Slikanje kolkov

Gost · 188362

Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #240 : 10 September 2008, 00:34:24
Glede "pravilnosti pozicije kolkov za slikanje " pa se tudi že dolgo sprašujem- namreč pasji kolki niso nikoli naravno v taki poziciji, kot jih naštimajo za slikanje. Celotna veterinarsko/vzrejno/kinološka zgodba okoli kokov se mi zdi precej dvomljiva  :-\.
Niso, ampak mi tu govorimo o slikanju kot se oz. naj bi se opravljalo ter rezultatih in dejstvo je, da je lahko slika "napačnega" postavljanja čisto drugačna od "pravilnega"-pri istem psu.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #241 : 10 September 2008, 01:36:03
Deteljica, pri slikanju ugotavljajo stanje kolkov in zakaj se slika v poziciji, v kakršni se slika in zakaj je potrebna sproščensot je popolnoma jasno. Gre za metodo ocenjevanja. Če bi se po tej metodi ocenjevalo stanje kolkov v naravni drži, potem bi pse verjetno slikali kar stoje.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #242 : 10 September 2008, 08:18:04
Deteljica, pri slikanju ugotavljajo stanje kolkov in zakaj se slika v poziciji, v kakršni se slika in zakaj je potrebna sproščensot je popolnoma jasno. Gre za metodo ocenjevanja. Če bi se po tej metodi ocenjevalo stanje kolkov v naravni drži, potem bi pse verjetno slikali kar stoje.

kar bi se meni zdelo edino pravilno in logično  ;)

še bolj pa bi bila vesela kakšne naprave, ki bi jo psu oblekli kot hlačke in bi računalniško beležila stabilnost kolkov v gibanju  8).
Z današnjo tehnologijo mikročipov in ostalega bi s edalo to z lahkoto narest

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #243 : 10 September 2008, 08:46:42
Deteljica - naprava bi bila res super. In bi izključila človeški faktor.

Imam tudi jaz tako izkušnjo, da ocenijo kar malo "na lepe oči" skratka subjektivno. potem pa motaš po  drugo mnenje itd. seveda za isti posnetek. Zanimivo, kaj se zgodi.
Res smo v čudnem položaju, ker to je edino, kar je ta trenutek na voljo in temu moramo verjeti oz. uporabljati tako oceno  ???

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #244 : 10 September 2008, 08:55:47
Kdo vam je pa slikal?

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #245 : 10 September 2008, 09:06:58
Slikanje je še kar, izbereš pač izkušene veterinarje z novo napravo - problem je ocena in ta trenutek v Sloveniji ocenjuje samo eden.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 10 September 2008, 09:40:08
Ne vem pa kaj ima vse to veze s kupiranjem.

V bistvu ga nima :D, nanaša se pa na tvoj "baje mimogrede sem slišala".... in namigovanja, kako se da v Zg dobiti oceno brez slikanja - kar sploh ni point te teme pač pa brezobzirnost lastnikov oz. vzrediteljev in veterinarjev. S tem mislim na morebitno ponarejanje in potvarjanje podatkov oz. rezultatov >:(.

Deteljica, pri slikanju ugotavljajo stanje kolkov in zakaj se slika v poziciji, v kakršni se slika in zakaj je potrebna sproščensot je popolnoma jasno.

Torej.... potrebna je sproščenost in če je le-ta mogoča brez pomirjeval še toliko bolje 8). Verjetno tudi nisem edina, pri kateri psu pomirjevala niso pravilno dozirali! V končni fazi pa lahko slikate tudi s pomirjevali, če drugače ne gre. Odločitev je seveda vaša, uradno "odčituje" pa menda še vedno le ena veterinarka v Sloveniji.

Lp, Mateja



Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #247 : 10 September 2008, 10:15:54
Samo še dopolnim... in kolikor mi je znano na kliniki, kjer slikajo samo s pomirjevali.
Lp, Mateja



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #248 : 10 September 2008, 11:27:11
Kar spremljam nemški schapendoes forum, slikajo kolke v Nemčiji, Avstriji in Franciji pod pomirjevali.
Moje mišljenje je, da sigurno ne za "hec" in da bi zaslužili. Ne vem zakaj , in ni mi logično, da bi hoteli škodit psu. Veterinarji in tehniki so mi pa sami povedali, da je njihova mora vedno ali se jim bo pes brez problemov zbudil iz narkoze oz. mu bo nehalo biti srce.
Sploh se mi zdi pa brez veze, da stvar( z ali brez narkoze) ocenjujejo ljudje, ki nimajo narejenega nobenega izpita VF oz. diplome VF.


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #249 : 10 September 2008, 11:42:30
Sploh se mi zdi pa brez veze, da stvar( z ali brez narkoze) ocenjujejo ljudje, ki nimajo narejenega nobenega izpita VF oz. diplome VF.

Sori, ampak kaj naj bi pa tole pomenilo?



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #250 : 10 September 2008, 13:10:05
Princ očitno ti ni jasno, o kakšni sproščenosti je govora. Da so mišice relaksirane, je zelo težko doseči, ker se pes če drugega ne podzavestno upira takšni pozi v kakršni slikajo. In tudi če ga 4 "sumoti" močno držijo, ne morejo vplivati na napetost v mišicah, lahko samo prisilijo psa, da je v določeni poziciji.

Vsaka zdravila pa so problem, če se jih napačno dozira ali uporablja v primerih, ko so kontraindicirana.

Mene pomirjevala ne motijo, če je to nujno za zdravljenje ali za realno oceno. Ne morem pa razumeti, da je treba psa "uspavat" zato, da mu lahko pogledajo ušesa ali pa pogledajo neko majhno ranico na koži.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #251 : 10 September 2008, 13:49:12
minči - klubi za vzrejno ( vem za nemčijo) zahtevajo slikanje pod pomirjevali..naj bi bila realna ocena. Imaš pa možnost dveh mnenj različnih ocenjevalcev.
jaz imam "stud package" treh nemških psov, za katere sem se zanimala in imajo  na izvidu ocene HD vsi opombo - slikano pod pomirjevalom.

 Ni veterinarka pri nas - je veterinar.
Pa še za OFA bazo mora biti pes star 2 leti najmanj da gre lahko rezultat vanjo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #252 : 10 September 2008, 13:51:16
 :o Potemtakem ti trdiš, da moja psica, ki je bila slikana brez pomirjeval in ocenjenimi kolki A (oz. A1) nima pravih oz. realnih rezultatov ::), ker se je podzavestno upirala in potemtakem so vsa "na živo" delana slikanja nerealna. Mimogrede, slikana je bila še za komolčno displazijo - tudi te po rezultatih sledeč nima.
Sicer res nisem veterinar, ampak nekaj malega o mišicah in kosteh in sproščenosti (vsaj s športnega področja) vem.
A mogoče obstaja kakšna študija, podkrepljena z dejstvi?

Lp, Mateja

Aha, to je pa novo martina.o. Pred cca 8 leti je bila še veterinarka...



h3x0r

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #253 : 10 September 2008, 13:57:08
Kolko plačaste za tako slikanje ?



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #254 : 10 September 2008, 13:58:12
Martina, sedaj očitno po novem dela ocene tudi veterinarka (mojemu BCju in njegovemu bratcu je delala ona) ;)



Aquamarin

  • Gost
Odgovori #255 : 10 September 2008, 14:29:17
Psu pri slikanju kolkov morajo dati pomirjevala oz. kar narkozo. Mojim psom so dali sredstvo PROPOFOL, ki naj bi bilo (po besedah veterinarjev pa tudi zdravnikov) bolj sodobno in ga je mogoče sproti še malo dodajati - odmerjati torej glede na potrebo med samim slikanjem.

Psa namreč nujno morajo raztegniti, da se lahko izmeri še Norberg-Olsonov kot (ki naj bi bil 105 in več) - to je, mislim da, kako se glava stegnenice prilega v sklepno jamico. Vsaj pri nemških ovčarjih je pri slikanjih tako. Tudi za komolce in ramenski obroč je boljše, da se slika, ko je pes sediran.

Govorim o rtg. slikanju za žig A (normalno, skoraj normalno in še dopustno) kolkov in komolcev.

Verjetno je to precej drugače, če je pes poškodovan, v tem primeru mu verjetno raztegovanje lahko tudi škodi.

Lp   



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #256 : 10 September 2008, 14:37:11
cacy - potem sta pa zdaj dva. marca je vila samo dr Zorko moški in je ta vet ženska statirala.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #257 : 10 September 2008, 17:45:50
Ne bom se spuščala v to, kateri način je boljši, ker ne vem. Sicer se pa veterinarji še za kaj drugega ne morejo zmenit, kaj bolj drži, tako da ::)

Jaz sem mojega psa dala slikati na VF v Ljubljani (so bili takrat tudi edini pri nas, ki so slikali) in so se tako dolgo prepirali z mano, potem, ko so psu že dali pomirjavalo (ker je bila pač situacija taka, da ga nisem mogla sama držati pri slikanju), da se je pes na tričetrt zbudil, ko so ga končno slikali. Je torej ocena njegovih kolkov realna ali ne >:D?

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #258 : 10 September 2008, 21:09:18
hm....udi nas kmalu čaka sliaknje kolkov...in kot vidim tej temi ne pridete do konca ;D
ne veste kje je boljše, kaj je boljše....in za povrh ne veste točne cene slikanaj :-\
kaj to pomeni da vsak lastnik za svojega psa plača drugačno ceno???
ali je cena odvisna od velikosti in teže psa?
verjetno je, glede na to da se za večjega psa porabi več pomirjevala...
pa še nekaj me zanima....če greš slikat v zagreb je slikanje približno 50€ ane?
kaj pa če ti pes noče bit na miru..potem plačaš še pomirjevalo zraven in cena naraste na 150€ tako kot v lj? ali cena ostane ista? oziroma se poveča minimalno....

men osebno je zelo čudno kako lahko v ljubljani za slikanje plačaš 3x več kot to po istem postopku narediju v zagrebu :-\
zdaj al smo mi neumni al so pa na veterini skregani z logiko....
pa že rajši dam 2o€ evrov za bencin pa se odšeljem v zagreb pa vseeno manj plačam kot v ljubljani
rezultati so pa tako ali tako povsod realni.---vsaj po mojem mnenju

lp grega

p.s. sasha kaj ti si že slikala zaro?

A dog is for life, not just for Christmas!


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #259 : 10 September 2008, 21:25:28
Nisem se..nekaj sva se menile z Matejo, da bi sle konec novembra. Meni bi bilo to glih super, ker bo takrat stara 15 mesecev :)



gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #260 : 10 September 2008, 21:37:34
aham....ja sej vem...mateja je rekla da bi potem uskladila še z razstavo ko je v zagrebu...ampak mislim da bom jst šou prej v začetku oktobra že....kr moj ma konec mesca 1 leto ;D

A dog is for life, not just for Christmas!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #261 : 11 September 2008, 07:56:28
gregecc, po vzrejnem pravilniku mora imetei pes vsaj 18 mesecev, ko mu daš slikat kolke.  ;)

Citiram: "4.   slikanje displazije kolkov (in priporočljivo tudi komolcev) v starosti najmanj 18 mesecev pri inštitutih in na klinikah, ki imajo ustrezno dovoljenje."

Kristinca & Florinca


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #262 : 11 September 2008, 15:46:15
hm....kaj pa vem florinca :-\
a ni ta peavilnik že malo zastarel???
men je vzrediteljca rekla da pri 1 letu :-\ in kokr vem bodo tudi vsi ostali iz tega legla rezultate poslali in slikali zdaj....
a je mogoče v vsaki državi drugačen prvilnik ali kaj???
pa da ne bom res še pol leta čakal..že tko hočem čim prej slikat da sm s tem frej..kr me že zdaj muči to vse skp :-\ tko bom lahko šou tut na dalše sprehode pa tek pa to...zdei pa nč ne morm >:(

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #263 : 11 September 2008, 16:27:48
Slikat daš lahko kadar hočeš, samo potem boš moral pri letu in pol (ali kasneje) še enkrat, če rabiš za vzrejo.
Na sprehode in tek in prav vse kar t duša poželi bi pa že davno lahko šel. Zakaj za boga bi pa rabil slikane kolke za tek in hojo?


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #264 : 11 September 2008, 21:03:10
gregecc, pravilnik je še kako aktualen. Jaz sem ti dobronamerno svetovala, ti naredi kakor hočeš.  ::)  Ti je pa že Lanabela povedala, da boš moral pri starosti 18 mesecev ali več, slikat še enkrat. Če želiš vzrejno dovoljenje, seveda. To pa je šele začetek. Za vzrejo te čaka še kup stvari. Morda bi bilo dobo, da si prebereš pravilnik http://pticarji.net/


Kristinca & Florinca


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #265 : 11 September 2008, 21:10:33
hvala florinca :P si bom malo prečital te zadeve

lanabela....jaz govorim o sprehodih v hribe, teku ob kolesu, kar se spsom lahko počne po njegovem dopolnjenem 1 letu starosti ko kosti popolnoma nehajo rasti in so dovolj močne da ne pride do kakšne displazije
seveda hodimo na sprehod da ne bo kake pomote :D

se pravi se mi zdaj sploh ne splača slikati če bom čez pol leta spet mogu ponovit postopek....bedno

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #266 : 11 September 2008, 21:22:20
Ja in zakaj ne bi tekel ob kolesu? kaj pa ima tek ob kolesu s kolki? Razen tegam da krepi mišice seveda.


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #267 : 11 September 2008, 21:27:36
tek ob kolesu z mladim psom, ki še nima dobrih kosti in mišic lahko pripelje do hude displazije kolkov
prav tako lahko do displazje pripelje pretirana hoja v gore ali intenzivno zelo dolgi sprehodi ( govorim o sprehodih ki trajajo 2-3 ure večkrat na teden) z mladim psom...
kot pesjanarka bi to lahko vedela.....sicer je pa kar nekaj literature, če ni v knjigah pa internet, res pa da so članki večino v angleščini.....
seveda....sem veliko zvedel tudi od drugih ljudi, vzrediteljev in podobno

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #268 : 11 September 2008, 21:32:40
tek ob kolesu z mladim psom, ki še nima dobrih kosti in mišic lahko pripelje do hude displazije kolkov
prav tako lahko do displazje pripelje pretirana hoja v gore ali intenzivno zelo dolgi sprehodi ( govorim o sprehodih ki trajajo 2-3 ure večkrat na teden) z mladim psom...
kot pesjanarka bi to lahko vedela.....sicer je pa kar nekaj literature, če ni v knjigah pa internet, res pa da so članki večino v angleščini.....
seveda....sem veliko zvedel tudi od drugih ljudi, vzrediteljev in podobno

lp grega


Tebe je pa nekdo dodobra našopal z vsemi mogočimi informacijami. Ampak pri men je logika še vedno najboljša stvar.   ;)


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


gregecc

  • *
    • Prispevkov: 285
    • Točke: 0
  • Dog lover
Odgovori #269 : 11 September 2008, 21:35:13
hm.....lahk rečem samo to da sem se ful pozanimou :P
sploh v tistem času ko še nismo imeli psa....pomoje sem prebral vse knjige hehe :D

seveda logika je najboljša stvar...tko bom reku vse je ok do neke mere....kar je več je že pretiravanje in obsesija....kar je je...kar bo bo nimaš kej ;D

lp grega

A dog is for life, not just for Christmas!