Treibbal

n+n · 20323

*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #30 : 19 Januar 2010, 14:50:02
Oo  :o Tole je pa res zanimivo....  8)
Semm prepozno videla, in zdaj b hoferju nimajo več teh žog? Kje se jih pa še drugje dobi?  :)



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 19 Januar 2010, 16:08:37
najbolje da greš kar pogledati. Vem da so jih imeli tudi v Lidlu, ampak dvomim da jih imajo še. Drugače se jih pa po večini dobi v vseh trgovinah, kjer imajo tudi športno opremo.

Jaz sem pa našla še par začetniških filmčkov, če bo komu kaj v pomoč
http://www.youtube.com/watch?v=-ZCbZKXRExo
http://www.youtube.com/watch?v=uIkwiDmmkRw


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 20 Januar 2010, 08:30:28
Ninči super! Po eni strani je takole učenje super za samokontrolo in kontrolirano usmerjanje žoge proti neki točki, po drugi strani si pa jaz kar ne upam poskusiti, ker bi Jazz ob prisotnosti hrane pomojem takoj izgubila tisti "drive", ki ga ima ko je v igri samo žoga. No, sicer tu nimam kaj izgubit in bom kar poskusila, pa če ne bo šlo, še vedno lahko naprej brezglavo kotali žogo brez prisotnosti hrane  ;D



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 20 Januar 2010, 11:28:45
Se mi zdi da je tole tudi praktično, da se psa nauči, da se žogo premika tako, da se jo potiska z gobce in telesom, ne pa da se grize vanjo :)


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #34 : 20 Januar 2010, 16:52:51
Uu a to je šport?! hehe, jaz sem pa mislila, da je pač samo ena vrsta zaposlitve oz. igre in nisem vedela, da obstajajo prav pravila oz. da ni bila to samo zamisel neke osebe..mi je vzrediteljica poslala slike, ko en od njenih kooikrov zganja v gol žoge :)

Tole bom tudi jaz definitivno poskusila z novo članico, ko bo dovolj velika..Me je čisto navdušilo, zgleda zabavno :D ::)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #35 : 27 December 2010, 20:38:18
Če koga zanima bodo imeli v Hoferju od 3. 1. 2011 žoge za gimnastiko za 7€ :)

http://hofer.si/si/html/offers/2867_19691.htm (upam, da je taprav link)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #36 : 28 December 2010, 11:50:54
Wiii, spet bo fešta  :o  Lanske zaloge so nam že zdavnaj pošle  ::)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #37 : 29 December 2010, 09:17:07
Eno neumno vprasanje.. Kje pa imate soravljene zoge med casom, ko niso v uporabi?  :-[ Moja soba je nazalost premajhna, da vrzem noter se to, sredi dnevne jo pa tudi nebi imeli..  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 29 December 2010, 11:20:59
Ovcka, mi jo imamo na stopnišču, pod stopnicami. To, kje imamo drugi spravljene, tebi ne bo pomagalo.. spraviš pač tja, kjer imaš prostor.  ;)

Nika, super.. tudi mi smo ravno dva tedna nazaj pregriznili lani kupljeno  ;D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #39 : 29 December 2010, 13:13:22
Jaz uporabljan eno pa po eno, ne pa 10 naenkrat.. In so večinoma spravljene v kanti za smeti, ker se pes še kar ne more upret grizenju, enga orng nagobčnika pa še tudi nisem nabavila.

Sej eno še mam, sam tista je mojamoja, kar pa čist razume in jo pusti pri miru.



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #40 : 29 December 2010, 17:13:47
Hehe, tudi jaz jo imam pod stopniščem - sicer kletnim, imam pa vse ostale pasje rekvizite ala stožce, palice, obroče in podobno v kleti v delavnici.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #41 : 29 December 2010, 17:58:51
Moja Lisa je poskusila pri treh mesecih - dve leti je že od tega...ona ne grize..
Nekateri grizejo ..če žoga ne uboga - se obnaša čisto drugače kot ovce  ;) :D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #42 : 29 December 2010, 19:02:29
http://www.youtube.com/watch?v=NFouYsefOv8&feature=player_embedded#!    demo treibball

Posnetek z Amsterdamske razstave 2010, pred kratkim

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #43 : 29 December 2010, 23:52:16
Ovcka, mi jo imamo na stopnišču, pod stopnicami. To, kje imamo drugi spravljene, tebi ne bo pomagalo.. spraviš pač tja, kjer imaš prostor.  ;)

Ma hotela sem dobiti kaksno zanimivo idejo, da je izkoristek prostora cim boljsi.. In viska prostora nazalost ni nikjer, nimamo tako ogromnega stanovanja.  ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #44 : 29 December 2010, 23:58:22
Ovcka, namesto enega stola ;D Jaz sem že kar nekaj let nazaj dolgo časa imela žogo za sedet ob pisalni mizi.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 04 Januar 2011, 18:49:59
Če koga zanima bodo imeli v Hoferju od 3. 1. 2011 žoge za gimnastiko za 7€ :)

http://hofer.si/si/html/offers/2867_19691.htm (upam, da je taprav link)
Hvala za namig!
Smo dobili dve žogi za trening, hehe. Sedaj pa na trening.

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 07 Marec 2011, 20:31:39
Tukaj je lepo na hitro predstavljeno, kako naučiti kužata Treibball:
http://www.youtube.com/watch?v=qFpH_WLC4qs

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 08 Marec 2011, 16:33:37
Čepica, hvala za tale link - super video in super opis spodaj, z dodanimi linki do pravil za treibball.

Ko sem pred enim mesecem prvič prebrala tole temo in pogledala en video, sem probala doma s Tarasom - po 5 minutah učenja je že mojstrsko suval žogo za mano po stanovanju gor in dol :D.
Zdaj ga hočem naučit še kaj več, imam sicer dve taki žogi že dolgo časa doma (na eni npr. stalno sedim pri jedilni mizi ::)). Stvar je zabavna predvsem pozimi, ko ni mogoče imeti toliko aktivnosti zunaj.

Sicer še nisem prebrala pravil, ampak mogoče vseeno katera ve ali je dovoljeno, da pes žogo usmerja tudi s tačkami ali samo z glavo?



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #48 : 08 Marec 2011, 17:02:20
Ce se dobro spomnim, je dovoljeno le z glavo in telesom. Tacke niso dovoljene.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #49 : 08 Marec 2011, 17:08:02
Na zacetku zgornjega posnetka povejo, da je dovoljeno le s smrckom in rameni ;) (da smo bolj natancni)


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 09 Marec 2011, 14:59:50
Hvala, barbara10. To povedano na začetku, mi je očitno ušlo :-[.

Meni je sicer tribball na začetku izgledal smešno in dokaj brez veze. Ko sem pa probala in sem videla, da je psu to zabavno, potem sem pa še prebrala, da je to fajn trening za pašne pse ... sinonim za treibball je namreč tudi "Herding ball" in pes dejansko na nek način pase žoge. Moj recimo tudi ovce poriva s smrčkom :D :), grize jih pač ne. Pes se z vajami usmerjanja okrog žoge in z žogo uči delati enako kot z ovcami na pašniku. Tudi inštruktorji paše priporočajo učenje kroženja npr. okrog stola, kot je prikazano tudi v zgornjem videu. Potem pa še okrog žoge (npr. levo-desno), stran ali k žogi, k lastniku/golu in končno tudi okrog ovac. Gre skratka za učenje komand za usmerjanje psa na daljavo.
Pravzaprav se mi zdi, da mora biti ta novi šport všeč večini psov z močnim pašnim nagonom oziroma z željo po delu.



čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 09 Marec 2011, 16:36:13
Midva pa še nisva probala, še nismo tako daleč, čeprav me res zanima. Inka, imata mogoče kakšen video vajine vadbe treibballa? :D

Par informacij o pravilih: http://www.germanshepherdhome.net/forum/ubbthreads.php/topics/43495/Treibball_ball_herding_rules_a.html

In pa hiter povzetek pravil iz knjige "Nijboer, Jan: Treibbal für Hunde":
Vodnik se postavi ob levo/desno stran gola. Pri tem se lahko vodnik premika le toliko, da se z eno roko še dotika stranice gola.  Igra traja 15 minut, pri tem se lahko se podeli bonus točke ali se točke odšteje. 3 bonus točke: psa se pošlje za trikotnik z enim ukazom, ko dobi drugi ukaz, začne s pašnjo žoge na konici trikotnika. 2 bonus točke: psa se pred pašnjo žoge na konici trikotnika ustavi; uporabi se palica, da se gol "zapre" (mogoče se s palico pomaga celo žogo spraviti v gol?). Za druge stvari se palica ne uporabi. 1 bonus točka: z dodatnimi ukazi za levo in desno se pošlje psa točno k prvi žogi, kjer začne s pašnjo. Palica se uporabi samo pri golu, drugje ne. Brez točk: Pes lahko pase tudi druge žoge, ne le prve, a začeti mora na zadnji strani trikotnika.

Mogoče veste kje se dobi manjše žoge? Te iz hofra so okoli 45cm, kar se mi zdi za našo kužo preveliko,

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 09 Marec 2011, 20:55:42
Tukaj je lepo na hitro predstavljeno, kako naučiti kužata Treibball:
http://www.youtube.com/watch?v=qFpH_WLC4qs
tale link je res fanj :) Hvala čepica ;)



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 10 Marec 2011, 14:17:04
Meni pa ni jasno, za kaj pravzaprav služi palica - ali za dodatno usmerjanje psa, poleg glasovnih ukazov (kot je to recimo pri paši) ali za pomoč pri pospravljanju žog v gol?

Glede velikosti žog sem pa jaz prebrala na Yahoo linku, da je "22 inch to 34 inch", torej naj ne bi bile manjše od te, ki jo ti omenjaš, oziroma je to prevedeno v cm celo 56-86 cm :-\.



čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 16 Marec 2011, 17:21:39
Pomoje je palica za ustavljanje žog, če mu uide na rob igrišča ali pa usmerjanje v gol, ko jih spravi do tja. Bom še pogledal, če kje kaj piše.

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 21 Marec 2011, 11:39:20
Po pravilih je izgleda velikost žog določena tako, da nekako ustreza višini ovac :D. Samo na Youtubu se da videt, da učijo manjše pse tudi z manjšimi žogami, kar se mi zdi logično in nujno.
čepica, na temle linku za Gymnic žoge je najmanjša premera 45 cm http://trgovina.reha-oprema.com/terapevtski-pripomo/zoge-valji-in-blazine/oge-gynmic.html.
Splača se pogledat po velikih hipermarketih in športnih trgovinah, da se dobiti tudi manjše žoge od teh najpogostejše velikosti.
Palica očitno res služi samo pomoči psu pri spravljanju žog v gol, ker se po pravilih lastnik ne sme odmaknit kaj dosti od gola ;). Je pa hecno, ker se uporabljajo (lahko) iste komande kot pri paši: come bye po levi okrog, away po desni okrog (gledano od gola proti psu), out in back za stran oz. pojdi za žogo ..., kar pa sploh ni tako zelo simpl psa naučit, da vse to uboga od daleč.
Pri teranju žog uživajo predvsem psi, ki so radi v telesnem kontaktu pri igri in pri paši - moj je že tak :D.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #56 : 21 Marec 2011, 20:22:52
Pomoje je palica za ustavljanje žog, če mu uide na rob igrišča ali pa usmerjanje v gol, ko jih spravi do tja. Bom še pogledal, če kje kaj piše.

Čepica, kaj pa če bi začela učiti z "balonarko" (tiste lahke žoge za otroke - KLIK) ali pa z napihljivo žogo za na plažo. Ali pa če imaš kakšno staro žogo za košarko, odbojko itd.

Link je pa krasen  ;D HVALA!

Bo pa zanimivo mojega psa prepričat da se isto žogo uporablja za dve stvari - za skakanje nanjo in za potiskanje z gobcem. Verjetno bo bolj pametno da začnem z nečim čisto drugačnim.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


čepica

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 21 Marec 2011, 22:53:58
Hvala obema za linke! 45 cm bo taprava!
Hm, "balonarka" tudi dobro izgleda, skrbi me le, da se ne bi hitro predrla.
Sem šel ravno včeraj/predvčerajšnjim napumpat tisto žogo in vidim, da ni 45cm, ampak 75cm. Verjetno se mi je zato že nenapihnjena zdela tako velika.

Bo pa pri nama res največ dela s komandami. Zaenkrat si še čisto ne predstavljam, kako to izgleda v praksi. Menda, da je treba psa najprej poslat za trikotnik, da razbije žoge kot pri biljardu in ga potem naprej vodit do vsake žoge posebej.Uf, grem kar na youtube :)

mikro šetlandski blog, ki ga piševa s Happy.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #58 : 22 Marec 2011, 20:12:25
balonarke za grizenje in "tačkanje" res niso, pa za kakšno trnje ala vrtnice tudi ne, za po travniku in za potiskanje bi pa morale nekaj časa zdržat. Pa v trgovinah lahko ponavadi kupiš do konca nafilane z zrakom, da so čisto trde - glej za takšno, ki ni čisto polna ali pa se da malo spustit - dlje zdržijo in pasjim smrčkom so prijaznejše.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 22 Marec 2011, 20:52:45
Ja, to sem pa že tudi jaz razmišljala, da so tiste bolj mehke, ne do konca napumpane žoge in iz mehkejše gume verjetno tudi bolj nežne za pasji smrček. Da ne bi od strastnega suvanja žog smrček preveč trpel, se ga verjetno lahko tudi namaže s kako bolj naravno in neparfumirano kremo ;).