maltežanka in brejost

mtrplan · 2962

mtrplan

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
: 24 Februar 2010, 12:57:12
pozdravljeni!

sem čisto nova na forumu.. bom pa kar zaprosila za pomoč, če smem.

namreč naša maltežanka je stara že nekaj več kot 2 leti. vendar pa je malo manjša. ne vem, če je gensko taka ali pa je krivo to,
da so jo prehitro dali iz legla in je kot bi bila malo nedorasla.
sicer veliko o psih ne vem, za mojo Lady pa se že rada potrudim.

no, kot že prej omenjeno, ko sem jo dobila, je bila prehitro oddana od legla in je za las ušla smrti (pa še tisto bolezen je podedovala, tista velika glista). z očetom sva mesec dni noč in dan ležala ob njej, ji dajala hrano itd itd.. vozili smo jo tudi na infuzijo in verjeli ali ne, v tisto drobno tačko jo je komaj dobila.. nazadnje je veterinarka rekla: da verjetno več te noči ne bo preživela. oče je šel v nočno in mi rekel: mateja, če bo umrla, jo odnesi dol in daj v kartonsko škatlo. jo bomo zjutraj pokopali.
tisto noč mi pulz verjetno ni padel pod 150/min. ampak naša Lady je preživela in je danes prava strela. energična, vesela, pridna, razigrana ... no, je pravi del naše družine.
je pa res, da vedno, ko si malo pokvari prebavo, potrebujemo kar nekaj časa, da začne spet sama jesti. to s hrano je včasih res kar težavno.

vendar pa je včasih nenormalna (beri: potrebuje fanta za seks). res ga potrebuje. no vsaj občutek nam daje takšen.
ker pa tehta skromnih 3,2 kg nas je strah, da če bi postala breja, da bi nam umrla, ko bi dobila male. že tako je zelo majhna, pa če potem še jedla ne bi.
ali pa, če jedla ne bi, ko bi jih oddali, če bi jih. ja, je zelo čustvena in občutljiva. sem pa slišala, da je dobro, če vsaj enkrat postane breja.

no, tega področja ne poznamo doma o naši psički. zato sem se obrnila kar na ta forum.
zelo bi bila vesela in vam hvaležna, če bi mi lahko pomagali s kakršnimikoli informacija glede te teme.

pa hvala!




kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 24 Februar 2010, 13:01:01
To, da je za psico dobro, da ima enkrat mladiče ni res. Tako kot ni res, da je za žensko dobro, da ima vsaj enega otroka.

Psi tudi ne potrebujejo spolnega življenja tako, kot ga na primer ljudje. Pri njih delujejo spolni hormoni med gonitvijo, to je pa tudi vse.

Psički boste najbolj pomagali, če jo boste sterilizirali. Ker je drobna, bi verjetno zelo težko kotila, poleg tega glede na to, kako ste jo dobili, sklepam, da nima rodovnika, kar pomeni, da ne poznate njenih prednikov in morebitnih genetskih zdravstvenih težav, ki bi se prenesle na mladiče.

Glede na vse to je edina in najbolj pametna rešitev sterilizacija.



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 24 Februar 2010, 13:34:15
Par besed s strani Dr.Janoša Butinarja, enega najbolj priznanih veterinarjev pri nas:

Pogosta vprašanja  lastnikov:
1.  Ali mora res psica imeti enkrat mladiče, da pravilno odraste?
Odgovor: 
Ne, nikakor.
Še vedno veljajo stare dogme, da naj bi psica vsaj enkrat v življenju imela mladiče, s porodom naj bi fizično in psihično dozorela. To seveda ni res. Vrsta izjemno resnih raziskav najboljših znanstvenikov je te trditve popolnoma ovrgla. Sterilizirane psice v različnih starostih, že pri  2-3 mesecev pa do 2-3 let  let so spremljali do pozne starosti in niso ugotovili razlik v fični in psihični dozorelosti. Moje lastne izkušnje s čisto ljubiteljskimi in delovnimi  psičkami so popolnoma enake, njihova volja do dela in psihofizične lastnosti so bile vedno enake nesteriliziranim vrstnicam. Enako velja za kastrirane samce.

Ostalo si lahko preberete tukaj:
http://www.odpmz-drustvo.si/o_sterilizaciji.htm

Psico vsekakor ČIMPREJ sterilizirat.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Februar 2010, 15:09:36
Predvidevam, da psička glede na zgoraj napisano, nima rodovnika?
Sicer se pa pridružujem zgornjim mnenjem.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 25 Februar 2010, 09:10:48
mtrplan,

pri takšni psički kot jo opisuješ je možen celoten razplet dogodkov, od tega da bo vse vredu, do tega, da ti psička pogine. Vmes so še težave pri porodu, razni carski rezi z ogromnimi stroški, eventuelni mrtvi mladiči, itn. Vsekakor ti svetujem sterilizacijo.

Lp.