rodovniški/nerodovniški

Yo · 702169

Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #180 : 15 December 2009, 14:52:00
To je bilo namenjeno za ninci , da ne bo pomote !



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #181 : 15 December 2009, 14:55:39
Saj meni je ubistvu vseeno kaj si ti misliš ;) Dejstvo je, da pišeš preden sploh prebereš sporočilo do konca in niti slučajno prej ne prešteješ do 10, pa ti mogoče ne bi škodilo. ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #182 : 15 December 2009, 15:15:55
Ne verjamem, da je Raziel star 40 let...hmmm je IP mogoče enak kot pri preteklih članicah s podvojenimi registracijami-nek Patrishk ali nekako tako. Nivo je bolj podoben nekomu nezrelemu-tam okoli najstniških let :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #183 : 15 December 2009, 15:51:46
Citiraj
Predvsem pa prihajamo s spet nazaj na prvotno temo rodovnkov. Če želimo kdajkoli karkoli izboljšati v zvezi s standardi in zdravjem je prvi predpogoj, da je vzreja načrtna in registrirana, se pravi RODOVNIŠKA.
Ker z povečevanjem nerodovniške vzreje se proporcionalno zmanjšuje možnost kakorkoli vplivati na razvoj pasem.
In TO je eden od bistvenih razlogov zaradi katerih bi morali biti vsi pasemski psi rodovniški. Z naraščanjem % nerodovniških se potencialno ( ne 1:1) zmanjšuje možnost, da bi se v vzreji kdajkoli kaj izboljšalo (tako glede značaja kot

Tole bi bilo treba dati v zlat okvirček in obesiti nekam, kjer bi bilo stalno na ogled.

Citiraj
Ne verjamem, da je Raziel star 40 let...hmmm

Ali pa samo ni navajen na komunikacijo preko računalnika. Kjer lahko samo prebereš kar je napisano, ne moreš pa videti, kaj si je pisec mislil zraven. Ne prebere dobro napisanega in hkrati tudi sam ne piše ne vem kako jasno - tudi jaz sem razumela, kot da se mu zdi križanje NO z neko eksotično podvrsto volka (verjetno edino s katero doslej še niso poskusili) nadvse obetavno. Pa to niti ni pomembno.

Torej še enkrat: tisto, na kar želiš odgovoriti najprej dobro preberi, tisto kar napišeš tudi, potem štej do 10 in če ti je napisano še vedno všeč pošlji. Upoštevaj, da vsi odgovori niso namenjeni izključno tebi, ampak gre za osvetlitev nekega splošnega problema.
Razen seveda, če ti ni do kolikor toliko koristne debate in te samo zabava provocirat. V kar pa dvomim.


kikinka

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 0
  • kikinka
Odgovori #184 : 15 December 2009, 20:18:45
Priznam, da zdele nisem prebrala vseh 7 strani,ker če povem po resnici-se mi ne da! Ves čas ena in ista zgodbla kako nekatrei kupijo mladiča brez rodovnika in kako nekateri kupijo mladiča z rodovnikom. Sama imam doma čivavo z rodovnikom in res je faca (: Nikoli ni pri veterinarju,razen tisto letno cepljenje. Vem, da vsakega malo razjezi,ko x oseba napiše komentar : Kupila sm črnega mini maltežana ( za primer) in za njega odštela 1000€. je čistokrvni pa nima rodovnika in je res faca. okej halo no. zakaj ljudje lažejo sami seb v obraz? Tok lažejo, da si že vrjamejo? Nimam čist nč proti, če greš v zavetišče in posvojiš psa. To je še nekako najlepše kar lahko nardiš, če nimaš namena psa raztavlat in če si ne želiš določene pasme z določenim standardom. Ne da se mi pisat spet vseh tistih postov kako nepremišljen je nakup nerodovniških psov, za ceno rodovniškega! Sej vem, da se ti kuža zasmili,ko ga vidiš v gorznem stanju in si želiš, da bo dobil topel dom. Popolnoma vrjamem. Ampak z nakupom takih psov, damo samo spodbudo 'šleparjem'. Valda,da je njim lažje,če ne rabjo delat nobenih papirjev.. po možnosti še na cepljenje ne peljejo psa..Sploh ne bom govorila,ker je škoda besed.
Vsi psi si zaslužijo topel dom,kjer bojo dobro živeli! Ampak preden se spustimo v nakup je treba dobro razmisliti kaj delamo in kako!


lp



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #185 : 15 December 2009, 20:28:15
kikinka se popolnoma strinjam z tabo.Jaz imam doma dva nerodovniška ''pasemska' psa (bernardinca in labladorko) in sama vem da so mešanci,podobni neki pasmi.Res da če komu predstavim svoja pesjanarčka rečem da so labladorka in bernardinec,amapk v resnici so mešanci.Nas pa je veterinar vprašal neki glede kastraciji (je imel težave z modi):'' Ja treba ga bo kastrirat.Ali vas kaj moti kastracija ,zato ker potem ne boste morali hoditi na razstave?''  :o  sEM BLA KAR MALO ZAČUDENA KO JE REKEL TO,SAJ HODIMO K VETERINARJU ŽE VELIKO ČASA,ON PA JE MISLIL DA JE RODOVNIŠKI :D vERJETNO ZATO KER IMA TAKE ZDRAVSTVENE TEŽAVE KOT BERNARDINE IN JE PRAVILNO OBARVAN. Drugači pa vem da imam doma mešančke ;)

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #186 : 15 December 2009, 21:55:53
Sem bolj zelen tukaj in upam, da kdo ne zameri tudi mojem osebnem mnenju na to temo. Navsezadnje se vsi z vsemi nekako strinjamo in se zavedamo, da je  tako razpravljanje vedro brez dna. Se pa z veliko večino vsega napisanega, premletega strinjam.
Bi pa podal svoje mnenje glede prepovedi kupiranj repov in uhljev, ker se tudi to omenja v prid........ Sam nimam nič proti temu postopku (tudi podpisnik peticije v prid kupiranja), saj če je pravilno izvedeno ni nikaršne bojazni, da bo s psom kaj narobe. Bi pa sklepal, da je prepoved rezultat tega, da je bilo vse več psov spačkov, itd....... Razlog temu? Odgovor poznamo.

Da je sedaj s prepovedjo uradna kinologija postala bolj humana? Na takšno počlovečenje kinologije bi bil zame najboljši počlovečeno-etičen odgovor: Kdo pa pravi, da je uradna kinologija humana, etična veda. Vsaj zame je bolj podobna recimo Hitlerjevem režimu o čistosti rase: selektivna vzreja..........in nimam prav nič proti takem pristopu (nepočlovečenemu). Po tem takem razmišljanju so pravi psi samo neselektivno naravni psi. In kinologije ne rabimo.
 Pa, da še počlovečeno nadaljujem.

Zakaj recimo najprej zakonsko ne prepovemo plastičnih operacij pri ljudeh (največkrat žensk)? Pri ljudeh je drugače. Prav nič drugače kot pri psih le da pri psih želi ugajati gospodar psa, ki je njegova LAST, drugim ljudem v primeru ljudi pa ljudje-drugim ljudem............Če človek ne bi slutil potrebe po lastnem razkazovanju zunanjosti in tistega, kar si lasti tudi plastičnih operacij, lepotnih raztav, itd., ne bi bilo oz. bi bile nepotrebne...............ampa k takšna je naša genetika, ki se drži tudi "lepote" psov.
Po drugi strani pa se vsi globoko strinjamo s sterilizacijo in kastracijo................... .........saj ne pusti nikakršnih psihičnih ali fizičnih posledic????????????? Zame sta ta dva postopka recimo namenjena govedu, nikakor pa ne psu, ki ima svojega lastnika. Nepasemske in tiste, ki niso za razplod je njaboljše kastrirati in sterilizirati??? Zakaj pa tega ne počlovečimo kot kupiranje.
Iznakaženje, psihična "poremečenost" psa zaradi kupiranja? Izjave, da je kupiran pes spaček, nenaraven; :( naravna kinologija ??? Potem je pa najboljše da navežemo na povodce jazbece, lisice, divje pse........
Zaključek; šteparji nastanejo zaradi vse večjega povpraševanja po psih, javnosti, ki nima pojma kaj pes je in kakšna odgovornost jih z nakupom, lastništvom psa čaka. Pa sem na novo odkril Ameriko ;D, ampak ravno to, kar se ponavlja že v nedogled je vse bolj in bolj problematično (vsaj iz tega kar sam, zgolj kot ljubitelj psov, vidim)

Zakaj recimo, psov ne oddajajo pri 4,5 mesecih. Ker bomo kaj zamudili? Neumnost. Bi se pa marsikdo, ki "ne ve kaj kupuje" premislil glede nakupa psa neke pasme
Pravi vzreditelj bi v tej dobi pse ravno dobro socializiral (kupiral) in bi "nevešč", "bogat" kupec s psom vsaj nekaj dobil........................ ..ampak pri dveh mesecih je lažje prodati saj so vsi takrat tako "luštkani", obvladljivi in tudi napake je težje prepoznati. Zakaj so rodovniški psi dragi? Zaradi ureditve potrebnih papirjev, skrbi za mladiče, dajanje nasvetov..................lar i fari. Zame bi morali pokazati več in del krivde leti tudi na vzrejo.
In zopet ne na vse.

Res s tem ne mislim nikogar provocirati ali mu jemati osebno mnenje. Nikakor ne, razmišljam pa nekako tako kot sem napisal. Je pa res, da je k prepovedi kupiranja moral botrovati nek vzrok, ki najraje ni bil v prid štirinožcem................št eparji, zaslužkarji.................O boje najdemo tako pri "nerodovniških" kot "rodovniških". Jih je pa pri slednjih VELIKO manj.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #187 : 16 December 2009, 01:28:06
Lepo bi bilo, če bi adminka ninci izbrisala nesramne prispevke arogantnega kolerika, ki se mu morajo vsi klanjat in mu argumentirano razlagati, enostavno banala, da bi ostali (ne)forumaši normalno sledili odprti temi.

Namreč slabo mi je, ko berem toliko ihte in živčnosti v enem kosu.

To je moja božična želja. Hvala.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #188 : 16 December 2009, 08:00:54
pidog- zakaj se psov ne oddaja pri 4,5 mesecih?
ker je takrat odločno prepozno s stališča razvoja psa, socializacije itd.
Psica namreč predstavi mladiče krdelu mnogo prej. In za pse je najbolj naravno in najlažje ,če se vključijo v novo krdelo v obdobju, ko je to bilo genetsko mišljeno.
Za večino pasem je to nekje okoli 7 tedna, ampak sodobni predpisi določajo mejo nekje 8 nekje 9 ali 10 tednov. Pri čimer je vse brez znanstvene osnove ampak tako so se pač odločili. Ni optimalno nip atudi tragično - kako bi rekla za silo, vsekakor pa je grozljivo razmišljati,da bi se psi masovno oddajali po 12 tednu.
Opažanja vzrediteljev z veliko psi in pasmami so , da je najugodneje malo po 7 tednu pred 8, naslednje dokaj optimalno obdobje pa je 12 tednov. Vmes pa ne. S tem da je obdobje 12 tednov ugodno samo v primeru, če ima vzreditelj čas, voljo, pogoje  in znanje da se indvidualno ukvarja z mladiči od  7 tedna dalje. Samo s predpostavko, da gre pes v družino z malo kinološkega znanja ali neugodnim dnevnim urnikom je torej druga opcija boljša.

Priporočam,da preden kdo daje karšnekoli predloge, magari hipotetične, dajih poskuša izoblikovati na podlagi nekih izkušenj oz s podporo vedenja o stroki.
Kar pa se tiče lepotnih operacij na ljudeh- eno je operacija na sebi ali pa odločitev da bo šel kdo v borilne športe , profesionalni boks ali karkoli "nerazumnega", kar pa služi njemu samemu v zabavo ali zaslužek. Popolnoma nekaj drugega pa je rezanje delov telasa nekomu drugemu za lastni užitek ali pa igranje gladiatorskih iger ( ala pasji boji). Prvič se pes ali oseba s tem ne strinja, drugič nimaš nobeneg namiga, da so psi sami sebi po lepotni operaciji bolj všeč- dvomim. Torej lahko to primerjaš kvečemu s tem, da bi tebi , če si moški , žena proti tvoji volji dala namontirat silikonske prsi košarica D , ker jo to pač vzburja oz se ji zdi lepo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #189 : 16 December 2009, 08:27:18
Res nisem imel takega namena z napisanim, ampak če se post bere kot arogantno, ihtivo, živčno napisano, se strinjam, da ga admin izbriše.
Je čisto moje osebno mnenje, razmišljanje, brez pljuvanja in kazanja na nekoga s prstom....................... ...mogoče ni ravno za v to temo.
Glede osebnost................smo zmeraj bolj na tankem ledu.

Hvala, Deteljica za odgovor in se popolnoma strinjam z napisanim zakaj ne...... Tudi sam pravim, da bi vzreditelj s tem dobil na grbo še socializacijo.
Bi pa vseeno dodal, da pasjih borbr ne dajem v isti koš kot kupiranje.................... ................če bi se meni zdele ženine prsi čisto OK in čudovite in, če bi ona na njih gledala drugače in bi jo to po domače povedano zelo "morilo", bi pristal tudi na takšno odločitev.........samo "njej v čast"

Pa še malo heca. Veliko psov vidim po našem mestu sprehajati samo ponoči, temi............da jih kaj ne moti, se ne bojijo :) ...........
Nekoč me je nekdo celo vprašal, če me ni nič sram s takim psom (psiček podoben pinču) ob 15 ih (če je čas) po mestu.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #190 : 16 December 2009, 08:36:36
Sej vem, da se ti kuža zasmili,ko ga vidiš v gorznem stanju in si želiš, da bo dobil topel dom. Popolnoma vrjamem. Vsi psi si zaslužijo topel dom,kjer bojo dobro živeli!
Saj tole zadnje je tisti izgovor kupcev nerodovniških, podobnih neki pasmi, ki mene med drugim zelo moti, oz. če obrnem vse tiste očitke v drugo smer; Zakaj pravzaprav bi si en nerodovniški bolj zaslužil topel dom od enega rodovniškega?

Pidog, namen selektivne vzreje je dobiti pse, uporabne (fizično in psihično) za določene specifične naloge (saj veš.. lov, obramba, družabnost,...) in zato naj bi se tudi parilo samo pse, ki prenašajo značilnosti pasme, določene za neko tako nalogo, dalje. Čim začneš not nenačrtno mešat nekaj drugega, ali začneš zanemarjat pravila in pariš netipične predstavnike, ki ne nosijo naprej slabih genov, lahko pozabiš da boš še imel pasmo, ki bo opravljala točno specifično nalogo. Jasno pa je seveda, da je eno teorija in tako kot bi moralo biti, drugo pa praska in človeška pokvarjenost, snobizem, egoizem in neumnost.

Razlika med plastičnimi operacijami pri ljudeh in psih je v tem, da se ljudje (praviloma) sami odločajo za take posege, medtem ko se psi ne. Rep in ušesa niso samo neki okraski na psu, kjer ne bi delali škode s "preoblikovanjem", ampak imajo svojo funkcijo in če jih odrežemo, te funkcije ni več. Pa ne bi zašla v to temo, ker se to debatira v drugih odprtih temah.

Glede kastracije in sterilizacije pa sama še nisem izdelala mnenja. Mene moti predvsem, da nesterilizirana psica ali nekastriran pes, lahko kar močno trpita, če med gonitvami ne potešita teh svojih nagonov in če bi dala sterilizirat, bi dala samo iz tega razloga. Sama se še odločam.

Si že imel kdaj leglo doma, tako, vzrejeno z odgovornostjo? Če nisi, potem ne govori o stroških. Če si, potem veš, da so cene rodovniških, odgovornih vzrediteljev še nizke v primerjavi s stroški.

Ti lahko dam kar konkreten primer. Leglo 5. mladičev VŠ, po ceni cca. 800 EUR (pa so ene pasme, npr. NO, polovico cenejše, dela in stroškov je pa isto  z njimi) pride 4000 EUR, oz. 3.200, ker gre navadno en mladič ali pa cena enega, lastniku plemenjaka (samca). Začne se že s stroški šolanja in priprav na vzrejni pregled, kjer mora pes pokazat ustrezen karakter ali sposobnosti, po možnosti pa moraš dokazat njegovo zdravsteno stanje z različnimi veterinarskimi potrdili (npr. kolki, oči,..). Potem sledi prijava paritve,.. Odgovoren vzreditelj bo paril tako, da bo psico pred paritvijo dal zdravstveno pregledat, dal cepit (herpes, druge kužne,..), naredil progesteron test, hranil s primerno hrano in po možnosti kakšnimi dodatki, naredil v času brejosti 1-2 ultrazvoka, če bo vse po sreči in se bodo skotili mladiči normalno, ne bo imel posebnih dodatnih veterinarskih stroškov (ki so, odvisno od zapletov, lahko enormni), mogoče bo vseeno imel na vezi dežurnega veterinarja, ko se mladiči skotijo, moraš računat na stroške kotilnice, vpojnih podlog, uničenega pohištva, tal,.. zunaj trave (ker ko ti začne 5 mladičev skakat po vrtu in lulat, boš moral zamenjat komplet travo po tem, ko jih oddaš,..).. potem pride še dohranjevanje mladičev oz. prehod iz mleka na "normalno" hrano, o tem, da moraš vzeti dopust (in manj zaslužiš), niti ne bi začenjala govorit.. potem so tu še prijava legla, stroški tetovaž in cepljenj mladičkov in izdelave rodovnikov,...... Sigurno sem kaj pozabila, sploh ker nismo pri nas še imeli legla, pa sem že itak dosti naštela, sedaj si pa računajte stroške in ugotavljajte ali jih pokrijete s 3.200 EUR zaslužka. O neprespanih nočeh pa sploh ne bom govorila.

Sedaj pa povej (no, pravzaprav ne leti toliko nate Pidog, ampak na tiste, ki mislijo da je cena rodovniškega psa iz odgovorno vzrejenega legla previsoka), koliko od tega so deležni nerodovniški, ki se prodajajo po npr. 500 EUR in se vprašaj kolikšen riziko, da gre nekaj narobe, je pri nakupu prvega in kolikšen pri nakupu drugega.

Raziel, tudi jaz sem razumela da si namigoval na popravljanje NO s križanjem z norveškim volkom, čeprav seveda zakonsko to ni mogoče. Očitno ti ne pišeš dovolj jasno, da bi se te razumelo, glede na to, da si ostali tvoja sporočila dosti podobno razlagamo. Ali provociraš s svojim spreminjanjem mnenj v kasnejših sporočilih in izgovarjanjem, da se te je narobe razumelo, ali pa ne pišeš dovolj jasno. V vsakem primeru nisi na mestu sogovornikom na takem nivoju očitat (mogoče) napačno razumljena tvoja sporočila!

Pidog, mislim da je komentar Fitzgerald letel na nekoga drugega, ne nate  ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #191 : 16 December 2009, 08:44:59
Sem bolj zelen tukaj in upam, da kdo ne zameri tudi mojem osebnem mnenju na to temo. ..

...Zakaj so rodovniški psi dragi? Zaradi ureditve potrebnih papirjev, skrbi za mladiče, dajanje nasvetov..................lar i fari. Zame bi morali pokazati več in del krivde leti tudi na vzrejo.
In zopet ne na vse.

Res s tem ne mislim nikogar provocirati ali mu jemati osebno mnenje. Nikakor ne, razmišljam pa nekako tako kot sem napisal. Je pa res, da je k prepovedi kupiranja moral botrovati nek vzrok, ki najraje ni bil v prid štirinožcem................št eparji, zaslužkarji.................O boje najdemo tako pri "nerodovniških" kot "rodovniških". Jih je pa pri slednjih VELIKO manj.

Ti z veseljem še enkrat razložim zakaj taka cena rodovniških psov :) Nekaj postov višje je moj primer.
In zakaj je pošten vzreditelj če ima srečo na nuli pri stroških legla in zakaj imajo šteparji kljub nižji ceni še veno skoraj 100% zaslužek.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #192 : 16 December 2009, 08:49:55
Pa še malo heca. Veliko psov vidim po našem mestu sprehajati samo ponoči, temi............da jih kaj ne moti, se ne bojijo :) ...........
Nekoč me je nekdo celo vprašal, če me ni nič sram s takim psom (psiček podoben pinču) ob 15 ih (če je čas) po mestu.

Tegale ne razumen čist dobro :D ?
Koga je strah ali sram - lastnike ali pse  ??? ?
Sicer pa glede na kapitalistični delovnik se tudi moji psi večji del leta sprehajajo samo po temi  :-\. Ker, če redno delam do 16. 00 h, sem doma nekj edo  16.30, potem razvozim otroke po aktivnostih in grem s psi ven v trdi temi  :P.
Če poznaš kakšno dobro službo s 4 urnim delovnikom in 4000 EUR neto, se priporočam  :)
P.S.
štepanje nrodovnoških psov kot vir zaslužka odpade iz predlogov  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #193 : 16 December 2009, 08:50:24
Aja, še nekaj bi dodala k zgornjim stroškom odgovorno vzrejenega legla. Bog ne daj, da psica nima mleka in moraš za 5 VŠ mladičev kupovat mlečno formulo.. boš moral vzet še kredit, da boš lahko vse gor spravil.  ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #194 : 16 December 2009, 09:40:31
Jaz sploh nisem štela hrane za mladiče pa dodatna hrana za mamo, vitamini, olja,... se kar nabere. Sem ravno študirala kolko porabim za svežega piščanca + briketi orijen + natures diet konzervice... mah bolje da ne računam :)


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #195 : 16 December 2009, 10:31:46
Res nisem imel takega namena z napisanim, ampak če se post bere kot arogantno, ihtivo, živčno napisano, se strinjam, da ga admin izbriše.
Je čisto moje osebno mnenje, razmišljanje, brez pljuvanja in kazanja na nekoga s prstom....................... ...mogoče ni ravno za v to temo.
Glede osebnost................smo zmeraj bolj na tankem ledu.

Tisto ni letelo nate... Tvoj post je izredno prijetno brati, saj je napisan v umirjenem tonu in premišljeno.  :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #196 : 16 December 2009, 11:10:26
Mislim da nobeno sporočilo ni tako arogantno...da bi ga bilo treba izbrisati.

Glede na starost mladičev ob oddaji: ne gre samo za to, da je treba najkasneje pri 7 tednu začeti z resnim individualnim delom. Problem je tudi v tem, da se v obdobju po 7 tednu (pasme se ne razvijajo enako hitro, pri nekaterih se to zgodi teden prej, pri drugih teden kasneje) v leglu ne dogaja prav nič več takega, kar bi morebiti koristilo mladičem v prihodnosti. Psica jih odganja - nekatere psice so pri tem še kar prijazne, druge so prave tiranke. Mladiči se med seboj intenzivno rangirajo, načeloma to ni dobro niti za najbolj dominantne, še manj pa za "zatirane".  Pri velikem leglu - glede na to, da je obvezno ohraniti vse mladiče v leglu je  pri srednjevelikih pasmah to zlahka nad 10 mladičev - preprosto zmanjka dneva preden pridejo vsi mladiči na vrsto za individualno delo in socializacijo. Tudi če ne delaš prav nič drugega kot ves božji dan strežeš cuckom.
Naslednja stvar so obdobja strahu, pa še bi se kaj našlo. se pa da lepo socializirati mladiče v leglu, če jih do 12 tedna ostane samo nekaj. Če z njimi dela samo ena oseba, je to število nekje 4. In nič več.

kar se tiče kupiranja - zanj se ne odloči pes sam, ni potrebno in od njega ni prav nobene koristi. Ni res, da ni nobene trajne škode. Če se omejim samo na repe: večja možnost za inkontinenco in težave z zadnjim delom hrbtenice, zmanjšana možnost medsebojne komunikacije vsaj pri tistih, ki imajo rep skrajšan na vsega nekaj vretenc.
Res je, da so tudi kastracije pohabljanje, enako kot kupiranje, rezanje glasilk....vendar je tu korist, ki jo ima žival (in ne samo njen lastnik) vsaj izenačena z škodo.

Sprehajanje v temi....v čem je pa tukaj problem? Razen v tem, da se tako lahko sprehajajo samo korajžni psi (ogromno psov se boji teme) in da morajo biti v primeru, da se jih spušča bistveno bolj poslušni od tistih, ki se sprehajajo podnevi (manjša vidljivost, divjad, moteči šumi, petarde)

Je nekdo nekomu rekel, naj ga bo sram, ker sprehaja psa ob treh popoldne? Ja tudi meni se je že zgodilo, pa ne enkrat. ker so bili dušebrižniki prepričani, da pes na sprehodu trpi zaradi opoldanske vročine.

Pa o n"naravnih" in kaj jaz vem "umetnih" ali kakšnih psih... Kdor bi rad nekaj "naravnega" naj si omisli mešanca. Edina težava je v tem, da pravi vaški mešanci pospešeno izginevajo. nadomeščajo jih križanci in kvazi pasemski, ki pa so vsaj toliko "nenaravni" kot najbolj selekcionirani rodovniški.
Lahko si tudi omisli kakšno od "naravnih" pasem - jih je še kar nekaj, ki so danes prav take, kot so bile pred več stoleti. Jih je nekaj tudi takih, da noben boh ne bi mogel reči, da ne gre za najnavadnejšega štrasenpotpurija.



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #197 : 16 December 2009, 11:39:57
Ne verjamem, da je Raziel star 40 let...hmmm je IP mogoče enak kot pri preteklih članicah s podvojenimi registracijami-nek Patrishk ali nekako tako. Nivo je bolj podoben nekomu nezrelemu-tam okoli najstniških let :D
Čara , ne klobasaj in ne sklepaj na pamet o nekom , ki ga ne poznaš ! Lahko se dobiva na kavici in mi vse to poveš v obraz ! Takrat je pa malo drugače , a ne !???



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #198 : 16 December 2009, 12:08:37
Saj tole zadnje je tisti izgovor kupcev nerodovniških, podobnih neki pasmi, ki mene med drugim zelo moti, oz. če obrnem vse tiste očitke v drugo smer; Zakaj pravzaprav bi si en nerodovniški bolj zaslužil topel dom od enega rodovniškega?

Pidog, namen selektivne vzreje je dobiti pse, uporabne (fizično in psihično) za določene specifične naloge (saj veš.. lov, obramba, družabnost,...) in zato naj bi se tudi parilo samo pse, ki prenašajo značilnosti pasme, določene za neko tako nalogo, dalje. Čim začneš not nenačrtno mešat nekaj drugega, ali začneš zanemarjat pravila in pariš netipične predstavnike, ki ne nosijo naprej slabih genov, lahko pozabiš da boš še imel pasmo, ki bo opravljala točno specifično nalogo. Jasno pa je seveda, da je eno teorija in tako kot bi moralo biti, drugo pa praska in človeška pokvarjenost, snobizem, egoizem in neumnost.

Razlika med plastičnimi operacijami pri ljudeh in psih je v tem, da se ljudje (praviloma) sami odločajo za take posege, medtem ko se psi ne. Rep in ušesa niso samo neki okraski na psu, kjer ne bi delali škode s "preoblikovanjem", ampak imajo svojo funkcijo in če jih odrežemo, te funkcije ni več. Pa ne bi zašla v to temo, ker se to debatira v drugih odprtih temah.

Glede kastracije in sterilizacije pa sama še nisem izdelala mnenja. Mene moti predvsem, da nesterilizirana psica ali nekastriran pes, lahko kar močno trpita, če med gonitvami ne potešita teh svojih nagonov in če bi dala sterilizirat, bi dala samo iz tega razloga. Sama se še odločam.

Si že imel kdaj leglo doma, tako, vzrejeno z odgovornostjo? Če nisi, potem ne govori o stroških. Če si, potem veš, da so cene rodovniških, odgovornih vzrediteljev še nizke v primerjavi s stroški.

Ti lahko dam kar konkreten primer. Leglo 5. mladičev VŠ, po ceni cca. 800 EUR (pa so ene pasme, npr. NO, polovico cenejše, dela in stroškov je pa isto  z njimi) pride 4000 EUR, oz. 3.200, ker gre navadno en mladič ali pa cena enega, lastniku plemenjaka (samca). Začne se že s stroški šolanja in priprav na vzrejni pregled, kjer mora pes pokazat ustrezen karakter ali sposobnosti, po možnosti pa moraš dokazat njegovo zdravsteno stanje z različnimi veterinarskimi potrdili (npr. kolki, oči,..). Potem sledi prijava paritve,.. Odgovoren vzreditelj bo paril tako, da bo psico pred paritvijo dal zdravstveno pregledat, dal cepit (herpes, druge kužne,..), naredil progesteron test, hranil s primerno hrano in po možnosti kakšnimi dodatki, naredil v času brejosti 1-2 ultrazvoka, če bo vse po sreči in se bodo skotili mladiči normalno, ne bo imel posebnih dodatnih veterinarskih stroškov (ki so, odvisno od zapletov, lahko enormni), mogoče bo vseeno imel na vezi dežurnega veterinarja, ko se mladiči skotijo, moraš računat na stroške kotilnice, vpojnih podlog, uničenega pohištva, tal,.. zunaj trave (ker ko ti začne 5 mladičev skakat po vrtu in lulat, boš moral zamenjat komplet travo po tem, ko jih oddaš,..).. potem pride še dohranjevanje mladičev oz. prehod iz mleka na "normalno" hrano, o tem, da moraš vzeti dopust (in manj zaslužiš), niti ne bi začenjala govorit.. potem so tu še prijava legla, stroški tetovaž in cepljenj mladičkov in izdelave rodovnikov,...... Sigurno sem kaj pozabila, sploh ker nismo pri nas še imeli legla, pa sem že itak dosti naštela, sedaj si pa računajte stroške in ugotavljajte ali jih pokrijete s 3.200 EUR zaslužka. O neprespanih nočeh pa sploh ne bom govorila.

Sedaj pa povej (no, pravzaprav ne leti toliko nate Pidog, ampak na tiste, ki mislijo da je cena rodovniškega psa iz odgovorno vzrejenega legla previsoka), koliko od tega so deležni nerodovniški, ki se prodajajo po npr. 500 EUR in se vprašaj kolikšen riziko, da gre nekaj narobe, je pri nakupu prvega in kolikšen pri nakupu drugega.

Raziel, tudi jaz sem razumela da si namigoval na popravljanje NO s križanjem z norveškim volkom, čeprav seveda zakonsko to ni mogoče. Očitno ti ne pišeš dovolj jasno, da bi se te razumelo, glede na to, da si ostali tvoja sporočila dosti podobno razlagamo. Ali provociraš s svojim spreminjanjem mnenj v kasnejših sporočilih in izgovarjanjem, da se te je narobe razumelo, ali pa ne pišeš dovolj jasno. V vsakem primeru nisi na mestu sogovornikom na takem nivoju očitat (mogoče) napačno razumljena tvoja sporočila!

Pidog, mislim da je komentar Fitzgerald letel na nekoga drugega, ne nate  ;)

TibiQ , lepo si vse napisala in res je ; prav imaš glede stroškov , vendar vseeno malo pretiravaš , ko vanje vključuješ celo uničeno travo na zelenici , pa poškodovano pohištvo in podobne stvari ... To se mi zdi malo smešno . Sam sem pred leti spravil gor 4 legla vrhunskih field španjelov , tako , da vem kaj vse to potegne za seboj ; vendar glej , za to se odločimo sami , in kot trdi večina , zaslužek tu nima nobene veze . Torej počnemo to zaradi ljubezni do pasme , zaradi tega , da doprinesemo svoj delež dobrega in čisto majčkeno zaradi svojega egoizma , roko na srce . Torej , zakaj bi potem jamrali in vpili , kakšne ogromne stroške smo imeli z leglom - saj nas ni nihče silil v to , mar ne !?
Okoli "popravljanja" pasme NO pa ni bilo izraženo moje mnenje (torej si TI vse še enkrat pozorno preberi) ampak sem predstavil (s svojimi besedami) študijo veleumnih in svetovno znanih kinologov ter informacijo mojega prijatelja iz Švedske ! V razmislek kako in koliko štima ali ne štima v samem vrhu svetovne kinologije ! Samo to ! Moje mnenje o takšnih eksperimentih pa je jasno , čeprav le na kratko izraženo , a upam , da dovolj razumljivo !
Moj nivo očitanja pa je primerljiv z vsakim od vaših komentarjev na moje poste !



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #199 : 16 December 2009, 12:23:57
Lepo bi bilo, če bi adminka ninci izbrisala nesramne prispevke arogantnega kolerika, ki se mu morajo vsi klanjat in mu argumentirano razlagati, enostavno banala, da bi ostali (ne)forumaši normalno sledili odprti temi.

Namreč slabo mi je, ko berem toliko ihte in živčnosti v enem kosu.

To je moja božična želja. Hvala.
Fitzgerald , tebi pa lahko le priporočam nekaj proti slabosti , kozarec hladne vode in sprehod na svežem zraku , pa bo !
Sicer pa nisem strokovnjak na tem področju ; če imaš težave , se obrni na osebnega zdravnika .  ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #200 : 16 December 2009, 12:27:04
Raziel, uničena trava na zelenici, uničeno pohištvo, vse to so dejstva in stroški, ki se seveda dogajajo vzrediteljem ki poskrbijo za leglo, tistim, ki imajo leglo ves čas zaprto v boxu, pa ne in to je pač tako. Tu ne gre za nobeno jamranje, ampak navajanje dejstev, predvsem kot odgovor vsem tistim, ki mislijo da vzreditelji rodovniških pa samo služijo.

Hvala za izčrpen odgovor ; prav imaš ! Za parjenja z volkom vem tudi jaz , vendar ni ne prvo in ne drugo dalo željenega oz. pričakovanega rezultata ; zato sem omenil študijo o paritvi z NORVEŠKIM VOLKOM : to je pa čisto nekaj drugega .
Torej modro podčrtano ne izraža tvojega mnenja v smeri da tu bi pa mogoče znal biti rezultat pozitiven? No, če ne, potem prosim razloži kaj si s tem mislil, da je to čisto nekaj drugega. Še vedno pa tudi tu ostaja dejstvo, da nas je veliko, ki te narobe razumemo. Torej kje je problem, v večini, ali posamezniku, ki se mogoče izraža tako, da se ga narobe ali dvoumno razume?



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 16 December 2009, 12:48:56
Glej , ne vem ali si trmasta in nočeš videti bistva in pravega pomena , da tako rada jemlješ le določene besede in stavke iz celotnega konteksta !? Sem rekel , da preberi še enkrat (tisti del , ko govorim o zakonski prepovedi posega v okolje nor. volka ) . In dve besedici v oklepaju , mislim , da povejo VSE !
Pa brez zamere , če sem včasih malo bolj oster kot je nujno potrebno .
Okoli tega , kaj si pa kdo od "neinformiranih" misli o zaslužkih vzrediteljev (tistih poštenih) , pa mi dol visi . Prepričati jih je tako nemogoče v nasprotno , ker vidijo samo končno cifro , ki jo odštejejo za psa . A ponavadi jo tako ne .



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #202 : 16 December 2009, 13:08:19
Ravno zaradi teh težav se omenjajo možnosti paritve z norveškim volkom (zaenkrat teoretično) z namenom , da se pasma spet okrepi in ponovno pridobi nekdanji upravičeni sloves !!!
Če tega niste vedeli , vam priporočam , da si kdaj pa kdaj preberete še kaj drugega kot vrstice na forumu !
Pa lep pozdrav in lep dan še naprej , vsem !
Vrstice v oklepaju ne izražajo tvoje pro ali contra mnenja. Kot sem rekla, nič ne izraža tvojega pro ali contra mnenja, se pa vse skupaj bere kot pro- tem prizadevanjem, sicer ne razumem zakaj bi potem sploh pisal o tem v tej temi. Ne razumem kaj želiš dokazat, niti ne kaj povedat. A si lahko malo bolj direkten, ker res nima smisla da se sedaj lovimo na besedah.

Sicer je pa tvoj problem če boš zaradi svoje nepripravljenosti prilagoditi se, ostal nerazumljen.. samo zdi se mi tudi škoda časa, da polovico debate ugotavljamo kaj si želel z nečim povedat.

Kar se tiče mojih pojasnil glede samih stroškov odgovornih vzrediteljev z rodovniškimi legli, pa tudi mene prav malo briga ali tebi dol visi kaj si mislijo neinformirani, saj tisto sporočilo ni bilo namenjeno tebi, torej ne vem kaj se vtikaš. Odgovorila sem ti s pojasnilom, na direkten komentar, ki si ga podal glede stroškov.

Res ne vem ali se delaš da ne razumeš ker provociraš, ali resnično ne razumeš, ampak če se tvoj način ne bo v kratkem spremenil boš itak ostal brez sogovornikov.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #203 : 16 December 2009, 13:16:21
Mislim da nobeden ne jamra glede stroškov rodovniškega legla, ker se vsak vzreditelj tega zaveda. Bil je to komentar na napisano v enem izmed postov, da so cene rodovniških previsoke v primerjavi z nerodovniškimi. Osebno bom raje pustila vse mladiče doma, kot pa jih prodam za 300€ prvemu ki pride mimo. Hvala lepa!


Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #204 : 16 December 2009, 13:24:00
Vrstice v oklepaju ne izražajo tvoje pro ali contra mnenja. Kot sem rekla, nič ne izraža tvojega pro ali contra mnenja, se pa vse skupaj bere kot pro- tem prizadevanjem, sicer ne razumem zakaj bi potem sploh pisal o tem v tej temi. Ne razumem kaj želiš dokazat, niti ne kaj povedat. A si lahko malo bolj direkten, ker res nima smisla da se sedaj lovimo na besedah.

Sicer je pa tvoj problem če boš zaradi svoje nepripravljenosti prilagoditi se, ostal nerazumljen.. samo zdi se mi tudi škoda časa, da polovico debate ugotavljamo kaj si želel z nečim povedat.

Kar se tiče mojih pojasnil glede samih stroškov odgovornih vzrediteljev z rodovniškimi legli, pa tudi mene prav malo briga ali tebi dol visi kaj si mislijo neinformirani, saj tisto sporočilo ni bilo namenjeno tebi, torej ne vem kaj se vtikaš. Odgovorila sem ti s pojasnilom, na direkten komentar, ki si ga podal glede stroškov.

Res ne vem ali se delaš da ne razumeš ker provociraš, ali resnično ne razumeš, ampak če se tvoj način ne bo v kratkem spremenil boš itak ostal brez sogovornikov.
1.) Prebrala si napačen odstavek z napačnim oklepajem ! (zanalašč????)
2.) Res nima smisla . Preveč se obešaš na vsako posamezno besedo , premalo na cel kontekst ! Kar dokazuje tvojo nezrelost za resne debate v umirjenem tonu . Glede arogance in samovšečnosti si lahko z Deteljico podate roke in same med seboj razpravljate .
Pa saj se boste tudi ve unesle , moje drage punce ; potreben je le čas in življenske izkušnje . Treba je odrasti ! Tudi jaz sem bil v tvojih letih prepričan , da vem čisto vse in imam vedno prav ! Pa dobro je , če se človek kdaj pa kdaj zazre vase in malo premisli !
Lep pozdrav in lep dan še naprej !



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #205 : 16 December 2009, 13:44:15
Midve z deteljico bova uživali še naprej v debatah, brez skrbi, ti pomojem ne boš več. O/U  ;)



Raziel

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #206 : 16 December 2009, 14:02:51
Midve z deteljico bova uživali še naprej v debatah, brez skrbi, ti pomojem ne boš več. O/U  ;)
Samo še tole , da ne boš živela v zmoti : DOMIŠLJAVOST NI VRLINA !
In jaz v taki družbi res ne bi mogel reči , da uživam ; je pa zanimivo !  ::) ;D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #207 : 16 December 2009, 14:06:10
Citiraj
Če poznaš kakšno dobro službo s 4 urnim delovnikom in 4000 EUR neto, se priporočam  

Direktor od Mure >:D.... samo  pomoje ni za nedoločen čas.... :D :D
Ali pa kakšne Zvezde... hmmm pa še kakšna bi se našla ;) :D.... delavnik  tudi krajši... razen kadar mora na tiskovni pojasnevat kje je denar >:D
...in pa  mogoče daljši... če se delavcem odpuli -> zaštrajkajo in te v firmo zaklenejo ;D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #208 : 16 December 2009, 17:26:24
Res ne bi rad več drezal v to temo, ker nekako napisano z vseh strani drži in se nekako vsaj v tistih najpomembnejših stvareh strinjamo. Bralec, iskalec informacij pa si ustvari svoje mnenje sam.................in ravno to je namen forumov: čim več uporabnih informacij brez nekih osebnih zmerjanj.
S svojim pisanjem sem hotel samo opozoriti, vsaj zame, na našo dvoličnost; moje osebno mnenje.
Plačati mešanca 500 EUR? Tak bumbar ne bi smel imeti nobenega psa in krivdo pripisujem tudi kupcu.
Bi me pa sila zanimal odgovor na sila preprosto vprašanje: O čem psi odločajo sami (potepuški psi so izuzeti) oz. koliko je tistega o čemer bi lahko pa ne morejo, ker delajo "po naše"?



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #209 : 16 December 2009, 19:09:02
Citiraj
O čem psi odločajo sami (potepuški psi so izuzeti) oz. koliko je tistega o čemer bi lahko pa ne morejo, ker delajo "po naše"?
- pil bi vodo iz sekreta ( pa ne more ker je pokrov dol)
- odpiral bi hladilnik ( pa ne more ker jih faše)
- sam bi si postregel s kruhom... makar cel hlebec( pa ne more ker je zaprt v škatli)
- iz koša za umazano perilo bi ven ulekel  umazane gate( pa ne more ker imam nov koš z zatičem)
- jedel bi itak samo tisto kar jaz ( pa ne more ker ima svoj futr)
- vsako rundo bi šel obscat sosedov vogal hiše ( pa ne more, ker ne sme iz dvorišča)
- ganjal bi vse mačke po celi vasi ( pa ne more ker ne sme iz dvorišča in vrta)
- ovohaval bi vsako mimoidočo v rit ( pa ne more ker ne sme iz dvorišča)

pa še in še bi lahko naštevala ::)...... to je zgolj nekaj malenkosti ki mi na hitro padejo na pamet

 to je en pes.... Dina sicer ni toliko predrzna... ampak   je pa papiga ponavlanka in bi  sigurno sledila  v ene treh točkah :)( hladilnik, moja hrana, in mački)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.