Biologija

zoe · 100395

Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #210 : 21 Februar 2008, 19:30:31
Jaz grem naprej na gradbeno v MB, glede na omejitve 0,0 vsa leta lahko pričakujem da če že bo omejitev bo minimalna (tako kot v LJ) tako da druga možnost je Gradbena LJ tretja...bom pogledala v razpis in na slepo udarila (joke - ne vem še)

zoe - če knjige ne rabiš, te lahko prosim zanjo, dobiš konec leta nazaj  :) Prideš mogoče v Celje na razstavo?  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #211 : 22 Februar 2008, 20:54:05
Lahko ti posodim ja, me pa v Celju na bo :(

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #212 : 04 Marec 2008, 14:01:14
A ima slučajno katera od vas doma knjigo Biologija človeka?
Jaz sem si jo začasno sicer sposodila,vendar jo bom rabila tudi za maturo.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #213 : 06 April 2008, 21:36:38
OK imam en mali problemček

Matram se s pisanjem poročil za biologijo, pa sem izgubila nekaj priprav na vaje. Če ima kdorkoli doma vajo o seciranju lignja in srca, pa delo z agarjem (razmerje prostornine celice in njene površine je tema če se ne motim), kosmanje jeter, vinske mušice (razlika med samcem in samico + osamljanje kromosomov), razmaz krvi, pa mikroskopiranje kvasovk (kvasovke na splošno, žive kvasovke pobarvane, mrtve kvasovke pobarvane) se toplo priporočam.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #214 : 06 April 2008, 22:55:12
Js mam ta agar mensezdi...amaš mogoče ti al pa kdo drug tisto vajo s kemoreceptorji pa vsemi čutili?



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #215 : 09 April 2008, 12:04:24
Mucika nimam  :( Bolj ko gre proti koncu bolj se mi sesipa vse skup. Nimam pojma kje so moje predloge za vaje. Za zjokat uglavnem. Bivši maturantje (maturantke) upam, da spremljate temo in da kdo ima katero izmed naštetih vaj.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #216 : 09 April 2008, 12:12:50
jaz imam:
opazovanje celic, prehajanje snovi, dihotomni kljuc, katalizatorji, vpliiv kisika, anat. zgr. rib, ugotavljanje co2, mitoza, barvila, sesalcje srce - ce ti karkoli pride prav, ti posljem ...

sicer je pa njvec teh zadev na dijaski.net - ce se nisi gledala.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #217 : 09 April 2008, 22:01:34
Jaz ti lahko agar pošljem, če češ. Za dijaski je pa nam prfoxa rekla, da tam kao niso dobre...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #218 : 09 April 2008, 22:50:34
Mi nismo delali ničesar od tega, tako da ne morem pomagat.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #219 : 09 April 2008, 23:08:03
zoe, tvoje mam pa js doma tut, pa imaš tut neki od kemoreceptorjev. :)
Samo, da imamo mi še tristo stvari poleg tistega...ah ja. :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #220 : 09 April 2008, 23:12:37
To, kar je napisala Neyka sem mislila.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #221 : 09 April 2008, 23:16:47
Aja meni nisi hotla pomagat. :(

hec :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #222 : 09 April 2008, 23:43:53
Ti maš že itak vse moje stvari :P :P

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #223 : 09 April 2008, 23:56:07
Aja? Kul. :D



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #224 : 12 April 2008, 09:00:39
jaz imam:
opazovanje celic, prehajanje snovi, dihotomni kljuc, katalizatorji, vpliiv kisika, anat. zgr. rib, ugotavljanje co2, mitoza, barvila, sesalcje srce - ce ti karkoli pride prav, ti posljem ...

sicer je pa njvec teh zadev na dijaski.net - ce se nisi gledala.
m.


Maja za sesalčje srce bi ubijala  ;) in bi bla res vesela če mi ga pošlješ. Imaš na računalniku? Lahko na mail? Pa priporočam se še za prvi dve, ker ne vem točno zakaj se gre pa mi zvenita zelo znano (opazovanje celic in prehajanje snovi)

dijaski.net sem že gledala (so nekatere stvari res malo pod povprečjem ampak za idejo kaj dejansko pisat je tudi to dobro), večino stvari sem našla (pravzaprav moje priprave na vaje - joj kam jaz to vtaknem  :-[)

Mucika hvala tudi tebi, agar sem odkrila v eni knjigi tako da imam  :)

Manjka mi dejansko samo še kosmanec jeter če se ne motim aja pa ligenj. Tega nekako ni nikjer  ::)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #225 : 12 April 2008, 10:29:11
Zdaj imam vse nekako spisano in imam uradna imena vaj če kdo slučajno še kaj najde  ;)

Mikroskopiranje to mam zaključeno)
Rastlinska celica (manjka mi skica celic zgornje povrhnjice luskolista čebule in zaključek z diskusijo)
Razmaz krvi in barvanje po Giemsi (manjka mi skica krvi pod svetlobnim mikroskopom in zaključek z diskusijo)
Razmaz tekočine s kvasovkami (spet skica kvasovk - oz. jo imam pa se ne znajdem iz nje ker sem jo morala anrisat v dveh sekundah in ni mi jasen namen naloge)
Razmerje med difuzijo in velikostjo celice (alias agar - nimam pojma kaj naj pišem v uvodu)
Priprava trajnega histološkega preprata vinske mušice (vklapljanje celega organizma v smole) - tega niti nismo delali vsega ampak smo si ogledali že narejene trajne preprate in odkrivali razliko med samcem in samico - manjka mi namen vaje, uvod s hipotezo in diskusija)
Seciranje lignja - nimam praktično nič razen materialov, verjetno bom vajo zamenjala za prehajanje snovi - problem je, da nimam priprave, ker smo to delali v drugem letniku
Seciranje očesa sesalca - diskusija in zaključek
Priprava svežega preparata orjaških kromosomov v žlezah slinavkah pri vinski mušici - spet imam slabo skico in preparat mi ni dokončno uspel in nimam pojma o čem pisati v zaključku
Seciranje srca sesalca spet zaključek

Ponekod mi res manjkajo samo ideje (ok povsod  :-[) o čem naj pišem v zaključku in kaj je dejansko namen vaje.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #226 : 12 April 2008, 19:52:11
Sem ti poslala.

Na dijaski net se najdejo tudi uporabne naloge. Samo je treba pregledat vse. Jasno, kar nekaj jih je cisti crap.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #227 : 12 April 2008, 20:19:35
Uau kolko norih stvari delate pri vajah :o jaz imam mojo srednjesolsko biologijo v ful dolgocasnem spominu ::)

battito animale


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #228 : 12 April 2008, 22:11:24
Neyka a vse te vaje ste vi dejansko naredili? :o
A kdo ve kje se da dobit spisek vseh vaj, ki jih lahko naredimo za maturo? Mi smo v šoli dobili samo en spiseh ene 15 vaj, ampak nobenih tvojih (razen mikroskopiranja).

Los je car!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #229 : 13 April 2008, 12:23:16
maja hvala  :-*

rina pri nas so delali ful ful ful velik vaj, ampak jaz mam narejene samo te. Vem, da jih je bilo čez dvajset. Ker sem ful mankala sem letos nardila samo štiri, zde pa iščem kot nora moje vaje iz prejšnjih let.

Razmaza krvi sami nismo delali (baje se ne sme več  ::)), smo si pa pogledali trajni histološki preparat pod mikroskopom in to narisali.

Pa trajnega histološkega preparata vinske mušice tudi nismo delali, ker to fuuuuul traja ampak smo si ogledali mušici pod mikroskopom in si ogledali razlike med samcem in samico.

Ostale smo mislim da vse naredili. Meni je najboljša vaja tista z osamljanjem orjaških kromosomov, pa seciranja so mi bila super. Ostalo pač delam zato ker nimam narejenih drugih vaj  :-[

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #230 : 13 April 2008, 19:56:08
Ste pa pridni. Pri nas smo naredili v celem letu 5 vaj. Pa še te, ki smo naredili so ful dolgočasne. Tvoje se slišijo ful bolj zanimive. Od prejšnjih let pa nimam itak nič, ker nam ni bilo treba pisat poročil.

Če ima kdo slučajno lastnosti plazmaleme in mikroskopiranje, bi bila ful hvaležna če pošlje. Rabim predvsem rezultate in skice (če ima kdo skenirano), uvod pa te zadeve bom že napisala.

Los je car!


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #231 : 15 April 2008, 11:30:12
Če ima kdo slučajno lastnosti plazmaleme in mikroskopiranje, bi bila ful hvaležna če pošlje. Rabim predvsem rezultate in skice (če ima kdo skenirano), uvod pa te zadeve bom že napisala.

Jaz bi se tudi za tole zelo,zelo priporočala...V šoli se ne spomnim, da bi tole kdaj delala, na netu pa tudi nisem našla nič uporabnega...


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #232 : 15 April 2008, 21:25:15
Js mam od bioloških vaj za maturo:
- raziskovanje neznanih snovi
- delovanje enostavnih katalizatorjev
- oko sesalca
- razmerje med hitrostjo difuzije in velikostjo celice
- delovanje čutil
- kemoreceptorji
- razmnoževanje rastlin
- raziskovanje modela zaloge genov
- lastnosti plazmaleme
- mikroskop in mikroskopiranje

Niso ravno tko luštne teme kot od Neyke, ma mi niti nismo delali nekih zanimivih stvari (secirali nažalost samo oko).

Če bi komu kaj prav prišlo naj pove  ;D So pa vaje že urejene, takšne kot sem jih potem oddala

Lp

Barbara

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #233 : 15 April 2008, 22:10:25
Aaa ti jih imaš polno takih kot smo mi imel...škoda, ker se nisi že prej javila, da bi si malo pregledala pa kaj popravila, zdaj sem pa že vse oddala. ::)



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #234 : 16 April 2008, 06:48:08
Aja, ma nisem prej pogledla te teme  :-[

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #235 : 17 April 2008, 19:34:51
maja01, hvala! Je prišlo prav :)

Los je car!


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #236 : 02 Maj 2008, 09:33:30
Am...saj mi je ful nerodno ampak sama ne najdem.

Lahko kdo napiše sistematsko uvrstitev človeka? :-[

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #237 : 02 Maj 2008, 18:24:59
Sesalci-vretenčarji-strunarji.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #238 : 02 Maj 2008, 22:34:36
Regnum (kraljestvo): Animalia (živali)
Phylum (deblo): Chordata (strunarji)
Classis (razred): Mammalia (sesalci)
Ordo (red): Primates (prvaki)
Familia (družina): Hominidae (človečnjaki)
Genus (rod): Homo (človek)
Species (vrsta): H. sapiens
Subspecies (podvrsta): H. s. sapiens




"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #239 : 03 Maj 2008, 08:25:53
Zoe najlepša hvala res :-*

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/