Yorkica, ki to ni..

sosa · 4908

sosa

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 29 Avgust 2010, 17:41:00
Lepo pozdravljeni!

Naj najprej povem, da se prvič oglašam na tem forumu in da prihajam v miru....in s toleranco do drugače mislečih....po pameten nasvet.

Pred slabima dvema letoma smo se odločili, da v naš dom pripeljemo psičko yorkico.Odločili smo se za čistokrvno, ki nam je bila finančno dosegljivejša in imeli smo srečo, da smo za rep ulovili zadnjo psičko v leglu.Na našo veliko grozo pa smo hitro spoznali, da smo psa kupili od preprodajalca s kar zajetno policijsko kartoteko.Tako smo dobili izredno bolanega mladička in le živinizdravniku iz Topolšice gre zahvala, da je psička preživela.Še zdaj ne morem verjeti, da smo lahko nasedli spretni predstavi tako imenovanega rejca, ampak pred tem nismo imeli izkušenj z nakupi psov in pač smo, kjer smo.

Danes je psička Lola zdrava, živahna in..krasna.Kdor ne va, da nima rodovnika, jo prepozna za yorkico.Težka je 3.4 kg, barva štima, karakter štima,..

Sedaj pa k našemu problemu.Želimo imeti svoje leglo, iz katerega bi si obdržali psičko, ki bi bila od prvega dne v naši reji, brez predhodnih travm in posledično bolj umirjenega psa.
Veliko podatkov o vzreji, kotitvi in negi mladih psov in mamice smo si prebrali v različnih knjigah, ko pa tako brskam po forumu , sem ugotovila, da je še nekaj specifičnh problemov, ki se nanašajo na to pasmo in ne vem kje bi te podatke dobila.Ker se imam za skrbno lastnico in bi se rada o stvari čimbolj podučila prosim vsakege, ki bi mi bil pripravljen pomagati z dobrim nasvetom in kakšno izkušnjo, da nama z Lolo pomaga.Že predhodno pa prosim vse, ki so na tem forumu zato, da nergajo, vihajo nosove in kritizirajo, naj nas pustijo pri miru.
Enako me zanima, kje bi se našel potencialni očka naših mladičkov.

Za odgovor se iskreno zahvaljujem.

Če si želi kdo ogledati slike naše Lole, mu jih z veseljem pošljem na njegov mail, ker pojma nimam, kako se pripnejo k sporočilu.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 29 Avgust 2010, 18:27:08
sosa iz tvojega pisanja je razvidno, da si v redu lastnica, da ti tvoja psička in ta pasma veliko pomeni, zato bi te prosila, da še 1× premisliš o svoji nameri. Kot prvo je psov v Sloveniji že preveč in verjetno nočeš, da bi tvoji mladiči (ali pa njihovi mladiči) živeli v neprimernih razmerah ali celo pristali v zavetišču.

Glede na to, da si s psičko že na začetku imela velike zdravstvene probleme moraš v zakup vzeti tudi to, da se ti kaj hitro lahko zgodi, da ti ob kotitvi pogine ona, mladiči ali pa celo oboji. Tega pa verjetno nočeš,ane? Namreč lahko se ti zgodi, da psica ne bo imela popadkov ali se bo mladič zataknil v  porodnem kanali,... in sledi carski rez, kar je pa za psico zelo izčrpajoče :( Cena carskega reza je tam okrog 500€. Pa za vse te probleme ti govorim  iz prve roke, ker smo pri nas ravno pri 3 yorkicah delali carske reze zaradi zgoraj navedenih problemov :(

Jaz bi ti rajši svetovala, da začneš počasi šparat in si na koncu privoščiš rodovniško psičko, od dobrega vzreditelja. Če želiš umirjeno psičko to vzreditelju že prej poveš in to bo on svetoval katero psico iz legla vzeti, kajti že v leglu so si psi po karakterju zelo različni - eni so mirni, drugi so živci,...
To, da bo psica bolj umirjena, ker ne bo imela nobenih travm, žal ni nobeno zagotovilo. Moja psica je odraščala pri super vzrediteljici, za mladiče so skrbeli fenomenalno, primerno so jih socializirali, se z njimi ukvarjali,... pa je psica še vedno živi norec in niti sluha ni od umirjenosti. :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 29 Avgust 2010, 18:31:09
Živjo!

Problem pri vzreji z vašo psičko je nepoznavanje zdravstvenega stanja sorodnikov in prednikov. Mnoge zdravstvene težave, karakterne lastnosti in tudi videz, se lahko dedujejo tako, da se v vsaki generaciji ne pokažejo. Če je torej z vašo psičko vse v redu, še vedno ne morete preveriti, če bi bilo vse v redu tudi z njenimi potomci.

Glede na to, da želite zdravo leglo, z zdravimi mladički priporočam, da vaše psičke ne parite, ampak mladička kupite nekje drugje. Pred nakupom pa se pozanimajte o vzreditelju in paritveni kombinaciji, da boste prišli do zdravega mladička.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 29 Avgust 2010, 18:50:19
Če bi radi vzrejali, si kupite res dobro rodovniško psico primerno za vzrejo. Vzemite si čas, dobro proučite pasmo, poiščite res dobro linijo od kvalitetnega vzreditelja, ki mu morate tudi vnaprej povedati, da želite psico primerno za vzrejo. Ne bo poceni, a bodo tudi mladiči, če bo šlo vse po sreči, imeli svojo ceno.
Nerodovniški psi niso za vzrejo, ne glede na to, kako lepi so.


sosa

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 29 Avgust 2010, 23:06:06
In če bi se odločili kupiti rodovniško psičko?Kje dobiti informacije o leglih, ceni,i.p.d.?



ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 30 Avgust 2010, 08:54:45
Podatke o leglih in vzrediteljih dobiš pri Kinološki zvezi Slovenije ali pri Sl. klubu za terierje. Drugače pa tudi na tem forumu sodelujejo vzreditelji...malo pobrskaj.


                                                                             Srečno pri iskanju mladička! Lp!



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #6 : 30 Avgust 2010, 09:07:14
Kar nekaj podatkov bos nasla tudi v temi o yorkijih :)

battito animale


nelli

  • *
    • Prispevkov: 268
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 30 Avgust 2010, 10:02:02
Jaz sem kupila rodovniškega yorkya od zelo znane psarne na Češkem, potomci vrhunski šampijoni pa sem dobila zelo bolanega psa z dedno boleznijo luksacija patello na obeh nogicah, težave z sapnikom in alergijo.

Svetujem vam da si preberete temo o yorkyih  na strani 151 kjer sem tudi svojo zgodbo napisala .
Dobro premislite ali boste parla svojo psičko in ali boste najdla zdravega samčka .



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 30 Avgust 2010, 11:07:54
Ja Nelli, ti si zlat primer za to, kako se psa ne kupuje. Preko posrednika, ne da bi ga videla in najcenejšega kar je bilo možno dobiti.
Če želiš dobro psico za vzrejo, moraš vztrajati na tem, da imata vsaj oba starša, če ne že več generacij, opravljene zdravstvene preglede, ki so za pasmo priporočljivi (ne le obvezne). Za jorkije ne vem, za pasme ki jih poznam pa so najvarnejši nakupi iz skandinavskih držav. Kakšna je naša vzreja jorkijev ne vem, je pa ta prednost, da lahko pred nakupom vidiš precej sorodnikov.
Tako da...jaz bi se najprej včlanila v klub in se naučila čim več je možno o pasmi, o linijah, psarnah, zdravstvenem stanju...Vmes bi prišparala denar za kvalitetno psico.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #9 : 30 Avgust 2010, 11:25:10
Še jaz pristavim- če ima kdorkoli kaj srca in občutka bo zanj tveganje  ob nerodovniškem leglu nesprejemljivo.
To je samo za šteparje in zaslužkarje, ki jim dol visi ,če pol vse pocrka al pa se kriplasto vlači po svetu in če vsi novopečeni lastniki trpijo in preklinjajo, samo da pokasirajo svojih 100 ušivih evrov.
Za normalne ljudi pa to ni. Stres ob opazovaju otročičkov s prirojenimi hobami in žalost bodočih lastnikov nista vredna tveganja in upanja "mogoče bodo pa le zdravi".
Male pasme - še posebaj yorkiji imajo poleg tega kar po vrsti težavne brejosti in kotitve. Je to res tisto,kar želite svoji psički?
Cene kvalitetnih samičk niso nizke- ampak še vedno ne bistevo višje kot stroški legla, da o primeru, če se običajnim stroškom pridružijo še stroški carskih rezov in dudanje mladičkov ne bi govorili.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


esta

  • *
    • Prispevkov: 475
    • Točke: 10
Odgovori #10 : 30 Avgust 2010, 14:31:38
Ja..se strinjam z vsemi mojimi predhodniki. Mislim, da bi bilo najboljše, da bi se začeli učiti o različnih linijah in vzrediteljih pri yorkijih, spoznali še kakšnega vzreditelja, lastnika, poznavalca. Ko pa boste imeli predstavo o yorkiju, ki ga želite, pa na lov za vzreditelji. Običajno so mladički cenejši na slovaškem, češkem in drugih podobnih državah, vendar moraš zelo pazljivo izbrati vzreditelja, saj je tam veliko šteparjev in preprodajalcem, ki samo škodijo pasmi. Recimo vem za psarno Danube Heritage, kjer je yorkico kupila moje teta, in je z njo vse ok. Mislim da je stala okoli 700€. Pa če boš kupovala v tujini moraš vzreditelja vprašati tudi za teste (pregled pogačic in oči). Tudi pri nas lahko tudi najdeš kvalitetnega yorkija, lep primer je psarna Desmidales. Svetujem pa, da psičke ne parite, saj je imela veliko problemov na začetku, in so te problemi lahko tudi dedni.

Upam, da se čimbolje odločite. :)
Lp, Ester

''In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.''


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 30 Avgust 2010, 15:31:58
Jaz bi samo dodala, da tudi če kupuješ na slovaškem češkem, psica prodana za vzrejo bo bolj manj ista cena. Razlika je v hobby kužkih, ki se jih že avtomatsko proda samo za ljubljenčka in je tudi cena potem nižja. Je pa res da moraš vedeti kaj ti je všeč in kaj želiš - yorkiji so lahko zelo različni in to vidiš šele ko začneš hoditi na razstave, spoznaš različne vzreditelje in njihove vzreje...