Eklampsija

Eklampsija je bolezen, ko psu primanjkuje kalcija. Le ta je pogosta pri psicah, ki dojijo. Eklampsiji včasih rečemo tudi hipokalcemija.

Kalcij
Kalcij je izjemno pomemben, saj gradi kosti in je potreben za pravilno delovanje mišic. Prav tako sodeluje pri upravljanju živčnih impulzev, pri kontrakcijah mišic, pri koagulaciji krvi in pri pomembnih biokemičnih reakcijah v organizmu. Zato je pomembno, da je kalcij na voljo v krvi v neki konstantni koncentraciji. Prav tako pa se tudi skladišči v kosteh. Konstantno koncentracijo kalcija v krvi uravnavajo 3 organi: kosti, ledvice in črevesje. Idealno razmerje kalcija in fosforja je 1,2:1. Mnogi mesni izdelki, npr. jetra pa imajo razmerje 1:15. Jetra so odlična za pse, vendar le v primernih količinah, kajti če psu dajemo preveč mesnih izdelkov, lahko s tem porušimo razmerje kalcija in fosforja.
Bogati viri kalcija so mleko in mlečni izdelki, ribe, kosti, semena in oreščki (mandlji, orehi, lešniki, sezam), brokoli, meso in kruh.

Znaki
Eklampsijo se velikokrat zameša z epilepsijo, zato moramo biti pri psu zelo pozorni na znake.
Znaki so:
– mišični krči,
– nezavest,
– zmanjšanje delovanja ledvic,
– povečan krvni pritisk,
– vznemirjenost,
– sopihanje,
– neusklajeno gibanje in
– visoka temperatura.

Vzroki
Vzroki za nastanek eklapsije so:
1.) Slaba, nekakovostna prehrana
Kadarkoli imamo psa na dieti, se moramo vedno pred tem posvetovati z veterinarjem. Hrana je najbolj pomembna za zdravje psa. Le ta mora biti kakovostna in mora vsebovati uravnoteženo razmerje vseh snovi, ki jih pes potrebuje za zdrav organizem.

2.) Nizka raven beljakovin v krvi
Pomanjkanje kalcija pa povzroči tudi pomanjkanje proteinov in prekomerna izguba beljakovin iz telesa, kar se lahko zgodi npr. v nekaterih primerih bolezni ledvic.

3.) Bolezen obščitnične žleze
Ta vzrok je dokaj redek pri psih.

4.) Prekomerno proizvajanje mleka
Pomanjkanje kalcija je pogosto pri doječih psicah. Pasji mladiči popijejo ogromne količine mleka, zato mora v tem času psica dobiti primerno količino kalcija.

Zdravljenje
Najprej, moramo vsakemu psu zagotoviti primerno in kakovostno hrano, s katero v organizem dobi vse potrebne snovi, med drugim tudi dovolj kalcija. Če pa pride do eklampsije moramo psa peljati do veterinarja, kjer ga ta ustrezno pregleda in svetuje način zdravljenja.

Psu z eklampsijo pomagamo z naslednjimi metodami:
– S pomočjo katetra (=cevka za uvajanje zdravil v organizem) in injekcije se psu vbrizga kalcijevo raztopino, seveda pod budnim nadzorom veterinarja. Če psu vbrizgamo prevelik odmerek kalcija, se namreč lahko pojavi srčna aritmija!
– Psica je lahko zaradi mišičnih krčev popolnoma izmučena. Psu damo dekstrozo ali grozdni sladkor, da dobi energijo. S tem dodatkom ji povrnemo energijo.
– Psa mirimo in smo ob napadu ob njem.
– Psa skopamo z mrzlo kopeljo, da mu znižamo povišano telesno temperaturo.

Če sumimo, da ima pes eklampsijo, ga je potrebno peljati k veterinarju. Le ta na podlagi krvnih preiskav ugotovi bolezen. Pomembno je, da ukrepamo hitro, da pes čim prej dobi potrebna zdravila. Načeloma se pes stabilizira v 10-15 minutah, telesno temperaturo pa mu zmanjšamo na normalno s pomočjo mrzle kopeli.

Viri:
http://www.thepetcenter.com/exa/mel.html

Avtor: Majchy (Maja)