Kuža noče ven

s17j6 · 3826

s17j6

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 01 Februar 2010, 18:49:31
Živjo,

pred tednom dni smo dobili 6-mesečnega jazbečarja, ki je bil vse do zdaj pri leglu (poleg mame, je bil tam tudi oče, njegov bratec in še trije drugi psički - celo kardelo, torej). Na naju s fantom se je že prav lepo navadill, le strah ga je it ven, kar pomeni tudi, da zunaj niti ne lula, niti ne kaka (na srečo je navajen, da mora opravljat potrebe na mestu, ki mu je bilo pokazano).

Zdi se mi, da psiček vse do zdaj ni bil socializiran, in da ni bil v stiku z drugimi psmi kot tistimi pri katerih je doslej odraščal; zdaj pa je kar naenkrat sam in se seveda počuti ogroženega. Sicer je treba priznati, da napreduje in da se je z nekaterimi psmi (recimo pes moje tete in sosedov pes pri babici) že malce poigral, ampak doma pa nikakor noče ven oz. ga je treba kar malo povleči, da gre (no ja, verjetno ima mraz tudi kaj pri tem).  Kako torej premagamo njegov strah in ga čim bolje socializiramo, glede na to, da je najboljši čas (8 -12 tednov) za socializacijo že zamujen? Namaravam ga vpisati v šolo, ampak te se več ali manj začnejo šele marca - do takrat ga je pa tudi treba vzgajat in ven vozit.   



HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 01 Februar 2010, 19:43:40
Zanj je verjetno bila sprememba okolja kar šok.. Mogoče poizkusita s kakšno igračo, ki jo ima rad ali pa hrano? Tudi zunaj mu naj bo kar se da prijetno - mogoče kakšna igra, ful pohvale.. pa bo sigurno vsaj malo izboljšanja. Morda družba kakšnega drugega psa, pa bi ju skupaj peljali ven.. bi mu mogoče sledil.. :)
Moja prijateljica ima doma nemško dogo, ki je imela podobne probleme, ko je na novo prišla k njej (pri 5 mesecih).
S potrpljenjem in takšnimi prijemi je hitro dojela, da je zunaj prav fajn.. je skoraj not več ne spravi.. ;)


LP, Tina



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 01 Februar 2010, 19:46:33
Malo ga ponesi v naročju, če se bo tako počutil bolj varnega-spravi se v počep in se igrajta, pojdita v mesto-pa naj gleda naokoli, kar bo pač želel in se samo pokni zraven-brez tolažbe, daj mu čas.

Veliko delaj na igri, spodbujaj raziskovanje in bodi samozavestna, mirna. S kratka naj si pridobi pozitivne izkušnje (pazi da ne bo napaden). Če si iz LJ potem bi morda bilo dobro se vpisat v tečaj za azilaše in posvojene pse v KD Krim-na nek način tvoj tudi je. Ali pa kam drugam kjer imajo že podobne izkušnje. Malo jih prekliči naokrog.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


s17j6

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 01 Februar 2010, 21:08:50
Na vsak način je bila selitev za psa šok ... ampak se trudiva, da bi ga čim bolje prenesel. Je pa res, da me tale njegov strah kar malce skrbi. Z igračakmi sem že probala, pa ga niso kaj preveč zanimale, se pa zato odziva na mojo animacijo - torej gremo v tej smeri. Sem se pa odločila, da bo vedno, ko pridemo nazaj gor, dobil kakšen priboljšek (to bi verjetno znalo pomagati).

Je pa zanimivo to, da se včeraj na vrtu moje babice ni nič kaj preveč bal, ko pa smo šli na sprehod jo je pa kar nazaj hotel ucvreti. Verjetno ga je tudi mesto malo zmedlo?
Pa hvala za nasvete :-)))



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 01 Februar 2010, 21:15:09
Probaj s kako vlečko ali staro cunjo privezat na cca 1.5 m štrikec in vleči po tleh-to bi moral biti žur, takoj ko ga zagrabi, pa te naj vleče levo desno, sem tja in popustiš. Zamenjaš za hrano.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 02 Februar 2010, 06:28:18
Jaz bi mojemu raje dala priboljšek na koncu sprehoda, ampak zunaj. ;)
Če ga dobi notri, je pomoje možno, da misli, da je dobil, ker je šel noter in je zato pohvaljen.
Mogoče se motim, ampak tako bi deloval moj sivček. ;D

LP



_nnn_

  • *
    • Prispevkov: 151
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 02 Februar 2010, 07:42:53
Mogoče bi bilo boljše začeti s sprehodi nekje v naravi, kjer ni toliko hrupa in nato stopnjevati do mesta. Kar se tiče priboljška se strinjam s Hally.
Kaj na povodec je navajen? Ker moja na začetku ni hotela hodit, ko je bila na povodcu, pa sem jo pač malo na silo potegnila za sabo pa sva šli. Mogoče se sliši malo kruto ampak se je nama najbolj obneslo.
LP



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 02 Februar 2010, 08:17:59
nabavi si torbo za pse in ga povsod nosi sabo, da bo lahko opazoval okolico. Vsak dan vsaj eno uro, bolje več. Kamorkoli na kavo po mestu itd. Občasno ga daj ven iz torbe, na vrvici seveda pa ne v najhujši gužvi. Ignoriraj strah, pohvali ga kakdar se ne boji, daj mu kakšen priboljšek. Ne ga rinit k psom, predvsem ne k nepoznanim, ker marsikateri sicer prijazen bo zaznal njegovo nesigurnost in napad , pa še tako blag ali samo zatiranje je zadnje kar rabita. Poleg tega ga pelji še vsak dan v kakšen park, ali med bloki kjer je v redu klima- se pravi psi socializrani in pod nadzorom. Izogibaj se sprehodov med individualnimi hišami,ker tam se psi za ograjami zaganjajo nad mimoidoče. Pojdi občasno (2 -3 x tedenskotudi v gozd, na travnik kjer ga lahko spustiš vsaj na dolgi špagi, dase bo sprostil. Na teh bolj samotnih sprehodih in doma se poskušaj igrat, če noče igrač zaenkart nič ne de, pa tekajta in sel ovita med sabo. Doma začni tudi klikat del obroka, daj mu stalno na razpolago 2 ali tri različne igrače- mogoče se bo začel igrat sam in s eboš lahko kasneje priklopila k igri.
Kar je zamujeno do 4 meseca se ne da popolnma nadoknadit, se pa da precej izboljšat. Ne pričakuj vidnega pnapredka prej kot v nekaj mesecih, izrazito pa v cca 1 letu.
Pozanimaj se ali so bili mladiči vsaj kaj v stiku s svetom- magari z materjo. Ta podatek zna korstit. 
Sem pa mnenja,da so tovrstni rejci za obesit in če slučajno vzrejajo legalno je treba njihovim plemenkam in pelmenjakov vzet vzrejno.

Ko boš šla v šolo pojdi k mladičem, ne gelde na tokoliko bo star. Amak zdaj vsak dan šteje zato ne čakaj na tečaje niti na lepo vreme. samo "psa pod pazduho" pa hajd na obiske in v mesto

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


s17j6

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 02 Februar 2010, 09:46:53
Doma se igra, samo zunaj se noče ... čeprav zdaj zunaj že kaka in tudi lula vsake toliko (kar je po mojem mnenju že precejšenj napredek,). Saj počasi bomo daleč prišli. Je pa tudi res, da prej ni bil navajen blokov, zdaj pa je ves čas med njimi - kar po po drugi strani dobor, ker je to odlično okolje za socializacijo.

Kar pa se njegovega strahu tiče, sem seveda takoj kilcala rejko, ki je zatrdila, da je bil v stiku z zunanjim svetom in da ga je vzela tudi s seboj na kavo - ampak resnično ne vem, če bi ji to verjela, ker potem bi pes precej bolj veselo sprejemal novo okolico.

Predlagate kakšno pasjo šolo v Ljubljani?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 02 Februar 2010, 09:56:24
KD Krim, KD Agility Ilirija (imajo tudi RO, poslušnost, ne samo agi), ŠKD Bajka, KD Ljubljana-malo si tudi preberi teme o KD na tem forumu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 02 Februar 2010, 10:26:22
če je bil vsaj občasno zunaj je mogoče samo malo bolj prestrašen in nesamozavesten mladiček in se bo kmalu sprostil samo da dobi zaupanje v vas,  lahko pa pričakujete, da bo vse življnje bolj nežen in občutljiv na novosti. V tem primeru je zelo bistveno, da v prvih mesecih spoznava izključno pse, ki ne zatirajo mladičev ( seveda pa tudi ,da se uspete ogniti vsakršnemu napadu) kar pomeni- precej stikov s psi ampak samo s preverjenimi raje kakšna pasja igra manj kot tvegati slabo izkušnjo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


s17j6

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 03 Februar 2010, 14:45:58
Vsak dan je bolje, danes smo bili že v Tivoliju in je srečal dva sorodnika (torej enake vrste), ju je malo opazoval, se celo hotel z njima malo poigrat, pa se je spet prestrašil in rinil gor k meni (seveda ga nisem vzela). Je pa res, da je kuža zelo nežne narave in zato tudi malce bolj prestrašen. Priboljške mu pa zdaj dajem, ko gremo ven, ker je takrat najbolj problematičen, in ko se vrnemo. Jaz mislim, da bo še vse v redu.