Ok naslov ne predstavlja ravno tega, kar bi vas želela povprašati....zatorej podrobno v branje (kogar zanima

).

Ker sama nimam skoraj nikakršnega znanja na področju pasje psihologije me zanima v kolikšni meri prostor, v katerem prebiva pes, lahko vpliva na njegovo obnašanje. Da bom lažje razložila - bom navedla primer, glede na katerega so se mi pojavila ta vprašanja.
Astor ima večinsko prebivališče (govorim o nočnem času in ko ni na sprehodu ali nekje z nami) v zunanjem pesjaku. Kdaj pa kdaj je seveda tudi z nami notri - vendar to v toplejših mesecih ni potrebno (ker smo tako ali tako veliko zunaj). Zadnji mesec pa Astor večino časa preživi z nami v hiši (zaradi nizkih temperatur in zaradi tega, ker je meni bolj všeč, da je večino časa z nami). V hiši ima Astor omejeno gibanje na največji hodnik, ki je tudi najbolj prehoden (iz njega vodijo poti v kuhinjo in ostale dnevne prostore) - v bistvu nas ima ves čas na očeh. Svoj čas preživi tako, da se prestavlja iz enega konca hodnika na drugega (kakor mu pač ustreza), včasih se malo poigra ali pa se pocrklja, ker ne moremo mimo, da ga ne bi vsaj malo počohali.
Ko je v pesjaku je gibanje podobno - večino časa se prestavlja iz ute na beton (ali obratno). Ko pride nekdo domov ga vedno vsak počoha preden odide v hišo.
Torej če gledamo količinsko lahko rečem, da ima gibanja v obeh primerih (pesjaka in hiše) približno enako.
Razlika se pojavi na sprehodih. Če je Astor v pesjaku - je na sprehodu čisto hiperaktiven. Šprinta dokler ni konec sprehoda. Na povodcu (dokler ne prideva do točke kjer ga spustim) je več ali manj neposlušen (vleče povodec, povelja moram ponoviti 2x ali več, da ga izvede). Pustimo ob strani to, da poskušam tovrstno vedenje odpraviti.

Če pa je Astor z nami v hiši - na povodcu ne vleče, je skoraj popolnoma poslušen. Ko ga izpustim se bolj šeta naokoli - tudi šprinta vendar ne tako "podivjano" kakor če je bil v pesjaku. Danes je bil npr cel dan z menoj - z izjemo 4ih ur moje odsotnosti, ki jih je preživel v pesjaku. Na sprehodu po moji odsotnosti je bil čisto "odpiljen" (oz. hiperaktiven).

Torej kaj lahko iz tega sklepam?
Ker je pes v pesjaku ni deležen naše pozornosti in je zato na sprehodu bolj razigran? In ker je pes z nami v hiši je posledično deležen več naše prisotnosti (in pozornosti) ter je zato na sprehodu bolj miren?
Meni se zgornje trditve ne zdijo ravno logične, ker govorimo zgolj o večji/manjši količini energije, čeprav je v obeh primerih (v pesjaku/na hodniku) pokuri približno enako. Logično bi bilo, da bi bil v obeh primerih "enako hiperaktiven". Višek energije je pač višek energije.
Torej ima še kdo kakšno idejo zakaj prihaja do tovrstnih razlik? Mene osebno sicer ne motijo (me na trenutke skrbijo zaradi drugih razlogov), ampak vseeno se mi zdi zanimiva stvar za predebatirati.
Lp,
Mojca