Kupil psa z dedno boleznijo

animallover · 36762

animallover

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
: 09 Junij 2010, 17:22:23
Kakšne so pravice kupca oz. dolžnosti prodajalca pasjega mladiča z rodovnikom, če je bila pri njem pri osmih mesecih ugotovljena dedna bolezen, zaradi katere bo umrl. Ob prodaji vzreditelj ni vedel za bolezen, je pa nanjo sumil kasneje, a kupca o tem ni obvestil, čeprav sta bila v stiku. Za enako boleznijo je namreč umrl še en mladič iz tega legla, o čemer je bil vzreditelj ovbeščen. Kaj lahko storim?



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 09 Junij 2010, 17:29:53
Preberi kaj imaš napisano v kupoprodajni pogodbi.

Če ne piše nič o kakšni "garanciji" na dedne bolezni, potem ne moreš storit nič. :(



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 09 Junij 2010, 19:59:59
odvisno je od vzreditelja. Mi smo ob ugotovljeni dedni bolezni, ki je žal zahtevala evtanazijo, kontaktirali vzrediteljico in nam je dala na razpolago dve opciji - nov pes ali povrnitev celotne kupnine. Brez kakršnegakoli kompliciranja, le veterinarjevo potrdilo o stanju.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 10 Junij 2010, 08:16:53
In če gre res za dedno bolezen, sprožite postopek pri klubu, ki daje vzrejna dovoljenja in zahtevajte prepoved vzreje za psa ali psico, ki prenaša to dedno bolezen.



justMe

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 10 Junij 2010, 08:29:04
In če gre res za dedno bolezen, sprožite postopek pri klubu, ki daje vzrejna dovoljenja in zahtevajte prepoved vzreje za psa ali psico, ki prenaša to dedno bolezen.

To sigurno!

Ka se pa tiče pa prodajalca je pa čisto odvisno ali se mu gre za ime morebitne psarne ali pa samo štanca pse. Niste napisali za katero pasmo gre in ali je to samo eno in edino leglo ali je to rejec z izkušnjami - psarno...

Fajn rešite!

Lp


Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 10 Junij 2010, 13:55:23
Zelo mi je žal, ko tole berem...tudi vem, za katero leglo gre...
Res se obrni na klub, upam, da ti bodo pomagali. Ker je zadnji čas, da se take svinjarije nehajo dogajat in da končno enkrat vzreditelj odgovarja za svojo vzrejo in za to kaj počnejo njegovi nesocializirani psi (ampak to je že druga zgodba...  ::))

Držita se!  :-*



animallover

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 10 Junij 2010, 22:29:30
Kolikor vem, je to prvo leglo te psice in da jo imajo v solastništvu, tako da psica ni pri vzrediteljici. Je pa ta vzrediteljica že imela mladiče psic, ki so pri njej. Izvedeli smo tudi, da sta bila iz istega legla evtanazirana že dva mladiča, ne samo eden (drugi sicer zaradi druge bolezni). Kako je z ostalimi kužki, pa ne vem. :'( Očitno je torej z mladički iz tega legla nekaj hudo narobe.



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 10 Junij 2010, 22:38:20
Poiščite tudi ostale lastnike iz tega legla in jih obvestite o tem oz. naj jih peljejo na pregled. Zadevo objavite tudi na sosednjem forumu, je tam tema o tej pasmi veliko bolj brana kot na tem forumu.

Držte se, malemu pa veliko  :-*




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 10 Junij 2010, 22:49:34
Za katero pasmo in bolezen pa gre?



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 10 Junij 2010, 22:54:53
Za katero bolezen je pa umrl drugi mladiček?



animallover

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 11 Junij 2010, 18:40:24
Drugi mladiček je imel neke težave z dlesnimi, nekaj v zvezi s tem, da stalini zobje niso izraščali in je prišlo do tako hude infekcije, da je bilo prepozno. Podatke počasi zbiram. Zvedela sem tudi, da je imela psica herpes in so jo cepili (ne vem, ali med brejostjo ali že prej - ne bi rada širila dezinformacij). Mladički so prišli na svet en teden prezgodaj s carskim rezom, potem jih pa še samica ni dojila in jih je vzrediteljica potem hranila sama. Vzrediteljca je sama izjavila, da je takrat razmišljala, kaj naj z mladiči, ali naj jih da evtanazirati, pa si je potem poremislila ???. Ampak o tem nismo vedeli nič, to smo izvedeli šele zdaj. To se mi prvič ne zdi fer odnos do tistega, ki psa vzame, drugič pa to zame nikakor ni človek, ki naj bi bil ljubitelj živali. Lahko bi vse tiste, ki smo kužke vzeli, vsaj seznanila s tem, kaj se je dogajalo z njimi po rojstvu. Poleg tega bi po mojem mnenju vsak pošten rejec ob novici, da j eden od kužkov umrl zaradi prireojene okvare ledvic, o tem obvestil ostale lastnike mladičkov.



Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 Junij 2010, 19:04:08
O joj...  >:( :'(



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 11 Junij 2010, 19:39:31
Glej prvič, noben pošten vzreditelj nebi šel pariti sploh psico/psa, če ve ka kakšne bolezni pri njih ali kakšne hude dedne bolezni v ožjem sorodstvu. se mi zdi da ta vzreditelj pade že na tem pogoju.

drugič, osebno se mi ne zdi problem da so mladički rojeni prezgodaj, če potem ok rastejo in se lepo razvijajo, tudi če jih mora vzreditelj hraniti. se zgodi da pač mamica zavrne mladičke. ampak v primeru suma na kakršno koli bolezen ali karkoli, ne prodaš mladičkov takoj ampak jih zadržiš toliko časa da se prepričaš da je vse ok. če pa ni potem pa bolanega psa sploh nimaš kaj prodajati! če ni smrtno nevarno in bi tudi pes z to boleznijo preživel, mu lahko najdeš vredu dom pod pogojem da lastniki vedo za stanje, nikakor pa psa ne prodaš!!!

in še to, ma nikoli mi ne bo jasno kaj si taki vzreditelji mislijo, ker da ima toliko mladičev take hude težave, ma ni vrag da tega v liniji prej niso videli, bi prej rekla da je že z starši kaj narobe... Vsak pošten vzreditelj se tudi pozanima kako so recimo ostali mladiči iz legla od kod ima sam pse ki jih pari in spremlja dogajanja. ok eno je da žal veliko ljudi o tem ne govori, samo če si na sceni nekaj časa izveš stvari sigurno. vsaj moje izkušnje so take.

pa še to...imena takih vzreditelj bi se morala objaviti javno.


Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 11 Junij 2010, 20:08:34
pa še to...imena takih vzreditelj bi se morala objaviti javno.

S tem se ne bi mogla bolj strinjat! Zakaj se vedno vse skriva? Vse se govori v povojih... Zakaj je tako grozno poimensko omeniti psarno, vzreditelja?
Tudi sama sem pred dvemi leti napisala mojo težavo na forum in prosila za nasvet (tudi moja psica ima namreč dedno okvaro, ampak je zgodba čist drugačna od te in vzreditelj ni v bistvu nič kriv - glede okvare namreč, odnos je druga zgodba), pa sem naletela celo na grožnje s tožbo. Pa saj ljudje morajo nekje prebrat kakšen je vzreditelj in kakšne izkušnje imajo drugi z njim.
Žal, obstajajo tudi rodovniški šteparji...pa vse več jih je... Kaj pomaga, če ljudem hočemo vcepit v glavo, naj kupijo psa z rodovnikom, potem pa na tako sranje naletijo. Seveda je potrebno, da se o psarni pozanimamo, a če nikjer ne moremo izvedeti kakšna je... Ne vem no...
Pomoje bi mogla obstajati kakšna črna lista vzrediteljev  ::).

Pa kapitalizem je huda stvar...



Li Mei

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 11 Junij 2010, 20:10:33
animallover, res ti želim, da bo s tvojim psičkom vse v redu  :-*



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #15 : 11 Junij 2010, 20:29:37
Drugi mladiček je imel neke težave z dlesnimi, nekaj v zvezi s tem, da stalini zobje niso izraščali in je prišlo do tako hude infekcije, da je bilo prepozno. Podatke počasi zbiram. Zvedela sem tudi, da je imela psica herpes in so jo cepili (ne vem, ali med brejostjo ali že prej - ne bi rada širila dezinformacij). Mladički so prišli na svet en teden prezgodaj s carskim rezom, potem jih pa še samica ni dojila in jih je vzrediteljica potem hranila sama. Vzrediteljca je sama izjavila, da je takrat razmišljala, kaj naj z mladiči, ali naj jih da evtanazirati, pa si je potem poremislila ???. Ampak o tem nismo vedeli nič, to smo izvedeli šele zdaj. To se mi prvič ne zdi fer odnos do tistega, ki psa vzame, drugič pa to zame nikakor ni človek, ki naj bi bil ljubitelj živali. Lahko bi vse tiste, ki smo kužke vzeli, vsaj seznanila s tem, kaj se je dogajalo z njimi po rojstvu. Poleg tega bi po mojem mnenju vsak pošten rejec ob novici, da j eden od kužkov umrl zaradi prireojene okvare ledvic, o tem obvestil ostale lastnike mladičkov.
Animallover najprej sožalje za vse kar se dogaja... :-[

Zanima pa me, kaj je narobe s cepljenjem proti herpes virusu? Pravite, da je imela psica herpes-se zavedate da je več kot 80% pasje populacije prekužene s herpesom? Kaj naj bi se po rojstvu dogajalo z mladiči (ali je s tem da so bili "futrani na roke" kaj narobe oz. kaj vas moti)... Glede na to da je bila psica cepljena sklepam, da pri mladičih ni prišlo do okužbe s herpesom ali pač?
Kako naj bi vzreditelj pri oddaji mladičev vedel, da ima pes okvaro ledvic, če ste vi potrebovali 6 mesecev, da ste ugotovili?
Je bila pri drugem mladiču narejena obdukcija in histološka preiskava ledvic, da so ugotovili, da gre res za prirojeno bolezen ledvic?

Ne poznam vzreditelja, niti ne vem za katero pasmo gre, me pa moti, ko nekdo začne brez argumentov pljuvati po določeni vzreji...In tudi tista o smrti mladiča zaradi neizraščanja zob se mi zdi malo za lase privlečena... Pa brez zamere.

Pa še vprašanje za Botticelli...  Na osnovi česa misliš, da bi moral vzreditelj sumiti na dedno bolezen in zato dlje zadržat mladiče doma? Zakaj misliš, da ni možno da so se te težava pojavile šele sedaj, prej pa v liniji s tem niso imeli težav? Iz tega kar je napisala Animallover jaz namreč teh podatkov ne razberem, razen, če imate ostali kaj več info...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


animallover

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 11 Junij 2010, 21:45:22
Apollo - vem, da je herpes precej pogost in ga tudi ne povezujem z zdravstvenim stanjem mladičev, tudi "futranje na roke" me ne moti, problem je samo v odnosu oziroma informiranju. Glede na to, da je vzrediteljica sama izjavila, da so bili mladiči zelo slabotni in je razmišljala o tem, da bi jih takoj evtanazirala, mislim, da bi bilo fer, da o tem kaj pove tudi tistemu, ki vzame mladiča.

Nikoli nisem rekla, da bi morala vzrediteljica vedeti za bolezen, celo nasprotno, jasno sem napisala, da zanjo ob predaji mladička ni vedela. Bi pa lahko posumila ob bolezni drugega kužka iz istega legla in tudi je - pravzaprav je ob našem srečanju postavljala čudna vprašanja o tem, koliko kuža pije in če se v  redu počuti. Takrat mi sicer ni bilo jasno, kam pes taco moli, ampak se mi je pa posvetilo, da je bilo to takrat, ko so pri onem odkrili okvaro ledvic. Mislim, da bi bilo edino moralno, da bi takrat povedala, kaj se je zgodilo in nas opozorila na bolezen, a ne? Glede na to, da sta dva mladička že mrtva, naš pa hudo bolan, lahko najbrž brez pretiravanja rečem, da nekaj ni v redu. Mislim, da tukaj ne gre za pljuvanje brez argumentov, ampak za navajanje dejstev. Za ostale mladiče pa je vzrediteljica rekla, da nima stika z lastniki in da ne ve, kako je z njimi. A ne bi bilo logično, glede na te tri mladiče, da pokliče še ostale in jih povpraša, kako je z zdravjem kužkov?

Pri drugem mladiču je veterinar potrdil dedno bolezen ledvic, pri našem pa tudi.

Tisto o neizraščanju zob in infekciji ni zraslo na mojem zelniku, ampak je to izjavila vzrediteljica sama, tako da sem navedla samo tisto, kar je 'za lase privlekla' ona. Se opravičujem, verjetno bi morala bolj natančno napisat, da je to njena izjava.




Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 11 Junij 2010, 22:05:38
A so to mogoče bullterierji?



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #18 : 11 Junij 2010, 22:26:12
Če menite da herpes ni vzrok, potem ne vidim smisla zakaj to izpostavljate. Enako "futranje na roke". To, da je bila psica cepljena za herpes virus ne vidim kot dejstvo, ki bi ga moral vzreditelj izpostavljati. Sicer pa bi se o oskrbi psice in mladičev morali pozanimati pred nakupom :-[.
Se strinjam, da bi vam vzrediteljica morala povedati o stanju drugega mladiča. Ampak mislim, da morata to rešiti med sabo, enako kaj zdaj storiti - pravno gledano vam vzrediteljica ni dolžna ničesar... :-\ Če psica sama nima problemov, če je to njeno prvo leglo, če drugače ni imela problemov z ostalimi psicami tudi ni mogla predvideti, da bi lahko pri tej kombinaciji prišlo do zapletov. Se pa strinjam, da njen odnos ni bil ravno fer (če je vse to kar pišete res...).

Če je veterinar bolezen res potrdil, potem verjetno lahko napišete bolj natančno za kakšno dedno bolezen ledvic gre...

Me zanima, za čim je v resnici poginil pes pri katerem je bil problem "neizraščanje zob"... :-X


Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 11 Junij 2010, 22:38:12
Kot rečeno, smrt dveh mladičev iz legla in problemi pri vasaj še enem, je nekako neverjetno da kdo ki pasmo pozna in pozna linije ki jih pari ni nikoli slišal nič oz je to popolnoma novo... ok obstaja ena minimalna možnost tudi za to. Sicer pa izhajam iz predpostavke, da vsak vzreditelj v nulo pozna svoje pse in linije iz katerih izvira - tukaj razumem da se pozanima na vseh možnih krajih kaj se v teh linijah dogaja in poskuša dobiti čim več informacij. Seveda se pa vedno lahko narediš loleka in ti dol visi in pariš na lepe oči in vidiš kaj bo - ne narobe razumeti, ne trdim da taki ljudje nimajo radi svojih psov, ampak to ni resna vzreja za moje pojme.

Veliko pove o vzreditelju že samo dejstvo, da ni povedala da so bili recimo mladički na roke futrani - mislim saj to ni noben velik haloo. Še bolj pa me moti to, da če vzreditelj ve da en mladiček umre za dedno boleznijo oz ga je potrebno evtanazirati, da ne preveri stanja pri ostalih. Ne vem, za mene tudi tukaj odpade ta oseba kot verodostojen in vesten vzreditelj.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #20 : 11 Junij 2010, 23:26:16
Če je to (upam, da bomo kmalu izvedeli točno za katero dedno bolezen gre) problem pasme oz. določenih linij znotraj pasme, kot navajaš, potem bi se moral tudi kupec o tem pozanimati in biti pripravljen, da se to lahko zgodi. Če je to pasemski problem je žal vedno možnost, da se pri določenem psu pojavi - če kupec ni pripravljen sprejet tega rizika, naj kupi drugo pasmo. Glede ostalega, Botticelli pa bi lahko sama vedela, da je čista iluzija. Se lahko pozanimaš o svojih linijah kolker hočeš, nikoli ne boš vedel vsega... No mogoče po tem, ko boš vsaj ene 20 let v vzreji določene pasme in boš imel že kar nekaj generacij svojih psov. Mogoče takrat... Itak je (na žalost) tako, da se vse slabo skriva in realne informacije je izredno težko dobit.

Pri boleznih, ki se prenašajo recesivno je prav možno, da vzreditelj do sedaj še ni imel problemov. Lahko da je imel srečo in je paril samo s free samci in mu do sedaj še ni "butnilo ven".

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 12 Junij 2010, 07:43:55
Se strinjam z Apollo.In tudi res je,da dohranjevanje mladičev ali celo hranjenje ni noben bav bav.Se velikokrat zgodi.Bolj pomembno je,ali je vzreditelj sploh pripravljen hraniti mladiče,če jih psica noče ali ne more,ali se po hitrem postopku odloči za evtanazijo.Tudi popolnoma na roke hranjeni mladiči (imela primer psice,ki je poginila 3 ure po carskem rezu,mladiči niso dobili kapljice kolostruma)imajo dobro možnost za preživetje.
Kar se tiče cepljenja proti Herpes virusu postaja tovrstna profilaksa iz dneva v dan bolj pomembna.V vzreji Basset Houndov po svetu se ta preventiva uporablja že kar nekaj časa. Ena od naših psic,ki ne prihaja iz naše vzreje je bila pred svojim prvim leglom prav tako cepljena proti Herpesu že zaradi tega,ker je bila pred njo cepljena tudi njena mati.V takem primeru nisem imela kaj razmišljati.Vse ostale psice pri hiši pa bodo prav tako cepljene že iz preprostega razloga,ker živijo skupaj.Sem pa vesela,da se sedaj vakcina vsaj dobi tudi pri nas in mi zaradi tega ni potrebno skakati v tujino.
Vsekakor bomo morali vzreditelji malo več pozornosti posvetiti tudi temu.
LP Tjaša



animallover

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 12 Junij 2010, 09:36:16
Vsem hvala za komentarje in nasvete. Debata je šla sicer nekoliko stran od vprašanja, pa nič hudega.
Načrtno nisem zapisala pasme in imena vzrediteljice, ker sem hotela dobiti kakšen objektiven komentar od drugih vzrediteljev ali ljubiteljev psov. Nisem hotela, da bi prijateljstvo z vzrediteljico ali 'sovraštvo' do nje vplivala na odgovore. Jasno mi je, da bi jo njeni prijatelji zagovarjali, ostali pa najbrž kritizirali, ravno temu sem se skušala izogniti. Ampak, če je to tako pomembno: pes je angleški bulterier, [izbrisano ime psarne, na željo avtorja]

Še enkrat: nikoli nisem rekla, da je za bolezen kužkov kriva prezgodnja kotitev ali umetna hrana. O stanju psice in mladičkov ob rojstvu sem govorla le zato, ker je nekdo omenil starše in ker je vzrediteljica to prikrivala oziroma mi je to povedala šele, ko je bila postavljena pred dejstvo, da smo nekaj o tem izbrskali drugod, kar vsaj po mojem mnenju kaže na milo rečeno čuden odnos. Enako velja za ostale psičke: najprej je trdila, da o njih ne ve nič, ko pa smo ji povedali, da baje tudi ostali niso najbolj zdravi, je pa naenkrat vedela kar nekaj o njih.

Apollo: žali me, da se sprašuješ, če je vse, kar pišem, res. Zakaj bi napisala nekaj, kar ni resnica, ne da bi objavila tudi ime psarne? Kaj bi imela od tega? Če bi hotela nekomu narediti škodo, bi se tega lotila precej drugače. Če še enkrat pogledaš prvi post, me je zanimalo samo, kakšna je običajna praksa v takih primerih.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #23 : 12 Junij 2010, 09:52:45
Sicer mogoče malo off topic, ampak vsaj pri moji pasmi je tako, da z leti izveš veliko stvari, seveda pod pogojem da te to zanima in da dejansko temu posvečaš veliko časa. Nikjer nisem trdila da se dedne bolezni ne morejo zgoditi kljub največji meri previdnosti, nasprotno, vedno se lahko zgodijo nepredvidljive stvari. Izražen pa je bil moj dvom glede tega, da očitno pri 3 mladičkih iz istega legla nekaj hudo ne štima...
Ne poznam niti pasme, niti psarne, žal pa je genetika in bolezni moja občutljiva točka in žal še vedno preveliko vzrediteljev to temo enostavno spregleda oz se ne ukvarja z njo dovolj.
In čas je da tudi novi lasnitki/kupci, se začnejo zanimati glede dednih bolezni in da tudi zahtevajo pogodbo ki vključuje takšne stvari - če že vzreditelj ni toliko pošten da bi odreagiral kot je treba.

Vsa omenjena skrivanja dejstev, pa sploh nebom več komentirala, ker to se mi zdi pa enostavno mimo.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #24 : 12 Junij 2010, 10:38:16
, žal pa je genetika in bolezni moja občutljiva točka in žal še vedno preveliko vzrediteljev to temo enostavno spregleda oz se ne ukvarja z njo dovolj.
In čas je da tudi novi lasnitki/kupci, se začnejo zanimati glede dednih bolezni in da tudi zahtevajo pogodbo ki vključuje takšne stvari - če že vzreditelj ni toliko pošten da bi odreagiral kot je treba.

Vsa omenjena skrivanja dejstev, pa sploh nebom več komentirala, ker to se mi zdi pa enostavno mimo.

enako

Bi pa dodala,  ne samo da zahtevajo pogodbo- naj tudi prijavijo-  če se tak primer pojavi
Takemu psu je potrebno odvzeti vzrejno dovoljenje, nadaljne razplajanje v kolikor do tega pride pa tudi ustrezno sankcionirat- vzreditelja ali kar koli že je .....



kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #25 : 12 Junij 2010, 12:11:24
Citiraj
S tem se ne bi mogla bolj strinjat! Zakaj se vedno vse skriva? Vse se govori v povojih... 

Verjetno zaradi dejstva, da ob takšnih debatah se tema zanaša zgolj na besedo ene osebe (in pripadnikov ene ali druge strani), ne na dejstvih ali dokazih. Sploh v naši kinologiji ima to rado ozadje v blatenju ali faušariji z takšnim ali drugačnim motivom. In ja , je lahko podlaga tožbi , saj lahko javna narava tega povzroči škodo psarni / lastniku


Sicer pa ja, vsaka psarna , ki da kaj na ugled bi v zgoraj opisanem primeru vzela mladiča nazaj; toliko o rodovniški štepariji...

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #26 : 12 Junij 2010, 18:54:54
Apollo: žali me, da se sprašuješ, če je vse, kar pišem, res. Zakaj bi napisala nekaj, kar ni resnica, ne da bi objavila tudi ime psarne? Kaj bi imela od tega? Če bi hotela nekomu narediti škodo, bi se tega lotila precej drugače. Če še enkrat pogledaš prvi post, me je zanimalo samo, kakšna je običajna praksa v takih primerih.

No še vedno čakam odgovor na moje preprosto vprašanje: katero dedno bolezen ledvic ste diagnostificirali. Ne poznam ne psarne, ne vzreditelja, ne tebe in tudi namen mojega pisanja ni koga "ven vlečt" ali koga "tlačit v drek". Rada bi samo dejstva...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


animallover

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 12 Junij 2010, 19:20:34
Na veterinarskem potrdilu, za katerega sem prosila, piše, da gre za kronično odpoved ledvic ter da glede na pasmo, starost psa in razvoj bolezni ocenjujejo, da je vzrok zanjo prirojena napaka.  Sama nisem strokovnjak, zato bolj natančno ne morem odgovoriti, lahko pa v ponedeljek pokličem veterinarja in vprašam, čeprav ne vem, kaj ti bo ta podatek. Imam občutek, da bi na vsak način rada dokazala, da ne govorim resnice. Prosila sem samo za nasvet, kaj storiti v tem primeru.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #28 : 12 Junij 2010, 19:53:26
Torej dedna bolezen ni bila diagnostificirana, ampak se samo predvideva glede na okoliščine... Hvala za odgovor.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 12 Junij 2010, 19:53:56
Pri temle ne morem, da ne bi..
Če se na forumu vpraša za nasvet, potem je to OK.
Ne mislim tule konkreten primer ampak na splošno, so forumi postali nekaj nemogočega ..

Se je  razpasla" virtualna" razvada, da se ljudje skrivajo za nick nami in blatijo druge ljudi,se razglašajao za "strokovnjake", potem se jim  pridružijo še tako imenovani "prijatelji"  in skupaj pljuvajo naprej.. in hvalijo brez vsakega poznavanja določeno zadevo ( karkoli že je - vzreja, delo, pes )  na eni in blatijo ravno tako na drugi strani. Popolnoma brez znanja, kakršnegakoli.. izključno zato, da so na zapisniku in škodijo enim in koristijo drugim. nekakšen virtualni šport.
Kr neki.. in ker je tudi forum medij, bi bilo dobro, če bi vsak vedel, da obstaja zakon o medijih.

V primeru dednih hib/bolezni, ki so življenjskega pomena - če bo potrebna evtanazija, potem se naredi obdukcija in je vse jasno.

Sicer je pa  pri vzreji tudi faktor "narava" in včasih se lahko zgodi kaj nepredvidenega kljub skrbnemu načrtovanju.
Upam, da bodo kupci tudi v Sloveniji kmalu toliko osveščeni, da se bodo skrbno pozanimali o zdravju določene pasme in opravljenih zdravstvenih testih.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.