Izključno surova hrana in briketi

pirx · 10874

pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
: 30 Maj 2010, 21:31:04
Malo prej sem povprašal za nasvet pri zlomljenih rebrih, zdaj pa še nekaj malega o hrani. :)

Torej, moj maček je nehal jesti hrano iz vrečk in konzerv po tem, ko je okusil sveže meso (jetrca). Poskusili smo z vsemi možnimi znamkami mačje hrane, vendar ne poje nič. Edino, kar mu diši, je surova hrana, kot npr. želodčki, ledivčke, piščanja prsa, jetrca ipd. Mene sicer to ne moti tako zelo (čeprav je zdaj ostala velika količina mačje hrane na zalogi), vendar me zanima, ali lahko maček živi izključno iz uživanja surove hrane + briketov? Brikete še na srečo poje (v bistvu jih obožuje) in najraje ima whiskasove brikete (ki naj bi bili 100% prehransko uravnoteženi).

Zanima me, ali lahko maček ostane na raznovrstnem surovem mesu + briketih ali pa bi ga naj nekako (sicer pojma nimam, kako) spet poskusil navaditi na hrano iz vrečk in konzerv?

Hvala in lep pozdrav!



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 30 Maj 2010, 22:16:38
Mačke so absolutno striktni karnivori in zato naj jedo izključno meso, ne potrebujejo absolutno nobenih oglj. hidratov.
Seveda je super, če želite hraniti surovo (bi rekla da se rešite še briketov, ampak mnogoče pa vam bodo praktični za kako potovanje ali če bo maček na čuvanju):

Tukaj so vsi podatkio surovem za mačke:
http://www.rawfedcats.org/

Osnovna pravila za surovo meso:
1. Količina 2-4% idealne odrasle teže mačka (če je mladiček, predvidevaj odraslo končno težo in od tega izračunaš)
2. Razmerje: 80% mesnatega mesa (sem spadajo tudi srček in želodčki, pa sveda vse mišičasto meso)
                  10% kosti (majhne mesnate kosti, kot npr. piščančji vrat, noga, noga zajca, torej definitivno čim manjših živali, vendar nikoli gole kosti)
                  10% organov, od tega le 5% jetr, ostali organi: ledvičke, možgani, vranica...

Jetrca: omejitev 5% celotne količine hrane je treba upoštevati, ker vsebujejo veliko vitamina A in D in je prevelika doza toksična, so pa nujna v 5%.

Če maček hoče jesti ribo, komot date celo neočiščeno sardino 1-2x na teden.

Whiskas briketi so zelo zelo slabe kakovosti in nikakor niso najboljše, kar lahko date mačku.




pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 31 Maj 2010, 08:04:05
Pozdravljeni!

Hvala za odgovor. Nekaj podobnega sem že tudi sam iskal (raw food za mačke), saj se mi zdi bolj naravno, da maček dobi takšno hrano, kot bi jo jedel sam, če ga ne bi hranili ljudje.

Mogoče lahko priporočate kakšne druge brikete, ki bi bili boljše kvalitete? Brikete bi vseeno želel obdržati iz razlogov, ki jiih omenjate.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 31 Maj 2010, 12:52:44
O briketih je veliko napisanega, tako da si preberi. Ti pa priporočam, da Whiskas ukineš že včeraj.


wayra

  • Gost
Odgovori #4 : 31 Maj 2010, 13:00:50
Živjo! Nekvalitetni briketi v veliko primerov vodijo do peska v urinu in podobnih težav, sploh pri steriliziranih in kastriranih mačakah,  zato se pravilno odločaš za nakup kvalitetnih briketov, ki so sicer dražji, ampak se izogneš kasnejšim stroškom pri veterinarju.  Nekatere znamke, ki pazijo na urinarni trakt in ostalo pri mačkah so:  Royal Canin, Hill's science plan,Sanabelle... Prvi dve priporočajo tudi veterinarji. Moj prvi maček tudi ni maral kupljene hrane in je jedel samo surovo, najraje je imel  svinjsko ali goveje srce. Sedaj pa moja dva hranim s temi briketi (starejša mačka je že imela probleme z urinarnim traktom) ali pa z vrečkami, ker konzerv ne marata.



pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 31 Maj 2010, 21:28:53
Hvala za odgovore. Sanabelle brikete smo mu že 1x nabavili in jih je tudi z užitkom jedel.

No, še 1x hvala za koristne informacije vsem skupaj. Mačka še nikoli nisem imel in je vse skupaj še relativno novo. :)



**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 01 Junij 2010, 16:23:51
A ste poskusili tudi s kakšnimi konzervicami, ki vsebujejo samo in zgolj meso (v 100%) ali samo konzerve iz supermarketa? V teh ni praktično nič mesa in niti ni čudno, da če je muc jedel surovo meso, da teh konzerv noče več. ;) Pa briketih res pazi: samo ne kupuj jih v supermarketu! Whiskas vsekakor ni nekaj, kar bi muc naj jedel. Pa lp! ;)



pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 01 Junij 2010, 19:47:31
@Abby: Ja, niti konzerv ne poje. V bistvu jih nikoli niti ni. Prvo, ki smo kupili, je samo povohal in vse skupaj tam pustil.

Pravkar sem bil pri živinozdravniku in res - o Whiskasih ne duha ne sluha. Je pa cel kup ostalih produktov, ki so na forumih večkrat omenjeni.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8 : 01 Junij 2010, 20:00:19
Zakaj bi pa kupoval konzervirano meso, ko pa je sveže boljše in bolj poceni? ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 01 Junij 2010, 20:41:24
Oboje, kar praviš, drži. :) Kupujemo mu raznoliko meso, tako, da ima pester jedilnik in VSE poje z užitkom.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 01 Junij 2010, 20:41:39
Stran prste od konzerv, ker jih res čisto nič ne rabite.


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 02 Junij 2010, 19:14:15
Če mu daješ surovo meso, pa pazi kakšne kvalitete je. Neprekuhano meso je lahko vir bakterij in okužb. Ne vem... jaz osebno rajši dam konzervo, ki je okej, kot pa eno surovo meso, za katerega ne vem, od kod je. Pa če sem prav razumela prix: te konzervice, ki ste mu jih dali so bile v smislu whiskasa, kitkat, friskes,... poskusite mogoče s Schesirjem ali pa Carny konzervami od Andemonde ali pa Almo nature konzervicami... moj maček to je, čeprav dobiva tudi kuhano meso...  ;) (surovega pa res ne...)



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 02 Junij 2010, 19:36:19
Meso v vsakem primeru daješ sveže, neoporečno. Če pa že ima malo pretečen rok uporabe, pa večjo štalo narediš s kuhanjem, če govorimo o psih. Mačka pokvarjenega mesa itak načeloma sploh ne poje.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 02 Junij 2010, 19:51:31
Je res ne vem, neoporečnega mesa jaz ne vem kje kupiti. Kupujem ja meso, ki je namenjeno humani uporabi (kakšno pa bi bilo?). Z njim ravnam, kot ravnam z mesom za nas ljudi. Isto gre takoj v hladilnik ali zmrzovalnik ali v gobček.

S konzervami je pa tako. Če imam na izbiro konzervo graha, katerega izvora niti ne vem in ima rok uporabe do 2013, raje izberem grah, ki ga pol ure pred kuhanjem naberem na domačem vrtu. Takšna je zame razlika med konzervo in surovim mesom za psa ali mačka (v biološki vrednosti). Pa ni važno, ali je Schessir ali ni, konzerva je konzerva. 



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 02 Junij 2010, 20:20:59
Meni osebno se zdi blesavo plačat euro in toliko za konzervo, ki mi nasiti pol enega mačka, ker raje kupim za ta denar (ki bi nasitil vse mačke) hrane za uhuhu  svežega mesa mislim.


pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 02 Junij 2010, 21:01:44
Pozdravljeni!

Našel sem en super link z 20 stransko vsebino o hranjenju mačk - meni je to vse skupaj še relativno novo, vam verjetno ne, ampak vseeno ga bom delil z vami. :) Naslov je "Feeding Your Cat: Know the Basics of Feline Nutrition - http://www.catinfo.org/index.htm#Transitioning_Dry_Food_Addicts_to_Canned_Food_"

Cel kup zanimivih nasvetov, med drugim tudi, kako mačku pravilno pripraviti sveže meso ipd.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 02 Junij 2010, 23:19:33
Sicer mačka (več) nimam, poberem pa par zanimivosti iz foruma o surovem. Aja, če vas več zanima, se lahko vključite:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawfeeding/

Obstaja pa tudi čisto mačji surov forum:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawcat/

Baje so zelo veliki problemi, ko hočejo mačka z briketov dati na surovo meso. Če maček noče, lahko traja leta in leta. Psi po parih izpuščenioh obrokih takoj pogruntajo, da bi pa morda le pojedli meso, pri mačkah pa tega ne smemo, ker so po dnevu ali dveh brez hrane v smrtni nevarnosti (ne spomnem se točnega medicinskega izraza). Tako da če vaš maček rad poje surovo meso, ste že na pol zmagali.

Pa paziti je treba, da se daje LE 5% od skupne količine hrane jetrc. Celotna količina hrane pa se izračuna 2-4% idelane odrasle teže mačka.
Kosti le 10%, ampak pomembno je, da jih ne izpustite, zaradi kalcija. Najmehkejše so kosti kurjih prsi, kak vratek, perutnička... Čim manjša žival. SEveda idealne bi bile miške.))))

To je pa vsa umetnost. Lahko dodajata malo ribjega olja za omega 3. (samo NE olje ribjih jeter, ker spet predoziraš vitamina A in D, notri pa je le malo omega 3).



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 02 Junij 2010, 23:49:11
OK, vse lepo in prav, pa vsi se imamo na smrt radi  8)
Taar, koliko imaš izkušenj z mačkami oz. na podlagi česa si prilimal/a link?


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 03 Junij 2010, 00:16:27
Mačka sem imela, zdaj imam pse. SEm pa na nalimanem forumu, kjer se enakovredno govori o psih in mačkah in vse preletim (so gor ljudje, ki mačke surovo hranijo destletja). LInk je na forum, v katerega se lahko prostovoljno vključi, če kdo želi, ali pa tudi sploh ne.

Napisala sem le opozorilo o jetrcih, da se ne predozirajo zaradi vit A in D. Moj maček je namreč jetrca tudi rad jedel, samo takrat recimo tega nisem vedela (pred leti) in jih je zagotovo pojedel malce preveč.




pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 03 Junij 2010, 07:23:03
Taar, hvala za info! Sam sem šele pred kratkim zvedel to glede jeterc in to čisto slučajno! Pred tem pa sem mačka imel kakšen mesec ali dva mogoče na rahli overdozi... Ampak je OK, nima posledic. :) V bistvu pa so prav jetrca bila tista, zaradi katerih več noče nobene hrane iz vrečk več. Samo surovo...



Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 30 Julij 2011, 17:34:15
Mojim dvem mačkam sem že od nekdaj vsake toliko dajala surovo meso, zdaj pa sta že nekaj mesecev uspešno samo na surovem brez briketov, saj sem naredila lepo zalogico v skrinji, tako zanje, kot za psico. Od briketirane hrane dobita le Verm-X proti glistam, tako da jim je nekaj za nostalgijo še ostalo, saj sta bili veliki odvisnici od briketov.

Na meniju imata piščančje vratove, srno/jelena (srno jima gre zelo v slast), ovčje organe (srce, pljuča, ledvice, vranica, jetra) in ovčja rebra. Zaenkrat.

Na surovo meso (brez mešanja z briketi) smo prešaltali, ker je ena izmed muc zelo občutljiva in kljub preizkušanju različnih znamk, ni bilo v redu, pa vedno dražje je postajalo vse skupaj. Če narediš računico, je meso cenejše, pa še meso je (in ne predelano meso s primesmi)! Mačka zaenkrat nima težav, bomo videli kasneje.

Pa še to bi dodala - hranim jih 2 krat, tudi 3x na dan (s tem, da je en obrok manjši), saj jim več ne gre. Pred tem sta brikete non stop zobali in težili, naj jim natresem. Zdaj znatno manj težita (samo zjutraj in zvečer).



pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 30 Julij 2011, 23:21:00
Oj! No, jaz mačka pehranjujem sedaj nekako tako, kot je v drugem sporočilu napisala Taar. Brikete je samo za posladek (že nekaj časa samo znamko Royal Canin) 2x ali 3x na dan. Brez svežega mesa ne more več in ko si ga zaželi se briketov sploh ne dotakne ampak samo mijavka. :) Meso je tudi vsaj 2x na dan - sicer pa je vse skupaj najbolj odvisno od tega, koliko je doma (relativno pozno je bil kastriran in potepalne navade so mu ostale ... Včasih pride samo toliko, da se dobro naje in izgine za dan ali dva, včasih pa ostaja doma nekaj dni zaporedoma ...)



delfinčika

  • Gost
Odgovori #22 : 05 Avgust 2011, 18:47:24
Mene pa zanima, kje vi kupujete surovo meso za mačke?
Koliko kg povprečno poje mačka na mesec?

Pa še nekaj :-[
Kako pa kaj bolezni. Ker s kuhanjem se nekatere snovi uničijo, zato ni priporočljivo, ampak brez kuhanja so mačke izpostavljene boleznim?



pirx

  • *
    • Prispevkov: 25
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 06 Avgust 2011, 16:59:23
V mesnici. V bistvu kupimo meso za lastno porabo in od tistega odrežemo proč en večji kos, ki ga potem uporabimo za pripravo mačje hrane.

Naš maček poje od 100 do 150 g mesa na dan (+ brikete), torej to znese približno 4 kg na mesec.

Do zdaj še ni bilo nobenih problemov glede kakšnih bolezni, ki bi bile posledica okužbe z mesom. Včasih smo mu poskušali podtakniti meso druge kvalitete, ampak ga ni želel jesti ... Mogoče par grižljajev in konec. Je pa nor na divjačino. Tudi če ga redno nahranim recimo s piščancem ali govejim mesom in mu takoj za tem ponudm še malo divjačine, jo pohlasta, kot če ne bi jedel 2 dni. Ko pa dobi obrok izključno iz divjačine, ga je prav užitek gledati, s kakšnim veseljem žveči meso. :)



Kosmatinček

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 13 Oktober 2011, 13:17:42
Mi smo tudi že pred časom ukinili brikete in jih hranimo zgolj z natura Vet mačjimi klobasami (min. 86% delež mesa + zelenjava, sadje in taurin). Mačkom se dejansko meša, že ko vzamemo klobaso iz hladilnika  ;D


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 23 Oktober 2011, 16:37:46
Kosmatincki, a ste novi na tržišču? Prvič slišim za vas ...



Kosmatinček

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 24 Oktober 2011, 11:11:36
Fitzgerald: spletna trgovina Kosmatinčki je odprla virtualna vrata pred enim mesecem. Naš asortima naravnih izdelkov natura Vet pa je v Evropi, predvsem v Nemčiji zelo dobro poznan in se prodaja že vrsto let.



niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 26 Oktober 2011, 23:28:43
Mene pa zanima, če kdo od vas hrani svoje mačkone le z briketi, ali vsi mešano briketi + konzervice/vrečke?



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 27 Oktober 2011, 01:21:23
Mene pa zanima, če kdo od vas hrani svoje mačkone le z briketi, ali vsi mešano briketi + konzervice/vrečke?


Jaz hranim večinoma z briketi, včasih dodam konzervico ali pa surovo meso (ko ga imata psa na jedilniku).
Sem kar malo ukinila te konzerve, ker potem nočejo briketov jest in so maksimalno tečni in ful protestirajo.  >:D



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 27 Oktober 2011, 16:29:47
Jaz hranim z briketi in konzervami (Schesir in podobne) ali mesom. Je več briketov, dajem pa konzerve že zato, da dobijo vase več tekočine, kar je dobro za ledvice.