barefoot - bosonogi :)

Lunette · 2958

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
: 25 September 2012, 12:30:28
Mislim, da še ni te teme.
Koliko vas ima ''bosonogega'' konja? Izkušnje. Oprema. Kdo vam ga trima (sami ali kdo drug). Tko mal splošno.
Evo moja kobilica je sedaj že lep čas bosa. In ji več kot odlično ustreza.  8) Sprva sem ob pomoči kovača prešla iz podkve na klasičen pašni rez. Sedaj se pa že nekaj časa trudima sami trimat na bose nogice. Mislim, da kar uspešno, ker je razlika v njenem dobrem počutju in kvalitetnem koraku precejšnja (ne vem kako naj drugače opišem razliko v mehkobi koraka).
Uporabljava en navaden kovaški nož toliko, da postrgam staro kožo (je ne režem več) s podplata in okoli žabice. Ter rašpo za nadaljno obdelavo. Pa seveda navaden klin za čiščenje. In pa doma so mi zavarili tako lušno stojalo za nogo, da lažje delava (precej mini kobilica pa se je treba kr fajn pripognat pa je lažje s stojalom ::))

Še kdo uprablja kaj drugega (ok poleg rokavic :))? Kakšne klešče morda?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


LacenS

  • Gost
Odgovori #1 : 26 September 2012, 15:17:47
Ker ni odgovora, se bom pa jaz oglasila  :P
Konja sem imela več kot 7 let, trenutno ga že več kot 1 leto žal nimam.
Kobilo, ki sem jo imela nekje 5 let sem imela ves čas boso, konja, ki smo ga kupili lani pa je prišel kovan, ampak sem ga potem tudi razkovala. Lani sem tudi precej časa posvetila barefootu-v izobraževalnem smislu. Aja pa naj še povem, da sem s konjem tudi nekaj tekmovala v preskakovanju ovir.
No...sem absolutno za bosega konja!!!! Je pa razlika v bosem konju-podrezanem na "kovaški način" ter barefoot.
Barefoot je absolutno super, konj brez problema funkcionira na VSEH terenih, moraš pa mu pustit določen čas, da se kopito navadi in utrdi-še posebej če je bil pred tem kovan.
Meni je podrezovala Urška Markelj(upam, da ni nič narobe, da sem napisala celotno ime) ona je zraven še enega(pozabila sem ime), edina v Sloveniji, ki ima dejansko vso potrebno znanje, da konja oskrbi tako kot treba.(vsaj lani še je bilo tako)
 Marsikdo je proti, ravno zato, ker se najdejo kvazi "barefoot" trimerji, ki ti konja preveč podrežejo da potem še nekaj tednov za tem šepa. Konj ne sme šepat ko je podrezan!!!!-razen v primeru, da je že prej bilo kaj narobe in pa seveda na začetku, tisti ki so bili prej kovani nekaj časa bolj previdno hodijo po kamenčkih, ker jih pika(v tem primeru se priporoča uporaba čevljev-samo o tem ti naj trimer svetuje).
Jaz osebno se tega ne bi sama lotevala, ker lahko narediš precej škode-ker ni to to, da si malo po internetu prebereš in že vse znaš. Se pa da vse dogovorit, da recimo pokličeš to Urško(vem da je aktivna na mojpe*** pod uncas) ti ona spodreže in ti potem pokaže kako režeš v naprej.
:)
lp



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 29 September 2012, 16:27:07
Vesela, da je čedalje več teh bosih nogic.  :)
Ne seveda sprva nisem sama rezala. Sicer tisti kovač ni ravno licenciran za barefoot...je pa k sreči precej odprt za te stvari (od vsega rajši s kopitom počne vse ostalo razen kovanje ;)). Bi rekla, da je eden boljših kar jih poznam (tako njegov odnos do konjev kot samo delo). Kopita pozna precej dobro pa sva skupaj nakužila kako jo potrimat na barefoot. Vsekakor se tega nebi šla na bilokirem konju. Je še dosti premalo znanja :-[ Tale moja pa je imela že vsaj v štartu kopito, ki ga ni bilo potrebno ''popravljat'' in je bila redno kovaško spodrezana (pašni rez). Že tam je bila sprememba na bolje. Potem pa samo še boljše.  ;D No k sreči vsaj kopit niso prejšnji lastniki zafural tako, ko so dušo. So bila vsaj redno vzdrževana pa tudi, če pod podkvijo. Glede na oceno veterinarja (sam konjar), ki mu je pa barefoot blizu pa delava menda ok, od začetka pa nama je kdaj svetoval kako drugače. Se pa držim načela manj je več. Nikoli ne grem predaleč. Pa večkrat po malem. Tako da se posnema ''naravna obraba kopita''. In v praksi nikoli ne uporabljam kaj drugega kot rašpo, ker niti ne pustim tako dolgo, da bi mogla res rezat (tam na 14 dni pridejo sprednja/zadnja na vrsto). Drugače pa vem za uncas.  ;) Bo pa info najbrž prav prišla še komu.  :)

Delam reklamo za bose nogece  ;) ampak seveda Ne sami to delat, kar na prvo žogo.
Morda samo tale link zakaj jih ''pika'' in zakaj je pravzaprav fajn da jih - ker končno čutijo teren pod sabo in to 'pikanje'' jih lahko marsikdaj reši napačnega koraka ter zdrsa.
http://www.youtube.com/watch?v=KD7G_LKlt0w

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ELČ

  • Gost
Odgovori #3 : 09 November 2012, 17:30:04
Ja js tut jaham barefoot konje in svojga tut ne bi nikol podkovala ::)