Pasma za "začetnike" / neproblematična pasma

Sammy · 95668

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Že dolgo se ubadam s vprašanjem, katera pasma bi bila kot nalašč za začetnike, oz. katera pasma je precej nezahtevna, primerna za koga, ki si želi družabnika na kavču, na pohodih, izletih, med vsakdanjimi opravili. Zahteve so sledeče:
- nezahtevna nega (dolgodlaki odpadejo; prav tako žimasti, ker trimanje je že zahtevno; dlaka ne sme preveč odpadati po stanovanju)
- neka srednja zahteva po gibanju (seveda mora zdržati tudi vzpone na kakšen Boč ipd., mora pa zdržati tudi kakšen dan ali dva brez sprehoda v deževnem ali zelo mrzlem vremenu)
- ne sme imeti želje po dominiranju
- lahko vodljiv pes
- ne preveč velik/težak, da ga lahko fizično obvladajo tudi ne preveč močne osebe
- neproblematičen pes

Nekateri boste morda rekli, da si človek ne zasluži psa, če ni pripravljen recimo dvakrat tedensko psa počesati. Se strinjam, vendar je največja težava v tem, da si ponavadi ljudje ne znajo pravilno izbrati pasme, ki je primerna za njihov način življenja. Zato bi rada našla tako pasmo, ki ustreza zahtevam zgoraj in je torej primerna za ljudi, ki si želijo psa predvsem za to, da ubežijo stresnim vsakdanjikom in se ki jim pes na ta način predstavlja vez z naravo. Kot je rekel J.J. Rousseau: »Nazaj k naravi!«

Torej, morda kakšni predlogi?

(temo odpiram, ker mi je včasih kar težko svetovat bodočim lastnikom, ki si želijo nezahtevnega psa, pa ne vedo katere pasme)


+1

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 25 Januar 2006, 15:18:57
Po mojem mnenju se mora vsak, ki si želi psa vprašati kaj lahko psu nudi in kaj od njega pričakuje. Menim, da ni univerzalne pasme, ki bi bila primerna za vse začetnike.

Glede na zgornje pogoje bi bil verjetno najbolj primeren kateri od psov iz 9. FCI skupine - družni psi.

lp

+1

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2 : 25 Januar 2006, 15:35:36
- nezahtevna nega (dolgodlaki odpadejo; prav tako žimasti, ker trimanje je že zahtevno; dlaka ne sme preveč odpadati po stanovanju)

Vsak pes pusca dlako v stanovanju; najbrz to ves. Manj jo puscajo psi brez podlanke.
Kar se tice dolgodlaka-kratkodlaka debata - kratko dlako je tezje pobirat iz tepihov in kavcev kot dolgo, ker se zapici.

- neka srednja zahteva po gibanju (seveda mora zdržati tudi vzpone na kakšen Boč ipd., mora pa zdržati tudi kakšen dan ali dva brez sprehoda v deževnem ali zelo mrzlem vremenu)

Vecina pasem to zdrzi.

- ne sme imeti želje po dominiranju

Hoces rec, psihicno bolj "mehka" pasma? Je pa dominantnost seveda ful odvisna tudi od posameznega psa...

- ne preveč velik/težak, da ga lahko fizično obvladajo tudi ne preveč močne osebe

Se pravi, nekje do 25 kg? Ali je to prevec?


- neproblematičen pes


- lahko vodljiv pes

Razlozi bolj natancno?

Kot je rekla zoe, za kaksen namen bi bil ta pes? Kot spremljevalec?

+

battito animale


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #3 : 25 Januar 2006, 15:41:36
Huh, moram se strinjati z zoe. Ni neke univerzalne pasme, ki bi v vseh vidikih ustrezala vsem. In tako kot pri vseh stvareh, moramo tudi pri nam ljubih pasmah včasih vzeti v zakup njihove "slabe lastnosti". Npr: mene pri berncih močno moti življenjska doba, ki je zelo kratka  :'( Ampak vzamem to v zakup, ker so mi drugače te kosmate pošasti tako všeč.  ::) :-[

Tako, da bi jaz sama svetovala nekomu, ki se odloča za psa, da naredi temeljit seznam kaj pričakuje od psa in kaj sam lahko nudi. Nato naj si izbere nekaj pasem, ki so mu všeč in pregleduje katera pasma ima katere lastnosti, kaj lahko pogreši, kaj ne... etc. Sistematično prideš do neke najbolj optimalne rešitve.

Ravno sedaj sem v vlogi "svetovalca" pri izbiranju pasem za svojega fanta. In on že od malih nog obožuje huskye. Nikakor mu nisem mogla dopovedati, da se mi to ne zdi primeren pes zanj (nima nobenih izkušenj z vzgojo psa). Zato sem mu našla nekaj internetnih strani o huskyih ter dala par naslovov psarn, ki vzrejajo huskye (da naj gre na obisk v želji po boljšem poznavanju pasme). Rezultat: ne želi si več huskya, ker vidi, da mu ne bo bil kos.  :P In sedaj išče naprej... Počasi ga bom pripeljala do pasme, ki se meni zdi najbolj primerna.  ;D (hec).

Drugače pa je poleg vsega tega še tako ali tako odvisno kakšnega predstavnika pasme dobiš. Npr: jaz imam zelo netipičnega predstavnika berncev (karakterno), ker je tako zelo hiperaktiven, da me marsikdo vpraša, če je to res bernski planšar.  ::)

+1


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 25 Januar 2006, 16:21:03
- ne preveč velik/težak, da ga lahko fizično obvladajo tudi ne preveč močne osebe
No, men so recimo ful vsec amstaffi in podobne pasme.. in mislim da bi ga lahko obvladala (npr. Chuck je tezji pa ga lahko..), itak če bi,bi vzela psico ker so nekoliko bolj ''mirne''..
Z njo bi sla v pasjo solo, kasneje bi sla opravljat se kaksen izpit.
Moje mnenje je, da kilaza in to, ni tako pomembno, ker ce je pes solan,vec ali manj socializiran, ga skoraj ni probelma zakaj nebi imela takega psa.. Pred nakupom se je itak treba pozanimat, prebrat cim vec literature, itd tako da ce si pripravljen, se vse da.


Citiraj
Vsak pes pusca dlako v stanovanju; najbrz to ves. Manj jo puscajo psi brez podlanke.
Kar se tice dolgodlaka-kratkodlaka debata - kratko dlako je tezje pobirat iz tepihov in kavcev kot dolgo, ker se zapici.
Pod tole se pa podpisem ;) Mishko se npr ful ''guli'', dlaka se zapici v oblacila (puloverji, jopce), v sedezno, v posteljnino.. vcaish je prav grozno :) Pac malo vec sesaš, ampak se pa res zapici povsod.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 25 Januar 2006, 16:38:02
Caki, kaj ni, da pasme tipa bull odsvetujejo zacetnikom ???

Sammy, koliko je pa pomembna zunanjost?

battito animale


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 25 Januar 2006, 16:55:59
Caki, kaj ni, da pasme tipa bull odsvetujejo zacetnikom ???

Sammy, koliko je pa pomembna zunanjost?
Hja odvisno kaj spada pod zacetnike.  ;)



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #7 : 25 Januar 2006, 17:51:30
- nezahtevna nega (dolgodlaki odpadejo; prav tako žimasti, ker trimanje je že zahtevno; dlaka ne sme preveč odpadati po stanovanju)
- neka srednja zahteva po gibanju (seveda mora zdržati tudi vzpone na kakšen Boč ipd., mora pa zdržati tudi kakšen dan ali dva brez sprehoda v deževnem ali zelo mrzlem vremenu)
- ne sme imeti želje po dominiranju
- lahko vodljiv pes
- ne preveč velik/težak, da ga lahko fizično obvladajo tudi ne preveč močne osebe
- neproblematičen pes

A to so zahteve točno določene osebe, ali nasplošno za začetnike?

Tako kot so že predhodniki napisali, meni se ne zdi da bi moral imeti pes začetnika kratko dlako, da ne bi bil zelo aktiven, da ne bi bil velik ali majhen...
Vsak začetnik rabi pasmo, ki ustreza njemu, kajti vsak začetnik je drugačen začetnik. Ne moreš reči: ti, ki si pa začetnik pa imej (npr.) labradorca!

Najbolj "lahko vodljive" pasme so po mojem mnenju tiste, z slabim nagonom. Čeprav se na pravi način da vzgojiti vse pse.
Mislim da je bolj kot pasma pomembna izbira pravega mladiča (karakter).
Moje mnenje. :)

lp, rina

Los je car!


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 25 Januar 2006, 18:06:50

...Čeprav se na pravi način da vzgojiti vse pse.
Mislim da je bolj kot pasma pomembna izbira pravega mladiča (karakter).
Moje mnenje. :)


Se strinjam ;)



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #9 : 25 Januar 2006, 19:07:38
Jaz lahko iz lastne izkušnje povem, da so gladkodlaki prinašalci (flat coated retrievers) ena izmed takih pasem, ki so primerni za začetnike. Atra je moja prva psička in je bila res hitro učljiva, sobna čistoča tudi ni problem, dlako je puščala po stanovanju v res velikih količinah samo ko se je gonila. Drugače tudi nega dlake ni zahtevna. Enkrat na teden se samo prečeše. Ob pravilni vzgoji lastniki ne bi smeli imeti težav. So pa res hitro učljivi, kar zna biti majčken problem, ker moraš skrivati vso hrano, ki je na višini 1.5 m (težava je, ker so zelo požrešni). :)

So črne ali čokoladne barve. Maksimalna višina, ki jo dosežejo je 60 cm, teža pa do 35 kg. So zelo zaupljivi do vseh ljudi, živahni, prijazni. Pri njih se lahko pojavijo problemi z očmi, komolci in kolki, tako da vsaj do enega leta ni priporočljivo da hodi v hrib in po stopnicah.

Ja no, flatke res priporočam za tiste, ki imajo dovolj časa za pse, saj zaradi svoje živahnosti potrebujejo gibanje.

Za druge pasme pa mislim, da da bi bili za začetnike dobri tudi border colliji. Jih ima kar dosti ljudi za prvega psa in se lepo obnesejo, ker so hitro učljivi in za gospodarja pripravljeni narediti pravzaprav vse.

No na internetu pa sem našla še pasme, ki so priporočljive za začetnike. So nežni, ljubeči, dobri družinski psi, nekateri so tudi zelo dobri čuvaji: čivava, pomeranian, yorkshire terier, maltežan, svilnat terier, tibetanski terier, baset, zlati prinašalci, labradorci, glčadkodlaki prinašalci, samojed, mali šnavcer, bedlington terier, koker španjel, tibetanski terier, šelti, pudelj, wippet.

+1

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #10 : 25 Januar 2006, 19:47:25
Caki, kaj ni, da pasme tipa bull odsvetujejo zacetnikom ???

Sammy, koliko je pa pomembna zunanjost?

Ja, jaz pse tipa bull in vse ostale, ki so jih kadarkoli uporabljali za pasje ali drugačne boje, začetnikom nikakor ne bi priporočala in mislim, da se jih ne more uvrstiti med neproblematične pasme.
Zunanjost - kaj pa vem, saj ne gre za točno določeno osebo. Recimo, da kakšen "kavč pes" ne sme biti (se oproščam za izraz in upam, da veste, kaj imam v mislih, da ne bi prišlo do kakšnih zamer - v glavnem sposoben za pohode mora biti). A imaš morda kakšen konkreten predlog glede pasme?

In se odgovori na tvoj prvi post:
-Tisto glede sesanja in kratke in dolge dlake vem. Morda nisem podala dobrega izraza - mislila sem na pasme brez dosti podlanke.

- 25 kg - ja, jaz mislim, da je preveč. Se pa strinjam s tem, da je bolj pomembno, da psa "psihično" obvladaš (pravočasna socializacija, vsaj osnovno šolanje, pozitivna motivacija in pohvala ...), čeprav so trenutki ko vse to odpove - recimo, če ima pes vsaj nekaj lovskega nagona in se zapodi za mačko, srno, zajcem ipd. Ko si začetnik (oseba, ki se (s šolanjem in) vzgojo psa v pravem pomenu še ni ukvarjala), delaš veliko napak, zato je velikokrat tako, da imaš probleme recimo z odpoklicem, ker se ne zavedaš ogromnega pomena, ki ga ta, po mojem mnenju najbolj pomembna vaja, ima. Ali pa da si na kolesu, pes na povodcu, zagleda mačko, in s polnim šusom za njo - pes mora biti vsekakor lažji, da ga neizkušeni ljudje lažje tudi fizično obvladajo.

- Prav, pa recimo psihično mehka pasma.

- Neproblematičen pes - mišljeno v povezavi s prejšnjo alinejo, pes, ki je zadovoljen s podrejenim položajem, oziroma če ima isti rang kot lastnik, da ga je kljub temu pripravljen upoštevati.

 - Ja, spremljevalec. Saj sem že v prvem postu napisala - za vsakodnevne podvige, izlete, stik z naravo.

Res me zanima, če obstaja sploh kakšna taka pasma.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #11 : 25 Januar 2006, 19:58:39
Poslušaj : ;D

- VSAK pes rabi določeno " nego " :)

- za VSAKEGA psa moraš skrbeti (hrana,voda,česanje,(krtačenje),...) ::)

- NI PSA ,ki bi rabil (recimo) samo hrano in vodo (primer ;))...

- za psa katerega veš kaj potrebuje in mu NE moreš tega nuditi ga NE kupuj oz. ga NE SMEŠ imeti ! >:(

- če lastnik ve,da živali ne bo imel oz. se jo bo čez čas naveličal -je tudi naj NE KUPUJE(to velja za vseee živali)

 ....no uglavnem PO MOJE NE obstaja pes " za začetnike " :-\,ker VSAK PES RABI DOLOČENO OSKRBO !!
 
Saj tudi pes je živo bitje in  si zasluži enako dobre življenska pogoje kot mi,zato rečemo " pes je kot otrok "  ::)..




lp Jure

+1


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #12 : 25 Januar 2006, 20:02:04
meta, hvala ker si edina podala konkreten primer.
Na kateri spletni strani pa si dobila te pasme?

Recimo pripombe (prosim ne me ličat, samo moja opažanja):
- a niso terierji na splošno izredno živahni, preganjajo vse, kar se premika?
- o minijih sem že nekaj zgoraj napisala
- pomeranec: že zahtevna nega
- a je baset zmožen izleta na Boč?  :-\  :D
- zlati prinašalci, labradorci: Do danes nisem našla odgovora na to, kako se lahko ta pasma "reklamira" kot idealna za začetnike (pišem kar v ednini). poleg tega gre za lovsko pasmo; še posebej samci znajo biti baje kar dominantni; sama še nisem videla predstavnika, ki bi me očaral s svojim karakterjem (pomeni prijaznost na kubik, pes mora vedeti, kako se ob določenih situacijah obnašati, ko je igra, je živahnost, ko smo v javnosti, je mir). v šoli in tudi drugje, kjer sem jih videla in imela možnost spoznati, so delovali izredno živčno, v mali šoli sem jih poimenovala "skakači", ker so nonstop skakali sem pa tja in prav nihče jih ni mogel umiriti. verjamem, da so vaši zlatkoti izredno simpatični kužki, ker ste vanje marsikaj vložili (žal takega še nisem imela priložnost spoznati) in bi prav rada kakšnega spoznala (da izboljšam mnenje), za začetnike pa jih ne priporočam.
- samojed: imaš različne tipe, nekateri izredno poslušni in vdani, drugi izredno dominantni in samosvoji. na splošno se s samojedom zelo težko doseže 100% odpoklic, poleg tega ima večina vsaj nekaj lovskega nagona (zame presenetljiva ugotovitev), zahtevna nega. je odvistno tudi od tega, kakšnega mladička si izbereš. ponavadi ljudije izberejo tistega, ki prvi priteče k njim, kar se v večini primerov izkaže za slabo odločitev, saj so to najbolj psihično trdni psi, ki preveč zaupajo vase. odsvetovala bi vse polarne pasme (razen mogoče finskega laponca, vendar se mi zdi, da je nega prav tako zahtevna, pa še preveliki se mi zdijo).
- koker španjel: še ena podobna kot tisto o goldnih ... to je pasma, ki ima izredno slabe živce (najhitreje ugriznejo, a ne Lanabela? ;)), plus veliko lovskega nagona

V glavnem odpadejo vse lovske pasme.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #13 : 25 Januar 2006, 20:11:06
Z Meto se ne strinjam ,ker se mi zdi,da : ::):


- koker španjel = za začetnike ?? ??? NEEEE ! : dlaka,(s tem tudi nega),striženje,kopanje,česanje (redno!!).. :-\

- in isto PUDELJ,yorkshire terier,samojed,maltežan ::)...(isti razlog kot koker)

- goldi,flati= a ni malo prevelik oz. je že kar potreben oskrbe :-[...

- ...


lp Jure


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 25 Januar 2006, 20:20:07
Internet stran: http://www.doggiesparadise.com/dog-breed-infos.shtml

Če pa odpadejo vse lovske pasme imaš že zelo zmanjšan krog pasem. Ja no pa tudi če nimaš lovskega psa se ne rešiš težav kot naprimer da pes gre po svoje ko zavoha kaj mamljivega ali da ne bi lovil drugih živali.

Bom pa še kaj po internetu gledala pa sporočim če še kaj izbrskam ;)

Ja no pa YURE jaz sem te pasme samo prepisala iz zgoraj navedene internet strani, ker se sama ne spoznam toliko na pasme.

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15 : 25 Januar 2006, 20:21:36
Konrketen predlog: KAVALIR.
Edino z njihovo dlako ne vem, kako je, ampak 100% nimajo podlanke. Seveda pa imas takoj problem pri kavalirjih, da imajo veliko nevarnost dednih srcnih obolenj, zato je treba res dobro izbirat vzreditelja.

Drugace pa ja, rabis pasme brez nagona oziroma, v tvojem primeru, pasme, ki so bile vzgojene izkljucno z namenom spremljevalca. Odpadejo vsi lovski psi, vsi delovni psi, vsi psi vzrejeni za pasje boje, vsi ovcarski psi, vsi cuvajski psi...

Baseti imajo mocen lovski nagon; so gonici. Pomeranci rabijo dosti nege dlake. Isto maltezani, yorkiji.

Zdaj z zlatimi prinasalci nimam izkusenj... ampak kolikor sem razumela, je v karakterju precejsnja razlika med samicami in samci.
Z labradorkami imam osebne izkusnje z ene 5; od tega sta dve grozni hiperaktivki (ampak ena je bila izbrana z namenom resevanja, zato je morala bit tako hiperaktivna). Tista, ki sem jo imela jaz, je bila mirna, tudi od mojega strica je bila mirna, in tretja, ki jo poznam, je vodicka slepih in je tudi super. Seveda pa je odvisno od posameznega psa. Mogoce si videla v soli same mladice? Racunaj, da so vsi mladici zelo zivahni ;)
Drugace nega ni tako zahtevna, pasma je ekstremno prijazna do ljudi.
Ampak spet imas pri goldijih in labradorjih problem, da je pasma ekstrapopularna in moras res pazljivo izbirat vzreditelja.

Kaj pa goli kitajcki? Ti jih poznas dobro; zakaj jih ne bi uvrstila na seznam?

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #16 : 25 Januar 2006, 20:22:33
In kaj pa nemski ovcarji, delovna linija?
OK nimam nobene izkusnje z njimi... ampak ce so vsestranski psi...

battito animale


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #17 : 25 Januar 2006, 20:24:43
Lej Meta jst se ne mislim prepirat :).

Sam za koker španjela in pudla (in take,ki imajo dolgo dlako) ::)..to ni pasma za začetnike :-\...

Za tadva sem prepričan..,ker kokra imam doma ...pudelj pa je podobno(veliko dlake,krtačenje...) ::)





lp Jure


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 25 Januar 2006, 20:28:03
Hehehehe, jaz pa poznam idealno pasmo, ki ustreza zgornjim zahtevam: Tamagoči!

Ne, resno, nekomu, ki bi postavil take pogoje, psa ne bi dala niti pod razno.


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #19 : 25 Januar 2006, 20:29:03
Nevem, zakaj bi bila za začetnike primerna kakšna druga pasma - Nara je naš prvi pes, velika je in kaj potem ???, saj vsi psi potrebujejo oskrbo. Kaj začetnik ne zmore urejati dlake, kopanja, ne more skrbeti redno za psa ???? Nevem pa, kaj je bilo mišljeno kot začetnik - človek, ki ima prvega psa? Saj je lahko začetnik v nekem pomenu tudi tisti, ki ima že več psov, v resnici pa nima pojma o psih, a se tega tudi šteje med začetnike ::)?

Pozdrav, Ana & Nara 8)

+1



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #20 : 25 Januar 2006, 20:30:09
Yure res da vsak pes potrebuje nego,vodo,sprehode...ampak ne moreš ti imeti AM ga peljati enkrat tedensko na sprehod in ga imeti spuščenega.

Ne more neka starejša oseba (60-70 let) imeti psa (pa mu vseeno lahko nudi popolno oskrbo ipd.),ki potrebuje veliko gibanja.Naj bo zaradi tega brez psa?

Za kakšen primer psa za začetnika nimam pojma.Jaz sem vedno mislila,da so goldiji the best.Če izvzamemo velikost in dlako...njufko ::).

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #21 : 25 Januar 2006, 20:31:26
Kavalir, sem tud jaz že razmišljala. Sicer jih ne poznam prav dobro, pa kljub temu. Žal je problem v tem, da si marsikdo želi večjega psa (ne pomeni to zdaj v pomenu velikega).

Vem, da so mladiči živahni (a si mislila z "vsi" mladiče omenjenih pasem, ali na splošno)? Ja, v mali šoli sem res videla pse, stare okrog 8-10 mesecev, sem jih pa videla veliko tudi pri vetih, na sprehodih, v mestu ipd.

Kitajčki hairlessi - po mojem bi bila dobra izbira, toda žal večini niso všeč po zunanjosti. :-\

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #22 : 25 Januar 2006, 20:35:58
Začetnik - oseba, ki se (s šolanjem in) vzgojo psa v pravem pomenu še ni ukvarjala.

Urška, tele zahteve se mi pa res ne zdijo ful "zahtevne" ... Kaj je v tem tako spornega? Eni nimajo časa, da bi psa temeljito skrtačili dvakrat tedenko ... Torej ne morejo imeti psa? Dosti pasem je, ki potrebujejo malo nege, pa ne ustrezajo drugim kriterijem.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #23 : 25 Januar 2006, 20:38:15
no, meni se zdi primeren labradorec glede nege... samo je verjetno mal prevelik??

Zala & Ares


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 25 Januar 2006, 20:39:54
Ne vem, ce obstaja "idealen" pes - da je lep, miren, nezahteven za nego... ;) vse v enem ;)

Jaz sem se zaljubila v avstralce zaradi izgleda... in sem pac vzela v zakup, da so zelo aktivni in da ceprav mi zelo pase polezavanje na kavcu, bo treba tudi bit dosti aktiven s psom.
In mi ni tezko.

Hocem rec, da se moras vedno z necim sprijaznit. Ali je pasma premajhna, ali je zahtevna nega, ali je bolj aktivna...

battito animale


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #25 : 25 Januar 2006, 20:44:28
Urška, tudi jaz se ne strinjam s tabo! meni so dal tudi pogoje, če hočem imet novega psa. in jaz priznam, da za česanje Aresa nisem imela vedno časa in razumem, če ima človek zahteve glede psa.

Zala & Ares


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 25 Januar 2006, 21:00:45
Jaz pa še vedno menim enako.

Predstavljaj si mladička, ki pride k hiši. Koliko noči je treba vstati ponoči, koliko časa porabiti za učenje osnovnega bontona, pa pospravljati, ko zdemolira kaj, kar se mu je v nepravem trenutku znašlo pred gobcem. Koliko gibanja, učenja, koliko stvari, za katere preprosto moraš imeti čas.

S tvojimi predpostavkami ne moreš imeti nobenega psa od 8. tedna do 12. meseca. Žal.

Zame ti pogoji pomenijo, da človek nima osnovnih pogojev za lastništvo psa. Zato ga od mene ne bi nikoli dobil. 

+1


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #27 : 25 Januar 2006, 21:09:14
Meni se zdi, da ni začetnik nihče, ali pa vsak.  ::) Vsak se je že v življenju verjetno srečal s katerim predstavnikom in si je vsaj malo prebral in se pozanimal, tako, da popoln začetnik ni...Drugače pa kot že rečeno, meni je pomembno to, da imam s psom enak karakter in poglede. Da imam zanj čas in da se že pred nakupom zavedam, kako pomembna odločitev je to. Sicer pa že se že iz napak učimo. Če je kuža to storil prvič, vemo, kako ustaviti prihodnjič. Pa naj bo težak 50 ali pa 5 kg, naj bo dolgo ali kratkodlak, hiperaktiven ali lenoba. Vsak posamezni 'začetnik' ima svoje poglede na psa. 100% sem jaz izbirala na začetku, majhnega kompaknega, intelegentnega, aktivnega psa, ne-glede na recimo nego in videz. In se je zgodilo - zaljubila sem se v tibetančke. Nekateri začetniki imajo radi ene pse, drugi druge. Pomembno je, da so prepričani, da so za to vlogo dovolj odgovorni.

+1

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #28 : 25 Januar 2006, 21:10:39
ok...meni se zdi, da je popolnoma vsaka pasma primerna za začetnik, če je lastnik dobro seznanjem z pasmo, da se vzreditelj ukvarja z lastniki seveda da lastniki pokažejo zanimanje...spraševanje spraševanje. ker vedno je, da najprej psa gledamo potem se pa bolj poglobimo v pasmo. vsaka pasma ima svoje zahteve.

od moje mami prvi pes je bil rott...in vsi so ji govorili, da ni normalna...ja o ti šment sej to ne pomeni, da se ni pozanimala o pasmi itd., da ji ni vzreditelj povedal vsega. isto bi se lahko zapičli, da gladkodlaki prinašalec ni primeren za začetnika, ker je hiperaktiven...npr. se vam zd, da atri, nari, zari kaj manjka? ne...
moji sosedje imajo kokeršpanjela ta prvega psa.....in to jure da ne zaradi dlake, da ne..prosim te lepo, oni, če ga počešejo 1krat na 14 tedne je pa že veliko, ampak ta pes enostavno ne rabi...ima tako dlako, da je kar ohohoho.
in isto se mi zdi z dlako in podobnimi. če se odločiš, da boš imel psa njufa in te bo vzreditelj poučil o vsem kar je potrebno boš ga vrjetno poslušal in to delal nevem no....

P.S. YURE tvoji posti tukaj so dvoumni saj zame

lp


DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #29 : 25 Januar 2006, 21:17:18
še tole.... pasma za začetnika? težko, ker je vsak človek pri novi pasmi začetnik.

lpi

+1

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras