Rally obedience pa tudi pri nas ni ostal neopažen. Poleg KD Krim so interes za RO polazali tudi v KD Šmarna gora, KD Novo Mesto¸ KD Komen, KD Ljubljana, KD Zagorje ob Savi, KD Brežice, KD Naklo, KD Maribor, nekatera med njimi že izvajajo tečaje in imajo pripravljene tekmovalce.

Pravilnik RO ni mednarodno priznan, vsaka država ima Pravilnik prilagojen svojim razmeram, tudi število vaj se od države do države razlikuje. Prav zato smo se tudi v KD Krimu odločili, da pravilnik popravimo. Do konca leta 2005 smo rally izvajali po pravilniku APDT, sedaj pa smo ga prilagodili našim razmeram. Zamenjali oz. spremenili smo približno 15 vaj, ter dodali nekaj novih. Po novem je rally sestavljen iz 72 različnih vaj in obsega 4 tekmovalne razrede (RO-I, RO-II, RO-III in RO-IV). Tekmovanja v RO naj bi predvsem pripomogla k množičnejši vzgoji psov, ki se znajo primerno vesti doma, v javnih prostorih in v prisotnosti drugih psov. Za novince je lahko RO tudi odskočna deska za »klasična« tekmovanja v poslušnosti ali agilityju, za izkušene pse in njihove vodnike pa svojevrsten užitek in zabava.


KAJ JE RALLY OBEDIENCE?

RO je športna disciplina, kjer vodniki in psi na progi, ki jo vnaprej pripravi sodnik, opravljajo predpisane, med seboj povezane naloge. Vsi tekmovalci morajo opraviti iste vaje, njihova izvedba mora potekati v osnovi enako, tako da jih sodnik lahko med seboj primerja in oceni.

RO je namenjen vsem psom, rodovniškim in ne rodovniškim. Najmanjša starost psa v razredu RO-I mora biti vsaj 12 mesecev, v ostalih razredih starostne omejitve ni.

Med tekmovanjem/izpitom ni dovoljeno uporabljati hrane, igračk in dotikov, vodnik pa lahko psa nenehno spodbuja z besedami in s telesno govorico (dovoljena je uporaba klikerja). Tudi svoja povelja, s katerimi zahteva od psa, naj opravi določeno nalogo, lahko vodnik izrazi na različne načine - z besedami, znaki in/ali svojo telesno govorico. Tudi če vodnik za povelje hkrati uporabi več različnih načinov, to šteje za eno (združeno) povelje. Strogo prepovedana je tudi vodnikova grobost do psa v kakršni koli obliki (zateg vrvice, cukanje psa, udarec psa, grozilna telesna govorica vodnika, vpitje na psa in ostale psihične in fizične grobosti) in se kaznuje z diskvalifikacijo.

Glede na težavnost nalog je RO razdeljen na štiri težavnostne razrede. Vsi tekmovalci morajo začeti v razredu RO-I in nato ob pogojih, ki jih določa Pravilnik (http://www.kd-krim.si), postopno prehajajo v višje razrede. 

Proga vsebuje (odvisno od ravni tekmovanja) 15 – 19 postaj (brez starta in cilja) z različnimi nalogami, ki jih morata opraviti pes in vodnik. V najnižjem, začetnem razredu se vaje s psom izvajajo na vrvici ali brez (odločitev, da tekmovalec vaje izvaja na vrvici ne vpliva na oceno), v višjih razredih pa se vaje izvajajo brez vrvice.

Naloge izbere sodnik izmed 72 različnih nalog, ki so določene in opisane v pravilniku, njihovo vsebino pa ustrezno ponazarjajo dogovorjeni znaki. Naloge obsegajo vaje v gibanju, vaje na mestu in premagovanje ovir. Vaje v gibanju vključujejo spremembe v smereh in načinu gibanja ter večje ali manjše kroge, osmice, slalome, gugalnice, mize in razne figure okoli stožcev. Vaje na mestu zahtevajo upoštevanje zahtev kot so sedi, prostor ali stoj v različnih zaporedjih, ostajanje na mestu, prilagajanje psa vodnikovemu položaju, vodenje na daljavo in podobno. Tekmovalec/izpitnik ima na voljo 3 minute časa, v katerem mora opraviti vse vaje. Prekoračitev tega časa pomeni diskvalifikacijo.

Slike - uradna predstavitev RO v Celju:



+1



beno

  • Gost
Odgovori #88 : 23 November 2006, 17:48:59
Jupi!  :)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #89 : 23 November 2006, 18:17:50
Super!!! Huh tudi midve z Nubo bova preko zime poskusile natrenirati čim več vaj in mogoče prideva na kakšno tekmo. Saxana al je obvezno, da se npr. na tekmah prijaviš najprej v RO1 ali lahko tudi v višje kategorije? Če ja, kako potem prestopaš v višje kategorije (na kratko)... Pa še nekaj me zanima-kje bi se dalo videti znake, ki ponazarjajo posamezno vajo... Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si