Brejost in ultra zvok

deteljica · 8375

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
: 22 Avgust 2010, 14:52:18
Se priklapljam nazaj k naslovu teme. Ali je še kdo slišal,da psica zaradi ultrazvoka ( v prvi polovici brejosti) lahko splavi oz resorbira mladičke? V zadjih dneh so mene namreč prestrašili s kar nekaj novicami o takih "naključnih primerih".

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #1 : 22 Avgust 2010, 14:59:00
Se priklapljam nazaj k naslovu teme. Ali je še kdo slišal,da psica zaradi ultrazvoka ( v prvi polovici brejosti) lahko splavi oz resorbira mladičke? V zadjih dneh so mene namreč prestrašili s kar nekaj novicami o takih "naključnih primerih".
Morda zaradi stresa?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 22 Avgust 2010, 15:38:11
Skoraj ne bi smelo škoditi, psice tako ali tako pogosto resorbirajo tudi brez ultrazvoka. Bom pa v torek vprašala veterinarko, ki dela pri meni ruševine.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 22 Avgust 2010, 21:54:19
Meni se sicer ni zdelo logočno, saj je UZ tudi pri ljudeh večkrat v nosečnosti.Če bi bil rizik bi ga zagotovo omejili na nujne primere. Po drugi strani nekateri trdijo,da pri psih pritiskanje na trebuh ( kar počnejo nekateri veti ob UZ) v času,ko se nameščajo zarodki povzroči lahko probleme. Mogoče je odvisno od znanja in postopka veta.
Kar nekaj primerov sem v zadnjih dneh izvedela, ki so mi vzeli veselje do kukanja v prihodnost (oz me postavili pred dilemo)preko UZ.
Ob tem sem šla gledat, če je o tem že bila kakšna tema odprta in naletala npr na tole, kjer se tudi datumi v prvem postu nekako sumljivo pokrivajo (tisti 25 dan se kar naprej pojavlja v različnih kombinacijah):

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1520.0

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 22 Avgust 2010, 22:23:01
Rorijina vzrediteljica, ki je veterinarka, je prvi ultrazvok delala pri 29 dnevu (če ta podatek kaj pomaga).



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 23 Avgust 2010, 07:55:35
deteljica  - Uz prav gotovo ni razlog za kakršenkoli problem.
Mi smo naše mame - psičke do zdaj vedno kontrolirali na uZ cca 4 tedne po paritvi in pokazalo je manj mladičev, kot jih je potem bilo. Kar je normalno. Tudi se pri UZ nič ne pritiska  za noben pregled ne na brejost, ne za kaj drugega, kar smo že dalali.
Imam zelo dobrega vet, ki se posebno ukvarja z reprodukcijo na vseh področjih -  (AI frozen in chilled, ), odvzem semena itd -zadnje sicer  nima veze ampak je izurjen za vso reprodukcijo.

A je plemenjak take vrste, ki pogosto pari in kdaj je nazadnje paril?


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 23 Avgust 2010, 11:01:20
Ne "našemu" plemenjaku bo to (če bo)prvo leglo-isto psici. Pogosto parita njegova brata in ta sta plodna, ampak to nič ne pomeni.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Chiba

  • *
    • Prispevkov: 854
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 Avgust 2010, 11:08:52

Imam zelo dobrega vet, ki se posebno ukvarja z reprodukcijo na vseh področjih -  (AI frozen in chilled, ), odvzem semena itd -zadnje sicer  nima veze ampak je izurjen za vso reprodukcijo.

Bi mi lahko zaupali kateri veterinar je to? Hvala.

CANIS CARNIUM - vzreja staffordshire bull terrierjev
http://www.carniumsbt.com/


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #8 : 23 Avgust 2010, 11:33:03
Bi mi lahko zaupali kateri veterinar je to? Hvala.

Roman Burja, ki dela v Lescah. Vsaj mislim, da je bil on mišljen, ker je strokovnjak za reprodukcijo.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 23 Avgust 2010, 18:48:18
Ja to je Roman Burja dr.vet.med. Klinika za male živali Lesce.
Če kdo rabi AI , imajo najnovejšiTCI endoskop, s katerim se preko ekrana vidi uspeh vpeljave katetra preko vratu maternice.

Smo bili na plavanju v Bohinju, zato šele zdaj odgovarjam.

deteljica - sem mislila zaradi prenosa kakšnih bolezni - če bi samec pogosto paril. Če ni, je skoraj Ok.
Jaz imam psico tudi cepljeno določen čas prej in razglisteno itd- pred paritvijo. Nikoli ne veš - bakterij kar mrgoli povsod.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 24 Avgust 2010, 00:56:45
No ja, tisto z nakljucnimi primeri bi bilo fino vedet kako se je s psico sicer postopalo med brejostjo in kaj bi bil lahko vzrok.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 24 Avgust 2010, 14:14:26
A lahko zbrišete ali prestavite moj post 119 od včeraj iz tele teme.
Bil je napisan za  info vsem, ki se ukvarjajo s temo breja psička in reprodukcija, in omenja visoko profesionalnost.  ne pa za tole "zgražanje" itd - da ne bi kdo to dvoje povezal - bog n edaj ampak pri tem stanju duha, je vse mogoče.
Hvala.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 24 Avgust 2010, 14:26:55
še bolje bi bilo prestaviti vse skupaj v novo temo - recimo brejost in UZ. Gre pa za toliko različne zadeve da verjetno noben ne bo povezal.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13 : 24 Avgust 2010, 15:01:21
Urejeno, je v novi temi.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 28 Avgust 2010, 22:13:41
Jaz sem slišala za par primerov, ko je bila brejost na UZ potrjena tam med po 21. dnevu, potem so pa psice splavljale ali absorbirale - vendar odkrito povedano dvomim, da je za to kriv ultrazvok, ker je na en tak pomoje 1000 primerov, ko pa ni nič narobe in nihče ne more dokazat, da je UZ kriv. Zdaj pa je stvar vsakega posameznika, ali je bolj zaupljive ali nezaupljive sorte.



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 29 Avgust 2010, 17:12:04
Jaz pa ne vidim smisla v delanju UZ ze 21. dan, izjemoma ce kdo misli 2x delat, pa sem bolj neucakane narave sicer. Mi ponavadi delamo okrog 35. dne, ko se vsaj pribliiizno vidi stevilo, vsaj najmanj koliko jih je, na tocno stevilo niti ne racunam.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 30 Avgust 2010, 09:27:09
Jaz sem delala UZ samo pri prvem leglu, neučakan novopečeni vzreditelj pač in takrat mi je veterinar svetoval med 21. in 25. dnem, da se najboljše in najlepše vidi. Potem ga nisem delala nikoli več, ker se mi ni zdelo potrebno. Sem pa potem dvakrat delala rentgen par dni pred kotitivijo, 1x ko sem sumila na samo enega mladiča, in sem hotela potrditev, koliko je velik in resnično se je zakompliciralo in končalo s carskim rezom. Drugič pa sem delala rentgen, ko sem sumila za tisto psico nenavadno veliko število mladičev, kar je rentgen tudi potrdil.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 30 Avgust 2010, 10:51:37
No v končni fazi je tudi mene firbec premagal in samo pokukali kako kaže. Bil je 28 dan. Kar se je videlo, se je čist razločno. Število itak na Uz ni mogoče določit, ampak me ja pa zanimalo samo, če je res breja zaradi prijav na nekatere tekme in plana treningov, pa dnevnih obremenitev nasplošno + res nisem bila prepričana, če je paritev uspela, ker sta mal "mutibarila", pa vedenje psice nikakor ni sovpadalo z rezultati progesteron testa (na dan najvišje vrednosti je zelo odločno odbijala samca ob konkretnejših poskusih)
Je pa vet. napravil uz samo ob stoječi psici in dejansko ni nič šaral in rolal tipala po trebuhu, samo rahlo prislonil napravico, kar nikakor ne bi moglo škodovat.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!