Šolska tabla > Srednješolci in gimnazijci

Biologija

(1/53) > >>

zoe:
Še tema za nas biologe  :D

Zdaj imamo genetiko (jupi) pa imam eno vprašanje, verjetno bo samo Lilit znala odgovoriti.

Takole se glasi naloga:
V sistemu multiplih alelov na določenem genskem lokosu obstajajo 3 različni aleli. Koliko različnih genotipov je možnih v tem sistemu? Koliko različnih fenotipov je možnih v tem sistemu, če je med aleli hierarhijski odnos dominantnosti. Koliko različnih genotipov je možnih, če ima sistem multiplih alelov 4 različne alele.
Probavala sem nekaj sama reševati. Pa sem za prvo dobila 11 genotipov, za zadnje vprašanje pa 15... samo ne vem če je prav. Kako se pa potem fenotipe pogleda pa ne vem.

lp  :)

Lilit:
To so tiste tabelice :D

Najprej vprasanje. Koliko "mest" je na lokusu? Dve?

Mislim, da se da pripenjat tudi word in excel datoteke, pa ce mi poves to, ti naredim tabelico ;)

Lilit:
Pa se nekaj: pri dominanci, je samo en alel dominanten?

zoe:
Sem napisala točno to, kar piše v nalogi. Nič več ne piše. Jaz sem sklepala, da so 3 mesta... samo ne vem. Tega nismo še skoraj nič delali.

Ko smo že pri tem. Kako pa se rešuje rodovnike? Imamo en kup enih krogcev pa kvadratkov, eni beli pa eni črni. A je tu kako splošno pravilo?

lp

Lilit:
Jaz sem sklepala, da sta dve mesti. Na ta nacin sem racunala, ti pripenjam. Ce je narobe, imas vsaj nacin, kako racunat.
Sicer bom pa se doma malo pogledala v zapiske :-[ :-[ :-[

Kako to mislis, kako se resuje rodovnike? Kaj pa moras naredit?

Navigacija

[0] Kazalo Sporočil

[#] Naslednja stran

Pojdi na polno verzijo