rodovniški/nerodovniški

Yo · 710939

HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1530 : 08 Julij 2012, 17:35:42
No, naj te še enkrat skušam potolažiti - spoštujem rodovniško vzrejo.
Tako kot ti se tudi sam zavedam, da gre v vsakem primeru za povpraševanje in ponudbo in poskus zaslužka s strani rejcev /šteparjev.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1531 : 08 Julij 2012, 21:44:06
Včasih smo rekli - psi lajajo in karavana gre naprej. Pri nas je danes že tako, da psi lajajo, ampak »vaša« karavana je pa dala v rikverc.   In pisoči vlečete štrik vsak na svojo stran.
Berem, vas… berem…  Opazke, »osebno obračunavanje«, razmišljanja takšna in drugačna…  Pa hehe..
Meni več nič ni smešno. Pravzaprav sem zelo, zelo žalostna.  Mislila sem, da sem odkrila forum, kjer nas druži ista »ljubezen«.. Ljubezen do psov… Ampak očitno je veliko vrst »pasje ljubezni«…

In ko vas tako berem, bi me po vašem očitno moralo biti sram, da vzrejamo že več kot 40 let.
S »papirji«, pošteno. Delovno, lovsko pasmo. Nizkocenovno.  Svojo »linijo«, na katero smo neizmerno ponosni.  Pa čeprav  je to le eno leglo  povprečno na tri leta.  In ponosni smo  na uspehe svojih štirinožnih »tovarišev« in njihovih potomcev. … Lovci  imenujejo svoje pse tovariše, partnerje…

Pravkar imamo doma 9 dni staro leglo… Težko pričakovano in neizmerno zaželjeno..Polna duša.
In zaslužek? 
In samo še manjka, da kdo od vas napiše nekaj v stilu tega:  Komunistične svinje so očitno postale pravi kapitalistični merjasci…  Oprostite, niso še natiskali dovolj denarja, da bi nam to bil edini, izključni in »zveličani« motiv vzreje…

Ja, seveda je več vrst ljubezni, tudi "pasje",  s čimir mislim da ni prav nič narobe. Težave se začnejo, ko ena postane sprejemljiva, druga pa ne. Sicer pa kot je zapisal že pidog - trditi, da je nepošteno kar vse, bi bilo nesmiselno.
Dejstva pa so kakršna so, in z mižanjem pred njimi se še nikoli ni prišlo do napredka. Začetek kompromisa pa je pač ravno v tem - priznavanju dejstev, ki so pač kakršnakoli že. Šele potem lahko začneš poglede približevat, lahko pa ugotoviš, da to pač ne gre.

Pravite, da imaste doma 9 dni star vir veselja. (Srečno z njimi  :)) Morda si z enakimi občutki želi potomce prav svoje psice vaš sosed s svojo vseeno kako mešano psico brez rodovnika. Zakaj jih ne bi smel imet? Jaz tega ne razumem, sem pa proti prodaji vseh živih živali, s papirji ali pa brez. Sem pa prepričana, da je psov preveč in je vsako novo leglo pač nepotreben višek. Življenje tistega s papirjem pa nima prav nobene prednosti pred življenjem tistega brez.

Me veseli, da poznate take lovce, jaz jih žal ne. Ampak glede na to, da se ukvarjam s tistim manj prijetnim delom pasjereje, torej z izgubljenimi, zapuščenimi in nezaželenimi je najbrž logično - ker partnerja najbrž ne pustiš, da nekje tava obstreljen in ga tuji ljudje vozijo k veterinarju, ali pa ga ne iščeš, ker trapast pes ne ve kje mu je mesto al pa kaj podobnega. Meni recimo je najtežje vrnit psa nazaj prav lovcu.

Zakaj bi delala škodo? Ker si želim, da bi nekdo, ki je proti rodovniški vzreji, šel posvojiti psa v zavetišče, namesto, da plača 500 eur za nerodovniškega in
Ja, takega pošlji k vzreditelju, ne v zavetišče. V zavetišču niso psi zastojn in za tiste, ki zanje niso pripravljeni plačat. S tem v bistvu ponižuješ zavetiške pse in vse, ki delajo z njimi in spodbujaš napačen vtis, da so zavetiški psi zastojn, posledično pa torej vredni manj. Če hoče plačat 500 € za nerodovniškega, naj pač plača. Zakonitost trga pač. Če jih je dovoljeno prodajat, potem je pač tako.
Ne vem, naredte kej, da bodo tudi pri gospe iz Medvod psi živeli v spodobnih pogojih. Zakonodaja je za vse enaka.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #1532 : 08 Julij 2012, 22:08:27

Ja, takega pošlji k vzreditelju, ne v zavetišče. V zavetišču niso psi zastojn in za tiste, ki zanje niso pripravljeni plačat. S tem v bistvu ponižuješ zavetiške pse in vse, ki delajo z njimi in spodbujaš napačen vtis, da so zavetiški psi zastojn, posledično pa torej vredni manj. Če hoče plačat 500 € za nerodovniškega, naj pač plača. Zakonitost trga pač. Če jih je dovoljeno prodajat, potem je pač tako.

Takšne bedarije in napačne interpretacije že dolgo nisem prebrala. Ponižujem zavetiške pse in ljudi, ki delajo z njimi, ker priporočam in promoviram posvajanje iz zavetišč.  ???
Vem, da v zavetišču psi niso zastonj in kej je kdo napisal, da je temu tako? A sem kje napisala, da naj gredo v zavetišče po psa, ker je zastonj...? Še zmeraj ne razumem zakaj ponižujem zavetiške pse? Ker bi nekoga raje napotila v zavetišče po psa, kot pa da plača za nerodovniškega 500 eur in podpira šteparijo in dopušča, da se začaran krog vrti naprej? Ker bi mu raje svetovala naj spremlja zavetišča in skuša tam najti primernega psa zase?
In potem se sprašujemo, zakaj je posvojiteljev malo. Če pa tukaj prebiram take komentarje. Kot da ne bi želeli, da se pse posvaja.
Ljudje, raje kupujte, od preprodajalcev, šteparjev, rodovniško, nima veze. Samo ne it v zavetišče. Če ste kdaj pomislili, da bi kupili psa, potem pa ste prišli na idejo, da bi morda posvojili iz zavetišča -  BOG NEDAJ!!! Ne tega narediti!!!
Če pa že, ne omeniti v zavetišču, da ste najprej hoteli psa kupiti. Vam ne bodo dali psa, ker zdaj pa ponižujete zavetiščarje, ste se odločili za "manj vrednega" (povzemam) psa.  :-\

Bulldogs... And nothing else...


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1533 : 08 Julij 2012, 22:12:53
Za tiste, ki ne mislijo svojega denarja porabiti za nakup psa, "izdelka" pa še zmeraj obstajajo zavetišča in kužki, ki iščejo nov dom.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #1534 : 08 Julij 2012, 22:25:53
Ja, zdaj se pa gremo na tisto, obešanje na besede, ker seveda na forumu lahko uporabimo samo tisto, kar je nekdo napisal, ne moremo brati misli.
Spremenim prvi del stavka, ki je bil napisan drugače, kot je bil mišljen:
Za tistega, ki ni pripravljen plačati vsote denarja, za katero se prodaja rodovniški pes, pa še zmeraj obstajajo zavetišča in kužki, ki iščejo nov dom.
Tukaj pa mislim, da ni potrebno dodajat, da psi v zavetišču niso zastonj, se mi zdi, da je to splošno znano.

Čeprav je tudi prvotni stavek se meni vsaj bral tako, da ne govorim o 100 eur,  ampak pač večjih vsotah, ker vsi vemo za kakšne denarje se prodajajo "čistokrvni" kužki. Ker sem pač v mojem postu govorila o tem problemu.
Tukaj pa mislim, da ni potrebno dodajat, da psi v zavetišču niso zastonj, se mi zdi, da je to splošno znano.

Kdor išče, ta najde.


Bulldogs... And nothing else...


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1535 : 08 Julij 2012, 22:35:01
Povsem se strinjam s Sleepy.
Dodajam pa še misel, da kdor prodaja nerodovniškega psa za 500 EUR, je pač prodajalec, mešetar. Tako kot večina, ki prodaja rodovniške pse za 900+ EUR.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1536 : 08 Julij 2012, 22:42:06


Sorry manchy, ampak piše kot piše. Se mi prav ne da obešat na besede in prav nič ne iščem, ker ne vem kaj bi našla. Še vedno se bere kot piše. In še vedno pravim isto - tisti, ki bi šel v zavetišče po psa, zato ker zanj ni pripravljen plačati kakršnekoli cene že, naj ponj ne hodi. V zavetišče se gre po psa po povsem isti logiki kot se gre po buldoga, zlatega prinašalca, maltežana...  Torej z odločitvijo, da hočeš posvojit psa v zavetišču.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1537 : 08 Julij 2012, 22:59:01
Za nekoga, ki želi dobiti psa za čimmanj denarja, po možnosti pa celo ceneje kot zastonj, je zavetišče idealna opcija (za psa plača cca50, 60 € in kar je ceneje, kot če vzame mladiča iz oglasnika zastonj - ker je dobil psa že cepljenega in kastriranega, torej je v bistvu celo prihranil nekaj desetakov).
Taki lastniki so lahko povsem neprimerni (ker ne varčujejo samo pri nakupu, ampak tudi pri hrani, oskrbi in predvsem veterini in ker tistega, kar so dobili zastonj ne cenijo) lahko so pa povsem OK, za oskrbo, šolanje in zdravje psa jim ni težko plačati, samo za nakup jim je škoda denarja. (jih poznam precej takih). se pravi, da nekdo, ki stiskaške kupce pošilja v zavetišče temu celo dela uslugo - saj imajo tam veliko izkušenj in znajo ločiti zrnje od plev.
Ampak ja, tako na splošno gre tudi meni na živce, če se lastnike, ki niso primerni za pasemske pse (iz kakšnega drugega vzroka kot golo stiskaštvo ob nakupu) pošiljali v zavetišče. Ker tamkajšnji varovanci potrebujejo najboljše in ne najslabše lastnike.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1538 : 09 Julij 2012, 11:11:54
kot si sama zaključila, določene pasme so bili vzrejen izključno za različne naloge in če teh več ne opravljajo je pač potrebno na zadevo gledati realno...v preteklosti so pasme pač izginjale ker se jih ni več uporabljajo, to ni nič novega, čeravno glede na osveščenost dandanes sem prepričan da se bo vedno našel zanesenjak, kar ironičnmo spet pridemo na vzrejanje iz ljubezni
 Ne pozabi da imaš tule tudi še drugo situacijo, ogromno pasem ki so bili delovne je zaradi de facto  kavč izrabe izgubilo svoj značilni  pasemski karakter, vprašujem se če ni bolje da  pasma raje izgine po naravni poti, kot pa da imamo lovske pse brez lovskega nagona in samostojnosti. Navsezadanje pasma ni zgolj tisti tako ljudi viuzualni standard, ampak tudi značilen karakter

Zanimivo, da imas ti pasmo, ki jo seveda uporabljas v namene, za katere je bila vzrejena ::) pa se rodovniskega psa mas, le kako to, ce so vzreditelji vsi neposteni zasluzkarji ::)
Enkrat si omenjal, da bo tvoj naslednji pes border, sem prepricana, da si bos kupil trop ovc, zato da bo pasma opravljala svoje delo...

battito animale


ninchy-roxy

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #1539 : 09 Julij 2012, 11:28:37
na youtube je dokumentarec v angleščini o pasemskih psih in boleznih
ki so značilni za določeno pasmo,zaradi nepravilne vzreje skozi zgodovino...vredno ogleda

http://www.youtube.com/watch?v=wbvv0vBf7t8

"The more people I meet the more I like my dog."


LacenS

  • Gost
Odgovori #1540 : 09 Julij 2012, 11:31:08
potem pa obstaja še 2.del, posnet nekje 3 leta kasneje :)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1541 : 09 Julij 2012, 12:52:39
ter dejanski rezultati , Crufts in Westminster se ne predvajata več na nacionalki, izgubila sta tudi največje sponzorje inc Pedigree, uvedli so obvezne veterinarske preglede za nastopajoče pse
Kennel Club je bil prisiljen spremeniti svoje stališče in prepovedati inbreeding; pritisk javnosti hitro ustvari spremembe


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1542 : 09 Julij 2012, 13:39:24
pritisk javnosti hitro ustvari spremembe
Ja, drži, če je dovolj velik, vztrajen, in se ga ne da onemogočit.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1543 : 09 Julij 2012, 13:56:00
Če pritisk javnosti uspe povzročiti konkretne spremembe, so te največkrat zaradi naglice, nepremišljenosti in nestrokovnosti take, da so slabše od prejšnjega stanja.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1544 : 09 Julij 2012, 13:57:40
Ni nujno ACTA je padla zaradi pritiska javnosti.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1545 : 09 Julij 2012, 14:13:18
Res ni nujno (acta ni padla samo zaradi pritiska javnosti, poleg tega pa se v ozadju pripravlja nova).
Preprečiti, da se sprejme nek nepriljubljen zakon, kakšen projekt...tu se pritisk javnosti zelo  dobro obnese. Sploh če je zraven strokovna javnost in del politike.
Druga stvar pa je, če hočeš pod pritiskom javnosti spremeniti nekaj obstoječega, uvesti nekaj na novo....To se dejansko ne splača, saj dobiš take oslarije kot so raznorazni BSL, konkretno pri Cruftsu pa....če gredo uvajat veterinarske preglede, naj se pregleda vse prijavljene preden pridejo na razstavo (ne pa da se pregleduje samo zmagovalce samo pri določenih pasmah), kar je absurdno. Tudi na horuk uvedene prepovedi, omejitve in spremembe standardov znajo povzročiti veliko več težav kot pa jih rešujejo.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1546 : 09 Julij 2012, 14:19:40
Ja. itak. Več al manj rata sranje iz vsega, kar se dela na horuk. Pritisk javnosti bi v bistvu moral sprožit strokovne razprave in ocene na katerih potem temeljijo spremembe, ki naj bi bile premišljene. Ampak menda predvsem v teoriji... to bi znalo res držat.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1547 : 09 Julij 2012, 14:24:08
Tak konstruktiven "pritisk" javnosti je seveda nekaj povsem drugega in se ne vrši preko obračunavanja,  osiranja, netenja sovraštva in nestrpnosti po medijih.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1548 : 09 Julij 2012, 15:41:00
No, to je običajno subjektivna ocena oz. povsem osebno dojemanje prebranega. Netenje sovrašta po medijih ni dovoljeno, reče se mu sovražni govor, ukrepu zoper pa ovadba. Podobno velja za osiranje. Običajno je pa tako, da kadar osira in žali "naš" tabor je to označeno za konstruktivno (al pa vsaj upravičeno) kritiko, kadar pa drugi tabor izrazi drugačno mnenje, tudi če gre v resnici za konstruktivno reč, pa za razpihovanje sovrašta, osiranje, osebno obračunavanje in podobne reči. Nič novega. V vsakem primeru bi lahko rekli, da gre za izražanje nezadovoljstva, in če to potem vodi v strokovno analiziranje problema, ki pripelje do boljših rešitev, je namen dosežen.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1549 : 11 Julij 2012, 10:36:23
Citiraj
so te največkrat zaradi naglice, nepremišljenosti in nestrokovnosti take, da so slabše od prejšnjega stanja. 

Govorimo o konkretnem primero ali obče, ker v Angliji se p!"%ijo nad spremembami še najbolj določeni vzreditelji, javnost in večji del stroke, sploh veterinarske pa jih pozdravlja

pri nas imamo pa recimo prepoved kupiranja , na evropskem prvenstvu v Celju pa so zmagovali kupirani psi   ;)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #1550 : 11 Julij 2012, 13:15:16
Davor,najprej se prepričaj,da veš kaj govoriš!Si bil slučajno na Cruftsu letos ko se je to dogajalo? Te nisem videla!Sem si pa zelo od blizu ogledala vsaj dva predstavnika pasem,ki sta na Cruftsu dobila BOB in padla na veterinarskem pregledu.Nobeden od njiju ni imel ne ektropija ne konjunktivitisa!Poleg tega ne vem od kdaj konjunktivitis spada med "genske"bolezni.Za svojo pasmo konkretno-Basset Hounde lahko povem,da je po lanski spremembi standarda v njem še vedno napisano,da so oči pri Basset Houndu "lozenge shape eyes".In kot takše nikakor ne morejo biti priležne kot so to lahko pri Basset Atresien-Normand,ki tudi odvečnih gub nima.In strinjam se z Heather Storton-lastnico letošnjega BOB Basset Hounda Buzza- če vzrejaš po standardu( lozenge shape eyes) nobeden Basset Hound v tem trenutku ne bo opravil veterinarskega pregleda,ker jih bodo veterinarji metali na pregledu oči z izgovorom ektropija.
Tjaša



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1551 : 11 Julij 2012, 14:40:09
Jaz sploh ne razumem več kdaj je stroka stroka in kdaj stroka ni stroka. Pa kdaj je mnenje strokovnjaka strokovno in kdaj ne...
Sem bila prepričana, da so veterinarji tisti strokovnjaki, ki naj bi znali ocenit zdravje in stanje živali v njeno korist in spoznat bolezenske stanja in spremembe, ki niso v korist zdravja in dobrega počutja živali, zdej pa v to nisem več prepričana... Pa o tem čemu so namenjeni posamezni organi tudi nisem več ziher...

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1552 : 11 Julij 2012, 16:20:38
Iščem tisti članek/statistiko...pa je ne najdem...če jo kdo se priporočam da jo prilepi, da ne širim krive vere.
Podatki so se brali nekako takole - severne države (če se ne motim so bile norveška, švedska in skandinavija med njimi) praktično nimajo pretiranih težav z odvrženimi psi (št zavetišč minimalno). Prav tako imajo pa odstotek rodovniških/nerodovniških psov praktično obraten kot pri nas. Kar se zdravja tiče so njihovi rodovniški psi visoko v povprečju. Imajo kvalitetne vzreje. Ozaveščenost ljudi je visoka. Praktično vsi nekaj s psi počnejo.

Sicer pa, če kdo noče plačat rodovniškega psa iz inata, da ne podpira takega načina vzreje ... ali... da iz inata ne posvaja iz zavetišč, ker vsa zavetišča ne delujejo tako kot si eni želijo...je še najbolj smiselno tistih 200-500 eur, ki bi jih prispevali k uspešni reji nerodovniških psov pametno porabijo za imetje psa. Kako? Poiščeš psico (pri sosedih recimo ali jo najdeš ob cesti/koruzi) ki je skoraj sigurno breja ali pa že ima mladiče. Poskrbiš za njeno sterilizacijo. Obdržiš psico ali njenega mladiča (seveda ob primerni starosti mladičev) ostale pa oddaš v dobre roke. Poleg tega pa potem spremlajaš njihov napredek :-*
Načinov za imetje psa je veliko (v tem primeru ne bom napisala nakupu psa ker to ni...so samo stroški imetja psa/legla). Pa je lahko tale eden od bolj etično/moralno/ denarno (vstavi poljubno) najmanj ''oporečen''.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1553 : 11 Julij 2012, 16:49:59
Kar se zdravja tiče so njihovi rodovniški psi visoko v povprečju. Imajo kvalitetne vzreje. Ozaveščenost ljudi je visoka. Praktično vsi nekaj s psi počnejo.


Ni čisto res. V Skandinaviji ni predpisanih pregledov, zato jih vsi ne opravljajo. Konkretno moja pasma - šicu - visoka stopnja inbreedinga, pojavljajo se težave, ki jih v Sloveniji pri pasmi ni ali so redke (displazija kolkov, kratke ulne, težave s srcem, artritis, težave z imunskim sistem - poznam konkretne primere) - čeprav je treba priznati, da kar se izgleda tiče, so skandinavski šicuji nadvse korektni. Tudi pri drugih pasmah, ki jih spremljam se v skandinavski vzreji pojavljajo problemi, ker preprosto pred paritvami ne opravljajo nobenih veterinarskih pregledov. Toliko o ozaveščenosti.

Res je, da je v Skandinaviji odstotek zapuščenih in nerodovniških psov zelo nizek. Za to so poskrbele same vlade s sprejetjem strogih zakonov, ki prepovedujejo nerodovniško vzrejo, trgovanje s psi itd. in ki te zakone tudi izvajajo. Sami vzreditelji so pa takšni kot po vsem svetu - eni zelo etični, drugi niti najmanj, večina nekje vmes.




Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1554 : 11 Julij 2012, 18:29:26
Saj pravim, da bi tudi sama rada našla ta članek na to temo  ;) Seveda ne trdim da je prav za skandinavijo konkretno vse napisano res. Ker imam od celega članka bolj v spominu samo to info da imajo zaradi zakonodaje manj težav z zapuščenimi tudi na račun tega da je manj štepanja.
Torej če se točne podatke prilepi bi tudi sama bila zelo vesela.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1555 : 11 Julij 2012, 22:29:42
Na odstotek zapuščenih živali vpliva odnos do živali, ne odnos do rodovniških živali. Pri nas nas je problem odnos, pa ne samo do živali. V severnih državah je marsikaj urejeno o čemer pri nas lahko samo sanjamo, nenazadnje je padel družinski zakonik. Meni je malo mimo ocenjevat odstotek zapuščenih živali in jih primerjat z odstotkom rodovniških živali, ker eno z drugim nima veze. Odnos je tisti, ki kej rešuje.
Odstotek zapuščenih nerodovniških živali lahko primerjaš, če upoštevaš število vseh nerodovniških in število zapuščenih, potem isto za rodovniške, pa še isto za pasemske brez papirja, potem pa dobljene odstotke lahko nekako primerjaš med sabo, če bi že želel kaj počet z odstotki zapuščenih živali, pa še vedno samo to ne bi bilo dovolj za kakšne teze postavljat.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1556 : 12 Julij 2012, 11:51:36
Oja, odstotek rodovniških živali je še kako povezan z odnosom do živali nasploh. Kako? Preprosto. Odgovoren odnos do živali se ne enači s tem, ali daš žival kastrirat ali ne (kot to silno radi reklamirajo merikanci, naši pa pridno kopirajo) ampak se začne z odgovornim nakupom živali. Pred nakupom zelo dobro premisliš, kakšno žival (karakterno in po izgledu) si želiš, kaj ji lahko ponudiš, ali lahko zadostiš njene potrebe in kaj želiš z njo početi. Ponavadi se v takem primeru odločiš za pasemsko žival, saj pri teh lahko predvidevaš kakšna bo. Ker kupuješ s premislekom in veš kaj želiš, nerodovniški kao čistokrvni gladko odpadejo. Ko si se odločil za pasmo, poiščeš še primeren tip znotraj pasme in vzreditelja, ki se ti zdi vreden zaupanja. Če se zavestno odločiš za mešanca, ker so ti všeč in jih imaš rad, se moraš kar potruditi, da dobiš kar si želiš, ker jih ni veliko. Zato so cenjeni in se jim ne godi slabše kot rodovniškim. Ko psa enkrat imaš, se potrudiš z zgodnjo socializacijo, vzgojo, in kasneje s šolanjem. Ker se ukvarjaš tudi s kakšnim pasjim šprtom ali drugo dejavnostjo, jemlješ psa povsod s seboj, tudi v šolo ali na delo, se ti ne more zgoditi, da bi ti pes kar tako zrasel čez glavo in bi ga oddajal "zaradi pomanjkanja prostora ali časa". V zavetišča pride malo psov, zato je zanje moč dobro poskrbeti.....


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1557 : 12 Julij 2012, 12:39:46
... Ponavadi se v takem primeru odločiš za pasemsko žival, saj pri teh lahko predvidevaš kakšna bo. Ker kupuješ s premislekom in veš kaj želiš, nerodovniški kao čistokrvni gladko odpadejo ...
Hoteli smo psa. Razmislili smo o pasmi in se skupaj odločili, da nam je najbolj všeč labradorec. Zaradi vedenjskih lastnosti, delno pa tudi zato, ker nam je labi ena lepših pasjih pasem. Živimo na podeželju in pes ima le streljaj od hiše na stotine poti in travnikov za sprehode. Imamo potoke in studence, imamo gozdove. Skratka sanjsko okolje za vsakega psa. Odločili smo se za nerodovnioškega psa, ki mu nudimo vse, kar pes potrebuje. Nismo se odločili za rodovniškega, saj nismo nasedli promociji "super duper rejcev", ki trdijo, da se ne da dobiti izjemnega nerodovniškega labradorca. Danes je naša Črnuha stara 7 mesecev in je zdrava, izjemno lepa, pametna, igriva, prijetna. Socializiramo jo sami, učimo jo sami, z nami gre povsod, kjer je to dovoljeno. Da bi jo dali v zavetišče zaradi "kao pomanjkanja časa" odpade, pravzaprav ni denarja s katerim bi nas lahko prepričali, da bi psičko oddali.
Resnično ne razumem, zakaj smo po tvojem neodgovorni, razen bizarnega dejstva, da ne verjamemo vaši propagandi lova_na_čarovnice_in_njihove_ nerodovniške_pse.
 ???



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #1558 : 12 Julij 2012, 12:41:42
Oja, odstotek rodovniških živali je še kako povezan z odnosom do živali nasploh. Kako? Preprosto.

S tem se pa strinjam. Med lastniki rodovniških psov je veliko več tistih, ki želijo s svojim psom zgolj tekmovati, ga imeti za statusni simbol, kot med nerodovniškimi, ki imajo psa zato, ker imajo radi živali.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1559 : 12 Julij 2012, 12:43:23
S tem se pa strinjam. Med lastniki rodovniških psov je veliko več tistih, ki želijo s svojim psom zgolj tekmovati, ga imeti za statusni simbol, kot med nerodovniškimi, ki imajo psa zato, ker imajo radi živali.

In to sklepas po cem? Koliko rodovniskih psov pa je na verigi, v premajhnih pesjakih ali nekje na njivi, kjer naj bi cuvali - v primerjavi z nerodovniskimi?

Nismo se odločili za rodovniškega, saj nismo nasedli promociji "super duper rejcev", ki trdijo, da se ne da dobiti izjemnega nerodovniškega labradorca.

Za svojega lastnika je vsak pes izjemen, ne glede na pasmo, poreklo itd. ;)

battito animale