Volk - pes

kodr · 21964

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 18 Marec 2010, 09:38:38
Joj, koliko idej  :o Ma, ne, riba ne more bit. Nekaj, ki ima tud pluča. Kakšna dvoživka morda?  ;D


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #31 : 18 Marec 2010, 09:47:35
Southpark Theory Of Evolution Video - http://www.youtube.com/watch?v=5NI__468yW0  ;D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #32 : 18 Marec 2010, 09:50:06
Southpark Theory Of Evolution Video - http://www.youtube.com/watch?v=5NI__468yW0  ;D

 :D :D No sem rekla, da je njegov prednik riba :D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #33 : 18 Marec 2010, 09:57:25
 :D :D :D " mutant retard baby" in " butt sex".... :D :D ( ooooo... skor mi je ušlo od smeha :D :D :D)
...kaj če bi šla  jaz sedajle gor po ulici  8) in unemu mutantu  obrazložila tole teorijo :o :D :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 18 Marec 2010, 09:59:01
Strah pred volkovi v veliki meri ovira sprejemanje psa s strani mnogih ljudi. Medvedi so mnogo bolj priljubljena žival čeprav so človeku bistveno bolj nevarni. Medved kot bistveno bolj nesocialno bitje ne išče možnosti življenja s človekom ali pa drugo vrsto živali nasprotno pa volk in pes kot socialni bitji v prvi vrsti iščeta svoje krdelo.

Moje mnenje je, da se strah premaguje z znanjem. Sem spada tudi povezava volk-pes. Pomemben dejavnik pri odločanju imeti psa bi moralo biti tudi dejstvo, da pes ostaja zver in s tem je povezana tudi odgovornost do psa in njegovih dejanj. Ne glede na to, da so psi lahko zelo srčkani so njihove reakcije tiste, ki jih neposredno povezujejo z volkovi.

Urbana krdela, pa ne samo ta so odgovor o vračanju psa k volku. Psi za svojo varnost, dobro počutje potrebujejo krdelo, če jim človek tega ne zagotavlja se povežejo najprej seveda z drugim psom. To socialno noto, potrebo pa lahko psi, sicer ne v celoti, izživijo tudi z drugimi živalmi.

Zakaj je še danes potrebna socializacija in vzgoja, če je pes po mnenju nekateri že skoraj "človek"?


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #35 : 18 Marec 2010, 10:05:47
A človek pa ne rabi vzgoje in socializacije?  ;) Mene tule zanima, če obstaja šansa da bi krdelo volkov medse sprejelo navadnega psa ali psico? Pa kaj bi ratalo, če bi že od mladega skupaj živelo par volkov in psov, brez človeške družbe?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #36 : 18 Marec 2010, 10:14:40
Kodr, kaj pa Dingo?




Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 18 Marec 2010, 10:27:12
Urbana krdela, pa ne samo ta so odgovor o vračanju psa k volku. Psi za svojo varnost, dobro počutje potrebujejo krdelo, če jim človek tega ne zagotavlja se povežejo najprej seveda z drugim psom.

Bi prej rekla obratno.


BojanD

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 18 Marec 2010, 11:02:49
http://pasjidnevi.blogspot.com/2008/04/evolucija.html
 ::)
Homo sapiens. Danes sem si za dobro jutro pogledala posnetke Skinnerja in njegovih golobov za inspiracijo pred agility treningom in lažje spopadanje z morebitno nespretnostjo tečajnikov pri nagrajevanju in označevanju (dobrih in slabih) vedenj psov. Skinner je bil pameten človek.

Homo erectus. Kaj morem, tudi leta izkušenj ne pomenijo nujno pravilnega delovanja. Danes sem po dolgem času pozabila, da kljub ne ravno veličastni višini moja glava vendarle sega malo bolj v višave kot okvir od vrat na pesjaku. Mislim, da je ob udarcu zabolelo še soseda, ki je ravno šel čez dvorišče in me pozdravil...

Homo habilis. Dobro, ne morem jim zamerit, ker so le začetniki, ampak me vseeno zanima, ali obstaja človek, ki v prvih mesecih učenja agilityja vsaj v 25% zadane pravilno smer francoskega obrata. Priznam jim tudi oteževalno okoliščino, da morajo poleg vseh standardnih komponent (kje je pes, kje so oni, kje je ovira, kam morajo zdaj) misliti tudi na to, kje je tista zaplata blata, kjer je pol sošolcev izgubilo boj z zakoni rotacije in gravitacije in se srečalo s tlemi, pol se jih pa še bo. No, vsekakor jih je zabavno gledati :), vem pa tudi, da bo kmalu bolje, vaja pač dela mojstra.

Homo debilis. Pri večini ljudi se zgodi, da proti koncu dneva njihove fizične, kognitivne in moralno-socialne sposobnosti padajo. Vseeno pa od jutra do večera nisem pričakovala takega zatona. Na sprehodu smo bili 2 punci + 2 spuščena psa. Naredili smo že cel obhod, se naklepetali in naletali, za finiš pa smo dobili posebno poslastico. Ker imam oči vedno na preži, sem zaznala, da se nam od zadaj bližata 2 kolesarja. Oba psa sta bila na travi, midve pa na robu poti, vseeno sva poklicali vsaka svojega psa, da ne bi slučajno ravno stopila na potko. Osebek A se odpelje mimo, osebek B pa se zadere 'Dva spuščena psa, in to brez nagobčnika!'. Z nasmehom mu odgovorim, da ga tudi on nima (in v mislih dodam, da bi ga najbrž bolj potreboval). Osebek B, ki je bil že mimo nas, se obrne nazaj, zatuli, da je on tudi lovec in lahko pride in ustreli oba psa in še naju (dejstvo, da je pri tem skoraj zbil nekaj mimoidočih, ker se je peljal dalje in gledal najina okolici nevarna psa, ni pomembno). Lahko že, lahko. Saj mu tudi jaz lahko na več inovativnih načinov odstranim testisa, pa to še ne pomeni, da je to legalno (ja, tudi jaz sem bila razočarana, ko sem to izvedela...).

Kakorkoli, včasih se mi zdi, da bolj ko se s tehnološkimi napredki pomikamo naprej, bolj gremo v evoluciji nazaj. Nisem si pa mislila, da bom tako obratno sorazmerje doživela v enem dnevu. In spat grem šele čez nekaj ur, kdove, kako se bo končal današnji dan... Upam samo, da se bom jutri zbudila z vsemi prsti na rokah in upogljivima palcema. Ker sem optimist - nasvidenje in natipkanje!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #39 : 18 Marec 2010, 11:27:44
Najprej en stavek o tistih slavnih lisicah. Zakaj so bile spremembe lahko tako obsežne že v parih generacijah? zakaj so bile v bistvu povsem enake kot pri psih v procesu udomačitve? Lisice so med drugim tudi začele lajati. Genetski material se ni spremenil skoraj nič. No kodr pa pojasni. Rešitev je zelo preprosta. Pove tudi, zakaj pes ni in ne bo mogel več postati volk (iz volkov bi se pa verjetno spet dalo dobiti nekaj psom podobnega).

Če želiš poznati psa, je sicer silno v redu, če poznaš volka. Volčje krdelo je v svoji osnovi zelo podobno (ne pa enako) organizirano kot pasje krdelo. Nekatere (ne pa vse) signale, ki jih za medsebojno sporazumevanje uporabljajo volkovi, poznajo tudi psi. Nabor teh signalov se pri različnih pasmah zelo razlikuje, vendar se vsak pes lahko nauči vseh tistih, ki mu manjkajo.
Je pa po mojem mnenju povsem mimo, če (po dobri stari šoli), enačiš pasje (volčje) krdelo z "krdelom" ki ga sestavljajo ljudje in pes. Psi z ljudmi komunicirajo na drug način kot z sovrstniki, navsezadnje prav v ta namen rabijo lajat. Lajanja recimo za medsebojno sporazumevanje ne rabijo. Psi so od volkov podedovali tudi nagone, seveda. Vendar so ti nagoni celo pri najbolj primitivnih pasjih pasmah komaj še primerljivi z volčjimi. Pri bolj selekcioniranih pasmah pa so včasih kamajda še prepoznavni (gonja - paša recimo).
Urbana krdela z volčjimi nimajo prav veliko skupnega, pravzaprav so večinoma prej tropi kot pa dobro strukturirana stabilna pasja krdela.
Koliko se bodo psi povezovali v krdela med seboj je odvisno od dednosti - predstavniki nekaterih pasem se praktično nikoli ne povezujejo z drugimi psi, ne glede na situacijo. Če so prisiljeni živeti skupaj, so tekmeci, ki se med seboj po sili razmer v najboljšem primeru tolerirajo. Nekateri psi, bi sicer se povezali med seboj, pa se ne morejo (ker jih lastniki med seboj ločujejo, se stalno vmešavajo  in jim mešajo rang...se skupina stalno spreminja, je skupina prevelika).
Če se psi med seboj povežejo v krdelo in se navežejo drug na drugega, vzpostasvijo svoj red, si razdelijo naloge...to povsem nič ne vpliva na sposobnost teh psov za sodelovanje z (človeškim) vodnikom.


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 18 Marec 2010, 12:03:48
Lažje je razumeti vedenje psa, če poznamo vedenje volkov.

Tudi paša s strani psov izhaja iz sposobnosti volkov. Volkovi sicer, seveda, ne pasejo, uspešno pa uporabljajo podobno delovanje za uspešen lov.

Vračanje nazaj. Dingo.

Človek s svojo selekcijo pač ne bo naredil volka je pa iz volka ustvaril različne pasme psov. Selekcija psov, ki bi bila ali je sposobna preživeti v naravi je plod selekcije, ki se izvaja v naravi.


Selekcija s strani človeka odbira zaželene lastnosti, ki pa so v odnosu do narave, preživetja v naravi dostikrat nezaželene. Nekatere pasme bi se brez pomoči človeka hitro prenehale tudi razmnoževati.

Kakšno krdelo bo ustvaril določen pes je odvisno od tega kaj mu predstavlja varnost. Tudi začetki približevanja človeku s strani volka so pogojeni ravno s tem. Sem pa že povedal volk ni pes in obratno.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #41 : 18 Marec 2010, 12:16:01
A človek pa ne rabi vzgoje in socializacije?  ;) Mene tule zanima, če obstaja šansa da bi krdelo volkov medse sprejelo navadnega psa ali psico? Pa kaj bi ratalo, če bi že od mladega skupaj živelo par volkov in psov, brez človeške družbe?

Tudi psi in celo volkovi so v preteklosti že vzgajali človeške "mladiče", tako da ne vidim razloga, zakaj ne bi krdelo volkov sprejelo tudi psa. ;) Klik.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #42 : 18 Marec 2010, 12:42:40
Citiraj
Lažje je razumeti vedenje psa, če poznamo vedenje volkov.
ja, ampak samo vedenje psa do drugih živali, ne pa vedenje psa do človeka.
O tem kako naj bi potekalo "udomačevanje" psa bi se tudi dalo debatirati. ker ne gre za 15000 let udomačevanja ampak bolj za vsaj 150000 let skupne evolucije človeka in psa, pri kateri ni več čisto jasno kdo je pravzaprav koga udomačeval.
Vsekakor bi pa bila silno presenečena, če bi tisti (še) volkovi, ki so živeli ob (še ne čisto) ljudeh pri njih iskali varnost.


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 18 Marec 2010, 13:51:19
no jest mislim da slika pove več kot 1000 besed
torej pri človeku vse jasno...



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 18 Marec 2010, 14:09:07
Vedenje psa do drugih živali? In kako naj bi po tvojem pes dojemal človeka? Ne kot drugo vrsto živali?

In kaj naj bi po tvojem iskali v bližini človeka?

Človek in bližina človeških bivališč sta postali vabljivi za volka, ko se je človek začel ukvarjati s poljdedelstvo, živinorejo, ko se je nomadstvo spreminjalo v stalna bivališča.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 18 Marec 2010, 14:15:42
In kako naj bi po tvojem pes dojemal človeka? Ne kot drugo vrsto živali?

In kaj naj bi po tvojem iskali v bližini človeka?

Človek in bližina človeških bivališč sta postali vabljivi za volka, ko se je človek začel ukvarjati s poljdedelstvo, živinorejo, ko se je nomadstvo spreminjalo v stalna bivališča.
Kodr, pa ti povej, zakaj se v moji psici sproži nagon, da bi lovila mačko ali zajca, ki tečeta, ne sproži pa se ji tak nagon ko vidi enega malega psa ali srno, ki teče..

"Psi" so se ljudem približali ko so iskali ostanke hrane, okrog človeških prebivališč  ;) .. definitivno ne zato, ker so pri človeku iskali zavetje in varnost. Po mojem mnenju so celo v začetku te pse odganjali.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 18 Marec 2010, 14:20:35
Izbira primernega plena.

In kaj po tvojem predstavlja hrana? Izkušnje so človeka učile, da volk predstavlja nevarnost. Ko je spoznal, da temu ni vedno tako je spremenil svoje obnašanje in razvijal človeku zaželene lastnosti. Nastajal je domači pes.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 18 Marec 2010, 14:26:16
In zakaj po tvoje mali pes ni primeren plen? Tudi čisto mimogrede, moji psici je fino lovit zajca ali mačko, ko se neha tečt, ne bo šla niti povohat, ampak se obrne in gre stran ali eventuelno začne lajat, da bi izsilila nadaljnjo igro "jaz lovim / ti loviš" ;)

A ti hočeš rečt, da je hrana "psu" takrat predstavljala varnost? Ker ko se je ta "pes" približal človeškim bivališčem, da bi našel hrano, je bil v nevarnosti s strani človeka (vsaj na začetku), torej ne razumem kako bi lahko sklepali, da je hrana "psu" predstavljala varnost.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #48 : 18 Marec 2010, 14:55:18
Prvi psi...oz  ena skupina " volkov" se je približala ljudem ki so se ukvarjali z lovom... in ne s poljedelstvom.
Vsaj kakor je meni znano iz zgodovine.
ajde pa jih poimenujmo butasto.... "Volkovi"
Tudi tisti "volkovi " niso bili podobni današnjim " volkom" temveč precej manjši( ala čow čow- danes... baje )... začelo se je pa baje tako.. da so med seboj našli simbiozo/ sožitje.
Ali po domače povedano...živali so pri ljudeh našle korist zaradi hrane... ljudje so našli v njih korist ,da so jim pospravljali okolico.
Ko so eni in drugi ugotovili, da imajo tako eni kot drugi korist...  je šlo pa naprej.
in naprej so ratali pomočniki pri lovu( torej je človek kot prvo izkoristil njihov prvinski nagon).... šele mnogo kasneje pa pomočniki pri živinoreji( če ne kar čisto nazadnje).... ker, ta ljudstva so bila nomadska, in niso poznala živinoreje dokler niso začeli ustvarjati civilizacij....
potem gremo pa lahko naprej Mezopotamija.... ...itd.itd od tam naprej naj bi  izvirali konkretni podatki... ali kako že ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #49 : 18 Marec 2010, 15:05:45
(še) volk in (še ne) človek sta bila skupaj daleč preden se je človek ustalil in se začel ukvarjati s poljedelstvom. Kaj je privabilo volka v bližino človeka? Zakaj ljudje volkov niso pregnali? možnosti je več. Volkovi bi lahko pobirali ostanke, ljudje pa so se počutuli varnejše, če so okrog bivališča hodili poznani in krotkejši volkovi. ali pa ljudje volkov preprosto niso bili sposobni pregnati in so jih pač trpeli poleg sebe. lahko da so celo že od vsega začetka lovili skupaj. Kdo bi vedel. Verjetno pa ne bi pokopavali svojih mrtvih skupaj s (še) volkovi, če med njimi ne bi bilo nobene povezave. je pa res, da je šele z uvedbo poljedelstva človek začel pse selekcionirati in zato so psi iz tega obdobja ne samo genetsko ampak tudi že fiziološko drugačni od volkov. In verjetno se je takrat začelo tudi sovraštvo (ne samo strah ali spoštovanje) do volkov. Razloga sta vsaj dva - ko so ljudje kakšno živalsko vrsto udomačili, so si skoraj vedno prizadevali iztrebiti njene divje sorodnike. In pa seveda - z začetkom živinoreje volk ni bil več le tekmec za plen, ampak je postal škodljivec.

Citiraj
n kako naj bi po tvojem pes dojemal človeka? Ne kot drugo vrsto živali?

No ja. Kot drugo vrsto živali, ki ni niti drug pes, niti plen.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 18 Marec 2010, 15:06:29
Ali pa če si preberete knjigo Otroci zemlje od Jean M. Auel, kjer gre zadeva tako, da ena kromanjonska zdravilka, posvoji najprej žrebička, kateremu je ubila mamo, kasneje pa še volčiča, kateremu je prav tako ubila mamo (paš so bili utemeljeni razlogi) in s tem žrebičkom, volkom (aja, vmes še levom) potem živi brez nekega posebnega omejevanja svobode, oni pa z njo, povsem po principu simbioze,...

Sicer malo fantazijska in romantična zgodba, ampak luštna, z veliko osnove v realnosti  ;)



delfinčika

  • Gost
Odgovori #51 : 18 Marec 2010, 19:58:48
Če kaj jaz vem zgodovino, so prvi psi, oprostite volkovi, prišli k ljudem zaradi hrane.
Potem so po eni strani spoznal, da se jim splača biti z ljudmi. Dajo jim hrano, skrbijo za njih,.....
Ampak človek ne bi bil človek, če nebi bil zadovoljen, zato je ustvarjal nove pasme.
Ampak vse zveri, tudi mačke imajo  pa skupnega prednika: eno živalico podobno podlasici.



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 19 Marec 2010, 08:39:28
Lahko začnemo tudi pri bujonu ali še bolje pri prapoku pri samem razumevanju povezav volka kot izhodišče in psa, pa zadošča zgolj to.

Hrana predstavlja varnost. O psu lahko začnemo govoriti šele v trenutku, ko človek aktivno poseže z vzrejo in načrtnim odbiranjem željenih lastnosti.

Človek je pri "ustvarjanju" psa uporabil lastnosti volka. V primeru genske manipulacije pa bi lahko govorili o neki novi lastnosti.

V svoji osnovi je pes še vedno volk in je prilagoditev na sobivanje s človekom. Odbira želenih lastnosti.

V vsaki lastnosti domačega psa lahko najdemo izvor v lastnostih volka. Varovanje teritorija, varovanje članov krdela, paša, lov, ustvarjanje krdela...so pa te lastnosti prilagojene, v določeni meri, na večjo sposobnost komunikacije s človekom. Lov kot prvotna oblika druženja človeka in volka je preveč kompleksna in najmanj kar je zahteva zmožnost komuniciranja, potem pa nastane še težava pri delitvi plena itd.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 19 Marec 2010, 09:06:40
Hrana predstavlja varnost.
Oprosti, ampak meni tole ne gre ravno skupaj. Če hočeš priti do neke hrane in se pri tem izpostavljaš nevarnosti (da ti eden vrže kamen v glavo), mi res ni jasno kako lahko povežeš hrano z varnostjo.

Razumem, da bližina človeka pomeni neko varnost, kar se tiče bolj ali manj stalnega vira hrane, ampak kar se pa tiče odnosa do človeka pa ne.  ???



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #54 : 19 Marec 2010, 09:37:02
Jaz bi pa se vedno rada vedela zakaj toliko govora o tem kako se vedejo pasji sorodniki volkovi v divjini in se ne bi raje pogovarjali o tem kako se vede krdelo psov v blizini cloveskih bivalisc?
Saj jih je, taksnih krdel, predvsem v nerazvitem svetu mnogo...

Kako se predstavniki krdela vedejo en do drugega, kako do cloveka, zakaj so v blizini bivalisc, zakaj...

Tam bo verjetno vec pravih odgovorov... vsaj meni se tako dozdeva...

Blumina



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #55 : 19 Marec 2010, 10:10:02
 Na animalu  lahko gledate " living with the wolfman"
http://animal.discovery.com/tv/wolfman/
mislim , da je ob četrtkih zvečer.
Ima model volkove, in mešance pes -volk, pa mislim , pa še pse( se mi zdi).... tako da če koda zanima obnašanje  :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #56 : 19 Marec 2010, 10:33:18
A ti Kodr tako zelo podcenjuješ naše prednike, da niso bili toliko sposobni, da bi pri lovu tako ali drugače sodelovali z volkovi? Ali pa mogočče podcenjuješ volkove? Pa ne da mogoče misliš, da so imeli ljudje v času, ko so "udomačevali" volka toliko hrane odveč, da so z njo futrali pse?
Sicer pa se še najdejo (oz so se vse do nedavnega, ) primeri, ko nekatere bolj inteligentne povsem divje živali čisto prostovoljno sodelujejo z ljudmi. Znan je recimo primer "primitivnih" ribičev, ki že več generacij pri ribolovu povsem lepo sodelujejo z čisto nič udomačenimi delfini. ki jim lepo zapeljejo jate rib v mreže, potem pa dobijo del plena. Ali pa še bolj zanimiv - tradicionalnim kitolovcem izneke vasi so pri lovu dolga leta čisto prostovoljno pomagale orke - vse, kar so hotele za nagrado, je bil jezik od ujetega kita. Zadeva je špilala, dokler so se vaščani držali nenapisanega "dogovora". Potem je pa objesten mladec parkrat prekršil pravilo in ork ni bilo več.

Se postavlja tudi vprašanje, koliko sploh razumeš vedenje volkov, če misliš imeti predavanje?


delfinčika

  • Gost
Odgovori #57 : 19 Marec 2010, 19:35:28
Jaz bi pa se vedno rada vedela zakaj toliko govora o tem kako se vedejo pasji sorodniki volkovi v divjini in se ne bi raje pogovarjali o tem kako se vede krdelo psov v blizini cloveskih bivalisc?
Saj jih je, taksnih krdel, predvsem v nerazvitem svetu mnogo...

Kako se predstavniki krdela vedejo en do drugega, kako do cloveka, zakaj so v blizini bivalisc, zakaj...

Tam bo verjetno vec pravih odgovorov... vsaj meni se tako dozdeva...

Blumina
Enkrat sem na Histoyju  gledala oddajo Monsters ali nekaj takega (so raziskvali, če so govorice resnične).
In enkrat je bila tudi oddaja o nekem volku-psu oz. nečem kar je bilo podobno volku.
V glavnem, neki strokovnjak je rekel, da je čis možno, da je pes.
Kajti večina psov, ki pobegnejo (postanejo potepuški), gre k človeškim bivališčem po hrano.
Če imajo te ljudje psa, še toliko bolje za 'divjega' psa, mu lahko ukrade hrano.
So pa prikazali en primer, ko je imel lastnik enega majhnega kužka in pride en 'divji' pes in napade tistega malega psa.
Mali kuža je seveda umrl, ampak pes je izginil.
Ko pa je nekdo omenjal, da je en pes celo hotel pojesti enega maliga kužka, ki ga je 'divji' ali potepuški, kakor ti hočeš reči, kot kaže zamenjal za plen.
Nek pes je napadel celo dobermana.

In na podlagi tega mislim, da taki potepuški psi k bivališčem pridejo predvsem zaradi hrane. Če pa so te psi v tropih, pa se lahko ravnajo podobno kot volkovi (en je vodja, drugi so podrejeni). Tudi lisice pridejo k ljudem.
Nekatere brskajo po smeteh, druge hrano psom kradejo.
Mislim, da je nekaj takega tudi s psi.

Lp, Manca



delfinčika

  • Gost
Odgovori #58 : 19 Marec 2010, 19:40:39
Oprosti, ampak meni tole ne gre ravno skupaj. Če hočeš priti do neke hrane in se pri tem izpostavljaš nevarnosti (da ti eden vrže kamen v glavo), mi res ni jasno kako lahko povežeš hrano z varnostjo.

Razumem, da bližina človeka pomeni neko varnost, kar se tiče bolj ali manj stalnega vira hrane, ampak kar se pa tiče odnosa do človeka pa ne.  ???

Samo res. Kaj pa, če hočeš pridt do ene zelo slastne hrane (v pasjem primeru kakšno meso) in predstavljaj si, da si pes. Hočeš pridt do enega mesa, potem pa pride en človek s palico v roki in te začne z njo udrihat dokler ne zbežiš.




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 22 Marec 2010, 13:00:42
Pes je prilagojen na življenje s človekom se pa zelo hitro pokaže, če in ko ni pod kontrolo človeka. Urbana krdela, poboji s strani klateških psov. Seveda obstajajo velike pasemske razlike vendar pri vseh ostaja izhodišče. Volk. Razumevanje volka, krdela je v pomoč razumevanju psa.
Kodr, tale "kontrola" je lahko zelo širok pojem in tu lahko vlečeš vzporednice tudi z ljudmi. Necivilizirani ljudje, se prav tako združujejo v "zverinska" krdela ...  ;)
Zakaj je še danes potrebna socializacija in vzgoja, če je pes po mnenju nekateri že skoraj "človek"?
Zakaj je pa potrebna socializacija in vzgoja otrok?