Uvoz mladička iz Srbije

3Dive · 53131

frančeska

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #90 : 17 Januar 2013, 11:29:57
Čeprav je to že stara debata, bi vaam povedala kar vem iz lastnih izkušenj.
Stvar je točno taka: Psa iz Hrvaške lahko pripelješ brez kakršnih koli problemov. Kuža mora biti cepljen, čipiran in mora imeti potni list. Iz Srbije pa je stvar tak: kuža mora biti cepljen, čipiran in imeti mora potni list. Poleg tega mora biti cepljen proti steklini. Po treh mesecih mu (še vedno v Srbiji) vzamejo kri in preverijo, če cepivo deluje. Potem šele ga lahko brez skrbi legalno pripeljete v slovenijo. To o preprostem švercanju bi pa rekla tako: kaj če vam kuža zboli? Ja do veterinarja, boste rekli. je res. Ampak kuža mora biti registriran zato bo veterinar preveril, ali je čipiran, In a vam povem, kaj se zgodi. Takoj na monitorju začne utripati obvestilo veterinarju, da je kužek v državi nelegalno, obvestilo pa se avtomatsko posreduje na veterinarsko inšpekcijo na vašem območju. Sledi zagovor pri inšpektorju, mogoče karantena, ki ni poceni in pa še denarna kazen, če ste ga vi prešvercali. Mislim, da se ne splača. Jaz sem kupila psa v Ljubljani in je imel srbski rodovnik, zato vam lahko zagotovo potrdim, da je stvar taka.
Res pa se mi zdi zanimivo, da VURS kot tak, teh švercerjev ne kaznuje. Od moje izkušnje je minilo 2 leti, pa ta človk še vedno prodaja srbske psičke na bolhi.



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 17 Januar 2013, 14:35:43
Po treh mesecih mu (še vedno v Srbiji) vzamejo kri in preverijo, če cepivo deluje. Potem šele ga lahko brez skrbi legalno pripeljete v slovenijo.

Kolikor sem se jaz pozanimala, se mora delati test titracije... in mladička do njegovega 7/9 meseca ne moreš pripeljati v Slovenijo...



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #92 : 17 Januar 2013, 17:15:17
Drugace se steklino cepi pri 3. mesecu, titri se delajo 30 dni po cepljenju, tako da je lahko mladic pripravljen za izvoz/uvoz ze pri 4. mesecu (po mojih izracunih).

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #93 : 17 Januar 2013, 17:36:14
Ne vem če titre dobiš takoj...?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


LacenS

  • Gost
Odgovori #94 : 17 Januar 2013, 17:59:17
Uvoz psa iz SRBIJE  in tretjih držav
Pes mora biti označen z mikročipom in ob tem potrebuje še:
- veterinarsko spričevalo v skladu z Odločbo Komisije št. 2004/824/ES, ki ga izda in potrdi uradni veterinar v tretji državi;
- potni list tretje države ali drugi identifikacijski dokument;
V dokumentih mora biti potrjeno opravljeno veljavno cepljenje proti steklini v skladu z navodili proizvajalca in WHO standardi (veljavno je 21. dan po opravljenem 1. cepljenju);
Poleg že navedenih zahtev je potrebno opraviti še test titracije z nevtralizacijo protiteles, pri čemer mora biti titer protiteles najmanj enak 0,5 I.E./ml. Vzorec mora odvzeti pooblaščeni veterinar in sicer najmanj 30 dni po cepljenju in 3 mesece pred nameravanim potovanjem, preiskave pa morajo biti opravljene v enem izmed odobrenih laboratorijev s strani Evropske Komisije. -  To praktično pomeni, da pogojev ne more izpolnjevati nobena žival, mlajša od skoraj 7 mesecev (cepljenje pri 3 mesecih + 21 dni za veljavnost cepljenja + 30 dni, da se lahko opravi test titracije + 3 mesece po ugodnem testu, da žival lahko potuje)!



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 17 Januar 2013, 18:01:50
Evo , uradna razlaga Veterinarske uprave Slovenije:

Pogoji, ki jih mora izpolnjevati kuža za nekomercialni premik (to je premik psa v spremstvu lastnika) iz Srbije v Republiko Slovenijo so sledeči:

Pes mora biti označen z mikročipom.

Pes mora biti starejši od 3 mesecev in cepljen proti steklini, kar mora biti navedeno v identifikacijskem dokumentu. Poleg tega mora pes imeti opravljen test titracije z nevtralizacijo protiteles proti steklini pri čemer mora biti titer protiteles najmanj enak 0,5 IE/ml, v vzorcu ki ga je odvzel pooblaščeni veterinar. Najmanj 30 dni po prvem cepljenju proti steklini in tri mesece pred premikom. Vzorec mora veterinar poslati v odobreni laboratorij s strani Evropske Unije (v Srbiji je odobren laboratorij v Novem Sadu).

To pomeni, da bo kuža lahko prišel v Slovenijo po dopolnjenih 7 mesecih.

Pes bo lahko potoval v Slovenijo z Veterinarskim spričevalom za domače pse, mačke in bele dihurje, ki vstopajo v Evropsko skupnost za netrgovske premike. Pošiljam vam spletni naslov Odločbe Komisije 2004/824/ES, kjer je v prilogi veterinarsko spričevalo.

Veterinarsko spričevalo izda in potrdi uradni veterinar v Srbiji. Za ostale informacije v zvezi z izdajo veterinarskega spričevala vam svetujemo, da se obrnete na pristojni organ v Srbiji (kontakti).

Ob prihodu v Slovenijo mora biti pes v roku 7 dni vpisan v register psov, ob izpolnjevanju vseh zgoraj navedenih pogojev, bo psu veterinar izdal evropski potni list.

Veterinarska uprava RS


Tudi sama sem se lani jeseni osebno pozanimala... In še vedno drži zgoraj navedeno... Se pravi, najhitreje lahko uradno  "uvozimo" mladička od srbskega vzreditelja, ko je ta star sedem mesecev... 
Za marsikoga, ki si pa želi mladička, pa ta "odredba" deluje zelo zaviralno..  Kuža pri 7. ali 8.mesecih  za marsikoga ni več mladiček...
Ja, ljudje smo različni...



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #96 : 17 Januar 2013, 20:19:55
Ne vem če titre dobiš takoj...?

Za mojega so bili narejeni v 14ih dneh (ce se prav spomnim), kar vkljucuje odvzem + posiljanje na VF in cakanje na rezultate.  :-[

No, tisto "tri mesece pred premikom" nisem vedela, torej da ja, drzi racunica od diva1..  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #97 : 19 Januar 2013, 11:54:15
Iz Srbije ni noben problem uvoziti mladiča in ga potem peljati veterinarju. Problem je samo pri rodovniških psih, ker morajo imeti čip, da lahko dobijo rodovnik.
Drugače pač pripelješ psa brez čipa čez mejo in potem noben strokovnjak ne more ugotoviti, da je ta pes pravzaprav srb in ne slovenec. :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #98 : 19 Januar 2013, 12:15:52
Seveda. Vendar govorimo o tem, kako psa uvoziti legalno.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #99 : 19 Januar 2013, 12:19:18
pa če te na meji dobijo tudi ni kar tako... ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


vohlec

  • *
    • Prispevkov: 399
    • Točke: 0
Odgovori #100 : 19 Januar 2013, 12:25:10
Komplikacije na meji so bolj mit kot kar koli drugega.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #101 : 19 Januar 2013, 12:42:49
to da so mit je mit  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #102 : 19 Januar 2013, 12:47:01
A ko pa mit postane resničnost se mirno obrneš na meji in se zapelješ do vzreditelja (ki najbrž ni čisto ob meji doma). Mladička kulturno vrneš in se zmeniš da prideš ponjga ko bo dovolj velik za legalen prestop meje.  >:D


 Nebi rekla, da je to redna praksa ob zavrnitvi prestopa meje z ilegalnim mladičkom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


dogasvet2012

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #103 : 05 Junij 2013, 09:18:05
Mene pa zanima še nekaj stvari v zvezi z tem uvozom Iz Srbije. Nam ima namen oz. tako smo s dogovorili, pripeljati psa iz Srbije vzreditelj. Kuža je star 10 tednov, čipiran, razgliščen, cepljen proti kužnim boleznim, ima pripravljen potni list in rodovnik. Do sem vse lepo in prav. Kako pa zdaj s tem cepljenjem stekline, glede na to da še ni star 3 mesece, kakšne nevšečnosti lahko pričakujem, ko ga pri treh mesecih dam cepit za steklino pri nas?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #104 : 05 Junij 2013, 09:48:09
"Tretje države z neugodnimi razmerami glede stekline

Iz tretjih držav z neugodnimi razmerami glede stekline in ki niso na nobenem seznamu Priloge II Uredbe (ES) št. 998/2003, morajo psi za nekomercialni premik izpolnjevati še dodatne pogoje. Med njimi so države: Albanija, Črna Gora, Makedonija, Srbija, Turčija ...

Veterinarski pogoji za nekomercialni premik, ki jih morajo izpolnjevati psi iz zgoraj omenjenih tretjih držav so naslednji:
- živali morajo biti označene z mikročipom ali izjemoma z jasno čitljivim tetoviranim znamenjem (slednje velja do 3. julija 2011);
- žival mora spremljati izpolnjeno veterinarsko spričevalo v skladu z Odločbo Komisije št. 2004/824/ES, ki ga izda in potrdi uradni veterinar v tretji državi;
- žival mora spremljati potni list tretje države ali drugi identifikacijski dokument;
- v dokumentih mora biti potrjeno opravljeno veljavno cepljenje proti steklini v skladu z navodili proizvajalca in WHO standardi (veljavno je 21. dan po opravljenem 1. cepljenju);
- poleg že navedenih zahtev je potrebno opraviti še test titracije z nevtralizacijo protiteles, pri čemer mora biti titer protiteles najmanj enak 0,5 I.E./ml. Vzorec mora odvzeti pooblaščeni veterinar in sicer najmanj 30 dni po cepljenju in 3 mesece pred nameravanim potovanjem, preiskave pa morajo biti opravljene v enem izmed odobrenih laboratorijev s strani Evropske Komisije. To praktično pomeni, da pogojev ne more izpolnjevati nobena žival, mlajša od cca 7 mesecev (cepljenje pri 3 mesecih + 21 dni za veljavnost cepljenja + 30 dni, da se lahko opravi test titracije + 3 mesece po ugodnem testu, da žival lahko potuje)."




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #105 : 05 Junij 2013, 10:43:35
Psa čez mejo prepeljat je tamala malenkost. Pes bo prešvercan. Zapleti se začno kasneje, ko ga je treba registrirat. Če ni čipiran, ga pač lahko čipiraš in registriraš kot nerodovniškega, če bo že čipiran pa bodo težave večje. Niso pa te težave nepremostljive -  ne vem sicer kako in kolikšna kazen sodi zraven, ampak ja, vem za primere, ko so take čipirane prešvercane pse uspeli registrirati brez nadaljnih goljufij. Torej: možno je, je pa povezano s sitnostmi in stroški. Lahko se pozanimam, kako jim je uspelo legalizirat "ilegalca".


dogasvet2012

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #106 : 05 Junij 2013, 12:49:56
Lanabela, te prosim, ja. Gre za to, da nam je leglo toliko zanimivo, da ga enostavno ne bi radi izpustili iz rok, meni pa je važno, da pride k nam mladič, ne pa 6-7 mesecev star kuža. Pes prihaja iz psarne, z rodovnikom, in ker imamo plane z njim je tudi nujno da ga pri nas lahko vpišem v rodovno knjigo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #107 : 05 Junij 2013, 12:56:29
Bom vprašala, samo mal bo za počakat.


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #108 : 05 Junij 2013, 13:17:43
Hej, Lanabela,  mene pa čisto zares zanima, kako legalizirati "ilegalca". Tako, da bom vesela, kakšnih "nasvetov".

Jaz "luknje", kako "uradno" pripeljati mladička v starosto 3 mesece iz Srbije v SLovenijo , nisem našla. Govorila sem tudi z VURS-om, in uradno tolmačenje je točno takšno, kot ga je napisala Nika.

Letos zgodaj spomladi sem našla v Srbiji psičko, mladičko, ki bi jo takoj kupila.  Pri moji pasmi so Srbi izredno priznani in resnično dobri vzreditelji.

Na kratko: kuža - mladič ima srbski čip, tudi export rodovnik je srbski, z vpisanim pripadajočim čipom. Potni list oz. cepilno knjižico mora  izdati  tudi srbski veterinar.  Tudi cepljenje stekline mora biti uradno potrjeno s strani srbskih veterinarjev.

Test titracije mora biti prav tako narejen..  In poslan v pooblaščen laboratorij. Noben veterinar ne bo "raskiral" licence in poneverjal v cepilno knjižico.

Ja, pa je kuža star praktično že 8. mesecev..

Ja, ena "Pot" je, ampak meni osebno ne sede..  In sicer, da vzreditelj kužka cepi za steklino že pri 3. mesecih (meni osebno je to veliko prezgodaj), in da po 30 dnevih po cepljenju pelje kužka še na test titracije..
Potem pa grem jaz v Srbijo in ga spakiram v avto in ga poskušam na poti domoivna meji "skriti" oz. švercati.. Prečkati moram dve meji... Nekdo mi je svetoval, da naj vzamem en drug potni list od "slovenskega" kužka in to pokažem, če bi me slučajno vzeli pod drobnogled.. No, recimo, da imam "srečo" in kužka pripeljem domov.

In potem ga imam doma..  Po 4 mesecih pa ga moram "švercati" nazaj v Srbijo.. Nazaj do vzreditelja, da gre s kužkom do veterinarja, kjer se mu v potni list vpiše še titer test in izpolni vse potrebne papirje za uraden prehod oz. "premik" živali v državo EU..

Na meji mi morajo to "potrditi".. Tako mi je bilo povedano..

Ja, vmes pa moram pri svojem veterinarju opraviti še tista "otroška" cepljenja.. IN povedano mi je bilo, da me mora slovenski veterinar obvezno prijaviti VURS-u,  ko odčita srbski čip pri mladičku.. In sledijo denarne kazni..
Ali pa recimo, da mladiček zboli in da moram poiskati veterinarsko pomoč v Sloveniji, so me veterinarji prav tako dolžni prijaviti..

Ja, tako mi je bilo povedano.. Zdaj pa vedi...

Ja, in končno lahko potem vpišem psa v slovensko rodovno knjigo, seveda ob plačilu cca 45,00 EUR.

In mirno spim.

Je pa resnično škoda, da so "omejili" uvoz iz t.im. tretjih držav, še posebej Srbije.. V Srbiji so doma dobri vzreditelji.

Meni pa se zdi, da "problem" le ne leži v "neugodnih" razmerah, povezanih s steklino..  AH, bolj v denarju.. V Srbiji se dobi  "dobrega" mladiča ceneje kot v dražavah EU.. Pa še nova "kri" se pridobi... Ja, vzrediteljem je tudi to pomembno..

Ajd, ljudje moji dragi.. Bom vesela vaših predlogov.. Ker mene še vedno "muči", kako dobiti eno novo mično gospodično iz Srbije pred dopolnjenim 8.mesecem starosti.. Hvala.


 






Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #109 : 05 Junij 2013, 13:29:10
Zdej..čist točno ne vem, šlo je pa nekako v stilu  prijava na bivši VURS, kazen, cepljenje in kasneje titer. Nekaj sitnosti in stroškov, ampak pes je bil tukaj, registriran in tudi v rodovno knjigo so ga vpisali.
Res je škoda, da so tako neživljenski pogoji za uvoz psa iz srbije, sploh če upoštevaš dejstvo, da iz bosne jih pa lahko pripelješ brez vseh komplikacij. Situacija glede steklina v srbiji ni slabša kot v Bosni.


rovena

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #110 : 05 Junij 2013, 20:56:09
Jaz, ko sem 2009 kupovala svojega psa, sem tudi prvo pomislila na Srbijo, ker smo imeli ene znance, ki imajo priznano leglo mopsov. Vendar je nastopil ravno pri tem problem, kar ste že napisali. Na veterinarski bolnici in na VURSU so mi povedali, da tudi če mi uspe psa pripeljat v državi ilegalno (kar seveda sploh ni težko), bojo kasneje pri vpisu v register problemi in zelo veliko možnost, da bo kužek moral v karanteno (ne vem za kak dolgo, v glavi imam ali 1, ali pa 1 mesece). Kar seveda ni prišlo v poštev, zato smo se odločli poiskat psarno znotraj EU, ker potem takšnih problemov ni. Jaz vam svetujem, da dobro premislite, če bote šli v to opcijo, ker luknje v zakonu je težko najt, sploh pri takšnih zadevah...žal...
Pa vso srečo!  :)

Lp :)


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #111 : 05 Junij 2013, 23:12:01

 ......AH, bolj v denarju..

Mah, diva1 ::)........pa večina stvari v "kinologiji" ;). Tukaj pa otočadi peska v oči ;) in denar med "pametne", ki vejo kaj nadživali pomenijo za "buđet" ;)
Kužne bolezni, export rodovnik, članstvo v FCI in to je to................mi pa bolj pametni od papeža. Ma važno, da smo prepovedali kupiranje repom in ukinili še zadnjo oviro do naravnega psa ;D ;D ;D

PS. Na mađarsko pa bo ;) ........ se je vsi držimo......... če drugače ne gre.
Pa saj smo uvrščeni še nižje na "letvicah" ;D ;D ;D



dogasvet2012

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #112 : 06 Junij 2013, 10:41:28
Mi smo včeraj naštudirali kako fanta pripeljat k nam, in to čisto legalno. Hvala vsem za mnenja in odgovore.



Saga

  • *
    • Prispevkov: 288
    • Točke: 0
Odgovori #113 : 06 Junij 2013, 12:17:38
A iz Bosne se da? Če je eni sosedi veterinar kompliciral zaradi titra in da bo VURS obvestil. Potem je morala neko potrdilo iz Bosne dobit (ne vem kakšno in kdo točno ga izda), nekaj v smislu, da je dovoljeno psa pripeljati na območje EU...



Weaver

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 506
    • Točke: -50
Odgovori #114 : 06 Junij 2013, 15:25:21
Jaz, ko sem 2009 kupovala svojega psa, sem tudi prvo pomislila na Srbijo, ker smo imeli ene znance, ki imajo priznano leglo mopsov. Vendar je nastopil ravno pri tem problem, kar ste že napisali. Na veterinarski bolnici in na VURSU so mi povedali, da tudi če mi uspe psa pripeljat v državi ilegalno (kar seveda sploh ni težko), bojo kasneje pri vpisu v register problemi in zelo veliko možnost, da bo kužek moral v karanteno (ne vem za kak dolgo, v glavi imam ali 1, ali pa 1 mesece). Kar seveda ni prišlo v poštev, zato smo se odločli poiskat psarno znotraj EU, ker potem takšnih problemov ni. Jaz vam svetujem, da dobro premislite, če bote šli v to opcijo, ker luknje v zakonu je težko najt, sploh pri takšnih zadevah...žal...
Pa vso srečo!  :)

rovena stefa? :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #115 : 06 Junij 2013, 15:47:34
Zakaj je ravno iz srbije tak problem dobiti mladiča ne vem, zagotovo pa temu ni kriva KZS, skoraj zagotovo s tem nima nič FCI - gre pač še za en v vrsti nesmiselnih birokratkih predpisov v EU.
Imajo dobre pse, to drži, cene pa niti niso tako zelo nizke - pri pasmah, ki me zanimajo vsaj. In tudi kupirat več ne smejo, že kakšno leto.
Sicer pa karantena niti ni tak bavbav, saj jo v takih primerih večinoma dovolijo na lastnikovem domu.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #116 : 06 Junij 2013, 15:56:34
Mi smo včeraj naštudirali kako fanta pripeljat k nam, in to čisto legalno. Hvala vsem za mnenja in odgovore.

Nam lahko zaupas kako? Ker pomoje se koga drugega zanima..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


katjaT

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 2
  • bobi je car
Odgovori #117 : 07 Junij 2013, 08:11:17
mene tukaj zanima, kakšni pa so pogoji za komercialni premik? Ker vse to do sedaj so napisani pogoji za nekomercialni premik živali.

Ali je to že kdo spraševal? :-[



nezkaaa

  • *
    • Prispevkov: 614
    • Točke: 0
  • ZgAgA
Odgovori #118 : 08 Junij 2013, 10:24:36
Saga, psom iz Bosne ni potrebno imeti titer testa. Mora pa pes imeti certifikat, s katerim lahko vstopa v EU v okviru nekomercialnih premikov (ne vem, ali kretenje pomeni potovanje ali premik). Ta certifikat izda veterinarska ambulanta v BIH.

ZgaGa


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #119 : 08 Junij 2013, 15:35:03
Za komercialne premike bo pač treba pogledat v pravilnike, dvomim, da kdo od nas to pozna.