Nakup labradorca ali nemškega ovčarja??

lipe123 · 7832

lipe123

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
: 02 Junij 2010, 20:43:30
Lep Pozdrav vsem
Star sem 19 let in sem pred pomembno odločitvijo. Kupiti nemškega ovčarja ali labradorca... Že veliko sem prebral o psih in vse, pri starih starših so vedno imeli psa tako da se jih nekako že navajen. Pes bi bil zunaj v koči ali celo v pesjaku, to se še nismo v družini popolno odločili. Okoli hiše imamo travo in ciprese, zanima me še še če nujno oz ali bi vi priporočali da odradimo še ograjo, ali so ciprese ki so dokaj goste dovolj? Imam tudi dovolj časa da psa VSAK dan peljem na sprehod dolg saj 1h. Edina dilema je kot je že iz naslova razvidno, v pasmi. Po mojem mnenju sta pasmi kar podobni. Labradorec je dober družinski pes, ni pa čuvaj. Ovčar pa je dober čuvaj in tudi družinski pes. Pri obeh pasmah se bojim raznih bolezni kolkov, komolcev..
Prosim da mi malce pomagate pri izbiri z vašimi nasveti!
Hvala
LP Filip



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 02 Junij 2010, 21:43:10
samo ciprese tud približno niso dovolj... vsaj dokler ga ne boš navadil kje točno se sme in kje je prepoved...ti jo bo skliznil skozi ;)...
1 h sprehoda na dan, je premalo za obe pasmi. Rabiš dve aktivni uru na dan ali vsaj 2x 45 + kakšne 20 minut učilnih vaj in mind treninga.
Tudi pasja šola ne bi bla odveč...je zelo priporočljiva, če ne kar nujna :).( ni lepšega kot hudo ubogljiv in skuliran  NO ali labi, za pogledat 8)

V zakup moraš vzet tudi ,da labradorec je ipak retriver- torej lovski pes... ta delavna smer...ovčar pa druga delavna smer.
Psarn ne poznam.
To povprašaj v temi labradorec in NO... tam boš največ izvedel...katera psarna, katere linije...itd.

pesjak pa ; če že ne bo smel v hišo le naj bo dovolj velik... pa kakšno lepo hiško mu naredite :)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


lipe123

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 03 Junij 2010, 16:20:00
v pasjo šolo ga bom vsekakor peljal ne glede na pasmo.. tudi ko sem napisal 1uro na dan sem se malo smešno izrazil, mislil sem da bo sprehod dolg saj eno uro potem pa še razne vaje, trening in seveda igre..



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 04 Junij 2010, 12:40:32
Mene zanima, kaj točno si mislil z "zunaj v koči ali celo v pesjaku". A koča potem vključuje tudi ketno ali kako naj bi to zgledalo, glede na to, da nimate ograje?


lipe123

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 04 Junij 2010, 12:54:19
Ne bo na ketni... Mislil sem tako, da ce bi imel pesjak ne bi bilo treba postaviti ograje, ce se pa ne bi odlocili za pesjak bi pa imel koco in bi postavili ograjo



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #5 : 04 Junij 2010, 13:17:57
vsak pes, še posebno pa labradorec, potrebuje človeško bližino....a da bi bil v hiši pa ni možnosti?



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 22 Junij 2010, 20:36:17
Glede nato, da je že kar nekaj časa od tega, kar si spraševal, mogoče že imaš psa.
Vendar ne glede na to, mislim da vsak nasvet pride prav.

Mislim, da sta si pasmi kar različni med seboj.

Če bo to tvoj 1.pes, potem je najbrž manj zahteven za vzgojo labradorec kot NO.
Moj nasvet torej je. Pobrskaj še malo po internetu, pozanimaj se pri lastnikih, ki imajo to pasmo, zbiraj informacije in se šele nato odloči.
Psa imaš približno 10 let, zato pred nakupom dobro razmisli.

Kar se tiče koče, pesjaka in ograje,...

Mi imamo sicer 2 velikega šnavcerja in imamo tako:

Vrt je ograjen, psa imata ne glede nato vsak svoj pesjak in v pesjaku  kočo.
Psa sta v bistvu zmeraj prosta na vrtu, vrata na pesjaku so stalno odprta in v pesjak se umakneta, če želita (dež, sneg,...). Vanj ju zapremo zgolj v posebnih priložnostih, če je nujno (to je mogoče nekajkrat na leto).
Ko nas ni doma, sta psa spuščena.
Proti večeru pa gresta notri k nam v hišo in ponoči spita notri. Zunaj spita samo v poletnem času. Sta člana naše družine in ju tako tudi obravnavamo.
Z njima grem vsak dan na sprehod, proti večeru pa se malo poigramo.
Z obema smo bili v šoli.

Moj nasvet je, vse troje: ograja, pesjak in koča. :)
Vsak mladič je radoveden in raziskuje, torej ga ciprese niti slučajno ne bodo zadržale.



lipe123

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 27 Junij 2010, 22:16:30
odločil sem se za nemškega ovčarja.. se že dogovarjam z različnimi vzrejitelji da pridem pogledat njihove pse.. okoli hiše je že ograja tako da ne bo radovedni mladič nikamor ušel. Koča bo dobro izolirana oz velika in prostorna...
hvala za vse nasvete in mnenja, so mi pomagala.



NoXika

  • *
    • Prispevkov: 379
    • Točke: 0
  • Beware....this dog is not vegeterian.
Odgovori #8 : 27 Junij 2010, 22:49:01
odločil sem se za nemškega ovčarja.. se že dogovarjam z različnimi vzrejitelji da pridem pogledat njihove pse.. okoli hiše je že ograja tako da ne bo radovedni mladič nikamor ušel. Koča bo dobro izolirana oz velika in prostorna...
hvala za vse nasvete in mnenja, so mi pomagala.

koča spet ne sme biti prevelika, da jo bo pozimi (če bo skos zunaj) lahko ogrel s svojo telesno temperaturo. Če bo pa prevelika, kljub temu da bo izolirana, bo mrzla.

Parking for Siberian husky owners only! Violators will freeze to death!


lipe123

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 27 Julij 2010, 16:27:21
nimam še psa.. nameravam ga kupiti v kratkem. Sedaj sem pa v dilemi ali naj ga kupim sedaj, pred zimo, ali naj počam do pomladi. Pes bo vedno zunaj nič notri, tako da me tudi zanima kdaj je pes lahko zunaj čez zimo.. mislim koliko naj bi bil star da bi "zdržal" zimo.
Hvala



La.nula

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Aston
Odgovori #10 : 27 Julij 2010, 17:51:47
Hej...
Jaz sem približno v enakem položaju...čeprav se še zmeraj nismo odločili za pasmo, bomo vsekakor raje počakali na pomlad....ker ko je pes še mladiček ga moreš marsikaj naučiti -kaj sme in ne sme, treba ga je pravilno socializirati, potrebuje veliko družbe, itd...malo premisli kako boš to delal ko bo sneg in ko bo mrzlo? In če ti se bo sploh dalo, glede na to da so dnevi krajši?

Če se pa boš odločil, da psa kupiš čez zimo pa. ti svetujem, da daš v kočo, tam kjer pes leži, suho slamo ali seno (pri moji psici se je to obneslo)...
..malo razmisli in pretehtaj kaj je boljše za mladička...:)

LP L


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 27 Julij 2010, 18:19:18
Ja, a naslednjih 15+ let bo pa pes med zimami spal zimsko spanje, al kako?


La.nula

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Aston
Odgovori #12 : 27 Julij 2010, 18:46:41
Yo...seveda da ne...
samo sem takega mnenja da, kako poseješ tako tudi žanješ  :)...zame je definitivno boljše da dobim psa spomladi..več truda vložiš takrat ko je pes mladiček in ta trud bo viden potem ko bo že odrasel..saj kot sem že napisala je več časa za učenje, socializacijo, bolj je toplo,daljši dnevi...jaz sem takega mnenja..s psom se pa je treba itak skos ukvarjat ne glede na letni čas, vreme,..upam da me nisi narobe rezumel/a  :-\...
Vsak naj se pa sam odloči kdaj hoče psa...da ne bo potem prepozno...

LP L


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 27 Julij 2010, 18:50:37
Yo, naš že 15 let cele zime prespi, kot želve ;)  ::)
Zdele je pa menda še kar nekaj časa do zime, sicer pa, a je tak problem, če bi imeli mladiča čez zimo noter (vsaj ponoči)?
Naš je k hiši prišel aprila in smo ga imeli prav tako prve tedne noter čez noč. Potem se je pa počasi navadil biti zunaj :) In mu je bilo (mu je še) tudi bolj všeč, v hišo pride le malo na obisk, pa hitro ven.
Pa še to, kar se mene tiče sta si labradorec in NO zelo različni pasmi, in na videz in karakterno...


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 27 Julij 2010, 20:02:35
nimam še psa.. nameravam ga kupiti v kratkem. Sedaj sem pa v dilemi ali naj ga kupim sedaj, pred zimo, ali naj počam do pomladi. Pes bo vedno zunaj nič notri, tako da me tudi zanima kdaj je pes lahko zunaj čez zimo.. mislim koliko naj bi bil star da bi "zdržal" zimo.
Hvala

Po moje mladič v nobenem primeru ne more bit takoj zunaj, pa ne zaradi temperatur, ampak zato ker ga je treba na to, da je ponoči zunaj navajat počasi, če nočete da že na začetku doživi kakšno travmo in potem beremo tukaj o tulećem mladiču, ki celo noč sosedom para živce. Iz tega stališča je tako čisto vseeno  kdaj ga nabavite, ker bo tako rabil nekaj časa preden bo lahko sam zunaj celo noč.