Biologija

zoe · 100383

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
: 31 Januar 2006, 18:01:05
Še tema za nas biologe  :D

Zdaj imamo genetiko (jupi) pa imam eno vprašanje, verjetno bo samo Lilit znala odgovoriti.

Takole se glasi naloga:
V sistemu multiplih alelov na določenem genskem lokosu obstajajo 3 različni aleli. Koliko različnih genotipov je možnih v tem sistemu? Koliko različnih fenotipov je možnih v tem sistemu, če je med aleli hierarhijski odnos dominantnosti. Koliko različnih genotipov je možnih, če ima sistem multiplih alelov 4 različne alele.
Probavala sem nekaj sama reševati. Pa sem za prvo dobila 11 genotipov, za zadnje vprašanje pa 15... samo ne vem če je prav. Kako se pa potem fenotipe pogleda pa ne vem.

lp  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1 : 31 Januar 2006, 18:22:05
To so tiste tabelice :D

Najprej vprasanje. Koliko "mest" je na lokusu? Dve?

Mislim, da se da pripenjat tudi word in excel datoteke, pa ce mi poves to, ti naredim tabelico ;)


battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2 : 31 Januar 2006, 18:34:25
Pa se nekaj: pri dominanci, je samo en alel dominanten?

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 31 Januar 2006, 18:44:47
Sem napisala točno to, kar piše v nalogi. Nič več ne piše. Jaz sem sklepala, da so 3 mesta... samo ne vem. Tega nismo še skoraj nič delali.

Ko smo že pri tem. Kako pa se rešuje rodovnike? Imamo en kup enih krogcev pa kvadratkov, eni beli pa eni črni. A je tu kako splošno pravilo?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 31 Januar 2006, 18:50:33
Jaz sem sklepala, da sta dve mesti. Na ta nacin sem racunala, ti pripenjam. Ce je narobe, imas vsaj nacin, kako racunat.
Sicer bom pa se doma malo pogledala v zapiske :-[ :-[ :-[

Kako to mislis, kako se resuje rodovnike? Kaj pa moras naredit?

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 31 Januar 2006, 19:03:54
O, najleša hvala :). Samo kako se pa računa, če imaš 3? a narediš 3D tabelo ;D

Za rodovnike je pa recimo taka naloga:

Iz rodovnika ugotovite, ali je alel za miopijo (ful hecna beseda btw ;D) dominanten ali recesiven. Napišite genotipe vseh oseb. Potem imaš pa slikco (mejhn je postran  ;D)


"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 31 Januar 2006, 19:05:05
Zdaj se ravno odpravljam domov... dobis v roku 1 ure ;) tisto s 3D tabelo moram pa tudi jaz pogruntat ???

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 31 Januar 2006, 19:11:33
Ok, ful hvala :) Za 3D tabelo pa ne vem, to sem kar tako bleknila ;D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 31 Januar 2006, 20:07:28
Najprej rodovnik.

Torej: ker lahko data en crn in en bel dva bela, in dva bela enega crnega, je miopija recesivna (ce si razumela, kaj hocem povedat :-[). Genotip za fenotip miopija je aa, fenotip brez miopije AA ali Aa.

Genotipi - najprej levo: dva bela data eno crno in eno belo. Zato imata starsa Aa in Aa, crn otrok ima aa. Ker da beli otrok s svojim partnerjem ven crnega, mora tudi imet Aa.
Desno: crni in beli imata same bele otroke, zato ima crni aa in beli AA - vsi otroci so Aa.
Ko das skupaj levega in desnega otroka Aa, dobis crnega vnuka aa.

Se slika:

Aa + Aa         aa + AA
I         I         I         I
aa      Aa   +  Aa      Aa
                I
               aa

Sem uspela razlozit, zakaj? :-[ Ce ne povej, bom probala bit se bolj podrobna.

Zdaj grem dat psom jest, potem se spravim se na alele. Pride prav malo osvezit znanje :-[


battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #9 : 31 Januar 2006, 20:39:17
Aha, razumem hvala :) To mi je jasno z recesivnimi in dominantnimi lastnostmi, samo nisem vedela kaj so tisti kvadratki in krogci in to. Hvala :)

Zdaj mi je ful dobro, ko imamo to snov, ker je ful zanimiva.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10 : 31 Januar 2006, 20:57:30
Bel kvadratek pomeni fenotip brez miopije, crn pa fenotip z miopijo.

Evo se tvoja varianta; lokus s tremi mesti in tremi aleli in štirimi mesti štirimi aleli.

battito animale


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11 : 31 Januar 2006, 20:59:47
Ne vem, zakaj je dvojno sporocilo ??? admini lahko zbrisete, ce berete to temo ;)

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 31 Januar 2006, 21:32:55
Ua Lilit hvala  :-*

Ta prvega sem prav naredila, samo enega sem dvakrat. Pa brez tabele sem delala, ker mi ni bilo jasno, kako jo lahko narediš.

Bom jutri sporočila, če bo profesorica navdušena  :D.

Aja, pa verjetno bo jutri razložila rodovnike, ker imamo še ene druge naloge. Pa če mi ne bo takrat jasno, te bom še malo vprašala, prav?

lp
zoe, ki hoče bit genetik  ;D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13 : 31 Januar 2006, 21:49:17
Ja saj ne vem, ce je tako prav ??? upam :)

(jah, populacijsko genetiko bos imela sele v cetrtem letniku :-\)

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 31 Januar 2006, 21:55:41
Ziher je prav :)

A, šele v četrtem...hm. Kaj pa na splošno genetika, je že kaj prej?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15 : 31 Januar 2006, 22:04:06
Molekularna genetika v tretjem letniku. Pol v cetrtem si lahko za izbirni predmet izberes se genetiko evkariontov. Populacijska mislim da je po novem tudi izbirna.

S tem da imas v prvem letniku pri splosni zoologiji kar precej o DNK in teh stvareh.

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #16 : 01 Februar 2006, 16:25:49
Danes smo pri biologiji nekaj nalog skupaj rešli, ampak ne tiste, pri kateri si mi pomagala  ::). O rodovnikih je prof. rekla, da je treba vedeti čisto malo. Bom rešila še ostale primere z njimi pa kaj vprašala, če mi ne bo jasno.

Smo pa začeli tudi s populacijsko genetiko, zanimivo je, ni kaj  :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #17 : 01 Februar 2006, 16:48:49
zoe imaš tisto zeleno knjigo za biologijo na maturi?
Tam notri imaš kar nekaj podobnih nalog z rešitvami, tudi za vajo in za svoje veselje.  ;)


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #18 : 02 April 2006, 20:53:45
Mene samo zanima kaj je to trandsdukcija(pri spolnosti bakterij)?Men je težko razložit to k virus prenaša odseke DNK. Je pa to za 1.letnik gimnazije. ::) ::)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #19 : 02 April 2006, 22:57:19
zoe imaš tisto zeleno knjigo za biologijo na maturi?
Tam notri imaš kar nekaj podobnih nalog z rešitvami, tudi za vajo in za svoje veselje.  ;)

Sem čisto spregledala tole, imam tisto zeleno knjigo ja :)

Lunca, verjetno misliš transdukcija. To je proces pri katerem se prenaša dedni material.
tukajle imaš napisano: http://www.eduanim.com/genetika/genetTeksti1/genet1570.htm

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


~Lunca~

  • Gost
Odgovori #20 : 03 April 2006, 17:49:59
hvala.Sem bla prašana lihk to.Mi je zelo pomagal.Ooo sedaj pa še geografija :-\ :-\ ;D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #21 : 26 Maj 2006, 18:14:59
A kdo ve kater encim sproži podvajanje DNK?

Hvala  :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #22 : 26 Maj 2006, 18:27:12



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #23 : 28 Maj 2006, 16:08:41
A kdo ve kater encim sproži podvajanje DNK?

Hvala  :-*

DNK polimeraza.

Mene pa zanima, ce mi lahko kdo pove primer kromosomske mutacije. Vem kaj naj bi to bilo, me pa zanima kaksen konkreten primer.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 28 Maj 2006, 17:30:08
DNK polimeraza.

Mene pa zanima, ce mi lahko kdo pove primer kromosomske mutacije. Vem kaj naj bi to bilo, me pa zanima kaksen konkreten primer.
m.

Dawnov sindrom  recimo ???

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #25 : 28 Maj 2006, 17:35:56
Dawnon sindrom je genomska mutacija ;)

Sem malo pobrskala po najdi. si in našla tole: "Dedna bolezen vezana na Y kromosom se imenuje mikrodelecije Y kromosoma. Gre za kromosomsko mutacijo pri kateri manjka del kromosoma. "

Aja, pa hvala za DNK polimerazo  ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #26 : 28 Maj 2006, 18:11:16
ok, te kromosomske so "malo cudne" in pomojem ne bo treba pisat kaksnih primerov ... hvala vseeno.

ninci - pri genski=tockovni mutaciji se spremeni zaporedje enega ali parih nukleotidov (kaksen se zbrise, premakne, podvoji, ...) - primer je srpastocelicna anemija, cisticna fibroza; pri kromosomski se spremeni del kromosoma (govorimo o nekaj milijonih nukleotidov) - isto lahko se ta del zbrise, podvoji, premakne (potem v paru homolognih kr. alela nista na istih lokusih) ...; pri genomski mutacijah pa se spremeni stevilo kromosomov v genomu - lahko se spremeni stevilo v enem paru homolognih kr. (ce je +1 je to trisomija - primer je downov sindrom - skupno st kr. v cloveskem genomu je potem 47, ce je -1 je potem skupno st kromosomov 45 - edne je sam - ni v paru - to je monosomija, primer je Turnerjev sindrom), lahko pa s epri genomski mutaciji spremeni stevilo celotnih garnitur kromosomov - dobimo namesto 2n organizem np. 3n, 4n ... Na vecji enoti ko je mutacija, hujse so posledice.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #27 : 28 Maj 2006, 19:25:49
Posledice sprememb na kromosomih so: milejsa oblika Turnerjevega sindroma (delecija q ali p rocice spolnega kromosoma X), Downov sindrom tudi lahko - 5% primerov (Robertsonova translokacija), sindrom Cri du chat (delecija p rocice K5).

Samo ce nimate tega v ucbenikih, po mojem ne bo ???

battito animale


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #28 : 28 Maj 2006, 20:50:03
Posledice sprememb na kromosomih so: milejsa oblika Turnerjevega sindroma (delecija q ali p rocice spolnega kromosoma X), Downov sindrom tudi lahko - 5% primerov (Robertsonova translokacija), sindrom Cri du chat (delecija p rocice K5).

Samo ce nimate tega v ucbenikih, po mojem ne bo ???

No hvala, vsaj ne izpadem totalen bebec ::)

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #29 : 28 Maj 2006, 21:09:25
Kako pa Dawnov sindrom? A ni to, da imajo en kromosom preveč?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"