rodovniški/nerodovniški

Yo · 698128

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #150 : 15 December 2009, 11:08:57
Lepo napisano in po večini je vse res ! Vidim , da veš za kaj gre ! A pozabil si na nekaj zelo pomembnega ; govoril sem o rodovniških psih ki prihajajo od priznanih in uveljavljenih vzrediteljev . Gre za genetske napake in hibe zaradi t.i. "preveč čiste krvi" , če me razumeš kaj hočem povedati ! Načrtna selekcija in težnja k popolnosti je pripaljala do zožitve kroga "najprimernejših" oz. "idealnih" , torej posledično do strnitve sorodstva ... Posledice so znane ; ampak to ne moti nikogar . Niti vzrediteljev , niti sodnikov in ocenjevalcev na razstavah in raznih tekmovanjih...
Da je le rodovniški !
Ravno zaradi teh težav se omenjajo možnosti paritve z norveškim volkom (zaenkrat teoretično) z namenom , da se pasma spet okrepi in ponovno pridobi nekdanji upravičeni sloves !!!
Če tega niste vedeli , vam priporočam , da si kdaj pa kdaj preberete še kaj drugega kot vrstice na forumu !
Pa lep pozdrav in lep dan še naprej , vsem !
Deteljici je vse to jasno, tebi pa malo manj, sploh si še gladko spregledal;
In veliko nas je tule, ki smo mnenja, da so pri določenih pasmah šli čez mejo, ki vpliva na zdravje,.. Ampak žal tudi tam obstajajo taki kot si ti, ki trosijo antipropagando in onemogočajo da bi se stvari izboljšale,.. in se stvari potem pač nikamor ne premaknejo... na račun koga? Na račun buldogov, ki niti dihat ne morejo več, spačkov,..... To je isto, kot podpiranje produciranja psov brez rodovnika.. malo se zamisli!
Začni početi to, kar drugim očitaš.. beri vse, ne samo tisto kar odgovarja tvojim "wannabe" provokativnim odgovorom.

Se pa sicer ne strinjam v celoti niti z Deteljico v delu, da ni s posvojitvijo mešančka nič narobe.

Ja, seveda jih je treba rešiti, nekdo jih mora, v tem delu se strinjam da je to res plemenito in humano dejanje ampak tudi s tem dejansko podpiramo neodgovornost lastnikov, ki puščajo svoje goneče psice, da imajo legla vsako gonitev, ker bodo itak dobili lastnike za mladičke, če pa ne pa..... Rešitev problema ni v pobiranju teh revčkov s cest in si nagrmadit pet psov v stanovanje samo da bodo rešeni. Rešitev je v tem da se spremeni miselnost takih, kot ste vi.

In kot je bilo napisano.. nihče tu nima čisto nič proti mešančkom kot takim, še manj, da bi sedaj kdo želel pobijati,.. obstoječe. In veliko nas je, ki tudi v rodovniški vzreji vidimo napake. Ampak ne metat vsega v isti koš.  In če kdo sploh omenja nestrpnost, ste to prav taki, kot si ti Raziel.



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #151 : 15 December 2009, 11:10:19
No potem pa jaz res ne vidim problema. Sam ne podpiraš šteparjev. Tudi veliko nas ne. Je pa res, da je tudi v pravi vzreji veliko svinjarije.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #152 : 15 December 2009, 11:12:32
In lahko si brez skrbi , da zelo dobro poznam in odločno obsojam razmere pri vseh kvazi-vzrediteljih in njim podobnih ! Na žalost je tale naš "pasji Fritzl" , Matoša , skoraj sosed in vsak dan imam priložnost videti to sramoto . Pa tudi razmere pri njem poznam . Tako , da , prosim , nobenih komentarjev več o tem , da kaj takega podpiram .



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #153 : 15 December 2009, 11:14:46
Hvala za odgovor. No pa ne razumem potem, kaj se tok razburjaš. Noben ne govori o tebi, noben ne pravi, da si ti kaj naredil narobe.
V čem je problem?

Vsi vemo, da je tudi pri rodovniški vzreji dosti stvari narobe, pri nekaterih seveda, tudi tukaj imaš vzreditelje, ki prikrivajo raznorazne probleme z zdravjem. Na žalost je tako.
Ampak pri nerodovniški vzreji je pa to še toliko huje...





TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #154 : 15 December 2009, 11:15:12
A, mogoče pa začenjam razumet, kaj moti Raziela. To, da se ni posebej opozorilo še na problematiko nepravilnosti v rodovniški vzreji. Pa saj se je Raziel! Kje je torej res problem?



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #155 : 15 December 2009, 11:19:20
A, mogoče pa začenjam razumet, kaj moti Raziela. To, da se ni posebej opozorilo še na problematiko nepravilnosti v rodovniški vzreji. Pa saj se je Raziel! Kje je torej res problem?

Ne razumem v katerem postu si ti našel napad nase, nihče ti ni ničesar očital, ti pa se ves čas kčevito braniš in to z žaljivkami, čeprav ti nihče nič noče. Tole je splošna debata o nerodovniški/rodovniški vzreji ne pa napad nate?!!



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #156 : 15 December 2009, 11:19:32
Deteljici je vse to jasno, tebi pa malo manj, sploh si še gladko spregledal;Začni početi to, kar drugim očitaš.. beri vse, ne samo tisto kar odgovarja tvojim "wannabe" provokativnim odgovorom.

Se pa sicer ne strinjam v celoti niti z Deteljico v delu, da ni s posvojitvijo mešančka nič narobe.

Ja, seveda jih je treba rešiti, nekdo jih mora, v tem delu se strinjam da je to res plemenito in humano dejanje ampak tudi s tem dejansko podpiramo neodgovornost lastnikov, ki puščajo svoje goneče psice, da imajo legla vsako gonitev, ker bodo itak dobili lastnike za mladičke, če pa ne pa..... Rešitev problema ni v pobiranju teh revčkov s cest in si nagrmadit pet psov v stanovanje samo da bodo rešeni. Rešitev je v tem da se spremeni miselnost takih, kot ste vi.

In kot je bilo napisano.. nihče tu nima čisto nič proti mešančkom kot takim, še manj, da bi sedaj kdo želel pobijati,.. obstoječe. In veliko nas je, ki tudi v rodovniški vzreji vidimo napake. Ampak ne metat vsega v isti koš.  In če kdo sploh omenja nestrpnost, ste to prav taki, kot si ti Raziel.

Malo se zadrži in ne razpravljaj o moji miselnosti , če do zdaj nisi dojel pomena mojih besed !



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 15 December 2009, 11:23:28
A, mogoče pa začenjam razumet, kaj moti Raziela. To, da se ni posebej opozorilo še na problematiko nepravilnosti v rodovniški vzreji. Pa saj se je Raziel! Kje je torej res problem?
No , končno !!!! Problem ?? Kazanje s prstom na nekoga , o katerem ne veš čisto nič in ga obtožuješ ravno tistega početja proti kakršnemu je tudi sam odločno proti !!!!!



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #158 : 15 December 2009, 11:32:53
Raziel, tvoja prvotna sporočila so bila vsa naravnana tako, da smo jih popolnoma vsi razumeli tako kot da podpiraš šteparje. To je pravi problem. Drugič pa ne hodi kot mačka okrog vrele kaše in se izjasni že na začetku.  ;)



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #159 : 15 December 2009, 11:53:24
Aja , na začetku !? Ima sploh kdo to možnost , da izrazi svoje mišljenje , če nihče ne počaka , da bi se stvari malo razjasnile ; ja vsakega kar zbombardirate s ploho očitkov . In to na kakšen način !? Kot ste tisto punco , ki je kupila Shar-Pei -ja !!!! Vsakega je treba popljuvat in mu odvzet vsako možnost ! Gre za človeški odnos !!!!! To me je razkurilo !
Seveda tudi jaz potem nisem bil uglajen in takten , daleč od tega !
Sicer pa , če želite kaj storiti za rešitev problema iz te teme , se raje bolj aktivno vključite v akcijo proti Matoši ; ne s pametovanjem , ampak res aktivno . Na facebook-u ste si verjetno že tudi kaj prebrali o tem in verjemite , to ne bo ostalo le pri besedah ; zadeva bo dobila veliko večje razsežnosti in zagotovo tudi epilog !
Dovolj nas je , da lahko ukrepamo !!!!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #160 : 15 December 2009, 11:54:50
Enkrat pred leti sem imela na nekem forumu težave zaradi svojega pisanja. pa ne slučajno zaradi žaljivosti ali pisanja neresnic. ne, napisano je bilo povsem resnično, a "politično nekorektno". So mi razložili situacijo nekako takole: saj imaš prav, ampak žal bralci ne znajo brati. Iz napisanega poberejo ven samo tisto kar jim ravno paše, ostalo pa spregledajo. takrat sem mislila, da bralce grdo podcenjujejo. Zdaj vem, da so imeli prav.

Samo še tole za Rizla: če hočeš zdravega rodovniškega nemca ga lahko dobiš med delovnimi. parjenje z volkom je že bilo opravljeno, celo večkrat. Rezultat sta dve priznani pasmi, ki sta zame, ki imam rada primitivne in polarne pasme prečudoviti, za ljubitelje nemcev kot delovne pasme pa sta obe popolna polomija. Zakaj so lepotno linijo pasme uničili, je stvar politike in zaslužkov predvsem nemških rejcev, ki so vedno hoteli imeti nekaj več in bolj modrenega kot ostali. In pa nespametne miselnosti, da lahko živa bitja spreminjamo prosto po svoji želji. če želiš imeti čimdaljši križec in padajočo hrbtno linijo, ker je to lepo za videt na razstavah, in to postaviš za prioriteto, boš nujno dobil spačka.

Matoša ni najhujši, pa še lahko se mu stopi na prste, ker ima legalno dejavnost.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #161 : 15 December 2009, 11:58:28
Aja , na začetku !? Ima sploh kdo to možnost , da izrazi svoje mišljenje , če nihče ne počaka , da bi se stvari malo razjasnile ; ja vsakega kar zbombardirate s ploho očitkov . In to na kakšen način !? Kot ste tisto punco , ki je kupila Shar-Pei -ja !!!! Vsakega je treba popljuvat in mu odvzet vsako možnost ! Gre za človeški odnos !!!!! To me je razkurilo !
Seveda tudi jaz potem nisem bil uglajen in takten , daleč od tega !
Sicer pa , če želite kaj storiti za rešitev problema iz te teme , se raje bolj aktivno vključite v akcijo proti Matoši ; ne s pametovanjem , ampak res aktivno . Na facebook-u ste si verjetno že tudi kaj prebrali o tem in verjemite , to ne bo ostalo le pri besedah ; zadeva bo dobila veliko večje razsežnosti in zagotovo tudi epilog !
Dovolj nas je , da lahko ukrepamo !!!!
No veš kaj.. jaz sem začela odgovarjat v to temo šele tam okrog 5. strani, tako da si imel, vsaj kar se mene tiče, dovolj časa  :-\ .. in če se ne bi hitelo z odgovori, potem tudi tegale zadnjega ne bi izvlekli iz tebe.

Kar se reševanja problema tiče, pa naj vsak pripomore po svojih močeh in volji, če pa že ne more ali noče, naj pa vsaj ne ovira, sploh če ne razume in se ni pripravljen potrudit, da bi razumel. (pa tole zadnje ne leti nate Raziel, da se ne bi narobe razumeli  ;))



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #162 : 15 December 2009, 12:07:17
Rizl = Raziel, se opravičujem. OTR - si večji hohštapler od mene, tvoj "border" je bolj podoben borderju kot moj :P


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #163 : 15 December 2009, 12:07:33
Enkrat pred leti sem imela na nekem forumu težave zaradi svojega pisanja. pa ne slučajno zaradi žaljivosti ali pisanja neresnic. ne, napisano je bilo povsem resnično, a "politično nekorektno". So mi razložili situacijo nekako takole: saj imaš prav, ampak žal bralci ne znajo brati. Iz napisanega poberejo ven samo tisto kar jim ravno paše, ostalo pa spregledajo. takrat sem mislila, da bralce grdo podcenjujejo. Zdaj vem, da so imeli prav.

Samo še tole za Rizla: če hočeš zdravega rodovniškega nemca ga lahko dobiš med delovnimi. parjenje z volkom je že bilo opravljeno, celo večkrat. Rezultat sta dve priznani pasmi, ki sta zame, ki imam rada primitivne in polarne pasme prečudoviti, za ljubitelje nemcev kot delovne pasme pa sta obe popolna polomija. Zakaj so lepotno linijo pasme uničili, je stvar politike in zaslužkov predvsem nemških rejcev, ki so vedno hoteli imeti nekaj več in bolj modrenega kot ostali. In pa nespametne miselnosti, da lahko živa bitja spreminjamo prosto po svoji želji. če želiš imeti čimdaljši križec in padajočo hrbtno linijo, ker je to lepo za videt na razstavah, in to postaviš za prioriteto, boš nujno dobil spačka.

Matoša ni najhujši, pa še lahko se mu stopi na prste, ker ima legalno dejavnost.
Hvala za izčrpen odgovor ; prav imaš ! Za parjenja z volkom vem tudi jaz , vendar ni ne prvo in ne drugo dalo željenega oz. pričakovanega rezultata ; zato sem omenil študijo o paritvi z NORVEŠKIM VOLKOM : to je pa čisto nekaj drugega .
O Matoši pa tole : poznam ga že več kot 25 let in verjemi mi : je eden najhujših , spada v sam vrh !!!
P.S. Zdravih nemških ovčarjev NI , to je dejstvo ; delovna sposobnost se jim je v nekaj zadnjih desetletjih prepolovila . Ostalo je nekaj redkih izjem , ki pa si jih navadni smrtniki ne moremo privoščiti !!!!



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #164 : 15 December 2009, 12:14:32
Rizl = Raziel, se opravičujem. OTR - si večji hohštapler od mene, tvoj "border" je bolj podoben borderju kot moj :P
Izija misliš ? Naj te ne skrbi zanj ; imaš dovolj dela in skrbi s samo seboj in svojim egom !



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #165 : 15 December 2009, 12:17:26
Izija misliš ? Naj te ne skrbi zanj ; imaš dovolj dela in skrbi s samo seboj in svojim egom !

OMG ti pa imaš resnično težave sam s sabo! Lanabela se je ŠALILA! Razumeš šalo?? Dobrohotna ŠALA!! Tudi ona ima doma posvojenega "borderja"!



Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #166 : 15 December 2009, 12:17:27
Tvoja emocionalna manipulacija bi bila še kar uspešna, če se ti ne bi zalomilo pri poceni cotah... Namreč svoje tovarne v državah tretjega sveta (ojoj pardon razvijajočih se držav da bomo bolj politično korektni) imajo tudi in predvsem proizvajalci dragih cot tako imenovanih znanih znamk in prav tako izkoriščajo delavno silo. Ampak tukaj se postavi vprašanje, kaj bi počeli te ljudje in od česa bi živeli če teh tovaren sploh ne bi bilo. Tudi tako imenovane fear trade organizacije na veliko nategujejo te ljudi in ogromno denarja, ki je namenjeno za njihovo trgovino konča v napačnih rokah. Saj bi ti dala vir svoje informacije pa se ne morem spomniti oddaje, ki je bila nedavno na rtvslo.

Seveda imaš prav, zadeva je mnogo bolj kompleksna kot samo tole...in jasno, producirajo se blazno drage - in v določenih primerih tudi kvalitetne - cote in druge stvari na prav enak izkoriščevalski način. Ampak tudi preden smo selili svojo tekstilno industrijo v druge, bolj cenovno ugodne države, so tisti ljudje ravno tako živeli. Pač od drugih stvari, kmetovanja ali drobne živinoreje ali kaj podobnega - dokler ni prišla industrijo, pesticidi in jim uničili okolja. Zadeve so po svetu eskalirale na vsej črti, ampak večina tega se je zgodila z željo po profitu - in temu komplementarno željo po prihranku.

In jasno, če tem ljudem zdaj vzamemo še tole delo, ki jim je trenutno edini sploh možen vir dohodka in preživetja (glede na okoljsko in socialno krizo), tudi ne rešimo situacije. Rešitve so potem nekje vmes...potrošiti že, ampak preudarno, zanimati se za delovne pogoje delavcev v tekstilni industriji, povprašati v trgovini, vodstvu, pisati podjetjem v tujino itd. itd. Tako nekako, kot delamo pri izbiri psa. Skratka, že lepo in prav, če je proizvodnja npr. na Kitajskem, ampak naj bo pravična in humana.

Lepo si rekla "fear" trade hehe tole bo pa kar Freudovski "slip of the tongue", zadevi se reče fair trade ali pravična trgovina. In jasno, tako kot niso vsi vzreditelji idealni in nekateri pač štepajo mladiče z rodovnikom, tudi niso vse fair trade organizacije res fer...ampak še pes iz takšne rodovniške šteparije je skoraj zagotovo imel boljše življenje kot kakšen psiček iz pasje farme.
Ni vse zlato, kar se sveti.

Ampak tole svarjenje pred korupcijo in pokvarjenostjo pravične trgovine me precej spominja na svarila v stilu: rodovniki so samo nateg  ::) pa metanje denarja stran, zakaj bi kupi dražje, če pa je vse lih isto  ::) pa še roba ni nič boljša - a zveni znano?  :P In seveda, vladajoči eliti je predvsem do tega, da se sedanji status quo ohranja, da neoliberalizacija trgovine poteka nemoteno naprej in da potrošniki ja slučajno ne bi hoteli iz tega kroga izstopiti.

In potem seveda slišiš ene take informacije in to iz kao zanesljivega vira (a se spomnite tistega članka, ko je nek veterinar povsem suvereno izjavil, da so rodovniški psi pogosteje in bolj bolni kot nerodovniški?), zgubiš vero in zaupanje v vse skupaj in si rečeš, klinc gleda, bom kupil bolj poceni, saj je isti drek. A zveni mogoče spet kaj podobno kot tematika rodovniški/nerodovniški?  :P Tudi rodovnik ni garancija, imaš pa recimo 70-90% možnosti, da bo pes zdrav (odvisno od pasme), medtem ko imaš pri "čistokrvnem nerodovniškem" 70-90% možnosti, da bo pes bolan. In ali boš potem zaradi nekaj 100 evrov manj raje sprejel 70-90% verjetnost za bolezni kot 10-30% (da ne omenjam vseh dodatnih "storitev" ki jih vzreditelj nudi: pomoč, svetovanje itd.)?

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #167 : 15 December 2009, 12:20:02

Lepo si rekla "fear" trade hehe tole bo pa kar Freudovski "slip of the tongue", zadevi se reče fair trade ali pravična trgovina. In jasno, tako kot niso vsi vzreditelji idealni in nekateri pač štepajo mladiče z rodovnikom, tudi niso vse fair trade organizacije res fer...ampak še pes iz takšne rodovniške šteparije je skoraj zagotovo imel boljše življenje kot kakšen psiček iz pasje farme.
Ni vse zlato, kar se sveti.



Ha, ha super!! Seveda sem mislila na fair trade in ne fear...



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #168 : 15 December 2009, 12:20:54
Raziel Lanabela ima na začasnem domovanju nekaj podobnega borderčku iz Horjula.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #169 : 15 December 2009, 12:21:16
Poskusili so že z vsemi mogočimi volkovi, pa ni bilo nič iz tega. Omenjeni dve pasmi sta edini uspešni (zame, za ljubitelje nemcev pa ne). zakaj parjenje z volkom, pa naj bo katere koli podvrste že, ni in ne more dati željenega rezultata, bi moral vedeti. Mimogrede, tudi to je hohštaflarija. če bi res želeli popraviti pasmo, bi križali s kakšno zdravo pasmo psov - belgijc mi pride prvi na misel. Rezultat bi bil neskončno boljši od parjenja z volkom, ampak nemški rejci take žaljitve ne bi mogli preboleti.

Meni se zdijo vsaj nekatere delovne linije nemcev zdrave in z odličnimi nagoni. A lahko da se motim, z nemci se ne ukvarjam že kakšnih 30let.


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #170 : 15 December 2009, 12:22:10
OMG ti pa imaš resnično težave sam s sabo! Lanabela se je ŠALILA! Razumeš šalo?? Dobrohotna ŠALA!! Tudi ona ima doma posvojenega "borderja"!
Ja se opravičujem ; kaj pa sem vedel . Ne vidim vsakemu v glavo . Sem mislil , da je kje videla sliko , na kateri res ni najbolj urejen , in , da se norčuje ...
Lanabela , še enkrat , se opravičujem ! :-[



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #171 : 15 December 2009, 12:25:41
Pa še smeška sem nalimala, da bi ja razumel....OK, mal heca ne škodi, ne?


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #172 : 15 December 2009, 12:32:19
Poskusili so že z vsemi mogočimi volkovi, pa ni bilo nič iz tega. Omenjeni dve pasmi sta edini uspešni (zame, za ljubitelje nemcev pa ne). zakaj parjenje z volkom, pa naj bo katere koli podvrste že, ni in ne more dati željenega rezultata, bi moral vedeti. Mimogrede, tudi to je hohštaflarija. če bi res želeli popraviti pasmo, bi križali s kakšno zdravo pasmo psov - belgijc mi pride prvi na misel. Rezultat bi bil neskončno boljši od parjenja z volkom, ampak nemški rejci take žaljitve ne bi mogli preboleti.

Meni se zdijo vsaj nekatere delovne linije nemcev zdrave in z odličnimi nagoni. A lahko da se motim, z nemci se ne ukvarjam že kakšnih 30let.
Saj tudi jaz ne vem vsega , normalno , da ne ! Vendar norveški volk je specifična linija vrste cannis lupus , ki se je razvijala v svojo smer brez stikov z drugimi vzporednimi vrstami . Je endemit . Paritev pa (baje) zaenkrat ni mogoča , ker je zaščiten s posebnimi zakoni , ki omejujejo stik oz. poseg v njegovo okolje . To so podatki iz prve roke ; imam prijatelja na Švedskem , ki proučuje to vrsto volka in rosomaha .



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #173 : 15 December 2009, 12:58:00
Raziel , vsakršno križeanje z bilokaterim volkom je popolna neumnost, ki privede vzrejo nekaj 10 000 let nazaj. Je pa super slišat, moderno in........ hohštaplarsko.
Kot je rekal že Lanabella - za popravljanje pasem bi skoraj vedno zadoščala samo v delovne in zdravstvene lastnosti usmerjena selekcija, mali popravki standarda, manj ogledovanja zunanjosti in več notranjosti po domače ( oz točneje: vrnitev v tire originalnih standardov), kar v mnogih pasmah pomeni samo dati prednost delovni vzreji, ki itak že obstaja, v posebnih primerih križnje s podobnimi pasmami in v skrajnem primeriu križanje z prvobitnimi psi, katerih je po svetu zaenkrat še dovolj in niso pod vplivom načrtne človekove selekcije.
Če bi že kdo iskal kaj posebno naravnega je pa to dingo, ki je u bistvu podivjani domači pes.
Vse ostalo je uporabno samo v znanstvene namene in za produciranje doktoratov, ne pa za ustvarjanje boljših psov.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #174 : 15 December 2009, 13:08:45
Predvsem pa prihajamo s spet nazaj na prvotno temo rodovnkov. Če želimo kdajkoli karkoli izboljšati v zvezi s standardi in zdravjem je prvi predpogoj, da je vzreja načrtna in registrirana, se pravi RODOVNIŠKA.
Ker z povečevanjem nerodovniške vzreje se proporcionalno zmanjšuje možnost kakorkoli vplivati na razvoj pasem.
In TO je eden od bistvenih razlogov zaradi katerih bi morali biti vsi pasemski psi rodovniški. Z naraščanjem % nerodovniških se potencialno ( ne 1:1) zmanjšuje možnost, da bi se v vzreji kdajkoli kaj izboljšalo (tako glede značaja kot zdravja).

Pa mi ti kot bivši vzreditelj in zagret za dobrobit pasem povej, kako boš uplival na lastnosti pasme brez registrirane vzreje ? No prosim za obrazložitev!

Da so rejci nerodovniških vedno na napačni strani ,ti lahko pove tudi trenutno najbolj enostaven viden primer, pri katerem je sodobni trend že bolj human in psom prijazen, a se uveljavla zgolj v rodovniški vzreji. To je prepoved kupiranja (repov in ušes). Pri mnogih pasmah ne najdeš več pohabljenih rodovniških primerkov (mala izjema so dobermani, ki jih očitno nabavljajo največji primitivci), pri tem da šteparji nerodovniških še vedno veselo režejo dele telasa. Če vidiš npr mladega rotija ali pinča brez repa lahko daš roko v ogenj, da je nerodovniški.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #175 : 15 December 2009, 14:37:28
Raziel , vsakršno križeanje z bilokaterim volkom je popolna neumnost, ki privede vzrejo nekaj 10 000 let nazaj. Je pa super slišat, moderno in........ hohštaplarsko.
Kot je rekal že Lanabella - za popravljanje pasem bi skoraj vedno zadoščala samo v delovne in zdravstvene lastnosti usmerjena selekcija, mali popravki standarda, manj ogledovanja zunanjosti in več notranjosti po domače ( oz točneje: vrnitev v tire originalnih standardov), kar v mnogih pasmah pomeni samo dati prednost delovni vzreji, ki itak že obstaja, v posebnih primerih križnje s podobnimi pasmami in v skrajnem primeriu križanje z prvobitnimi psi, katerih je po svetu zaenkrat še dovolj in niso pod vplivom načrtne človekove selekcije.
Če bi že kdo iskal kaj posebno naravnega je pa to dingo, ki je u bistvu podivjani domači pes.
Vse ostalo je uporabno samo v znanstvene namene in za produciranje doktoratov, ne pa za ustvarjanje boljših psov.
Vidiš , spet bedast komentar ; sem morda jaz kaj rekel o tem , da sem pristaš takih eksperimentov ??? Celo pojasnil sem zakaj (hvala bogu) to ni možno z omenjenim norveškim volkom ! Ti pa spet s prstom kažeš name in mi pojasnjuješ kot nekemu debilu !? Pa kaj je z vami ljudje ???? Resnično nekateri nujno rabite nekoga , da sproščate svoje frustracije na njem . In sploh ti ; s teboj se ne da normalno pogovarjat . Vse obrneš okoli , ne da bi prej vsaj poskušala razumeti kaj je bilo povedano .
Sicer pa škoda besed ... Normalen pogovor vam je očitno tuj !



thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #176 : 15 December 2009, 14:40:39
 ???
to je pa že malo preveč, no ...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #177 : 15 December 2009, 14:42:33
Raziel, daj malo se ohladi. Kje kdo kaže s prstom nate? Gre za POGOVOR, deljenje znanj in informacij o nečem ::) Se je za vprašat komu je normalen pogovor tuj. Noben od ostalih udeleženih v debati za vsak tvoj stavek ne skače v luft. Saj nisi edini na tem forumu a ne? Kdo mogoče kaj napiše tudi za ostale naključne bralce ::)




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #178 : 15 December 2009, 14:46:48
ne vem kdo zdaj kaj ne razume.
ne kažen s sprstom nate, niti na nikogar. Podajam svoje osebno stališče.
Da je napisano tvoje ime, je ker se pač obrčam nate, kot na avtorja novice. Ne pa kot na avtorja ali zagovornika dogodka.
Sploh so vsi moji posti splošni namenjeni širšemu bralstvu, ki  večinoma ne piše, ampak samo bere. To je edini razlog zaradi kateraga sploh pišem v take teme. Ker upam, da bo razumel vsaj kdo od bralcev. Za avtorje določenih postov (ne tebe, da ne bo spet nesporazuma, ampak npr kupce nerodovniških, tiste ki kupirajo pse, pa lovce, ki menijo,da je ustrelitev psa primeno nadomestilo za evtanazijo  ipd) itak vem, da so brezupni primerki in škoda za njih vsake milistotinke sekunde. Če je še kje kaj upanja je to med anonimnimi bralci.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #179 : 15 December 2009, 14:49:54
Škoda besed ; tvoj podpis pove VSE !!!!