Učenje konj

barbara10 · 7425

barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
: 30 April 2010, 17:44:30
Na hitro (res na hitro) sem pregledala perspektivne teme, ki bi lahko bile povezane s tem, kako (na)uciti konja vseh zadev od ujahanja pa naprej. Ker nisem nasla teme, kjer bi lahko zastavila vprasanje, jo odpiram (ce ze obstaja, bi prosila, da se ustrezno premakne).

Ali se konje se vedno uci z negativno motivacijo tj. z bicem, pokom in tudi udarcem (blagim ali manj blagim) po konju, s palico, ce niso pridni... skratka na silo, za moje pojme sila primitivno, nezrelo, v nasprotju z zakonum (da se zivali ne muci...)?

Ali ze kdo v Sloveniji "usposablja" konje s pozitivno motivacijo npr. s klikerjem, morda priboljski...? Namrec sem 1000%, da se da se kako drugace, kot v 2. odstavku in da so rezultati sigurno tudi 1000x boljsi.


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 30 April 2010, 19:51:24
o konjih nimam pojma, mi je pa med brskanjem po spletnih trgovinah padlo v oči knjig v povezavi s konji

tukaj si lahko pogledaš več, če boš našla kaj zanimivega in uporabnega
http://store.clickertraining.com/horsetraining.html


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 30 April 2010, 21:18:33
barbara10, tvoje vprašanje je zelo obsežno in ga bi morala natančneje definirati. Najprej moraš vedeti, za kaj boš konja potrebovala. Če ga imaš "namesto psa" se lahko greš z njim tudi klikanje ;) Dandanes je veliko načinov, kako na bolj "naraven" , "prijazen" (ali kakorkoli že) način delati s konjem. Malo pogooglaj, pa boš veliko našla.
Mogoče bi te zanimala Linda: http://www.ttouch.com/, ali pa Parelli: http://www.parellinaturalhorsetraining.com/, pa še velikoooo je tega ;)

Če pa se bi šla rada športno jahanje, s klikanjem žal ne boš daleč prišla ;) To pa še zdaleč ne pomeni, da se konje biča in nevem še kaj počne, kar je z zakonom prepovedano. Pretiravati pa ni potrebno ::) Dejstva in pomagala se je potrebno naučiti pravilno uporabljati in NE zlorabljati. (žal je tudi še veliko takih ki to počnejo, ja) Pa tudi ni res, da se na ta način uči z negativno motivacijo. Pri učenju je ključna pohvala, za to konj dela. Če bi ga po lepo izvedeni vaji čakal udarec z bičem verjetno ne bi lepo sodeloval, ne ;) Je pa to lahko sladkorček, trepljanje, zelo dobro naučeni konji vzamejo za pohvalo tudi umik dejstva.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 01 Maj 2010, 11:07:33
jaz sem konja(e) že pred 30 leti učila enako kot pse- z označevanjem željenega vedenja z besedo, podobno kliker sistemu, samo manj dodelano in brez klikerja večinoma nekakšen luring. Tako sem naučila vse sorte- tudi trikce. Glede na to,da se da vsako živo bitje , ki ima živčeje in sluh učiti s klikerjem bi zagotovo odlično šlo tudi pri konjih.
Seveda tudi lonžiranje in navajnaje na opremo in ujahavanje. Pri zadnjem sem uprabljala tudi lonžirni bič in jahalni bič- vendar v smislu podaljšanja roke oz noge. Ne pomeni vsaka palica v roki, da se jo uporablja za kaznovanje (primer target sticka  ;) ).  Prav tako kot se pri psih lahko uporablja target stick se bi dalo tudi pri konjih. Osebno pa nisem delala targeta ampak luring in modeliranje.
Pri tem je potrebno poudariti, da je bistvena razlika med jahanjem in ostalim delom s konji. Vodenje pri jahanju namreč temelji na refleksnem odzivu konjana spremebe v ravnotežju, s pridrževnjem glave, spremebo kota , težiča jahača, poganjanjem zadaj itd neposredno fizično vplivamo na gibanje. Ne gre torej samo zato,da bi to bilo povelje (namig ,ključ ali kakorkoli že imenovano) na keteraga konj neodvisno in samostojno izvede naučeno vajo, temveč je jahač del tega gibanja (del konja)-vaje. Zato je konju praktično nemogoče z napačnim gibanjem jahača izajati vajo pravilno , tudi če ve kaj jahač hoče.
V kasnejših stopnjah ujahavnja (samo pri jahanju) pa sem jahalni bič občasno uporabljala tudi v smislu ojačanja vpliva nog - kar seveda lahko uvrstimo tudi pod neg motivacijo.
Imaš pa v sedanjih časih cel kup pristopov s popolnoma modernimi "neinvazivnimi" načini, tudi jahanje brez vsake opreme.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


wayra

  • Gost
Odgovori #4 : 03 Maj 2010, 12:02:06
Moja kobila se klikerja boji, drugače se da pa veliko narest s parelli sistemom, pa tudi običajno lonžiranje, je pa res vprašanje zelo obširno, kaj pa ga želiš naučiti?
Jaz uporabljam tudi priboljške, nagradice, moji zelo veliko pomeni tudi pohvala, vse skupaj temelji na pozitivni motivaciji, moraš pa vedeti, da te  konj lahko poskuša dominirat in mu moraš v tem primeru pokazat kdo je glavni (seveda ne s tepežem ampak s parelli vajami!), nekateri konji to preverjajo vedno znova... Preberi si tudi knjigo Psihologija konja in najdi na spletu Parellijevih sedem iger.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #5 : 03 Maj 2010, 13:47:53
Sama nimam ne konja, se manj znanja o konjih ali kakrsnekoli moznosti imeti konja.

Sem pa "prica" ucenju konj na nacin, ki mi ni niti najmanj vsec oz. sem mnenja, da se da drugace, boljse - ker pa nimam znanja, sprasujem (ker vem, da so na forumu sigurno tudi taki, ki ne le znajo, temvec tudi delajo bolje).

Ali kdo ve, kje bi se dalo ogledati solanje konj, kjer jih solajo na drugacen, boljsi nacin, s cim manj prisile?


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Maj 2010, 21:59:02
Najboljše, da povprašaš tudi tule: http://www.konji.info/  ;)



wrangler

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 11 Avgust 2010, 16:47:48
Naravno konjarstvo deluje na pozitivni motivaciji konja. Več o tem na
www.parelli.com
V Slovenijo prihaja v septembru Michael Grohmann eden Patovih najboljših učencev, ki je inštruktor v Avstriji in drugod po Evropi. Č vas zanima kontaktirajte:
www.katjamocnik.si
031408470



Medvedka

  • *
    • Prispevkov: 333
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 15 Avgust 2010, 20:00:08
Mene pa zanimajo ideje za kakšne trikce, ki bi bili primerni za konja ... Zmanjkuje mi idej, saj nočem trikcev ob katerih buta z nogo ob tla ... ima kdo kakšno idejo???


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #9 : 15 Avgust 2010, 20:45:29
Na youtubu maš idej malo morje  :)



Medvedka

  • *
    • Prispevkov: 333
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 16 Avgust 2010, 14:03:14
hvala, bom pogledala  :)