rodovniški/nerodovniški

Yo · 703831

*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #510 : 04 Januar 2011, 21:37:08
Jaz bi rekla samo to: najprej vzredite kakšno leglo, potem se bomo pa naprej pogovarjali, ali so mladiči predragi, a je rodovniška vzreja res enaka nerodovniški itd...
Me zanima, če boste še takega mnenja po tem, ko boste naredili vse možne preiskave, iskali najprimernejšo kombinacijo, poskrbeli za primerno oskrbo in socializacijo mladičev ...

Ne vem, zakaj k meni prihaja vedno več takih, ki so si najprej omislili nerodovniškega mladiča, pa so se zasrali in nočejo več ponoviti enake napake. Ne vem, zakaj dobivam toliko klicev in mejlov v stilu: kupili smo mladiča bla bla bla, kaj naj mu damo jest, zakaj cvili, kako naj ga naučimo lulat zunaj, zakaj nas grizre, kaj naj storimo, ko postane paničen ob vsakem hrupu  ....

Ja res je, da so tudi med vzreditelji rodovniških psov slabi ljudje. Žal je veliko takih, ki jim je pes le orodje za pridobivanje sredstev - pač izkoristijo priložnost. Ampak kdor se vsaj malo pozanima, se bo takim na veliko ognil.

Nimajo pa nerodovniški psi nobene veze s pasemskimi, delajo pa škodo zgolj v tem smislu, da so ljudje zavedeni in mislijo, da gre za pasemske pse in potem njihove napake pripisujejo pasmi, ne pa dejstvu, da gre za mešance.

Ampak na srečo se situacija tudi pri nas vseeno obrača na bolje, čeprav počasi ....


Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #511 : 05 Januar 2011, 08:58:01
Pa, če mislite, da je vzreja takšen zaslužek (pri tem mislim na odgovorno vzrejo), naj bo obdavčena...ni problema, odgovorni vzreditelji bomo plačali davke (seveda pričakujemo, da se bodo stroški šteli v olajšavo). Me pa zanima koliko šteparjev bo pripravljeno plačati davke.

Citiraj
....................potem pa le mahajte s študijami, da ni SUPER DOG-a brez repa, kako je sterilizacija-kastracija super za zdravje psa (tudi k ohranitvi njihove naravnosti), da križanci uničujejo pasme (vsi psi brez rodovnika so križanci Wink ) in mi je malo mar za zakon o zaščiti živali..........ker ob vseh takih debatah lahko postrežem s kontra argumenti, kar na zadnje privede do tega, da nekatere ne vejo kako bi se iz svoje "nadinteligence" izvlekle, itd, itd,


Pidog, saj ni treba, da debatiramo o tem ali je boljši pes z ali brez repa. Kupiranje ušes je prepovedano, kupiranje repov dovoljeno le izjemoma (prav bi bilo, da se tudi to prepove). Zakon je zato napisan, da se ga upošteva in ko se bo začel tudi dosledno sankcionirati, takšne debate ne bodo več aktualne. Vprašaj se na kakšen način se ta kupiranja izvajajo, doma v kopalnicah z neustrezno opremo, v neustreznih pogojih in ničkolikokrat se psi iznakazijo. Če ne verjameš vprašaj veterinarje.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #512 : 05 Januar 2011, 10:26:19
Zenkrat rodovniška pasjereja nima podatkov, da je ne vem koliko boljša od križancev in obratno...........
Napaka. Seveda so podatki in praksa, ki kaže, do so rodovniki boljši in bolj predvidljivi po lastnostih za katere so vzrejeni  8).
- Npr na agility tekmah- dovoljeno je nastopati tudi križancem in kao pasmeskim brez rodovnika- izjema svetovno v organizaciji FCI.
In poglej npr udeležbo in rezultate na agility EO, ali katerikoli drugi veliki tekmi. Nerodovniški so v veliki manjšini. Predvsem po rezultatih. Se najdejo posamezni mešanci tudi med zmagovalci, ni dvoma. A glej čudo, njihovi lastniki se v drugo skoraj brez izjem odločijo za pasemskega psa z rodovnikom. Zakaj? Zato ker vedo, da tudi če imajo enega super mešanca je verjetnost, da bodo dobili še enega takega skoraj nič.
-Poglej rezultate višjih izpitov IPO po kinologih. Kolk je nerodovniških med IPO 3 ?
-Poglej s čim kmetje pasejo  ovce ( tam kjer je to tradicija)- ja imajo tudi nerodovniške ponekod. Amapk nikakor ne nepasemske in nikakor ne nepoznanega porekla. Velike večina ima pse z ISD ali FCI, AKC  ipd rodovnikom, kdor pa brez pa ps ekaterih rodovnike poznajo na pamet tako rejci kot kupci, tudi če niso napisani.
-Poglej kaj uporabljajo za pse pomočnike invalidom- mešance- ja kakšnega, ki je nakjljučno prišel v ta posel ali ki so ga izbrali iz stotin mešancev v zavetiščih po natančnem testiranju. Kar pa se vzreja za ta namen so izključno rodovniški zelo natančne vzreje ali nameski križanci ( ala dudli taki in onakvi) ki pa so prav tako z rodovnikom čeprav ne čistokrvni.
-Kaj uporabljajo lovci za lov? Izključno rodovniške pse.
Kaj uporablja vojska? Samo rodovnioške pse.
-Kaj uporablja policija Z redkimi izjemami (,ki se presejejo skozi morje slabih) rodovniške

Kaj misliš zakaj neki ? Zato ker so boljši !

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #513 : 05 Januar 2011, 11:31:00
Kdo pa oporeka rodovnikom. Ampak ne oporekam tudi križancem.
Kdo pa oporeka sterilizaciji in kastraciji. Ampak ne oporekam tudi kupiranju.

Oporekam pa pasjereji, ki prvenstveno ni več hobi ampak služenje denarja............seveda pa tukaj tudi privoščim zaslužek tistim, ki "znajo" s psi in so s svojimi psi nekaj pokazali (ne na rdeči preprogi ;) za katero mi je prav malo mar, ampak ji zopet ne nasprotujem), vseeno ali imajo rodovniške ali pa križance.

Se bom pa zmeraj odzval na natolcevanja ala križanec=mrlič na štirih nogah.

Ja kje si pa to prebral, da je vsak križanec mrlič na štirih nogah?  ??? Kolikor jaz berem poste tule gor, tisti, ki smo bolj naklonjeni rodovniški vzreji, govorimo samo o večjih in manjših rizikih in možnosti preverjanja teh rizikov.  ;)

Jaz (in še mnogi drugi ki tu pišejo) ne oporekam križancem, ampak neodgovorni vzreji, kjer ni poskrbljeno za dobrobit ne mladičev, ne pasjih staršev, povrh vsega pa se s tem še mastno služi.

Jaz na drugi strani oporekam sterilizaciji in kastraciji in na drugi strani sem proti povsem nepotrebnemu kupiranju.

Pasjereji, tudi in še predvsem rodovniški, kjer je osnova služenje denarja, kar itak pomeni da je se "špara s stroški", pa mislim da oporekamo kar vsi po vrsti, ki pišemo tule gor.

Na drugi strani me prav en klinc briga koliko nekdo pravzaprav zasluži s prodajo kateregakoli (rodovniškega ali nerodovniškega) psa. Ali gre v minus, ali pa psa proda za 1 mio EUR - če je kdo pripravljen toliko plačat, pa naj. Te zadeve itak regulira prosti trg ane. Ampak vedno je prav osveščati ljudi oz. potencialne kupce, za kaj dajejo denar in kaj se sponzorira s tem denarjem. Ali se sponzorira nek vložen trud, ali izkoriščanje ubogih psic ali gre tisto manj denarja, ki ga nekje plačajo, na račun zdravja njihovega novega kužka. Saj na koncu se vsak odloči sam, ampak prav je, da se razpolaga z vsemi možnimi informacijami.

Tisti, ki smo za rodovniške pse, vedno opozarjamo tudi na slabe vzreditelje rodovniških psov. Zanimivo mi je, kako na drugi strani tisti, ki ste proti rodovniškim psom, vidite samo slabe vzreditelje, nikoli pa ne vidite dobrih in prednosti dobrih vzrediteljev.

TibiQ....kakšnega psa?  Moj nasvet (po prebranih postih sodeč) je hrčka, zlato ribico ali pa mačka ;)
Tale odgovor seveda ponovno jasno kaže na tvojo nedoraslost normalni komunikaciji. Očitno ti je spet zmanjkalo argumentov  ::) Ah...  ::)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #514 : 05 Januar 2011, 14:33:10
Citiraj
Me pa zanima koliko šteparjev bo pripravljeno plačati davke.

Zanimivo kako pogosto se označitev štepar tule izrablja, bodisi kot izgovor, bodisi kot zmerljivka vzreditelja / lastnika , ki nekomu ni všeč . oz gre v nos ali je konkurenca, vse več kot pa le tisti Matoša a ne ?
Ne vem , zakaj bi tebi kot potencialno odgovornemu vzreditelju sploh bilo pomembno kar drugi počnejo ? vsekakor pa pričakujem, da na podlagi zgoraj napisanega sama z legli ne boš imela materialne koristi

Citiraj
kradejo dediščino

V drugi temi ste trdile, da je ravno rodovnik izoblikoval pasme, ki so sicer obstajale stoletja pred papirjem. Ali pa je nemara spoštovanje  dediščine to kar je storila intenzivne vzreja in kar razstave ? kupica izrojenih pasem
Vse ostalo pa lahko sam pripišem tudi rodovniški vzreji, pasme zame ne definira rodovnik ampak standard, če ti je izvor znan (kar pri marsikaterem domačem leglu je).
Kot podatek samo to; da je v našem okolišu umrljivost rodovniških psov neprimerno večja, kot mešančkov, sodeče po veterinarski bolnici
In potem spet slamnat argument, imaš dobre in slabe vzreditelje. Hja v Slo. je na oko 3/4 psov brez rodovnika, od prijatelja ovčarja sta živela 16 in 15 let ( pa brez raznega pasjega futra, diet, ampak domača kuhinja), torej če uporabim vašo logiko , imaš tudi nerodovniške pse takšne in drugačne
Kar se pa tiče sposobnosti, je razlika ja, Pes z rodovnikom ima materialno vrednost zato tudi v teh uradnih zadeve izbirajo ravno slednje (lovci, razstave, agiliti ) kar pa je povezano bodis z vzrejo, prestižem ali  zavarovanjem
Ni pa to noben dokaz da so "mešančki" po sposobnostih prikrajšani, kveljemu so redek pojav zaradi zgoraj naštetih razlogov,upam da ne boste tud ob vašem potomstvu tko razmišljale ali pa imate samo nordijske partnerje ?

Citiraj
In kako bi vidva, Davor in Pidog to naredila drugače, kot preko rodovnika?

Rodovnik v tej izvedbi pri nas ne deluje, to je dejstvo. Verjamem da so določene manj popularne ali bolj zdrave pasme izjema. Dejansko situacijo izrabljajo vsi od vzrediteljev ki so potem prcajo okoli odgovorne vzreje in znucanem parketu kot podlaga za ceno do samih preprodajalcev. Odgovornosti pa ni nobene, ker je pri nas vzreja HOBI ne stroka, in je tudi ne bo dokler zadeve ne bodo podržavljenje (beri:davek)
Sam po pač prleški logiki ne morem zagovarjati papir, ki definira psa, ta pa je iste kakovosti kot tisti brez (lastna pasme), kar trdite tudi same ("enako ali slabši")  cena pa neprimerno višja. Ali pa celo pasmi, kot vidimo v tem primeru škodi
V primeru da bi šlo primarno za dobro pasme in ne trženje (obvezni pregledi, pogodbe,  inbreeding prepovedan, večji nadzor) in ne na škodo mešančkev pa z njim ne bi imel nobenih problem

In ja psa imam z rodovnikom iz dveh razlogov; a) ker se je tudi meni pred nakupom psa opralo možgane z rodovnikom, (ja nerodovniško zbolijo, manjka jim ena noga...) in sem komaj pozneje začel razmišljati z lastno glavo oz. dojemati situacijo pri nas, drug razlog pa je pač da sem imel več sreče kot pameti z vzrediteljico (in psa bi vzel mimogrede tudi če ne bi bilo papirja)
Skratka, menim da ta debata itako ne sodi sem in nesreče bully bully ne mislilm uporabljati kot zvod, za moje mnenje o rodovniku zato lahko zaključim zgolj z temle:

http://www.youtube.com/watch?v=pWdd6_ZxX8c&feature=player_embedded

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #515 : 05 Januar 2011, 14:47:06
Kar se pa tiče sposobnosti, je razlika ja, Pes z rodovnikom ima materialno vrednost zato tudi v teh uradnih zadeve izbirajo ravno slednje (lovci, razstave, agiliti ) kar pa je povezano bodis z vzrejo, prestižem ali  zavarovanjem
Ni pa to noben dokaz da so "mešančki" po sposobnostih prikrajšani, kveljemu so redek pojav zaradi zgoraj naštetih razlogov,
Z eno besedo: pojma nimaš  :D.
Ko  in če bi se kdaj ukvarjal s kakšno od naštetih ali drugih dejavnosti , bi ti postalo jasno  8).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #516 : 05 Januar 2011, 14:49:36
Vse ostalo pa lahko sam pripišem tudi rodovniški vzreji, pasme zame ne definira rodovnik ampak standard, če ti je izvor znan (kar pri marsikaterem domačem leglu je).
Citiraj
Genetski bazen je zaradi nepopularnosti zelo ozek in dober vzreditelj bo iskal paritveno kombinacijo tudi več 1000km daleč.

Kako boš v tem primeru, ko ne gre za domača legla, preverjal izvor?  ???

Kot podatek samo to; da je v našem okolišu umrljivost rodovniških psov neprimerno večja, kot mešančkov, sodeče po veterinarski bolnici
Mogoče pa v vašem okolišu ni toliko mešančkov, ali pa mogoče....  :P

Kar se pa tiče sposobnosti, je razlika ja, Pes z rodovnikom ima materialno vrednost zato tudi v teh uradnih zadeve izbirajo ravno slednje (lovci, ..) kar pa je povezano bodis z vzrejo, prestižem ali  zavarovanjem
Kaj si pa mislil pod zavarovanje?
Misliš, da bi lovci in vsi ostali, katerih psi delajo v zdravju dokaj rizičnih razmerah (večja možnost poškodb,...), kupovali drage pse, če lahko dobijo psa za manj denarja, z istimi lastnostmi?
V primeru da bi šlo primarno za dobro pasme in ne trženje (obvezni pregledi, pogodbe,  inbreeding prepovedan, večji nadzor) in ne na škodo mešančkev pa z njim ne bi imel nobenih problem
Ja pri moji pasmi to je tako, pa pri kateri drugi tudi  ;)




martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #517 : 05 Januar 2011, 14:50:07
Citiraj
Me pa zanima koliko šteparjev bo pripravljeno plačati davke.

Zanimivo kako pogosto se označitev štepar tule izrablja, bodisi kot izgovor, bodisi kot zmerljivka vzreditelja / lastnika , ki nekomu ni všeč . oz gre v nos ali je konkurenca, vse več kot pa le tisti Matoša a ne ?
Ne vem , zakaj bi tebi kot potencialno odgovornemu vzreditelju sploh bilo pomembno kar drugi počnejo ? vsekakor pa pričakujem, da na podlagi zgoraj napisanega sama z legli ne boš imela materialne koristi

Bom jo imela...pod pogojem, da bo mladičev najmanj 4, da bom vse prodala takoj pri 8 tednih, da ne bo pri kotitvi nobenih zapletov, da bo psica imela mleko in ne potrebno takoj dohranjevati, da po možnosti ne bom nobenega mladiča dobila po nekaj mesecih nazaj in seveda, da bom jih prodala po tržni ceni. Upam tudi, da se ne bo pri katerem mladiču zdravstveno zakompliciralo.

Glede na to, da bo en mladič če bo vse po sreči ostal, pa profita razen tega, da bom ponosna lastnica še enega psa, ne bo ali pa vsaj ne bo omembe vreden.

Meni osebno nobena konkurenca za katero smatram, da ni dela v korist pasme ne gre v nos, nasprotno z mnogimi (tudi z tistimi v tujini se dobro razumem), se pa pritožujem preko šteparjev, pa naj vzrejajo rodovniško ali pa nerodovniške mladiče.


Je pa eno kar ti dam prav: vzreditelji takšni in drugačni bi morali za svoja dejanja odgovorjati in če je pot do tega (kar sicer sama dvomim)  skozi pobiranje davkov, naj se začnejo pobirati davki...samo za vse enako. V praksi bo namreč zelo težko pobrati davke od tistih, ki imajo neregistrirana legla, kar so vsa legla brez rodovnikov.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #518 : 05 Januar 2011, 15:28:33
Davor, se mi zdi, da ti, kar se tiče zdravja, mešaš čiste "zmešance" in potomce pasemskih psov. Razlika je pa ogromna.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mixed-breed_dog
In fact, crossbreeding two poor specimens together does not guarantee the resulting offspring will be healthier than the parents because the offspring could inherit the worst traits of both parents. This is commonly seen in dogs from puppy mills.[4]



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #519 : 05 Januar 2011, 15:29:46
Citiraj
Meni osebno nobena konkurenca za katero smatram

Citiraj
Z eno besedo: pojma nimaš

Še ena zanimivost takšnih ljubiteljskih forumov, vsaka druga izhaja iz tega da so kinološka avtoriteta, torej zmožne objektivne ocene in seveda vsaka izhaja da so odgovoren vzreditelj ali lastnik ki pozna sceno in seveda neumen tisti, ki je drugačnega mnenja. Sem prepričan da se  recimo dmdjev vzreditelj ne vidi kot štepar, glede na to kako simpatičen na oko tipski in zdrav njegov Jack  je,  je bila verjetno dobra izbira,
Na podlagi čega točno to temeji, koliko vem v teh debatah sodeluje samo ena oseba katero legla dosega mednaroden vrh ?
Da pa sem sam amater ki mal preveč hodi na špricar z določenimi kinologi pa itako vem


Citiraj
Mogoče pa v vašem okolišu ni toliko mešančkov, ali pa mogoče....  

predmestje; samo če pogledam sosede; skozi okno desno zlatko, genetsko obolenje, levo bokser kolki (sklepam), naprej nemški ovčar brez papirjev 10 let star

Citiraj
pod zavarovanje?

zavarovanje delovnih pasem in plačilo ob smrti; tudi verjetno sama veš kakšna je kvaliteta marsikaterih lovskih psov z rodovnikom; "ker je pač za lov ne razstave" (iz tistega lovskega foruma)





When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #520 : 05 Januar 2011, 15:37:07
Čakaj malo, prej si govoril o statistiki, sedaj omenjaš tri sosede, še živeče  ???

Za lovskega psa s pedigrejem se definitivno plača večje zavarovanje.. no, sicer kakor se zmeniš, ampak če se zmeniš za manj, je tudi prejemek potem nižji.  ;) Torej bi se lovcem splačalo imeti poceni mešance, pa jih nimajo ane.  ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #521 : 05 Januar 2011, 15:46:12
Citiraj
Čakaj malo, prej si govoril o statistiki, sedaj omenjaš tri sosede, še živeče

med drugim, jasno da je mešancev procentualno več , podatek je relevanten zgolj  kot dejstvo da je velik procent psov z rodovnikom tudi obolelih,  bodisi zaradi slabe ali napačne vzreje. Ali pa "pravilne" vzreje na škodo pasme

Citiraj
Torej bi se lovcem splačalo imeti poceni mešance, pa jih nimajo ane

pobrskaj malo male oglase po kakšnih cenah se lovski psi z rodovniku prodajajo (tule mislim leto ali dve stare), ti bo takoj jasno. In ne vsi mimogrede, Astor je brez rodovnika in je odličen deloven pes (znanec lovec) tudi z odličnim karakterjem izven šume

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #522 : 05 Januar 2011, 16:06:43
Napaka. Seveda so podatki in praksa, ki kaže, do so rodovniki boljši in bolj predvidljivi po lastnostih za katere so vzrejeni  8).

Kaj misliš zakaj neki ? Zato ker so boljši !

Napaka. Postrezi še s podatki o zdravju psov o katerem največ govorimo v vezi rodovnikov in je prvi pogoj do tega, kar si napisala.................in zopet ni čisto tako, ker nekatere "dejavnosti" so že v "štartu" najprej vezane na zako oz. predpise in ne samo boljši, slabši.
Se tudi strinjam z napisanim v kontekstu, da naj bodo delovni, delovni........kar pa na žalost že dolgo ni tako..........in če je pod okriljem "uradnosti" jim je vse oproščeno?!
Podpiram tudi vsakega, ki kupi delovnega psa za delo in sigurno bi ob želji imeti delovnega psa ravno tako izbral rodovniškega...........in z njim delal ;D........mislim ne "skakal čez planke", ker to zna tudi brez "ultra" treninga in samohvale lastnika ;D

Še glede "hobi vzreje"; nikakor ni mišljeno samo kot "biti vzreditelj" z bazo enega psa................tudi lahko :-[ ..........ampak potem brez "jamranja" prosim ;) , ker take osebno štejem med "loleke", tiste, ki ni nimajo pojma o vzreji :P

Glede cene psov, pač kakor kdo zna tržit  ;D.......................sigur no pa ne "zdravega" Jacka za 1000EUR, ker obstajajo boljši, dosti cenejši terjerji, ravno tako dobri, največkrat tudi boljši.................in če ste še malo detektiva je velika verjetnost, da ga dobite tudi v dar ;) , rodovniškega.
Malo dvolično povedano; sveda zagovarjam, da je boljše da ostanejo tam kjer so..............da ne bodo še "poslednji mohikanci" pristali tam kjer večina njihovih sovrstnikov :P...............takšnih in drugačnih delovnih pasem ;)



martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #523 : 05 Januar 2011, 18:37:32
Še ena zanimivost takšnih ljubiteljskih forumov, vsaka druga izhaja iz tega da so kinološka avtoriteta, torej zmožne objektivne ocene in seveda vsaka izhaja da so odgovoren vzreditelj ali lastnik ki pozna sceno in seveda neumen tisti, ki je drugačnega mnenja. Sem prepričan da se  recimo dmdjev vzreditelj ne vidi kot štepar, glede na to kako simpatičen na oko tipski in zdrav njegov Jack  je,  je bila verjetno dobra izbira,
Na podlagi čega točno to temeji, koliko vem v teh debatah sodeluje samo ena oseba katero legla dosega mednaroden vrh ?
Da pa sem sam amater ki mal preveč hodi na špricar z določenimi kinologi pa itako vem




Davor, kot vedno si stvari prirediš po svoje in ker se tvoje pisanje nanaša na eno drugo debato v kateri je sodeloval dmd in tudi ti bom še enkrat za vse ostale razložila kaj se je tam pisalo.
Poanta ni bila v tem, da je njegov pes slab, da so njegovi predniki slabi, ampak je bila v tem koliko njegov vzreditelj zasluži in se potem sklepalo, da tudi ostali toliko zaslužijo. Čemu pa ni tako, ker nekateri za razliko od drugih opravimo teste (ki jih je za to pasmo kar nekaj) pri starših, testiramo mladiče na gluhost, ne parimo z prvim samcem za vogalom.... Da pa je zaradi tega loterija dobiti od njega zdravega psa...in to je bilo to. Sama pa sem ti že v prejšnjem postu napisala koliko se lahko na leglu zasluži in pod kakšnimi pogoji.


O katerem leglu ti pišeš?


Žal pa tebi ne pomaga nobena razlaga, ker boš še vedno trdil svoje in ti še kakšnih 10 let pitja špricarja z raznimi kinologi ne bo odprlo oči. Mi je pa zelo žal, da si se rajši odločil, da ne hodiš več na KD Maribor, ker me res zanima koliko kinološkega znanja imaš.

O katerem leglu ti pišeš?


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #524 : 05 Januar 2011, 18:41:25

pobrskaj malo male oglase po kakšnih cenah se lovski psi z rodovniku prodajajo (tule mislim leto ali dve stare), ti bo takoj jasno. In ne vsi mimogrede, Astor je brez rodovnika in je odličen deloven pes (znanec lovec) tudi z odličnim karakterjem izven šume

Če sem jaz bila na dovolj špricarjih z kinologi vem, da z psom brez rodovnika ne moreš v lovišče, ker pes brez rodovnika ne more na PNZ kar je pa pogoj za vstop v lovišče. ???


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #525 : 05 Januar 2011, 19:40:48
Citiraj
Čemu pa ni tako, ker nekateri za razliko od drugih opravimo teste (ki jih je za to pasmo kar nekaj) pri starših, testiramo mladiče na gluhost, ne parimo z prvim samcem za vogalom..

Ni bilo rečeno, da še nisi imela legla ? , sam tudi trdim da z 1200 evri tržne cene in brez izrednih stroškov določen  zaslužek je. Mi pa je jasno, da večina teh vzrediteljev to potem zapakira v izgovor kvalitete, Vzreja je v svetu biznis, lepoten ideal katerega cena je bila marsikatera pasma. Mi sicer toliko ne moti stvar trga pač, moti pa me dvoličnost.  In taisti trg povzroča da se pri nas večina ljudi odloča za pse brez papirja

Citiraj
ker me res zanima koliko kinološkega znanja imaš

oh ne kaj dosti, načeloma vem koga pocukat za rokav za vse kar se tiče mojega psa; za določene sklepe teh debat pa ne rabiš biti ravno Victoria Stilwell  da vidiš kam veter piha. Sploh če ti recimo že na začetni strani piše "Poleg tega je za rodovniške mladiče v 99% bolje poskrbljeno kot za mladičke brez rodovnika", teh 99% pa temelji na kakšnem viru ?
Dejansko je v teh debatah izredno malo strokovnosti, razen pač da vsak zagovarja svojo resnico na podlagi "jaz mislim" in "jaz vem";

Citiraj
da z psom brez rodovnika ne moreš v lovišče, ker pes brez rodovnika ne more na PNZ kar je pa pogoj za vstop v lovišč

tako je, zaključek je tako jasen ,   ima pa tudi rodezijskega z pnzjem. Zagovarjanje slednjega ali ne to seveda ni, saj situacijo v lovski kinologij poznam le bežno, pa še to iz subjektivnega vira kot je tale

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #526 : 05 Januar 2011, 20:01:03
In da še spomnim PNZ ni obvezen v marsikateri drugi državi, kar ne pomeni da imajo slabe pse, ali da bi psi z rodovnikom bili delovno bolj kvalitetni. Tudi ni vse genetika ampak stvar vodiča

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #527 : 06 Januar 2011, 08:58:14
Citiraj
Čemu pa ni tako, ker nekateri za razliko od drugih opravimo teste (ki jih je za to pasmo kar nekaj) pri starših, testiramo mladiče na gluhost, ne parimo z prvim samcem za vogalom..

Ni bilo rečeno, da še nisi imela legla ? , sam tudi trdim da z 1200 evri tržne cene in brez izrednih stroškov določen  zaslužek je. Mi pa je jasno, da večina teh vzrediteljev to potem zapakira v izgovor kvalitete, Vzreja je v svetu biznis, lepoten ideal katerega cena je bila marsikatera pasma. Mi sicer toliko ne moti stvar trga pač, moti pa me dvoličnost.  In taisti trg povzroča da se pri nas večina ljudi odloča za pse brez papirja

Nisem ga imela...če bo pa sreča bom ga imela kmalu. Nikjer nisem omenjala cene, tudi z potencialnimi kupci se še nisem o njej dogovarjala, bi pa bila zelo vesela, če bi napisano lahko dosegla.

 


martinca

  • *
    • Prispevkov: 267
    • Točke: 5
Odgovori #528 : 06 Januar 2011, 09:00:45
In da še spomnim PNZ ni obvezen v marsikateri drugi državi, kar ne pomeni da imajo slabe pse, ali da bi psi z rodovnikom bili delovno bolj kvalitetni. Tudi ni vse genetika ampak stvar vodiča

Ne vem, če imaš prave podatke, vem od svojih kolegov, ki z svojimi psmi lovijo v Avstriji, Nemčiji in na Poljskem (mislim pa tudi za Francijo), da za lov rabiš perizkus ali se pa temu reče PNZ ali kakorkoli drugače, pa mislim, da ni bitno. 


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #529 : 06 Januar 2011, 11:24:26
Pri goničih je genetika skoraj 100%. pri nekaterih drugih je nekaj več ppoudarka na delu vodnika, a brez prave genetike ne more nič. Ampak res čisto nič.
zdej...lahko da se najde kakšen dober nerodovniški, ki je pač po svojih rodovniških prednikih in sreči podedoval primerne nagone - ampak brez ustrezne selekcije, ki je možna izključno pri rodovniški vzreji, teh svojih dobrih lastnosti ne bo mogel prenašati naprej - ponavadi se karakter in delovne lastnosti, značilne za pasmo izgubijo še hitreje kot zunanji videz - po dveh, najkasneje treh generacijah nimaš več nič od niča.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #530 : 06 Januar 2011, 11:44:11
Jaz sploh ne razumem več kaj hočeta Davor in Pidog povedat - ne morem komentirat.

Samo še enkrat mogoče en namig obema; vidva sta vrgla v isti koš vse preprodajalce, šteparje, slabe in dobre vzreditelje rodovniških psov in slabe in dobre rejce nerodovniških.

Kdor zna malo logično mislit in je prebral vsaj tole debato, mu je dosedaj že popolnoma jasna razlika med enimi, drugimi, tretjimi in četrtimi in tudi to, da ko se zagovarja rodovniška vzreja, se nikakor ne zagovarja vsa rodovniška vzreja, ampak se daje še posebej poudarek na preverjanje vzreditelja,... in hkrati opozarja, da v življenju ni nič tako gotovega, da ne bi imel smole in kljub vsej previdnosti dobil bolnega psa, ampak riziko za to si pa definitivno zmanjšaš.

In ko se govori "proti" nerodovniškim, se ne govori o čistih zmešančkih, ki se jih povečini povsod dobi zastonj, ampak se govori o ala "pasemskih brez rodovnika", ki nimajo rodovnika, ker .... ne bom ponavljala, saj so vsi razlogi že večkrat napisani.






Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #531 : 06 Januar 2011, 12:36:20
Citiraj
ampak brez ustrezne selekcije, ki je možna izključno pri rodovniški vzreji

poudariti je tule potrebno, da imaš kar veliko rodovnikov recimo pri goničih, ki več nimajo prisotnega lovskega nagon, sploh pri popularnejših. Sicer pa je jasno da vzreja pri delovnih pasmah pomembna, sploh če gre za izredne dedne sposobnosti; navsezadnje je to bistvo njihovega obstoja: ne pa doseganje lepotnih idealov ali priljubljenega karakterja, ki naredi več škoda

Citiraj
Jaz sploh ne razumem več kaj hočeta Davor in Pidog povedat - ne morem komentirat.

Da se naj prvo  pomete pred lastnim pragom preden se sodi drugega; vem da ti ločiš ,ampak se takoj v to temu vključijo razni "podatki", da so rodovniški psi sposobnejši ali bolj zdravi  kot tisti brez in potem prelaganje krivde "ja sej nerodovniški so pa ja enaki ali slabši". Dejansko se o slabi ali škodljivi rodovniški vzreji govori le v teh debatah, majhen del energije ki ga nekateri navdušenci namenijo za gonjo zoper nerodovniško vzrejo, ki pa je vsaj omejena na takšne portale.  Glej kako se je recimo ta tema spet zapletla okolila papir ne ali ja, zgolj zaradi opozorila kam intenzivna vzreja pasmo lahko privede

Tukaj je še tisti odnos, ki ga je nakazala že martinca; sama nima niti legla, govori v sedanjosti (opravimo) in se potem ima že za kredibilno druge vzreditelje obtoževati z šteparji (lahko citiram, da spet ne bom izven konteksta); to je pač tisti koren za katerega sam mislim, čisto iskreno da je slovenska kinologija en vic, kjer je vsak avtoriteta, ki je vpisan recimo v društvo ali ima leglo. In potem vsa ta kregarija.
Dejansko sem jemlem kot prednost da nimam  pojma o kinologiji in tako nisem obremenjem z vsem tem balastom;

In ne, nerodovniške vzreje sam ne zagovarjam ampak razumem da je slednja LOGIČNA posledica glede na razmere vzreje pri nas  mi je popolnoma jasno zakaj se ljudje še vedno večinoma odločijo za takšnega psa.
Po drugi strani imaš tule pasme kot bulčki , kjer žival nastrada , kdo je potem moralno bolj sporen takšna vzreja ali štepar ? prvi počne ravno to kar nekatere zagovarjate, selekcija glede na zaželjen videz ali karakter



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


kamy

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #532 : 06 Januar 2011, 13:15:33
Dejansko sem jemlem kot prednost da nimam  pojma o kinologiji in tako nisem obremenjem z vsem tem balastom;

vsaj priznal si, da nimaš pojma o kinologiji in s tem si tudi vse povedal..., samo ni mi jasno zakaj tako vneto sodeluješ v debatah o rodovniških/nerodovniški, slabih in dobrih vzrediteljih, če nisi citiram: "obremenjem z vsem tem balastom", verjetno ti je le dolgčas ali ???


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #533 : 06 Januar 2011, 13:40:55
In ne, nerodovniške vzreje sam ne zagovarjam ampak razumem da je slednja LOGIČNA posledica glede na razmere vzreje pri nas  mi je popolnoma jasno zakaj se ljudje še vedno večinoma odločijo za takšnega psa.

Zanje se odločajo izključno zaradi cene in ker se jih da dobit za vsakim vogalom... Bog ne daj, da bi čakali na primerno leglo in ta čas šparali. Kaj stoji za tem jih ne zanima, nimajo pojma o tem, da so vzreditelji rodovniških lahko dobri in slabi, ker se pred nakupom o ničemer ne pozanimajo, ker je veliko lažje pobrskat po bolhi in poklicat na prvo številko. Kakšna je naša rodovniška vzreja katerekoli pasme s tem nima prav nobene veze.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #534 : 06 Januar 2011, 14:10:47
Zanje se odločajo izključno zaradi cene in ker se jih da dobit za vsakim vogalom... Bog ne daj, da bi čakali na primerno leglo in ta čas šparali. Kaj stoji za tem jih ne zanima, nimajo pojma o tem, da so vzreditelji rodovniških lahko dobri in slabi, ker se pred nakupom o ničemer ne pozanimajo, ker je veliko lažje pobrskat po bolhi in poklicat na prvo številko. Kakšna je naša rodovniška vzreja katerekoli pasme s tem nima prav nobene veze.

Dober primer povprečnega slovenskega kupca psa je telefonski pogovor, ki sem ga imela danes.

Zazvoni telefon, se oglasim, na drugi strani je gospod, ki se mi najprej opraviči, ker me moti, potem pa pravi, da je našel mojo številko na internetu, ker se zanima za une pse, kako se jim že reče, aja, mesojede.

Hm???

Pa me vpraša, če jih imam, mesojede.

Rečem, da imam mesojede pse, ampak verjetno ne takšne sorte, kakršne bi on imel, ker verjetno išče samojede.

Reče gospod, ja, tiste, ja, a jih imate?

Rečem ne, nimam, tole bo pomota.

Pa pravi gospod, aja, kakšne pse pa vi prodajate?

Pa rečem, ne prodajam, imam pa šicuje.

In reče gospod, aja, za te pa sploh ne vem, kakšni so. Da bi samojede, pa da je mojo številko našel, ker naj bi bili samojedi v Mariboru, ampak saj je res čudno, ker jaz pa nisem iz Maribora.

Še enkrat ponovim, gospod, to bo pomota.

Odvrne gospod, aja, ampak a imate številko za samojede v Mariboru?

Rečem, žal ne, ne poznam nikogar, ki bi jih imel.

Aja, oprostite pa na svidenje.

Gospod je bil prijazen, ni bilo zoprno z njim takole surrealistično klepetati, ampak vseeno ... če takšni klici odražajo povprečno razgledanost slovenskih kupcev psov, se ne čudim, da pri nas nerodovniška reja cveti in si upam trditi, da za to ni kriva nerodovniška.

I rest my case.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #535 : 06 Januar 2011, 14:27:00
se ne čudim, da pri nas nerodovniška reja cveti in si upam trditi, da za to ni kriva nerodovniška.


da za to ni kriva rodovniška   ::)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #536 : 06 Januar 2011, 14:51:52

Samo še enkrat mogoče en namig obema; vidva sta vrgla v isti koš vse preprodajalce, šteparje, slabe in dobre vzreditelje rodovniških psov in slabe in dobre rejce nerodovniških.


Ravno v temu je problem, ampak ne z moje strani.
Brez sprenevedanja, prosim. Oglej si kaj se je pisalo...................in zopet bom obtožen tudi tega kot, da zmerjam križance.
Oglej si nova dognanja.........očitno tudi vsi psi brez rodovnika niso več križanci, odkrili smo tudi novo vrsto; X psi........... :'(
Žalim, ne žalim, ampak kar lahko rečem je edino......................ku re ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #537 : 06 Januar 2011, 14:59:28
Po drugi strani imaš tule pasme kot bulčki , kjer žival nastrada , kdo je potem moralno bolj sporen takšna vzreja ali štepar ? prvi počne ravno to kar nekatere zagovarjate, selekcija glede na zaželjen videz ali karakter
Aha, mogoče te malo bolj razumem sedaj, ampak ko si pisal, si pisal ravno s tako vnemo proti rodovniškim, kot nekateri pišejo proti nerodovniškim  ;)

Edino tale stavek v citatu mi še vedno ni všeč; Torej če vzameš za primer bulčke, je en štepar, ki bo paril dva bulčka brez rodovnika, ker po možnosti nista dobila rodovnika zato, ker sta tako ali drugače (npr. inbreeding,..) prenašalca xy genetskih bolezni in je povrh psica parjena vsako gonitev, kar pomeni, da je fizično zelo slaba, kar pomeni, da se tudi mladiči slabše razvijajo, in za leglo in psico ni poskrbljeno tako kot je treba,...... definitivno slabši od enega slabšega vzreditelja, ki je, če ne drugega, omejen vsaj z osnovnimi testi, nadzorom vzrejne komisije glede razmaka med parjenji iste psice, stanja legla,.........

Še vedno sta oba slaba, ampak štepar je slabši ane - to, da omenjaš, da vzreja selekcionira glede na videz, to isto v neki meri počne tudi štepar, s tem da on ne poskrbi za vse ostale osnove  ;)

Pa še nekaj, res, da so določene pasme močno skrenile v škodo zdravja, zaradi nekih modnih oz. lepotnih idealov, ampak se mi zdi, da so se ljudje počasi začeli zavedat kam to pelje. Eno se kaže v prepovedih kupiranja, drugo se kaže v spremembah standarda in smernicah klubov, nazaj proti "bolj naravnemu" oz. manj zdravstveno ogrožujočem videzu - pred časom sem zasledila tak primer pri angleških buldogih, kar je vsekakor pohvalno.

Pi.. pi.. pi.. pi.. Pidog - ali petelinko  ???   >:D  :D :D, jaz jim pravim kar zmešančki :P




pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #538 : 06 Januar 2011, 15:09:01
Aha, mogoče te malo bolj razumem sedaj, ampak ko si pisal, si pisal ravno s tako vnemo proti rodovniškim, kot nekateri pišejo proti nerodovniškim  ;)


Tako je..........ker do takrat so obstajali samo zdravi rodovniški in bolni mešanci ;)

Pi pi pi.........



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #539 : 06 Januar 2011, 15:25:53
Aha.. no, v tem delu se pa strinjam z vama.  :) Ampak vidva sta prej v svojem pretiravanju v kontra smer povsem zgrešila v določenih argumentih  ;)