rodovniški/nerodovniški

Yo · 698243

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #360 : 04 Maj 2010, 10:15:33
dmdm, se čisto strinjam (cene so odraz trega - ponudba, povpraševanje), ampak menim da argument za višje cene niso stroški. Stroški so bili navedeni samo zato, da se pokaže, da dober vzeditelj z leglom bolj težko resno zasluži.. je pa res, da če bi država sofinancirala, potem bi celo služili in morda bi celo bile tudi cene malenkost nižje  ;)



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #361 : 04 Maj 2010, 11:31:44
Vsa razlaga Davorju se mi zdi Sizifovo delo.Res se sprašujem če ni v ozadju sam Matoša ,ki se dela norca in na tak način propagira svoje mučenje psičkov.Davor, a se ti res ne zdi ,da po avtocesti samo ti voziš v nasprotno smer klub temu,da ti vsi blendajo,da je tvoje početje napačno?
Me je res groza če pomislim ,kako je lahko nekdo tako zelo neveden prepričan,da vse ve........... >:(



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #362 : 04 Maj 2010, 12:45:13
Taar vprašenje ker si že omenila priljubljene pasme, kako potem razložiš cenovna odstopanja ?
seveda povpraševanje definira ceno, priljubljene pasme ,večja možnost da vzreditelj potegne čim več; nemara pa zato ker veliko več ljudi išče pasmo, se stroški vzreje početverijo ?
Po drugi strani imaš recimo kvalitetne, priznane in manj iskane kraševce za čisto dostopno ceno, zakaj le ? od kod takšna odstopanja v ceni pasem če jo ne definira dobiček?
Vem koliko je moja vzrediteljica zaslužila z leglom če sploh temu lahko rečem zaslužek, vidim za kakšno ceno se prodajajo drugje, navsezadnje  je poln kinolog najav, kam potem gre razlika v ceni kot pa ne vzreditljev žep? med ceno ki sem jo sam plača in povprečno ceno za mojega psa pri nas je 200 /400 evrov razlike,  govorim o registriranih psarnah
Če ima vzreditelj leglo vsako leto, je to določen neobdavčen kapital , in ravno zaradi tega imamo pri nas takšno porast domačih rodovniških legel. Brez da bi sploh omenjal kvaliteto le teh


Na to bi želel odgovore, in ne kaj poćnejo na Nizozemskem in Nepalu (čeravno tudi to rado preberem  :) )

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #363 : 04 Maj 2010, 12:50:59
Na to smo ti že odgovorili. Beri, kar pišemo.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #364 : 04 Maj 2010, 12:55:07
ja da itako odgovorni vzreditelji imajo tako velike stroške vzreje, da  ne  morejo služiti; recimo da nisem tako naiven in to zame ni odgovor, poznam dovolj dobrih vzrediteljev, da vem kakšna je bilanca in  sem jim vzreja tudi splača
V lastno škodo nihče tega ne počne, tole z odgovornimi lastniki je itako edino možno pa še naj bo tako pavšalno opravičevanje za večinsko fušanje z rodovniki



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #365 : 04 Maj 2010, 13:08:01
Zakaj te pa ne moti, da z nerodovniskimi tudi sluzijo? Lahko bi jih dajali za ceno cepljenja in dohranjevanja, kar bi zneslo nekje 150€, recimo...

Ce je point v tem, da mora bit bilanca negativna :)

battito animale


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #366 : 04 Maj 2010, 13:09:00
ja da itako odgovorni vzreditelji imajo tako velike stroške vzreje, da  ne  morejo služiti; recimo da nisem tako naiven in to zame ni odgovor, poznam dovolj dobrih vzrediteljev, da vem kakšna je bilanca in  sem jim vzreja tudi splača
V lastno škodo nihče tega ne počne,



kaj ne poveš  :o?
Sigurno če preračunaš vse stroške ( ne samo neposrednih za leglo ) in ves čas za leglo in psico (ne samo na leglu porabljen) je to zelo ekonomsko neupravičen trud  8).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #367 : 04 Maj 2010, 13:12:07
Davor, a lahko poveš en čisto konkreten primer, odgovornega vzreditelja, kjer po tvojem cena bistveno presega stroške z leglom. Ni treba poimensko. Dovolj je pasma, število mladičev v leglu, potrebni opravljeni veterinarski posegi ipd.

Sicer pa ne glede na to, sem ti na tvoje vprašanje že odgovorila zgoraj. Če kdo prodaja in je kdo pripravljen plačat to nima koga kaj brigat, dokler se psov ne izkorišča in prodaja bolnih mladičev,.. na račun tega. Cena ponudb se formira s ceno povpraševanja. Torej dokler se bodo mladiči prodajali po 10.000 EUR (sedaj res močno pretiravam, zanalašč), očitno obstajajo kupci, ki so pripravljeni toliko plačat. Ko takih kupcev ne bo več, bodi brez skrbi, da bodo tudi cene hitro padle. Vsak, ki mu je za psa ponujen tak denar, pa ga ne sprejme (pustimo ob strani.. recimo da je kupec en odličen bodoč lastnik psa) samo zato, da ne bo kupec preveč plačal, oz. da ne bo kupec plačal nerealne cene, ki presega stroške, ki jih je imel, se pa glede tega odloči sam zase, ampak če se odloči, da bo prodal po ceni, ki jo je nekdo pripravljen plačat, jaz ne vidim tu nič narobe.

Predvsem je pa jasno, da cene niso postavljene tako nerealno, kot sem jo navedla zgoraj, da ne bi bile dosegljive večini ljudi.

Pa kaj ti želiš pravzaprav povedat? A da če si nečesar ne moremo privoščiti tisti moment, ko si zaželimo, je pa prav, da ukrademo, kamenjamo človeka, ki to stvar prodaja, ker je postavil previsoko ceno, kako drugače delamo škodo, ker si ne moremo privoščiti nečesa na pošten način po vnaprej določenih pravilih,.. ali kaj?  ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #368 : 04 Maj 2010, 13:13:48
Oz še drugače- en štepar,ki ima mladiče vsako gonitev od prevdalje pa do evtanazije (ali drugačne oddaje) psice ko ne ostaja več breja ima nedvomno neprimerljivo večji finančni izplen.
En brezveznik,ki parkrat pari na  pamet, brez osnovnih ocen,pregledov in popgojev prvega samca za vogalom pa nekaj večji ali enak kot resen vzreditelj , je pa neupravičen. Pri resnem vzreditelju plačaš namreč tudi moralo in strokovnost, ki je v tem primeru ni

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #369 : 04 Maj 2010, 13:16:32
OK se še ne štejem za vzreditelja, ker sem imela samo 1 leglo in tudi ne načrtujem nobenega v rodu 2 let.

Ampak še enkrat, če imaš recimo doma 4 pse in recimo imaš 1 leglo na leto, in recimo da greš na 10 razstav na leto (štartnine če štejemo enega psa na razstavo + bencin , je to okoli 700-800€ takoj oz več). Hrana za moje 4 kitajce, ki so recimo okoli 5 kg, in pojejo 1 kg mesa na dan v povprečju + ostala hrana (zelenjava, skuta, občasno briekti), je to okoli 150€ za hrano na mesec. Pol smo pri kozmetiki, šamponi, brivniki, kvalitetni glavniki, boxi, ovratnice, povodci, razstavna/grooming miza ... recimo na oko okoli 400-500€ (realno gledano je še večja cifra, ampak ok). Kje so še vsi ostali dodatki kot je obvezni plaščki za zimo ker so pač goli, pa bedarije kot pasje postelje in priboljški :) Kar nanese pri nas bom dala minimalno ceno recimo 200-300€ na leto. aja pozabila sem še letna cepljenja za steklino, za 4 pse krat 35€, se pravi okoli 140€ na leto. Pa drugi repelenti proti zunanjim parazitom, okoli 100€ (pa sem še premalo rekla). No pol pa sploh nebom računala, da se vsak teden opereta vsaj 2 stroja pasjih brisač in posteljc - se pravi voda, elektrika,...

No pa smo nazaj k vetu - hja spadam med ljudi ki testirajo svoje pse kljub temu da ne rabijo :) Računaj, letni pregled za 4 kitajce, vsako leto je potrebno narediti preventivni pregled očk, kar bo okoli 100€ (mislim da je tukaj že vključen v ceno tudi pregled pogačic). Sedaj psica ki je imela mladiče ima opravljena oba obstoječa DNA testa, ki sta nanesla okoli 150€, sedaj če se še foter od ta malih dveh testira in bo ok, potem lahko prišparam okoli 200€, saj ta malih dveh nebom rabila testirati, ker bodo itak clear :) Pol pa še računaj vet stroške kot čiščenje zobnega kamna, ruvanje mlečnega zobka ki ne izpade (cena sedaj je bila 80€, zobni kamen bo okoli 100€).

No to so samo tekoči stroški, ki so mislim da vsi minimum od minimuma, dejansko so vse cifre višje, ampak ok, recimo da vsi psi nimajo takega luxuza :)

Stroške legla sem pa že v eni temi napisala :)
paritev 700€ +
carski rez 400€ (jah žal tako je, tudi to se dogaja da ne gre vse po načrtu)
kotilnica (home made) + podloge + ograja za maldiče + 2 meseca vsak dan 2 pralna stroja rjuh - okoli 400€
mleko za mladiče + hrana - pojma nimam kakšna je bila končna cifra in kolko žakljev briketov je šlo za 5 maldičev, je bilo pa najmanj 200-300€

no sigurno sem pozabila še mnogo stvari, ampak recimo da je to na grobo :) pa naj sešteva tisti ki se mu da :)

PS: ravnokar kupila šotor, da pesjanarji na razstavah ne bodo na soncu ali dečju, ampak se bodo izležavali na stolčkih v šotorčku (126€).


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #370 : 04 Maj 2010, 13:28:18
Aja vidiš to sem pozabila, 5 let vsakodnevnega učenja o pasmi in 5 let vsakodnevnega študiranja različnih predstavnikov in rodovnikov in legel in ... :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #371 : 04 Maj 2010, 13:42:31
Ma dobro, osnovne skrbi za psa (hrana, oprema, cepljenje, zdravje) ne mores lih stet v stroske legla...

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #372 : 04 Maj 2010, 13:51:41
Ste me prehiteli, pa vseeno:

O tem, kako narašča število rodovniških legel pri nas ne bi....Naraslo je število pasem, število legel pa  celo pada...sicer nimam neke statistike, čeprav obstaja, ampak tako od oka smo imeli pred 30 leti precej več rodovniških legel kot zdaj. S tem, da se je število nerodovniških mladičev vsaj podeseterilo.

Pa kaj za vraga nekatere tako zelo žuli zaslužek vzrediteljev? Če imaš srečo, in imaš zdravo leglo in nobenih težav pri porodu, pa če uspeš mladiče pravočasno prodati, potem si vesel in preštevaš zaslužek. zato, ker si ljubitelj in ne računaš stroškov za psico od nakupa do smrti in ker pozabiš zaračunati svoje delo. če bi se šli podjetnike in bi plačevali davek, potem bi morali te stroške upoštevati. In ob predpostavki, da bi bili tako psica (vse svoje življenje) kot mladiči primerno oskrbovani, bi zlahka prikazali izgubo. Seveda se upoštevajo tudi stroški kot so pesjaki, ograje, uničeno pohištvo, polaganje nove trave....O tekmah in razstavah raje ne bi - so pa seveda potrebne, če si hočeš narediti ime in s tem tudi trg za svoje mladiče. Resnično izplača se lahko le pri: zelo dragih pasmah, ki imajo veliko mladičev in zelo kratko življensko dobo (če imaš pse z dolgo življensko dobo psico vzdržuješ po končani vzreji še nadaljnih 8 - 10 let), pa več psic moraš imeti in letno več kot dve legli. Ob tem moraš imeti še trg, ki "požre" tvoj pridelek. Tudi ni za pozabiti - imeti moraš kar nekaj začetnega kapitala - v leglo vložiš par tisočakov preden se ti povrne prvi evrček.

Kakor hitro pa odstopiš od primerne oskrbe, se začne zaslužek zelo hitro povečevati. Pri upoštevanju pravil lahko od psice dobiš realno gledano največ 4 legla, mogoče 5, če ima v leglih malo mladičev in če ji prav nikoli ne privoščiš daljšega odmora. Prav tako tako realno  gledano pa ima večina psic od ljubiteljskih vzrediteljev 1-3 legla v življenju.
Se pa da seveda psico tudi veliko bolje izkoristiti - lahko se iztisne tudi 10+ legel, pa še dodatni bonus - psica je potem tako izmozgana, da je za odpis - pa odpadejo stroški za vzdrževanje nepotrebnih upokojencev. Mladiči največ pojedo med 6 in 8 tednom, pred tem skoraj vse dobijo od psice. Če mladiča prodaš pri 5 - 6 tednih (kot je pri nerodovniških redna praksa), stroškov s prehrano mladičev skoraj nimaš. Pa še delo s čiščenjem mladičkovih kakcev, socializacijo in vzgojo mladičkov si prihraniš. Pri nerodovniških se ti tudi ni treba niti najmanj sekirati kje jih imaš, lahko lazijo po živem dreku, pa ti ne bo nič, saj ti jih ne bo treba niti vzrejnemu pokazat. Itd...



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #373 : 04 Maj 2010, 13:54:00
koliko od tega je pa dejanski pogoj za vzrejo  ? če človek naredi bilanco po vaših pogojih je jasno vedno na škodi, in si verjetno več kot enega legla ne bi mogel privoščiti, brez kakšne hipoteke  :P

Bom pozneje o tem, želel pa bi le odgovor čemu so pri nas takšna odstopanja v ceni med priljubljenimi in nepriljubljemi pasmani, nemara v slednji ni odgovornih lastnikov ? sorodniki imajo hrvaškega ovčarja, zadovoljni, očitno je bilo leglo v dobrih rokah pa so plačali zgolj frakcijo cene , ki jih imajo recimo druge pasme. Vem ,da se boste tule vrteli okoli definicij dobrega vzreditelja, me pa zanima kaj pa potem lovci in ostali delovni psi?

Citiraj
ampak če se odloči, da bo prodal po ceni, ki jo je nekdo pripravljen plačat, jaz ne vidim tu nič naro

je narobe, saj vzrdžuje astronomske cene ponudbe in tako narod prisili  k alternativam. Primerjava na  situacijo pri nas z nepremičninami je samoumevna (vem grdo da toliko posegamo po predmetih za primerjavo ampak denar je denar), zaradi povpraševanja so nabija nerealne cene, ker ni prav nobenega tržnega nadzora in določenih meril, ljudje pa so v prostorski stiski
Vem ,da se tule ne morema strinjati tko da ni smiselno vztrajati, sam si želim da bi prevzela zadevo država, z davkom , prodajnimi pogodbami, nadzorom vzreje, in se bi števila legel z rodovnikom po mojem mnenju za polovico zmanjšalo, Odgovornemu vzreditelju pa tudi ni v interes da fuša ,ali pač?



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #374 : 04 Maj 2010, 13:58:10
Citiraj
[Ampak še enkrat, če imaš recimo doma 4 pse in recimo imaš 1 leglo na leto, in recimo da greš na 10 razstav na leto (štartnine če štejemo enega psa na razstavo + bencin , je to okoli 700-800€ takoj oz več). /quote]

Pozabila si na svoj razstavni kostim, ki mora biti obvezno kupljen v Milanu, 3000 eur  ???

Citiraj
Hrana za moje 4 kitajce, ki so recimo okoli 5 kg, in pojejo 1 kg mesa na dan v povprečju + ostala hrana (zelenjava, skuta, občasno briekti), je to okoli 150€ za hrano na mesec.

Moj ima 30 kg pa poje za 15 kg Hills briketov in počez še pasje mesne konzerve in znese 100 eur.


Po tej logiki je mladič pri vzreditelju z eno psico lahko cenejši, ker nima stroškov še z ostalo pasjo čredo, ki je všteta v ceno enega legla?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #375 : 04 Maj 2010, 14:01:17
Se vedno nisi povedal, zakaj te ne moti, da sluzijo tudi z nerodovniskimi ;)

battito animale


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #376 : 04 Maj 2010, 14:03:04
Ma jaz ne vem, Davor vse kar spet pišeš v svojem zadnjem postu so ti še parkrat napisali na tem forumu... pa res ne bereš sploh odgovorov.

Jaz sem za uvedbo davkov takoj, ko bodo VSI psi - rovodvniški, nerodovniški, mešanci, od šteparjev ali domači,... - čipirani in zavedeni v register. Ter takoj ko se bo uvedno cepljenje za steklino na 3 leta namesto vsako leto (dokazano drži cepivo vsaj 3 leta), kar je samo polnjenje državne blagajne.

Dokler pa bo sistem dovolje izmečke ala Matoša in podobno, pa od mene ne bodo videli niti centa davka na bilokakšno leglo.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #377 : 04 Maj 2010, 14:10:30
Ja Soli :):) Pa v parizu in švedskem :)

Oprosti, moji ne jedo svinjarije kot je Hills, če bi jih hotela hraniti z koruzo bi dobivali polento :) Malo za šalo malo za res.
Kila mesa je v najboljšem primeru 3 € + Orijen ribji briketi.

Stroški so bili navedeni za primerjavo, za vse ki ste pametni da kar boli. To je moj hobi in gre denar za ta hobi iz moje plače - ja tako je, namesto da kupim sebi kostim ali grem jaz na križarjene, gre denar za pse. Pismo smo eni pritegnjeni res, da zabijemo tolko denarja v te cucke :) In še tako smo rpitegnjeni, da jim celo dajemo surovo meso in kuhamo :) Kam gre ta svet :) Meni bi bilo 100x lažje vrčti jim brikete in čao. pa pismo kaj ko mi vest tega ne dopušča.

In ne pasja čreda ni všteta v leglo, dva od tega sta mladička ki sta ostala doma, eden pa je bil kupljen na švedskem namesto kostima za mene v Milanu :):):) :P :P :P Samo klinc vidiš, bi morala še eno leglo iztisnit iz psice in bi z tem plačala za nnovega psa, namesto da je šel za to našparan denar iz plače :)

Pa lep dan, enim res ni pomoči in se mi ne da več. Tisti ki bodo pa brali to bodo pa itak si ustvarili svoje mnenje.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #378 : 04 Maj 2010, 14:18:06
Tudi mi ni jasno, o kakšnih astronomskih cenah se tu govori. zelo solidne mladiče velike večine pasem se da dobiti za ceno pod 800€. Dražje so samo zahtevne pasme (pritlikave in izumetničene....) kjer so tudi stroški višji, pa tiste ekstremno fancy, za katere so hohštaplarji pripravljeni seči globoko v žep, da se lahko bahajo okrog. pri teh zadnjih vzreditelji res pokasirajo nekaj več kot vložijo, vendar: moda se hitro menja, kar se danes splača, se čez dve leti že ne več.
Pa kakor koli že računaš, tudi najdražji mladič, ki se ga da kupiti pri nas ne doseže cene poštene ograje.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #379 : 04 Maj 2010, 14:20:32
Se mi ne da vsega brat... Ampak, ker je botticelli opisala kakšne stroške je imela z rodovniškim leglom bi bilo fajn za primerjavo napisat še kako dela tipičen slovenski štepar :)  Imam psico, ki je bila več let zlorabljena za štepanje mladičev tako, da lahko za primer kar njo dam.

Ok, imaš psico, v tem primeru pitbullko. Kupiš jo za enih 200€ približno, futraš jo itak z najbolj poceni hrano, to te pride enih 10-20€ na mesec glede na to, da poje 8kg briketov mesečno. Če ji daješ pa raje kakšne ostanke od kosila ali pa dobiš ostanke od mesa in kosti pri bližnjem mesarju zastonj pa še toliko bolje, še prišparaš. Glede na končno stanje njenih zob (paradontoza, obrabljeni vsi zobje, polomljenih več, kot polovica) kaj kvalitetnega itak ni nikoli jedla. Imaš leglo že ob prvi gonitvi (tam pri ene 6-7 mesecih), zakaj bi čakal, če lahko že takoj začneš denar služit. Izbereš itak najbolj masivnega samca od kolega, za naskok ne plačaš nič pa še hvališ se lahko potem, kako so mladiči potomci nizkih in širokih staršev, takih tapravih pitbullov. Pasma je znana po tem, da ima številčna legla tako, da manj kot 8 jih v leglu ziher ni bilo. Kotilnice in ostalih zadev itak ne rabiš, sej je dost prostora v kakšni kleti ali pa celo pesjaku. Zdravstveni testi in podobno... Eh sej psica izgleda zdrava, ne rabiš zapravljat denar še za to. Ok, mladički rastejo, za vse itak poskrbi psica, dohranjevat ni treba, sej ima dovolj mleka. To traja enih 5-6 tednov, vmes če že glih vidiš, da so mladiči napihnjeni greš kupit pasto/tablete za razglistit, sej stane samo par €. Potem pa pride cajt, ko dobijo mladiči špičaste mlečne zobe, začnejo mamo grizt, njo boli in se jim umika - aha zdej je pa že skrajni cajt, da grejo od doma. Cepljenje? Eh, to bojo že novi lastniki uredili, zakaj bi sam, če ni treba. Pokasiraš enih 200€ na mladiča, glede na to, da je mama rednose je ziher kak mladič v leglu tudi rednose tako, da ga lahko prodaš za 300€, ker to je pa ja posebna redka barva, ki se jo ne dobi povsod. Če pa pariš z rednose samcem bojo pa itak vsi mladiči v leglu rednose tako, da lahko vse prodaš za 300€. Ajde računaj 300€ x 8 = 2.400€, stroškov si imel za enih 300€ (če računaš še nakup in hrano psice zraven, samo z leglom stroškov praktično ni) , koliko je to potem dobička? Ulala... To se pa splača. Ajde gremo naslednjo gonitev še enkrat parit. S tem, da so naslednja legla lahko še bolj številčna, 10 ali več mladičev, tudi 14 ni nenavadna številka. In tako delaš vsake pol leta oz. pri točno tej dotični psici lahko celo na 4 mesece, ker se goni na tako malo časa. Torej 3 legla na leto, ooooo to pa je enega denarja. Delaš to ene 4 leta, ko pa psica fizično ni več sposobna imet mladičev jo pa itak spustiš nekam v en gozd pa naj se sama znajde, ti od nje nimaš več koristi. Iz nje si že naredil TOLE.

Ta psica je imela srečo, je pristala v zavetišču in smo jo od tam rešili tik pred evtanazijo (le kdo bi hotel posvojit uničeno psico s seski do tal, itak da je evtanazija edina rešitev). Mnoge psice te sreče nimajo, bog ve kje pristanejo, če je nočeš spustit v gozd, ji pa en metek v glavo nameniš, itak  si novo kupiš, mlado, katero boš lahko naprej izkoriščal. Ali pa celo obdržiš eno al pa dve iz prejšnjih legel, še kupit ni treba in spet prišparaš.

Koliko enega truda, ljubezni in navsezandnje tudi denarja je bilo vloženega v to, da ima lahko ta psica zdaj kolikor toliko normalno življenje sploh ne bom govorila. In ja, vsi ki podpirate nerodovniško vzrejo zagovarjate točno tako ravnanje s psicami, ker takih šteparjev je OGROMNO.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #380 : 04 Maj 2010, 14:20:51
.. želel pa bi le odgovor čemu so pri nas takšna odstopanja v ceni med priljubljenimi in nepriljubljemi pasmani,
Pa saj ti je bilo odgovorjeno in to že stokrat. Ponudba/povpraševanje. Veliko jih ima celo srečo, če svoje pse sploh odda, kaj šele proda. Tako pač je.

je narobe, saj vzrdžuje astronomske cene ponudbe in tako narod prisili  k alternativam.
Ja, ampak alternativa je tudi popoln mešanček "iz zavetišča" ali pa ne imeti psa. Zakaj je torej treba podpirat svinjarije?

Primerjava na  situacijo pri nas z nepremičninami je samoumevna (vem grdo da toliko posegamo po predmetih za primerjavo ampak denar je denar), zaradi povpraševanja so nabija nerealne cene, ker ni prav nobenega tržnega nadzora in določenih meril, ljudje pa so v prostorski stiski
Mene nič ne motijo take primerjave in sem tudi sama že pomislila na to, je pa vseeno razlika med nujno potrebnimi dobrinami in "luksuznimi", ne življenjsko potrebnimi dobrinami... ampak ne glede na vse skupaj, dokler očitno se kupuje (tudi nepremičnine), ni prostornih stisk. Ko bodo prostorne stiske take, da se bo nehalo kupovati in prodajati, bodi pa brez skrbi, da bodo tudi cene padle. Je pa res, da nekateri živijo na robu preživetja.. ampak to nima več veze s tem, še manj pa s psi.

Aja, pa še vedno čakam odgovor (Soli, lahko se pridružiš);
Davor, a lahko poveš en čisto konkreten primer, odgovornega vzreditelja, kjer po tvojem cena bistveno presega stroške z leglom. Ni treba poimensko. Dovolj je pasma, število mladičev v leglu, potrebni opravljeni veterinarski posegi ipd.




soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #381 : 04 Maj 2010, 14:27:45
Botticelli, moja povprečna slov. plača je namenjena trem otrokom in psu, ki je enakovreden član familije. Moje življenje se ne vrti le okoli cuckov in "kvalitetne" hrane, raznih šamponov in "hohštaplarskih" razstav, kjer se podmazuje hrvaške in italijanske homo.., da se doseže rezultat, na račun katerega se dviguje cena mladičev  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #382 : 04 Maj 2010, 14:29:08
Ok, mladički rastejo, za vse itak poskrbi psica, dohranjevat ni treba, sej ima dovolj mleka.
.. če ga pa nima, jih pa par pocrka.. nič zato.. naravna selekcija pač.. edina škoda je, ker bomo malo manj zaslužili.

Soli, kaj si pa ti hotela povedat z napisanim v zadnjem odstavku?  ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #383 : 04 Maj 2010, 14:35:42
Ma dobro, osnovne skrbi za psa (hrana, oprema, cepljenje, zdravje) ne mores lih stet v stroske legla...
jaz pa mislim, da moraš- če hočeš imet (ali dokazovat) vzrejo psov kot pridobitno dejavnost moraš štet vse: od nakupa psice vseh stroškov v celem življenju psice in vsako uro,ki jo za oskrbo porabiš. Kot kmetje pri živinoreji . In kot dejansko delajo ti ki štepajo mladiče za denar - seveda nerodovniške. Ker celotna ekonomska računica se izide samo z nerodovniško šteparijo.
Zato psi v proizvodnji mladičev ( puppy mill i kot skrajno ekonomsko uspešen del proizvodnje) nimajo ustrezne hrane in oskrbe in mladiče neprestano- kot zajci ali kokoši  za zakol . In tako tudi končajo,ko jim plodnost pade.
In vsak, ki plača nerodovniškega mladiča to podpira.
Torej- nerodovniški mladiči iz "veselja do opazovanja čudeža življenja" in ostalih "srce parajočih nagibov" se naj samo poklanjajo.
Kdor pa vloži poleg "oh in ah in sploh nagibov" še znanje in stroko se mu pa zato plača. (in rodovnik je obvezni ,ne pa izključni pogoj,ki to dokazuje)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #384 : 04 Maj 2010, 14:40:09
Botticelli, moja povprečna slov. plača je namenjena trem otrokom in psu, ki je enakovreden član familije. Moje življenje se ne vrti le okoli cuckov in "kvalitetne" hrane, raznih šamponov in "hohštaplarskih" razstav, kjer se podmazuje hrvaške in italijanske homo.., da se doseže rezultat, na račun katerega se dviguje cena mladičev  ;)

LOL s tem si vse povedala :D o sebi namrec :)

deteljica ja, ampak stroski vzdrzevanja psa so prisotni tudi, ce nimas psa za vzrejo...


battito animale


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #385 : 04 Maj 2010, 14:40:40
Ja saj pravi, vsak se odloči kam bo dal denar. ti maš pač otroke, eni imamo raje pse. vsaj za enkrat. tretji pa si na tem denarju privoščijo počitnice vsako leto :) še sreča da smo različni.

In ne, za mene razstave niso statusni simbol, spadam med bolj kmečke ljudi, ki imajo razstave v prvi vrsti zato ker se družiji z drugimi ljubitelji pasme :) In ja, vem kakšna svinjarija se dogaja na razsatavh in gre tudi meni na bruhanje. tako da vprašanje kako dolgo bom še sploh sposobna prenašati svinjarijo. ampak ok, recimo da še nekaj časa.

Vidim pa da se je tebi tudi kar nekaj zamerilo, ne moreš pa zaradi tega pljuvati po vsem skupaj. in kot sem že rekla, se nimam za vzreditelja, ker sem imela samo eno leglo in sem šele 5 let v svoji pasmi.

In če ne poznaš pasme nimaš pravice komentirati česar ne veš. Če ne veš kako je glede nege pri kitajcih, pač raje ne komentiraj.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #386 : 04 Maj 2010, 14:43:02
LOL s tem si vse povedala :D o sebi namrec :)

deteljica ja, ampak stroski vzdrzevanja psa so prisotni tudi, ce nimas psa za vzrejo...



Kot rečeno, če bi štela stroške psice v ceno mladičev, potem bi bila cena astronomska :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #387 : 04 Maj 2010, 15:07:52
deteljica ja, ampak stroski vzdrzevanja psa so prisotni tudi, ce nimas psa za vzrejo...


seveda- ampak če ga nimaš za vzrejo (s epravi d an evzrejaš) potem je neumnost ugotavljat koliko kdo ja ali ne zasluži z vzrejo.
Govorimo o tem, da se je za strokovno vzrejo treba ukvarjat s pasmo in seveda tudi vzrejo, kar stanje in zahteva tudi nek talent.

Kdor se ne ukvarja s pasmo naj se tudi z vzrejo ne ukvarja, ker ne more vzrejat kvalitetno. Lahko samo razmnožuje. In vzreja NI razmnoževanje.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #388 : 04 Maj 2010, 15:13:46
Če se greš ljubiteljsko vzrejo, potem stroškov s psico in svojega dela ne upoštevaš. zato se ti tudi zdi, da si z leglom nekaj zaslužil. kar potem itak spet vložiš v pse (ali za opremo ali za take ali drugačne tekme ali za nove pse).
Če pa se vzreja ne šteje za ljubiteljsko ampak je dejavnost, od katere se plačuje davek, potem se upošteva prav vse, tudi celotno oskrbo psice in delo, ki ga vložiš v psico in leglo. Ampak če bi se obračunavalo tako in bi se cene mladičev izračunavale na tej osnovi (+davek), potem bi bili psi res dosegljivi samo "eliti".

Pa še nekaj. Dober vzreditelj z mladiči v leglu tudi dela. Kar požre ogromno časa, ki ni nikjer zaračunan (če nekaj delaš z veseljem, še ne pomeni, da moraš nujno delati brezplačno, ne?) Kar naprej se poudarja zdravstvene težave, ki jih imajo mladiči iz slabe vzreje. Kar zna stati novega lastnika tudi nekaj tisočekov, če ima res smolo. Na ostale težave, ki znajo novemu lastniku življenje še bolj zagreniti kot morebitna bolezen se pa kar pozablja.


soli

  • *
    • Prispevkov: 154
    • Točke: 3
Odgovori #389 : 04 Maj 2010, 15:14:16
Botticelli, nikoli nisem rekla nič čez nobeno posamezno pasmo, niti čez kitajce, niti čez tebe osebno. Ves čas poudarjam, da se dogaja.


Lililt, kaj si hotela povedati? Si lahko natančnejša?