Biologija

zoe · 100413

Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #240 : 03 Maj 2008, 21:16:19
Če smo že tolk natančni. :)

Med deblom pa razredom je še poddeblo: Vretenčarji (Vertebrata) -->pomembno! ;D
Med razredom in redom je še podrazred: Živorodni sesalci (Theria)
Med podrazredom pa redom pa še nadred: Višji oz placentalni sesalci (Eutheria, Placentalia).



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #241 : 28 Maj 2008, 18:16:16
Vprašanje za tiste, ki imate letos maturo iz biologije, pa tudi ostale.

Zanima me rešitev naloge iz predmaturitetne pole, 8. naloga (obramba rastlin), 7. vprašanje.
Vprašnje je v povezavi z uvodnim sestavkom, ki govori o tem, da rastline v obrambo pred rastlinojedci proizvajajo vodikov cianid. Gre pa takole:
Vrtičkar je pred hišo posejal tavno mešanico, v kateri so bila tudi semena plazeče detelje. Ugotovili so, da samo 5% rastlin, ki so zrasle, proizvaja cianid. Po petih letih pa je delež rastlin, ki so proizvajale cianid, narastel na 45%. Navedite eno od možnih ralag za porast deleža rastlin, proizvajalk cianida.

Meni logičen odgovor je, da so rastlinojedci napadali samo tiste rastline, ki ne proizvajajo cianida, zato so se tiste, ki cianid proizvajajo bolj neovirano razmnoževale - naravna selekcija.
Naša profesorica pa je takrat, ko smo te pole pregledovali pozabila rešitve, zato nam je sproti odgovarjala na vprašanja. Pri tem vprašanju naj bi bil pravilen odgovor, da se je delež proizvajalk cianida povečal zaradi osotnosti rastlinojedcev.  ???
Če ima kdo slučajno rešitve, bi bila ful hvaležna, če bi mi lahko povedal, kakšen je pravilen odgovor (oz odgovori).

Pa še eno vprašanje. V kateri knjigi je razložena ekologija (te ekološke niše, biocenoza, medsebojni odnosi...)? Pri pouku mi nismo delali nič na to temo. ???

Los je car!


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #242 : 28 Maj 2008, 21:23:20
Pravilno je to kar si ti rekla, pa tudi to kar je učiteljca vam rekla se mi zdi, da je oboje (to kar si ti je 100 %). Ekologija je pa v knjigi z naslovom ekologija pa od iste zbirke kot tiste raznolikost živih bitij, funkcionalna anatomija s fiziologijo itd. Imam kopirano pa nimam naslovnice zato nevem točnega naslova. Mensezdi, da je neka voda na platnici.
A ti imaš tudi bio letos na maturi?



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #243 : 29 Maj 2008, 13:04:26
Ok, hvala. A mi mogoče znaš razložit, zakaj naj bi odsotnost rastlinojedcev bil pravilen odgovor?

Hm, tiste knjige pa najbrž niti od daleč nisem videla.

Ja, jutri pišem :o

Los je car!


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #244 : 29 Maj 2008, 13:17:47
Nevem mogoče, ker jih ni nihče ogrožal je pač število po parih letih narastlo.  ???

Pa saj za ekologijo rešiš tam v zbirki, pa je isto kot da si knjgio prebrala. ;)

Jaz tudi jutr pišem, pa pomoje pol več ne znam. :-\



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #245 : 29 Maj 2008, 13:35:35
Mhm, sem gledala tisto ekologijo, res ne zgleda težko.
Ma ja, jaz tudi veliko stvari nisem ponovila - upam da se dovolj spomnim iz prejšnih let. Ah, bomo že preživeli. :)

Los je car!


gabyca

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • *:Pinky:*
Odgovori #246 : 30 Maj 2008, 19:17:52
In kako vam je slo? Meni se je zdela prva pola lahka, druga pa niti ne toliko :D

gaby



Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #247 : 30 Maj 2008, 19:30:56
Meni sta ble obe težke. ::)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #248 : 30 Maj 2008, 21:08:08
Meni je bla prva polovica prve pole ful zaj#!a, pol se mi je nekak odprlo, strukturirane sem pa nekak našla pet nalog da sem vsaj nekaj napisala. Uglavnem nardila bom, ocene pa lih ne morem napovedat, sem povsem brez občutka.

Punce ste ve že dobile rezultate za vaje? Koliko pik imate?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #249 : 30 Maj 2008, 22:07:44
Ja saj ob podleitvi spričeval si moral dobit. Jaz imam 18. Katere teme ste pa zbrali tam pri drugi poli?



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #250 : 30 Maj 2008, 22:37:12
Prva pola je tudi meni kar šla, edino pri tistem urhu (predzadnje vprašanje) sem ugibala čisto na slepo. Druga pola pa  :-X Same bedne teme so bile. Točno take, za katere sem se učila po principu "Če bo to v poli, tega vprašanja ne bom izbrala." ;D :-\ Ah ja, glavno da je za nami.

Za vaje sem pa dobila 20 pik :o

Los je car!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #251 : 01 Junij 2008, 20:42:39
Ja saj ob podleitvi spričeval si moral dobit. Jaz imam 18. Katere teme ste pa zbrali tam pri drugi poli?

Mislim da se prej spomnim katerih nisem  :-[ genetike, brstnic, ogljikovih hidratov paaaa no nevem  :-[ Pozabljam sproti kaj je sploh blo v kakšni poli. Vem da sem izbrala celico, morski ekosistem, prebavila pa še dve  ::)

Prva pola je tudi meni kar šla, edino pri tistem urhu (predzadnje vprašanje) sem ugibala čisto na slepo. Druga pola pa  :-X Same bedne teme so bile. Točno take, za katere sem se učila po principu "Če bo to v poli, tega vprašanja ne bom izbrala." ;D :-\ Ah ja, glavno da je za nami.

Za vaje sem pa dobila 20 pik :o

Meni je po nekem čudnem naključju uspelo isto  :o Sem gledala v tablo in iskala svoj emšo ker nekak nisem verjela da je res  ::) Hvala vsem, ki ste mi pomagali  :-*

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


1x2xx3xxx

  • Gost
Odgovori #252 : 08 Januar 2009, 19:28:01
Sem opazila,da tukaj obvladate.Bi pomagali še meni?Sej verjetno tole sploh ne bo težko(za vas ;))
1.Kvarjenje hrane povzročajo bakterije in glive.Včasih so ljudje meso konzervirali tako,
da  so ga vložili v koncentrirano raztopino kuhinjske soli(slanico).Zakaj se meso v tej slanici ni pokvarilo?

2.Glukoza je polarna molekula.Ugotovili so,da prehaja mnogo hitreje skozi membrano progastih mišičnih celic,
 kot skozi membrano gladkih mišičnih celic.Kaj je najbolj verjeten vzrok tej razliki v prehajanju?

Hvala,upam na hiter odgovor ;)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #253 : 07 Marec 2009, 13:17:46
Pomoč prosim :(

Kako izračunaš koliko ATP-ja nastane v elektronski prenašalni verigi?Kaj gre v kaj,da nastane ATP?Sploh mi ni jasno :(

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


attems

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #254 : 25 Avgust 2009, 20:19:36
Mene zanima zakaj cela Slovenija nima enotnega kriterija za oddajo laboratorijskih vaj >:( >:( >:( >:(

You can have no better friend than a dog.


abcdefghi

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #255 : 27 Marec 2011, 11:56:51
S kakšno mutacijo se lahko razvijejo enojajčni dvojčki ločenega spola? :)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #256 : 01 Maj 2012, 20:01:34
Mi lahko kdo prosim pove kaj je snov ki je substrat katalaze?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #257 : 01 Maj 2012, 20:04:13

battito animale


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #258 : 01 Maj 2012, 20:10:18
Tole sem si že pogledala, se mi sicer ne da vsega brat ampak kolikor sem videla nič ne piše o tej snovi, sem potem v učbeniku nekje zbrskala. ;)
Hvala vseeno.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #259 : 01 Maj 2012, 20:11:49
Pise, da katalaza pretvori vodikov peroksid v vodo in kisik. Ni to substrat?

battito animale


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #260 : 01 Maj 2012, 20:20:12
To ja, da katalaza sodeluje pri temu procesu... Ma nevem zmedena sem, bom prazno pustila, pa bom vprašala profesorico. :D
Za recimo saharozo je substrat saharaza.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #261 : 01 Maj 2012, 20:23:46
OK jaz sem malo zarjavela v tem :-[ ampak a ni tako, da encim substrat pretvori v neko drugo snov?
Se pravi saharaza, ki je encim, predela saharozo v nekaj.


Ali se motim? :-[

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #262 : 01 Maj 2012, 20:25:07
Sem nasla se to http://en.wikipedia.org/wiki/Enzyme_substrate_(biology) in celo omenja katalazo :)

Torej substrat katalaze je vodikov peroksid.

battito animale


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #263 : 01 Maj 2012, 20:48:45
Glede tele teme ne bom nič rekla  :D ker nimam pojma o tehle substratih in podobnem.
Drugače pa res hvala za zadnjo informacijo! :)