VELIKI ŠVICARSKI PLANŠARSKI PESang.: Greater swiss mountain dog
nem.: Großer Schweizer Sennenhund
Zgodovina:Veliki švicarski planšarski pes ali po domače"swissy" je največji in najstarejši od vseh štirih švicarskih planšarskih psov.
Od mnogih teorij o njihovem nastanku, se je najbolj uveljavila ta, da naj bi izhajali iz rimskih molosov, ki so jih v današnjo Švico pripeljali rimski vojaki v času velikih pohodov Julija Cezarja. Švicarje so v preteklosti vzrejali v gorskih kmetijah po Švici, kjer so se tudi uveljavili kot izjemni vlečni psi, ki so zlahka vlekli vozičke z mlekom ali mesom. Zaradi vsestranske uporabnosti so postali zelo popularni (predvsem med nižjim slojem prebivalstva-imenovali so jim tudi "revežev konj"), kar pa se je z izjemno popularnostjo bernardincev zelo spremenilo in pasma je bila pahnjena ob rob izumrtja.
Za njegovo ohranjenost se moramo zahvaliti predvsem geologu in izjemnemu kinologu Dr. Albertu Heimu, ki je na razstavi ob 25 letnici Švicarskega kinološkega društva prepoznal v dveh kratkodlakih bernskih planšarska psih pripadnika te izginajajoče pasme (to sta bila Bello in Nero, ki sta bila kasneje pod zaporedno št. 1 in 2 vpisana v švicarsko rodovno knjigo kot velika švicarska planšarska psa). Tako je dobršen del svojega življenja posvetil iskanju predstavnikov te pasme po samotnih kmetijah in po njegovi zaslugi se je ta pasma ohranila.
Danes je pasma razširjena pa vsem svetu, največ (okoli 2000 predstavnikov) je v Ameriki, medtem ko jih v Evropi najdemo okrog 1000. V Sloveniji je v slovensko rodovno knjigo vpisanih okoli 200 švicarjev.
Kaj bi morali vedeti?Čeprav švicar na splošno velja kot zdrava pasma, imajo zaradi prevelike mišične mase in prešibkih kosti pogosto probleme s sklepi (HD, ED, OCD). V Slovenij se iz vzreje izloča pse s kolčno displanzijo (HD) večjo od C, vendar vse večji problem postajajo okruški (OCD), katerih vzrok še ni povsem razjasnjen, zato je parjenje psov s tem obolenjem žal še vedno možno.

Švicar ni primeren za vsakogar, na splošno se ga odsvetuje kot prvega psa. Ob dosledni (nikakor nasilni!!) vzgoji pa dozori v krasnega spremljevalca in prijatelja.
Potencialni lastnik švicarja se mora tudi pripraviti na bolj in manj komične situacije, ko ga bodo ljudje na cesti skušali prepričati, da je njegov pes mešanec, ali jih bodo zmerjali z nečloveško pošastjo, ki je ostrigla bernca

. Take opazke mi seveda preslišimo

.
Švicarji so na splošno zelo učljivi in neagresivni psi. Uspešno lahko zakjučijo tečaj osnovega šolanja. So zelo fleksiblini, saj se prilagodijo tako življenju zunaj, kot tudi v hiši. Ravnajo se tudi po gospodarjevemu načinu življenja (od tega je odvisna predvsem starost, do katere si dovolijo biti otročji

)
V številnih kinoloških knjigah so opisani kot
najlepši psi na svetu in ko ti enkrat zlezejo pod kožo in se ti vsidrajo v srce, tam tudi ostanejo in sploh več ne razmišljaš kakšne pasme bo tvoj naslednji kuža

.
Za konec pa še ena slikca moje Chantall (v priponki).
LP
+1