pes za blokom

airedale10 · 9752

airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
: 28 Januar 2010, 18:28:54
Imam težavo.To se zgodi vedno.Primer danes ;)ko je k boxu prišel lastnik je pes stekel ter naju pozdravil.Na sprehodu smo se igrali in podobno, bil pa je priden.Po sprehodu sem bila lahko pri njem v boxu in zaprla ko sem hotela.ko pridem v box me začne vleči za hlače ter škornje.Rečem mu ne in ga za vratno gubo bam proč ter mu zapiskam z igračo ali ga primem.Ponavadi le steče po igračo in me spet grize.Kako naj ravnam v stutacijah ko znori za mojimi hlačami ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 30 Januar 2010, 10:10:15
Psov se ne prijema za gubo-to se dela s plenom.
Kje se to sploh dogaja? Meni zveni kot energetičen pasji mladič ali pa neizživet mlad pes. Ko je Bart to delal-ko se igra preveč razvnela, sem šla stran, ko se je umiril pa spet, pa z vlečko, sufo, plastenko, vaja pusti, vaje za samokontrolo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 30 Januar 2010, 10:16:54
Odločen NE, takoj prekineš igro, vzameš igračo, odvzameš pozornost=greš stran in ga pustiš samega. In to dosledno ponavljaš, ponavljaš, ponavljaš  ;)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 30 Januar 2010, 10:18:21
Igrača je popolnoma nezanimiva za psa, če je ne znaš uporabljati. Za preusmerjanje pozornosti in aktivno igro je učinkovita plenska igra, ki se jo pa moraš naučiti. Tega se lahko naučiš v pasji šoli ali pa ti pokaže nekdo izkušen, ki ve, kaj dela.

Psa pa nikar ne grabi za vratno gubo!



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 30 Januar 2010, 11:06:23
saj ga ignoriram, grem na njegovo uto, on pa laja, me nateže za hlače, ven pa ne morem.Tisto za vratno gudo pa hvala za nasvet.Nekje sem zasledila da moraš mladiča ko je sten prijeti za tisto gubo ter ga dati dol.Tudi za gobček ga kdaj primem.Vem da ne gre za kakšne vedenjske težave. sprašujem pa le, kako naj ravnam v taki stutaciji ko nori za mojimi hlačami.



saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 30 Januar 2010, 11:21:54
Če imaš vzpostavljeno hirerarhijo, potem bi moral že NE zadostovati in po vlečenju gube res ni potrebe. In nasprotno, če je ni, tudi vlečenje za gubo ne bo zaleglo.

Vlečenje za hlače je plenska igra in kdo bo tu plen? Ti?

Samo en odočen NE, prekineš vlečenje hlačnic (če je treba, tudi na silo - se pravi, da ga primeš za gobec in osvobodiš svoje hlače) in mu izgineš iz vidnega polja. Čez čas pa prideš nazaj z igračo in ga poskušaš zmotivirat za igro z njo.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 30 Januar 2010, 13:11:54
Kolikor sem jaz razumela, to sploh ni njen pes torej nima kaj vzpostavljat hierarhije, še posebej pa ne na način, kot ga opisuje - stresanje za vratno gubo.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 30 Januar 2010, 13:13:32
saj ga ignoriram, grem na njegovo uto, on pa laja, me nateže za hlače, ven pa ne morem.Tisto za vratno gudo pa hvala za nasvet.Nekje sem zasledila da moraš mladiča ko je sten prijeti za tisto gubo ter ga dati dol.Tudi za gobček ga kdaj primem.

Če to ni tvoj pes in to počneš, ti lahko samo povem, da bi te vsak od mojih pošteno pajsnil. Z razlogom.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 30 Januar 2010, 15:34:49
Pa ne plezaj na uto! Pojdi stran, ven iz pesjaka, takoj! Če splezaš na uto, je to zanj samo igra, še vedno te vidi in skače za tabo.



saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 30 Januar 2010, 18:07:56
Kolikor sem jaz razumela, to sploh ni njen pes torej nima kaj vzpostavljat hierarhije, še posebej pa ne na način, kot ga opisuje - stresanje za vratno gubo.
Če bi mene tuj pes brez razloga vlekel za hlače, bi bil lahko vesel, če bi jo odnesel samo s potegom za gubo  ;)



Zarja

  • Gost
Odgovori #10 : 30 Januar 2010, 19:24:36
Kaj točno ti sploh počneš v njegovem boxu/pesjaku?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 31 Januar 2010, 09:43:37
Če bi mene tuj pes brez razloga vlekel za hlače, bi bil lahko vesel, če bi jo odnesel samo s potegom za gubo  ;)

Jaz tujih psov nimam nikakršnega namena vzgajat, še najmanj v njegovem boksu. To je naloga lastnika, ki mora nadzorovati s kom je njegov pes in kaj počne. Nad mladičkom pa nimam navade da jim kako primažem al pa za gubo. Njihovo razposajenost se da načeloma lepo usmirit-no res pa je, da še nisem srečala mladička krokodila. :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 31 Januar 2010, 10:15:35
Jaz tujih psov nimam nikakršnega namena vzgajat, še najmanj v njegovem boksu. To je naloga lastnika, ki mora nadzorovati s kom je njegov pes in kaj počne. Nad mladičkom pa nimam navade da jim kako primažem al pa za gubo. Njihovo razposajenost se da načeloma lepo usmirit-no res pa je, da še nisem srečala mladička krokodila. :)
Glede lastništva in boksa naj razjasni Airdel10... in če pustimo ta dva podatka ob strani:
če je vlečenje za hlače plenska igra, jaz ne mislim biti plen, še najmanj pa tujemu "mladiču". V narekovajih pa zato, ker je pri recimo 7 mesecih to že pes v skoraj končni višini in s kompletnim zobovjem. Če bi se na tak način "igral" z naključnim mimoidočim, bi ga pošteno prestrašil in bi večina to smatrala za napad. Strgane hlače pa za poškodbo  :D

Pred tednom je tak "mladič" boxerja brez opozorila napadel mojo psico in jo držal za vrat. In ja, prijela sem ga za gubo (ovratice ni imel), da je popustil prijem in potem sem ga še stresla, da je to FUJ!. Lastnik, mladoleten mulc je stal ves čas zraven in se ni upal posredovat.



saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 31 Januar 2010, 10:29:15
Če bi mene tuj pes brez razloga vlekel za hlače, bi bil lahko vesel, če bi jo odnesel samo s potegom za gubo  ;)

Pa ne vsake izjave tako dobesedno brat - sploh če je na koncu "pomežiik"  ;)

Si sama sebe zelo težko predstavljam,  kako hodim v boxe in brcam in stresam tuje mladiče  :D



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 31 Januar 2010, 13:29:23
Saj ta del meni ni jasen, kaj nekdo počne pri tujem psu in zakaj oz. na podlagi česa se gre zraven še vzgojne metode...


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 31 Januar 2010, 19:07:57
Saj mi lastnik dovoli se poznamo.Me sam spusti noter.Če grem ven iz boxa si ga odpre in gre k meni.Ne udiram mu v box brez dovoljenja lastnika.Kaj naj mu pustim da mi zgrize vse stvari al kaj :'(



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 31 Januar 2010, 20:01:51
Hočejo ti dopovedat, da mal težje vzgajaš psa, ki ni tvoj. To je dolžnost lastnika... Psa se namreč vzgaja čez cel dan, v vseh situacijah...tistim ki pa večino časa preživijo v pesjaku se pač vzgojijo sami... sklepam, da ta pes je veliko v pesjaku in na tak način kaže razburjenost, ker se ne zna (ni naučen) kontrolirat, ko nekdo pride. No vseeno upam, da v tem primeru ni tako in nikakor nikogar ne obtožujem! Ampak potem bi ti lastnik (ki najbrž ve kako ravnati s svojim psom) moral znal pomagat...Vseeno lahko poskusiš tako kot so ti svetovali... vendar boš težko kaj dosegla.

lp



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #17 : 31 Januar 2010, 20:07:44
Kako si odpre box? Ko greš ven, box za sabo zapri tako, da ga ne more odpreti!



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 31 Januar 2010, 20:10:36
Hočejo ti dopovedat, da mal težje vzgajaš psa, ki ni tvoj. To je dolžnost lastnika... Psa se namreč vzgaja čez cel dan, v vseh situacijah...tistim ki pa večino časa preživijo v pesjaku se pač vzgojijo sami... sklepam, da ta pes je veliko v pesjaku in na tak način kaže razburjenost, ker se ne zna (ni naučen) kontrolirat, ko nekdo pride. No vseeno upam, da v tem primeru ni tako in nikakor nikogar ne obtožujem! Ampak potem bi ti lastnik (ki najbrž ve kako ravnati s svojim psom) moral znal pomagat...Vseeno lahko poskusiš tako kot so ti svetovali... vendar boš težko kaj dosegla.

lp
sej mu nič ne udiram u box ali podobno je pa res da je večinoma sam in sem mu jaz za družbo.vem da je to pač dolžnost lastnika vendar sem verjetno jaz pri njem več časa kot lastnik.lastnik je fant 25 let, večino pa ga vozijo na sprehode njegovi starši.ko pride tudi lastnik je priden, na začetku ko sva sama tudi, čez nekaj časa pa rata siten.pač prekinem igro, oster ne in ga ignoriram.z drugimi mimoidočimi pa ni tak.malo skoči in gre naprej.sej ga ne močno no.razumite pač.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 31 Januar 2010, 20:22:50
No saj potem sem skoraj pravilno sklepala. Res lepo, da se hočeš ukvarjat z bolj osamljenim kužkom. I



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 31 Januar 2010, 20:26:02
Ja si prav sklepala.Njega le peljejo 3krat na dan na sprehod, vendar na res kratek samo sprehod vćasih pa ima v boxu parkelj divjga šrašiča srnino kost z maščobi in podobno ker ga učijo lova, edini ukaz ki ga zna je pa glas.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 31 Januar 2010, 20:42:56
No saj potem sem skoraj pravilno sklepala. Res lepo, da se hočeš ukvarjat z bolj osamljenim kužkom. In predvidevam, da se tako obnaša od veselja, evforije... Najbrž si edina, ki se hoče aktivno z njim ukvarjat.
Stresanje za gubo ni v noben primeru sprejemljivo, čeprav so ti morda to lastniki sami svetovali, kajti to je vsesplošno prepričanje med laiki... da se kao tako pokaže psu, da si glavni in ne vem kakšne bedarije še! Je pa že iz tvojega primera razvidno, da se situacija ne izboljša, kvečjemu poslabša in tudi po mojih izkušnjah imajo vodniki, ki prakticirajo tak način vgoje živčne in nevzgojene pse. Nasploh se fizično obračunavanje celo pri volkovih (od tu baje izhaja ta mit o stresanju in fizičnem kaznovanju) prakticira zelo redko.
Pri nevrotičnemu psu moraš ostati še toliko bolj mirna kot sicer, ker s stresanjem in vpitjem še bolj podžgeš psa. Tudi uporaba besede NE je v primeru če pes ne vem kaj pomeni neumesna.  
Če teži in te vleče pač mirno zapustiš prizorišče za recimo pol minute in če se umiri dobi najprej priboljšek... šele, ko ne znori ob tvojem prihodu poskusi s kakšno bolj atraktivno stvarjo kot je igračka. Če so mu tako zelo všeč hlačnice se najbrž rad cufa, zato mu ponudi tako igračo- lahko je tudi kakšna stara krpa.
Poskušaj ga pomirit tudi tako da si obrnjena stran, ne nudi očesnega stika, vsake toliko malo zazehaj in nikakor ne vpij in fizično obračunavaj(razen, če te res ugrizne,  potem se pač moraš rešit in fizično prekinit situacijo).

upam, da se pomagala

p.s.: malo razloži te stvari še lastnikom, kajti večina ljudi ne misli nič slabega in so samo nevedni. S psom se je treba aktivno ukvarjat, se z njim igrat ga učit, ga imet ob sebi...



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 01 Februar 2010, 00:17:24
Pozabila sem še omenit, da je pametno psa naučit povelja sedi in prostor; to naučiš zelo hitro in če praviš da je priden, ko ste na sprehodu s starši od fanta, mogoče lahko izkoristiš to situacijo za učenje. Kajti fajn je, da preusmeriš neželena vedenja (v tvojem primeru grizenje hlačnic, lahko recimo tudi skakanje po ljudeh itd.) v nekaj drugega še preden se zgodijo. Kužku je namreč treba povedati kaj od njega želiš in ne samo česa nočeš (ker potem ostane še 1000 stvari, ki so po pasji logiki dovoljene).



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 01 Februar 2010, 15:13:46
Tule imaš zelo podobno tematiko  ;)
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=9198.0



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 01 Februar 2010, 16:10:00
Sam ga je malo težje naučit sedi ker vedno ko je primeru sedi, v prostor pa ga ne moreš spraviti ker razen ko spi nikoli ne leži.Sej lastniki ubistvu pravijo kako malo so z njim in kako so mi hvaležni da sem z njim jaz.Sej ima stare cunje in ga res zelo zanima rad pa se igra igro vlečenja.Včeraj sem bila pri njemu ob trdni temi .
kalsang  ja ključe ima lastnik, ker ima pač tako ključavnico da samo pritisneš za zapret, za odpret pa rabi ključ.
zarja     v njegovem boxu sem pač z njim, se igrava, božam, mu skrivam v slamo brikete, mečem mu igrače...
saba     pa saj ga ne brcam.Pač ga primem in dam proč z rokami no.Saj ni nujno da je pri psu le lastnik.Tudi name je zelo navezan.Glede lastništva pa pes pač ni moj ampak je z lastniki vse dogovorjeno, ko jih ni se pač igrava skozi mrežo.

Pa saj ga ne brcam in pohabljam.



Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 01 Februar 2010, 16:40:13
Saj te noben ne obtožuje pohabljanja, no :P Samo pravilnega pristopa in ker si še zelo mlada se te bo najbrž tudi kaj prijelo ;D In seveda se tudi kdo drug lahko ukvarja s psom, samo ne moreš ga pa vzgojit na tak način.

Če praviš, da vedno sedi... ga spravi v gibanje tako, da mu priboljšek vržeš stran in bo moral vstat, da ga bo pobral. Potem ko se spet usede ga nagradiš in spet enega vržeš vstran... kmalu bo dojel bistvo.
Za prostor ga pa poskusi kar s piškotkom zvabit v ležanje.



saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 01 Februar 2010, 16:43:28
Tisto ni letelo nate! :D

In NE, NE mislim, da ga brcaš in pohabljaš  ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 02 Februar 2010, 23:26:27
Dejstvo je da te pes pač ne upošteva.
Najbolj enostavno bi bilo, če vzameš s sabo nekoga, ki se spozna na pse, da ti pokaže kako ravnat, ker kaj hitro lahko pride do poškodbe, pa čeprav v navalu razigranosti. Vsakič ko trga glačnice, skače po tebi ipd-pojdi stran. Jaz sem, če ni bilo druge, psu zatlačla v gobec cufo in sva skupaj s cufo tekla in potem zamenjala za priboljšek. Potem je sledilo umirjanje (sedi, prostor). Če je dobil navdih skakanja in grizenja, miren NE in je ostal sam.
Mladi terierji imajo energije za izvoz in so zelo grizljavi-še predobro vem.
Delaj na samokontroli, bodi mirna, odločna imej s sabo cufo, priboljške in še kako žogico.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 03 Februar 2010, 14:10:50
Saj te noben ne obtožuje pohabljanja, no :P Samo pravilnega pristopa in ker si še zelo mlada se te bo najbrž tudi kaj prijelo ;D In seveda se tudi kdo drug lahko ukvarja s psom, samo ne moreš ga pa vzgojit na tak način.

Če praviš, da vedno sedi... ga spravi v gibanje tako, da mu priboljšek vržeš stran in bo moral vstat, da ga bo pobral. Potem ko se spet usede ga nagradiš in spet enega vržeš vstran... kmalu bo dojel bistvo.
Za prostor ga pa poskusi kar s piškotkom zvabit v ležanje.
sem že večkrat poskusila da bi ga s priboljškom toda le teče za njim. :)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 18 Februar 2011, 19:10:08
 :) Joj kako me je sram ko to berem. :) Sem bila prav neumna. Zdaj tega psa peljem na sprehod vsak dan in me zelo upošteva (naučila sem ga tudi sedi, prostor, okoli mene, sem, v uto, slalom med nogami, osmice med nogami, kroženje, glas, čakaj...). Njegov lastnik pa je čisto ok, le takrat sem drugače mislila. Se opravičujem ker se se tako "drla" na vas, ki ste mi svetovali. :-[ :-\ ::) Ga pa učim z pozitivno motivacijo, s priboljški in igračko. Je res zelo poslušen in ga nikoli fizično ne kaznujem (le tako da ga ignoriram oz. grem za nekaj časa proč). Na sprehodu mi lepo hodi poleg in me priznava za vodjo.  8) Vedno grem prej kot ga peljem vprašat lastnike in potem si sama odklenem. Še vedno pa mislim, da ni nič narobe, če sem pri psu tudi jaz, saj gre z lastniki bolj na lov, tek... jaz pa se z njim bolj igram in ga učim (seveda to delajo tudi oni). Me je res grozno sram, ampak dobro da zdaj vem kako in kaj. Zdaj pa sama ne morem gledati takih, kot sem bila včasih sama. :-\ :-\