rodovniški/nerodovniški

Yo · 698163

Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #120 : 14 December 2009, 22:53:46
Ja tudi jaz imam posovjeno, sterilizirano rodovniško psico, ki sem jo dobila zastonj.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #121 : 15 December 2009, 01:49:48
Jaz pa moram reči, da kar razumem (ne opravičujem, ne podpiram in tudi ne delim!) miselnost ljudi, ki se sicer pozanimajo itd., potem pa vseeno kupijo nerodovniškega psa... prišparati, kupiti kakšno stvar ugodneje, pa čeprav ni tako kvalitetna, kot je original, je dandanes neko splošno družbeno pravilo.

Soli-jeva primerjava z oblačili niti ni tako mimo. Tudi za našimi oblačili se skrivajo življenjske zgodbe ljudi, ki so jih izdelali ali bili vpleteni v njihovo izdelavo. In marsikatere od teh zgodb so resnično žalostne in celo naravnost grozljive. Ste vedeli, da v Indiji kmetje umirajo od zastrupitev - in zaradi življenjske stiske delajo samomore, ker 1. so v Indiji za škropljenje bombaža dovoljeni pesticidi, ki so dokazano nevarni zdravju in so v t.i. razvitih državah že dolgo prepovedani? 2. se za nakup pesticidov zadolžijo do te mere, da si ne morejo privoščiti upada ali izgube letine in škropijo bombaž noč in dan, brez zaščite, strup dobesedno teče po njih? 3. jim na trgu plačajo za pridelek le toliko, da lahko poplačajo dolg (za pesticide) in jim ostane nekaj bore malega za preživljanje družine - za naslednjo letino se morajo seveda ponovno vnaprej zadolžiti? Ti ljudje živijo obdani s strupi, s katerimi so si onesnažili tudi okolje, pitno vodo jim vozijo v cisternah - le-to morajo seveda plačati.
In najlepše pri vsem skupaj: pesticidi, ki jih trgovci tem kmetom drago prodajajo, sploh NE DELUJEJO proti škodljivcem - to je čisti nateg, ki koristi le trgovcem, škodi pa tako prIdelovalcem kot prEdelovalcem bombaža in seveda tudi nam potrošnikom, ki te strupe nosimo na svoji koži.

Ampak a se kdo pozanima, ali koga briga, kaj s svojimi nakupi podpira v primeru oblačil? Saj to se dogaja nekje daleč stran, je nerealno... Zakaj bi torej ljudi brigalo, kje bodo kupili psa? Saj tudi pasje farme so nekje daleč stran, nerealne...

Pa lahko jaz trobim tu cele strani tekstov o tem, kako nehumano je kupovati poceni robo, kjer ne moremo preveriti porekla in življenjskih pogojev proizvajalcev, grem stavit da bomo čisto vsi še naprej povsem mirne vesti zahajali v "ugodne" trgovine in kupovali "poceni" cote, in bomo še blazno zadovoljni sami s sabo, kako ugodno smo nekaj kupili, izgleda pa točno tako kot prava stvar (pa kaj če ni 100% volna iz slovenske vzreje in izdelave, saj izgleda čisto enako...morda je celo 50% volne - to je pa že skor kot prava stvar, ali ne? :P).

Emocionalno zmanipulirat človeka pa tudi ni težko. In kaj je lepšega kot počutiti se kot rešitelj ubogega bitja, ki mu bo pa zdaj dobro šlo...mentaliteta Karitasa, Unicefa in podobnih. S tem rešimo morda enega otroka, namesto da bi pobasali svoje kufre in nehali ekonomsko izkoriščati države Juga - kar bi bila dolgoročna in trajna rešitev. Tako pa s temi dobrodelnimi akcijami samo rešujemo poceni delovno silo, da jo lahko trgovci še naprej izkoriščajo, malo si operemo vest, pa še tem t.i. dobrodelnim organizacijam nafilamo žepe...spremenimo pa čisto nič oz. s svojo povsem dobronamerno "dobrodelnostjo" pomagamo vzdrževati ta bolni izkoriščevalski sistem.

Ma sem pametna, da mi kar škodi, a ne? :P ::)
V bistvu pa hočem povedati tole: problem nerodovniške vzreje in nakupov je le en delček širše družbene problematike in verjetno bo potreben malce bolj obširen premik zavesti, da se bodo zadeve uredile tudi na tem konkretnem področju.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 15 December 2009, 08:12:24
Lepo bi bilo, če bi taki, kot sta Vesna in Raziel malo argumentirala svoje pisanje, ker trositi kar neke neumnosti tja v tri dni in nabijanje sporočil v temo nima popolnoma nobenega smisla. Ampak ker sta popolna ................. seveda ne bosta in nima smisla jima še karkoli pisati, ker vse to je bilo že miljonkrat napisano.

Se popolnoma strinjam z Deteljico, s tem da sem jaz predvsem zelo žalostna, ko vidim da živim v svetu, ki ga sestavlja 90% popolnih ....................  ::)



soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #123 : 15 December 2009, 08:16:23
Sem malo preverjala svoj rodovnik in ugotovila, da sploh ne spadam v te aristokratske debate. Oče je nek dolenjskiprimorc, mama zgleda pa tudi podoben mix, zmes pravih slovenskih kmečkih genov. Pa saj ni čudno, da sem prevzela toliko dednih bolezni, po večini od fotra, saj res, sestra pa od mame. In potem sta me mojadva pametnjakoviča še zastojn oddala, brez dote. In jaz zopet sproducirala otroke zopet z mešancem dolenjskoštajerskim, brez da bi preverila možnosti dedenih bolezni. Bom bolj pozorna komu bom otroke oddajala, mogoče enkrat pridemo do aristokratske krvi, podobne vaši, brez napak, 100% popolni  :P!!!!

Joj, kako smo slovenci nemogoč narod. Me zanima, če ste tudi v resnici tako pokončni in upate naglas povedati? Verjetno, da ne, saj to ni slovenska lastnost.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #124 : 15 December 2009, 08:24:10
Joj, kako smo slovenci nemogoč narod. Me zanima, če ste tudi v resnici tako pokončni in upate naglas povedati? Verjetno, da ne, saj to ni slovenska lastnost.

To je edina stvar, v kateri se popolnoma strinjam s tabo! Absolutno, in tvoji posti in posti Raziela in Vesne seveda to izjavo potrjujejo.

Soli, kje je kdo govoril o rasni čistosti in podobnih bedarijah? A znaš brat, a prebereš samo tisto, kar ustreza tvojemu sarkazmu in egu?

Pisali smo o ODGOVORNOSTI za živa bitja, ki jih spravljamo na svet. Če se tukaj prepoznaš, je tvoj problem. Sika lahko vsak, ki ima pet minut časa. Mislit je pa že malo težje, a ne?




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #125 : 15 December 2009, 08:54:53
Ej, mene ni pa prav nič sram priznat, da mislim, da bi bilo veliko bolje, če bi se na svet spravljalo samo človeške otroke, pri katerih je manjša možnost da bi imeli neke genetske napake, bolezni,..... Višek neumnosti se mi zdi to, da se posamezniki lahko sami odločijo da bodo na svet spravili otroka, ki bo v breme ali celo nevaren družbi in tu ne mislim samo na razne genetske zadeve ali napake, ki se jih da danes ugotovit že v prvih tednih po spočetju, ampak tudi to ali so določeni posamezniki potencialno primerni starši, ki bodo poskrbeli za to, da omogočijo optimalne pogoje za zdrav umski in fizični razvoj otroka.

Pa kaj je tu tako groznega? Kitajci so omejili število otrok na par in če že kdo želi primerjat s parjenjem nerodovniških psov, a ni tako, da se ljudje v ožjem sorodu ne smejo poročati in imeti otrok in ali ni tako, da ljudje z določenimi krvnimi skupinami (ali kaj vem čem že) ne smejo imeti otrok,.. pa to vsi sprejemamo kot nekaj normalnega. Kaj je tu tako drugačnega?

In mi prav dol visi za poneumljen "bambi sindrom" humanizem, ki nas vodi v propad. Najlažje je po tekočem traku štepat bolne in motene otroke, mladiče,... ne biti zmožen poskrbet zanje in pričakovat da bo družba poskrbela zanje. Najlažje je zbirat denar, zaloge oblek, hrane,....... namesto da bi revežem omogočili sredstva, s katerimi bi lahko poskrbeli sami zase, če pa nočejo, pa to ni več naš problem. ITD.

Ni vam jasno in vam ne bo nikoli. Pomagat narkomanu tako, da mu daš denar za drogo, ni nobena pomoč in pomagat "afriki" tako, da se posvoji luštkane črnčke, pa naredi prostor za nove, namesto da bi se začelo delati na osveščanju, kontracepciji,.. prav tako ne.

Pa dobro, prav briga me kaj imate in za kaj se odločate, ampak potem še poskrbite sami za to in za vse posledice, ki jih povzročite s soustvarjanjem problema.

Meni ne gre v račun. Če moraš izbirat (ker ni nobene druge možnosti) med živimi bitji, kateremu boš rešil življenje, pa se boš ja odločil da rešiš življenje tisti večini, ki imajo več možnosti za preživetje, kot pa enemu samemu, ki ga boš moral reševat celo življenje,......  ???




soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #126 : 15 December 2009, 09:24:47
Ej, kaj, če bi se kar med seboj klonirale, ker ste tako popolne, ampak ne vem, če boste dobile v tej debati kakšnega moškega, pa še tisti, ki so bili, so bili proti vam.
Vedno bolj zastopim moške  ;D



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #127 : 15 December 2009, 09:44:35
Ej, kaj, če bi se kar med seboj klonirale, ker ste tako popolne, ampak ne vem, če boste dobile v tej debati kakšnega moškega, pa še tisti, ki so bili, so bili proti vam.
Vedno bolj zastopim moške  ;D

WTF???
Resno, tisti, ki najbolj tulite kako vas žalijo imate največje število žaljivih postov v tejle temi od vseh. Pa še niti enega argumenta ali kančka želje po dejanskem sodelovanju v debati. Samo deskriditacija sogovornikov vam gre po glavi! Sramota!

Ko sem si jaz kupovala drugo psičko tudi nisem imela pojma kje kupit psa (prejšno sem dobila v dar od prijateljev-pa ne za rojstni dan  :P ). Sem se spravila na internet, odkrila forume, prebrala dva stavka o dednih boleznih in šla takoj raziskovat naprej kako se jih da preprečit. Odkrila sem pomen vzrejnih pregledov, rodovnikov, zdravstvenih testov, dobrih vzrediteljev in mi ni na kraj pameti več padlo gledat za "čistokrvnimi" brez rodovnika (malo sem se še spogledovala z zavetišči)... Namreč želim si zdravega psa, karakterno stabilnega in s takim karakterjem kot mi ustreza. Jaz sem vse te stvari prebrala enkrat. Nekateri pa jih lahko preberete dvestopetdesetkrat pa vam še vedno ne bo jasno, ker gledate samo skozi svojo denarnico!



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #128 : 15 December 2009, 09:49:25

Aja , pardon , ne VSE !!!! V soboto sem posvojil brezdomčka , borderja , brez papirjev in nič kaj rodovniškega !A zelo plemenitega ; bolj plemenitega od večine tukaj !!!!!!!!! 
Raizel, ne bi ti bilo treba posvojiti ubogega sesutega nerodovniškega borderčka, niti nobenega drugega, če ga ne bi na začetku njegove poti ,tako kot druge nerodvniške nekdo kupil- plačal šteparju za razmnoževanje in prodajo samo za prodajo, pa ni važno komu in v kakšne pogoje. Ker tako ti osebki delujejo- neodgovorno. Ker če jih ne bi noben kupil jih ne bi producirali. In če že tega ne bi noben kupil bi ga na koncu koncev moral "rejec" poklonit oz odpeljat v zavetišče, kjer bi imel že v prvo malenkost boljši možnost za dobit pravega lastnika- npr. tebe :). No, pri tem igra tudi bistveno vlogo v katero zavetišče bi bil odpeljan  ::). Vsekakor p abi vsa zavetišča lažje bila zbirčna pri posvojiteljih, če bi imela manj odvečnih psov na zalogi. In če bi šteparji obupali bi jih imela mnogo manj. In v  primeru, da bi mu ostalo celo leglo bibilo to njegovo zadnje leglo. Tako pa je nekdo z nakupm zagotovil, da bo legel še več in še več bo ubogih borderčkov za posvajanje v naslednjih letih.....
Čestitamo plemenitim kupcem nerodovniških , da omogočajo ta zaciklan proces  >:(

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #129 : 15 December 2009, 09:51:09
To je edina stvar, v kateri se popolnoma strinjam s tabo! Absolutno, in tvoji posti in posti Raziela in Vesne seveda to izjavo potrjujejo.

Soli, kje je kdo govoril o rasni čistosti in podobnih bedarijah? A znaš brat, a prebereš samo tisto, kar ustreza tvojemu sarkazmu in egu?

Pisali smo o ODGOVORNOSTI za živa bitja, ki jih spravljamo na svet. Če se tukaj prepoznaš, je tvoj problem. Sika lahko vsak, ki ima pet minut časa. Mislit je pa že malo težje, a ne?


Kalsang , kdo je zdaj tisti , ki je zgrešil bistvo in pozabil o čem piše ! Pa še moje besede upurabljaš , ker očitno tvoja "čistost in popolnost" , tvoj "rodovniški " veleum ne premore lastnih misli !!!!!
Višek idiotizma , lahko rečem !!!! Vsi skupaj niste daleč od fašistično-nacistične miselnosti !!!!
Lahko se tolažiš in opravičuješ svoje mišljenje s tem , da nisi edini , a ravno to je zaskrbljujoče ; vedno več vas je !
Predvidevam , da izhajate iz "čiste" linije Slovencev !? A to sploh obstaja ???
O odgovornosti , ki jo nosimo vsi (vsaj morali bi jo) pa se zelo strinjam ! A s tem se raje obrni na NEODGOVORNE , ne name !!!!



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #130 : 15 December 2009, 09:55:08

Pa lahko jaz trobim tu cele strani tekstov o tem, kako nehumano je kupovati poceni robo, kjer ne moremo preveriti porekla in življenjskih pogojev proizvajalcev, grem stavit da bomo čisto vsi še naprej povsem mirne vesti zahajali v "ugodne" trgovine in kupovali "poceni" cote, in bomo še blazno zadovoljni sami s sabo, kako ugodno smo nekaj kupili, izgleda pa točno tako kot prava stvar (pa kaj če ni 100% volna iz slovenske vzreje in izdelave, saj izgleda čisto enako...morda je celo 50% volne - to je pa že skor kot prava stvar, ali ne? :P).

Emocionalno zmanipulirat človeka pa tudi ni težko.

Tvoja emocionalna manipulacija bi bila še kar uspešna, če se ti ne bi zalomilo pri poceni cotah... Namreč svoje tovarne v državah tretjega sveta (ojoj pardon razvijajočih se držav da bomo bolj politično korektni) imajo tudi in predvsem proizvajalci dragih cot tako imenovanih znanih znamk in prav tako izkoriščajo delavno silo. Ampak tukaj se postavi vprašanje, kaj bi počeli te ljudje in od česa bi živeli če teh tovaren sploh ne bi bilo. Tudi tako imenovane fear trade organizacije na veliko nategujejo te ljudi in ogromno denarja, ki je namenjeno za njihovo trgovino konča v napačnih rokah. Saj bi ti dala vir svoje informacije pa se ne morem spomniti oddaje, ki je bila nedavno na rtvslo.
Ljudje smo racionalna bitja za razliko od živali in razpolagamo sami s svojimi življenji, res je da smo velikokrat prisiljeni v neke stvari ampak skoraj vedno imamo možnost izbire, živali v puppy milih pa te izbire nimajo.... Hmm ja tudi samice pri vzrediteljih se ne javijo prostovljno za paritev in kotitev, ampak dober vzreditelj se vsaj potrudi maksimalno oskrbeti mladiče in samico, ter jo ne obremenjevati z paritvami na vsakih pol leta.



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #131 : 15 December 2009, 09:56:15
Ej, kaj, če bi se kar med seboj klonirale, ker ste tako popolne, ampak ne vem, če boste dobile v tej debati kakšnega moškega, pa še tisti, ki so bili, so bili proti vam.
Vedno bolj zastopim moške  ;D
Soli , vidim , da si ena redkih , ki razume ! Resnično razume kaj želim povedati !
Gre za odnos n ne pa za neka od peščice "čistih" potrjena načela !



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #132 : 15 December 2009, 09:59:10

Višek idiotizma , lahko rečem !!!! Vsi skupaj niste daleč od fašistično-nacistične miselnosti !!!!
Lahko se tolažiš in opravičuješ svoje mišljenje s tem , da nisi edini , a ravno to je zaskrbljujoče ; vedno več vas je !

Daj malo zadihaj, saj ti ni nihče ničesar očital, ne vem kaj te toliko boli??  ???

Kar se pa tega tiče, da nas je vedno več pa hvala bogu, to pomeni, da se ozaveščenost pri nakupu psov le malo izboljšuje! SUPER!



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #133 : 15 December 2009, 10:13:39
No , pasjeljubci , ki toliko govorite o boleznih in hibah nerodovniških psov in mešancev , ki seveda za vas niso vredni počenega groša ; pa ko že vse veste in ste o vsem poučeni in informirani , naj mi nekdo odgovori na tole : zakaj se je pri nemškem ovčarju , eni najbolj znanih , svojčas spoštovani in uspešni pasmi že pred časom začelo pojavljati toliko bolezni in hib ????? Pa ne samo pri nerodovniških in mešancih , ampak predvsem pri rodovniških , tistih najbolj plemenitega porekla ! Pričakujem pameten , razumen in predvsem točen odgovor !!!! Če je seveda kdo od vas bral študije o tem !?



thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #134 : 15 December 2009, 10:22:13
Raziel, da ne boš samo napadal, ampak tudi komuniciral - od tebe še vedno pričakujem opravičilo za včerajšnje obtožbe ;)



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #135 : 15 December 2009, 10:27:33
Nihče ne pravi, da so nerodovniški psi in mešančki kaj manj vredni... nikakor - so enakovredni tistim z rodovnikom, ker so na koncu oboji psi, a ne. Fora je v tem, da se vsi, ki se v tej temi "razburjajo"  zavedajo problematike nerodovniške vzreje, ki pa se ne konča pri tem, ko nek štepar spravi mladiče na svet in jih proda, ampak so tu še vse te psice, ki delajo kot mašine za rojevanje mladičev. Verjetno ti je jasno kaj to pomeni za psico, ki ima vsako gonitev (cca. na pol leta) mladiče - kaj dobrega že ne a ne. Te psice so veliki reveži, ki trpijo. Prav tako pa tudi za mladiče ni poskrbljeno, saj šteparji gledajo samo na končni dobiček in bog ne dej, da bi dali kakšen euro več za mladiče, saj bodo na koncu prikrajšani za le tega, poleg vsega jih pa prav malo briga kaj bo z mladiči. Tem šteparjem so mladiči samo in zgolj zaslužek, psice pa so pripomoček pri zaslužku in to je to, tu ni nobene ljubezni do psov. In to je ta problem, zaradi katerega se vsi razburjajo. Razumeš?



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #136 : 15 December 2009, 10:28:12
Raziel...do sedaj si samo ti omenil manjvrednost mešancev in nerodovniških psov, nobeden od nas ostalih čudakov, ki zagovarjamo rodovniško vzrejo, ne.

Če si zatiskaš oči ti nikoli nebo jasno. Pa se zapelji enkrat samo ene 50 m do Matoševe hiše in ti bo vse jasno, ker se sliši civljenje že na daleč. Pa se zapelji do gospe, ki producira svoja domača nerodovniška legla trenutno aktualnih malih pasem, in jih prodaja na bolhi za isto ceno kot rodovniške, in vidiš v kakšnih razmerah in kako socializirani so tej njeni kvazi ljubljenčki, pa ti bo tudi vse jasno.

In mislim da je tudi nam vsem jasno, kot sem že milijonkrat napisla, ni vsak vzreditelj pravi vzreditelj, veliko jih je tudi pokvarjenih. In kam gre vzreja določenih pasem ki se razstavljajo, je pa tudi zgodba zase in mi gre včasih prav na bruhanje.
Doma imamo pasmo, za katero ti že vzreditelj v osnovi pove, da bo imel težave vsaj z ušesi in očmi. Haloooo??? Za koji bog producirati tako pasmo oz peljati prej normalno pasmo v take extreme? In ta bogi pes je rodovniški, je imel pa mislim da skoraj vse težave ki jih pes lahko ima. Ampak to ne pomeni da bo lastnik pa šel drugič kupiti psa brez rodovnika, je pa to tudi šola da ene pasme so žal v veliki meri predstavnikov preveč degeneriranje.

Zato pa moraš pri nakupu vklopiti pamet ker ni vse zlato akr se sveti in nazivi z razstav niso vse in v določenih primerih ne pomenijo ničesar.

Ko gledam nemške ovčarje v ringu na razstavi mi pa gre malodane na jok, kaj so naredili z hrbtenico in zadnjimi koti. Vsak laik lahko vidi da tu nekaj ne štima, in vzreditelj ki mu je to ok oz tudi sodniki ki postavijo take pse na stopničke.. mah brez besed res.
obožujem razstave, ampak včasih mi je pa slabo ko vidim kaj vse se dogaja. Tako da nikoli ni vse črno in belo.


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #137 : 15 December 2009, 10:33:32
Raziel, da ne boš samo napadal, ampak tudi komuniciral - od tebe še vedno pričakujem opravičilo za včerajšnje obtožbe ;)
Opravičila od mene ne pričakuj , v tem primeru ne ! Pa ne , da trmarim , ampak preprosto menim , da si ga ne zaslužiš ; saj imam tudi jaz pravico do svojega mišljenja , kajne !?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #138 : 15 December 2009, 10:34:39
seveda lahko dobiš odgovor, ampak ne tak ,k ot si ga želiš slišat  :P.
Ja pri pasemskih psih so se skoncentrirale določene hibe  :-\. Nekatere so posledica napačne interpretacije standardov oz pretiravanja v "lepoti"  ::) ( npr prekratki gobci, preveč gub, predolg hrbet ipd). Druge so zdravstvene težave, ki so se stabilizirale v določeni pasmi zaradi pretirane uporabe plemenjaka/plemenk, ki so noslili skrite dedne bolezni.
Torej glede prvega, kdor noče, da ima pes npr težave z dihanjem, naj ne kupi kratkogobčne pasme ala buldog, mops itd, ker ta težva ni bolezen, je pa pasemsko predpisana. Torej jo ima vsak pes podoben tej pasmi  :(. Kdor noče imeti problemov s kožo, naj ne jemlje gubastih pasem. Kdor noče težav s hrbtom, naj ne jemlje izrazito kratkonogih. Kdor noče česat ps acele ure, naj ne vzame bobtaila ali pa ruskega terierja. As simple as that  :) .

Kar pa se tiče prav bolezni, ne telesnih značilnosti, in so prav tako dedne oz predispozicija,  je pa tako, da ja ve se katera sodi h kateri pasmi. In odgovorni vzreditelji rodovniških mladičev s poznavanjem pasme, genetike in testi poskrbijo, da je možnost minimalna. Mnoge genetsko prdisponirane bolezni so se z uporabo genetskih testov iz rodovniške vzreje že skoraj izločile. The future is bright  :) Tudi kupec ima možnost preverit sam in izbrat kombinacijo z največ upanja na ugodno zdravstveno- temu služi rodovnik, ne razstavam ali šminkiranju  8). Predvsem pa je seznanjen z vsemi značilnostmi pasme in se jih ob polni zavesti zaveda ter je na njih pripravljen. Kar kupci nerodovniških niso.

Tipično je, da so vse bolezni, ki so dedene bistveno pogostejše, skoraj obvezne  v nerodovniški vzreji iste pasme. Zakaj:
- 1. ker se vzrediteljem fučka in niso poučeni ,
- 2. ker tudi če se jim slučajno ne fučka (izjema, ne pravilo  ::) )ne vejo, ne znajo in imajo podatkov o prednikih in njihovem zdravju,
- 3. ker veliko vzrejne bazete populacije izvira iz osebkov, ki so bili izločeni iz vzreje prav zaradi tega, ker niso dobili vzrejnega dovoljena zaradi hib,
- 4. ker šteparji v ihti , da bi čim več zaslužili s čim manj stroški, parijo vedno v bližini (če se le da doma), kar pomeni parjenje v ožjem sorodstvu, več generacij zapovrstjo in multiplicira napake. Z razliko od pravih vzreditljev n eizločijo iz vzrej epsa,ki daje očitne pomanjkljivosti dalje, ampak raje naredijo vse, da jih kupcu prikrijejo in štepajo dalje.
Poleg tega imajo ti mladiči še en minus, ki ga rodovniški nimajo:
- 5. večina pari prepogosto  in pomanjkljivo skrbi tako za leglo kot za mladiče. Kar pomeni, da pritovorijo k novemu lastniku še širok spekter popolnoma nepotrebnih zdravstvenih in vedenjskih težav: pomanjkanje socializacije, slab imunski sistem, notranje in zunanje parazite, niso cepljeni ipd.

zaključek- če ima kdo željo, da zagotovo s psom dobi tudi čim več pomakljivosti, ki jih pasma potencialno ima naj kupi pasemskega psa brez rodovnika.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #139 : 15 December 2009, 10:39:09
Nihče ne pravi, da so nerodovniški psi in mešančki kaj manj vredni... nikakor - so enakovredni tistim z rodovnikom, ker so na koncu oboji psi, a ne. Fora je v tem, da se vsi, ki se v tej temi "razburjajo"  zavedajo problematike nerodovniške vzreje, ki pa se ne konča pri tem, ko nek štepar spravi mladiče na svet in jih proda, ampak so tu še vse te psice, ki delajo kot mašine za rojevanje mladičev. Verjetno ti je jasno kaj to pomeni za psico, ki ima vsako gonitev (cca. na pol leta) mladiče - kaj dobrega že ne a ne. Te psice so veliki reveži, ki trpijo. Prav tako pa tudi za mladiče ni poskrbljeno, saj šteparji gledajo samo na končni dobiček in bog ne dej, da bi dali kakšen euro več za mladiče, saj bodo na koncu prikrajšani za le tega, poleg vsega jih pa prav malo briga kaj bo z mladiči. Tem šteparjem so mladiči samo in zgolj zaslužek, psice pa so pripomoček pri zaslužku in to je to, tu ni nobene ljubezni do psov. In to je ta problem, zaradi katerega se vsi razburjajo. Razumeš?
Taj , ne nakladaj ; tudi sam sem bil vzreditelj in to zelo dober ! Moja psica je kotila vsaki dve leti , 4x vsega skupaj in prvič pri dveh letih in pol !!!!! Torej to pove dovolj , mar ne !? Tu mi nima kdo kaj očitati , zato prosim brez komentarjev na to ! O "zaslužku" pa tako vemo vsi kakšen je - enak ničli !!!!!



thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 15 December 2009, 10:39:24
Opravičila od mene ne pričakuj , v tem primeru ne ! Pa ne , da trmarim , ampak preprosto menim , da si ga ne zaslužiš ; saj imam tudi jaz pravico do svojega mišljenja , kajne !?

Seveda. Ampak potem pa mi prosim samo zaupaj, kaj te je v mojem pisanju tako razjezilo?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #141 : 15 December 2009, 10:44:17
Vsi skupaj niste daleč od fašistično-nacistične miselnosti !!!!
Razlik mogoče na prvi pogled res ni, ampak če samo malenkost vklopiš možgane, so pa tako velike, da mi je na moč čudno, da jih nekateri še vedno ne vidite. Pa stopite malo nazaj.. mogoče so res prevelike in bo potem slika bolj jasna, ko si jo boste ogledali z drugega zornega kota. Ampak dokler se ne premaknete, jasno da ne boste videli.

Res je pa super in najbolje za vse, da svet preplavijo revni arijcki, kitajčki, slovenčki, afričani, angleži,.. , pa biglčki, zlatkoti, Marliji, pikice, pa mačke, papige, rdečevratke, zlate ribice, hrčki, ščurki, komarji,........... Množite in plodite se, producirajte da nas bo čimveč, propagirajte razmnoževanje vseh živih bitij in ne se ozirat na to ali bodo imele hrano, ali bodo zdrave, ali bodo prenašale vse zdravstvene težave naprej in z njimi obremenjevale vse ostale.. ali bodo s svojo prenamnoženostjo ogrožale obstanek nekaterih drugih vrst,......... Bog ne daj zmanjševat riziko, dajmo ga rajši povečevat, saj bo narava sama poskrbela za selekcijo.. Aja.. ne bo, ker izumljamo zdravila, ki zdravijo ali lajšajo simptome, namesto da bi odpravljali vzroke ...... ::)

O odgovornosti , ki jo nosimo vsi (vsaj morali bi jo) pa se zelo strinjam ! A s tem se raje obrni na NEODGOVORNE , ne name !!!!
Ti si pa tisti, ki propagiraš NEodgovornost.. torej zakaj ne nate?  ;)

En sam človek res ne more rešit svetovnih problemov, še manj čez noč, ampak vsaj pri stvareh, ki so mogoče, se lahko vsak vsaj malo potrudi in če že veš da ni prav, vsaj ne propagiraj kot da je prav.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #142 : 15 December 2009, 10:48:16
No , pasjeljubci , ki toliko govorite o boleznih in hibah nerodovniških psov in mešancev , ki seveda za vas niso vredni počenega groša ; pa ko že vse veste in ste o vsem poučeni in informirani , naj mi nekdo odgovori na tole : zakaj se je pri nemškem ovčarju , eni najbolj znanih , svojčas spoštovani in uspešni pasmi že pred časom začelo pojavljati toliko bolezni in hib ????? Pa ne samo pri nerodovniških in mešancih , ampak predvsem pri rodovniških , tistih najbolj plemenitega porekla ! Pričakujem pameten , razumen in predvsem točen odgovor !!!! Če je seveda kdo od vas bral študije o tem !?
Ti, kot tak vseved, da brez pardona trosiš žaljivke in se delaš velepametnega, kako pa da tega odgovora ne poznaš?  ???

Kdo sedaj površno bere. Kolikokrat se je poudarjalo da tudi v rodovniški vzreji ni vse tako, kot mora biti in da odgovoren nakup pasemskega psa ni samo plačati več denarja in vzeti poleg psa še tisti listek z rodovnikom,..... Pa ne bi ponavljala.. vrni se nazaj, pa še kakšno temo si odpri, pa si tam preberi.  ::)

In veliko nas je tule, ki smo mnenja, da so pri določenih pasmah šli čez mejo, ki vpliva na zdravje,.. Ampak žal tudi tam obstajajo taki kot si ti, ki trosijo antipropagando in onemogočajo da bi se stvari izboljšale,.. in se stvari potem pač nikamor ne premaknejo... na račun koga? Na račun buldogov, ki niti dihat ne morejo več, spačkov,..... To je isto, kot podpiranje produciranja psov brez rodovnika.. malo se zamisli!



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #143 : 15 December 2009, 10:52:41
Raziel - tebi nihče nič ne očita, ker ti si psa posvojil. Zato te sploh ne razumem , kaj se repenčiš. Prav nič ni narobe s posedovanjem nerodovniških psov, dokler ga lastnik dobi brezplačno. Narobe je samo KUPOVANJE, takih psov.
Štekaš- narobe je plačati , vse drugo je O:K:
Tudi ni nič narobe s tem, če ima laglo zaradi veselja- dokler mladiče brez rodovnika POKLANJA ne prodaja in dokler skrbi z anjih kot je treba, magari do njohove naravne smrti , če ne najde USTREZNIH lastnikov zanje.
In posvojiti kateragakoli psa v stiski oz brez gospodarja je v vsakem primeru hvalevredno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 15 December 2009, 10:56:14
seveda lahko dobiš odgovor, ampak ne tak ,k ot si ga želiš slišat  :P.
Ja pri pasemskih psih so se skoncentrirale določene hibe  :-\. Nekatere so posledica napačne interpretacije standardov oz pretiravanja ( npr prekratki gobci, preveč gub, predolg hrbet ipd). Druge so zdravstvene težave, ki so se stabilizirale v določeni pasmi zaradi pretirane uporabe plemenjaka/plemenk,ki so noslili skrite dedne bolezni.
Torej kdor noče, da ima pes npr težave z dihanjem naj ne kupi kratkogobčne pasme ala buldog, mops itd, kerta težva ni bolezen, je pa pasemsko predpisana. Torej jo ima vsak pes podoben tej pasmi. Kdor noče imeti problemov s kožo naj ne jemlje gubastih pasem. Kdor noče težav s hrbotom, naj ne jemlje izrazito kratkonogih. As simple as that  :) .

Kar pa se tiče prav bolezni, ne telesnih značilnosti, in so prav tako dedne oz predispozicija,  je pa tako, da ja ve se katera sodi h kateri pasmi. In odgovorni vzreditelji rodovniških mladičev s poznavanjem pasme, genetike in testi poskrbijo, da je možnost minimalna. Mnoge genetsko prdisponirane bolezni so se z uporabo genetskih testov iz rodovniške vzreje že skoraj izločile. The future is bright  :) Tudi kupec ima možnost preverit sam in izbrat kombinacijo z največ upanja na ugodno zdravstveno- temu služi rodovnik, ne razstavam ali šminkiranju  8). Predvsem pa je seznanjen z vsemi značilnostmi pasme in se jih ob polni zavesti zaveda ter je na njih pripravljen. Kar kupci nerodovniških niso.

Tipično je, da so vse bolezni, ki so dedene bistveno pogostejše, skoraj obvezne  v nerodovniški vzreji iste pasme. Zakaj:
- 1. ker se vzrediteljem fučka in niso poučeni ,
- 2. ker tudi če se jim slučajno ne fučka (izjema, ne pravilo  ::) )ne vejo, ne znajo in imajo podatkov o prednikih in njihovem zdravju,
- 3. ker veliko vzrejne pasme te populacije izvira iz osebkov, ki so bili izločeni iz vzreje prav zaradi tega, ker niso dobili vzrejnega dovoljena zaradi hib,
- 4. ker šteparji v ihti , da bi čim več zaslužili s čim manj stroški, parijo vedno v bližini (če se le da doma), kar pomeni parjenje v ožjem sorodstvu, več generacij zapovrstjo in multiplicira napake. Z razliko od pravih vzreditljev n eizločijo iz vzrej epsa,ki daje očitne pomanjkljivosti dalje, ampak raje naredijo vse, da jih kupcu prikrijejo in štepajo dalje.
Poleg tega imajo ti mladiči še en minus, ki ga rodovniški nimajo:
- 5. večina pari prepogosto  in pomanjkljivo skrbi tako za leglo kot za mladiče. Kar pomeni, da pritovorijo k novemu lastniku še širok spekter popolnoma nepotrebnih zdravstvenih in vedenjskih težav: pomanjkanje socializacije, slab imunski sistem, notranje in zunanje parazite, niso cepljeni ipd.

zaključek- če ima kdo željo, da zagotovo s psom dobi tudi čim več pomakljivosti, ki jih pasma potencialno ima naj kupi pasemskega psa brez rodovnika.

Lepo napisano in po večini je vse res ! Vidim , da veš za kaj gre ! A pozabil si na nekaj zelo pomembnega ; govoril sem o rodovniških psih ki prihajajo od priznanih in uveljavljenih vzrediteljev . Gre za genetske napake in hibe zaradi t.i. "preveč čiste krvi" , če me razumeš kaj hočem povedati ! Načrtna selekcija in težnja k popolnosti je pripaljala do zožitve kroga "najprimernejših" oz. "idealnih" , torej posledično do strnitve sorodstva ... Posledice so znane ; ampak to ne moti nikogar . Niti vzrediteljev , niti sodnikov in ocenjevalcev na razstavah in raznih tekmovanjih...
Da je le rodovniški !
Ravno zaradi teh težav se omenjajo možnosti paritve z norveškim volkom (zaenkrat teoretično) z namenom , da se pasma spet okrepi in ponovno pridobi nekdanji upravičeni sloves !!!
Če tega niste vedeli , vam priporočam , da si kdaj pa kdaj preberete še kaj drugega kot vrstice na forumu !
Pa lep pozdrav in lep dan še naprej , vsem !



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #145 : 15 December 2009, 10:57:51
Raziel - Ja prav, potem pa nakladam... kaj naj ti rečem, če ne veš kakšno je dejansko stanje pri večini šteparjev....
To kaj si imel pa ti, pa ne vem... Te smem vprašati, je bila to rodovniška ali  nerodovniška vzreja?





Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #146 : 15 December 2009, 10:58:10
Taj , ne nakladaj ; tudi sam sem bil vzreditelj in to zelo dober ! Moja psica je kotila vsaki dve leti , 4x vsega skupaj in prvič pri dveh letih in pol !!!!! Torej to pove dovolj , mar ne !? Tu mi nima kdo kaj očitati , zato prosim brez komentarjev na to ! O "zaslužku" pa tako vemo vsi kakšen je - enak ničli !!!!!

Kaj je toraj narobe? Saj ni pisala kot da ti to delaš. Res ne razumem zakaj se je treba toliko razburjati. Če si sam vzrejal dobre pse potem veš kako to gre.

Točno tako kot je napisala deteljica: Prav nič ni narobe s posedovanjem nerodovniških psov, dokler ga lastnik dobi brezplačno. Narobe je samo KUPOVANJE, takih psov.

Mislim, da ti ne sodiš v to kategorijo.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #147 : 15 December 2009, 11:00:52
Ti, kot tak vseved, da brez pardona trosiš žaljivke in se delaš velepametnega, kako pa da tega odgovora ne poznaš?  ???

Kdo sedaj površno bere. Kolikokrat se je poudarjalo da tudi v rodovniški vzreji ni vse tako, kot mora biti in da odgovoren nakup pasemskega psa ni samo plačati več denarja in vzeti poleg psa še tisti listek z rodovnikom,..... Pa ne bi ponavljala.. vrni se nazaj, pa še kakšno temo si odpri, pa si tam preberi.  ::)

In veliko nas je tule, ki smo mnenja, da so pri določenih pasmah šli čez mejo, ki vpliva na zdravje,.. Ampak žal tudi tam obstajajo taki kot si ti, ki trosijo antipropagando in onemogočajo da bi se stvari izboljšale,.. in se stvari potem pač nikamor ne premaknejo... na račun koga? Na račun buldogov, ki niti dihat ne morejo več, spačkov,..... To je isto, kot podpiranje produciranja psov brez rodovnika.. malo se zamisli!
Si malo prehitra , kajne !? Drugič pa počakaj na moj odgovor !!!!



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #148 : 15 December 2009, 11:03:26
Raziel - Ja prav, potem pa nakladam... kaj naj ti rečem, če ne veš kakšno je dejansko stanje pri večini šteparjev....
To kaj si imel pa ti, pa ne vem... Te smem vprašati, je bila to rodovniška ali  nerodovniška vzreja?



Seveda smeš ! Rodovniška , kaj pa si ti mislil !? Da sem eden "tistih" ?????



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #149 : 15 December 2009, 11:05:29
Kaj je toraj narobe? Saj ni pisala kot da ti to delaš. Res ne razumem zakaj se je treba toliko razburjati. Če si sam vzrejal dobre pse potem veš kako to gre.

Točno tako kot je napisala deteljica: Prav nič ni narobe s posedovanjem nerodovniških psov, dokler ga lastnik dobi brezplačno. Narobe je samo KUPOVANJE, takih psov.

Mislim, da ti ne sodiš v to kategorijo.
Ne , res ne sodim v to kategorijo ; ravno zato me razkuri takšno klobasanje !!!!