Kako dva odrasla samca pripraviti k sožitju?

gulu · 5625

gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Mene pa nekaj zanima. Tole bo sicer bolj hipotetično vprašanje, ampak vseeno. Kako dva odrasla samca, ki pokažeta, da se ne ljubita ravno preveč (beri: renčita in bi si lahko tudi v lase skočila ali pa sta si celo že), pripraviti do tega, da se prenašata? Pa to ne mislim tako, na sprehodu, ko se pač lahko izogneš neposrednemu stiku ali pa se pač s svojim psom ukvarjaš in ga zamotiš. To mislim bolj tako - npr doma, tako, da bi eventuelno lahko tudi živela skupaj in lastnikov ni vedno zraven? Upam, da sem napisala dovolj razumljivo, da se ve, kaj me zanima  :-[ Hvala za odgovore!



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1 : 02 November 2008, 20:09:05
Z stalnim nadzorom in sankcioniranjem neželenega vedenja. Vsaj na začetku, dokler se ne umirita oz. se začneta prenašat.
Čisti začetek bi bil seveda skupni sprehodi, pa ko en pes vstopa na teritorij drugega, se jih pazi... Sprehodi se morajo nekajkrat ponovit, psa se morata spoznat.
Ko enkrat ''zaživita'' skupaj, mora bit nekaj tednov predhodnih priprav na to. In ko začneta živet skupaj, morata bit pod stalnim nadzorom kar nekaj časa, dokler se ne prepričamo 100%, da bosta ok. To, da sta skupaj, naj povezujeta s prijetnim (sprehodi, igra, hrana), hrani naj se jih iz ločenih posod (valda).
Mislim, da je postopno navajanje ključna zadeva tukaj. Kar pa se tiče renčanja in groženj, pa spet odvisno od psa. Pazit, da ni en na kavču, en pa ne; da se ne boža enega, drugega pa ne ( je bolje potem kar ignorirat oba) - pač da se ne zganja ljubosumja. Če sta dva taprava skupaj, mislim, da vsakemu ena klofuta ne bi škodila ob renčanju oz. kakemu hujšemu imponiranju.
Nisem še imela dveh samcev, ki bi se dolgo časa ne marala...vsakič se je rešilo s hitrim in ostrim posredovanjem in v parih tednih smo bili kul.
Pri kakih psicah je bilo pa že drugače  ::), ampak tudi nič hujšega.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 02 November 2008, 20:18:38
Ko sta sama obvezno vsak v svoj boks! Ker jima vsaj na začetku niti slučajno ni za zaupat, da bosta kar tako malo skupaj ležala na kavču. Drugače pa če imata lastnika poštiman odnos do psov, torej kdo je alfa bi se morala stvar v parih dneh precej umirit, predvsem z doslednostjo, kar je pa omenila že nyssa.









MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 02 November 2008, 20:23:50
Moje mnenje je, da se odraslih samcev nikoli ne pušča v zaprtem prostoru (beri stanovanje, soba) skupaj, ampak vedno ločeno. Vrt oz. odprt prostor je povsem nekaj drugega, pa še tam bi imela pomisleke.

Drugače pa, kot je navedeno zgoraj, najprej pod nadzorom, skupni sprehodi...če sta pa primorana živeti v istem stanovanju (pač sprememba življenskih okoliščin) bi enega vsekakor imela v boksu. V stanovanju pa najprej predvsem pazite pri igračah, hrani...

Tudi sama imam dva samca in sem jih imela tudi že v preteklosti. Problemov nimam (razlika je 6 let), pa vendarle sta spuščena v stanovanju samo pod nadzorom. Seveda je veliko odvisno tudi od pasme (sama imam dva malinoisa).

lp

maja



gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #4 : 02 November 2008, 20:24:40
Hvala za nasvete. No, saj kot pravim, zaenkrat me to zanima samo hipotetično, ampak mogoče mi bo kdaj prišlo prav  :P Aja, tukaj sicer predpostavljam, da lastnik psov ni isti, ampak sta dva (cimri, pari ...). In jasno, ko lastnikov ni zraven, itak, da sta ločena, dokler ni to 100% urejeno. Bolj me je zanimalo, kako se lotiti tega urejanja, da ne bi bilo že v začetku narobe zastavljeno  ::)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 28 Februar 2009, 12:27:21
Kako dva odrasla samca, ki pokažeta, da se ne ljubita ravno preveč (beri: renčita in bi si lahko tudi v lase skočila ali pa sta si celo že), pripraviti do tega, da se prenašata?

Mene tud neki zanima s podobnim primerom. Isto dva samca, ki sta sse pred kratkim mal ruknla. A lahko mam jaz svojega psa odpetega, ker vem da bo drugega ignoriral? Je fer do lastnika in do drugega psa, ki pa mora bit na povodcu, ker mu je pojem ignoranca čisto tuj?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 02 Marec 2009, 08:14:35
Če si ti 100% da bo tvoj ignoriral drugega psa potem je meni čisto OK. Ampak če je tistemu psa ignoranca tuja, naj mu Buda ne hodi blizu, ampak se izogne ali gre ob tebi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 19 Maj 2010, 12:03:54
Problemm  :(

Že par let sprehajam sosedovega psa, s katerim sva dosegla že veliko na področju drugih samcev, brez problemov gre po ozki poti, kjer v pesjakih norijo psi. Ob srečanju z drugimi psi pa je še vedno isti, prav vesel zgleda, da se bo lahko stepel. Buda je ob njem razvil visok prag tolerance, sosedov ga namreč redno napada za brezveze. Pač skoči v njega in ga hoče grizt tako da moram bit stalno pozorna. Zdej pa k problemu  ;D Mojmu sem zadnjič ponesreči vrgla žogico v čudno smer, tako da se je zapletel v fleksi, un je itak znorel in ker sta bila zafecljana sem ju komaj narazen dobila, oba naluknjana a k sreči veterinar ni bil potreben. Zdaj jima ne zaupam, bojim se da bi Buda ostreje odreagiral, če bi bilo potrebno, zato je sosedov prisiljen na navaden povodec. Nagobčnik imam samo en, sicer je obema prav, sam ne vem kater si ga bolj zasluži, tako da sta zaenkrat brez. So pa situacije, ko je treba imet oba blizu sebi (in drug drugemu), ko recimo srečamo drugega psa. In v takih primerih sosedov brez problemov napade mojega, če ne pride do tadrugega. Zakomplicirano je samo zato, ker mi je vse skup stresno in in ker s sprehajanjem tujega psa delam škodo mojim. Unga pa tud ne morem v boksu pustit, ko grem z mojimi mim, ker me gleda s talepimi očkami  :) Delam individualno z vsemi tremi, a na skupnem sprehodu - dva počivata, en dela.

Zdaj se poskušamo sprehajat ćimbolj tako kot prej, ne puščam jima preveč direktnega kontakta, kar tud ni fajn ker moram skoz gledat točno kje Buda hodi in da mu ne bo prišel preblizu, pa gledam če so kje za vogalom drugi psi, ki bi lahko sranje "prinesli" ipd.. Aja, sosedov je pa tud stalno našpičen, ko pride Buda v bližino, dvigne uhe in začne na polno mahat z repom kar je pri njemu znak, da se res veseli snidenja  >:D

Moja teorija je, da bo s cajtom in s skupnimi sprehodi to minilo, rada bi sam mal pospešila proces  :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 19 Maj 2010, 12:32:26
Dveh samcev ,ki se ne prenašata se pogosto ne da z nobenim sistemom prepričati,da bi lahko bila varno skupaj brez nadzora. Nekaterih celo ni nikoli mogoče imet varno skupaj ob pomanjkljivi avtoriteti vodnika.
Da se pa vse pse izšolati tako,da so lahko varno skupaj pod nadzorom s predpostavko, da jim je vodnik z avtoriteto sposoben  prepreči vsakršno izivanje in napihovanje, ko se le to nakaže.
Če ta pogoj ni izpolnjen morata psa živeti in delati fizično ločeno.
Ni pa nezružljvost neko pravilo- moraš imeti smolo,da dobiš tak par,ki se sploh ne prenaša. Netolerantnost do drugih samcev (tujih) je napoved takih problemov do domačega samca, ni pa nujno. Tudi toleratnost do tujih samcev žal ne zagotavlja sama po sebi ujemnaja z domačim.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 19 Maj 2010, 13:00:18
Nika če ne gre, da jih sprehajaš ločeno in ker pes ni tvoj, je vsekakor najbolje da ima pes nagobčnik. Sicer pa vse to kar že tako ali tako delaš, psoma ne pustiš interakcije, ok je samo če se popolnoma ignorirata. Mora pa imeti seveda imeti vodnik dovolj avtoritete, da ga oba upoštevata.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 19 Maj 2010, 13:44:04
.....Netolerantnost do drugih samcev (tujih) je napoved takih problemov do domačega samca, ni pa nujno. Tudi toleratnost do tujih samcev žal ne zagotavlja sama po sebi ujemnaja z domačim.

A pa je dober pokazatelj kako bi pes sobival z nekim samcem oz. samica z samico-če se vzame kakega psa na počitnice? Ni isto, ampak približna slika bi pa lahko bila?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 19 Maj 2010, 15:21:23
Brez nadzora jih itak nimam, ker živita na različnem naslovu, poleg tega pa je sosedov vedno na povodcu, s čimer zagotovim (očitno nezadostno  :-[) kontrolo. Mi je tud ratalo, da sva navaden povodec zamenjala s fleksijem in da mi ga ni treba imet na zategu. 100% avtoritete pa res nimam in niti nisem delala na tem. Ga vzamem zraven, da si noge pretegne in da ima družbo. Nikoli nisem imela nevemkakih pričakovanj z njim, klikam mu ker ima rad papico, pa da mu ni tolk dolgčas. Drugače pa uboga osnovne ukaze, ki so potrebni na sprehodu. Ločeno jih pa res ne morem sprehajati, sicer se trudim kolikor gre, sam če bi mela čas za tri pse, bi imela tri pse



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 19 Maj 2010, 17:05:24
Torej ni dileme. Če ni nadzora noagobčnik njemu. Če ga nimaš niti pri svojem in te je strah, da bi tvoj napadel njega pa kupi še enega...

Jaz priznam, takega psa nebi peljala na sprehod z mojimi. Le ločeno. Zakaj bi moje izpostavljala slabim izkušnjam enega pasjega psihopata, če se v časih že po trepalnicah mečem, da bi imeli "zdrave" stike s svetom.

To ni dovolj kontrole za normalen sprehod. Štrik daje le "lažno kontrolo" kot se je tudi pokazalo na žalost.  :(


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 19 Maj 2010, 21:09:45
Maš prav, sam če se mata pa drugač tako rada  ::) Gresta bok ob boku pa vsake tolk časa en da lupčka drugemu  ;D 




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 19 Maj 2010, 21:17:12
Jaz že od vsega začetka berem kot da se bolj kot ne ignorirata, oz. sosedov vsake toliko malo koga pogricka...  ???

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 20 Maj 2010, 12:31:44
Nika, jaz te tudi ne razumem  ???

Čara, mislim da počitnice niso pokazatelj ničesar. Moja psica se razume z vsemi psi, doma ali zunaj,.. pa vseeno ne vem kako bi odreagirala če bi doma imeli dlje časa še enega psa ali pa npr. dojenčka (otroke sicer tudi obožuje), ker je pač navajena doma bit "edinka"  :D .. malo heca, ampak čisto resno mislim. Vprašanje kako bi si razlagala da ni več edina, ki je deležna vse pozornosti, pa čeprav bi se seveda potrudili, da bi jo še vedno dobila veliko.

Po drugi strani je odvisno tudi od posameznega "para", kako je kompatibilen med sabo. Recimo da se na začetku, prvih par dni kar nekako prenašata in sobivata, potem pa si eden vedno več dovoli,.. drugi pa mogoče samo "prenaša", ko ima pa vsega dovolj, pa "znori". Približno tako nekako, kot npr. na sprehodu, spet govorim o moji psici.. ona se previdno spoznava,.. če se začnejo igrati se tudi lepo igra, čim jo pa pes začne vlečt za brado ali pretiravat s kaj vem čim (sploh mladiči so taki), pa ona začne metat po tleh in dejansko takrat moram posredovat, ker takemu psu sploh ne pusti več vstat. Torej lahko vse izgleda lepo in prav, enkrat pa pride do stopnjevane situacije, ki vprašanje kje se konča, če ni lastnika, ki bi posredoval, psa pa sta približno enako močne volje,... Ali pa drug primer, ko smo srečevali enega psa, ki jo je vedno narenčal in ona je vedno odreagirala z umikom. Pa sem si mislila, kako super, da se mi ni treba še s tem ukvarjat, da bi se ona odzivala nazaj kako drugače. Potem je pa enega lepega dne tudi ona znorela nazaj. Je bila privezana in ni bilo panike, ampak če pa ne bi bila, pa vprašanje. Torej več kot pol leta ni pokazala ničesar, po čemer bi lahko jaz sklepala da se bo kadarkoli tako odzvala, ampak od takrat ko se pa je, se pa na tega psa redno tako odziva, oziroma sedaj že vnaprej ona laja. Če razumeš kaj hočem povedat.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #16 : 20 Maj 2010, 21:55:45
Opisala sem konkreten problem, ozadje pa res spustila, ker ni problematično pa da ne bi bil post še daljši  :) Drugače se lepo razumeta in je treba tole rešit, ker zarad takih "hib", ki jih je povzročilo nič kej fajn življenje, ga ne morem kar v pesjaku pustit. Tko da ta pasji psihopat je 13 (+ -) leten artritičen, na pol gluh in na eno učko slep srček, ki se z našimi fajn zastopi in mu zato oprostimo te bedarije. Buda ga ima ful rad, preden mu da lupčka se cel zvija v "ful sm vesel da si tuki" smislu. Imata direktne kontakte, se recimo zaletita skup, pa večina poteka brez problema, včasih mu pa pokne. In zato moram stalno gledat, kdaj to bo, mi pa to ni odveč počet. Na Buda je do zdaj dobro vplival, recimo zaradinjega in drugega psa iste pasme prenese direkten napad ostalih psov. Tud Buda ni neki psihično uničen, če on "napade", ker v bistvu itak ne pride orng do njega, ker ga jaz nazaj potegnem. Ni glih da bi grizu  ;) Lahko tud vse tri skup futram, lahko vsak vsakemu vzame igračo.. Na splošno se mamo fajn, sam tole nas je mal pretresl. Gre pa na boljš, danes sem ga že mela na fleksiju pa kar gre :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 21 Maj 2010, 09:21:18
A te prav razumem? Načeloma se tolerirata in se imata celo rada, ampak na momente pa enega nekaj piči in takrat se pa zadeve zaostrijo?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #18 : 21 Maj 2010, 09:59:27
Imata se rada, čeprav na momente unga nekaj piči. Se noben ne sekira. Zadeve so se zaostrile zdaj, prej je vse potekalo "normalno"  ;D




Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 21 Maj 2010, 10:32:26
Doma imam tri samce......sobivanje fantastično, zaenkrat :)

Je pa res, da veljajo pravila med njimi (sploh iz strani najstarejšega, ki sovraži vse tuje psa, tako samice kot samce in se mu ne smejo približati na 2 metra, če ni pod mojim poveljem)...ne jemlji igrač ali hrane iz gobca drugemu, ker boš tepen, ne hodi po meni ali se vlegaj k meni, ne naskakuj, ne igraj se pregrobo. Sploh najmlajši ima grobo igro in če pomotoma rukne starejšega, jih pač zasluženo dobi.

Pri najstarejšem, ki je sovražno občutljiv do tujih psov pa morem posebej pazit, da ne pride v brezizhodne situacije v stilu, da je potisnjen v kot, na vrvici, bog ne daj, da se zaplete v vrvico ali da se vrvici zapleteta,  in brez možnosti izhoda, ker bo ekstra nervozen, sicer, če bo pod poveljem ne bo vsekal, ampak ga ne želim spravljat v takšne situacije. Zato vedno pazim na klubu, tekmah itd. da do takšnih situacij ne pride, da ima vedno odprto obzorje ob stiku z drugimi in ima možnost umika, pa vse teče gladko :)  In ne silim ga v spoznavanje novih psov, če ni nujno potrebno (recimo naš novi član ali novi član naše trening grupe).

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #20 : 21 Maj 2010, 12:57:46
Zdaj je pa malo bolj razumljivo.  ;D

Mate zanimivo tole. Če je tako se pa nebi preveč sekirala, je pa možno, da bodo teli izpadi pogostejši in ne bodo izveneli. Že zaradi vsega skupaj in predvsem starosti. REvma, slabša čutila... delajo psa bolj nesigurnega kot ne in če je njegov pristop napad je pač tako. Če ga pa zraven še na senilnost vleče pa je lahko še bolj zanimivo ;)
Kot pri starejših ljudeh...
To ni zanalašč. Najboljše bi bilo, da se sama odločiš kaj in kako, oz. nagobčnik ja ali ne, koga bolje obvladaš, če bi prišlo do ponovnega izpada. Mislim, da karkoli tukaj sčaramo bo v tem primeru bolj kot ne samo filozofiranje.

Kot je napisala felina, dobro poskrbi, da ne bo udorov v njegovo osebno območje, da se ne bo počutil ogroženega.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P