renčanje na otroka

Maruša_Star · 4003

Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
: 31 December 2009, 07:47:42
No, pri nas se je pojavil ta problem, da Star (1 leto) renči na eno punčko, ki je stara 2,5 leta.  :( :'( Ko je bil mulc star nekje 2-3 mesece sta se skupaj igrala, valjala po tleh, skratka, ful sta se razumela. Potem pa mu je enkrat iz gobčka vzela eno palico bolj na grobo (malenkost krvi, res samo kapljica) in od takrat so šle stvari navzdol.  :'( Renčal je nanjo ko mu je hotela vzet igračo, ko je prišla blizu njegove posode s hrano.. Skratka, sedaj renči nanjo že samo če pride blizu mene. :'( Najprej se cel naježi, potem malo zarenči. Ne pomaga niti odločen "NE", niti zateg s povodcem, niti klofuta. Sem poskusila tudi s tem, da dokler ne renči, ga jaz božam in hvalim kako je priden...

Res je, da punčka ne zna ravno "delati" s psom - preveč vrešči, maha z rokami, namesto, da bi ga lepo božala, ga treplja (malo bolj močno). Ampak vseeno, to nikakor ni izgovor!!!
 
Ne vem več kaj naj naredim.  ??? ??? Zaenkrat se pojavljajo problemi samo s to punčko, z ostalimi zaenkrat ne. Je pa res, da se ful, ful malo druži z otroci, tako, da ne vem točno kako bi bilo pri drugih.



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 31 December 2009, 08:10:49


Res je, da punčka ne zna ravno "delati" s psom - preveč vrešči, maha z rokami, namesto, da bi ga lepo božala, ga treplja (malo bolj močno). Ampak vseeno, to nikakor ni izgovor!!!
 


Ok, to je zdaj samo moje mnenje, jaz mislim, da se je vaš pesjan boji.
Nekateri psi so izjemno tolerantni, nekateri pač ne. Tudi vaš pes je še "otrok" in si mnenje o svetu, otrocih... še ustvarja.
Ključno je , da se nauči, da so otroci fajn in ne povzročajo neprijetnosti. S tole punčko se pa uči, da so otrosi "pain in the ass" in da se jih je treba izogibat in bežat od njih (jasno v stanovanju ne more nikamor pobegniti, zato se grbi)

Glede na citiran stavek, če dovolite punčki, da se takole obnaša okoli psa, (nedopustno, predvsem za mladega, odraščajočega, ki potrebuje pozitivne izkušnje), je edino fer do psa to, da stike prekinete, oz jih omejite na takrat, ko in če, bo punčka mirna in mu bo lahko mirno dala priboljšek, ter potem zaključite srečanje.
Koraki morajo biti postopni in zelo kratki, v vsakem koraku mora pes doživeti samo pozitivno stvar; mirno dobiti priboljšek, povohati mirno punčko, kasneje naj ga mirna punčka boža po bradi......
Kakršnokoli povzročanje bolečine ali kričanje, bo projekt sesulo ter ga postavilo v izhodiščni položaj.
Če se bo vaš pes naučil, da so otroci ok, ga občasno srečanje z divjakom ne bo vrglo iz tira. če se bo naučil, da so otroci groza in strah, ga bo pa strah vseh otrok.

Jasno mi je, da bo težko prepričat 2,5letnega froca, naj bo miren, zato bi mogoče veljalo poiskati malenkost starejšega (recimo 4 leta), ki se zna mirno vesti okoli psov

Tako bi se zadeve lotila jaz....

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 31 December 2009, 09:54:29
Strinjam se z Irzi.

Bodite fer do psa in ga ne izpostavljajte neprijetnostim. A bi bilo vam všeč, če bi vas en npr. pijanec ali razgrajač, sicer iz neke čudne prijaznosti vlekel za lase, vas malo bolj lopnil po ramah, kričal in vam glasno nekaj razlagal, zraven mahal z rokami in vas ponesreči parkrat lopnil po licu, vas objemal in se slinil po vas, vam jemal kozarec iz rok in malo pil iz njega in vam ga potem vrnil,.... vi pa ne bi smeli nič in ne bi imeli možnosti za umik, ampak bi vas po možnosti ob prošnji, če se lahko odstrani, še vaš partner scukal ali sklofutal?

Dokler pes renči ko je nadlegovan (ne ko mu nihče nič noče in pride za tabo in začne renčat, ali pa ko renči ker hoče dominirat), opozarja da mu je neprijetno in da želi, da se nadlegovanje neha in bolje da renči, kot pa da brez opozorila popade, kar bo prej ali slej začel početi, če mu boste prepovedovali opozorilno renčanje.

Je sicer res, da naj pes ne bi imel kaj renčat, ne glede na to, kaj se mu počne, in seveda s pravilnimi korekcijami lahko to dosežete, ampak za koliko časa in kdaj vam to lahko eksplodira v obraz? Ali ni bolje preventiva, pa da je volk sit in koza cela in pes ne trpi, kot pa neka kurativa simptomov, vzrok pa ostaja in tli,.....?

Je tudi tako, da eni psi imajo rajši otroke, drugi ne, kot imajo eni več plena in se podijo za srnami, drugi pa niti ušes ne dvignejo, ko vidijo srno in kot imajo eni sledenje v krvi in ti ob prvi priliki, ko zavoha sled, zvizne, drugi pa ne toliko in tretji potepanje,... Moja naprimer pusti otrokom vse in če ji je kdaj kaj preveč, se bo umaknila, čeprav za tiste opazne, ko je kakšen otrok grob z njo, že sama poskrbim, da se otrok umiri ali odstrani. Ampak pri moji je to že pasemsko pogojeno, pa še individualno je taka, da obožuje otroke. Kakorkoli, če vaš kuža ni najbolj navdušen nad otroci, poskrbite, kot je že Irzi rekla, da bo imel z otroci nekaj izkušenj, ampak izključno samo pozitivnih.




KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 31 December 2009, 10:23:00
Če je bil pes takrat star 2-3 mesece, je to najbolj občutljivo obdobje, ki si ga psi zapomnijo za vse življenje, zato razumem njegovo reakcijo.
Jaz punčki ne bi dovolila približevanja več, da ne bo situacija prešla v nevarno. Bi pa poskušala psa privaditi na druge otroke, da ne bo mislil, da so vsi enaki.



thoranita

  • *
    • Prispevkov: 296
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 31 December 2009, 10:30:08
Grrrr, pri nas tudi aktualna tema ... Pa ne pričakujem, da bodo starši otrok obzirni do psa, ljudi se pač ne da prisilit ... ampak da bi kdaj kateri pomislil, da jih bo otrok fasal, če bo skakal v psa!? Ampak se mi zdi, da se kar pričakuje, da pes itak ne sme, če pa bo, se ga bo pa dalo uspavat. Anita je že čisto panična ob frocih (je enkrat ena luštna punčka prišla do nje in jo na lepem brcnila v trebuh), renči ne, je pa po moje čisto pripravljena usekat, če se jo stisne v kot ... Tako da je ena od mojih novoletnih odločitev, da starši z otroki, ki jih nimajo pod kontrolo, pač pri nas niso več dobrodošli. In če ne bi sama doživela dveletne punčke, ki me je vprašala, če se Anita boji in če jo lahko poboža, bi si mislila, da se otroka ne da vzgojit in brzdat do te mere - zdaj pa vem, da se ga da.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 31 December 2009, 10:31:17
Ni se za hecat. Deklici je potrebno jasno in glasno povedat kako se obnaša do psa-od zdaj naprej NIČ stikov.

Jaz bi postopala nekako tako
Psa navadla na halti zgolj iz varnosti in bil bi  na povodcu, ko pridejo tile na obisk in delala z njim, ignorirala punčko, naj dobiva od tebe slastne pribolljške, začelaa na tisti razdalji, ki je še OK. Hkrati pa MORAJO starši otroka ukrepat in tamalo zaposlit in ji ne dovolit, da pride do psa, ji je treba tudi razumljivo razložit kaj se dogaja.
Potem pa še ti prido do mize ali kavča, s Strjem na povodcu in haltiju in ga pridno nagrajuj, hkrati ob renčanju miren NE, in ga odpelješ nekam kjer bo sam. Ponoviš vajo čez nekaj minut.
Ko bo pes sporoščen bi pa dovolila deklici da mu da priboljšek-iz varnosti na začetku grisin, ki je dolg.

Pa čim več srečevanja s takimi otroki, ki znajo s psi ali pa so vsaj mirni.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #6 : 31 December 2009, 10:59:45
Se strinjam z ostalimi, treba punco vzgajati, ne samo psa. S tem, da kaznuješ psa (odločen "NE"m zateg, klofuta), mu daš samo še dodaten razlog za zamero proti tej punci. Svetujem prekinitev stikov s to punco, dokler ne postane bolj razumno bitje (v mojih izkušnjah tam okoli 4 1/2 leta), obenem čimveč pozitivnih izkušenj z drugimi otroki.

Pes moje sestre, sicer čisto priden, socializiran, lepo vzgojen, je preluknal obraz moje nečakinje pri približno isti starosti. Te brazgotine ima še danes (ko ima 18 let). Enostavno je imel dovolj tega cukanja in nadlegovanja, in to povedal na jasen in odločen način.

Pametno ukrepaj preden pride do tega.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 31 December 2009, 12:12:36
Sem se kar malo zamislila ob vseh teh odgovorih. :-\  In se čisto strinjam z vami. Do punčke mu sploh ne bom več dovolila, bom pa poskusila kako bo reagiral na druge otroke. Sem se spomnila še ene stvari: zanimivo je, da kadar smo na dvorišču (Star na povodcu) vedno renči nanjo, ker ona stalno nekaj divja okoli, vpije, skače.. Ko smo šli pa lepo mirno na sprehod in je bila punčka čisto mirna, je bilo pa vse ok oz. se sploh ni menil zanjo.

Hvala za mnenja in nasvete! :) Upam, da nam tole uspe uredit, ker je res zoprno in potencialno tudi nevarno.



Maruša_Star

  • *
    • Prispevkov: 404
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 31 December 2009, 12:15:51
Bodite fer do psa in ga ne izpostavljajte neprijetnostim. A bi bilo vam všeč, če bi vas en npr. pijanec ali razgrajač, sicer iz neke čudne prijaznosti vlekel za lase, vas malo bolj lopnil po ramah, kričal in vam glasno nekaj razlagal, zraven mahal z rokami in vas ponesreči parkrat lopnil po licu, vas objemal in se slinil po vas, vam jemal kozarec iz rok in malo pil iz njega in vam ga potem vrnil,.... vi pa ne bi smeli nič in ne bi imeli možnosti za umik, ampak bi vas po možnosti ob prošnji, če se lahko odstrani, še vaš partner scukal ali sklofutal?

Hvala za tole!!!!!! Na ta način nisem nikoli pomislila. :-[



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 01 Januar 2010, 21:06:52
Ni panike... tudi jaz sem rabila nekaj casa, da sem zacela tako razmisljat in se sedaj mi mora kdo drug kdaj povedat tisto, kar je ocitno. Pomembno je, da razumete  ;)