Uvoz mladička iz Srbije

3Dive · 52799

3Dive

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
: 14 April 2010, 23:08:18
Kar nekaj oglasov za prodajo mladičkov iz Srbije v Slovenijo je bilo v zadnjem času zaslediti v različnih medijih.

Potencialni kupci pa se le redko zavedajo dejstva, da legalen transport mladička iz Srbije v Slovenijo ni mogoč pred sedmimi meseci starosti, ker je procedura naslednja:

Po Uredbi evropskega parlamenta in sveta (ES) št. 998/2003, premik mladička mlajšega od 3 mesecev v Republiko Slovenijo ni dovoljen.

Pogoji, ki jih mora izpolnjevati kuža za nekomercialni premik (to je premik psa v spremstvu lastnika) iz Srbije v Republiko Slovenijo so sledeči:

Pes mora biti označen z Po Uredbi evropskega parlamenta in sveta (ES) št. 998/2003, premik mladička mlajšega od 3 mesecev v Republiko Slovenijo ni dovoljen.

Pogoji, ki jih mora izpolnjevati kuža za nekomercialni premik (to je premik psa v spremstvu lastnika) iz Srbije v Republiko Slovenijo so sledeči:

Pes mora biti označen z mikročipom.

Pes mora biti starejši od 3 mesecev in cepljen proti steklini, kar mora biti navedeno v identifikacijskem dokumentu. Poleg tega mora pes imeti opravljen test titracije z nevtralizacijo protiteles proti steklini pri čemer mora biti titer protiteles najmanj enak 0,5 IE/ml, v vzorcu ki ga je odvzel pooblaščeni veterinar najmanj 30 dni po prvem cepljenju proti steklini in tri mesece pred premikom. Vzorec mora veterinar poslati v odobreni laboratorij s strani Evropske Unije (v Srbiji je odobren laboratorij v Novem Sadu; http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm#serbia )   

To pomeni, da bo kuža lahko prišel v Slovenijo po dopolnjenih 7 mesecih.   




damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 15 April 2010, 08:33:38
ufff... ??? Cela procedura. Hvala za tole informaijo, znanec je ravno hotel po po psa v Srbijo. Mu bom tole kar sprintala in poslala.
...kaj pa če greš z odraslim psom v Srbijo- zgolj na dopust? A rabi tudi titer?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


3Dive

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 15 April 2010, 09:09:38
Mislim da. Preveri na VURS.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 15 April 2010, 09:16:04
Ja,rabi titer,100%.
LP Tjaša



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 15 April 2010, 09:24:49
Saj če se ne motim, ti pogoji v zvezi z nakupom psa in uvozom v Slovenijo, veljajo nasploh za tretje države (tudi Hrvaško).  ;)

Kar se samega titra za "odrasle" in redno cepljene pse "na dopustu" tiče, je pa treba preverit za vsako državo posebej. Za Srbijo ne vem, ima pa (oz. je še lani imela) sigurno Črna Gora.

http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/zakonodaja/vurs_zakonodaja/veljavni_predpisi/identifikacija_in_registracija/Nekomercialni_premiki_hi.pdf
+ glej 4. člen

http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/obvezna_navodila/Obvezno_navodilo_za_izvajanje_14._clena_Uredbe_998-2003.pdf

Itak je pa vedno pred načrtovanimi premiki živali v druge države (tudi države EU) najbolje kar poklicat na VURS in dobro prebrskat internet, ker zakonodaja se itak kar naprej spreminja in ker je vpleten človeški faktor, celo na VURS ne moreš računat, da bodo na tekočem z vso zakonodajo, ki se spreminja po drugih državah.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #5 : 15 April 2010, 09:36:50
Hrvaško so izvzeli iz tega sklopa držav (z nekim dodatnim členom naknadno) in spada pod države skupaj z EU, kolikor je bilo meni povedano. Pa tudi neke zakone okoli tega sem tudi že brala in tam piše, da je Hrvaška prestavljena iz ene skupine v drugo, za nas bolj ugodno :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 15 April 2010, 09:39:33
Sigurno?  :-\

Namreč en moj znanec si je pripeljal s hrvaške psarne psa, pa so ga poklicali na zagovor, kako je
pes prečkal mejo (star pa je zdaj 3-4 mesece)..
Je pa baje že dobil čip tam..



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 15 April 2010, 09:48:45
Jaz sem tudi lani poleti slišala za par podobnih primerov oz. se še ni dalo uvažat psov mlajših od 3. mesecev in necepljenih. Ni bilo sicer toliko komplikacij s titrom,... se mi zdi. Je pa možno da so potem kaj spreminjali. Kdaj pa so bile približno te spremembe za Hrvaško?



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 15 April 2010, 10:15:35
Sem mislila it junija v Beograd, pa bi pse s seboj vzela... ker imam itak samo 1 dan obveznost pa še to zgolj 1 uro in smo mislili kar z avtodomom dol pičit pa še malo na okoli in ja  nazaj čez ČG in po HR obali .... samo tole s titrom , pa skensla naše potepanje :-\

za mladiča  je pa tud tole ..... pismo... ta moj znanec je nameraval po žimavca.... in če gre pes lahko uradno čez šele pri 7h mesecih, je pa tole absolutno out.
Že zaradi šolanja. Pri 7h mesecih za določene stvari ( aport ki naj bi bil pri 3-4 mesecih) je kar malo pozno. + še druge stvari.... vzreditelj pa tudi dvomim , da mu bo psa šolal do 7-ega meseca...

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #9 : 15 April 2010, 10:26:09
Kaj pa se zgodi če mladiča enostavno prešvercaš? Ga potem pri nas ne moreš čipirat? Vpisat v rodovno knjigo?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 15 April 2010, 10:29:19
Obstajajo neke cone in Hrvaška ni v najostrejši.
Sigurno?  :-\

Namreč en moj znanec si je pripeljal s hrvaške psarne psa, pa so ga poklicali na zagovor, kako je
pes prečkal mejo (star pa je zdaj 3-4 mesece)..
Je pa baje že dobil čip tam..

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 15 April 2010, 10:36:47
Ja saj.. tule;
http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/obvezna_navodila/Obvezno_navodilo_za_izvajanje_14._clena_Uredbe_998-2003.pdf
na strani 3 je priloga. Hrvaška ni na C listi, ampak še vedno psa ne moreš uvozit dokler ni cepljen, cepi se pa tam nekje pri dopolnjenem tretjem mesecu.

Je pa res razlika ali ga uvoziš pri sedmih mesecih ali pri treh.

Pa še tole;
http://www.vurs.gov.si/index.php?id=7320
Za vrnitev z živalmi iz tretjih držav ki niso na listi C, kjer so se živali zadrževale krajši čas (npr. dopust), vam svetujemo, da se test titracije opravi preden se odpravite, tako, da bo žival izpolnjevala pogoje ob vrnitvi.

Potovanje oz. vrnitev v Slovenijo ali drugo državo EU, z necepljenimi živalmi, iz tretjih držav, ki niso na »listi C« ni dovoljeno.

Isla, lahko ga čipiraš in vpišeš v rodovno knjigo, ampak te bodo takoj kontaktirali z VURSa in potem vprašanje ali bo samo kazen, ali boš moral psa celo nazaj poslat,... Ni za riskirat.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #12 : 15 April 2010, 11:02:12

Je pa res razlika ali ga uvoziš pri sedmih mesecih ali pri treh.

Pri 7ih mesecih je fajn če ima že vsaj malo šolo narejeno...pa še kaj več...to je že pubertetnik :-X
Naša je pri 4ih mesecih aportirala iz vode,  in v malo šolo hodila/ zaključila pri  6ih mesecih  ... pri 9ih imela VP1 zaključen ...pa prvo gonjo mislim , da je imela tudi tam pri 9ih..takoj po gonji sva pa že VP2( pripravo na PNZ ) delali.

da pa psa dobiš šele pri 7h mesecih...pismo... pa to ja pol njegove mladosti zamudiš... pa  ne samo mladost... tisto šolanje ,ki je priporočeno zelo zgodaj čisto spustiš.

Damč je šel z 8 imi meseci v VP1( ker sem jaz zamrazila oz ni bilo prej kot septembra/ je januarc)...in jaz sem ga takrat že prevzgajala :-\ , ne samo vzgajala....( je že imel svoje polome dodobra izdelane )

Sranje je pa ravno to ker v Srbiji imajo nekaj  res zelo kvalitetnih psarn...sploh ptičarjev(  delovne linije)...
Vsak vodnik ima željo oz , je pa tudi fajn ,če si svojega psa uči po sebi od malega :-\

Jaz če bi " trenutno"  hotela  žimavca...... grem sigurno v Srbijo ponj....

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 15 April 2010, 11:07:18
Če najde vzreditelja, ki mu bo psa šolal in naredil kake preizkuse, ki so potrebni super. Al pa če pozna koga tam, kinološkega kolega, ki se spozna na to in bi mu na njegove stroške skrbel in šolal psa...Drugače pa klinc.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #14 : 15 April 2010, 12:22:51
Isla, lahko ga čipiraš in vpišeš v rodovno knjigo, ampak te bodo takoj kontaktirali z VURSa in potem vprašanje ali bo samo kazen, ali boš moral psa celo nazaj poslat,... Ni za riskirat.

Zakaj bi te pa klicali z VURS-a, če ga čipiraš pri nas in nima srbskega čipa  ???



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 15 April 2010, 13:00:47
Alenka, če psa ne misliš zavajat v rodovno knjigo, potem ni problema, ker ti ni treba povedat, da je prišel prešvercan iz Srbije. Če zavajaš v rodovno knjigo te bodo pa spraševali kako si lahko čipiral v Sloveniji psa, ki sploh še ne bi smel biti v Sloveniji.

Damayanti, se strinjam.. enim je že razlika 7 ali 9 tednov zelo pomembna.. 7 mesecev je pa nekako tako, kot bi vzel psa iz zavetišča.

Meni je to vse sicer zoprno take omejitve. Tudi Anglija in Skandinavci imajo poostreno. In potem dejansko zelo težko tudi pariš in razstavljaš v tistih državah, kar tudi z vidika genetike mogoče ni najbolje.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #16 : 15 April 2010, 13:12:24
Teoretično lahko mladiča vpišeš v slr po dopolnjenih 7 mesecih  :D
Za čip me še pri nobenem vpisu v slr niso spraševali. A je to zdaj po novem?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 15 April 2010, 13:25:22
Predvsem je res blazno velika verjetnot,da ima 8 tednov star mladič steklino  :P.
Komur se da se lahko tudi po 7 mesecu še enkrat v Srbijo zapelje na krajši dopust in tam uredi dokumentacijo po predpisih pa se potem uradno uvozi.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #18 : 15 April 2010, 13:28:06
Si me prehitela deteljica... ravno to sem hotela vprašat ;D

 do 8 meseca je zgolj na obisku :D...uradno se pa preseli po 8ih mesecih.
Čeprav mi je še vedno mimo tole s titrom en mesec prej ::)

Nasplošno tale titer... mi je uničil plan... mater. Nič ne bo s čevapi.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #19 : 15 April 2010, 13:31:19
Ja tole s titrom je v veljavi ze kar nekaj casa..

Pa saj, damayanti, vi veliko potujete.. Pac naredis enkrat titer, in imas potem mir..  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 15 April 2010, 13:31:50
Do 8 meseca je pes pa inkognito v SLO :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 15 April 2010, 13:36:15
Ma kaj vem.. mogoče gre skoz.. jaz ne maram takih variant, ki so preverljive, če se pogleda v uradne zaznamke.

Poskušam se spomnit dveh variant od lani, kakšna je bila točno zgodba.. Bom vprašala in javim.  ;)

A to dejansko v praksi gre, psa, še posebej kakšnega večjega, švercat sem in tja čez par državnih mej?  ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #22 : 15 April 2010, 13:51:52
Kot za vsak šverc gre, če te ne dobijo.
Navodila pa niso za javnost, ker je to "fuj to delat".

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 15 April 2010, 14:04:53
Ja tole s titrom je v veljavi ze kar nekaj casa..

Pa saj, damayanti, vi veliko potujete.. Pac naredis enkrat titer, in imas potem mir..  ;)

ja po evropi ;D... čez balkan pa ne
Razen Hrvaška... samo to mi je kot bi šla v Celje :D... s tem se sploh ne obremenjujem...

Še plan Grčija z avtodomom- je druga varianta... trajekt Benetke Patras( kar itak letos odpade... nimam toliko dopusta)

Smo šli pa res 4 leta nazaj za božič v Oslo... brez vsakega titra.... samo smo šli s kamionom... tam te itak noben ne povoha.
Avtodom, pa naš Damč.. pa ne bi šlo skoz... ker takoj, ko se malo bolj počasi peljemo.. bože nedaj ustavimo že tisto črno butico na šipo nalima :-X... ni šanse od kakšnega švercanja ;)
Za usrane tri dni pa titra tud ne grem delat... raje ne jem leskovačkih čevapov :-9

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


SUPER HERO

  • Gost
Odgovori #24 : 15 April 2010, 14:12:23
jst in mami veliko hodiva v srbijo in tam je veliko kužkov ki potrebujejo dom ki zelo so prisrčni...<3 



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 15 April 2010, 14:17:53
No tkole.. sedaj sem dobila tudi odgovor in osvežitev spomina.. v bistvu sem jaz malo komplicirala, ker sem si zapomnila prevsem da je bil problem, ne pa tudi zakaj. Odgovor prijateljice;
Citiraj
Psico (uvoženo iz Češke) so avtomatsko prijavili v register ob cepljenju, ampak ker se njen čip ni ujemal s slovenskimi (prve številke), sem morala dati izjavo, kdaj je bila pripeljana, od kod itd, da so uredili dokumentacijo, sicer drugih problemov ni bilo.

Prijateljica je imela problem z njeno pritlikavko, ki so jo pripeljali iz Hrvaške. Seveda  ob cepljenju oz pri avtomatskem vpisu v naš register in ker je bila seveda čipirana, so ugotovili, da ni iz EU in je dobila potem neko odločbo, se niti ne spomnem točno kaj je pisalo na njej, vem pa da je inšektor prišel k njej domov.

Zaključek zgodbe? Problem je samo čip, zato naj ljudje kupujejo nečipirane pse, pa jih potem ne bo noben vprašal od kod je pes. Glupo, ampak res.
Ja Deteljica.. res je v "fuj to delat" ampak zakoni so res tako neživljenjski, da včasih smo dejansko prisiljeni jih kršit  ::) in zato se sama sicer trudim da čiveč nardim po pravilih.. vsega pa res ne  >:D

Je pa tukaj spet tista fora ko se zaradi neodgovornih neživljenjsko zakomplicira praksa odgovornim  >:(



nata

  • Gost
Odgovori #26 : 15 April 2010, 22:16:38
Izbrisano na zahtevo uporabnika



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #27 : 15 April 2010, 22:28:05
A ni tako, da lahko gre čez mejo, če potuje z mamo in če ma veterinrsko potrdilo, da se nikol ni družil z divjimi živalmi?



nata

  • Gost
Odgovori #28 : 15 April 2010, 22:35:19
Izbrisano na zahtevo uporabnika



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #29 : 15 April 2010, 22:45:54
Mi smo ga na tak način iz na Madžarsko spravli, ki pa je tak v EU in čez našo mejo ni bilo problema. Smo se takrat na vursu pozanimali in naj bi bilo vse po reglcih. Sej iščem, kje točno to piše