Inbreeding

T.M.T · 39121

Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 31 Julij 2010, 13:03:13
No, to je pa višek, da mi kdo reče, da je primerjava vzreje prašičkov in psov bolno dejanje, samo zato, ker so prašički po vaše le klavne živali rejen po najnižji ceni in vložku!
Že ers, da so "poceni" ampak za to se kar lepo sebi zahvalite oz. kupcem, ki hočejo meso po najnižji možni ceni, zahteve po poceni mesu so krive za to, da so prašiči tako malo cenjeni in slabo vzrejani, če kdo to ve, sem to jaz, sem imela enourno predavanje rejca prašičev o tem, kako se najdejo vse možne luknje v zakonu, da se prašičkov ne zdravi, ne evtanazira, da rabijo le čiusto osnovne potrebe,...  Saj ne, da rejci kršijo že vseh 5 osnovnih pravic živali, pa jim inšpekcija nič ne reče,...

Kot študentka veterine sem bila več kot zgrožena in vem, da če bom kdaj koli inšpektorica, se take stvari ne bodo več spregledale. Tako, da ne vi meni o poceni živalih, ker so to zgolj zaradi potrošnikov ki gredo raje 200m v Lidla pa kupijo zrezke po 1.05 namesto 2 evra!!!

Klavne živali gor ali dol, linijsko gojenje prašičev (in drugih živali, prašiči so pač lep primer skrajno selekcionirane in strogo načrtne reje, ki je bolj komplicirana kot večina drugih rej živali, ter traja veliko dlje od drugih rej ih se zato pri tem lepo vidijo vzponi in padci, ki druge vzreje najverjetneje še čakajo!!!)

Torej, linijsko križanje daje slabe rezultate, ker se izgubljajio ene lastnosti na podlagi krepljenja drugih ( npr. velikost živali, plodnost, prirast, mlečnost, št.mladičev, mesnost, zamaščenost ...), linijska reja torej daje slabše potomce na več nivojih, zato se uporablja druga vrsta reje, večlinijsko križanje, ki je prevedeno v pasjerejo križanje različnih linij med seboj, saj tako pride do novih in boljših kombinacij genov, ki dajejo boljše donose in rezultate. Žal je tako, da so heterozigotni osebki veliko boljši in imajo več dobrih lastnosti kot homozigotni osebki, kjer se spotencira le ena ali par dobrih lastnosti, pa še te so izražene le v srednji do dobri meri.
Zato sem omenila prašičke!!!

Pa prosim ne bodimo dvolični, po eni strani vam ni do tega, da bi pasjo vzrejo primerjali z človeškimi standardi (incestnost in to:::) po drugi strani so pa tudi prašički nevredni omembe kot klavna živina...
Principi so enaki za vse osebke, genetika ne dela izjem pri ljudeh, prašičih ali psih, principi, zakoni in pravila genetike so za vse enaki, žal, tudi človek je le ena od živalskih vrst, pa čeprav zelo "napredna" in "superiorna", in če je nekaj nesprejemljivo za nas in za druge živali ( konjerejci, govedorejci, svinjerejci,.... se že dolgo trudijo kar najbolj omejiti inbreeding zaradi slabih posledic le tega) zato res ne vem, po katerio logiki bi bila torej "pasjereja" izvzeta. Če bi kje morali stremeti k čim večji genetski raznolikosti, zdravju in principom dobre rejne prakse, je to prav v vzreji psov, saj so to živali, ki so nnajbolj odvisne od nas in smo jim nekako dolžni zagotoviti kar najvišje standarde vzreje, saj so skorajda popolnoma odvisni od nas.

A, pa še o mešančkih, seveda se lahko zgodi, da se sparijo bližnji sorodniki, a taki embriji največkrat zaradi prevelikih genetskih napak in malformacij odmro že zelo zgodaj- tudi za to je mati narava poskrbela, da se defekti večinoma odstranijo že intrauterino, sem in tjha se kak "srečko" že rodi, a ker se pri mešancih večinoma ne dela take  "panike" in obsežnih krvnih in drugih genetskih preiskav, se tudi nikoli ne ve natančno, kdo je res ata mladičev, pri psih in mačkah namreč pride do Superfekundacije, to pomeni, da so mladički v leglu iste matere potomci večih različnih staršev...

Takole, da ne boste panični kako si drznem pse primerjati s prašički, ne zapostavljam psov, prašički so izredno inteligentna bitja in zatorej ni nobena sramota da ti dve živalski vrsti primerjam!!!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #31 : 31 Julij 2010, 13:46:53
Dej žverca, pejt si še enkrat pogledat kaj je Mendel napisal. V srednješolski učbenik. Tisto, kar si napisala, je oslarija. Pa menda je ne bo treba zdaj tukaj osnovne Mendljeve tabele za lastnosti A,B in C narediti?

Pujse in pse je pa (žal) težko primerjat. Ker psa želimo imeti čimbolj zdravega recimo 16 let, pujs pa svoje opravi v...koliko mesecih - pa ni nobenmu (žal) prav dosti mar, če težko hodi, če ima zanič srce  in bi ga pri petih kap....Bi pa vsekakor moralo biti drugače. (Žal) pri selekciji pujsov gledajo na take lastnosti kot so prirast, procent maščobe...pri psih pa na kaj drugega. (Žal) pogosto selekcionirajo na všečnost sodnikom v razstavnih krogih ali pa na všečnost kupcem.

Praviš, da se pri pujsih ful obnese križanje različnih linij. Aha, seveda, ampak najprej moraš te linije imeti. In kako dobiš linijo? He.
Gensko mešane živali iz nekih brd so sicer verjetno prav dragocene, vendar dajejo neenotna legla - in potem spet od začetka se greš izbirat ven najprimernejše - in na koncu od genske raznolikosti ne ostane nič - celo če se pri tem ne poslužuješ inbreedinga.

In ne vem kaj bluziš, inbreeding je pri  vzreji rodovniških psov pri nas dovoljen samo v izjemnih primerih. Načeloma pa ne. Že zelo dolgo. (pri rejnih živalih pa....). A potem intrauterina selekcija deluje samo pri mešancih, pri rodovniških pa ne, al kaj. In to, da ima psica (mačka) v istem leglu  mladiče večih očetov je možno, a ni tako pogosto, kot bi pričakovali. In


Nič ni črno belo. Inbreeding je zanič, če ga je preveč. V neki določeni meri pa je zelo koristen. tudi zato, ker se slabe lastnosti prej pokažejo in se lahko izločijo, pa tudi se hitreje utrjujejo dobre lastnosti. Tudi v naravi - sicer pri vsaki vrsti drugače, je vzpostavljeno neko ravnotežje med inbreedingom in outcrosom. Če je vodilni samec res dober, bo ostal "na položaju" toliko časa, da bo oplodil tudi hčerke in mogoče še vnukinje. Njegov naslednik lahko pride od drugot, ali pa mesto prevzame njegov sin.

Pri ljudeh, ki se ženijo v majhnih zaprtih skupnostih lahko po nekaj generacijah dobiš redneke iz Deliverens ali pa nadpovprečno vitalne. Odvisno od vhodnega "materiala". Po mnogih generacijah brez mešanja z drugimi, bi pa propadli eni in drugi.




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #32 : 31 Julij 2010, 14:17:32
Samo tole, bolno dejanje je kar se dogaja v reji prašičev! mislim da sem jasno napisala, če ne pa sedaj razlagam. bolno mi je da se katera koli žival načrtno vzreja tako, da ima človek čim večji izplen in da čim manj vlaga v žival - vključno z minimlanim življenjskim prostorom, ... zato mislim da ene selekcije prašičev za zakol kjer se dela za dobrobit ljudi! ne moreš primerjati v ljubiteljsko vzrejo psov, kjer je cil izboljšava pasme, in da imaš zdrave in tipične predstavnike ki so odlični hišni ljubljenečki v vseh pogledih - vsaj jaz stremim k temu .


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #33 : 31 Julij 2010, 14:22:35
uf sem prebrala da si/boš veterinarka... upam da je do takrat še dolga pot in da ugotoviš, da ni vse črno belo in da nekaj kar je v mogoče v enih primerih ok, v drugih ni. celo življenje se učimo in mislim da moramo sprejemtai tudi drugačne poglede in včasih dejansko ugotovimo da nismo vsevedi in da imajo mogoče tudi drugi kaj prav. težko mi je brati taka kvasenja ker že  let vsak dan berem in študiram te zadeve in vem da sem imela tudi sama drugo mnenje včasih ampak celo življenje se učimo. :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 31 Julij 2010, 14:30:33
Upam, da še študira. Ker da bi s takim polznanjem prišla iz faksa...joj.


Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 31 Julij 2010, 18:32:24
Ja no, če se pa že hočte it tako oseben nivo, se pa pejmo,...

(se opravičujem moderatorjem tega foruma, ker bom izgubila živce in prešla na zelo oseben in nizek nivo in bom razumela, in sprejela vse posledice, če bodo tudi drugi deležni enakega tretmaja!)

No, nekatri izmed vas, boste pač morali še malo dozoreti pa it še kaj poštudirat, Mendla priporočam za začetek, moja primerjava je popolnoma pravilna, gre pa za model križanja s spremljanjem le enega para genov!!! Ta v mojem primeru ni ne recesiven ne dominanten, gre zgolj za model, kako se nek par kromatid v genu menja preko generacij!!!
Pa pejte že kako knjigo o genetiki odpret, če ste že tak pametni vsi skup!!!

Pa lepo prosim, da mi kateri od vas nebi še kdaj bil pameten o tem, koliko bi morala imet še do konca faxa, ker zaradi takih nebodigatreba kvazi pasjih strokovnjakov, kot ste nekateri, je pa marsikatera pasma z leti prišla v deželo kamor sonce ne posveti!!!
Pa kaj mislite, da se zna vsak vodovodar z 30 letno vzrejo razstavnih psov it res genetiko!!! To ni stvar za omejence!!! Tukaj gre več kot za izkušnuje pa poznavanje rodovnika in napak ki se pojavljajo, vam očitno pač ni jasno, kar vam že dva dni tupim v glavo, da je to, kar se izrazi pri živali (fenotip) eno, to kar ima pa v dednem zapisu (genotip) pa popolnoma drugo!!! Kaj mi koristi za enkrat na videz zdrav pes, ki zmaguje po razstavah, če pa ima genetsko toliko skritih defektov, ki se bodo še izrazili ali pa pestili nadaljnje generacije njegovih potomcev!???

Inbreeding je kratkoročna rešitev za dolgoročno povzročeno sranje in zablode!!!

Pa ne bit bolj pametni kot ste; v rejo komercialnih klavnih živali in v njihovo selekcijo je bilo in bo vloženega veliko več truda in poznavanja genetike, kot ga boste vi očitno kdaj koli uspeli uporabiti v reji svojih psov-pa da bom enako kruta kot vi, bog se usmili tistega, ki bo tako neuk in vzel vašega mladiča, ker ljudje kot ste sami in s vašim znanjem očitno nimate pojma o zdravi vzreji psov, ki bi kakorkoli postavljala dobre temelje za v prihodnost pasme!!!

Kar se pa mojega faxa tiče, če bi ga katera cvetka od vas kdaj delala ali se vsaj toliko kot jaz posvečala dobrobiti živali, genetiki, vzreji,... če bi prebirali tone in tone knjig o takih in drugačnih defektih ki so gensko pogojeni, če bi na lastne oči videli, kaj vse pride genetsko zdeformirano do skrajne meje brezupa v ambulanto in se pričakuje, da se bo pa vse dalo popraviti!?!

Rejci še najosnovnejših zdravstvenih pregledov nujnih za pridobitev vzrejnega dovoljenja najraje nebi opravljali, koliko je še testov, ki niso obvezni, pa bi bilo več kot priporočljivo, da se jih opravi, pa se nobeden niti zgane ne, potem bi se pa po vašem šli kar inbreeding kar tako malo s pregledom rodovnika!??
Pa to je nič manj kot igra na srečo, čista špekulacija, malo bolje načrtovano ugibanje!!!

Marsikaj se boste očitno še morali naučiti, da se boste lahko v polni meri zavedali svojih zgrešenih dejanj... Ne moram verjeti, da lahko tako reko9č učeni ljudje tiščijo glavo v pesek in svoje več kot le laično poznavanje širijo naokoli in kamenjajo vsakega, ki pa malo bolje obvlada neko stvar in ima celo vsaj nekaj strokovnega upogleda v stvari!!!
Pa to je res neverjetno! Saj zato pa je v Vzreji psov tako kot je, ker lahko vzreja vsaka tajnica z nekaj prostega časa in dovolj denarja, strokovnosti tu tako ali tako ni, ker izkušnje so tako ali tako nad vsem, ker ljubiteljska reja psov ne pozna osnovnih pravil in težav genetike, ker pasme tako ali tako niso nekatere zdeformirane da bog si usmili,...
Če bi bili na vodilnih mestih v kinologiji res pravi strokovnjaki, poznavalci stroke, ki8 se ji reče kinologija, potem mi sploh nebi debatirali o čem tako absurdnem kot je inbreeding in outcrossing, ker najverjetneje inbreedinga enostavno nebi dopuščali!!!

Skratka, res ne vem, kaj je bilo potrebno žaliti oz. napadati moj študij, je bil to zadnji poizkus užaliti me in stolči v nulo zato, da se bo vaš neuki in ranjeni ego bolje počutil, ker z nekimi tehtnimi razlogi o tem, kako nimam pojma o Mendlu in dedovanju ter genetiki mi resda niste bili zmožni postreči!?!
Torej sklepam, da vam je ostal le še osebni in žaljiv pristop do mene, da izkažete svojo "superiornost".
Pa res žalostno ljudje...

Upam, da je na forumu kaj več neomejencev, ki bodo vsaj poizkušali razumeti moje utemeljitve zakaj inbreeding res ni dobra in v prihodnjost pasme usmerjena stvar, ter bodo razumeli, zakaj sem uporabila primer prašičereje!



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #36 : 31 Julij 2010, 18:47:30
Žverca...jaz bom samo toliko dodala...mešaš jabolka in hruške na več nivojih. Najprej je to teorija na eni strani in praksa na drugi. Druga stvar je vzreja pridobitnih prehrambenih živali, ki ima drugačna izhodišča in predpostavke kot vzreja psov. Tretje pa mešaš dvoriščne rejce z izkušenimi vzreditelji.

Pri vsem tem pa pozabljaš, da lahko na takšnem forumu naletiš na ljudi, ki imajo mogoče precej več znanja in izkušenj kot ti, obnašaš se pa kot našpičena najstnica, ki ima edina na tem svetu prav. Jaz mislim da bo boljše, da ti najprej najdeš svoje "idelane" pse in potem po ene 10-ih leglih, ko boš imela prve praktične izkušnje ponovno pretreseš ta svoja pisanja, pa si upam trdit da se boš čez toliko let pošteno v jezik vgriznila.



Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 31 Julij 2010, 18:54:09
No, da še o prašičkih pokomentiram, ker sem bila goraj predolga,
za razplodne prašiče je več kot pomembno kakšne noge imajo, glavo, repe, srce, ... Celoten paket! Od njih so namreč odvisni zdravi potomci, dobri potomci, ki gredo sicer res da v zakol in za konzumacijo, a to, da je prava selekcija prašičev tudi po pasmah (če kdo ne ve, da, tudi prašičji svet pozna pasme! ), je prav tako izredno zahtevno delo, pri katerem je selekcija izredno stroga, precej bolj kot v pasjem svetu, primer prašičev je idealen ravno zato, ker se na takem modelu izredno strogo selekcionirane vzreje z velikimi populacijami in v bližnjem sorodu pojavi največ napak, zatorej so te začeli odpravljati z večlinijskimi križanji!!!

Gre zgolj za potrditev tega, da so heterozigoti boljši od homozigotov ki so dobljeni pri navadni reji, s tem da naj vam bo jasno, da prav inbreeding potencira homozigotnost in je tako s tega vidika slabše od outcrossinga!

Dva vukoj.... starša (pasja) pa imata lahko prav tako super in popolnoma uravnovešene potomce, kot dvqa linijska in obratno, dva linijska starša imata lahko prav tako netipične in "slabe" potomce kot dva vukoj.....
A nihče mi ne bo rekel, da so linijske reje edini dober način za ohranjanje dobrih pasemskih lastnosti in tipičnosti izgleda, ker temu nikakor ni tako!



No, pa še ena primerjava Za inbreeding ali linijsko križanje in križanje z kar najmanj COI - za tiste z malo bolj odprto glavo; ;)
Nekaj je, če hočete imeti industrijsko proizveden model, ki ima le omejeno standardno opremo in se ga vidi za vsakim vogalom  ali pa hočete imeti unikatni ročno narejeni model z izvenstandarno opremo, ki je res edinstven in svojevrstna naložba v prihodnjost pasme...

Pa tisti, ki ste tako glasni o tem, kaj in kako nekdo očitno ne zna študirat, pejte si sami kako knjigo odpret pa še malo poštudirajte stvari, glasnosti vam več kot očitno ne manjka, kar pa ne morem ravno trditi o vašem znanju ;)

Da končam še z kancem sarkazma :P
No, sedaj se pa lahko nekateri izmed vas mirne duše razpočite do onemoglosti, priporočam vam le, da predhodno odidete v kopalnico, da bo potem lažje počistiti za vami...



bol.ha

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 166
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 31 Julij 2010, 19:02:44
Se mi zdi, da si se ti tu razpočla. Samo poglej si svoje poste  :o



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #39 : 31 Julij 2010, 19:03:22
Žverca kar ti pišeš je eno in kot so že drugi komentirali, vzreja psov je eno, štepanje pa drugo. če si boš prebrala malo ta forum ti bo vse jasno. skoz govoriš o nekih vzrediteljih ,ki jim je vseeno za zdravje in... to niso vzreditelji, ampak šteparji kvazi čistokrvnih brez rodovnika. seveda se najde tudi med rodovniško vzrejo take ljudi, ampak taki za moje pojme ne kvalificirajo kot dobi vzreditelji. ampak to je druga tema, tudi o tem smo se že razpisali in si lahko prebereš.

ja tudi nekater drugi smo gljili knjige, in nismo zaradi tega zafrustrirani :) in imamo diplomo iz biologije, tako da vem o čem govorim ;) in še enkrat, ker očitno to konstantno spregledaš, inbreeding je orodje za izkušene vzreditelje in ne za začetnike in za vzreditelje ki točno vedo zakaj to želijo narediti.
geni skrivajo ogromno stvari v sebi in le te se lahko pokažejo tudi če pariš dva popolnoma nesorodna osebka... zato pa še enkrat, pri parjenju psov gre vedno tudi za to, da vzreditelj pozna pse ki jih misli pariti in pozna prednike in zdravje - pač kolikor je možno.

uf se mi ne da več ponavljati, sem že vse napisala v prejšnjih postih in kdor želi si lahko za nazaj prebere :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #40 : 31 Julij 2010, 19:10:37
Ni res, pri Mendlu si malce zamočila. Pa pravzaprav sploh ni  pomembno za to debato - ne daje pa dobrega vtisa.

Punca, pasme so zelo različne in zdravstveno stanje je od pasme do pasme različno, pa še potem znotraj pasem najdemo bolj ali manj zdrave linije. Na splošno so pasme, ki so ostale vsaj približno delovne v odličnem stanju. Tiste, pri katerih se je vse podredilo razstavam in modi so pa u k..., še posebej, če standard interpretirajo tako, da s katerokoli lastnostjo pretiravajo.

Če ima pes, ki na razstavah zmaguje en kup skritih defektov (meni so sicer  bolj problem defekti ki se vidijo in so celo nagrajevani v ringu), potem za to  nimaš boljšega zdravila kot inbreeding. V par generacijah bodo vsi prej skriti defekti štrleli do neba.

Da je v rejo in selekcijo klavnih živali vloženega silno veliko znanja se seveda lepo vidi. Že od daleč. Produktivnost na višku, zdravje pa...Sori, pa poskusi gnat visokoproduktivno hiperselekcijonirano kravo na pašo v planino.

Pa kaj si se tako zapela za ta inbreeding. A ti nismo lepo povedali že ničkolikokrat da je pri nas prepovedan že odkar pomnim. tistih par dovoljenih izjem ne povzroča nobene škode.
Linebreedingu in parjenju v še širšem sorodstvu se pa pač ne da izogniti. Moja pasma izvira iz manj kot 20 živali in ni bilo nič vkrižanega nikoli. Pa je pasma vsaj po moji oceni v dobri kondiciji in vitalna. Ljudje, ki so jo ustvarili niso bili niti vodovodarji. Še pismeni niso bili.

Buh nas varuj pred tako stroko.


Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 31 Julij 2010, 19:15:53
No, še tole za McKruster, potem pa zaključim,
v parih letih sem več kot spoznala, da so nekateri  dolgoletni in velecenjeni Vzreditelji  in poznavalci več kot zablojeni laiki, ki prodajajo nespamet za čisto zlato, a to si vendarle očitno lahko po 20in več letnih vzrediteljskih izkušnjah mirno privoščijo in kinologi jim le spokorno prikimavajo, ker oni pa že vedo kaj počno a ne!?

Vpraša se pa nihče od vas ne, koliko znanja res vložijo in kako trdno so res pripravljeni dati roko v ogenj za svoje rejske odločitve!

No, saj vem, če bi vam na začetku navedla, da sem 30 letna vzrediteljica in imam toliko šampijonskih potomcev svojih psov, da me glava boli, bi se mi prenekateri samo klanjali, tudi če bi enako zagovarjala svoje mnenje, da inbreeding ni rešitev in je dolgoročno katastrofa!!!   A ker mirno priznam, da ne vzrejam, imam veliko več teoretičnega znanja o genetiki kot marsikateri izmed vas, potem sem pa le zblojena najstnica...

Pa ne mešam jabolk in hrušk, le nekaterim očitno nikakor ni za dopovedat, da v genetiki ni jabolk in hrušk!!!
Genetika in njeni principi veljajo za vse enako!!! Pa dajte že enkart si to vtepst v glavo, da ne bo kasneje to teplo vas!!!

Pa nikar ne kimajte le spokorno z glavo tistim, ki so "nad vami", začnite že mislit s svojo glavo, uporabite malo logike, etike, morale in tako imenovane zdrave kmečke pameti!!!
Le tako bomo lahko šli z vzrejo psov naprej in ne le stali na mestu ali rinili celo vzvratno...

No, jaz vam več kot očitno ne bom spremenila mnenja, tako, da ko bo v nadaljnjih nekaj desetletjih postalo jasno, da so bile v vzreji (da, taki pravi "odgovorni" načrtni čistopasemski vzreji psov), napravljene katastrofalne napake, ne bom tista, ki bo le rekla _pa saj sem vam skoz to govorla, pa me niste poslušali in doumeli_ pač pa bom "vedela kako stvari popraviti" če se jih bo takrat sploh še dalo...


Pa veliko sreče z vzrejami in vzreditelji vam želim, potrebovali jo boste...



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #42 : 31 Julij 2010, 19:54:05
Žverca... 3  leta se že pogovarjam na dnevni bazi z vzreditelji svoje pasme s celega sveta, med njimi so tudi taki ki vzrejajo že 40 let... in večina teh ljudi je res s srcem in dušo v vzreji in delijo dvoje znanje in izkušlje. to so ljudje od katerih se jaz učim, kot začetnik.

kaj se pa dogaja v slo kinologiji oz kakšne vzreitelje ti poznaš, pa se ne mislim spuščati, očitno zelo napačne in mi je žal za take pasme res. še vedno ti ni jasno, ni važna kilometrina, razstave, šampionati... pravega vzreditelja spoznaš šele ko se pogovarjaš z njim in  vidiš pse - ampak da vidiš dejansko kakkovost psov moraš pa biti v pasmi nekaj časa da sploh začneš videti napake in prednosti določenih psov...

moj nasvet, posveti tolko enegrije v to da se v bodoče laike nauči kako se psa kupuje in kje se psa kupuje. pa probaj kontaktirati prave vzreditelje in boš videla kaj dejansko prava vzreja je.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #43 : 31 Julij 2010, 21:49:54
No, še tole za McKruster, potem pa zaključim,
v parih letih sem več kot spoznala, da so nekateri  dolgoletni in velecenjeni Vzreditelji  in poznavalci več kot zablojeni laiki, ki prodajajo nespamet za čisto zlato, a to si vendarle očitno lahko po 20in več letnih vzrediteljskih izkušnjah mirno privoščijo in kinologi jim le spokorno prikimavajo, ker oni pa že vedo kaj počno a ne!?

Draga Žverca, vsekakor ti verjamem, da so tudi takšni, ampak to ne pomeni, da smo takšni vsi in da nas zato, ker poznaš kakšnega zgoraj navedenega lahko vse mečeš v en koš in da si zato ker imaš nekaj teoretskega znanja pobrala vso pamet tega sveta, kot nam hočeš tukaj predstavit.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 01 Avgust 2010, 11:17:44
Pri vzrediteljih z več desetletno prakso rezultate, tako dobre kot slabe, lahko vidimo. Pogosto imajo zblojeni laiki, ki delajo po kmečki pameti bistveno lepše rezultate, kot visokoleteči wannabe strokovnjaki, ki mislijo, da so z veliko žličo požrli vse znanje tega sveta.
Žverca, ko boš ponovila osnove genetike iz srednje šole in malo utrdila osnove, tako da se ti ne bo preobilica podatkov zmešala vsepovprek, ti svetujem kakšno bolj specializirano literaturo, saj se jo da dobiti. Ena taka všečna, splošna in ne prestara je recimo The Genetic of the Dog (A. Ruvinsky, J. Sampson). Takih bolj praktičnih, pa za posamezne pasme...imaš pa itak na tone.


Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 01 Avgust 2010, 21:15:24
Predelala genetic of the dog 4leta nazaj, dog genom research lani, dog genetics and hereditary deseases lani, pasemske genetike je res ogromno, najboljša je od raziskav pri avstralskih ovčarjih, vedno najdem kak nov članek in raziskave...
Res nisem po instant župi priplavala  ;)

Pa hvala za nasvet...

(pa lahko se tudi sami malo po svojih nasvetih posvetite kaki literaturi, očitno je niste tako temeljito predelali...
Pa Mendel je pravilen- po posvetu z strokovno literaturo- Bi bila pa hvaležna, če točno navedeš napako, človek je zmotljiv in olahko da sem kaj spregledala...)

...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #46 : 02 Avgust 2010, 11:54:12
No fino. Potem bi lahko vedela, da za izgubo genske raznovrstnosti znotraj pasme ni glavni krivec inbreeding (sploh pa ne tam, kjer je tako zelo omejen kot pri nas). Ena izmed največjih težav je vzreja brez rodovnika - vsak pes skoten brez rodovnika je za pasmo izgubljen, po dveh ali treh generacijah se pasemske lastnosti izgubijo. dokler je procent nerodovniških majhen, je škoda zanemarljiva. Ko pa se vzreja tričetrt (ali pa še več, pri nekaterih pasmah), nerodovniških, je pa že kar kriza. Najbolj žalostno pri vsem skupaj je to, da je izgubo velikega števila živali kriva samo in edino lenoba lastnikov, ki se jim ne ljubi "ukvarjati se z nepomembnimi papriji za eno ali dve legli".
Naslednji problem je težnja, da naj se za vzrejo uporabljajo izključno samo najboljši psi. Kar bi bilo še sprejemljivo, če bi se kvaliteta ne enačila z razstavno uspešnostjo. Kjer ima praktično edino vlogo zunanjost, ostalo, kot je karakter (ok, imeti mora karakter primeren za razstavljat, kar pa ni vedno tudi karakter, značilen za psamo), zdravje, dolgoživost, sposobnost za delo....je podrejeno. Še slabše - na razstave ima velik vpliv moda, ki lahko tako močno preferira določen tip znotraj pasme, da ostali tipi izginejo - in s tem se izgubi dragocena raznolikost. za povrh se pri nekaterih pasmah preferirajo psi z pretiranimi lastnostmi - ker pač sodniki tako tolmačijo standard. Pri nas to delno korigira vzrejni pregled (kjer pogosto prihaja do hude krvi, ker so razstavno uspešni psi včasih slabo ocenjeni). Tam kjer tega ni, so za pasme, ki niso striktno delovne, edino merilo razstave (kako pogubno je to, se kaže recimo v Angliji, kjer imajo za povrhu še problem zaprtosti zaradi karantene)
Celo samo izogibanje parjenju sorodstvu (tu ne mislim na ozko sorodstvo) za vsako ceno ima lahko negativen vpliv - veliko število dobrih predvsem samcev ostane brez potomcev, ker gredo lastniki psic raje parit z uvoženim psom, ki v tistem kar je na papirju nima skupnih prednikov... po možnosti vsi z enim ali dvema, ne glede na to, ali je za psico primeren, ali se skladata po rodovnikih in po zunanjosti, karakterju....


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #47 : 02 Avgust 2010, 12:35:52
Kja pa je s tole žverco? A jo fant zapustil, ali je bolanega psa kupila ?  :o
Al samo za izpit ponavlja, ker je prvilč ruknla  :D ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #48 : 02 Avgust 2010, 12:52:04
Žverca, predlagam ti eksperiment. :)

Pri svoji veterinarski praksi bodi pozorna na to, ali je pasemski pes pred tabo rodovniški ali nerodovniški. Vodi evidenco psov in njihovih oboljenj, okvar, defektov itd. Potem ti bodo mogoče zdravstveno stanje pasem in vzroki zanj še bolj jasni. ;)




ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 02 Avgust 2010, 13:12:40
Lanabela, BRAVO!



Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 02 Avgust 2010, 18:42:03
Ja Štručkoti pa znate bit, to vam pa je za priznat...

Če se že vtikate tja, kamor po bontonu ni lepo vtikati nosu!!!, vam lahko sporočim le, da nisem ne ruknila izpita, ne izgubila fanta, ta je kar lepo ob meni- seveda se vas to po bontonu, ki ga očitno ne premorete, popolnoma nič ne tiče :P
Imam pa tri pse, dva rodovniška- zelooo dobre linije, pa super starši, pa če po rodovniku gledaš bi bila oba samca super dodatek k slo. vzreji, samo kaj ko je nekje nekdo fajn zaj... od teh znanih linijskih rejcev, pa je paril kriptorhidnega samca ali samico iz takega legla in sta tako oba samca enojajčna (monorhida oz. enostranska kriptorhida) Pa jih nimam zato nič manj rada, pa sta več kot super psa in res odlična predstavnika svojih pasem!!!

Ampak tako pač je, že več kot 6 let spremljam slo. rodovniško vzrejo, ter precej tudi tuje, pa moram reči, da sem več kot razočarana, saj v večini primerov ni "direktnega inbreedinga" so pa večinoma v četrti ali peti generaciji že precej inbreederani-da, inbreeding se ne konča pri tretji generaciji, tako kot nekateri mislijo!!! >:(

Pa na žalost vam lahko povem, da ima zadnje čase vedno več rodovniških psov tipične pasemske hibe, kot pa "čistokrvnih brez rodovnika" kar je še toliko bolj žalostno. da ne govorimo o tem, kake pse parijo in super ocenjujejo, ter jim pripisujejo velik pomen za slo. vzrejo določenih pasem, ko pa bolje pogledaš njihovo zdravje (tudi tisto, kar poizkušajo lastniki prikriti in kar pri nas še ni pogojeno za hibo s katero nebi smeli dobiti vzrejnega), je pa stvar popolnoma drugačna...

v bistvu je zelo žalostna in njihovi potomci so sicer rastavno dokaj uspešni in več kot drago prodani, a kaj ko imajo genetsko zdravstveno napako, ki je vse prej kot dobra prognoza za v prihodnjost! In potem spet take parij dalje in naprej in tako... Pa to ni le pri nas!!!
Pri nas je le sistem še malo precej za popravit in dodelat, ker je velika večina pasemskih predstavnikov malo preveč sorodstveno blizu in zatorej ni druge kot tuji samci, potem pa še te izberejo tako, da imajo čim bolj enake linije v rodovniku!!! Pa imamo še več možnih genetskih napak v leglih...
Včasih je dobro, da pogledate širšo sliko;
Če bi bil sistem rodovniške vzreje res to, kar naj bi bil, potem bi bilo potrebno določiti strožji režim za inbreeding, omejiti število skokov samca in število legel ki jih ima lahko samica, redno bi morali pregledovati vse potomce iz paritvenih kombinacij in če bi se v določenih pojavile vidne anomalije genetskega izvora, bi bilo enostavno potrebno prepovedati nadaljnjo vzrejo za smca, samico in po testih še potomcem!!!
Potem bi pa res imeli dobre pse, ne le po izglerdu in karakterju pač pa tudi po genih in zdravju posledično :o

A kaj, ko bi to pomenilo, da bi se razstavni rezultati popolnoma razvrednotili in tudi delovni testi nebi bili edino merilo, to pa noče noben od "resnih"  vzrediteljev sprejeti, ker bi bil ob še več časa in denarja, to je pa že prevelik vložek v pasjo vzrejo in bi verjetno večina prešla na "čistokrvne brez rodovnika".

In ja, že cel čas govorim izključno o pravih včasih celo "vrhunskih" vzrediteljih rodovniških psov, nerodovniška vzreja je tako ali tako katasrofalna, a me ne skrbi, ker prihodnost pasjih pasem ne temelji na njej, pač pa na rodovniški!!!

Verjamite mi, v rodovniških vzrejah tudi pri "najboljših" in "najbolj častitljivih" vzrediteljih se dogajajo take napake in prikrivanja (mučke po domače), da če bi sami videli in vedeli, bi se prijeli za glavo, ker gre velikokrat za taka prikrivanja in iskanje luken v vzrejnem pravilniku, da je sramota za KZS da to dopušča!!!
(ne bom navajala imen, ker se pač to ne dela, gre pa za precej primerov težjih displazij, ki so z nemškimi pregledi šee dovoljene, pri nas pa ne, ampak sprejmejo nemška dovoljenja za vzrejo, za pojav OCD, epilepsija in sladkorna, siringomielija, komolčne displazije, MDR affected, kriptorhidi-ki jih nekatri še vedno "popravljajo", spondilozne spremembe hrbtenice, dedne oblike raka,... Pa še in še in še, le pozoren moraš biti, pa ne verjeti vsega kar ti nekdo reče o svojih "vrhunskih" plemenjakih in plemenkah.



Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 02 Avgust 2010, 18:46:10
Pa dajte se že nehat vtikat v moje sicer popolnoma privatno in za vas in to temo povsem irelevantno zasebno življenje in dogajanje v njem, ker če nimate nič pametnega za napisat kot dregat po osebnem nivoju, vas je lahko prav sram!  ;)
Odrasli osebki pa taki!?!




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 03 Avgust 2010, 08:40:24
Citiraj
zelooo dobre linije, pa super starši, pa če po rodovniku gledaš bi bila oba samca super dodatek k slo. vzreji, samo kaj ko je nekje nekdo fajn zaj... od teh znanih linijskih rejcev, pa je paril kriptorhidnega samca ali samico iz takega legla in sta tako oba samca enojajčna (monorhida oz. enostranska kriptorhida)

sori punca, ampak noben vodovodar alpa šlosar se ne bi pustil tako nategnit, da bi za vzrejo ali razstave kupil monorhida.A veš, sam dva prsta rabiš za potipat...

In če smo že pri tem, tudi pri nas imamo enega (bivšega) monorhida, pa imeli smo enga z luksacijo leče, pa eno psico z piodermo, ki naj bi bila tudi dedna. Pa sta prva dva taka mešanca, da nben buh ne bi mogel reči, da je bilo kdaj kaj čistokrvnega noter, tretja pa F1 križanka dveh čisto različnih pasem.

Če bi se šli tako restriktivno vzrejo, kot si si jo zamislila, se lahko od rodovniške vzreje kar posloviš. Če pa bi restrikcije razširili nad celotno vzrejo psov (kar bi bilo edino prav, saj so po mojih izkušnjah mešanci vsaj toliko dedno obremenjeni kot pasemski), bi pa sploh ne ostalo nič.


Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 03 Avgust 2010, 14:53:28
Ej Miška, ti znaš bit pa res kratke pameti!!!

Ti pa tvoja dva prsta...
Lahko ti mirne duše povem,da me niiso nategnil, vseeno mi je bilo pri prvem, hotla sem točno tega psa, vzreja me ni prav nič mikala!!!
Ta drugi je pa pač tako mala pasma, da se pri 7 tednu ni tipalo točno, izkušen veterinar mi je pa tudi rekel, da sta najverjetneje kar obe modi- in sta bili res, le eno je povsem na koncu ingvinalnega klanala obtičalo in je potem z rastjo psa bilo vpotegnjeno še više, če te že zanima!!! Pa tudi pri drugem mi ni šlo za vzrejo, kupljen je bil za šport-agy.

Tako da sem -za razliko od nekaterih-vedela v kaj se spuščam, je pa smešno, da se name lepijo večinoma "defektne" živalce- karma kaj naj!!!
Mi pa niti za enega od njih ni žal, ker so več kot super kar se izleda, karakterja in zdravja tiče so razen pomanjkanja jajc brez kakršnihkoli težav  :P

In ja, rodovniška vzreja bi morala biti stroga, to je tudi sam njen namen oz. naj bi bil, seveda pa se je vse spremenilo v zadnjih nekaj letih, ko sem prvega psa kupovala, je bilo legel veliko manj, psi pa so bili veliko dražji, danes pa dobiš enako kvalitetnega psa za celo četrtino cene !!? ( in to rodovniškega, vzrejenega po vseh pravilih!)

Danes je pač popularno imeti in vzrejati rodovniške pse, ki pa niso res tako skrbno selekcionirani kot so bili še nekaj let nazaj, so pa zato veliko cenejši, večć jih je, paritve so sicer načrtovane, a delane po istem kopitu, en Int.Ch z drugim Int.Ch, pa vse dedne neušečnosti gor ali dol, le Ch. potomci se prodajajo, vse drugo se že ne splača... Žalostno za zjokat se! :'(

Zarad mene kar,  v slo. je tako ali tako preveč skrčen dedni material pri pasmah, plemenjaki so za po 10+ legel isti, psice po možnosti tudi zelo blizu v sorodu; bistvenega napredka pri pasmah in zdravju pa že tako lai tako nekaj let ni (so tudi izjeme).
Ampak to je men se zdi že nova zgodba in tema...


Tako da, moja vzreja, če kdaj bo, bo na veliko strožjih kriterijih, potomci bodo pa tudi s posebno pogodbo oddani, da se ne bo mogel lastnik it nerodovniških čistokrvcev pa slabe rodovniške vzreje... tako bi bilo treba se it resno vzrejo, samo kaj, ko večina "kinoloških veleumov" še ni prišla do tega preprostega spoznanja  ???




V bistvu sem že prav sita nekih igric, kdo je bolj vešč delati norca iz drugih na tem forumu, ker vas večino -več kot očitno neka prava zavest o tem, kaj in kako se naša kinološka scena v resnici vrti
, in kaj vse bi bilo potrebno še izboljšati, še ni našla, tako da bom pač morala še nekaj let počakati in upati na najboljše...
Pa res, lepo vas prosim, bodite  pametni in vestni pri svojih vzrejah, ne le še en povprečen vzreditelj, teh se tako ali tako več ne manjak, opravite tudi kak nepotreben zdravstveni pregled svojih plemenk in plemenjakov, povprašajte tudi o tistih mladičih iz legel vaših bodočih plemenskih psov in njihovih staršev, ki so šli zgolj za ljubljence, ali so "poniknili" neznano kam, le tako boste res videli iz kakšnih zasnov mislite ploditi naprej... ma, še toliko je stvari, da je premalo foruma za vse napisat.


Skratka želim vam več sreče kot pameti, ker je slednje vedno premalo, prva pa vedno prav pride ;)   



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #54 : 03 Avgust 2010, 15:15:18
Hja, če si vedela, kaj kupuješ, potem pa nimaš kaj jamrat. Ni karma ampak tvoja svobodna volja. Izbrala si sama.

Pri nas samci niso šli od doma, dokler niso imeli jajc tam, kjer morajo biti. Pri majhnih pasmah je  pa še toliko manjši problem, če gredo iz legla par tednov pozneje.

Če začneš pisati v takem tonu kot si ti, boš dobila v enakem nazaj. tako to gre. čeprav se v nekaterih pogledih strinjava.

Btw: hvala za kompliment. MIŠKA mi ni rekel nobeden že vsaj 30 let.




botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #55 : 03 Avgust 2010, 15:39:02
Dodajam da niso vsi slo vzreditelji tako omejeni kot misliš. eni smo bedaki in uvažamo pse iz tujine, po možnosti par 1000 km daleč, ker pač bliže ni boljšega psa :) pa mečemo denar za raznorazna testiranja psov, ki itak niso obvezna :) pa gremo parit kar se da daleč ker pač tam je samec ki je primeren moji samici :):):) tudi taki smo na slo sceni :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #56 : 03 Avgust 2010, 18:47:13
Žverca, vse, kar si napisala je res, samo pri nečem si pa ornk v temo brcnila - veliki večini sodelujočim v tej debati so te zadeve kristalno jasne in prepričana sem, da tudi pazijo nanje pri vzreji ali izbiri mladiča. Ni problem v tem, kaj pišeš, temveč kako. Tvoji posti na tem in sosednjem forumu se berejo zelo vzvišeno in vseznalno. Ne vem, kakšna oseba si v resnici, ampak kot forumski sogovornik ... hm, no ja...

Poleg tega hudo posplošuješ, na kar te je opozorilo kar nekaj forumašev. Ja, dogaja se to, o čemer pišeš, ampak to ni vse. Dogaja se tudi veliko dobrih stvari in obstaja veliko dobrih vzrediteljev, ki poznajo to, kar pišeš in to tudi upoštevajo pri vzreji. ;)

Glede pomanjkljivih mod - ja, res je, te hibe je veliko, ni pa nekaj, zaradi česar bi bilo treba omedlevat od ogorčenja. Obstaja ogromno drugih, veliko hujših, nevarnejših hib. Se pa strinjam s tabo, da bi bilo treba pravila poostriti. Dokler bi prepovedano vzrejati samo s samci s pomanjkljivimi modi, ne pa tudi s samicami iz legel, kjer se ta hiba pojavlja, bo tega še naprej veliko.

Toda, vzreditelj, ki pari sestro takšnega samca ne krši nobenih pravil in torej formalno gledano izpolnjuje zahteve KZS. Zato mu nikakor ni mogoče očitati škandalozne nemarnosti, saj dela po "reglcih".

Podobno je v primeru še nekaterih drugih testov. Veliko jih je predpisanih, nekateri pa niso in je to dobra volja vzreditelja, tako kot je "dobra volja" kupca, da se dobro pozanima, kje kupuje mladiča. ;)

Toda ne glede na to, kaj je predpisano in kaj ne, vse je odvisno od etičnosti vzreditelja, kupca in pa, brez zamere, od etičnosti veterinarja, ki gre jajca popravljat samcu, namesto da bi npr. vztrajal pri kastraciji. ;)



Žverca

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 04 Avgust 2010, 14:21:12
Lanabela; kolikor se spomnim nič ne jamram nad "stanjem" svojih psov pač pa nad neodgovornostjo vzrediteljev!

( Očitno bom morala pa še malo poseči po svoji zasebnosti, da ti obrazložim zakaj pravim, da imam čudno karmo!
In očitno, malo karme je pač vpletene, imam namreč še mačka, ki sem ga dobila- ne izbrala sama, pa ima vdrto in defektno prsnico, ter budro z defektom na hrbtenici, obe žvalci se imata za enkrat super in ne kažeta kakih posebnih zdravstvenih težav, zgledata tudi popolnoma normalna, sta pa v resnici "moja mala defektka"  ;D
Poleg tega, me je kolegica še "obtožila" da sem jaz kriva, da je sosedov posvojeni mešanček popolen kriptorhid le zato, ker mi je bil najbolj simpatičen po slikcah iz legla...  ( če dotična oseba bere ta post- brez zamere nič osebnega  ;))
Tako da, če je meni neka žival všeč, to pomeni da je najverjetneje z njo nekaj narobe  :-[
imam očitno šesti čut za odkrivanje defektov  :o  (morda to niti ni tako slabo za wanabe veterinarja))


Kalsang; moji posti so sprva vedno popolnoma prijaznega tona, ker res ne iščem prepira, če pa se vam zdi moj ton vzvišan, to ni zato, ker bi načrtno želea biti vzvišana, pač pa gre za način pisanja, ki se ga je samo potrebno pač navaditi. Sloga pisanja se pač ne da spremeniti, saj odraža predvsem miselni tok nekega posameznika in ne le karakternih lastnosti.
Je pa žal tako, da traja precej časa, da me kaka stvar ali tema resnično že tako znervira, da si ne morem kaj, da nebi tudi sama kaj napisala, še posebno, če imam v stvari vpogled ki je z malo drugačne perspektive in morda tudi bolj "strokovno" temelječ.
Pa žal marsikateri post priča o tem, da sodelujoči na tem forumu nimajo res čisto "vseh svojih račk v vrsti", so pa več kot prepričani v to, da so labodki ki jim črne račke pač ne sežejo niti do kolen...

Ko, pa se spustite (spustijo) na nek osebni in žaljiv nivo, ker vam nek "novinec" na forumu pa že ne bo "pameti solil", takrat pa žal lahko pričakujete od mene in še marsikoga le to, da bo pač izgubil živce in vam povedal kar vam pritiče!

In ja, včasih tudi kaj posplošim, ker žal dotično kazanje s prstom na forumu ne pride v upoštev, takoj pride do zamer, tožb,... tega pa res nebi rada. Moje posplošitve pa načeloma ne vplivajo na odraz splošnega stanja dotične problematike.
Pa res lepo prosim, začnite se malo bolj poglabljati v stvari o katerih pišem, pa ne le obrambno odreagirat na moje poste  (dozdeva se mi, da jih nekateri tako ali tako niso pripravljeni temeljito prebrati in doumeti- če kaj ni dovolj jasno napisano vam z veseljem obrazložim miselni proces ki stoji za napisanim, človeški možgani pač delujejo na različnih frekvencah) pa me takoj oblajat s tem, kako nimam pojma o pojmu, ker je to slabše kot če bi bili tiho in si le mislili svoje.

Pa že stotič povedano, nimam nič proti takim, ki se resnično trudijo dobiti kar najboljši dedni material za pasmo ki jo vzrejajo, dokler se zavedajo, da "imenitni" razstavni naslovi ne zagotavljajo tudi zdravja in najboljše genetske preddispozicije za potomce, ter se trudijo tudi na tem področju izboljšati stanje!

Celotna tema je Inbreeding in ne kot se je sedaj razvilo v to, kdo se trudi it daleč po psa in kdo ne, ter kakšnega psa ima kdo doma... Inbreeding, o tem sem pisala, pa smo nato zaorali še na druga področja, ki so resda delno tudi povezana z inbreedingom, a niso ravno prvotna srž mojega pisanja.
Torej moj pint vsega tega skupaj je, da se z inbreedingom ni za igrat, neki nujno nujen za prihodnost pasem ni- na samem začetku so pač tako zastavili zaradi želje po hitrem razvoju in utrjevanju pasem- sedaj je pa popolnoma dovolj dobrih in genetsko dovolj oddaljenih pasemskih predstavnikov, da lahko ohranjamo čim širšo in čim boljšo genetsko bazo. Pasemske karakteristike pa pri tem ne bodo nič kaj preveč trpele, samo "instant" uspeha (kot ga dobimo pri linijskih in inbreeding vzrejah) ne bo več, ker se je treba pri takih "genetsko širših"vzrejah veliko bolj potruditi in naštudirati kinologijo če hočemo dobiti res dobre rezultate in ne le povprečnih. Poleg tega pa se s tako vzrejo tudi manjša možnost za utrjevanje genetsko pogojenih napak in bolezni v pasmi, česar pa za zelo "ozko" vzrejo ni moč trditi.

Tako, zdaj se pa res ne zmorem več preigravati z vami, ker se samo še ponavljam in delam norca iz same sebe in iz vas, s tem, ko zahtevam od vas nek drugače pogled na stvari, ki ga enostavno niste vajeni in vam je bolj odbijajoč kot pa privlačen- bodi iz kakršnegakoli razloga že, morda se boste pa nekoč še celo strinjali z mano, v bistvu mi je že precej vseeno, ker mi je več do tega, da sama po najboljših močeh delam vse da bo moja vzreja kar najboljše zastavljena, kot pa da rešujem probleme ki jih večina drugih sploh noče rešiti, ker se jim zdijo irelevantni za trenutni prostor in čas.

Pa še enkrat povdarim, da nimam res osebno čisto nič ne proti vam, ne proti vašim psom, ker vas v bistvu sploh ne poznam dovolj ne osebno, ne poklicno ali kakorkoli drugače!
( in lahko priznate, da nisem prešla na osebni nivo vse dokler nisem bila deležna parih lepih "spodbodljajev", ki so bili več kot očitno žaljivo uperjeni in zelo osebne narave)

Tako, da res se ne mislim več bosti z vami, lahko se pač strinjam s tem, da se ne strinjamo, to je pa tudi to.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #58 : 04 Avgust 2010, 15:01:15
Kar mene še vedno moti je to, da temelji tvoje pisanje na slabih izkušnjah iz slo kinologije.
Se strinjam z ugotovitvami da z inbreedingom se ni za hecati, ampak še vedno trdim da inbreeding je tako ključen del vzreje kot outbreeding in če se greš kakršno koli vzrejo prej/slej se soočiš z tem. kot pa je bilo že 1000x napisano, to ni za začetnike, meni se zdi da tudi sama vzreja ni za popolnega laika brez znanja.

In kar se mi zdi še zelo napačno in je bilo napisano, da se inbreeding ne dogaja v živalskem svetu - ker to ne drži. ampak to je že druga tema, se pa lahko tam o tem razgovorimo :)

Pa še to, res da je bilo of topic glede tega kako se nekateri lotimo vzreje, ampak je bil odgovor na tvoje posploševanje in metanje vse v en koš. :)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 04 Avgust 2010, 15:17:34
saj to je eden največjih problemov pri veterinarjih, oni vedno iščejo napako in vedno prehitevajo vse, največkrat pa je ne najdejo ...dokler rečeš A so že psu v rit nafilali 5 različnih stvari...in te fore mislim, da je, domnevam a že fila z zdravili...joj, prosim ne...to je na žalost realnost slovenskih veterinarjev, najbolj žalostni so pa ravno tisti, ki so friško prišli z faksa...
take storije bi lahko razglabljala, da bi vas kap...osnove higiene se ne držijo, ne vedo žilo poiskat (stari in friški), bluzijo stvari skupaj, ki jih še jaz laik ugotovim, da nikakor ne gre skupaj...imajo tako ekstremna mnenja, baza teh so knjige, ki pa vedno ne odražajo realnosti
ko mi nekod pove, da je ali bo veterinar že naredim korak nazaj in psa hitro pokličem k sebi bahahaha, preveč wanabe dobrih izkušenj, nepreverjentih tez, do uničenja ali pravzamprav umora psa, itd.
če jemljemo, da bi se morala slo kinologija, vzreditelji dvignit na višji nivo, bi se vsekakor tudi morala tudi veterina, veterinarji
z izkušnjami vetov se lahko "pohvalim" iz nekaj držav, kam me je pač pot zanesla v mojih mladih letih  :D :o...slo, mad, hr, finska...večina je hmmm, tako to kar delajo v praksi kot kakšno mišljenje imajo do določenih stvari
povem ti, da kdo je vet in vzreditelj razmišlja čisto drugače kot en ki je samo vet...dva različna svetova, tako po teoriji, praksi kot emocionalnost in včasih tudi morali ...


vse je prav, v vsem je kanček resnice...le eno zadevo se mi zdi, da niste omenili (se mi res ne da vsega prebirat ker je enostavno preveč)...pogovarjamo se o živih bitjih, narava...neglede na to, da vzreditelj dela selekcijo se narava kao poigra z nami in prav zato se ne da in nikoli ne bo dalo dosečt vedno "perfektonosti" v vseh pogledih...naj bo kot osnovno zdravje, potem značaj, željen videz, itd.
niti z številnimi testi ...kar dejansko menim, da ni veliko pomagalo pri pasmah...ampak dejansko izboljšali stanje zdravja te možnosti niso, mogoče še ne??...ene "hibe" se nikoli ne bodo dale izničit ali vsaj ne v cca 20,30 let ki bi lahko en vzreditelj vzrejal in poskušal izboljšat pasmo...saj te napake se pojavljajo že xy let, stoletij odkar te pasme obstajajo...
in še nekaj ...dejansko verjamem v to, da če se na to preveč ozira pride do drugih problemov...izbire paritev samo enih in istih primerkov, linij, itd. kar tudi ni ključ