rodovniški/nerodovniški

Yo · 702312

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #330 : 03 Maj 2010, 09:00:11
V temi yorkijev je dokaz zakaj je večina mojih trditev tukaj, velikokorat resnična, da je vzreja rodovniških pasem psov včasih lahko zelo podobna nerodovniški oz. bi lahko že rekla štepariji.
S kalsang se zelo strinjam o vsem kar je napisala v tisti temi.
Nikoli nisem trdila, da se to dogaja pri vseh vzrediteljih ampak pri nekaterih, sploh tistih, ki imajo večje število psov. Ponavadi imajo enega paradnega samca in en kup samic za proizvodnjo mladičev. Dolgoletne izkušnje v pasjem svetu, pa so me lahko pripeljale do takšnega razmišljanja.
Moji psi so bili in je rodovniški in k sreči do sedaj nikoli nisem imela zdravstvenih težav, poznam pa lastnike katerih psi (rodovniški) imajo velike zdravstvene probleme.

 ::) Zato pa mora kupec pred nakupom opravit svojo domačo nalogo in pogledat kaj več kot samo kakšna je cena psa. Ko kupujemo pralne stroje skoraj doktoriramo iz programov, porabe, itd. ko kupujemo živo bitje, ki nas bo spremljalo 10 ali več let pa je bistvenega pomena cena ::) In ko bodo kupci vestno opravljali svoje domače naloge pred nakupom in ne potem ko je že prepozno, bodo avtomatsko odpadli slabi vzreditelji, ki jim je pomemben samo dobiček ;) Torej je vse odvisno od kupca. Mislim pa da nihče ne trdi, da so vsi vzreditelji rodovniških psov ok, ampak le-to da je lažje preverit in sledit njihovim mladičem, psom in njihovi vzreji, ter se PRED samim nakupom pozanimat kakšen ta vzreditelj dejansko je.




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #331 : 03 Maj 2010, 09:01:53
Soli... pri vseh izkušnjah ki jih omenjaš, še vedno ne razumem tvojega razmišljanja. Vedno so bili in bodo pokvarjeni ljudje, tako v kinologiji kot drugod. Zato je vedno na posamezniku, da kupuje od vzreditelja o katerem se pozanima in gre OSEBNO pogledati leglo ter kako živijo psi in se odloči.
Vedno bodo take zgodbe kot je tudi v yorki temi, žal. Psi so živa bitja in kot sem že tam napisala, tudi če bi bili vsi testi še vedno se lahko zgodi kaj nepredvidljivega. tako pač je v življenju.
Vendar so tudi pošteni vzreditelji kjer lahko kupiš tipičnega zdravega predstavnika pasme. In če bi se vsi do potankosti pozanimali kako in kje kupujejo pse, potem bi taki kvazi vzreditelji kmalu izumrli. Ampak žal tudi veliko kupcev je takih, ki jih ne zanima kako živijo psi pri vzreditelju, ampak da dobijo mladička čim prej - tudi pri rodovniških se to dogaja.
Nisem pa še slišala nikoli za nerodovniške pse, ki bi imeli kakršne koli zdravstvene preglede, običajno nimajo niti osnovnih življenjskih potreb pokritih, kaj šele kaj drugega. tako da kdor to podpira za moje pojme ni nič boljši od šteparja, ki redi take pse.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #332 : 03 Maj 2010, 11:12:32
in vsi ti dejavniki veljalo tudi za pse z rodovnikom; Kot že poudarjeno zdravstveni pregledi so tule zgolj izjema vezana zgolj  na določene pasme in ne pravilo;

Citiraj
In če bi se vsi do potankosti 

takšno stališče so rado pojavlja tule, nerealne predpostavke, ki se nanašajo kvečjemu na stvarno manjšino.
Kot sem zapisal je razloga zakaj so nerodovniški psi pri nas večina med drugim da povprečen lastnik iz izbire psa ne dela študije in višjega znanja, ampak se še vedno večina zanaša na osebne vtise;
In ob primerjavi je dokaj težavno argumentirati rodovniške pse ob takšni svinjariji , ki se dogaja z temi papirji pri nas

Ok za tistih 800+ ojrov pač človek ve, kdo je bil psu prednik, in tukaj naj vsak zase odloči če mu je to vredno. Sam menim iz osebnih izkušenj da je vsaj toliko dobrih vzrediteljev  nerodovniških legel , kot tistih z vzrejnim.
Kar se mene tiče je rodovnik že dobro da ga pes ima, ni pa pogoj za nakup psa pri nas   

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #333 : 03 Maj 2010, 11:19:53
Vzrediteljev nerodovniških legel ni, so samo kvečjemu kakšni rejci, ki na veliko producirajo mladiče ali pa kakšna kvazi domača legla.
Pa očitno ti še vedno ni jasno kaj rodovnik pomeni, tako da tukaj nebom zgubljala besed.

Zdravstveni testi niso vezani na določene pasme, bi morali biti vezani na odgovornost vsakega ki producira leglo - vsaj da pregledaš stanje sklepov, srca,... tisti ki pa vzrejamo določeno pasmo pa tudi vemo na kaj je potrebno biti še posebej pazljiv in kaj je potrebno dodatno pregledati.

Žal osebni vtis ko vidiš malo kepico nima dosti opraviti z kmečko pametjo in zdravim razumom. Zato pa tolko debat o tem, da kupci že pred ogledom prevertijo vzreditelja in poznajo vsaj osnove pasme - ne pa da kličejo, oni bi pa imeli to pasmo in te pol vprašajo kak velik sploh zraste ta pes in če mu dlaka odpada. No taki kupci se niso pozanimali niti o osnovnih potrebah psa, in žal takih kupcev je veliko. Zato pa je stanje tako žalostno kot je.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #334 : 03 Maj 2010, 11:40:14
marsikaj bi moralo biti...ljudje se ponavadi ne ukvarjajo z če-ji ,ampak dejanskim stanjem , imaš tudi domača legla z papirji in brez enega konkretnega zdravstvenega pregleda

In če bi bili rodovniki ljudjem bolj dostopni, bi tudi posegalo več ljudi po njih napram alternativam, ki pri nas še vedno prevladujejo.
Ampak si tule zatiskate oči z raznimi   predpostavkami "odličnih vzrediteljev, prostovoljne  odgovornosti,  in standardih , ki jih mogoče izpolnjuje en ali dva vzreditelja na pasmo pri nas
Ali je potem res presenetljivo da je takšno stališče pri nas še vedno omejeno na manjšino?

soli je prikazala kar dobro obče mišljenje, in potencialnimi kupcem se naj pove celotna zgodba in ne zgolj Resnica ene plati; Itak  imamo vsi aktivni tukaj fiksna stališča, ampak se vsaJ da možnost potencialnim kupcem, da si sami izoblikujejo mnenje na danem, preden se forsira ta kos papirja že v osnovi

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #335 : 03 Maj 2010, 12:28:00
Davor, še enkrat te vprašam, o kakšnih svinjarijah z rodovniki govoriš?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #336 : 03 Maj 2010, 12:43:39
Davor, pri pasmah, kjer se kaže močna dedna nagnjenost k določeni bolezni, bodi brez skrbi, da so testi za to kar pogoj za pridobitev vzrejnega dovoljenja. Jasno pa, da ne boš predpisal obveznega testiranja kolkov pri pasmi, ki ni nagnjena k displaziji npr.

Pa prosim nauči se brati. Tu nihče od nas, ki zagovarjamo rodovniško vzrejo ne zagovarja slabih vzrediteljev, ampak zagovarjamo izključno rodovnik in razlagamo kako si z rodovnikom pomagaš in če si nočeš, je potem dalje pač tvoj problem kakšnega psa boš kupil in koliko boš zanj odštel. Zaradi mene če daš za popolnega vaškega mešanca 5000 EUR, me čisto nič ne briga, samo ne potem tu gor hodit jokat (ali pa tudi če, ne pričakovat, da se boš ljudem smilil), če se bo izkazalo, da si ga preplačal. Je pa res še nekaj, zaradi česar pa smo proti "izgleda kot pasemski pes", brez rodovnika.. z nepremišljenimi nakupu pri šteparjih in preprodajalcih, se dejansko podpira produciranje bolnih psov, izkoriščanje psic,.... medtem ko ima vsaj kar se tega tiče, večina pasemskih klubov roko nad tem in take lastnike, ki so malomarni ali izkoriščevalski do psov, načeloma tudi kaznuje (tako ali drugače). Nad tem se pa lahko tudi zamislite.  ;)

So pa izjeme, se strinjam, ampak tu žal nimamo kaj drugega, kot da na to opozarjamo in se skušamo boriti proti temu kakor se le da.

Vidim pa da si eden tistih, ki zagovarjajo kupovanje "ukradenih" stvari in ponaredkov, ker so cenejše - saj res, zakaj bi dajal v trgovini polno ceno za atestirano, po standardih narejeno blago, na katerega dobiš celo garancijo......  ::)




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #337 : 03 Maj 2010, 12:50:57
Vsaki si ustvari svoje mnenje in kupi kar se mu zdi.
samo ne mi pa kvasiti da so nerodovniški dostopnejši, lepo te prosim. Cene na bolhi so tudi do 400€ za nerodovniškega pritlikavčka iz šteparije/puppy millov. Vsaki ki bo dal 400€ naj ima toliko pameti, da se zaveda kaj kupuje. In če bi ta osebek prišparal še mogoče 200-300€ zraven (mislim halooo če ti rata prišparati 400, tudi to nebo problem) in lahko najdeš dejansko rodovniškega kužka ki bo predstavnik svoje pasme.
Aja sori to pa zahteva malo več truda, in tu se večini slovencev neda več časa zgubljati. Valda zakaj pa bi, če ima tam na dosegu roke mladička iz prtljažnika.

Samo ne pol na forume hodit jokati, ko tak pes umre po parih mesecih in zapravi lastnik 1000€ in več pri vetu. Žal poznam veliko takih zgodb in veliko žalostnih koncev.


soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #338 : 03 Maj 2010, 15:19:12
Botticelli očitno poznaš le zgodbe lastnikov psov kupljenih pri preprodajalcih, šteparjih oz. v "trgovinah". Ves čas tolčeš le v eno smer in mečeš vse v en koš. Po tej logiki ste - so tudi vzreditelji za v isti koš, šteparji rodovniških mladičev in tisti, ki si želijo kvalitete in zdravih mladičev  :'(
Žal ne poznam nikogar, ki bi si mladiča kupil v "štacuni" ali preko Bolhe. Poznam pa ljudi, ki so kupili mladiča od znanca, ki ima oz. je imel psičko, jo morda v rodnem obdobju paril enkrat ali dvakrat (tudi z rodovniškim samcem) in po 300 eur prodal mladiče. Žal za nekatere velja še vedno prepričanje, da mora imeti psička vsaj enkrat mladiče in morda parijo ravno iz tega razloga. Mladiči so "pasemski" brez rodovnika. In vsi psi, ki jih poznam nimajo nikakršnih zdravstvenih težav!
Žal nimajo vsi 1000 ali 2000 eur denarja, da si kupijo "rodovniškega" mladiča in potem še plačujejo za vet. A v zadnjem času se mi vedno bolj dozdeva, da so drage pasme ravno tiste, ki imajo največ zdravstvenih težav. Očitno so vzreditelji zavzeli stališče, da tisti, ki ima denar za mladiča, ima tudi za vet.

Mimogrede, tudi za mojega samca sem dobila ponudbo za paritev z nerodovniško samico in ponujeno ceno za enega mladiča, pa sem odklonila. Glede na vse vaše napade, sem pa mogoče res malo čudna  ;)!



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #339 : 03 Maj 2010, 15:34:16
Ne da poznam ampak očitno me taki klicarijo. Ker pol ko nardijo sranje pa pridejo jokati... bruhanje res. Glede na vse oglase je število takih domačih legel zelo malo v primerjavi z številom mladičev, ki izvirajo iz tujih puppy millov.

Jaz ne tolčem nikamor, napisano je bilo da imaš na vseh straneh tako poštene ljudi kot tudi take ki se jim gre za denar. In še enkrat, žal mi ni jasno kako lahko kdo ki pari mešanca prosi 300€ za mladička. lepo te prosim. In potem se še najdejo ljudje ki dejansko plačajo toliko za njega. In kar mi je še najbolj odvratno je to, da taki folk prodaja svojim sorodinikom in znancem mladiče za tako ceno!!! Tudi to poznam. Mladiček kupljen pri znancu, seveda ugodno, le 250€, res lepi ˝maltežan˝. Sam klinc ko je pa zrasel v nekaj, kar maltežanu niti podobno ni. Zakaj??? Ker nerodovniški psi v veliki večini primerov niso tipični predstavniki pasme!!!! Zatorej zaradi mene naj napišejo, prodamo mešančke podobne tej in tej pasmi, za 300 €. Ni pa to ta in ta pasma, ker ni.

Še najbolj pa mi dvigne pritisk ljubiteljska legla, kjer očitno nimajo pojma o pojmu in grejo pariti 1.4 kg yorkija, ki seveda nima rodovnika, ampak tudi če bi ga imel, je čisto premajhen da bi lahko imel vzrejno. In potem ti pridejo z takimi, da imajo svojo psičko tako radi da želijo od nje mladička, itak bodo obdržali eno ostalo pa dali sorodnikom. Bruh, bruh in še enkrat bruh! Višek egoizma.

In koliko od teh vzrediteljev ˝domačih legel˝ nudi svojim kupcem tudi pomoč kasneje? Zakaj pol ti kupci klicarijo nas vzreditelje in prosijo za nasvete? Meni ni problem nikomur pomagati, in vedno z veseljem svetujem glede svoje pasme in pomagam če le vem. Ampak a se ti ne zdi da potemtakem bi morali tudi ti kvazi domači vzreditleji nuditi podporo kupcem - aja sori, to tukaj ni več všteto v ceno :)

Ja žal je veliko tudi pokvarjenih vzrditeljev, še več pa je pokvarjenih šteparjev. Vsak se naj odloči po vesti. Če ti lahko spiš z tem, da kupiš mladička od šteparja in veš da bo mama tega mladička parjena spet naslednjo gonitev in živi v lastnem dreku v kletki, prav. Jaz ne morem in tudi ne morem razumeti ljudi, ki to delajo.
Hej ampak to sem jaz in to je moje mnenje :)


soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #340 : 03 Maj 2010, 16:52:53
Citiraj
[Če ti lahko spiš z tem, da kupiš mladička od šteparja in veš da bo mama tega mladička parjena spet naslednjo gonitev in živi v lastnem dreku v kletki, prav. Jaz ne morem in tudi ne morem razumeti ljudi, ki to delajo. /quote]

Če je to letelo name, ti lahko takoj odgovorim, če si nisi prebrala vseh mojih postov, da imam samca z rodovnikom, ga nisem nikoli parila, kljub vzrejnemu in bla, bla, bla.... CACIB, CAC, CH... in ostalih predznakov, ker mi visijo...., in sem tudi odklonila neuradno paritev!

Želim le povedati, da folk NIMA denarja a si vseeno želi imeti pasemskega psa, ali pa vsaj približno temu podobnega in seveda čim bolj zdravega. Pa ne spet nakladat o zavetiščih, ker tam dobiš vraga in pol, in kdo pa ve v kakšno mrcino bo tisto tam zraslo. 



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #341 : 03 Maj 2010, 16:57:23
Folk nima denarja, da bi kupil rodovniskega psa, pol ko je ta nerodovniski ful bolan, pa za zdravljenje cudezno najdejo tudi dvakrat tolko denarja, kot bi ga dali za potencialno bolj zdravega pasemskega mladica ???

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #342 : 03 Maj 2010, 20:18:19
Navadno zavajanje, od kje vam podatek da je večina nerodovniških psov z zdravstvenimi težavami (ti ki niso od preprodajlcev) ?
ker jih je procentulano dosti več, je jasno da  srečaš  bolanega psa, ampak sam poznam več bolanih rodovniških (sploh z dednimi bolezmi) kot "mešancev". Se pa zavedam da osebna izkušnja nikakor ni dejstvo.

Vzreditelj pa bo jasno zagovarjal svojo vzrejno dovoljenjem navsezadnje mu nerodovniška legla odžirajo del tržnega prostora v smislu postavljanja višjih cen; ironično, da so fušarji  pa rado eni ali ta drugi
Če pa to dellate zgolj iz ljubezni do pasme, zakaj pa ne postavi cene ki je samo vezana na stroške? navsezadnje šteparji ne počnejo tega zaradi izključne želje trpinčenja živali, ampak zaradi trženja

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #343 : 03 Maj 2010, 20:30:19
soli...ne ni letelo na tebe, je bilo rečeno splošno.

davor...nehaj kvasit bedarije, razen če želiš promovirati puppy mille. v tem primeru pa ti predlagam da si ogledaš kakšen filmček z you tuba o tem temi, jih je veliko gor. Cela poanta nerodovniške vzreje je v tem, da velika večina teh psov izhaja iz take masovne vzreje. Pika. mislim da tukaj sploh ne rabimo adaljne debate ali bodo zdravi ali ne.

če želiš ti lahko napišem popoln seznam stroškov ki sem jih imela z psico in njenim leglom. Samo pol mislim da bo prišla cena, za katero je bil prodan mladiček, prenizka. pa če še upoštevaš da psice ne mislim sploh več pariti, in je bil od 5 mladičkov prodan 1 :) ostali so pa ostali v familiji :) hudi biznis ni kaj. in krepko čez 1000€ minusa SAMO za leglo, stroškov z psico ne štejem :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #344 : 03 Maj 2010, 20:49:01
Davor, prosim, če odgovoriš na moje vprašanje. Pričakujem konkreten odgovor, ne rekla kazala varianta.

Hvala.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #345 : 03 Maj 2010, 21:12:34
Navadno zavajanje, od kje vam podatek da je večina nerodovniških psov z zdravstvenimi težavami (ti ki niso od preprodajlcev) ?
ker jih je procentulano dosti več, je jasno da  srečaš  bolanega psa, ampak sam poznam več bolanih rodovniških (sploh z dednimi bolezmi) kot "mešancev". Se pa zavedam da osebna izkušnja nikakor ni dejstvo.

Od kje tebi podatek,  da ni tako? Nimas nobene raziskave, ki bi dokazovala eno ali drugo, torej...? Moje mnenje je, da je med nerodovniskimi vec moznosti za bolanega mladica. V cem se pa razlikuje nerodovnisko leglo neke pasme pri nekem "rejcu" od tistega pri steparju? Razen, da mogoce razglistijo mladice?

btw kalsang se vedno ni docakala tvojega odgovora o svinjarijah z rodovniki, kdo zdaj zavaja?

Jaz samo pravim, da ljudje nimajo 1000€ za rodovniskega mladica, zato jih dajo "samo" 500, ko je pa tega mladica treba vozit okrog veterinarjev in stroski narastejo tudi nad 1000€, se kar naenkrat ta kes najde... ce bi v startu izbrali postenega vzreditelja, bi se tem stroskom najverjetneje izognili. Da ne govorimo o porabljenem casu, zivcih, zalosti in konec koncev tudi nepotrebnem trpljenju mladica.

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #346 : 03 Maj 2010, 21:35:26
Citiraj
Od kje tebi podatek,  da ni tako? Nimas nobene raziskave, ki bi dokazovala eno ali drugo, torej...? 

ti si postavila trditev ne jaz, sklepal sem da si jo tudi zmožna podkrepiti z argumentom. Nikjer nisem zapisal da so nerodovniški psi a priori bolj zdravi, morda po mojih osebni izkušnjah , ampak slednje je stvar posameznika in verjamem , da so naše izkušnje različne. Ampak če že razpolagate toliko z trditvami in dejstvi bi bilo fino videti tud kakšen oprijemljiv kredibilen podatek in ne samo sveta prepičanja Saj drugače ne počnemo nič drugega kot pa prepričujemo že itako prepričane . Ter se zavaja ljudi , ki želijo imeti psa.

Citiraj
Davor, prosim, če odgovoriš na moje vprašanje. Pričakujem konkreten odgovor, ne rekla kazala varianta.
 

mislim,da se ga že podal; govorim o telesnih ocenah izpod mize; psice , ki  dobijo vzrejna, ki to sploh ne bi smele,  paritvene kombinacije brez osnove, pri biglih je prišlo že tako daleč , da je predstavnik , ki je dejansko po standardu vzet kot mešance, ker tako izstopa iz splošne populacije.
Pa da ne bo pomote, nimam nič proti mešancem, vsekakor pa je svinjarija da se papir izrablja zgolj za nabijanje cene približkom pasme. Lljudje še vedno ne uporabljajo rodovnik kot vpogled v prednike legla, ampak kot dokaza kvalitete in statusa, to se je tule popolnoma izrabilo. Potem pa dolgi nosovi, ko dobijo psa ki ni podoben željeni pasmi; z špic nosovi, neravno plečno , prekratkimi ušesi, predolgim repom, čudnim prsnim košem, vendar imajo vsaj kos papirja,
Sklepam , da je pri vseh popularnih pasmah situacija podobna


Tudi se popolnoma strinjam, da je odgovoren vzreditelj, kateremu je motiv pasma in ne denar, daleč najboljša opcija, ampak teh je pri nas zgolj peščica, povpraševanja pa preveč.

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #347 : 03 Maj 2010, 21:44:25
Nisem tega eksplicitno trdila, tako si si ti interpretiral moj post. Sem hotela samo protiargumentirat trditev, da folk nima denarja za ultra drage rodovniske.

Je pa moje mnenje, da imas med nerodovniskimi vec moznosti za pse s podedovanimi boleznimi, ja :) pa vec moznosti, da pes ne bo zgledal tako, kot bi moral, da o karakterju ne govorimo...

battito animale


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #348 : 03 Maj 2010, 22:02:36
Glej v domala vsaki debati strašite bodoče lastnike, da če bodo vzeli / imajo psa brez rodovnika bodo obubožal od ogromnih računov za veterinarja, tu pa tam se še vključi kdo ki je kupil psa na bolhi ali pri lokalnem šteparju in joka da je z psom zgolj pri veterinarju (ker mu že prej ni zdrava pamet delovala ko je šel po psa  na farmo ali na madžarsko), mene kot čisto navadnega nekinologa zanima od kje tale podatek, glede na to da to trditev tako srdito zagovarjate pa "ne rekla, kazala varianta"

tudi me zanima, od kje vam podatek da je večina nerodovniških legel pri nas vezana na šteparje;

dokler se na to ne odgovori, je tule zgolj vprašanje prepričanj "iz glave", ti pa kot vemo nikoli niso kredibilen vir;
pa ne da bi me mnenja motila jih rado preberem, tudi sem prepričan da je botticelli odlična vzrediteljca , rado slišim da yorkiji nimajo takšnih težav, ki jih sam srečujem z bigli; trdim le da ima vsaka stvar dva zorna kota, in večina jih tu predstavlja zgolj enega.
Človek naj ima vpogled v oba preden se odloči kje bo psa vzel, z izjemo šteparjev



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #349 : 03 Maj 2010, 22:10:12
Samo še moje razmišljanje...
Pomembno je razločevati na rodovniški=pasemski, nerodovniški=nepasemski. Dokler se bodo nerodovniški oglaševali kot pasemski ne morem biti tiho. Če pa bodo vsi, ki imajo nerodovniška legla in jih bodo oglaševali kot mešance in NIKJER omenili nobene pasme, katere "bi naj bili" in potencialni lastniki mladičev ne bodo predstavljali kot pradstavnikov neke pasme, četudi so ji na las podobni, in ne bodo s tem ,ko njihov pes naredi kakšno neumno vrgli slabo luč na pasmo, če bodo VSI veterinarji v register ob čipiranju nerodovniške pse upisovali striktno pod mešance ne "na lepe oči" pasemske.. potem me zanima, kolko jih bo še kupovalo mešance za velike denarje in ne bodo imeli še tistih nekaj 100€ za rodovniške

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #350 : 03 Maj 2010, 22:26:14
Zato, ker je groznja z velikimi stroski edini argument, ki cloveka preprica :) ce govoris o ohranjanju pasme, vzreji, standardih itd. si takoj rasist ::) pa rodovnik rabis itak samo za razstave.

Zame je stepar vsak, ki producira pse brez rodovnika in jih prodaja po ceni, ki je visja kot simbolicna... ni vazno, al enkrat al veckrat...

battito animale


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #351 : 03 Maj 2010, 22:59:58
Joj davor, vsakič ko preberemo, kaj napišeš, me razžalosti in razjezi in si rečem, da ne bom odgovarjala in ti dajala neke veljave, ampak resnično, kar počneš je resno zavajanje bodočih lastnikov psa. Mogoče nekoga, ki psa kupuje čisto prvič v življenju, misli dobro, ampak res ne ve, kaj je razlika rodovnik ali nerodovnik.

Bi apelirala na moderatorja teme, da briše tvoje poste, ki napeljujeo na šteparijo, ampak ne smem, ker smo ja sodobna demokratična država, kjer lahko vsak kvasi, kar mu pade na pamet. Zato apeliram nate Davor, da res premisliš kaj in na kak način tukaj pišeš. Žal mi je zate, da imaš očitno izredno slabo izkušnjo pri svojem vzreditelju. Upam, da on/ona tega foruma ne bere, ker s tem posredno blatiš njeno ime. Sem brala tudi druge poste v drugih temah in je eklatantno, da ne veš, kaj početi s svojim lovskim psom in da vse, kar veš o biglih je nek ohlapen opis telesnih, striktno vizualnih lastnosti.  Niti z eno besedo nikjer nisi omenil nič o značaju psov. Veš, eni nimamo psa, da ga gledamo, ga imamo zato, da z njim delamo. Moj mladi pes je vizualno čisto mimo standarda. Ampak verjemi, poznam njegove sestre, brate, polsestre, strice, tete. Hotela sem točno TEGA psa od točno TEH staršev, ki so bili parjeni. Čakalna vrsta je bila za to leglo 17 ljudi.

Ja Davor, malo bo treba pogledati čez plot naše državice ali vsaj svoje pasme. Malo preberi temo o Shapandoesih, nizozemski pasmi. Pasma je bila priznana ne tako dolgo nazajin Nizozemci jo čuvajo z izredno skrbjo. Ena naša slovenska psička (uvožena iz Niz.) je bila parjena zdaj, na Nizozemskem. Paritveno dovoljenje je morala dobiti od nizozemskega kluba in mislim, da so ji celo določili samca. Da ne govorimo o striktnih zdravstvenih testih. Tudi cene pasemskih psov so na Nizozemskem regulirane z nekim okvirjem, ravno zato, da se nadzorujejo tržišče, da se ne dogajajo ekscesi. Veš, eni gremo psa kupiti v tujino in nam na kraj pameti ne pade, da bi rinili k nekim sumljvim 'rejcem'.

Potem primer mojega vzreditelja. Sam je tekmoval v agilityju, bil v francoski reprezentanci. Zdaj tekmuje njegov sin s samcem njihove vzreje (in to izredno uspešno). Ko sem bila na svetovnem in me je kdo vprašal od kje moj mladič, so vsi poznali vzreditelja, tudi iz drugih držav. Zakaj, zato ker ima renome v agilitaškem svetu. Ker je psica njegove vzreje že nekaj let reprezentantka.

Samec, s katerim teče njegov sin, je eden najboljših agilitaških samčkov, kar sem jih videla. Ponudbe za paritve dobiva iz cele Evrope, ampak ga žal ne bo nikoli paril? Zakaj? Zato ker ima kuža podugriz. Pa bi ga lahko mastno prodajal za naskoke, je agilitašem tako vseeno, če imamo malo napačno zobovje. Ampak je rekel, da nikakor ne, ker malo napačno zobovje lahko pri mladičih pomeni recimo, da bi imeli vsi prekratke gobčke, da bi bilo lahko kaj potem narobe z dihalnimi potmi, ker se ne ve, kaj bi podugriz prinesel v naslednji generaciji. IN da te šokiram, imajo pri hiši veliko psov. Pač, to so njegovi stari psi, čez 13 let so eni trije, ki so pač seniorji in se jih ne bo odkrižal. Legla pa ima na leto maskimalno dva. In ne, pri njih to ni biznis, čeprav so skrajno resno pri vzreji in čeprav vzreja že kakih 15 let. Cela hiša je en sam poklon agilitaškim pokalom in ne pokalom lepotnih tekmovanj, če misliš, da vsi, ki imamo rodovnike, sanjamo le o lepotnih tekmovanjih.

Ima pač velik renome in mu na kraj pameti ne pade, da bi paril neprimerne kombinacije ali netestirane pse. Recimo za enega samčka, ki je čisto primeren pes celo za na razstavo, je rekel, da noče pariti, ker ni dober za delo. Pika. Razumeš, lahko bi z njim služil, ampak ker je cilj njegove vzreje psi z trdnim značajem, primerni za delo, mu na kraj pameti ne pride, da bi ga paril.

In še enkrat ponavljam, moj mladič NI po izgledu tipičen predstavnik svoje pasme. Je pa trdnega značaj, idealne konstitucije, zdrav in nasploh točno tak, kot sem vedela, da bo in kot sem hotela, da bi bil. Če gledaš slike njega ali njegove sestre iz prejšnjega legla (ista kombinacija staršev), ju ne moreš ločiti.  In vsi mladiči iz mojega legla so šli v delovne roke po celi Evropi. IN vzreditelju  ni vseeno, kaj bomo iz naših mladičev naredili.

Pa prosim, da ne gledaš na vzreditelje v najslabši možni luči. Vzreditelje, ki so mene zanimali, so taki, ki imajo čakalne vrste iz nekega razloga. Ki imajo velik ugled, ki sami tekmujejo s svojimi psi v agilityju in jim je cilj številka ena, da so mladiči maksimalno zdravi. Ki jih poznajo vsi kolegi v njihovih državah in jim na kraj pameti ne pride, da bi delali neke mutne posle, ker bi s tem blatili sami sebe. Take vzreditelje komot preveriš pri znancih ali prijateljih iz tujine, to pa res ni tako težko v današnjih časih. Verjemi, nismo vsi omejeni in neumni in nepoučeni. Slabih vzrediteljev sploh ne gledamo oziroma jih v osnovi izločimo.

Ja, če pa si nek nepoznavalec, ki nima pojma, kaj se dogaja v njegovi pasmi in imaš rad svojo kuzlco tolk, da bi rad gledal,  kako jo sesa 12 mladičev, jih božal in potem enega obdržal, potem pa itak nimaš nobenega ugleda in nimaš kaj izgubiti. VSEENO ti je, kakšni bodo mladiči, kaj se bo z njimi zgodilo.





kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #352 : 03 Maj 2010, 23:04:32
Davor, argumente, ki jih želiš boš našel v prejšnjih postih te teme. Sem jih kar nekaj naštela in to ne rekla kazala varianta, temveč iz konkretnih izkušenj. Tudi drugi so že pisali o tem. Daj, preberi že enkrat, kar smo pisali v to temo in se nehaj norca delat. Resno pravim. Žal vedno znova pridemo do zaključka, da s tabo nima smisla debatirat, ker v nedogled goniš svojo in ne bereš, kaj pišejo drugi.

In še vedno čakam odgovor na svoje vprašanje. Ker ga ne dobim, sem vse bolj prepričana, da pišeš na pamet, da posplošuješ in da nimaš trdnih argumentov.




Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #353 : 04 Maj 2010, 01:38:39
Citiraj
Veš, eni gremo psa kupiti v tujino in nam na kraj pameti ne pade, da bi rinili k nekim sumljvim 'rejcem'.


Taar, mislim da smo tukajle vsi skupnega mnenja, da obstajajo odgovorni vzreditelji in med slednjimi tudi smatram  vzrediteljico svojega psa, ampak resnično, nekateri greste že v skrajnosti, ki nima stvarne podlage. Razumem, da kot vzreditelj itako drugega mnenja ne moreš biti in se poje brezpogojno glorijo rodovniku, se pojavlja elitizem in s tem označenje za to ali ono vse kar nasprotuje takšnemu stališču (kje točno sem zagovarjal šteparje?) . Pozivanje , k brisanju le teh, dokaj nazorno prikaze določeno smernico razmišljanja, kjer je osnovno pripadništvo nadomestilo zdravo stališče. Me sicer ne preseneča, navsezadnje posegam v skupnost , ki načeloma zastopa ena ter isti stališča, velik del teh so določeni vzreditelji in jim je tudi interes da sveto zagovarjajo svoja prepričanja, me pa dokaj moti da se vedno rado kot del takšne komunikacije srdito poskuša nasprotni tabor diskreditirati z osebnimi opazkami



Seveda, povprečen slovenski lastnik psa, gre po mladiča na Nizozemsko, je v čakalni vrsti za plemenjaka, ter nato tekmuje z psom na mednarodnih razstavah in agilitiju,  seveda je tudi v krogu kinološke smetane, vzame si pa  kredit da si lahko to vse privošči.  Dajte no, ljudje želijo žival, ki je relativno cenovno dostopna, blizu  in izbrane pasme, ter da je leglo in človek ki ga ima OK,  to je to. Vse ostalo je nišna stvar.
Poznam dovolj lastnikov psov takšnih ali drugačnih, tudi tistih ki imajo psa od šteparjev, da lahko postavim to za v dejstvo.
Toliko zavračanja, kljub temu da večina pa še vedno vzame nerodovniškega psa. Zakaj ? ker gre za neuko in zavedeno rajo?

Če bi bili rodovniki tako dostopni kot alternative, te polemike ne bi bilo, in to je to. Razlika med 300 evrov ali 1000 evrov ni tako pavšalna kot bi dali vedeti tule, nemar sem pa edini tule z slovensko plačo :P
Sem postavil tudi vprašanje, zakaj ob tolikšni ljubezni in odgovornosti do vaših pasem , ki jih vzrejate, postavljate tržne cene, tudi ob dejstvu da niste obdavčeni ? (ne vsi , za mojege vzreditelja vem da ne in marsikdo drugi, ampak so cene določenih popularnih pasem pri nas znane)
Kar se pa tiče ostalega, sem rado prebral te tvoje izkušnje iz tujine in  vzreje , ampak ne vem čemu bi bilo to relevantno. Vem, da so drugje po tujini zadeve občutno na boljšem nivojo in milje pred nami, vem da standard ni vse za delovnega psa, poudarjam , da vse ni črno, in je veliko odličnih vzrediteljev z referencami, ampak izključno uporabljaš zgolj ektremno pozitivo, skorajda ideološko, potem pa jaz zavajam...
Ampak resno, potrebno se je spustiti med vrste povprečnega lastnika psa pri nas, in ti ne gredo v tujino po te
Se tudi opravičujem za kakšno hudo kri, ampak tukaj pač ni taktnega načina zagovarjati stališče , ki je ponavadi dimentralno kakšni pripadni skupini, je pa malo zaskrbljujoče, da se v kinologiji pojavlja tako močno pripadništvo in zavračanje, kar je tudi verjetno razlog da ni prav nobenega kolektivnega soglasja in vsak deluje zase, v dejavnosti ki bi morala biti čimbolj transparentna in odprta

V končni fazi je odločitev  stvar posameznika, meni osebno je itako vseeno ali imajo ljudje psa z papirji ali brez dokler za njega odgovorno in z ljubeznijo skrbijo, vsekakor pa razumem zakaj ljudje posegajo po nerodovniških psih, sedaj če to nekaterim pade v zelje, ker ti pa ja niso pasemski kot moje leglo z vzrejnim...ne igra v končni fazi nobene vloge, imaš dobre in slabe v obeh opcijah

Psi brez papirjem so tako validni kot tistimi brez, in ni ne nezakonito niti zame sporno imeti takšno leglo,vsaj če za njega primerno skrbi, vse ostalo je zgolj podajanje žogic pro&contra

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #354 : 04 Maj 2010, 04:35:56

Taar, mislim da smo tukajle vsi skupnega mnenja, da obstajajo odgovorni vzreditelji in med slednjimi tudi smatram  vzrediteljico svojega psa, ampak resnično, nekateri greste že v skrajnosti, ki nima stvarne podlage.

Kakšne podlage nima? Navajala sem izrecno primere, ki jih jaz osebno poznam. Zgolj za ilustracijo, ker vedno znova poudarjaš, da je rodovniško=šteparija. Nerodovniško pa je beseda, ki nima stvarne podlage, ker je nesmisel.

Citiraj
Razumem, da kot vzreditelj itako drugega mnenja ne moreš biti in se poje brezpogojno glorijo rodovniku, se pojavlja elitizem

Nisem noben vzreditelj. Razstavo sem videla od znotraj ene 4x. Dvakrat smo tam tekmovali agility, dvakrat sem šla mladiča socializirat in kupovat priboljške. Imam 9-letno steriliziranko, ki je ne bi parila, tudi če ne bi bila sterilizarana in bi mi ponujali denar v naprej. Mladič bo mogoče, ampak res zgolj hipotetično, mogoče kdaj po kom skakal, pod pogoji:
1. da bo kaj pokazal v agilityju
2. da se bodo zanimali vzreditelji, ki sami tekmujejo v agilityju in se jim bo zdel primeren za njihovo agilitaško psičko
3. da bo on opravil vse obstoječe zdravstvene teste, ki veljajo za to pasmo v svetu, ne zgolj to, kaj je pogoj za vzrejo v Sloveniji
4. da bo seveda prestal vzrejni pregled
5. da bo psička enako zdravstveno pregledana.

Ja, res veliko čejev, ampak samo pod temi pogoji bo deležen kake akcije. Drugače se mi zdi nesmiselno.


O srditem komuniciranju pa raje poglej vse svoje poste nazaj v tej temi. POnavljaš eno in isto, znova in znova. Ne da se ti dopovedati. Ti poskusim napistati nekaj pozitivnih primerov, pa v tem vidiš zgolj elitizem.

Če pa tukaj kak vzreditelj sveto zagovarja svoje stališče, je to pa zato, ker skušajo delati dobro, živijo za svojo pasmo po več desetletij. Poglej, vem za tibetance, da vzreditelji hodijo celo v TIBET gledati izvirne pse in iščejo primerke, ki bodo obogatili pasmo. A misliš, da imajo od tega kak profit? To počno zgolj iz strasti do svoje pasme in verjetno ker želijo pogledati, kako razširiti genetski potencial. In ker jih zanima, kakšni psi so v Tibetu. Ne vem, zakaj se ti zdi to tako nenavadno. Eni pa hodijo v Nepal in Patagonijo na trekinge, drugi poležavat na plaže Tajske. Eni pa gredo po zakontih vasicah iskati izvor svoje pasme. Mislim, res čudno. Če mladi pobje, ki začnejo služiti, na tisoče evrov porabijo za motorje in dodatno opremo svojih avtomobilov, ne zakaj, bi bilo prepovedano in elitno iti v Francijo po psa, katerega vzreditelja si spremljal 5 let. A misliš, da je po petih letih 100 evrov gor ali dol kaj važno? Mimogrede, moj vzreditelj je imel čisto primerno ceno, tako kot velja za pasmo v zahodnih državah. Mi je bilo do zadnjega dne tako in tako neokusno spraševati o ceni in mi je bilo vseeno, kakšna bo.

Citiraj
sem rado prebral te tvoje izkušnje iz tujine in  vzreje , ampak ne vem čemu bi bilo to relevantno. Vem, da so drugje po tujini zadeve občutno na boljšem nivojo in milje pred nami, vem da standard ni vse za delovnega psa, poudarjam , da vse ni črno, in je veliko odličnih vzrediteljev z referencami, ampak izključno uporabljaš zgolj ektremno pozitivo, skorajda ideološko, potem pa jaz zavajam...

Kaj je tu ekstremno pozitivnega bilo? Ja, mojemu vzreditelju je pač pomembno, kaj in kako dela. Mladički so bili vzagajani pragmatično in niso ležali na roza pliških. na vrtu so se tepli kot vsi normalni mladi cucki. Meni se ni zdelo tu nič elitnega, niti posebnega. In ne vem, zakaj bi se otepali dobrih praks iz tujine. Tudi kajenje so prej prepovedali v severnih državah, kot pri nas. Pa so se pri nas do krvi borili proti prepovedi, zdaj pa vse funkcionira, kot da se kadilo nikoli ni po lokalih.

kar se pa tiče cene mladičev, pa so določene odlične delovne pasme,  ki mogoče niso tako privlačne na izgled in zato ne privlačijo množic, smešno poceni. Z rodovnikom. nemški lovski terierji so resnično za smešen denar. Hrvaški ovčarji so za moje pojme resnično prepoceni. Pač ne privlačijo množic, ker so zgolj črni (in še bolje za njih). Tako da res, cena in rodovnik nimajo nobene veze.

Na primer pri moji pasmi nerodovniških ne moreš dobiti, še nikoli nisem slišala, ker enostavno so vzreditelji toliko prisebni in spet niso tako znana pasma, da bi si jo množično želeli. A si se kdaj vprašal, zakaj je moda 'brez rodovnika, ampak pasemski' najbolj razširjena pri najbolj razvpitih pasmah, ki so na TV oglasih in ki jih imajo kvazi-zvezdnice? nekaj pritlikavih pasem (za špelce z torbicami po 200 evrov, za psa pa se ji ne da čakati več kot 2 tedna). V devetdesetih zlatkoti in prinašalci, zdaj bolj berniji. Pa obvezno še psi tipa bul za lokalne mafijozote. Kar poglej na tem forumu v temo Obalnega zavetišča in boš videl enega bulčka  za drugim v zavetišču (ampak nobenega hrvaškega, šetlanskega, pirenejskega ovčarja, niti šapendoja ali markiša).

In ja, pomembno se je spustiti v vrste povprečnega bodočega kupca kužka. In temu je namenjen ta forum. In zato še enkrat apeliram nate, da premisliš, kaj pišeš, da ne boš zavedel kakega od novopečenih kupcev, ki sem pridejo po informacije. Jaz sem prvega psa v vsem svojem daljnem sorodstvu šla kupiti na Madžarsko pred devetimi leti.Nisem pojma od pojma imela. Sem najprej pogledala v salomonca in našla oglase za vse mogoče pasme. Ko sploh še nisem vedela, katero pasmo bi. Ampak že ko sem listala po otročji pasji enciklopediji, sem gledala samo pasme, pri katerih je pisalo učljiv. ker se mi je zdelo samo po sebi umevno, da se psa nekaj uči. In ja, strašno priznati, ampak mislim, da sem poklicala celo na eno od številk v Salamoncu, groza, verjetno tega razvpitega prekupčevalca. Seveda niti pod razno ni imel pasem, pod katerimi je pisalo, da so učljive, mi je ponujal pa zato prinašalce in velike švicarske planšarske pse. No, pa sem nekaj časa kupovala Kinologa in enkrat je bil noter oglas madžarske vzrediteljice za mojo pasmo. Ja, bil je sicer nakup na blef, ampak glede na to, da še v življenju nisem imela psa, niti noben od mojih znancev, sem jo še kar dobro odnesla. pa sem bila zelo povprečen nov kupec in kot študentka z bore malo denarja. Tako da Davro, ne imeti novih kupcev za čisto neumne in omejene.

 Pa še primer dveh familij iz moje ulice.
Pri so premožni in se imajo za zelo visoke. Imajo bokserja, nerodovniškega. Mimoidoči jim je na sprehodu (!!!) ponudil svojo kuzlo, da bi malo imeli mladičke. Vprašali so me za nasvet, ali naj iz te paritve vzamejo samičko ali samčka. Pa sem jim razložila, kaj je to reja mešancev, štepanje, zdravstveni pregledi. In pazi, ob pasmi, ki niti ni tako zdravstveno neoporečna. So rekli okej, ne bomo. No, potem pa se letos njihov oče pohvali mojemu očetu, da so njihovemu mačotu v pesjak pripeljali eno kuzlo in da je veselo naskakoval cel vikend. Oba mešanca seveda. Zdravstveni pregled se začne in konča pri cepljenju stekline verjetno. Ampak v ljubezni je vse dovoljeno, a ne?

Druga družina pa ima punčko, ki si je eno leto želela psa. Mene spraševala, pa sem ji razložila, zakaj ne na bolhi kupovati. Pa so šli res pohvalno, celo v zavetišče na ogled. Všeč ji je bil en srednje velik pes tipa bul, pa sem jim spet (racionalno) odsvetovala. Potem pa so videli oglas, da oddajo mladička pomeranca, sicer brez papirjev, ampak oddajal se je zastonj, ker ga je kupil par in se je izkazalo, da je dekle hudo alergična. Punčki sem dala celo boks za psa, ki ga je moj mladič prerasel in ko so insistirali, da mi plačajo, sem rekla, naj gredo raje za ta denar v malo šolo in zdaj hodijo.

Evo, vidiš, dva primera mešancev (kao rodovniški brez papirjev). VSI PSI ZASLUŽIJO spoštljivo ravnanje, skrbnega lastnika, ampak zgoraj sta dva primera, kako se ponudi dom mešancu, ki se oddaja, in kako se služi z mešancem. Velika razlika. Pa so tisti ta prvi povsem pri denarju, da si kupijo še enega čisto lepo rodovniškega psa, ali dva.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #355 : 04 Maj 2010, 08:16:59
Dokler bodo na bolhi in ostalih oglasnikih oglaševana domača legla ˝nerodovniških čistokrvnih maltežanov˝ ki že za laika ne zgledajo tako kot bi morali. In ko primerjaš s sliko enega dejanskega rodovniškega maltežana - ni primerjave sploh. In samo zato, ker se folku običajno ne da iti več kot par km od doma ali pa bognedaj da zgubijo cel dan da gredo dejansko do vzreditelja in vidijo pse. Maltežane sem dala za priemr, ker pomagam prijateljem, ki vzrejajo maltežančke, in so iz madžarske. Cene hišnega ljubljenčka so tudi 600€ - sedaj pa mi povej a nekdo ki da 400€ za kvazi domače ljubiteljsko leglo in dobi mešančka, namesto da bi dvignil rit in si vzel en dan za nakup psa, ki bo z njim 15 let ? Da ne omenjam da dobi vso podporo tudi za dalje in miljon informacij o negi maltežana . Aja za povrh paše tipičnega predstavnika pasme z super karakterjem navajenega nege...

Moja poanta je v tem, da v teh ne vem kolikih letih so ljudje, ki jih jaz poznam in so kupili psa iz domačega legla ali celo pri šteparjih, to naredili zato, ker so hoteli imeti mladička v roku tedna ali dveh, so kupovali psa za otkora (mislim tukaj se mi itak lasje pokonci postavijo) ali pa so bili enostavno preleni da bi sploh pogledali iza ovinka, kaj šele da bi se kam zapeljali po psa. V nobenem primeru se ni šlo za to, da je denar tako velik faktor. Seveda je fajn dobiti čim cenejšega, ampak glavni razlog za tak nakup je bil vedno drug. Ker čisto vsak bi lahko kupil psa za 600-800€, ok mogoče bi pač šparal par mesecev več. Ampak nobenega psa se ne kupuje iz danes na jutri. ne samo zaradi denarja, ampak je potrebno tudi dejansko razmisliti kaj pes pomeni in da nam bo spremenil življenje. Žal velika večina ljudi ki kupijo mladička iz domačih legel, nima pojma o psu, o skrbi in negi za psa ter tudi tak rejec ne nudi nobene pomoči svojim kupcem - proda psa in tukaj se tudi konča.

To so moje izkušnje v vseh teh letih kinologije, in tudi na podlagi tega zagovarjam svoja stališča.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #356 : 04 Maj 2010, 08:46:48
Če bi bili rodovniki tako dostopni kot alternative, te polemike ne bi bilo, in to je to. Razlika med 300 evrov ali 1000 evrov ni tako pavšalna kot bi dali vedeti tule, nemar sem pa edini tule z slovensko plačo :P
Sem postavil tudi vprašanje, zakaj ob tolikšni ljubezni in odgovornosti do vaših pasem , ki jih vzrejate, postavljate tržne cene, tudi ob dejstvu da niste obdavčeni ? (ne vsi , za mojege vzreditelja vem da ne in marsikdo drugi, ampak so cene določenih popularnih pasem pri nas znane)
zavračanje, kar je tudi verjetno razlog da ni prav nobenega kolektivnega soglasja in vsak deluje zase, v dejavnosti ki bi morala biti čimbolj transparentna in odprta

V končni fazi je odločitev  stvar posameznika, meni osebno je itako vseeno ali imajo ljudje psa z papirji ali brez dokler za njega odgovorno in z ljubeznijo skrbijo, vsekakor pa razumem zakaj ljudje posegajo po nerodovniških psih, sedaj če to nekaterim pade v zelje, ker ti pa ja niso pasemski kot moje leglo z vzrejnim...ne igra v končni fazi nobene vloge, imaš dobre in slabe v obeh opcijah

Psi brez papirjem so tako validni kot tistimi brez, in ni ne nezakonito niti zame sporno imeti takšno leglo,vsaj če za njega primerno skrbi, vse ostalo je zgolj podajanje žogic pro&contra

To z denarjem sem ti kontra-argumentirala ze v prejsnjem postu :) ljudje, ki ne morejo dat vec kot 500€ za psa, ko je ta bolan, najdejo cez 1000€ za njegovo zdravljenje... sploh ni pomembno, lahko bi se mogoce isto zgodilo pri rodovniskem, point je v tem, da se ta vsota zbere, ce se hoce.
Meni v bistvu niti 300€ ni tako malo, torej zakaj bi jih dajala nekomu, ki se ni niti malo potrudil pri leglu?

Ja, vecina tukaj ima slovenske place, pa, glej cudez, marsikdo ima rodovniske pse, ki smo jih placali :) verjetno sem oropala banko...

Jaz ne razumem, zakaj ljudje posegajo po nerodovniskih (pismo, to si zdej se izrazil, kot da je to artikel v trgovini...), ker - ce ti je vseeno, kako pes izgleda, potem ga vzames v zavetiscu, ali iz legla mesanckov in ga dobis prakticno zastonj; ce pa hoces psa, ki naj bi imel nek izgled in karakter, potem vzames rodovniskega, ker pri nerodovniskem ne ves, kaj dobis ven... in ne seveda ne vzames prvega rodovniskega, za katerega najdes oglas na bolhi, ampak se malo pozanimas... internet je razsirjen, informacije so dostopne v vsako vas, ce si vzames vec kot en teden za iskanje, lahko marsikaj izves in ugotovis, kako prit do takega psa, kot si ga zelis in cemu se moras izognit.

Kar se trznih cen tice pa, ti je boticelli hotela razlozit stroske z leglom, pa jih nisi hotel slisat ;) poleg tega bi rekla, da kvecjemu nerodovniski trg postavlja trzne cene; ce je rodovniski mladic neke pasme 700€, nerodovniski pa 400; vzreditelj mi lahko za teh 700€ razlozi, kje jih je porabil (vzrejni pregled, skocnina, zdravstveni testi, rodovnik itd., v koncni fazi vlozen cas v nacrtovanje paritvene kombinacije), kaksne stroske pa je imel tisti z nerodovniskimi? Neprimerno manjse, ampak lahko si privosci postavit tako ceno, ker so njegovi mladici "pasemski", kao.


battito animale


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #357 : 04 Maj 2010, 09:43:18
Davor, preprosto ne razumeš.

Poanta rodovnika je v tem, da lahko preverjaš vse ostalo. To je Taar izpustila, ker je bilo že tolikokrat ponovljeno, da bi moralo biti samoumevno tudi takim, kot si ti. A taki, kot si ti namenoma ignorirate to, kar je najbolj bistven razlog rodovnika.

Vse ostalo je riziko. Ja, tudi nepreverjen rodovnik je riziko, ampak če imaš rodovnik imaš možnost preveriti, če nimaš rodovnika, te možnosti sploh nikakor nimaš.

Kaj ti tu ni jasno? Prosim povej kaj ti ni jasno, pa ti bomo skušali odgovoriti.

Kar se tiče pa cen pa prav tako prosim razmisli kaj ti zahtevaš. To kar bom sedaj napisala nima veze z rodovniki ali "brez rodovnika". Jaz bi tudi rada imela hiško z vrtom nekje na robu gozda. Pa je nimam, ker nimam dovolj denarja.. do takrat se moram zadovoljit s čim skromnejšim.. pa a me mogoče vidiš jokat kako je vse skupaj nefer in kako bi morale biti cene takih sanjskih hišk dostopne mojemu žepu? Pa je mogoče primerjava malo neprimerna, ker streha nad glavo pač je neka osnovno potrebna dobrina, medtem ko imeti psa pač to ni. Ampak veš to je pač moja stvar kaj si želim in ali se bom potrudila ali se bom morala sprijaznit s čim "manjšim".. Ni pa več samo moja stvar, ko npr. skušam prihranit pri avtomobilskih zavorah, kupim ene poceni ponaredke, ki se med zaviranjem polomijo in ubijem nekaj ljudi.

Ampak v teh debatah gre predvsem in izključno za osveščanje.

Če nekdo želi pasemskega psa, ki je tipičen predstavnik svoje pasme - v končni fazi če ne želiš tipičnega predstavnika pasme, je čisto vseeno katerega psa si izbereš, potem naj se pač sprijazni s tem, da ga bo dobil samo če bo naredil temeljito raziskavo, pri kateri mu bo v pomoč rodovnik. In če si nekdo močno želi nekaj, se bo potrudil ta cilj tudi doseči, kar pomeni, da bo počakal par let in nahranil dovolj denarja. Če nekdo želi samo nekaj podobnega neki pasmi, je dovolj mešančkov. Ampak naj se ljudje zavedajo, da ne kupujejo tipičnega predstavnika pasme, ampak riskirajo, da dobijo popolno nasprotje tega, kar pričakujejo.

Kaj kdo s svojim denarjem kupuje, me pa ne zanima. Me pa zanima ko nekdo s svojim denarjem zavestno podpira izkoriščanje psic za reprodukcijo in ko zavestno podpira produciranje bolnih psov.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #358 : 04 Maj 2010, 10:05:13
.. in to velja za vse kupce, tako tiste, ki kupujejo pse brez rodovnikov, kot tiste, ki kupujejo pse z rodovniki, pa ne preverijo.

Bi pa še nekaj dodala. Največji problem je, da takele forume in teme bere zelo malo bodočih kupcev psov. V zadnjem letu me je kar nekaj ljudi vprašalo za nasvet in vsi so bili presenečeni nad razlago, zakaj ne kupovati kar tako na hitro, na bolhi in na kaj morajo biti pozorni. Nihče od teh ljudi ni niti pomislil na vse to, o čemer tu govorimo. Vsi so preprosto rekli, da papirja ne rabijo in da bi pač dali manj denarja za psa brez papirja. Nihče od njih se ni zavedal kaj pomeni pes brez papirja in ko so jim bila pojasnjena ta dejstva, so bili pripravljeni odšteti malo več denarja. Tako da res ni tako velik problem v denarju oz. dostopnosti rodovniških psov, ampak je večji problem v neosveščenosti ljudi.

Tisti, ki si želijo mešančka, ki ni podoben neki pasmi, ga bodo šli pa itak v zavetišče iskat. Zanimivo ane, da se taki, očitni mešančki ne prodajajo na bolhi.



dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #359 : 04 Maj 2010, 10:09:43
prav zabavna tema...
sem pa prepričan da če bi od danes naprej država 100% financirala vse preglede, cepljenja, ultrazvok... ob novem leglu,
cena plemenjakom ostala enaka.

LPD

zanimiva primerjava z neoriginalnimi deli, lani so naredili primerjavo z 20 najbolj aktualnimi nadomestnimi deli...
30% je bilo očitno bolj kvalitetnih ostali so na enakem nivoju kot originalni.