''Naravna'' hrana - hrana dostopna pasmi v času njenega razvoja

Lunette · 108717

Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #150 : 25 September 2010, 00:46:38
Še vedno ne najdem povezave...
Niti ne boš... don't worry...



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #151 : 25 September 2010, 00:52:51
Saj vem, jutri bo spet ena gora pametnih pripomb. Naj razčistimo, da jaz osebno NE VEM, kako TOČNO so se psi udomačili. Ne vem in niti ne trdim, da vem, niti ne bom postavljala svojih romantičnih predstav, ker je to brez veze. Jaz sem samo nalinkala študije o volkovih, pika, ker se je o volkovih razglabljalo, daa kjer le morajo, jedo smeti, da so si želeli jesti smeti in da jedo jagode (celo leto, tudi pozimi) in zelenjavo (pozimi je zakopana v shrambici, krompir si pa počasi pokuhajo, ker drugače ga bruhnejo) in da z zamaknjenim pogledom ližejo vsebino vampov, medtem ko jastrebi pokljuvajo jetra in srce. 

Moji linki imajo povezavo na te trditve, zgolj to.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #152 : 25 September 2010, 00:56:53
Ne, niso se udomačili volkovi - beri bolj pozorno. Šlo je za kanide, skupne prednike volkov in psov. Prav tako niso jedli piro, korenček itd. temveč veliko bolj prozaične zadeve, s katerimi se divji tropi psov še vedno hranijo na drugih celinah.

Ja, jaz sem pa dala primer FCI priznane pasme basenjijev, ki živijo s človekom, delajo in ne jedo smeti. In ne, kandii niso skupni predniki, kanidi SO uradno ime za družino živali v taksonomiji. Poddružina kanini, rod Canis, vrsta Canis Lupus, podvrsta Canis Lupus Familiaris.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #153 : 25 September 2010, 00:59:17
Saj vem, jutri bo spet ena gora pametnih pripomb. Naj razčistimo, da jaz osebno NE VEM, kako TOČNO so se psi udomačili. Ne vem in niti ne trdim, da vem, niti ne bom postavljala svojih romantičnih predstav, ker je to brez veze. Jaz sem samo nalinkala študije o volkovih, pika, ker se je o volkovih razglabljalo, daa kjer le morajo, jedo smeti, da so si želeli jesti smeti in da jedo jagode (celo leto, tudi pozimi) in zelenjavo (pozimi je zakopana v shrambici, krompir si pa počasi pokuhajo, ker drugače ga bruhnejo) in da z zamaknjenim pogledom ližejo vsebino vampov, medtem ko jastrebi pokljuvajo jetra in srce. 

Moji linki imajo povezavo na te trditve, zgolj to.

Pozabila si povedat, da je tudi njim začel rasti palec, ker bodo vsak čas prijeli žlico v "roke". :))))



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #154 : 25 September 2010, 08:15:38
Ja, to temo je odprl poster, ki je hotel odpreti novo debato oz kritiko surovega, ker je malo pred tem v neki drugi temi o hrani začudeno kritizirala, da le zakaj dajati psom surovo. In potem jo je srbel jezik in si je odprla svojo novo temo. Malo je še zasmetila v temo o surovem, pa je tam nihče ni šmerglal (A's ti tud not padu, hi hi). In potem se čez par postov pojavi Lunette, prva, ki pove, da je hranila s surovim pred leti in da ji je vse tri pse skoraj pobralo (tako je bilo razumeti iz prvega posta). Zato se oglašamo o surovem, ker se ga ves čas kritizira.

Jaz se ves čas trudim navajati le študije iz znanstvenih člankov, če bi jih kdo pogledal. Ampak to je brez veze, raje dejmo opazovat psa, ki je dreke in sklepat, da potrebuje tisto, karv drekih je. In dajmo postat volčje mladičke, ki jedo jagode. Ker jagode v subpolarnem pasu, kjer dandanes večina še živečih volčjih populacij živi, te jagode tam rastejo 12 mesecev na leto, poleg hrušk, korenja, jabolk, pese, buč. In seveda evergreen zaloge prosa, ajde in ječmena (čeprav so uradne študije multinacionalnih petfood korporacije lepo pokazale, da pes ječmen pa resnično ne prebavi in je kakec izjemno tekoč, zatorej dejmo raje luske arašidov dodajat).

Pa še nekaj, prehrana ljudi se je v zadnjih 50 letih z razvojem vseh vrst tehnologij spremenila bolj kot v 10.000 letih. To kar danes ''vidimo'' kot hrano,  dosti tega naše babice še niso poznale.

 :o :o :o kire duhove pa ti viiš?  ???
Me ne poznaš osebno in ne moreš sklepat kaj in kje sem pisala. Ni namen kritika. Namen kritike ustvarjate nekateri sami. Dejmo začet poste gor metat o tem kako nekdo nima prav, dejmo temo zasut z znanstvenimi članki (taistimi ki so bili objavljeni že parkrat), ker ko se en oglasi, da pač njegovim psom to ni blo QL ga je treba pretipkat, da kdo očitno tega ne bo mogu videt. Sami pa nasprotno kritizirate vse kar ni surovo. Včasih je dobro tudi za sabo brat.

Druga boldana stvar- upam, da svoje pse vsaj 2% toliko opazujete kot gledate strokovno literaturo, bi vsi znali prepoznat veliko več znakov slabega počutja brez pomoči veterinarja in strokovnih nazivov. Ker pes je bitje momenta (normalno, da je plastiko, če mu je pa očitno dolgčas) in če ima drisko mu pomagi, če bruha mu pomagi (očitno je pa moda to da se tolaži-veš sej je normalno, da pes pri prehodu na drugo hrano driska par tednov)... meni je to logično, da mu pomagam, ker moj pes ni niti V od volka.

Ko postavim pa čist konkretna vprašanja, nič kaj znanstvena, povsem vidna....ne dobim odgovora od teh istih uporabnikov, ampak spet goro postov o znanstvenih študijah.
Hvala, od nekaterih sem dobila normalne odgovore na moje čist ''kmečko'' vprašanje, eni pa tega očitno ne zmorejo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #155 : 25 September 2010, 08:53:02
Da se ne bomo zapletali še naprej...mene pa zanima:

-> Tvoja pasma je _____ in je v času nastanka (križanja, kakor koli) v takratnem okolju pri takratnih ljudeh jedla _____?

-> Kako so hranili pastirske pse, ki so realno pasli ovce nekje na eni planini (v času formiranja pasme, seveda, ne pred 20 leti).

-> Taar, navedla si primer lastnika pašnih kavkašcev, pa sem konkretno vprašala koliko ovc, pa ima ta človek da jih preživi? Ne a jih res hrani z ovcami ali ne ali je prav ali ni,...kako veliko čredo ima?

-> Kako ''lokacijsko'' uredijo prehrano ovčarskih psov s surovim (s tem mislim predvsem na to, da ovčarskega psa ne ločuješ niti med hranjenjem stran od njegovih ovc, in da si res ne predstavljam kako jih hraniš s surovo ovco med ovcami)

Morda je res zgrešen naslov teme, ampak jaz sem odgovorila na nekaj prašanj, na moja nadaljna vprašanja pa kar nekako ni odgovorov.

In še enkrat: Ne trdim da je prav, da se pse tako hrani. Ne trdim da je tako edino naravno. Da je zaradi tega kaj bolje (lahko je slabše). Ne zagovarjam kuhane hrane, ne zagovarjam briketov in ravno tako ne zagovarjam surove... vsako posebej kot ekstrem. O prehrani se odloči vsak sam, da le hrani svojega psa (ker tega žal preveč ljudi niti ne počne več). In problem je bil pri mojih psih in nikakor ne trdim, da je pri vseh (čeprav poznam precej bogih psov-tudi zaradi drugih oblik hrane).

P.s.: Taar, smem vprašat, na kaj specifično je tvoja psica alergična in kako si to ugotovila? Napisala si da je jedla Dermatosis. Kako ste prišli (skupaj z veterinarjem?) do zaključka kaj je povzročilo tako hudo alergijo?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #156 : 25 September 2010, 10:58:25
Ja, jaz sem pa dala primer FCI priznane pasme basenjijev, ki živijo s človekom, delajo in ne jedo smeti. In ne, kandii niso skupni predniki, kanidi SO uradno ime za družino živali v taksonomiji. Poddružina kanini, rod Canis, vrsta Canis Lupus, podvrsta Canis Lupus Familiaris.

Taar, daj, ne pretiravaj. Besedo kanid nisem uporabila kot ime za točno določeno žival, temveč kot oznako za skupnega prednika iz družine kanidov. Tako kot pes in volk spadata med kanide, je tudi ta prednik. Saj nisem od včeraj, no, da mi je treba taksonomijo razlagat.

Če te bo mogoče zanimalo prebrati kakšno zadevo o nastanku psa, boš mogoče odprla tudi Coppingerjevo knjigo. Če te ne bo, nič hudega. Svet se bo vrtel naprej, mi pa z njim.

Večino tega, kar naštevaš, da smo pisali, ni res. Si mojstrica v obračanju besed in v norčevanju iz sogovornikov. Zato debato tu končujem.

lp



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 25 September 2010, 12:53:43
:o :o :o kire duhove pa ti viiš?  ???
Me ne poznaš osebno in ne moreš sklepat kaj in kje sem pisala. Ni namen kritika. Namen kritike ustvarjate nekateri sami. Dejmo začet poste gor metat o tem kako nekdo nima prav, dejmo temo zasut z znanstvenimi članki (taistimi ki so bili objavljeni že parkrat), ker ko se en oglasi, da pač njegovim psom to ni blo QL ga je treba pretipkat, da kdo očitno tega ne bo mogu videt. Sami pa nasprotno kritizirate vse kar ni surovo. Včasih je dobro tudi za sabo brat.

Druga boldana stvar- upam, da svoje pse vsaj 2% toliko opazujete kot gledate strokovno literaturo, bi vsi znali prepoznat veliko več znakov slabega počutja brez pomoči veterinarja in strokovnih nazivov. Ker pes je bitje momenta (normalno, da je plastiko, če mu je pa očitno dolgčas) in če ima drisko mu pomagi, če bruha mu pomagi (očitno je pa moda to da se tolaži-veš sej je normalno, da pes pri prehodu na drugo hrano driska par tednov)... meni je to logično, da mu pomagam, ker moj pes ni niti V od volka.

Ko postavim pa čist konkretna vprašanja, nič kaj znanstvena, povsem vidna....ne dobim odgovora od teh istih uporabnikov, ampak spet goro postov o znanstvenih študijah.
Hvala, od nekaterih sem dobila normalne odgovore na moje čist ''kmečko'' vprašanje, eni pa tega očitno ne zmorejo.
Saj se pogovarjamo o naravni prehrani psov, saj smo navedli kakšen je prebavni trakt psa, njegova fizionomija itd. Konkretne dokaze o tem kaj naj bi bil in kaj naj bi jedel. Ne vem zakaj je to narobe, kaj to je za vas debata?
Saj vem, da človek ne videl tistega, kar noče videti, tako da; what ever...
Kar se tiče strokovne literature; še nikjer nisem čula, da bi to koga motilo...
In čisto konkretno; moj pes je surove mesnate kosti in se počuti in izgleda super. Takšnih odgovorov boš čula (če boš hotela) še ogromno. Od mojega mesarja pes je star 8 let (ravno danes zjutraj sva se pogovarjala) in izgleda fenomenalno, in vsak dan poje... ugani kaj...
Kar se tiče nastanka psa, kot so bila zastavljena vprašanja, je linkano ogromno- beri poste.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #158 : 25 September 2010, 13:09:17
Fero, glej->
Da se ne bomo zapletali še naprej...mene pa zanima:

-> Tvoja pasma je _____ in je v času nastanka (križanja, kakor koli) v takratnem okolju pri takratnih ljudeh jedla _____?

-> Kako so hranili pastirske pse, ki so realno pasli ovce nekje na eni planini (v času formiranja pasme, seveda, ne pred 20 leti).

-> Taar, navedla si primer lastnika pašnih kavkašcev, pa sem konkretno vprašala koliko ovc, pa ima ta človek da jih preživi? Ne a jih res hrani z ovcami ali ne ali je prav ali ni,...kako veliko čredo ima?

-> Kako ''lokacijsko'' uredijo prehrano ovčarskih psov s surovim (s tem mislim predvsem na to, da ovčarskega psa ne ločuješ niti med hranjenjem stran od njegovih ovc, in da si res ne predstavljam kako jih hraniš s surovo ovco med ovcami)

Morda je res zgrešen naslov teme, ampak jaz sem odgovorila na nekaj prašanj, na moja nadaljna vprašanja pa kar nekako ni odgovorov.

In še enkrat: Ne trdim da je prav, da se pse tako hrani. Ne trdim da je tako edino naravno. Da je zaradi tega kaj bolje (lahko je slabše). Ne zagovarjam kuhane hrane, ne zagovarjam briketov in ravno tako ne zagovarjam surove... vsako posebej kot ekstrem. O prehrani se odloči vsak sam, da le hrani svojega psa (ker tega žal preveč ljudi niti ne počne več). In problem je bil pri mojih psih in nikakor ne trdim, da je pri vseh (čeprav poznam precej bogih psov-tudi zaradi drugih oblik hrane).

P.s.: Taar, smem vprašat, na kaj specifično je tvoja psica alergična in kako si to ugotovila? Napisala si da je jedla Dermatosis. Kako ste prišli (skupaj z veterinarjem?) do zaključka kaj je povzročilo tako hudo alergijo?

Lahko poveš svoj odgovor na tale vprašanja? Me zanima. Če bom kdaj imela čredo ovac. Kako bo moj pes jedel med ovcami? Ni treba linkov postat. Lahko napišeš s svojimi besedami. Še posebej me zanima prvi odgovor (ne o 8 let starem mesarjevem psu).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #159 : 25 September 2010, 13:22:02
In čisto konkretno; moj pes je surove mesnate kosti in se počuti in izgleda super. Takšnih odgovorov boš čula (če boš hotela) še ogromno.

Ali pa pač ne. Sem probala in to ni to. Moj tavečji ob samo surovem začne zaudarjat. Od začetka je bil le zadah, postopoma pa je po celem telesu začel smrdet po mrhovini. To ni normalno. V normalnem stanju ne smrdi niti ko je moker. Poleg tega ob hranjenju s surovim ni "izginila" alergija ne pri enem in ne pri drugem psu, ko že govoriš kot da je to čudežno zdravilo za vse probleme:P Tko.. da se sliši glas še nekoga, ki ni zadovoljen z izključno surovo prehrano.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #160 : 25 September 2010, 13:26:25
Lunette, moja dva brez problemov jesta surovo, še operjeno kuro, med živimi putkami. In brez problemov ločita kaj je za jest in kaj ne. Podobno kot en lovec futra surove domače zajce pa psu na kraj pameti ne pade. da bi med prinašanjem divjega zajca le-tega pojedel. Res pa da moji ne mislijo, da so kure in lovski ne misli, da je zajec  ;D In si tud ne znam predstavljat, da bi pastirski pes mislil, da je ovca  ??? A to je prav dokazano kje?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #161 : 25 September 2010, 13:37:06
Lunette, moja dva brez problemov jesta surovo, še operjeno kuro, med živimi putkami. In brez problemov ločita kaj je za jest in kaj ne. Podobno kot en lovec futra surove domače zajce pa psu na kraj pameti ne pade. da bi med prinašanjem divjega zajca le-tega pojedel. Res pa da moji ne mislijo, da so kure in lovski ne misli, da je zajec  ;D In si tud ne znam predstavljat, da bi pastirski pes mislil, da je ovca  ??? A to je prav dokazano kje?
Nika ja tudi jaz se strinjam, da samo surovo ni bilo pri mojih QL sigurno se nam obnese (vidim da pri vas tudi) kombinacija.

Tole z ovcam pa vidim, da se res ne razume tako, kot si predstavljam jaz.
Še enkrat zakaj mi ta način prehrane ne gre skupaj s pašo-> pravi ovčarski psi so kot mladiči (4-5 tedenski) dani direkt med ovce. In se morajo tam tudi prehranjevat. V bistvu psa niti ne učijo (ne v smislu šole). Vzgojijo ga ovce same. Tudi ko pridejo ovce v stajo je nujno zraven njih. Hočem rečit, da ne najdem pointa, da kos mesa vržeš med ovce, da ga pes poje (drobnica se namreč smrtno-resno boji vsega surovega). Bolj z vidika ovce kot psa (sej razumem da pes poje meso). In ko so živeli nekje bogu za leđima sami z čredo ovc in enim, dvem pastirskim/ovčarskim psom mislim, da to glih ni šlo skupaj. Zato pa sprašujem.
In ja moji psi tudi radi jejo pipike, pa race, konjsko meso... pa imam vse to doma na dvorišču in noben nobenga ne poje  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #162 : 25 September 2010, 13:47:41
Fero, glej->
Lahko poveš svoj odgovor na tale vprašanja? Me zanima. Če bom kdaj imela čredo ovac. Kako bo moj pes jedel med ovcami? Ni treba linkov postat. Lahko napišeš s svojimi besedami. Še posebej me zanima prvi odgovor (ne o 8 let starem mesarjevem psu).
V bistvu je to pri tebi tako; če nimaš za povedat kaj takega, kar bi podprlo moje mnenje, ne piši ničesar... ccc..
Naslov teme bi lahko bil: "Tisti, ki se z mano strinja, naj piše, tisti, ki se ne, naj ne piše!"



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #163 : 25 September 2010, 13:48:58
Ali pa pač ne. Sem probala in to ni to. Moj tavečji ob samo surovem začne zaudarjat. Od začetka je bil le zadah, postopoma pa je po celem telesu začel smrdet po mrhovini. To ni normalno. V normalnem stanju ne smrdi niti ko je moker. Poleg tega ob hranjenju s surovim ni "izginila" alergija ne pri enem in ne pri drugem psu, ko že govoriš kot da je to čudežno zdravilo za vse probleme:P Tko.. da se sliši glas še nekoga, ki ni zadovoljen z izključno surovo prehrano.
Prav, nič hudega, še vedno jih je ogromno z fenomenalnimi izkušnjami... samo to hočem povedat. : )



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #164 : 25 September 2010, 14:19:20
V bistvu je to pri tebi tako; če nimaš za povedat kaj takega, kar bi podprlo moje mnenje, ne piši ničesar... ccc..
Naslov teme bi lahko bil: "Tisti, ki se z mano strinja, naj piše, tisti, ki se ne, naj ne piše!"

:D  :D Kake ma to veze z:

-> Tvoja pasma je _____ in je v času nastanka (križanja, kakor koli) v takratnem okolju pri takratnih ljudeh jedla _____?
In
-> Kako ''lokacijsko'' uredijo prehrano ovčarskih psov s surovim (s tem mislim predvsem na to, da ovčarskega psa ne ločuješ niti med hranjenjem stran od njegovih ovc, in da si res ne predstavljam kako jih hraniš s surovo ovco med ovcami)
Ma resno me zanimajo te odgovori, ker resno mislim imet ovce in zraven ovčarskega/pastirskega psa. In ker še vedno svoje pse hranim z mešano hrano me zanima kako to uredit tisti dan ko bo (če bo lahko) dobil surovo.  ???

p.s: problem tvojega kresanja mnenj z mojimi je bil pravzaprav v tem, da sem povedala, da nisem več navdušena nad surovim tako kot sem bila...in ne nad tem kako hraniš svojega psa. In tudi od nikogar ne želim, da neha pisat, ker se kao ne strinja z mano. Halo, od kje to ??? Res ne vem kako se lahko strinjam ali ne strinjam pri vprašanju katero pasmo imaš ???
Kaj je tukaj tako težko napisat odgovor na preprosto vprašanje  ??? Lahko je namesto linkov o surovem preprosto napisano npr. ''ej nimam pojma kako je moja pasma nastala in v kakšnem okolju''

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #165 : 25 September 2010, 14:22:21
Malo linkov s seznami vzrediteljev RMB:

http://www.krisannriorawfeeding.com/uklistfeederbreeders.htm
http://www.marithymegoldens.com/k9_rawdiet_breeder.html
http://companionanimalrescue.webs.com/rawbreederscatsdogs.htm
http://rmb4healthypets.blogspot.com/2010/01/my-puppies-must-be-fed-raw-meaty-bones.html

Saj statistično lahko izračunamo, koliko je ljudi na tem forumu, ki hrani surovo in ima dobre izkušnje, pa lahko ugotovimo, da niti ni tako malo. Saj ne za drugo, samo hočem pokazat tudi drugo stran, ko se psi ne sesuvajo.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #166 : 25 September 2010, 14:31:10
:D  :D Kake ma to veze z:
p.s: problem tvojega kresanja mnenj z mojimi je bil pravzaprav v tem, da sem povedala, da nisem več navdušena nad surovim tako kot sem bila...in ne nad tem kako hraniš svojega psa. In tudi od nikogar ne želim, da neha pisat, ker se kao ne strinja z mano. Halo, od kje to ??? Res ne vem kako se lahko strinjam ali ne strinjam pri vprašanju katero pasmo imaš ???
Kaj je tukaj tako težko napisat odgovor na preprosto vprašanje  ??? Lahko je namesto linkov o surovem preprosto napisano npr. ''ej nimam pojma kako je moja pasma nastala in v kakšnem okolju''
Ne, problem je bilo generaliziranje tvojega problema, nesprejemanje drugače mislečih, zanemarjanje dejstev, ki so posredovana (mislim na znanost)-konstantno. Koketiranje z istomislečimi, v smislu: Ha, ha, a, je res, da je tako... vidi kako volk je šipek, joj, a smo nesramni, hi,hi.... itd.
Moja pasma je labradorec.
In še vedno mislim, da hrana ni odvisna od pasme, ki jo imaš. Prebavni trakt vsakega psa je zasnovan na istem principu, tako kot njihovega origina. Iz tega vidika na tvoja kasnejša vprašanja ne mislim odgovarjat.
A je sploh kdo bral tiste linke, pa da razpravljamo o konkretnih zadevah, ali še boljše vrži kakšno stvar, ali znanstvene ugotovitve, ki dokazujejo, da je pes vsejed. In ja, moje mnjenje je, da je to, vsebina te teme in ne kakšno pasmo imaš.....



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #167 : 25 September 2010, 14:48:10
In še enkrat: Ne trdim da je prav, da se pse tako hrani. Ne trdim da je tako edino naravno. Da je zaradi tega kaj bolje (lahko je slabše). Ne zagovarjam kuhane hrane, ne zagovarjam briketov in ravno tako ne zagovarjam surove... vsako posebej kot ekstrem. O prehrani se odloči vsak sam, da le hrani svojega psa (ker tega žal preveč ljudi niti ne počne več). In problem je bil pri mojih psih in nikakor ne trdim, da je pri vseh (čeprav poznam precej bogih psov-tudi zaradi drugih oblik hrane).

Vidim, da eni ne berejo niti tega kar ni podano v linku  :-\

Fero, hvala za (delni) odgovor. Kaj pa so labradorci jedli na otoku Labrador tam nekje v 16.stoletju? V času nastajanja pasme? (ne trdim, da je tako treba danes hranit psa in, da je to pasemska hrana)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #168 : 25 September 2010, 15:10:28
Nova Fundlandija in ponavljam :

A je sploh kdo bral tiste linke, pa da razpravljamo o konkretnih zadevah, ali še boljše vrži kakšno stvar, ali znanstvene ugotovitve, ki dokazujejo, da je pes vsejed. In ja, moje mnjenje je, da je to, vsebina te teme in ne kakšno pasmo imaš.....



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 25 September 2010, 15:38:45
No smo že bližje.
Sej v bistvu se v velikih stvareh povsem strinjava, a ne. Da je volk canid, pa pes ravno tako. Ampak se ne strinjava glede pointa pogovora.

Par postov je bilo točno to kar sem spraševala. Zakaj je recimo polarna pasma ostala takšna kot je in zakaj so recimo shihtzuji zato manjši iz z drugačnim ugrizom, pa zakaj so dingi se vedno tako prvinski. Zato pa sprašujem zakaj je labradorec pač labradorec? Nekaj je vpliv okolja, ljudi, ki so jih parili in seveda tudi prehrane v tistem času. Ker sigurno niso prišli do črnega labradorca tako, da so križali dva črna volka s klapavim uhim, a ne. Tu je pa ogromna razlika med volkom in psom. Je tako? Ker se je prednik domačega psa lahko prilagodil takim (mislim da lahko tako rečem) manipulacijam? Ker če se nebi mogel enostavno nebi preživel že toliko stoletij, tisočletij v tako različnih oblikah.

V prvem postu je povdarjeno samo surovo (ne obdelano) tudi s povdarkom (kasneje natančno pasemsko), ker določene pasme najbrž niso mogle jesti surovega (vsaj ne v vsakodnevno), briketov pa takrat še res ni bilo. In preseneča me, da se je naredil cel halo (upam da ni prehud izraz) samo s strani rednih uporabnikov sosednje teme o surovem, ne pa tudi tistih, ki so na ''visokoproteinskih'' briketih (pa so bili ravno tako omenjeni kot mojim psom neudgovarjajoči). In je nastala debata o tem kako se vsi, ki mislimo drugače motimo. Če me zanima kaj več o prebavljanju surove hrane grem na tisto temo. Kar spet seveda ne pomeni, da trdim, da tvoji psi ne smejo jest tega in onega. Super da se ima tvoj pes lepo (eni se žal nimajo).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #170 : 25 September 2010, 16:50:27
Ja takole. če sama vidim, da psi lepo prebavijo primerno pripravljene žitarice (vključno z ječmenom (ješprenjem) in se po njih dobro počutijo - ne eno leto en pes ampak veliko psov več generacij, potem me argument o tem, kje imajo amilazo in kje ne, ne prepriča.
Po analogiji: mačke ne smejo piti mleka, ker nimajo laktaze in dobijo drisko. Drži. Za nek % mačk, ki je odvisen tudi od pasme. Ostale mačke mleko lahko mirno pijejo. In jim celo koristi.

Enako velja za kosti (v kakršnikoli obliki): za nekatere pse so že v majhnih količinah smrtno nevarne, drugim škodijo, tretji jih jedo brez škode - mogoče imajo od njih celo kakšno korist.

Žretje plastike, lateksa, vložkov in podobnih neužitnih zadev je vedenjska motnja, ki se imenuje pica. Lahko je posledica dolgočasja ali drugih bolezni, ki ponavadi s samo prehrano nimajo kakšne vidne povezave.

Pa tisto, da samo mladi volkovi obirajo šipek in žrejo jagode...tisto mi je res všeč. Namreč - psi niso kaj dosti drugega kot volkovi, ki so ostali otročji.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #171 : 25 September 2010, 17:00:37
No, mene pa še nekaj zanima  8)
Če hočemo it nekam tako daleč nazaj in k temu, kaj je jedel prednik naših, današnjih psov in se negira v določenih momentih to, da je normalno, da se neka žival prilagaja (tudi s prehrano) oz. to naj ne bi bilo zdravo, dobro naravno...
Ste potem sami presnojedci? Ker človek tudi včasih ni ognja poznal, da bi toplotno obdeloval hrano.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #172 : 25 September 2010, 17:45:47
Hm. Korenince, kobilce in divji med.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #173 : 25 September 2010, 18:38:17
Kaj vse so potem ljudje že jedli in kaj vse še jedo :o Še to, jaz bi bila slab vegetarijanec, ker kdaj mi na polno zapaše en velik steak -medium, čokolada pa nikoli :P Ok, dovolj OT.
Tvoja pasma je _____ in je v času nastanka (križanja, kakor koli) v takratnem okolju pri takratnih ljudeh jedla _____?
Recimo, da poskusim tole odgovorit, pa nimam pojma, ampak glede na to, da labradorci izhajajo nekje iz okolice Nove Fundlandije, bi predvidevala ribe in razne morske sesalce. Kar so jim seveda od tega dali ljudje, verjetno ne najboljše kose ;) :) Če bi šli naprej v zgodovini in prišli v VB (ko se je začela standardizirati pasma), pa verjetno že precej drugega... Recimo.


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #174 : 25 September 2010, 18:45:21
Ste potem sami presnojedci? Ker človek tudi včasih ni ognja poznal, da bi toplotno obdeloval hrano.


Na to lahko jaz odgovorim. Da, bila sem. Par let nazaj in bilo je fantastično. Žal sem izgubila motivacijo oz. je bila skušnjava po obdelani hrani premočna in ko enkrat podležeš, si v riti, ker težko prideš spet nazaj.

Vse lepo in prav, da se zanimamo za kar najboljšo prehrano svojih psov, vendar kaj pa mi? Kaj je naša naravna prehrana? Nekateri precej navezujete prehrano psov s prehrano ljudi, mogoče zaradi tega, ker so se še ne udomačene zveri začele hraniti s odpadki okoli človeških bivališč? Jaz med tem ne vidim nobene povezave.

Jaz sem se na lastno kožo prepričala, da zame osebno najboljša hrana ni hrana, ki je toplotno obdelana, ampak hrana, ki je povsem naravna, surova, nedotaknjena. To je presna prehrana, sveže sadje in zelenjava, oreščki in suho sadje.
Presno sem se prehranjevala pribl. pol leta in vpliv oz. rezultat je bil neverjeten. Ne bom pa tukaj o tem razglabljala, ker se gre za pasjo prehrano in lahko rečem samo to, da odkar sem se jaz prehranjevala presno, sem prepričana v naravno prehrano psov, ki ni obdelana in zapakirana.

Treba se je na lastno kožo prepričati, kako neobdelana hrana vpliva najprej na nas, potem pa lahko opazujemo pse hranjene z neobdelano hrano.

Nina H.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #175 : 25 September 2010, 22:33:51
Taar, daj, ne pretiravaj. Besedo kanid nisem uporabila kot ime za točno določeno žival, temveč kot oznako za skupnega prednika iz družine kanidov. Tako kot pes in volk spadata med kanide, je tudi ta prednik. Saj nisem od včeraj, no, da mi je treba taksonomijo razlagat.
Če te bo mogoče zanimalo prebrati kakšno zadevo o nastanku psa, boš mogoče odprla tudi Coppingerjevo knjigo. Če te ne bo, nič hudega. Svet se bo vrtel naprej, mi pa z njim.

V tej temi se je jemalo besedo karnivor v smislu taksonomije, torej v biološkem smislu, po latinsko Carnivora, da so karnivori tudi medvedi, pa da so eni v medvede uvrščeni medvedi zdaj rastlinojedi (kar seveda je res, panda). Ampak karnivor v pomeni prehrane je nekaj drugega, dobesedno jedec mesa, in to niso led medvedi, to so tudi mnogi ptiči in ribe. Če pa hočemo besedo karnivore uporabiti v smislu razred sesalci, red Carnivora in tako dalje, je pa to drugo.

In zdaj Coppinger. Coppinger je dostikrat omenjan tudi v člankih drugih avtorjev, kajti on predstavlja svojo tezo, da volkov ljudje niso mogli udomačiti tako, da bi jemali mladiče, ker so volkovi preveliki, premočni, ker je on in njegovi študentje to poskusil, pa so tudi s človekom vzgojeni volkovi še vedno predivji in prenevarni. Zato postavlja tezo, da se to tako zagotovo ni zgodilo in da so se volkovi sami približevali bivališčem. In on trdi, da so volkovi in psi se nekje ločili kot dve različni vrsti.

TODA; on je to postavil na temelju svojih opazovanj volkov, ne na znanstvenih raziskavah (začel je na opazovanju piščance  pri hranjenju mimogrede). Tako je v študijah drugih omenjen, vendar kot nekaj, s čimer se ne strinjajo. On je opazoval večjega volka iz severne Amerike, medtem ko najnovejše DNK študije (in z najnovejše mislim 2010) potrjujejo, da so najmočnejše vezi z volkom iz srednjega vzhoda (ki je malo manjši) in nekaj evropskega volka.




Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #176 : 25 September 2010, 22:37:44
Že nekajkrat sem se namenila kaj napisati v to temo, pa me je po prebiranju odgovorov to minilo.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #177 : 25 September 2010, 22:38:34
Žretje plastike, lateksa, vložkov in podobnih neužitnih zadev je vedenjska motnja, ki se imenuje pica. Lahko je posledica dolgočasja ali drugih bolezni, ki ponavadi s samo prehrano nimajo kakšne vidne povezave.

Nope, ne bo držalo. Tale moj kužek ni pojedel ničesar v življenju, bil nasploh priden mladič, nobene stvari zgrizel. Razen, če se gor drži še nekaj krvi. Potem je to zanj hrana. Vrečko je pojedel, ko jo je pred mano uspel izvleči iz koša in pogoltniti. Zjutraj jo je lepo bruhnil ven (samo vrečko, ne večernega obroka).



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #178 : 25 September 2010, 22:48:07
Taar, smem vprašat, na kaj specifično je tvoja psica alergična in kako si to ugotovila? Napisala si da je jedla Dermatosis. Kako ste prišli (skupaj z veterinarjem?) do zaključka kaj je povzročilo tako hudo alergijo?

Pojavilo se je pri šestih mesecih, na licih čisto simetrični deli, kjer je dlaka s povrhnjico vred odstopila. Razglašeno za alergijo, predlog poslati vzorce v Španijo in dato jo na neke Hillsove brikete za alergije. Briketi niso ničesar spremenili, malo se je umirilo, spet bruhnilo, se umirilo. Potem se šla s Sabini Stariha Pipan, ki je sama imela doma alergično psico in je takoj rekla, da to alergija ni (ker bi moralo biti več pordelosti po celem telesu). Spomnila se je, da je možno, da je dedna kožna bolezen dermatomiositis (vse zajedalce smo seveda najprej potestirali). Namreč odpadali so ji delčki povrhnjice z dlako vred, recimo po pol kvadratnega centimetra. Potem si je to malo lizala, se praskala, nadelala sekundarno vnetje. Imela je vse polno takih plešastih krogcev po nogah, enkrat na konici ušes, nato okoli oči, kremplji so ji redno pokali čisto v živo...  Bolezen je sicer redka, dedna, značilna za kolije, šeltije, tudi kakšnega nemca, ne ve se točno, kako in zakaj se pojavi, povezano je z imunskim sistemom. Zdravila uradnega ni, v zadnji fazi se daje kortikosteroide. Če se da zadevo blažiti in z njo živeti, si že zmagal. Za prvo, blažjo fazo, se priporoča le omega 3.

Edina, ki je sama vprašala, če ima moja psica dermatomiositis, je bila angleška vzrediteljica šeltijev, ko jo je videla na sliki.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #179 : 25 September 2010, 22:56:51
Par postov je bilo točno to kar sem spraševala. Zakaj je recimo polarna pasma ostala takšna kot je in zakaj so recimo shihtzuji zato manjši iz z drugačnim ugrizom, pa zakaj so dingi se vedno tako prvinski. Zato pa sprašujem zakaj je labradorec pač labradorec? Nekaj je vpliv okolja, ljudi, ki so jih parili in seveda tudi prehrane v tistem času. Ker sigurno niso prišli do črnega labradorca tako, da so križali dva črna volka s klapavim uhim, a ne.

Zdaj pa zares k tvojemu vprašanju. Nekako tu se skriva tvoj odgovor:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100317144640.htm

Tako kot projekt človeški genom, se dela projekt pasji genom, ko zbirajo DNK vzorce volkov in psov iz celega sveta. Pri študiji sodeluje cela horda znanstvenikov iz celega sveta.

The biologists report genetic data from more than 900 dogs from 85 breeds (including all the major ones) and more than 200 wild gray wolves (the ancestor of domestic dogs) worldwide, including populations from North America, Europe, the Middle East and East Asia. They used molecular genetic techniques to analyze more than 48,000 genetic markers. No previous study has ever analyzed anywhere near that many markers.
...
"What we found is much more consistent with the archaeological record," he said. "We found strong kinship to Middle Eastern gray wolves and, to some extent, European gray wolves -- but much less so to any wolves from East Asia. Our findings strongly contradict the conclusions based on earlier mitochondrial DNA sequence data."

Eighty percent of dog breeds are modern breeds that evolved in the last few hundred years, Wayne said. But some dog breeds have ancient histories that go back thousands of years.

"We sampled both groups, the modern explosion of dog breeds and some of the ancient lineages," he said. "Our data were aimed at resolving questions about the origin of domestic dogs, the evolution of dog breeds, and the history of dog breeds and relationships to their closest wild progenitor, the gray wolf."