Dajanje zdravil

Pomembno je, da pes vedno prejme vse zdravilo, ki mu ga veterinar predpiše. Ne prenehajte dajati zdravila, ko se psu stanje izboljša. V nasprotnem primeru se mu lahko stanje zopet poslabša ali pa ga je prihodnjič težje pozdraviti. Če se vam zdi, da pes slabo prenaša zdravilo, se o tem takoj posvetujte z veterinarjem. Veterinar vam lahko pokaže, kako se zdravilo daje.

Tablete
Eden od načinov (najlažji) dajanja tablet je da jo skrijete v hrano, ki jo ima pes res rad – uporabimo lahko na primer hrenovke, paštete ali sir. Drugi način je da psu nežno razklenemo čeljust (z eno roko držimo spodnjo čeljust, z drugo psa primemo preko nosnega grebena in čeljusti potegnemo nazaj) – ter položimo tableto čim globlje proti korenu jezika. Nato psu gobček zapremo, ga dvignemo proti nebu, pihnemo v njegov smrček in ga pri tem trepljamo po vratu.

Tekoča zdravila
Veterinarja prosite za nekaj velikih brizgalk brez igel. Ob strani imamo narisane označbe, da lahko pripravimo pravo količino zdravila. Psu dvignemo smrček in na eni strani privzdignemo zgornjo ustnico. Konico brizgalke potisnite čim globlje v usta in iztisnite tekočino tako, da bo curek počasen in enakomeren.

Zdravila za ušesa
Čez kolena si dajte brisačo ali kako krpo za zaščito ter psa z božanjem ter spodbujanjem pregovorite, naj vam položi glavo v naročje. Dajte mu kapljice ( predpisano količino) in potem nežno masirajte uho na mestu, kjer se stika z glavo.

Zdravila za oči
Pes naj se vam usede med noge, vi pa ga od zadaj primite za gobček. Narahlo stisnite tubo in iztisnite zdravilo od enega konca očesa do drugega. Pri tem pazimo da se ne dotikamo površine očesa. Če mu morate dati kapljice jih usmerite v središče očesa. Potem za nekaj sekund psu zatisnemo oko, da se zdravilo razporedi.

Avtor: Alenka (Bugz)