Ni spolnega kontakta

lepavida · 21451

Biba.leze56

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 06 Julij 2011, 11:36:26
Tale dva soseda mi že ornk živce grizljata in bojim se, da če me ne bosta nehala spraševati za nasvete ( menda strokovne ker sem imela že dosti psov(kastriranih, haha :) ) in me potem take neumnosti sprašujejo, s katerimi se niti pod razno še nisem srečala...)
bo počilo in bom zahtevala, da psico vrnejo, samcu pa odrežejo jajca, ker imam tudi jaz neko zdravo mejo, asmpak se jim kaj dosti ne da dopovedati, ker jima je menda veterinar rekel, da naj parita psičko, saj bi bilo zanjo dobro, da
ima enkrat mladičke.
?? Kaj???



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #31 : 06 Julij 2011, 11:51:58
Veterinar je rekel, da bi bilo dobro, da bi 10-letna psica imela mladičke???? Zelo težko verjamem, razen če jim tega ni rekel pred veliko leti, pa še takrat ni imel prav.  ::)

Povej jim, da se ne strinjaš s paritvijo, ker je psica prestara in da jim ne boš pomagala, ker bodo ogrozili življenje psice in mladičev, če jim bo uspelo.



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 06 Julij 2011, 11:52:11
Ok...

Razumem vsakogar, poskušam biti zelo tolerantna. Do vsega...res. Berem kaj pišete, ker me zanima, ker veliko ljudi med vami je vzrediteljev in jaz spoštujem vzreditelje. Ste pač (nekateri) ljudje, ki držijo pasme pokonci in meni je to vredno spoštovanja.

Ampak, ne razumem vas nekatere. Nekdo nekaj hoče, ker pač tako misli in vpraša za nasvet. Kot prvo, takoj dobi šus ignorantnega nasilja nad svojim postom, češ kakšen nevedež je in da naj kar sterilizira raje. Potem nekdo napiše, da je potrebno psa naučit naj se pari, potem nekdo to zanika, da ne bi imel psa, ki mu mora pomagat. In potem spet tralalal...dokler na koncu sam gledam, kako se prepucava folk z različnimi mnenji. Niti enega pametnega odgovora, pa kup ljudi z izkušnjami.

Zdej pa čist resno nekaj vprašanj. Obstajajo psi, plemenjaki, ki ne znajo vtaknit. Kaj narest? A kr nikoli ne parit, zakaj ne, če pa pravte, da ga je potrebno naučit. Kaj pa psi, ki ne marajo, da ga učiš?

Gremo naprej. Kaj, če imaš psa, ki naskakuje psice, ljudi pa ne (nekdo je napisal, da naskakovanje ljudi je dominanca, res ja, sam se jo da odvadit, tako, da to prepoveš), zakaj bi morali takšnega psa kastrirat. Osebno me je prizadelo pisanje nekoga, ko sem enkrat napisala, da bi rada parila svojga psa, on se tud zelo zanima za skok, sam ne zna ga dat not, če mu pomagam, gre takoj dol. Logično, men tud ne bi pasal, da se mi nekdo vmešava. Ko sem omenila  umentno oploditev so bli vsi zgroženi, poznam pa kup folka, ki jo opravlja, pa so vzreditelji. Celo vzrediteljico čivave poznam, ki je "zaplodila" kup čivav na tak način. To ni naravno pravite? A kastracija pa sterilizacija pa je? Dejte no :-\ voličnost na višku.

Verjetno se bom še kaj spomnila, ampak....volkovi so del prednikov psa. Živijo v tropu in so socialni, kar pomeni, da živijo po načelih hierarhije, ki si jo izborijo od rojstva naprej. Samčki dispargirajo, samičke ostanejo. Parita se samo alfa samec in samica. Druge se tudi gonijo ne. Kvečjem čuvajo mladiče alfa samice, ker ona hodi na lov s tropom. Nekje obstaja teorija, da samčki zbolijo za rakom, če se ne parijo vsake 6 mesecev. To so enostavno klobase, ker niso znanstevno dokazane. Volkovi, ki se ne parijo, nekateri se nikoli ne parijo, niso bolni, tega še niso odkrili. Samičke, ki se niso parille pa tudi nimajo navidezne brejosti. Jaz mislim, da na vse motnje psa vpliva človek. Pes je žival...naj tak ostane. Ni neka igrača, ki se mu oblači cunje in se ga crkla do bruhanja. Mesto mora imet v tropu. Jasno mesto. Osebno mislim, da je mogoče tudi moj pes bil preveč ujdkan, zato se pa zdej z babnicam ne znajde. :-[



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #33 : 06 Julij 2011, 11:54:33
aja, glede 10 letne psičke...to je druga stvar. po mojem res ji ni do tega. tudi voljo psa je treba upoštevat.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 06 Julij 2011, 12:24:36
Kdor hoče imeti plemenjeka, se mora za o tudi malo potruditi. Recimo tudi s primerno socializacijo in tako vzgojo, ki vključuje tudi posredovanje lastnika v bolj kočljivih situacijah. Najbolj fino je, če znata psa vse narediti sama. Ker pa ne živimo v idealnem svetu in pridejo skupaj psi brez vsakih izkušenj, lastnikom pa se mudi in bi imeli radi vse fertik v 20 minutah, ni nič narobe, če se malo pomaga. Vendar plemenjaka, ki sam ne zna vtaknit, hkrati pa ne dovoli lastniku, da bi mu pomagal, sama ne bi marala in bi šla drugam. Zakaj bi razmnoževali škart?
Zakaj ne umetna oploditev sem že napisala, zakaj izjemama ja, tudi. To, da veliko vzrediteljev umetno oploditev prakticira, da nekateri to šušmarijo kar sami doma (ali jih celo na razstavah vidiš kako s cevkami letajo okrog vogalov) še ne pomeni, da je tovrstna praksa OK in nima nobenih škodljivih posledic.

Psa, ki naskakuje karkoli, pa ni namenjen za vzrejo in se ga z vzgojnimi prijemi ne da odvaditi,  je najbolje kastrirat, ker je to za lastnika najlažja in do psa še najbolj prijazno.

Psi niso več volkovi in tudi volčje krdelo zgleda malo drugače, kot si ga opisala. Res je sicer, da se pari samo glavna samica, a hkrati je res tudi, da običajno volčje krdelo sestoji iz staršev in več generacij odraščajočih mladičev. ko volkulja povsem spolno dozori, odide iz krdela, se spari in ustvari svoje krdelo (ali pa se najprej spari in potem zapusti krdelo). Prav tako gredo ven iz krdela povsem odrasli samci.

Kako upoštevati voljo psice? da 10 let stari, zdravi in normalni psici ne bi bilo do parjenja še nisem opazila - res je pa, da ne bi sprejela kar vsakega samca. V tem primeru se volje samice nikakor ne sme upoštevati, ker 10 let stara psica legla ne sme več imeti, še sploh pa ne sme imeti pri tej starosti svojega prvega legla. saj tudi za ženske po 60 letu ni ravno najbolje če zanosijo, ane.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #35 : 06 Julij 2011, 12:40:49
"Vendar plemenjaka, ki sam ne zna vtaknit, hkrati pa ne dovoli lastniku, da bi mu pomagal, sama ne bi marala in bi šla drugam.  "
S tem stavkom se popolnoma strinjam.
Pri nekaterih pasmah je reprodukcija problematična.Vsaj pri moji je.Psica se lahko še tako goni in je pripravljena za naskok,pa ji ne uspeva držati samca.Večinoma parimo tako,da je psica podprta z koleni lastnika,ki potem drži oba,samca in samico.V takem primeru mora biti samec navajen še koga drugega zraven ne samo psice in lastnika.
Tjaša



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #36 : 06 Julij 2011, 12:56:10
Tako kot je napisala Lanabela, volkovi v resnici živijo v družinah, ki so sestavljene iz samca in samice, ki nista v sorodu ter njunih potomcev. Potomci zapustijo trop, ko za njih zmanjka hrane, ker se najprej hranijo najmlajši mladiči in nazadnje najstarejši mladiči. Velikost tropa je tako odvisno od plena, ki ga plenijo. Volkovi na severu imajo večje trope, ker plenijo severne jelene, kar pomeni, da ob enem ulovu dobijo dovolj hrane, da se poleg staršev nahranijo najmlajši (recimo letošnji) mladiči, lanski in še predlanski. Pri tistih, ki plenijo srne je trop manjši, saj zmanjka hrane za npr. predlanske mladiče. Ti mladiči potem zapustijo trop in si poiščejo svoj teritorij in svojega partnerja, s katerim niso v sorodu in ustvarijo svoj trop.

Če se slučajno zgodi, da v tropu ata volk umre, v večini primerov trop razpade. Ohrani se v primeru, da mimo ravno pride nesorodni samec in ga mama volk sprejme za partnerja. Nikoli se ne zgodi, da bi se mama sparila s katerim od svojih mladičev.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #37 : 06 Julij 2011, 13:00:24
Pa saj to, da se psico podpre je povsem normalno in se načeloma vedno počne - tudi kadar se sparita sama. Ker sicer se lahko zgodi, da se psica vleže ali pa celo vlači psa za sabo - kar zna biti vsaj zelo neprijetno....


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #38 : 06 Julij 2011, 13:02:35
Kdor hoče imeti plemenjeka, se mora za o tudi malo potruditi. Recimo tudi s primerno socializacijo in tako vzgojo, ki vključuje tudi posredovanje lastnika v bolj kočljivih situacijah. Najbolj fino je, če znata psa vse narediti sama. Ker pa ne živimo v idealnem svetu in pridejo skupaj psi brez vsakih izkušenj, lastnikom pa se mudi in bi imeli radi vse fertik v 20 minutah, ni nič narobe, če se malo pomaga. Vendar plemenjaka, ki sam ne zna vtaknit, hkrati pa ne dovoli lastniku, da bi mu pomagal, sama ne bi marala in bi šla drugam. Zakaj bi razmnoževali škart?
Se strinjam, da je fajn, če psa vse naredita, ampak potemtakem, če bi vsi vi upoštevali voljo psov, bi imeli same mešance, saj pa vendar vi izbirate psom paritvene zadeve. A ni tko? Kako ni nič narobe, če se malo pomaga, a narobe pa je, če se razmnožuje škart? Omg! Kira beseda? Škart? Če je pes škart, kako je lahko plemenjak? Sej v besedi plemenjak ni samo izgled a ne?Zakaj ne umetna oploditev sem že napisala, zakaj izjemama ja, tudi. To, da veliko vzrediteljev umetno oploditev prakticira, da nekateri to šušmarijo kar sami doma (ali jih celo na razstavah vidiš kako s cevkami letajo okrog vogalov) še ne pomeni, da je tovrstna praksa OK in nima nobenih škodljivih posledic.
A praksa, da se malo pomaga je pa uredi in naravna al kako? Kakšne posledice pa ima? Da ne bo pomote, nisem opredeljena glede tega, umetno oploditev naj izvede zdravnik, tko kot pri človeku. Ampak, poznam pse, ki so tako nastali in jim nič ne manjka.

Psa, ki naskakuje karkoli, pa ni namenjen za vzrejo in se ga z vzgojnimi prijemi ne da odvaditi,  je najbolje kastrirat, ker je to za lastnika najlažja in do psa še najbolj prijazno.
Omg? Najbolj prijazno do psa? Ok, no če tko misliš…Žalostno po mojem mnenju, da se kastrira psa, ker psa vsakega se da odvadit, če skače na ljudi, če pa skače na psice ga bodo pa one postavile na realna tla.

Psi niso več volkovi in tudi volčje krdelo zgleda malo drugače, kot si ga opisala. Res je sicer, da se pari samo glavna samica, a hkrati je res tudi, da običajno volčje krdelo sestoji iz staršev in več generacij odraščajočih mladičev. ko volkulja povsem spolno dozori, odide iz krdela, se spari in ustvari svoje krdelo (ali pa se najprej spari in potem zapusti krdelo). Prav tako gredo ven iz krdela povsem odrasli samci.
Dajva še enkrat. Pes je nastal iz volka in šakala (volk ima DNK razliko od pas samo 2%, šakal pa nekje okrog 6%).  Volčije krdelo izgleda TOČNO tako, kot sem ga opisala. Sem pa podala opis v idealnih razmerah, ko hrana ne kroji usode tropa.  Žal ti moram povedat, da če imaš drugačne info, so napačne, ker biologijo volka poznam zelo dobro, sploh slovenskega. Pač je del moje stroke. Sam kot vpr? So kdaj videla krdelo volkov v živo v divjini v Slo? No, jaz sem. Tudi na odlovu medveda za natikanje sledilne ovratnice sem bila že poleg. Tko, da moje znanje ni iz trte zvito, ampak so to znanstvena raziskovanja. V krdelu je lahko več generacij, ampak ne samčki, samčki morajo oditi in si ustvariti krdelo, preden spolno dozorijo, tako kot ostareli samčki odidejo tudi, sploh alfa, če ga kdo izpodrine. Samice so redkokdaj izločene, ostanejo notri in se ne parijo z nikomer v krdelu. Skrbijo za mladiče alfa para. Pari se samička samo, če pogine alfa samička in jo nadomesti. Izločeni pa tvorijo novo krdelo in so v bistvu pogoj za nova krdela. Da se oblikuje novo krdelo traja, ker je to zelo težko, sploh če je malo volkov. Nekateri ostanejo sami za vedno, ker enostavno ne najdejo drugega člana za tvorbo krdela in so tudi samotarji. Takšnih primerov je pri nas veliko, ker imamo bolj skromna krdela, ki jih šicajo še dodatno z izrednim odstrelom vsako leto. Povsem odrasli samec gre ven iz krdela, če ne upošteva hierarhije, izločijo ga pa vsi, ne sam alfa samec. Tudi samicam se lahko to zgodi. Toliko.

Kako upoštevati voljo psice? da 10 let stari, zdravi in normalni psici ne bi bilo do parjenja še nisem opazila - res je pa, da ne bi sprejela kar vsakega samca. V tem primeru se volje samice nikakor ne sme upoštevati, ker 10 let stara psica legla ne sme več imeti, še sploh pa ne sme imeti pri tej starosti svojega prvega legla. saj tudi za ženske po 60 letu ni ravno najbolje če zanosijo, ane.
No vidiš, volja samice je, da bi se parila, ampak ne, kar z vsakim. To je splošno značilno, a ne? Ne vidim pa, zakaj se ne bi smela pariti, če je fizično zdrava in ji telo tako narekuje, plus, da so lastniki odgovorni in BODO poskrbeli da mladiči VSI dobijo dom, če ne pa naj jih obdržijo. Če, to niso sposobni zagotovit, naj nima mladičev. Tudi o 60 letni ženski, nimaš ravno prav. V mojem domačem mestu Trbovlje je rodila ženska stara 61 let. Otrok je popolnoma zdrav.



Biba.leze56

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 06 Julij 2011, 13:24:21
Draga roxa, svoje mnenje o tvojih klobasarijah sem že povedala, zato se mi ne zdi smiselno, da bi ga še enkrat. Tvoje mišljenje je naravnost SMEŠNO, in to je dejstvo. Psica je res prestara, tudi veterinarja sem vprašala, pa ne istega, ki je paritev predlagal. In iz drugih tvojih postov sklepam, da mnjenja zlakha ne boš spremenila, kar je tudi dosti žalostno. Še posebej za živali. Še sreča, da obstajajo še ljudje, ki nisto tako ozkogledi kot ti.

In sosedom sem razložila, da vse delajo narobe, prva točka pa je da je psica enostavno prestara.


In roxa, Lanabela je veliko bolj razgledana, da ne bom rekla že pametnejša, ker bi izpadla že sama kot totalen idiot, ker se kregam s tabo glede stvari, ki ti po moje nikoli ne bodo čisto jasne, in ima bolj prav kot ti.
In svetujem ti, da takim ljudem, ki imajo zanesljivo prav, ne oporekaš, ker izpadeš... no ja, bom kar tiho.



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #40 : 06 Julij 2011, 13:31:45
zanesljivo prav je samo tisto, kar narekuje narava in ne to, kar trobite tule. božam ego vseh, ki jih je moje nasprotovanje prizadelo.



Biba.leze56

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 06 Julij 2011, 13:43:04
No, da ti povem še nekaj, psica ni najboljšega zdravja zaradi starosti, lastnika sta itak preveč vase zaverovana in poslušata bedaste nasvete "veterinarja" za katerega sem pravkar izvedela, da je v resnici njun stari prijatelj in sploh ni veterinar in sta me nekako skušala pretentati, da bi jima pomagala, ker vesta, da imam živali rada in pri takih neumnostih brez strokovnega nasveta ne bi sodelovala. Žal jima ni uspelo, meni ju je pa uspelo delno prepričati, da naj opustita sanje o mladičkih in naj gresta raje v zavetišče, kjer se ljubkih malih kepic kar tare.
Si še vedno za, da se jo spari?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #42 : 06 Julij 2011, 13:48:13
Prosim lepo, nauči se uporabljati citate, ker je takšno pisanje kot si si ga privoščila zgoraj povsem nepregledno.

Uporabljaš napačne izraze: pes, ki ni naskočil še nobene psice (naravno) in še ni imel legla ni plemenjak. pes, ki ni sposoben skočiti ni plemenjak ampak škart.

Kakšne posledice ima za pasmo, če se dovoli umetno osemenjevanje brez nekih pametnih omejitev (kot je recimo ta, da se umetna osemenitev ne sme izvršiti, če pes prej ni že naravno paril) sem že napisala, a naj ti bo: pri pasmah, kjer so šli na veliko umetno osemenjevat, po nekaj generacijah psice niso več zanosile, če jim niso vbrizgali semena direktno v maternico in še po parih generacijah ne gre več brez umetne oploditve in vsajevanja zarodkov. Konkretno se je to zgodilo z nekaterimi molosoidnimi pasmami v ameriki.
Pa tiudi sicer ponavadi za to, da se določena pes in psica ne marata spariti, čeprav sta oba sposobna in je pravi čas, obstaja čisto konkreten vzrok. Po določenih študijah recimo se živali, ki imajo inkompatibilen imunski sistem nočejo pariti med sabo.

seveda pri psih izbiramo kombinacije ljudje. A če se partnerja nikakor ne marata in se bodisi psica ne pusti naskočiti bodisi samec nima interesa, potem nima smisla riniti z glavo skozi zid.

Nekateri samci imajo nenormalno močan nagon. Ne samo da naskakujejo vse živo, gonečke jih spravijo povsem ob živce - ne morejo spati, ne morejo delati, ne morejo niti jesti. Če niso primerni za plemenjake, je zanje res najbolje, da ostanejo brez jajc in se vsaj malo umirijo. In tudi če so primerni za plemenjake, pa nimajo dovolj samic, je zanje bolje, da jih potem, ko od njih dobimo zaželjene kombinacije, kastriramo.

Si iz stroke? Ojoj, oprosti, sem mislila, da gre za otroka do 14 let - glede na pisanje.
Krdela volkov v naravi nisem opazovala,  največ kar sem od njih videla  so bili  volčji dreki, sledi, pa zavijat sem jih tudi slišala, samo ne v sloveniji   Pri nas so krdela majhna, fotr, mama, pa mladiči iz dveh, največ treh generacij. omejitvena faktorja sta tako hrana kot prostor.  Opazovanj iz narave je malo, največ se piše o umetnih krdelih volkov, ki so jih spravili skupaj iz različnih vetrov in živijo v ogradah, kjer je opazovanje lažje. znanstveno pa so rezultati takih opazovanj vprašljivi.

Ne vem, kje si pobrala, da je prednik psa tudi šakal, te teorije so bile ovržene že kar nekaj časa nazaj.

Citiraj
No vidiš, volja samice je, da bi se parila, ampak ne, kar z vsakim. To je splošno značilno, a ne? Ne vidim pa, zakaj se ne bi smela pariti, če je fizično zdrava in ji telo tako narekuje, plus, da so lastniki odgovorni in BODO poskrbeli da mladiči VSI dobijo dom, če ne pa naj jih obdržijo. Če, to niso sposobni zagotovit, naj nima mladičev. Tudi o 60 letni ženski, nimaš ravno prav. V mojem domačem mestu Trbovlje je rodila ženska stara 61 let. Otrok je popolnoma zdrav.

In to piše nekdo ki je iz stroke? Jao bog pomagaj.







roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #43 : 06 Julij 2011, 14:21:30
No, da ti povem še nekaj, psica ni najboljšega zdravja zaradi starosti, lastnika sta itak preveč vase zaverovana in poslušata bedaste nasvete "veterinarja" za katerega sem pravkar izvedela, da je v resnici njun stari prijatelj in sploh ni veterinar in sta me nekako skušala pretentati, da bi jima pomagala, ker vesta, da imam živali rada in pri takih neumnostih brez strokovnega nasveta ne bi sodelovala. Žal jima ni uspelo, meni ju je pa uspelo delno prepričati, da naj opustita sanje o mladičkih in naj gresta raje v zavetišče, kjer se ljubkih malih kepic kar tare.
Si še vedno za, da se jo spari?
če ni zdrava ne...očitno pa tudi sama zavrača parjenje. sicer pa, kdaj sem pa napisala, da sem za to,da se pari to psico? napisala sem nekaj drugega, kar ni v skladu s to psico.



Biba.leze56

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 06 Julij 2011, 15:01:49
  ???
napisala si da če se 10 letna psica želi pariti, naj se. o tem sem jaz govorila.



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #45 : 06 Julij 2011, 15:04:34
Prosim lepo, nauči se uporabljati citate, ker je takšno pisanje kot si si ga privoščila zgoraj povsem nepregledno.

Uporabljaš napačne izraze: pes, ki ni naskočil še nobene psice (naravno) in še ni imel legla ni plemenjak. pes, ki ni sposoben skočiti ni plemenjak ampak škart.

Kakšne posledice ima za pasmo, če se dovoli umetno osemenjevanje brez nekih pametnih omejitev (kot je recimo ta, da se umetna osemenitev ne sme izvršiti, če pes prej ni že naravno paril) sem že napisala, a naj ti bo: pri pasmah, kjer so šli na veliko umetno osemenjevat, po nekaj generacijah psice niso več zanosile, če jim niso vbrizgali semena direktno v maternico in še po parih generacijah ne gre več brez umetne oploditve in vsajevanja zarodkov. Konkretno se je to zgodilo z nekaterimi molosoidnimi pasmami v ameriki.
Pa tiudi sicer ponavadi za to, da se določena pes in psica ne marata spariti, čeprav sta oba sposobna in je pravi čas, obstaja čisto konkreten vzrok. Po določenih študijah recimo se živali, ki imajo inkompatibilen imunski sistem nočejo pariti med sabo.

seveda pri psih izbiramo kombinacije ljudje. A če se partnerja nikakor ne marata in se bodisi psica ne pusti naskočiti bodisi samec nima interesa, potem nima smisla riniti z glavo skozi zid.

Nekateri samci imajo nenormalno močan nagon. Ne samo da naskakujejo vse živo, gonečke jih spravijo povsem ob živce - ne morejo spati, ne morejo delati, ne morejo niti jesti. Če niso primerni za plemenjake, je zanje res najbolje, da ostanejo brez jajc in se vsaj malo umirijo. In tudi če so primerni za plemenjake, pa nimajo dovolj samic, je zanje bolje, da jih potem, ko od njih dobimo zaželjene kombinacije, kastriramo.

Si iz stroke? Ojoj, oprosti, sem mislila, da gre za otroka do 14 let - glede na pisanje.
Krdela volkov v naravi nisem opazovala,  največ kar sem od njih videla  so bili  volčji dreki, sledi, pa zavijat sem jih tudi slišala, samo ne v sloveniji   Pri nas so krdela majhna, fotr, mama, pa mladiči iz dveh, največ treh generacij. omejitvena faktorja sta tako hrana kot prostor.  Opazovanj iz narave je malo, največ se piše o umetnih krdelih volkov, ki so jih spravili skupaj iz različnih vetrov in živijo v ogradah, kjer je opazovanje lažje. znanstveno pa so rezultati takih opazovanj vprašljivi.

Ne vem, kje si pobrala, da je prednik psa tudi šakal, te teorije so bile ovržene že kar nekaj časa nazaj.

In to piše nekdo ki je iz stroke? Jao bog pomagaj



Pes je pes, ne more biti škart, tako kot ne more biti plemenjak. Oboje je brezveze, po mojem, seveda. Halo, nikoli ne bi rekla nobenemu psu, da je škart, niti da je plemenjak. Toliko o škartu.
Plemenjak je res šele, ko ima potomce in te lahko dobi z vašo pomočjo ali pa brez a ni tko?  Ampak jaz sem napisala tole »Zdej pa čist resno nekaj vprašanj. Obstajajo psi, plemenjaki, ki ne znajo vtaknit. Kaj narest? A kr nikoli ne parit, zakaj ne, če pa pravte, da ga je potrebno naučit. Kaj pa psi, ki ne marajo, da ga učiš?« Tako, da ne vem, kje tu si našla, da si plemenjak pa se na pariš? S tem sem mislila, kaj pa lahko narediš, če imaš že plemenjaka, ki se ne zna parit, razen to, da ga učiš, kar predlagate. Verjetno nisi dobr razumela, ali sem pa jaz napisala v naglici. Torej pes je recimo plemenjak, hočeš, da se pari, njega ne zanima, ti mu pomagaš. Kaj je zdaj prav? Mu pomagat, ali ne?  Upam, da zdaj razumeš?
To o posledicah, prosim daj literaturo konkretno, znanstveno, potem bom verjela. Naj najprej razčistim, da me briga za umetno oploditev, če kdaj kje bo ali pa ne. Ne maram pa pisanja brez znanstvenih podlag, ker so vse druge natolcevanja in mišljenja drugih ljudi, ki so del vrednot, socializacije itd. Kako pa misliš, da že stoletja razmnožujejo angleškega buldoga? Ne poznam primera,da se je paril naravno ali pa kotila psička naravno. Mogoče obstaja, sam jaz za tone vem. A kaj manjka pasmi? A to, da neko bitje skozi generacije umetne oploditve, postane neplodno je mal tko…ne prenese znanstvene teže. Ker znanstveno to ne drži drugače. Katere pasme so to prosim? Res pa je, imaš prav, da obstajajo konkretni razlogi zakaj se dva naravno ne sparita. In se tu strinjam s tabo. Takih nimaš kaj posiljevat ali pa silit.
Naslednji odstavek je pa tako grozen, da mi je čeljust padla na mizo, ko sem ga prebrala. Če tko razmišljaš o psih, sem vesela, da nisem tvoj pes. Kot, da je pes sam tam neki stroj za potencialnega plemenjaka in, če to dobim od njega in drugih stvari nisem sposoben rešit, pač jajca stran. Oprosti, jaz o živih bitjih ne razmišljam na tak način.  To je isto, kot moški, ki so potrebneži in jih lepe ženske spravljajo ob pamet, kr z jajci stran, ker družba misli, da niso plemenjaki. Ali pa jajce stran, ker ni dosti samci, ki bi jih lahko oplodili.
Lej, kaj si ti misliš o meni je meni vseeno. Lahko sem tudi 14 letnica, če hočeš. To je del tvoje zgodbe, ne moje.
Pri nas je največje krdelo iz 17 članov, tudi edino veliko. Ne mislim razpravljat o volkovih z ljudmi, ki nimajo konkretnih opravkov z njimi, ker je to isto, kot dopovedovati, da mora biti pes v urbanem okolju (pa tudi drugod-po zakonu) na vrvici. Kaj pa veš o znanosti? Znanost je gonilo družbe, je del tega kar loči človeka od živali. Dosti sramotno je, da so ti vprašljiva dognanja ljudi, ki dajo svoje življenje živalim. Jih proučujejo celi svoj lajf in potem opisujejo raziskave. Eden takih je naš Adamić, krasen človek, veliko je naredil za volka. Lej šakal ima 6% DNK razlike od psa, kar ustreza sorodstveni vezi o nastanku. Že  stari Egipčani so parili šakale s psi, vmesni neraziskani člen je divji pes. To je splošno znano. Ne bom ti nabijala zdele o DNK molekulah in kako se dokazuje sorodstvena vez preko njih. To, kar sem navedla je zadosti.
To, kar si me pa citirala. Lej, to so naravne stvari. To nima nič z menoj, reci to naravi, če ji lahko. Dopovej ji. Videla sem mačka, ki je posilil zelo staro mačko. Kotila je spravila mačke gor in umrla, tolk je bla že stara. Takrat sem zakapirala, da so posilstva tudi naravna, kar pomeni, del narave. Kot sem pa napisala, če je psica bolna, potem pa bolje, da ne in če nisi sposoben izvest pogojev (v primeru, če je zdrava), ki sem jih že napisala je skrajno neodgovorno od lastnika psice, da jo pari.



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #46 : 06 Julij 2011, 15:08:24
  ???
napisala si da če se 10 letna psica želi pariti, naj se. o tem sem jaz govorila.
Kaj ti ni jasno? Če je psica (ni nujno da ta, pišem splošno) zdrava, v dobri kondiciji in psihično stabilna, zakaj se ne bi parila, če se hoče. Pogoj, za katerega mislim, da ga mora lastnik izpolnjevati je, da poskrbi za vse skupaj, tako kot mora, kar pomeni za psico, ko bo breja in kasneje za mladiče. Če tega ne zmore, naj se psica ne pari, ker imamo zadosti bednikov, ki potem dajejo v vreče pse in tolčejo ob garaže. Tudi, če je psica bolana, v slabi kondiciji in psohično nestabilna, potem naj je ne pari.

Mislim, da sem bila tokrat jasna, upam.

lp



Biba.leze56

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 06 Julij 2011, 15:10:27
Takrat sem zakapirala, da so posilstva tudi naravna, kar pomeni, del narave.


Hahaha no potem ti pa želim da te čimprej posilijo, ker to je pa ja naravno. Čisto "in". V modi ;) :P :P :P ;D

Pa da ne govorim o tvojem zgornjem postu ker je spet bistvo zgrešeno. BISTVO je da ima psica 10 LET in ni več neka frkljica ki je sposobna imeti mladiče, take živali so pač prestare kjub zdravju in podobno. 61 letna gospa že mogoče, 70 letna pa gotovo ne več :)



roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #48 : 06 Julij 2011, 15:26:38
Tudi posiljevanje med človeštvom je naravno, čeprav IZJEMNO grdo in vredno vsega obsojanja. Mačko sem navedla kot primer, ker sem to res videla. Od moje mame mačka, pokojna že zdaj žal je bla to. Poglej, bistvo je takšno, da se bo zgodilo to, kar se bo odločil lastnik. Žal je vedno tko. Če bi mene recimo tole vprašal, kar je tebe, bi mu predlagala zdravniški pregled psičke in pogoje (hrana primerna, prostor primeren, oddaja mladičkov, cepljenja itd) in šele nato paritev. Zdravnik na kakšni kliniki za živali naj oceni zdravje psice. Oceniš lahko njeno psihično stanje (kolk je stabilna psihično), da nima kakšnih starostnih bolezni, lahko pomaga dober veterinar itd. Če se vse nagiba k temu, da je vse ok, potem ji njadeš primernega snubca in zrihtata. Če pa samo en faktor manjka, se odpoveš in bo pač dočakala konec brez mladičev. To bi mu jst rekla.

p.s: V Indiji ženske rojevajo tudi pri 77 veš ;D Resno, zdrave otroke. sam moraš vedet, da tam ženske fizično delajo, kar je veliko boljše za zdravje rodiol žensk. Tudi zaradi tega ker sedimo v službam imamo težave z rojevanji. Tko, btw...Definitivno pa ni odgovorno, da ima tolk stara tetica otroka, tako kot ni odgovorno, da ga ima kakšna mlada narkomanka.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #49 : 06 Julij 2011, 16:04:06
p.s: V Indiji ženske rojevajo tudi pri 77 veš ;D Resno, zdrave otroke. sam moraš vedet, da tam ženske fizično delajo, kar je veliko boljše za zdravje rodiol žensk. Tudi zaradi tega ker sedimo v službam imamo težave z rojevanji. Tko, btw...Definitivno pa ni odgovorno, da ima tolk stara tetica otroka, tako kot ni odgovorno, da ga ima kakšna mlada narkomanka.

Povprečna življenjska doba v Indiji je zaradi revnih razmer in pomanjkanje hrane, sanitacije itd. krepko pod 77 let, sploh pri ženskah, ki umirajo med porodom, ki so izčrpane od skrbi za otroke in ki trdo fizično delajo večinoma na gradbiščih. Poleg tega jih večina sploh ne ve, koliko so stari, ker nimajo nobenega osebnega dokumenta. Nehaj že enkrat klamfat neumnosti in se malo ozri okrog sebe. Pa v Indijo pejt pogledat, kako ženske in otroci živijo, preden daješ takšne primerjave,  ob katerih se vsaki razumni osebi, ki je videla nekaj sveta samo želodec lahko obrača.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #50 : 06 Julij 2011, 16:31:23
Povprečna življenjska doba v Indiji je zaradi revnih razmer in pomanjkanje hrane, sanitacije itd. krepko pod 77 let, sploh pri ženskah, ki umirajo med porodom, ki so izčrpane od skrbi za otroke in ki trdo fizično delajo večinoma na gradbiščih. Poleg tega jih večina sploh ne ve, koliko so stari, ker nimajo nobenega osebnega dokumenta.


 pri 35-etih je  tolk scuzana da izgleda 77 :o :D :D :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #51 : 06 Julij 2011, 16:58:00
Roxa, na take bedarije, kot si jih natvezila zgoraj sploh nima več smisla odgovarjat. Takih celo otroci do 14 ne bi smeli ven metat. resno. Ne pa nekdo, ki se predstavlja za predstavnika stroke. Halo?

Plemenjak je pes, ki že ima potomce, in če se držiš pravilnika FCI ima potomce lahko samo pes, ki je vsaj enkrat naravno paril. Torej če ne zna vtaknit ni plemenjak. Če imaš samca z vzrejnim dovoljenjem, za katerega bi rada, da postane plemenjak, pa ne zna, mu lahko pomagaš  - lastnik drži psico, ti pa pomagaš samcu najti pravo luknjo. Še bolje pa je, da ostane psica pri psu nekaj dni, tako da se ima pes priložnost učiti. Če samec nima vzrejnega dovoljenja, je pa razpredanje o skokih in umetni osemenitvi brezpredmetno, ker itak ni primeren za vzrejo.

Naprej: debata o psici, ki naj bi ali naj ne bi imela mladiče pri 10 letih je tudi povsem brezpredmetna. Po FCI pravilniku imajo lahko psice zadnje leglo do dopolnjenega osmega leta. Kasneje pa ne več. verjetno ne kar brez razloga, kajne. Tako 10 letna psica nima več vzrejnega dovoljenja, celo če ga je kdaj prej imela, in se jo ne sme pariti. Nerodovniške vzreje pa ne podpiramo. Zakaj bi ti moralo biti kristalno jasno, če si od stroke.
Za psico je že pri 4 letih pozno za prvo leglo. Stare psice težje donosijo, težje kotijo, težko dojijo, se veliko bolj izčrpajo kot mlajše, sploh če imajo veliko leglo. Pogosto so zmedene in ne znajo poskrbeti za mladiče. Mladiči imajo pogosteje zdravstvene težave. O porodu tako stare psice ne bi izgubljala besed - zapleti so skoraj neizogibni. Da se takim  psicam zaradi posledic brejosti/poroda/ dojenja kasneje sesuje imunski sistem sistem in dolgo ne pridejo k sebi, lahko poginejo ali pa se jim skrajša življenska doba, je očitno jasno tudi tebi - saj je tudi "posiljena" mačka poginila (mačka ni bila posiljena - parjenje pri mačkah že normalno izgleda precej nasilno in je za samico vedno boleče).

Citiraj
Kako pa misliš, da že stoletja razmnožujejo angleškega buldoga? Ne poznam primera,da se je paril naravno ali pa kotila psička naravno. Mogoče obstaja, sam jaz za tone vem. A kaj manjka pasmi? A to, da neko bitje skozi generacije umetne oploditve, postane neplodno je mal tko…ne prenese znanstvene teže.

No tule pa orenk hodiš po svojem jeziku in pljuješ v lastno skledo: verjetno se angleški buldogi ne razmnožujejo umetno od nekdaj, ker so tovrstni posegi pri živali precej novega datuma. Torej so se nekoč lahko normalno parili in kotili, ker bi sicer izumrli. Če so kasneje pasmo tako spremenili, da se ne more več normalno razmnoževati, potem je s pasmo očitno nekaj hudo narobe. Kajne. Jaz bi za tako pasmo rekla, da je uničena.

Citiraj
Lej šakal ima 6% DNK razlike od psa, kar ustreza sorodstveni vezi o nastanku. Že  stari Egipčani so parili šakale s psi, vmesni neraziskani člen je divji pes. To je splošno znano. Ne bom ti nabijala zdele o DNK molekulah in kako se dokazuje sorodstvena vez preko njih. To, kar sem navedla je zadosti.

Bla bla bla bla, to kar si navedla je oslarija, ki nima absolutno nobene znanstvene podlage (DNA analize so nedvomno dokazale, da je volk edini prednik psa)

In še par besed o zelo starih ženskah, ki kao rodijo zdrave otroke. Jih, a kaj počnejo prej z njimi brezvestni ginekologi? In ja, je bila tako stara porodnica v Indiji, in ja, imela je otroka, ki zaenkrat vsaj zgleda zdrav...in ja, je umrla leto ali dve po porodu, pa bi bila lahko še živa. Tudi "posiljena" mačka je poginila kmalu potem, ko je spravila gor mladiče. Pač. Vloži vse v mladiče, potem se sesuje.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #52 : 06 Julij 2011, 20:06:13
Roxa,sorry,jaz pa poznam kar nekaj mladičev angleških buldogov,ki so prišli po naravni poti na svet.Jih je pa res malo.
Tjaša



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #53 : 06 Julij 2011, 20:47:05
Se res ne mislim vec spuscat v debate ala ravno prav pohoten plemenjak ,jajca stran, reprodukcija................. ...kaj ko bi kaksnega kuzka kdaj spekli in popapcali ;D
in se razna znanstvena dognanja ;) , kako je pes nastal....................... ...hiv, hiv, piv, piv mogoce te bodo pa vzeli za kaksnega genetskega znanstvenika  :o.................sakali se se sedaj zelo uspesno parijo z domacimi psi ;). Od kje ti ta studija.................iz neta ;D
Baje da so nekateri kuzki nastali tudi z vprezne zivine...............volov, itd.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #54 : 06 Julij 2011, 21:20:06

Baje da so nekateri kuzki nastali tudi z vprezne zivine...............volov, itd.
  japajade tega pa ne boš prodal

Obstaja teorija in to glede nekaterih določenih osebkov( ljudi da se razumemo) določenega spola.. moškega seveda. Da so  voli ..
 Sedaj točno tole ni ravno razjasnjeno do potankosti   iz kod izvirajo oz. koga potomci so ( ali pa tud.. nikol ne moreš vedet za čisto 100%)
 lahko da je tudi obratna efekcija  tako imenovani "reverz-efekt" ( stari ko je večji tele je )... mogoče so preveč mleka pili v rani mladosti , mogoče premalo... ampak dejstvo ostaja ...da so  nekateri voli.
Zdej eni so tud svinje... pa psi... pa mogoče še kaj ...
In če potegneš črto pod tem  marsikakšen bi bil čisto kompetenten za jajca odbit. 



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


delfinčika

  • Gost
Odgovori #55 : 06 Julij 2011, 21:21:58
Citiraj
p.s: V Indiji ženske rojevajo tudi pri 77 veš ;D
No s tem se ne bi strinjala  ::)
Tam se ženske poročajo zelo zgodaj (tudi pri 15) in velikokrat imajo tudi takrat že otroke  ::)
Ne razumem zakaj bi ženska, ki se je poročila pri 15, imela otroka pri 77   ???
Kaj pa je delala 62 let  ???
(pa to z leti in otroki so vse statistike, je mela moja sestra za nalogo na faksu  ::))



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #56 : 06 Julij 2011, 21:28:15
Buldogi so se nekoc naravno parili....................... .........potem jih je unicila uradna kinologija oz. edino pravi FCI psi. Al kako? Pipipipip
Da jih niso mesanci :o...........ki delajo skodo pasmam :o :o :o

Kdaj se res ne cudim nekaterim, ki vas imajo za totalne idiote ;D
Saj ne veste vec kaj bi zagovarjali, "naumili".................popolne kure.........bolje, brojlerji ;D

Ziveli FCI naravni psi

PS
Damayanti............popolen odraz naravne, humane kinologije oz. feministicne kinologije 8)
Ce nam dela probleme, lepo humano odrezi  :o



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 06 Julij 2011, 21:32:40
Pipi, a to se tebi sline cedijo po pečenih kužkih, ali bi samo ocvrta pasja jajčka?

Teorij o izvoru psov je bilo veliko, med njimi tudi take, ki so delile pasje pasme na tiste, ki so nastali iz volka in tiste, ki so nastale iz šakala. Teorije o mešanem izvoru psov so bile sicer simpatične, so pa imele kar nekaj težav že prej. Odkar pa so razvite metode določanja mitohondrijske DNA, pa so torije o šakalu kot pasjem predniku ovržene. Ne gre za "študije" iz neta ampak za povsem resne znanstvene raziskave. Njihov rezultat je, da je edini prednik psa volk. In nič drugega.

Damajanti: sej če je vol, potem ima jajca že odbita....pa konj tudi....


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #58 : 06 Julij 2011, 21:40:18
Kaj ti ni jasno? Če je psica (ni nujno da ta, pišem splošno) zdrava, v dobri kondiciji in psihično stabilna, zakaj se ne bi parila, če se hoče. Pogoj, za katerega mislim, da ga mora lastnik izpolnjevati je, da poskrbi za vse skupaj, tako kot mora, kar pomeni za psico, ko bo breja in kasneje za mladiče. Če tega ne zmore, naj se psica ne pari, ker imamo zadosti bednikov, ki potem dajejo v vreče pse in tolčejo ob garaže. Tudi, če je psica bolana, v slabi kondiciji in psohično nestabilna, potem naj je ne pari.

Mislim, da sem bila tokrat jasna, upam.

lp

hmmm, recimo zaradi tega, ker je pri psici pri takšni starosti približno 98% možnosti, da pride v času brejosti oziroma pri kotitivi do komplikacij in zato ker je narkoza v primeru carskega reza za takšno psico izjemno rizična, tudi če je sicer v dobri kondiciji - iz tega sodeč, je vsaj 50% možnosti da psica te kotitve ne bo preživela. A ni to dovolj razlog, da tega ne počneš?

Mi smo letos prvič parili 4-letno psico, v dobri fizični kondiciji, pa so bili problemi. Pa folk je že čist nor. Pa a ni parjenje psic nad 8 let starosti prepovedano tudi z Vursovim pravilnikom ???



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #59 : 06 Julij 2011, 21:41:05
Hiv,piv,hiv,piv...................ravno tako kot si ti napisala; mitohondrijski bla bla bla ;)

Glede pecenih psov, imam rad jajca prepohotnih psov, se posebno so okusna tista od FCI psov, bedrca so pa boljsa od krizancov...........so bolj trda in za moj okus boljsa ??? ???