Prehrana

sonchy · 27886

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 13 Maj 2010, 16:45:24
Za tiste, ki so si zapičili v glavo, da so žitarice za pse škodljive (in za tiste redke, ki žitaric res ne prenašajo) so hrane, ki si jih naštela zanič. Zame je od vseh naštetih zanič samo proplan, za mladiče vsaj (če niso medtem temeljito spremenili formule, ga že par let nisem videla od blizu)


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 13 Maj 2010, 18:50:53
Ribica*: Orijen Regional Red ustreza tvojim zahtevam ;)

svinjina je notri, ki rada povzroca tezave pri obcutljivih psih.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #32 : 13 Maj 2010, 18:52:00
Moja psica je hudi alergik, pa ga je brez problema  ;)
Jaz bi na tvojem mestu poskusila s tamalo vreco, pa bos hitro videla a je ok al ni.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 13 Maj 2010, 19:05:19
Moja psica ima zelo hude dedne kožne težave, pa ji svinjina čisto nič ne škodi. Ne Orijen Regional red, niti ne surova svinjska rebrca.
Še več, mastno meso je nujno pri suhi, srbeči koži. Kar arbitrarno določiti svinjino kot hud alergen je nesmiselno.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 14 Maj 2010, 11:09:44
Enako velja za koruzo. Svinjina je čisto v redu za tiste, ki jo dobro prenašajo. Vseeno pa bi jaz izbirala manj mastne dele in ne ravno rebrc. Tudi svinjskih rebr (kosti) psom ne bi dajala. Razen mogoče tistim, ki kosti samo oberejo ali pa tistim, ki kosti zelo natančno in na drobno segrizejo (menda taki so, ampak jaz osebno ga še nisem videla). Pa seveda jim kosti kot take ne smejo škoditi (veliko je psov, ki jim kosti že v najmanjši dozi povzročajo hude težave, ne glede na to ali so surove ali kuhane, ali so cele ali zmlete)).

in Taar - na svinjino je dejansko alergičnih veliko psov. kar arbitrarno reči, da je dobra za vse, je nesmisel.


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 15 Maj 2010, 12:01:06
Moj pes ima tezave z gastritisem + alergicna naj bi bila na riz, ostalo se ugotavljamo (ampak ker to pomeni, da ponoci ne spimo, delamo to bolj pocasi). Zato sem skepticna do svinjine, tudi po pogovorih z vet.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #36 : 16 Maj 2010, 12:20:00
Citiraj
Prav tako pravijo, da je za pse zanič krompir, pa to sploh ni res, samo prav mora biti pripravljen.

Kako se pa pravilno pripravi krompir ? sem tudi mislil da je to no go za psa


mimogrede, a so alergije pri psih gensko pogojene?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #37 : 16 Maj 2010, 13:32:30
Nagnjenost k alergijam se deduje..ne pa sama alegija ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 16 Maj 2010, 17:16:46
Pretlačen, pire. Ne samo da ni "no go", ampak je celo v tadragih dijetah za tiste pse, ki ne smejo jesti ničesar drugega več.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #39 : 16 Maj 2010, 17:28:31
Zakaj mora biti pa pretlačen?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 16 Maj 2010, 19:02:03
Tole s pretlacenostjo tudi mene zanima. Sicer pa moja psica krompir povsem dobro prebavlja (skuhan, v kosih, ce samo zanjo, potem brez soli, ce se zame, malo slan, pa sebi dosolim).

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 16 Maj 2010, 19:10:21
Lanabella, moji psi redno jedo surovo svinjino in to brez ene posledice. Svinjske kosti so poleg kosti perutnine, zajcev in ovčjih najlažje prebavljive (za razliko od kosti velikih rastlinojedov, ki nosijo težo pol tone krave recimo in bodo v boju med takimi kostmi in pasjimi zobmi zmagale kosti). Moji jih jedo lepo, primerno, jih pohrustajo na drobno. Seveda je ključno, da je kosti 10% celotne prehrane, kar je dejansko zelo zelo malo. To v realnosti pomeni, da moji svinjski hrbet, iz katerega štrlijo rebrca, dobijo največ 1x tedensko, pa še to ne. Takrat zapadejo v pasjo nirvano in lepo počasi grizljajo. Starejšpa psica je seveda pametnejša in potrga vse meso dol in večino kosti pusti, kot da bi jih mravlje obrale. To pač roma v koš.

Kuhanim kostem se spremeni sestava in postanejo bolj trde, manj prebavljive. V tem je štos. Isto je škoda kuhati meso, samo izgubiš določene aminokisline in spremeniš setsavo beljakovine.

Moja starejša psica ima dermatomiozitis, kožno dedno bolezen, ne alergije. Celih 8 let življenja je jedla najdražje, kao sensitive specialne brikete za kožne težave (ja Lanabell, losos in krompir, ker naj drugega ne bi bilo dobro) in praktično živela v krastah, do mesa pojedenih blazinic, okoli oči dlaka več ne bo zrasla, pol krempljev ji za vedno manjka. Ne smem se spomniti, med prsti je bilo pogosto vse gnojno, da smo celo na antibiotike morali, prevezovali tačko, da je bila potem seveda povrhu vsega imobilna... Vse pod veterinarskim nadzorom, da se razume. In potem sem čisto na blef zaradi novega mladiča začela več surovega mesa uvajati, ker sem uporabljala za učenje.... Pa je preraslo v en in nato dva obroka dnevno. In nekaj najbolj čudnega se je zgodilo kot stranski produkt: starejši psici so vnetna mesta potihnila. Ne pojavljajo se več nova. Tace so suhe in zdrave. In to v mokrem majskem vremenu tudi, ko se je ponavadi stanje najbolj slabšalo... Prhljaja ni več. Dlaka je bleščeča. Res ne vem no. Malo čudno. Mimogrede si je zobe sčistila, da so, kot da je stara 10 mesecov in izgubila je večno tolščo, zaradi katere je morala reva živeti največ na 2 pesteh briketov 8 let. Zadaha iz ust ni absolutno nobenega več. Skratka, sami negativni efekti tega surovega mesa, resnočno. In to ojoj, kljub občasni svinjini.

Katerokoli meso uvedem, vse prenašata brez izjeme. Ni razlike. Seveda zahteva zadeva eno malenkost mentalnega napora, ampak nič več kot to, da se pozanimaš, katere kosti so primerne za dajati in katere ne. Pomembna je tudi velikost kosti, kako in sploh če so kaj rezane. Torej nobene gole kosti, vse prekrito z mesom, nobenih kosti nog velikih prežvekovalcev (kar se seveda veselo prodaja na netu za drage denarce, lepo prekajeno, čeprav je samo nesreča, ki čaka da polomi zob) in raje ne govejih, ker so enostavno pretrde. In seveda nobenih kosti, ki so take oblike ali velikosti, da bi jih pes lahko samo pogoltnil. In pa paziti je treba, da je kosti primernoa količina, le 10% celotne količine prehrane. Tudi jaz sem na začetku naredila napako in sem jima dala recimo svijski hrbet 3 večere zapored, kar je po tretjem večeru pomenilo mlace bruhanja kosti  pri starejši psici. Ni bilo nobene hujše posledice, samo pač JAZ sem morala poštimati količino kosti in od takrat naprej je vse okej.

Torej ni neke razlike, katero meso uvedem, ker je meso meso, za psa lahko prebavljiva zadeva in vse jesta z užitkom in brez ene same negativne posledice.

Torej moja psica nima alergije, čeprav so jo veterinarju navdušeno hoteli najprej zdraviti proti alergijam in delati ne vem kakšne desenzibilizacije... In seveda najprej smo jo dali na sensitive hrano, tako, za alergike (žal brez učinka). In vedno znova se pojavljajo na forumu novi posti, moj pes ima kao alergijo na piščanca, ker je to najlaže reči, ker je bil v tistem trenutku prvi vir beljakovin v briketih neka zmleta piščančja moka... Mislim, poznam kar nekaj psov, pri katerih se je izkazalo, da so alergični na rastline ali nek dejavnik v okolju, recimo en ubogi kuža je alergičen na hrast, živijo pa ob hrastovem gozdu.

Zelo podobno kot pri ljudeh, ko se pojavi alergija na nek dejavnik, ki ga je veliko v okolju. Sama sem alergik na kar nekaj stvari. In ja, nagnjenost k alergijam, mislim da je dedna. Jaz sem tak pravilen, tipičen alergik na hišne pršice, perje in mačjo dlako in se mi je alergija pokazala vedno na respiratornem sistemu. Moj oče pa je alergičen le na mlado travo, ko jo kosi. Takrat se mora zadelati, kot da gre med roj čebel, ker mu klaski od trav povzročijo hudo reakcijo na koži. Njegov brat pa ima samo in izključno prehransko alergijo, hudo in spet tipično - če poje malo hruške ali jagode, mu tkivo v usih in grlu tako zateče, da se lahko zaduši. Torej vse alergijske reakcije, ampak zelo zelo drugačne.

Tako da meni se res zdi čudno, da pri psih veterinarji vedno in vedno takoj ponudijo le eno rešitev na vrsto simptomov, ki niti niso nujno alergija: kriva je beljakovina, ki jo je v tistih trenutnih briketih. Najprej, lahko da je kaj v okolju in kot drugo, nihče pa ne ponudi ideje, da so mogoče krive bilo katere od 100 sestavin, ki so zgemištane v briketih. IN seveda psa dati na druge brikete, ki ima spet zgemištanih 100 sestavin, kjer noben ne more pametno zaključiti, kaj je moteč dejavnik. Če bi bila kriva hrana, bi bilo treba iti na izključevalno dieto, in to ne briketno. Torej en vir beljakovin, pika. To dajati dva tedna in pogledati, kaj se je zgodilo. Potem dodati drug vir beljakovin in spet čakati dva tedna. Potem tretji in tako naprej.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 16 Maj 2010, 19:17:34
Ribica, če imaš gastritis, je pa bolj pomebno, v kakšni obliki hrano daješ. Vsi so ti hiteli ponujati odgovore, katere brikete dajaj, da bo potem okej, to ali tisto znamko, zajca ali piščanca ali lososa... Nihče pa ne pomisli, dabi se pri gastritisu vprašal o tem, ali SPLOH dajati brikete ali ne. Torej v KAKŠNI obliki hrano daješ. Zdrav pes bo prenašal VSE vrste hrane, bilo katero znamko. Sicer so ene bolj kakovostne kot druge, ampak prenašal jih bo brez gastritisa. Ne vem, če je rešitev v tem, da bo drug izdelovalec hrane kaj drastično spremenil pri gastritisu. To je kot da bi jamral, da ne najdeš ocvrte hrane, ki ti ne bi škodila. Poskusil si ocvrt sir, ocvrtega piščanca, ovrte krofe... pa ne gre in ne gre. Mogoče je pa problem v ocvrtem.
Recimo v temi o biglih ti je Xara recimo omenila, da je njena biglica (povrhu tvoja sorodnica) na konzervah in mesu in da če že da brikete, morajo biti namočeni. To nekako da vedeti, da je važna mokrost hrane, da ne vzdraži želodca. Nisem veterinar in nimam rešitve zate, ampak vredno razmisleka.



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 16 Maj 2010, 19:40:30
Recimo v temi o biglih ti je Xara recimo omenila, da je njena biglica (povrhu tvoja sorodnica) na konzervah in mesu in da če že da brikete, morajo biti namočeni. To nekako da vedeti, da je važna mokrost hrane, da ne vzdraži želodca. Nisem veterinar in nimam rešitve zate, ampak vredno razmisleka.

samo popravek: ne prav namočeni, ampak samo ponujeni v vodi, ker psica ne popije dovolj vode, zato težko prebavi suho hrano. Če jih dobi v vodi in je s tem prisiljena dovolj popit, potem pa kar gre.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 16 Maj 2010, 19:48:47
Aha, hvala Xsara, iz prve roke. Torej je nek štos v vlažnosti/prisotnosti vode.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #45 : 16 Maj 2010, 19:54:33
Ja glej Taar, pri tebi se obnese. Pri nas je pa obratno: samo goveje kosti, pa svinjske od nog ali medenice so OK. Vseeno ali so surove ali kuhane. Samo te so dovolj trde, da jih lepo počasi zglodajo. Ostane na koncu obroček ali pa še ta ne. pa seveda spodnje čeljusti so fine, če se jih dobi, ker so tako trde, da si ob njih krasno očistijo zobe. Piščančje surove so dovolj mehke da jih pojedo brez škode.  Svinjska, ovčja...rebra, pa kurje in  najhujše od vsega, puranove kosti, pa samo razlomijo na večje ostre kose in jih pogoltajo. Sicer kakšnih res hudih posledic ni bilo, smo pa že dežurali ponoči zaradi zataknjene kosti. (jaz jim kosti dajem samo na svet cajte kdaj, ampak imamo nevzgojljive sosede). Pa s starostjo se njihova toleranca do kosti manjša.

Tisti psi, ki imajo kolitis kosti ne prenesejo, ne surovih, ne kuhanih niti za vzorec. vseeno ali je na njih meso ali ne. najmanj, kar jim  povzročijo, je negravžna driska. pa še nekaj kategorij psov je, ki kosti ne prenesejo v nobeni obliki.

Alergije so vse sorte. Tudi sama vem za primer, ko je imel pes kontaktni dermatitis (izpuščaje so povzročali sintetika in pa neke vrste travniških rastlin). Ker je imela to mama od tega psa, je bilo zelo verjetno, da ima tudi mladič. A je moral (po nasvetih veterinarja) na tako dijeto, da se sploh ni mogel normalno razvijati. šele po hudih mukah in težavah je lastnik zamenjal psu ležišče in kosil travi čisto na kratko, pa po trebuhu ga je umil, kdar je tekal po visoki travi in pes je bil ok, ne glede na to, kaj je jedel.

tudi sem imela psico, ki naj bi imela dedno preobčutljivost za neke bakterije - pa so jo brili po vsem telesu, dajali na kortikosteroide, pa čedalje močnejše anibiotike, da o dijeti ne govorim. Izkazalo se je, da povsem zadošča, če varujemo psico pred kakršnokoli poškodbo kože (piki insektov, tudi komarjev, pa praskice od krtačenja...), pa lahko je po mili volji vse kar ji zapaše in striči je tudi seveda ni bilo treba..

Moje psice surovega mesa ne marajo. Drugi ob njem padejo v nirvano. je pač treba sprobati, kar enemu paše, drugemu ne.  Eni psi pa dejansko so alergični na določeno hrano. In prav pogosto je to svinjina, takoj za njo pa piščanec. drugim ne škodijo briketi, ampak pršice v briketih. Itd, itd


kar se krompirja tiče, ocvrt, čips, pomfri...ni primeren. Vsaj v velikih količinah ne. tudi surov ni kaj prida (čeprav ga je ena moja psica sama kopala in jedla brez posledic, ampak tega ne gre posploševati). Moje so ga lepo prebavile tudi v kosih, pravijo pa, da ga nekateri psi slabo prebavijo, če ni pretlačen.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 16 Maj 2010, 22:20:50
Seveda so goveje kosti in kosti svinjskih nog najbolj trde. Ampak poanta ni dajati čim bolj trdih kosti, ampak čim bolj mehke, ker so tudi lažje prebavljive. To pa so perutninske, zajec, svinjske, jagnječje, teletina, ampak ne vse. Kar mi izgleda, da je pretrdo in se ne vda hitro, ne dajem več. Ko sem dala svojim puranje stegno (nogo) prvič, sem pogledala stran in malo škilila, kaj se bo zgodilo. Parkrat sta ugriznila, zahrustala in pogoltnila. Razcepile so se, seveda, ampak kosti sta jedla psa, ne človeški dojenček. Po parih grižljajih je bil obrok mimo in to brez kakršnihkoli posledic. Prebavila sta krasno. Mimogrede, sem na forumu za surovo hrano in sem tam izvedela, da so varne, nisem šla eksperimenirati kar tako. Če tam jorkiji in bišoni mlatijo purane brez posledic, sta jih tudi moja šeltija. Sicer osebno perutnine ne dajem veliko, ampak to je moja osebna preferenca.

Poleg tega čiščenje zob nima nobene veze s trdoto kosti, ampak jedenje kompleksnih kosov, kjer morajo uporabiti različen način ugriza in s tem uporabo drugih zob. Zobi si psi čistijo ko recimo jedo čigumijaste vampe ali pljuča, ko žvečijo surove bikovke (no, moja dva imata zdaj zalogo telečjih, to grist je mission impossible), sapnike, požiralnike, vsakič ko zasadijo zobe v meso.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #47 : 17 Maj 2010, 11:59:44
No bi rekla, da imajo moje psice pač nekoliko drugačne zobe in ugriz od jorkijev ali tudi šeltijev. Za njih ni pretrdo NIČ. Edina kost, ki jo res ne uspejo pospraviti v kratkem času je kakšna večja spodnja čeljust. Govejo golen lahko požrejo v celoti. Puranje kosti pa....smo dežurali eno noč, ko se je psici zapičila nekje globoko v požiralniku, bilo je grozno, a je šlo po nekaj urah hudih muk samo od sebe naprej. Pa je bila celo surova, je ukradla cel kos mesa  s pulta. Lahko tudi ne bi šlo in bi imeli sranje veliko. Primerov, ko so se kot britev ostre kostne iveri zapičile po ustih ali kje višje gor v grlu se je pa z leti nabralo precej, a sem jih uspela sama spraviti ven.
Vzrok, da jim spodnja čeljust tako lepo ščisti zobe, je pa prvič v tem, da je trda (in je ne požrejo v pol minute, pač pa jo obdelujejo vsaj nekaj ur) in pa seveda v obliki, svojo vlogo imajo tudi zobje, ki si jih psice silno trudijo izdreti in pri tem uporabljajo prav vse svoje zobe  pod vsemi možnimi koti.
vampi so sicer krasni in jih obožujejo, vendar je kakšnega pol kvadratnega metra velik kos požrt silno hitro, se ne trudijo preveč z grizenjem čikgumija. Ga raztrgajo na par manjših kosov, ki jih pogoltnejo. Sapniki, požiralniki, suhi vampi....trajajo nekako 10 - 20 sekund. Bikovke (tisti prekajeni metrski curaki) sicer trajajo nekaj dlje, a je tudi po njih tako hitro, da je zanje škoda denarja. Krajše kose pa malo pregrizejo, potem pa kar pogoltnejo, tako da je zanje še bolj škoda denarja.

Kar se obnese enemu, ni nujno da se bo drugemu tudi. in še enkrat: tvoji psici kosti dobro denejo, mojim ne škodijo, če odmislim občasno zatikanje iveri, ne vidim pa od njih kakšne omembe vredne koristi, pri psih, ki imajo driske in nekatere druge težave s črevesjem pa morajo biti lastniki pri kosteh izredno previdni.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #48 : 17 Maj 2010, 12:26:12
Kako koristne so kosti je relativno. Nam je poginila nemška doga zaradi blokade črevesja po zaužitih kosteh. Ni jih goltala, prav tako se ji niso ostri kosi nikamor zapičili. Kosti je drobno zmlela, ta kaša ji je pa potem kot cement obtičala v črevesju. Zato pri nas psi ne dobijo več kosti. (Če so jih kdaj, pa so vedno imeli težave z izločanjem pretrdega blata.)

Glede žvečenja in goltanja vampov, bikovk itd. Ni nujno da je pes velik, da zadevo pogoltne. To počne moja šicujka. Sposobna je pogoltnit dvajset ali več centi dolg suh vamp. Ga lepo prežveči in potem celega pogoltne. Sem ji ga že vlekla iz goltanca, ker se je zataknil - ji gledal iz gobca, pa ga ni mogla spravit  naprej. Zobovje je pri obeh dokaj čisto brez dodajanja bikovk, suhih vampov itd. Hranim ju z nenamočenimi briketi in občasno dobita kakšen Greenies ali kaj podobnega. Njun veterinar jima vsakič pregleda zobe in stanje v ustni votlini vsakič pohvali (stari sta 8 in 4 leta, obe šicujki, kar pomeni majhen gobec z majhnimi zobmi in posledično večje nabiranje zobnega kamna.)

Hranjenje s surovim mesom - hm, tudi poglavje zase. Po zadnjem poskusu je ena moja psica bruhala, druga driskala. Dobili sta surovo govedino, po kuhani nimata teh težav. (Drugače ju hranim z Orijenom, da ne bi kdo rekel, da ne preneseta beljakovinsko bogate hrane.)

In ja, imam psico, ki ima kontaktno alergijo na določene cvetoče travniške rastline. Tako kot je napisala Lanabela, hrana ni faktor, ker se alergija pojavlja samo v določenem letnem času in samo na podeželju, hrana pa je ista vse leto. Pomaga umivanje s plivaseptom po sprehodih po travnikih. Sicer pa, kot sem rekla, surova hrana itak ne bi pomagala, ker surovo meso izbruha.

Taar, ne dvomim, da veš kaj delaš in da se pri tvojih psih zadeva obnese. Moti me, ko se določeni pristopi razglašajo za edine pravilne in zveličavne. Tako kot pravi Lanabela, pri nekaterih se stvar obnese, pri drugih ne.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #49 : 17 Maj 2010, 14:39:14
Jaz se strinjam z Taar, saj imam zelo podobne izkušnje ter tudi dobila sem podobne povratne info z več koncev.
Je res da mogoče nekaterim pa ne ustreza surova hrana, da je potrebno prilagoditi zadeve posameznim psom. Ampak še bolj se pa strinjam z tem, da ne glede kam prideš k kateremu veterinarju z psom, ki ima sum na alergije, je prvo kar ti dajo dietni briketi. Kaj pa če bi že sama surova prehrana pomagala pri 50% teh psov??? Samo koliko sem do sedaj ugotovila, večina ljudi ne hodi po forumih in večina ljudi še vedno slepo verjame veterinarju, zato pa je stanje tako kot je. In veselo zapravljajo 100€ za dietne brikete na mesec, ki ne pomagajo.

Glede velikih govejih kosti - pri nas so vse stare psice fasale pri 5-6 letih obrabo zob, tako da ne vem Lanabela, kako je potem to pri tvojih ko so stare 14 let recimo? Zato pa tudi mi sedaj če damo, damo goveje kosti res na vsake tolko, na par mesecev.

Glede zobnega kamna pri malih psih - spet ne moreš posploševati, ker je neverjetno veliko odvisno od genetike in kakšna je slina v ustih. Recimo psi pri istem vzreditelju, različnih linij, ista prehrana, eni fašejo v 6 mesecih zobni kamen, eni pa šele po 3-4 letih mogoče malenkost. Tako da tukaj tudi iz lastnih izkušenj trdim da ima velik vpliv genetika tudi.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #50 : 17 Maj 2010, 15:21:18
Glede zobnega kamna pri malih psih - spet ne moreš posploševati, ker je neverjetno veliko odvisno od genetike in kakšna je slina v ustih. Recimo psi pri istem vzreditelju, različnih linij, ista prehrana, eni fašejo v 6 mesecih zobni kamen, eni pa šele po 3-4 letih mogoče malenkost. Tako da tukaj tudi iz lastnih izkušenj trdim da ima velik vpliv genetika tudi.



Res je, vendar sorodniki mojih psic (bližnji in daljni) imajo zobe v precej slabšem stanju. Večino hranijo s kuhano hrano ali namočenimi briketi.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #51 : 17 Maj 2010, 15:56:50
Moje  14 letne psice imajo sekalce zelo  obrabljene (a jih ne bolijo), kakšen jim tudi manjka, ostali zobje so še povsem uporabni. Jedo brez problema tudi trdo hrano. res je pa, da prav veliko kosti jim ne dajem, jih pa dobijo od  nediscipliniranih sosedov še preveč.

Surova hrana menda nekaterim res pomaga (čeprav bi prej rekla, da ti psi niti niso alergični na katero od sestavin v hrani, ampak na kakšen drug alergen iz okolja ali pa na pršice, ki so tudi v briketih, če niso vakuumsko pakirani). Če je en alergičen na kuretino, je alergičen na kuretino, pa če je surova, pečena ali v briketih, vseeno.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 17 Maj 2010, 18:35:47

Korist kosti ni relativna, ampak je prehranska. V njih je kalcij, če ne, jih ne bi bilo treba dajati sploh. Če je blato peskasto in trdo, je bilo kosti absolutno preveč. Tisti, ki hrani, mora paziti, da daje 10% jedilnih, lahko prebavljivih kosti vse skupaj, ni kriv recipient. Moji psi bi jih glodali vsak dan, pa jih ne, ker jih ne dobijo. Če je blato trdo, sem kriva sama in me je izučilo. Pred in po obroku s kostmi so obvezno obroki samo mesa in predvsem organov, ki blato naredijo mehkejše. Cilj je primerno blato, ne eksces. Seveda moja 9-letnica dobi manj kosti kot mali, normalno. Starejši psi jih potrebujejo manj. Isto je pri nosečkah (prebrano na forumu, sama ne vzrejam), baje v zadnjem tednu zavračajo kosti in imajo blazno željo po večji količini organov. Vsak mora pri svojih psih poiskati ravnovesje. Po drugi strani se pri začetnikih (spet govorim, kar preberem o izkušnjah drugih) zelo pogosto mehko blato, sploh če ne dajejo kosti. Zato začetniki začnejo z malo večjim deležem kosti, da se blato stabilizira in pozneje potrebujejo manj kosti. Tipična začetniška napak je tudi dajanje prevelike količine hrane, kar vodi v bruhanje ali mehko blato. To ne pomeni, da pes ne tolerira mesa, samo lastnik mora se pozanimati, kaj in koliko naj hrani.

PO prebranem na forumu o surovem, se tipično se začne s piščancem, ne govedino. Potem se hrani torej piščanca kak teden ali dva, lahko kar celega, ki ga sam razrežeš na primerno velike kose, da se pač vidi, kako pes tolerira. Nato se uvede drug protein, nato počasi organe, nato tretji protein in tako dalje. Tako točno nadziraš možne reakcije. Če psu kateri protein ne ustreza, ga pač ne hraniš, pika. Nič lažjega. Tudi odvisno, kje živiš. Recimo Avstralci hranijo z ovcami, kozami, celo kenguruji, pač kar je lokalno prevladujoče.- Američani, ki živijo kje v divjini, hranijo predvsem divjačino, celo bizonje meso se pri njih dobi. Jaz pač hranim naše lokalno.

Goveje kosti so NO GO ravno zaradi potencialne dolgročne obrabe zob (ponavljam, nisem sama prišla do tega spoznanja, ampak prebrala na forumu za surovo). Tudi frakture se ne zgodijo prvič, ko pes ugrizne v govejo kost, se pa lahko potencialno zgodijo po malo in na koncu bo enkrat počil cel zob. V bitki med kostjo, ki je nosila pol tone bika in zobmi psov, na koncu zmaga kost. Zato ne tvegam.

Jaz ne dajem nobenih žvak, ki so umetno sušene in obdelane. Govorim o celih telečjih lulkih. Dolgi so en meter, trdi pa tako, da jih nož komaj razreže. Svinjske kosti se proti lulkom jedo kot piškoti. Tako da evo, tile lulki so do zdaj najbolj nepremagljiva hrana, kar so jo moji psi probali. In hkrati popolnoma neškodljivo za zobe. Ta starejša psica je nad svojim kosom obupala in ga je na koncu zakopala.

Glede zob: definitivno je nagnjenost k slabim zobem dedna. Recimo moja psica je imele čisto okej zobe, malce kamna, nič posebnega in poznam mlajše pse, ki imajo celo paradontozo. Sem pa vedno dala veterinarju zobe pregledati, če misli, da je čiščenje potrebno, pa je bilo okej. En spodnji sekalec pa je bil cel obložen z rjavo oblogo, ker je zgornji sekalec na istem mestu bil izrezan (pred 4 leti, po epizodi kao nedolžnega trenja orehov). No, po jedenju surovega ima zobe popolnoma čiste in bele, tudi tisti, ki je bil cel rjav, je šla obloga dol.





kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #53 : 17 Maj 2010, 20:14:33
Hvala za pojasnilo. Mogoče bo komu drugemu prav prišlo.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 18 Maj 2010, 11:07:51
Jaz bi k debati o alergijah dodala samo lastno izkušnjo z mojo Laylo. Layla je imela pri veliki večini tovarniško pripravljene hrane alergijske reakcije - močan srbež, tako da se je grizla do kosti. In sem testirala hrano, preučevala sestavine, menjala hrano... Potem mi je postalo čudno, ker je doma pripravljeno hrano lahko jedla vso, tako surovo kot toplotno obdelano. In sem začela probavat, si zapisovat, analizirat. Na koncu sem ugotovila, da ni problem v sestavinah hrane kot takih, pač pa sem v vseh briketih, po katerih je imela težave, našla en sam samcat E....


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #55 : 18 Maj 2010, 12:40:42
Jaz bi k debati o alergijah dodala samo lastno izkušnjo z mojo Laylo. Layla je imela pri veliki večini tovarniško pripravljene hrane alergijske reakcije - močan srbež, tako da se je grizla do kosti. In sem testirala hrano, preučevala sestavine, menjala hrano... Potem mi je postalo čudno, ker je doma pripravljeno hrano lahko jedla vso, tako surovo kot toplotno obdelano. In sem začela probavat, si zapisovat, analizirat. Na koncu sem ugotovila, da ni problem v sestavinah hrane kot takih, pač pa sem v vseh briketih, po katerih je imela težave, našla en sam samcat E....

Jaz imam podobno izkušnjo. Kljub temu, da sem izbirala visokokakovostne brikete v katerih ni bilo samcate stvari na katero je bila alergična, praskanje ni popolnoma ponehalo. Tudi ob malih količinah se pojavi nazaj, na kuhanem in surovem pa ni teh težav. :)



Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 18 Maj 2010, 15:37:53
Taar, moja popije dovolj vode, brikete ji vcasih prelijem z vodo zgolj zato, da jih poje malo pocasneje. Kosti ji ne dajem, ker jo ali zapirajo ali pa ima drisko. Dobila je pa do zdaj goveje kosti, kuhane (te je res celo pocaaaasi glodala) in to jo katastrofalno zapre, enkrat jo je predriskalo, dobila je pa kvecjemu se kako svinjsko kost od kotletov. Samo moja ne zna jesti pocasi - brikete vecinoma sploh ne zgrize, samo posesa. Vceraj npr. je pojedla skoraj pol jabolka, pa koscke posusene pokosene trave, pa je danes super kakala.

Aja, briketov ji ne namakam tudi zaradi tega, ker dobiva le brikete, nic drugega, kar bi potencialno lahko malo ocistilo zobe 8z izjemo suhega kruha).

Jaz sem takoj za to, da bi ji dajala kuhano hrano, samo rahel problem je zjutraj (zunaj hrane ne morem pustit celo noc, kuhano, ali pac - na sobni temperaturi?), ce jo bom dala ob 4h ven iz hladilnika, da se segreje na sobno temp., bo pa pes tam strazil in tezil toliko casa, dokler ne bo dobil.

Kaj pa salmonela pri surovem piscancu?

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #57 : 18 Maj 2010, 16:03:36
To pa res ni problem. Če ne maraš mikrovalovke za segrevanje, lahko hrano kar v vrečki (ali v posodici) iz hladilnika postaviš za 10 minut v vročo vodo, premešaš in imaš lepo topel obrok. lahko imaš obroke zmrznjene, zvečer jih vzameš iz zmrzovalnika in jih imaš do jutra v hladilniku, potem pa v topolo vodo, pa je.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 18 Maj 2010, 18:45:58
Ribica,

kaj pa hraniš poleg briketov? Mislim čisto vse, od a do ž, vse priboljške. Vidim, da si omenjala krompir, polento, kruh za čiščenje zob... (?)
Vnetje ušes si omenila, točno kakšne prebavne težave imate, kakšna je diagnoza?



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 18 Maj 2010, 19:02:34
In še enkrat o kosteh, če koga zanima. Količina je 10% prehrane, to je resnično malo, recimo v obdobju celega tedna, kar največkrat pomeni 1-3 obroke s kostmi na teden, nikakor ne več.

Surove kosti so mnogo mehkejše kot kuhane, zato kuhane ali pečene niso hrana za pse, ampak so za v koš. Postanejo bolj trde, manj prožne, na drug način se drobijo.

Primeren način dajanja ksoti je le, ko so prekrite z mesom, da jih ne moreš s prsti začutiti praktično.

PREPOVEDANE kosti:
- kosti nog velikih živali, ki so izjemno goste, trde (kost ki nosi pol tone bika bo premagala pasje zobe)
- večina govejih kosti, razen reber, ampak bolj za pse, ki znajo primerno obglodati, drugače raje ni za tvegat,
- kosti, ki so popolnoma gole, brez pike mesa
- kosti s kostnim mozgom, kao kosti za juho, te znajo večji psi kar v celoti pogoltniti
- REZANE kosti, ki so ostre kot britev (npr. T-bone zrezek oz. kotlet)
- tako majhni koščki kosti, da jo bo pes celo pogoltnil
- majhni deli teles, ki vabijo k goltanju: vratovi, perutnice.

Psi namreč popolnoma precenjujejo svoje sposobnosti, kaj je za pogoltnit in kaj ne. Vse kar se jim zdi, da bo šlo v usta, bodo poskusili. Vem, pri barfu hranijo ogromno vratov in perutnic, ampak to so primerni deli za jorkija in mačko, ne pa bulmastifa. Poleg tega npr. kurji vratek brez kože vsebuje 75% kosti, kar nikakor ne more biti obrok, ki bi ga dajali, ker bo vodil v hudo zaprtje (kosti naj bo le 10%).

REZANE kosti so tudi neprimerne, ker so kot noži. Idealno je, če lahko žival dobimo tako razkosano, da ni rezov z žago, da ni ostrih robov. Pri piščancih je to brez težav, ker ga lahko sami razrežemo s pomočjo noža, da samo prerežemo kite in kose enostavno nalomimo. Tudi pri zajcu bi šlo. Taki Chucki Norrisi pa znajo z nožkom brez žaganja lepo razstaviti tudi jelenjad (nisem še probala, vendar se baje da).