rodovniški/nerodovniški

Yo · 702041

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #570 : 10 Januar 2011, 14:06:47
Da, ampak tak argument je nesmiseln, če bi bilo v tej državi "tako kot mora biti" tudi takšnega pragu revščine ne bi imel. Situacija je pač takšna kot je in pri določenih pasmah je razlika med nerodovniško in rodovniško vzrejo neobstoječa (razen cenovne)
In o tem govorim, sedaj lahko stran za stranjo debatiramo čemu je takoj in kako bi moralo biti , ampka to ne more spremeniti dejstva recimo izrojenih ali trendovskih pasem; kjer ima nepravilen ugriz pes z in brez rodovnika

Ter še enkrat, ve niste povprečen lastnik psa in se nakupa lotite drugače kot se večina raje. sedaj pa spet "če bi narod bral in preverjal rodovnike", ampak žal jih ne, za večino  je rodovnik certifikat ki pomeni da je pes zdrav in da gre za izbrano
 pasmo , potem pa groza ko je pes pri veterinarju ali nikakav. In del tega zavajanja prispevajo po mojem  ravno takšne strani  ki se fiksirajo okoli nerodovnikov na svoje lastnem pragu pa je svinjarija

Čeravno  je resnica ta, da tale vaš  mešanček, približek ali kakor že, torej pes brez znanega izvora še med vsemi dejavniki kar se tiče pasme naredil najmanj škode


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #571 : 10 Januar 2011, 14:17:35
Damayanti, saj v osnovi se strinjam, kot vedno  :) in kot sem napisala, je to itak stvar povsem druge debate, a česar se jaz bojim pri vsem tem je točno to, kar sem izpostavila, namreč da bi določene pasme izumrle, če se jih ne bi malenkost prilagodilo povpraševanju na trgu (seveda ne v škodo negativnih deformacij - psihično nestabilnih psov, ali fizično deformiranih tako, da težko normalno živijo).

Je pa tudi res, da sem na drugi strani mogoče stvari gledala malo preveč z vidika moje pasme, ki samega nagona plena, z vidika dela (če ne govorimo o športni kinologiji), mislim da niti ne potrebuje. Z vidika tega, za kar je bila ustvarjena (zganjanje večje živine in čuvanje..), mora imet stabilen (to naj bi imel pes vsake pasme) in "neustrašen" karakter, to dvoje se pa itak še vedno preverja na vzrejnih.  ;)

Davor, zaradi mene se jim komot dodeli nov smisel, če to ne gre v škodo psu ali ljudem. Stvari se nenehno spreminjajo, v končni fazi se je tudi standard spreminjal do pasem, ki jih poznamo danes (ne pri vseh pasmah samo v negativnem smislu) in kje pa piše, da moramo ostat na eni točki?

Mogoče psi že kje pazijo velike površine,... ampak kaj se pa zgodi, ko (če) dejansko tudi opravijo svojo nalogo? Kdo lahko dejansko še danes nudi čuvajem to, za kar so bili narejeni, brez posledic?
Torej čemu izbrati psa čuvaja, če te danes že lahko vsak toži, ko tvoj pes zgolj opravlja svojo nalogo? Torej pustimo da taki psi izumrejo?  ???

Pa da ne bo pomote, sama se trudim vsaj v enem pogledu in določeni meri prav tako z mojo psico delat to, za kar je bila narejena, čeprav res da v športni različici, ki se je za moje pojme niti ne da enačiti z resnim delom in zato že prej nisem želela, da se to primerja. Da bi jo uporabila za tapravega čuvaja doma pa "ne hvala", dokler me lahko stoži vsak nepovabljen gost, ki bi ga psica opraskala s kremplji, kaj šele ugriznila.  ;)

Enako me pri lovskih psih zanima (tole sprašujem, ker resnično ne vem) koliko od teh, ki dejansko opravijo PNZ, opravi PNZ z nekimi rekviziti in koliko dejansko z živimi živalmi. Koliko psov tistih lovskih pasem, ki so bile narejene za vlečt žive lisice in jazbece iz jazbin, ali se soočit z živim merjascem,  se dejansko na PNZju sooči s temi živimi živalmi? Koliko teh pasem bi danes še obstajalo in kako širok bi bil njihov genetski bazen, če bi bil pogoj za vzrejno da dobro opravijo to soočenje?

Davor, če obstaja en sam vzreditelj določene pasme (pa tudi če ne pri nas v Sloveniji), ki ti lahko proda rodovniškega mladiča ki je plod resnega in odgovornega dela vzreditelja, potem razlika med rodovniško in nerodovniško vzrejo še kako obstaja.  ;)

Pes z rodovnikom nima kaj imet nepravilen ugriz  in če ga ima, nima kaj iskat v rodovniški vzreji - seveda pa še vedno obdrži rodovnik.  ;)

Pa saj to smo itak že predebatiral in smo se strinjal  ::)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #572 : 10 Januar 2011, 14:31:48
TibiQ,kar se goničev tiče,ti lahko povem,da za gonjo drugačnega treninga kot na živo divjo žival ne obstaja.Če hočeš psa naučiti gonje,mora imeti vsaj malo osnove,potem pa preiskus na divjadi.V prvem poiskusu bo redkokateri pes pognal,če pa že bo, bo to zelo kratko.Poleg tega ga moraš naučiti,da goni samo določeno vrsto divjadi.Običajno je to zajec ali lisica,nikakor pa ne srna ali jelen.Učenje na divjem prašiču je prenevarno še za starega izkušenega psa,poleg tega lahko prašič teče izredno dolgo in daleč,kar lahko psa zmede,da se ne zna vrniti nazaj po svoji sledi.Vse to pa dolgo traja,poleg tega moraš biti z živaljo vsaj 2-3x tedensko v lovišču.Če si lovec,ni problemov,če si obsedenec z pasmo je to že malo večji problem,če si navaden smrtnik zvisiš kot posran golob.
Tjaša



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #573 : 10 Januar 2011, 15:30:46
Tjaša, saj to sem si mislila, zato sem pa to izpostavila.  ;) Koliko je pa danes tistih pravih lovcev, ki res še to počnejo ali rabijo počet s psom. Sem res tako daleč od resnice, če rečem, da danes večina teh pasem lahko izumre, če je pogoj za vzrejo preskus na živi divjadi, sploh ko gre za npr. divjega prašiča... pa ne zato, ker psi ne bi bili sposobni opravit teh preizkusov, ampak me prav zanima koliko je takih, ki bi svojega domačega ljubljenčka izpostavili taki nevarnosti samo zato, da bi lahko z njim vzrejali. Zase že vem, da ne bi in vem, da spadam med večino.  ;)

Pa še nekaj je.. ogromno je psov, ki imajo danes še čisto v sebi vse nagone, a so bili ti nagoni, zaradi potrebe po prilagajanju družbi skozi vzgojo tako zatrti, da jih psi niso sposobni izrazit v taki meri, kot bi jih lahko.

Sama se pri svoji psici npr. dostikrat sprašujem, koliko njenih odzivov je posledica mojega zavijanja v vato in preprečevanja neželjenega vedenja, torej posledica vzgoje in koliko je dejansko prirojenega in kakšen pes bi bila v rokah nekoga drugega. Silver fox experiment sicer kaže svoje, a pri niansah, o katerih se sprašujem jaz, mi ne pomaga dosti in je še vedno težko reči koliko se odraža moja vzgoja.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #574 : 10 Januar 2011, 17:08:18
Če ima pes nagon v sebi se ga skozi osnovno  šolanje  in že pri samem preizkusu naravnih zasnov PNZ-ju da lepo videt( in tudi pri ptičarjih je preizkušnja na živo divjad- pa šolanje tudi....  kakšna  ptička mora pa tud dušico spustit, da se pes navadi  na perje  :) v veliki večini gojena razen rac ...zajček pa taprav... lisica pa že itak prej dušo spusti pri goničih ;D... )
Vse nadaljne preizkušnje so pa že šolanje in trud ter delo lastnika.

Je pa res kar je rekla Tjaša... prekleto težko je, če nisi lovec ali ga nimaš direktno v družini v tej smeri šolat.( res velikokrat zvisiš pa ne samo kot posran... ampak kot množično podriskan  golob  :D)
In tudi ko ga izšolaš... (vsaj tisto osnovno in po tistih normativih)... potem to v praksi na terenu izvesti... je čisto nekaj drugega...
In sama šola in tiste nujne preizkušnje  tud približno niso dost.
Določeni " lovci " rabijo  če ne že vsak dan.... občasno da dela- konkretno  ..in to v lovišču.
Moja Dina - tipičen primer.... ona mora na dva do tri mesece obvezno it in delat.... da se prepuca
Drugače je štala... al ga kakšen maček zna naj****( še dobro da rada papca in  se na kavču izležava - mački so pa čez zimo bolj fit.. da ji lahko sp!"%ijo :-9 )  al pa na damču trenira ustavljanje in teroriziranje divjega prasca   ::)( pa je nisem nikoli v kakšno oboro spuščala- njeni predniki so bili baje specialci na pujse)  :-\

Pri ptičarjih  je nekaj časa kazalo ,da bo šel waimaraner...po tej poti v popularnost... Jaz močno upam da ne bo šel in bo ostal izključno pes za izkušene vodnike ptičarjev .
( pa recimo da sama sebe smatran da nekaj vem... ampak za waimija se pa ne smatram dovolj sposobna-  že zaradi karakterja ne - vsaj tistega pravega kakršnega mora taprav waimi imet)
Živi bili pa videli  čez nekaj let..... lepo zgleda na evkanubini reklami  ;)...in sem ter tja se že najdejo....
hudič bo, ko se bodo odločili da njihov je pa tako lep , da mu morajo prek bolhe lubico poiskat.. ali obratno...pol pa da se losajo  mladičev pa po skonto ceni za srebrne lepe kužke...prijazne  k tako lepo gledajo.  :-X
Odvisno kakšnega suckerja bodo našli... oz koliko bo informiran o pasmi

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #575 : 11 Januar 2011, 00:06:01
( pa recimo da sama sebe smatran da nekaj vem... ampak za waimija se pa ne smatram dovolj sposobna-  že zaradi karakterja ne - vsaj tistega pravega kakršnega mora taprav waimi imet)

He, he-bi ti mogla našega predstavit-bi se verjetno zjokala.  ;D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #576 : 11 Januar 2011, 09:46:29
Ne bi se.  ;D  ker imam tak" kaliber" kot je tvoj tud sama ( razlika je le to, da je moj seter). Za lani sem imela že zmenjeno če bi prišli dol, ker smo bili mi potem v zadnji polivici avgusta tudi tam  ;) Sem stalno preverjala mail če slučajno javiš ,da pridete . In se je naš Mate držal kar sva se zmenila in celo prišel...
Sem ti hotela demonstrirat kako "salonc" reagira na taprav teren s konkretnimi fazani..in na strele  v  takem terenu  ;)
Če ti bo letos sreča bolj mila bomo izvedli ;) samo termin mora bit konec avgusta začetek septembra.

Za zjokat mi je bil en Zagrebškii waimi... za katerim je lastnica vsak dan srfala... po suhem...in katerega smo se vsi izogibali . Ni mu upala niti ukaza na prostor ali sedi dat.
čistokrven brez "nepotrebnega papirja" kateri je baje potrata . To bi morala videt :D... sam izgled psa, velik  da sem  najprej mislila da je doga, ukrivljen huje ko banana pa še agresiven. Ampak ;D....lastnica je pa vse vedela o waimijih, sem bila deležna celega predavanja o waimaranerjih in kako so ga morali na psico dajat, da je sina dobil.... ::)
Ne samo za zjokat.... za hara-kiri  :-X

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #577 : 11 Januar 2011, 10:07:06
Jaz se predvsem vedno znova sprašujem, zakaj si ljudje, ki hočejo imet psa izključno samo za druženeje ne kupijo psov družnih pasem? Te so ustvarjene za to. Nimajo "zoprnih" nagonov in lepo sodelujejo s človekom.
Če za neko pasmo ni sploh več dela, potem pač te pasme ni treba več gojit. Če je še delo, samo z malo spremenjenimi zahtevami , potem se pač malo modificira prirojen način dela. Če pa gre za čist drugo uprabo in se niti ne trudi več ohranjat potenciala za namen, pa nima smisla, oz je treb dat tej novi pasmi novo ime in začet z novo vzrejo z novimi vzrejnimi cilji in ne razlagat, da izboljšuješ ali nadaljuješ vzrejo nečesa, kar je nekoč bilo pasma. V čem je poanta se delat da ohranjaš neko pasmo, ki to ni več? Oz samo še na zunaj zgleda malo podobna bivši pasmi?

Naj bodo pasme v celoti z zunanjostjo in notranjostjo za tiste, ki to hočejo. Kdor noče naj vzame drugo pasmo. Pasem je ko dreka, Ni razloga rint z glavo skozi zid.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #578 : 11 Januar 2011, 10:28:19
Citiraj
čistokrven brez "nepotrebnega papirja" kateri je baje potrata

kaj ima rodovnik z vzgojo in socializacijo psa ?

Sicer pa koliko (malega) sem prebral o waimaranerjih; dosti lastnikov simulira lov z vabami; dejansko je težave predvsem z goniči, krvno sled se recimo da tud trenirati

Citiraj
Davor, zaradi mene se jim komot dodeli nov smisel, če to ne gre v škodo psu ali ljudem.

Potem več ni potrebe za to pasmo  (čeprav entuzijasti se vedno najdejo sploh dandanes), odvisno od potreb lastnika, res pa je da se da določene nagone usmeriti tudi drugače (primer razni ovčarji)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #579 : 11 Januar 2011, 10:52:23
kaj ima rodovnik z vzgojo in socializacijo psa ?


Citiraj
sam izgled psa, velik  da sem  najprej mislila da je doga, ukrivljen huje ko banana pa še agresiven.

a se ti zdi da me je vzgoja in socializacija zmotila? :)

waimaraner  :)

Citiraj
OBNAŠANJE IN ZNAČAJ: Vsestransko uporaben, lahko vodljiv, značajsko trden in strasten lovski pes s sistematičnim in zanesljivim iskanjem, čeprav ne pretirano temperamenten. Opazno kvaliteten nos. Oster na divjad in roparice, tudi do ljudi, vendar ne agresiven. Očitna nagnjenost za delo po strelu.
Citiraj
IZKLJUČITVENE HIBE:
- Povsem netipičen - premočan ali prelahek.
- Popolnoma nesorazmeren..
- Popolnoma netipičen lobanjski del, npr. kot pri buldogu.
- Obrazni del: popolnoma netipičen, npr. upognjen  (konkaven) nosni greben.
- Čeljusti in zobje: predgrizavost, podgrizavost, več manjkajočih zob kot dovoljeno.
- Oči: entropium, ektropium.
- Uhlja: popolnoma netipična, npr. pokončna.
- Izrazito močna podgrlina.
- Hrbet: močno uleknjen ali močno krapji hrbet. Močna nadgrajenost.
- Prsa, trebuh: izrazito sodčast ali nepravilno grajen prsni koš.
- Noge rahitične ali nepravilno grajene.
- Kronična ohromelost.
- Očitno prizadeto gibanje.
- Nepravilnosti v strukturi kože in defekti.
- Delna ali popolna izguba dlake.
- Druge barve dlake kot siva. Izrazit rjav ožig. Bele oznake, razen po prsih in šapah.
- Večja odstopanja od velikosti (očitno prevelik ali premajhen)
- Druge deformacije. Bolezni, ki se podedujejo, npr. epilepsija.
- Značajske hibe, npr. plahost.

" čistokrven brez papirjev"...... zakaj le? a ne  ;)

pa ne bi me niti motil... če ne bi

Citiraj
sem bila deležna celega predavanja o waimaranerjih in kako so ga morali na psico dajat, da je sina dobil.


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #580 : 11 Januar 2011, 11:05:18
No, zase lahko rečem, da mi je "moja pasma" všeč kot celota, oz. pravzaprav predvsem zaradi karakterja (dokler nisem spoznala v živo par predstavnikov pasme, mi ti psi vizualno sploh niso padli v oči).

Mogoče je še nekaj stvari v karakterju te pasme, ki jih sama npr. še nisem sposobna upravljati na vse načine (npr. samo z avtoriteto), pa se tega pred nakupom niti nisem zavedala, ampak za teh nekaj malenkosti meni povsem zadošča povodec, pa je stvar rešena. Vse ostalo, vključno z malo in včasih veliko svojeglavosti, mi je pri pasmi všeč in morda se bom do drugega psa te pasme celo naučila tudi tistih drugačnih načinov vodenja psa, da bo sobivanje z njim še lepše kot je že itak - mogoče bo dovolj že drugačen pristop do mladiča. Ampak to bi bilo verjetno potem pa že čisto preveč dolgočasno  :D

To je en odgovor zakaj si ljudje, ki hočejo imet psa mogoče predvsem (ne izključno) za druženje, ne kupijo psov drugih pasem. Namreč zadnje kar jaz rabim doma, je čuvaj, a ravno čuječnost npr. je tisto, kar moram vzeti v zakup (pa sploh ni tako težko) in se jasno potrudit da jo kontroliram ali se jo naučim kontrolirat oz. usmerjat, če želim vse ostalo, kar mi je všeč - popolnosti pa itak ni.  ;) So pa seveda žal odgovori povečini drugačni; .. ker jim je pes vizualno všeč, ker jim je pes določene pasme statusni simbol,...........

Ne glede na moj odgovor, ker jaz pri "moji" pasmi ne bi spreminjala popolnoma nič, niti tisto ne, kar ni najbolj prijetno zame v tem trenutku, pa razumem, zakaj se želi pasmo "omehčat" - ker če se je ne bo, bo zelo verjetno povpraševanje, ker je ne bodo več želeli ljudje, ki niso tako kot jaz, pripravljeni vzet stvari v zakup in kompenzirat, tako majhno, da bo pasma izumrla. In v tem primeru se sama rajši zadovoljim z mehkejšo različico, kot pa da vsega tistega, kar mi je všeč pri tej pasmi, sploh ni nikjer več. Ali se pri tem pasma imenuje drugače ali ne, mi je pa popolnoma vseeno.  ;)

Glede ostalega se sicer strinjam, predvsem mi je všeč ideja, da se da pasmi naprimer novo ime, v kolikor se gre spreminjat neke bistvene (karakterne in fizične) značilnosti pasme.  ;)



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #581 : 11 Januar 2011, 11:16:05
deteljica,niso vsem ljudem všeč samo družni psi.Moja prva,večna in edina ljubezen so Basset houndi.Odgovarja mi njihov karakter,njihov izgled,njihova samostojnost in trma,dobrovoljnost in še bi lahko naštevali.Prav tako imam rada in so mi všeč vsi preostali goniči.Z vsemi dobrimi in slabimi lastnostmi.Ne vidim se v družbi ovčarjev,terierjev,družnih psov,špicev.Sto ljudi sto čudi.
Polovica od teh pasem se dandanes ne uporablja več v svoje prvotne namene-ali naj zaradi drugačnega načina življenja ljudi dandanes vse te pasme izumrejo?Ne vidim razloga.
Tjaša



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #582 : 11 Januar 2011, 12:15:50
ljudje radi zvonijo po toči :D

resnični razlog ...vsaj pomoje je to, da  velika večina, se odloči  za pasmo na podlagi izgleda - najprej. Tudi jaz pri prvem psu... nobena izjema nisem.
 pa sem se pozanimala o karakterju....  in tudi imela točno tako predstavo kakor so mi ga  drugi predstavili...očitno so mi ga napačni predstavljali... ali imajo pa res vsi tisti, ki so mi ga predstavljali tako mile pse  ::) ( kar danes ne verjamem)
Potem pa ... vsaj v mojem primeru...  tja do pubertete je bil točno tak kot so ga opisovali...potem se je šele veselica začela.

Sledi pa to... kar ima vsak v svoji glavi kakšen  mora njegov pes bit...
Pa se gremo  vzgoje in falimo pa se gremo prevzgoje in potem ugotovimo  iz prakse kaj  imamo doma ;) se spopadeš  in vstrajaš .. nekateri pa tudi obupajo... spet tretji  pa sploh še bolj falijo ker niso iz tapravega testa in niso kompatibilni s karakterjem svojega psa...
 še vedno pa... zato tudi zagovarjam... če tudi ravno ga imaš za kavč peglat... nekaj ga je treba naučit in ga vzgojit... in ko se pojavijo določeni izpadi... vsaj veš  kam se obrnit na koga in koga kaj vprašat ali se pozanimat in kakšen konkreten nasvet dobit.
Jaz sem  Damčev rodovnik "ponucala"... če mi že ravno  sama vzrediteljica ni znala pomagat pri vzgoji mi je pa  vzrediteljica njegovega starega očeta  veliko veliko dobrih in konkretnih  nasvetov dala.

 Kupujemo z očmi  :)
No pa saj za druge stvari tudi... ni lepšega kot temen poden...potem v praksi se šele izkaže kaj pravzaprav temen poden je ko ga dvakrat na dan drgneš ... ali pa temen avto... lep in coolski...  v praksi v takem vremenu- prav nič  coolski ker je nonstop usran  ali  pa poleti v vročini.. takrat se pa po glavi tolčeš
 taki smo :D



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #583 : 11 Januar 2011, 13:34:25
Jaz se predvsem vedno znova sprašujem, zakaj si ljudje, ki hočejo imet psa izključno samo za druženeje ne kupijo psov družnih pasem? Te so ustvarjene za to. Nimajo "zoprnih" nagonov in lepo sodelujejo s človekom.


Se strinjam z napisanim oz. vsaj s pristopom, ki bi moral biti prisoten ob izbiri pasme.
Glede karakterjev sam vidim problem tudi v nepoznavanju karakterja drugih pasem (ne tistega na papirju). Treba je videt, poznat več psov iste pasme, da se lahko pride, do nekih sklepov.
Najbolj smešne pa so hvale o pasmi tistih, ki so se v življenju srečali samo s  svojo in o drugih psih sploh ne znajo diskutirat.................na ša pasma je najboljša, vsi drugi so daleč od tega kar želimo smo si želeli ::) ; recimo pravega "velikega" psa  :). In takšnih je OGROMNO. Če malo pokarekiram, starejši prisegajo na NO "look", mlajši pa na buly "look".........da se bo kakšen na ulici za nami tudi ozrl, tako kot za črnim mercedesom ali pa "največjim" terencom  ;)..........pa čeprav znamo parkirat samo tako, da ustavimo in prižgemo vse štiri smernike :-\
Ja, takšni pač smo.........in če se tega vsaj malo zavedamo; počasi gre na bolje 8)

TibiQ, kaj pa manjše različice pasme........kaj pa pri njih ni "po mojem" okusu?..........Bom ravno tako zadovoljen če odgovora ne bo ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #584 : 11 Januar 2011, 13:37:55
Verjetno res D., v večini primerov, ampak meni veliki šnavcerji resnično niso "potegnil" dokler sem jih poznala samo od daleč, je pa res, da imajo podoben (oz. tak, ki bi ga tudi izbrala) karakter tudi flandrijci in pri izbiri med tema dvema pasmama, pa pri meni že potem prevlada tudi izgled (pa mogoče še to pravim malo pristransko, ker danes mi je VŠ tudi po izgledu postal krasen pes) ;)

Ampak dejansko, če bi izbirala na podlagi 1. izgled, 2. karakter, bi pa sigurno začela pri briardih in potem nadaljevala seznam, na katerem bi se znašli od doge, hrtov vseh vrst, tja do škotskega terierja, pa kitajskega golega,..  ::)

Pidog, ker si se "vrinil" z odgovorom, sedaj še dodatno modro označen odgovor tebi - ne vem od kje ti ideja, da nisem za manjše pse. Pravzaprav če bi imela možnost sedajle imet še enega, bi se zelo verjetno odločila za škota (škotskega terierja da ne bo pomote  ;) ) - kar se tiče manjših različic pasme (šnavcer) je pa žal tako, da je karakter popolnoma neprimerljiv.  ;)

Se mi je pa zdelo, da bomo skrenili s teme, ampak k temule bi vseeno še dodala, da je velik del krivde za napačne predstave o karakterju psa ali o tem, kakšnega psa so sploh dobili, na strani lastnikov, ki s(m)o itak tako ali drugače pristranski (kot si napisala, odvisno od postavljenih kriterijev kakšen naj bi dober pes bil, tudi odvisno za kaj ga uporabljaš in kje z njim živiš = strpnost okolja do psov določenih pasem,..) in vzrediteljev,... ki jasno da hočejo prodat mladiče in bolj izpostavljajo prednosti in manj slabosti - odvisno pač s kom imajo opravka (družino z malo izkušnjami ali človekom z veliko izkušnjami, ki rabi dobrega delavnega psa) - razen če gre za tiste res prave vzreditelje, ki pse rajši doma obdržijo, kot pa da jih dajo nekam, kamor tak pes ne sodi. In na drugi strani velik del odgovornosti, ko si nekdo postavi "previsoke" kriterije ali ima napačna pričakovanja, nosijo tudi vsi tisti, ki dejansko izpostavljajo samo vse najboljše lastnosti svojih psov, slabosti pa zamolčijo, čeprav jih tudi tisti psi vsekakor imajo, poleg vsega ne znajo ločit med specifikami pasem in le te upoštevat, sploh pri podajanju svojih kritik,... in seveda razne pravljice o "lesijih", "činčih", "dalmatincih",.. hvala bogu za eno malo bolj realno o "marliju"  ::) :D



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #585 : 11 Januar 2011, 13:56:26
Ja, Marley zna dati kar dobro predstavo :D Ob gledanju sem ves čas kimala in se smejala podobnostim...
Ko vsaj ne bi vsi labradorcev "prodajali" kot odličnih psov za začetnike, je zelo odvisno od karakterja, vzreditelja in seveda lastnika. Tu je tudi prednost pri izbiri rodovniškega psa - primeren karakter in pomoč vzreditelja pri izbiri mladiča. Mi smo prejšnjega izbrali po "stari logiki" - živahen mladič, ki sam pride do tebe itd. Pa karakterno še zdaleč ni bil najlažji zame; dominanten in zahteven pes, s svojo pametjo ::) Ampak sva se uskladila, na srečo. Bi pa sedaj k marsičemu drugače pristopila in tudi nameravam. Ravno zadnjič sem bila vmešana v pogovor ene družine, ki so se odločali za psa. In kaj so jim takoj predlagali, ja labradorca, kar tako na pamet, ker to je pa pes za vse ::) >:(
Pa še to, sem imela do sedaj samo nerodovniške pse in nikoli nobenih zdravstvenih problemov, blazna sreča ali pa tudi ne. Ni bil pa nobeden iz planiranega - načrtnega legla,niti kvazi čistokrvni, ampak nesrečni slučaji, slab nadzor nad psicami :-\ Cepljeni, socializirani in oddani za simbolično ceno kritja stroškov. vendar nikakor ne obžalujem, da sem jih izbrala, zame so bili popolni  :-* ;)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #586 : 11 Januar 2011, 14:08:15
Citiraj
, kaj pa manjše različice pasme......

Tako na oko se mi zdi zanimiva ena stvar, sodeč po društvih in forumih; recimo , da večji del moških izbira raje manjše ali srednje pasme; kot pa ženske vsaj večji del bolj dominantne in večje pse; kot je izjavila ena uporabnica tule, da sama želi psa z karakterjem, mora biti tisti pravi pes in ne carta
Koliko sklepov bi človek lahko tule potegnil, pa je raje tiho :P

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #587 : 11 Januar 2011, 14:13:15
Ooo damayanti, se moramo nujno zmeniti za letos. Samo boš morala obljubiti,da ne boš na forum pisala, kako razštelana psa imam.  :-[

Glede "tapravih" weimov-pošteno povem,da ga niti slučajno ne bi mogla obvladovati in si ga ne bi omislila za noben denar (našega še mačke doma nabutajo, ko so na volji).
Zato smo si pač izbrali polentastega italijana.



 



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #588 : 11 Januar 2011, 15:01:56
.. bolj dominantne in večje pse
Ne moreš si mislit, koliko malih dominantnih mrcin poznam in koliko velikih, nedominantnih.

Karakteren pes pa tudi ne pomeni nujno dominanten  ;) :P

Moja npr. je zelo zelo zelo karakterna.. dominantna pa samo toliko, kot je nepodredljiva v smislu, da se vedno umakne, a z dvignjenim repom  ;)



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #589 : 11 Januar 2011, 15:10:53
Ooo damayanti, se moramo nujno zmeniti za letos. Samo boš morala obljubiti,da ne boš na forum pisala, kako razštelana psa imam.  :-[

Glede "tapravih" weimov-pošteno povem,da ga niti slučajno ne bi mogla obvladovati in si ga ne bi omislila za noben denar (našega še mačke doma nabutajo, ko so na volji).
Zato smo si pač izbrali polentastega italijana.

Sory samo tvoj pa ( po slikah sodeč) tud malo ni razštelan...  lahko  ga kar nehaš  poniževat .. a je prav  :P
 je waimi ;D... tud če ga mački naklofajo...  mačke so resne zveri :D... tukej ni debate ... tudi naša cat-kilerka je letos ( celo na mojo šokiranost)  rikvercala pred eno mačko in to sploh ne veliko ;)

pa bi si upala skoraj da trdit da večji woosy kot je naš ni... naš upa samo brenčat pred kakšnim mini  samcem pod  10 kg .. če bi pa tist tamal proti njemu stopil
 bi bilo pa  konec nastopaštva...
polentarski karakter  poznamo :D :D ( tipični alo-alo Captain Alberto Bertorelli...  bjutiful lajda in brejva di armi... ko pa zagusti pa" gas v luknjo")

. hvala bogu za eno malo bolj realno o "marliju"  ::) :D

Marly je bil taprav  :D

Tako na oko se mi zdi zanimiva ena stvar, sodeč po društvih in forumih; recimo , da večji del moških izbira raje manjše ali srednje pasme; kot pa ženske vsaj večji del bolj dominantne in večje pse; kot je izjavila ena uporabnica tule, da sama želi psa z karakterjem, mora biti tisti pravi pes in ne carta
Koliko sklepov bi človek lahko tule potegnil, pa je raje tiho :P

Sklepov že sklepov samo si jih narobe predstavljaš ;)
Tamali so velikokrat bolj dominantni in tečni ter manj prilagodljivi.... tako nekako kot desci- poznam ene par primerkov - majhen, tečen, glasen, ofračen(  verjetno zakompleksan)  ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #590 : 11 Januar 2011, 15:32:52
Temu se reče "kompleks majhnih": tako majhni psi, kot tudi majhni moški, so pogosto sitnobe. Resno. Dajmo ugibat kdo iz te debate bi to lahko bil  :P :D
Izjeme pa so vedno prisotne - govorim na splošno.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #591 : 11 Januar 2011, 19:41:53
Citiraj
Ne moreš si mislit, koliko malih dominantnih mrcin poznam in koliko velikih, nedominantnih.

bolj sem ciljal na izražanje moči; pač za malo zverjo gre to težje; zadeva je logična če pomisliš na spremembe v družbi

Citiraj
tako majhni psi, kot tudi majhni moški, so pogosto sitnobe. 

Torej majhen moški doma zato pa veliki pes ? ;)


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #592 : 11 Januar 2011, 19:54:01
Mislim, da imajo ta problem prevsem moški, Davor  :P Manjši, kot je, večjega ali bolj "nevarnega" psa ima. Ja, dvoumno je mišljeno ;)


tjassi

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #593 : 14 Januar 2011, 13:56:10
Lp. mene pa zanima. če kdo ve kje je možno kupiti kakšno čivaviko?? ne rabi bit rodovniška? res si jo že želim dobrih 5 let.vendar starši niso nikoli uresničli te želje.. zato mi ni važno če je rodovniška samo da je zdrava in prikupna.ter seveda zmerna cena saj se že šolam.... prosim za odgovore in hvala...  :)

tjassi


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #594 : 14 Januar 2011, 14:11:19
Ti si ziher bolj debilne sorte a?



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #595 : 14 Januar 2011, 14:21:40
Kupi si plišastega psa. Se mi zdi, da je za tebe najboljša izbira. Ne laja, ne rabiš ga peljat na daljši sprehod, ni bolan, . . .  ::)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #596 : 14 Januar 2011, 14:23:00
Ti si ziher bolj debilne sorte a?
:D :D :D
Počasi bo marsikdo razumel, zakaj sem jaz s veseljem po forumih včasih neposredno nesramna, brez želje po izobraževanju takih,ki postavljajo stotisoč in prvič isto bedasto vprašanje , po možnosti v temi kjer je bilo govora o tem na xy straneh  :)
Ja najprej sem ustvaril nebo in zemljo...... stoinpetmiljardotič......  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #597 : 14 Januar 2011, 14:26:32
Tjassi, si v osnovni ali srednji šoli?

Pa so starši seznanjeni s tem, da boš kupila čivavo? Koliko si pa kaj seznanjen/a s to pasmo? Nerodovniške čivave pač ne obstajajo. V Ljubljani je ta vikend razstava (2 dni). Če imaš čas, pojdi pogledat; tam boš srečala vzreditelje in lastnike.




tjassi

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #598 : 14 Januar 2011, 14:31:13
srednja šola... izredno izobraževanje... ne stanujem več pri starših...samo vprašala sem vas in sem prosila za lep odgovor.. ne za nesramne odgovore... bom šla pogledat na rastavo...hvala

tjassi


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #599 : 14 Januar 2011, 14:36:38
srednja šola... izredno izobraževanje... ne stanujem več pri starših...samo vprašala sem vas in sem prosila za lep odgovor.. ne za nesramne odgovore... bom šla pogledat na rastavo...hvala

Če nimaš denarja za rodovniškega psa, kako ga boš imela za veterinarja, hrano, šolanje, opremo, oskrbo psa??? Ne moreš imeti psa, če nimaš dovolj denarja za veterinarja. Nikol ne veš kaj se lahko psu zgodi, mogoče je zdrav, pa ga napade drug pes (nikomur ne želim tega, ampak gledat morš vse možnosti). Mogoče je čivava majhen pes, vendar so lahko vseeno stroški veliki. ;) Pus tega ne morš pri mladiču rečt, če bo ko odrate zdrav in brez alergij. Te se lahko pokažejo tudi tekom življenja.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."