''Naravna'' hrana - hrana dostopna pasmi v času njenega razvoja

Lunette · 108728

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #270 : 29 September 2010, 15:27:20
To pa je bil zdaj argument, ja...


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #271 : 29 September 2010, 15:30:26
To pa je bil zdaj argument, ja...
Če bi ti hotela brat argumente, bi bilo še dobro, ni jih bilo tako malo, ampak tako škoda časa in črk.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #272 : 29 September 2010, 15:42:31
Se bom prijavila in šla brat.
Ja, poznam primere, ki pse hranijo že več let z istimi briketi (ista znamka) in še to so morda 2x do sedaj zamenjali okus. Vsak dan, 2x na dan. In trdijo, da je tako najbolje za psa. Ampak, ko jih pogledam...niti en ni v ponos pasmi. Dlaka se ne sveti kot bi se lahko oz. se sploh ne, pri 7 letih izgleda pes kot 14 letnik, energije vse skupaj nič, zobje polni oblog in izrabljeni, izrazit vonj - ampak to niti ni omembe vredno... Mene pač ne bi prepričali. Ok, dovolj, že preveč OT


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #273 : 29 September 2010, 16:37:02
Fero, koliko let že imaš pse? Pa mačke?
Pa kakšne pasme so, od kod, kako jih hraniš in koliko časa?
Da sploh vidim, če ima kak smisel debatirat.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #274 : 29 September 2010, 20:45:52
Fero, koliko let že imaš pse? Pa mačke?
Pa kakšne pasme so, od kod, kako jih hraniš in koliko časa?
Da sploh vidim, če ima kak smisel debatirat.
Nima. Kot povedano škoda časa in črk. Ajd čao!



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #275 : 29 September 2010, 20:48:04
A,ja, pa ne mislim tebi polagat računov in na tak način definitivno jaz ne debatiram.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #276 : 29 September 2010, 20:57:45
Uf, tole pa so težki argumenti, res  :-\ :P 8) ::)


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #277 : 29 September 2010, 21:35:19
Pes nima encima amilaze v ustih, kot jo imamo mi in vse živali, ki v naradi jedo rastlinsko hrano.

Ne, v slini (se pravi v gobcu) je res nimajo. Verjetno ne zaradi znacilnega nacina jemanja hrane (goltanje). Jo pa cisto lepo izloca pankreas in prebava OH torej poteka v tankem crevesju  ;)
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #278 : 29 September 2010, 22:10:45
Tako je, amilazo izloča pankreas. In kaj se zgodi, ko je amilaza povečana?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703136/pdf/cm2009000078.pdf

Based on the criteria of elevated amylase and lipase, in addition to histologic changes, pancreatitis was induced in all dogs involved in the study regardless of the technique used.
...
For the remainder of the dogs, all had significantly elevated pancreatic injury scores and elevated amylase and lipase but remained symptom free for the 5 d after the induction of acute pancreatitis.

Zakaj in kako sta pancreatis in povišana amilaza povezana? Zakaj v tej študiji menijo, da se lahko vrednost amilaze uporabi za določitev pancreatisa? (Nisem vet, če lahko pojasniš).


Pa recimo tale članek s tem naslovom, sicer nizozemski, ampak zakaj spet amilaza in pancreatis?
Tijdschr Diergeneeskd. 2001 Sep 15;126(18):599.
High amylase level in a vomiting dog or cat
[Article in Dutch]
den Hertog E.
PMID: 11596535 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Vet Clin North Am Small Anim Pract. 2003 Sep;33(5):1181-95.

Diagnosis of pancreatitis.Steiner JM.
In summary, pancreatitis is common in dogs and cats, but it seems that most cases remain undiagnosed. Serum amylase and lipase activities are useful as a quick screening test for pancreatitis in the dog only. Serum amylase or lipase activity must be at least three to five times the upper limit of the reference range to suggest a diagnosis of pancreatitis. Furthermore, the diagnosis must be confirmed by other diagnostic modalities, and normal test results do not eliminate the possibility of pancreatitis. Abdominal ultrasound is highly specific for pancreatitis in dogs and cats but is not particularly sensitive, especially in cats. Serum cPLI concentration is highly specific for exocrine pancreatic function and is also highly sensitive for pancreatitis. Similarly, initial data would suggest that serum fPLI is the most sensitive and specific diagnostic test for feline pancreatitis. Until further data are available, however, serum fPLI should be used in conjunction with other diagnostic tests to arrive at a diagnosis of feline pancreatitis. Histopathologic evidence of pancreatitis is conclusive for a diagnosis of pancreatitis. In most cases, however, lesions are localized, and the lack of histopathologic evidence of pancreatitis does not eliminate a diagnosis of pancreatitis.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #279 : 29 September 2010, 23:05:23
Ja, ne. Težko tole razumet. Se tudi jaz sproti kaj novega naučim. Tole s pankratisom mi ni tuje, so mi pa zanimiva odkritja. Moj pes je po analizi krvi, pa blata, pa nekih ultrazvokov (ne me zdaj spet za besedo vlečit kaj, kje, kako - vet je naredil en tak kompletni servis po tem, ko se je sesul- bom ta izraz še vedno uporabljala, ker še nisem našla boljšega, glede na stanje psa). Sum na težave s pankreatitisom. Pa zanimivo, da je bilo to po surovem. Kot sem že omenila je bilo stanje na rižu in krompirju znatno boljše. Tako da jaz počasi sumim da imam uvožene pse (out off space  :P )

Taar tisto, kao od najboljšega naprej (pri hrani, ko si omenila Orijen fish)... ma še nikol ni bila nobena skrajnost dobra. Če nekdo trdi da je ta pa ta hrana iber super duper najtabulša... probaš, vidiš... če ni, greš dalje ali nazaj. Mi smo šli nazaj, ker karkoli iber najbolš je pri mojih psih pokazalo slabo. Pri tako veliki izbiri od do hran v Sloveniji in bližnji tujini lahko najdeš najbolje za svojega psa. Zraven pa kombiniraš nekaj kar je tudi ustrezno. In ne nazadnje, če Tvoj pes dobro deluje (slabo leto, če sem prav razbrala) na surovem -Idealno. Najbolj pomembno je počutje psa in nikakor siljenje z glavo skoz zid, da je nekaj dobro, ker vsi tako pravijo. Samo kot podatek moji 3 psi ne jedo vsi iste hrane, ker enemu paše to drugemu pač kaj druga, kar prvi ne sme itd.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #280 : 29 September 2010, 23:12:13
Znano je kako zelo smo si s psi podobni (karakterno, vizualno...)... 8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #281 : 29 September 2010, 23:27:58
Aja tole s krvoločnostjo kot mit... ne vem točno koliko je to mit in koliko res, dejstvo je, da vsak pes lahko popade neko divjad, ne glede na obliko hrane. Da to nikakor ni pogoj, da bo pes hotel potem kri ker jo je dobil...
Ampak moj povdarek na pašnih psih je predvsem to, da, če bi pes slučajno pokazal zanimanje za meso v ''naravni'' obliki... ga nekako noben pastir ni več dolgo imel. Obstali so samo primerki brez slehernega zanimanja za ''svežino''. Pes, ki je recimo ovohaval ali celo lizal pravkar koteno jagnje (še celo krvavo) je že bil na preizkušnji, koliko se mu lahko še sploh zaupa. Zato je nekako nastal mit.
Druga varianta je tudi ta, da pašni pes ne more jest stran od drobnice, ker si mora z njimi vse delit (ravno zaradi povezanosti - vsi skupaj al pa noben). S tem drobnica ohranja zaupanje v svojega čuvaj. In še ena najbolj pomembna zadeva je vonj. Drobnica, če zavoha kapljico krvi je v paniki. Torej kako naj njihov vodja, ki mu zaupajo, ga cenijo, se obrnejo na njega... smrdi po krvi? Zato pa sprašujem kako je možno pravega pašnega psa (s povdarkom na osnovno delavnem psu in ne na hišnem ljubljenčku, ki zna socializirano sobivat z drobnico) nekdo hrani med ovcami z ovco  ???
Zato je moje vprašanje bilo kaj so jedli v času nastanka, takrat, ko so psi svojo nalogo opravljali za res (ne kot hišni ljubljenci). Pa so vseeno ''zdržali''. Tisto kar je pisala Xsara o pirenjecih mi je bilo zelo zanimivo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #282 : 29 September 2010, 23:38:44
Lunette, pejt se prijavit na forum za surovo, se tam ves čas sprašuje, kako je s pastirskimi psi. Jaz to ne smem kopirat sem brez dovoljenja avtorjev, to si lahko v arhivu kot zanimivost prebereš, se ne rabiš z ničemer strinjat. Vtipkaj livestock guardian dogs''

Včeraj sem res iskala o teh pastirjih in ena stran je bila o mongolskih pastirskih, v taki borni angleščini, verjetno kar original, skratka psi tipa azijski patirski. In je pisalo, da je bila naloga pastircev pojesti živalske ostanke v čas, ko se je večja zaloga klala in da se je za pse pri večjem klanju živali vedno naredila zaloga mesa, da so počistili vse po porodih, pojedli mrtvorojene itd.

Drugi na forumu pač opisujejo svoje anekdote, sdo tudi taki, ki se za denar ukvarjajo s čredami, ne tako malo za vzorec. Ena je prav opisovala kot ti praviš, da so pastirci zelo nežni, skoraj materinski (po pravilu) do svoje drobnice, da vedno počistijo pri rojstvu, pojedo placente, včasih celo poližejo mladičke, če ovca takoj ne pristopi. In da jih hkrati hranijo surovo. Recimo ena je opisovala, da je enkrat mama ovca umrla, da je bilo mrzlo in da so se zbudili, 9-mesečni pastirski pes pred vrati, mladič ovce pa med njegovimi nogami na toplem. Zanimivo za prebrat, res. Pa saj ne hraniš tako, da mrtvo kozo ne vržeš med žive koze...

V razvoju pasme se je pse, ki bi od začetka nakazovali željo po grobi igri z ovcami enostavno izločilo, pika. To je tudi stvar treninga, da se mladič z ovcami ne igra (in hkrati se primerke, ki bi preveč grobo se poskušali igrati iz vzrejnega programa izloči).



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #283 : 29 September 2010, 23:42:12
Taar tisto, kao od najboljšega naprej (pri hrani, ko si omenila Orijen fish)... ma še nikol ni bila nobena skrajnost dobra. Če nekdo trdi da je ta pa ta hrana iber super duper najtabulša... probaš, vidiš... če ni, greš dalje ali nazaj.

Jaz nisem nič eksperimentirala. Stanje je tako, da je bolezen dedna in da čudežev ni. Hrana naj ne bi bila odločilna, so mi rekli. Niti me ni noben naplahtal, da je najboljša... pač dejansko je imel Orijen največ omega 3, ampak za omega 3 ne rabim briketov, si lahko kapsule kupim. Jaz na surovo nisem šla z nobenimi pričakovanji. Po naključju in čisto nenamensko, nimam nobenih ortodoksnih prepričanj. Sem se pa po parih mesecih na surovem zavedla, čakaj malo, kje pa so rane na nogah, kaj pa je zdaj to?



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #284 : 29 September 2010, 23:48:39
pankreas = trenušna slinavka
pankreratitis = vnetje pankreasa (trebusne slinavke)
amilaza = encim, ki škrob razgrajuje v manjse gradnike

Pri cloveku in nekaterih zivalih ta encim najdemo v slini in se torej kemicna prebava skroba zacne ze v ustih. Amilazna aktivnost se v zelodcu ustavi, zavre jo namrec HCl, ki jo izloca zelodcna sluznica. Amilazo, tako pri cloveku kot pri zivalih, tudi pri tistih, ki je nimajo v slini, izloca tudi trebusna slinavka. Ta amilaza deluje enako, oz. podobno, kot tista iz sline. Ce je skrob do tam ze delno razstavljen na manjse enote, ima pankreasna amilaza, po domace povedano, manj dela.
Povisana koncentracija serumske amilaze kaze na tezave s pankreasom (ker se filtrira skozi ledvice, lahko merimo tudi v urinu - povisane koncentracije ravno tako zaznavne in so v korelaciji s serumskimi vrednostmi, amapk je porast obicajno nekoliko casovno zamaknjen). Pac pPodobno kot povisano koncentracijo nekaterih drugih encimov povezujemo z obolenji jeter ali kaksnih drugih vrednosti z obolenji drugih organov. Mozna je povisana koncentracija tudi zaradi drugih vzrokov (npr. obstrukcija crevesja, odpoved ledvic).

Tvojega linka pa ne morem odpret.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #285 : 29 September 2010, 23:53:00
Link še enkrat:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703136/pdf/cm2009000078.pdf

ali v taki obliki:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703136/

Naslov:
Comp Med. 2009 February; 59(1): 78–82.

Refinement of Canine Pancreatitis Model: Inducing Pancreatitis by Using Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography
Dawn S Ruben,* Diana G Scorpio, Jonathan M Buscaglia



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #286 : 30 September 2010, 00:10:33
Ok ... ne razumem cisto kaj naj bi imela ta studija veze z naslovom te teme. Tudi ne z amilazo, razen, da so pac pri psih, ki so jih uporabili za model za raziskave pankreatittisa le-tega namreno povzrocili z vtikanjem endoskopa in vbrizgavanjem kontrasta v zolcevode (zato, ker se pri ljudeh to uporablja za diagnostiko tezav s pankreasom, je pa mozna komplikacija #1 ravno pankreatitis)in potem pac merili konc. serumske amilaze in lipaze), kar se pac uporablja kot diagnosticna metoda.

Mislim, ne razumem povsem - si hotela slisat, kaj je ves point studije in zakaj so to amilazo sploh omenjali in merili ali si hotela kaj (drugega) povedat s tem linkom?

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #287 : 30 September 2010, 00:16:31
Nič nisem hotela povedati, sem vprašala (sem samo laik, ampak brati pa znam).

Vidim, da je merjenje amilaze diagnostična metoda v tej študiji. Ampak zakaj je povečana amilaza v povezavi s pankreatitisom? Zakaj to dvoje korelira? Razen če je koncetracija serumske amilaze čisto nekaj drugega kot encim amilaze, ki jo slinavka izloča?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #288 : 30 September 2010, 09:19:44
Jaz nisem nič eksperimentirala. Stanje je tako, da je bolezen dedna in da čudežev ni. Hrana naj ne bi bila odločilna, so mi rekli. Niti me ni noben naplahtal, da je najboljša... pač dejansko je imel Orijen največ omega 3, ampak za omega 3 ne rabim briketov, si lahko kapsule kupim. Jaz na surovo nisem šla z nobenimi pričakovanji. Po naključju in čisto nenamensko, nimam nobenih ortodoksnih prepričanj. Sem se pa po parih mesecih na surovem zavedla, čakaj malo, kje pa so rane na nogah, kaj pa je zdaj to?
ammm... kapsule omega 3 nimajo nobene veze z naravnim... so ravno tako pripravljen, obdelan dodatek. Tudi sama nisem imela nobenih pričakovanj. Sprva je bilo stanje ok, potem pa počasi ne več. Nekako sem dobila občutek, da so se psi prenasičili ene zadeve.
Sedaj, ko mešam je pa vse BP.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #289 : 30 September 2010, 09:21:16
pankreas = trenušna slinavka
pankreratitis = vnetje pankreasa (trebusne slinavke)
amilaza = encim, ki škrob razgrajuje v manjse gradnike

Pri cloveku in nekaterih zivalih ta encim najdemo v slini in se torej kemicna prebava skroba zacne ze v ustih. Amilazna aktivnost se v zelodcu ustavi, zavre jo namrec HCl, ki jo izloca zelodcna sluznica. Amilazo, tako pri cloveku kot pri zivalih, tudi pri tistih, ki je nimajo v slini, izloca tudi trebusna slinavka. Ta amilaza deluje enako, oz. podobno, kot tista iz sline. Ce je skrob do tam ze delno razstavljen na manjse enote, ima pankreasna amilaza, po domace povedano, manj dela.
Povisana koncentracija serumske amilaze kaze na tezave s pankreasom (ker se filtrira skozi ledvice, lahko merimo tudi v urinu - povisane koncentracije ravno tako zaznavne in so v korelaciji s serumskimi vrednostmi, amapk je porast obicajno nekoliko casovno zamaknjen). Pac pPodobno kot povisano koncentracijo nekaterih drugih encimov povezujemo z obolenji jeter ali kaksnih drugih vrednosti z obolenji drugih organov. Mozna je povisana koncentracija tudi zaradi drugih vzrokov (npr. obstrukcija crevesja, odpoved ledvic).

Tvojega linka pa ne morem odpret.

Hvala za tale podatek. Sedaj mi je jasno zakaj je moj pes ''preživel'' na samem rižu. Ker amaliza vendarle obstaja v pasjem telesu.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #290 : 30 September 2010, 09:30:31
Lunette, pejt se prijavit na forum za surovo, se tam ves čas sprašuje, kako je s pastirskimi psi. Jaz to ne smem kopirat sem brez dovoljenja avtorjev, to si lahko v arhivu kot zanimivost prebereš, se ne rabiš z ničemer strinjat. Vtipkaj livestock guardian dogs''

Včeraj sem res iskala o teh pastirjih in ena stran je bila o mongolskih pastirskih, v taki borni angleščini, verjetno kar original, skratka psi tipa azijski patirski. In je pisalo, da je bila naloga pastircev pojesti živalske ostanke v čas, ko se je večja zaloga klala in da se je za pse pri večjem klanju živali vedno naredila zaloga mesa, da so počistili vse po porodih, pojedli mrtvorojene itd.

Drugi na forumu pač opisujejo svoje anekdote, sdo tudi taki, ki se za denar ukvarjajo s čredami, ne tako malo za vzorec. Ena je prav opisovala kot ti praviš, da so pastirci zelo nežni, skoraj materinski (po pravilu) do svoje drobnice, da vedno počistijo pri rojstvu, pojedo placente, včasih celo poližejo mladičke, če ovca takoj ne pristopi. In da jih hkrati hranijo surovo. Recimo ena je opisovala, da je enkrat mama ovca umrla, da je bilo mrzlo in da so se zbudili, 9-mesečni pastirski pes pred vrati, mladič ovce pa med njegovimi nogami na toplem. Zanimivo za prebrat, res. Pa saj ne hraniš tako, da mrtvo kozo ne vržeš med žive koze...

V razvoju pasme se je pse, ki bi od začetka nakazovali željo po grobi igri z ovcami enostavno izločilo, pika. To je tudi stvar treninga, da se mladič z ovcami ne igra (in hkrati se primerke, ki bi preveč grobo se poskušali igrati iz vzrejnega programa izloči).
Taar to so psi - hišni ljubljenčki, ki so natrenirani za čuvanje ovc. Prave prave pastirje izpred 200 let načeloma niso ločevali niti za čas hranjenja. In takrat res ni bilo ekonomske računice psom futrat surovo vsak dan. Tudi klalo se ni vsak dan, tudi kotilo se ni vsak dan, še manj pa je bil pogin vsak dan. Sigurno se strinjam da so dobili kakšen ostanek, ki ljudem ni prav prišel. Ampak koline so bile praznik, vsake toliko, tudi za ljudi. Danes se kolje vsakodnevno, ker je treba oskrbovat mesarja. Kaj so pa potem jedli ostalih x dni?
Očitno si je res težko predstavljat 365 dni na leto brez elektrike, brez mobitela, brez interneta, brez civilizacije, par mesecev zametano v sneg na eni planini, ko se gre spat takoj, ko se pomolze kozo (na roke seveda). Sigurno je to izkušnja za vse, ki smo odvisni od civilizacije. Prav paše kdaj probat tako življenje za nekaj dni (kak mesec).  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #291 : 30 September 2010, 11:15:46
Hm. verjetno se je delao  povezavo:  vnos OH - poveča se izločanje amilaze. Povečanje amilaze = pankreatitis. kar je dokazano s študijo. Podobnih  predpostavk je v "strokovnih" člankih o taki ali dručani prehrani vse polno. Pa napačno uporabljeni citati iz resnih študij, rezanje iz konteksta in podobno. Od takih polresnic mi je včasih že rahlo slabo.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #292 : 30 September 2010, 12:19:07
Lanabela niso delali nobene povezave z vnosom OH, ampak so delali en bolj mengelejevski poskus:

so pac pri psih, ki so jih uporabili za model za raziskave pankreatittisa le-tega namreno povzrocili z vtikanjem endoskopa in vbrizgavanjem kontrasta v zolcevode (zato, ker se pri ljudeh to uporablja za diagnostiko tezav s pankreasom, je pa mozna komplikacija #1 ravno pankreatitis) in potem pac merili konc. serumske amilaze in lipaze

V serumu (pa tudi urinu) normalno najdemo dolocene kolicine razlicnih snovi, ki jih telo producira in potem izloca. Med njimi je (poleg celega kupa encimov, protiteles, hormonov, ...) tudi amilaza. Ko pride do poskodb pankreasa (pri pankreatitisu konkretno se prebavni encimi sprostijo in pride v bistvu do samoprebave pankreasa), vec amilaze pride v krvni obtok (in od tam potem via ledvice v urin), zato se koncentracija v serumu povisa.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #293 : 30 September 2010, 12:33:43
Jaz to razumem. Nisem govorila o tem, kaj so znanstveniki hoteli dokazati s poskusom, ampak o tem,  da bi verjetno na podlagi tega poskusa radi dokazali škodljivost OH v pasji hrani. Tisti, ki jim to odgovarja. vegetarijanci bi našli pa kaj drugega.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #294 : 30 September 2010, 14:38:11
Dala sem cel link na cel članek, ki ga lahko prebere vsak in ob tem nekaj vprašala. Sem copy paste nekaj stavkov in še enkrat, link na cel članek ima vsak. Kaj je tu polresnica? Vemo, kako se sprejemajo članki za znanstvene revije.

Drugače pa so vse teme o hrani tu prepolne znanstvenih resnic. Npr. tista o 3 tretjinah. Meni je pa ob takih 'resnicah' slabo, ampak so sprejete kot dejstvo, v katerega se ne dvomi.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #295 : 30 September 2010, 14:47:41
ammm... kapsule omega 3 nimajo nobene veze z naravnim... so ravno tako pripravljen, obdelan dodatek. Tudi sama nisem imela nobenih pričakovanj. Sprva je bilo stanje ok, potem pa počasi ne več. Nekako sem dobila občutek, da so se psi prenasičili ene zadeve.

Veš zakaj sem te spraševala, katero olje si dajala? Ker sploh ni nepomembno. Nisi odgovorila, če je bilo olje, ki si ga imela pravo olje iz celih rib ali ribje olje, ki se ga kupi v lekarni (ponavadi celo galensko pakirano) in je iz jeter rib. Ta dva olja imata povezavo le v tem, da sta oba iz rib, vse ostalo je drastično različno. Olje ribjih jeter je polno vitamina A in D, ki se lahko predozirata (sicer težko, ampak ob redni količini vsak dan pa je možno, sploh če sta D in A še v dodajanem vitaminskem pripravku in se doz točno ne ve).

Ribja olja iz telesa celih rib pa so danes prečiščena zaradi težkih kovin, ki v neprečiščenih oljih skoraj vedno so. Omega 3 v obliki olja celih rib se danes priporoča že nosečlicam in majhnim otrokom in že zaradi njih je NUJNO; da je olje molekulsko prečiščeno, da se loči težke kovine. Kaj je tu naravnega? To da prečistiš ali to, da ješ težke kovine?

Če kupiš kakovostno olje rib ciz celega telesa (ponavadi se reče preprosto lososovo, pa je lahko tudi iz drugih rib, nima veze), pod kakovostno mislim da je za človeško uporabo, da nima soje oz. dodanega E vitamina in še kaj... Je lahko tudi iz flaške, ampak za človeško uporabo sem jaz našla približno eno tako olje, pa še iz ne vem kje bi ga morala naročiti. Zato je preprosta rešitev kapsula. Namreč vsako in tudi ribje olje lahko postane žaltavo, najhitreje v flaškah in takrat ni več dobro za dajat. V kapsuli se to ne more zgoditi.

Kaj je tu naravno? Jah jasno je, da so kapsule kapsule. Ampak če imam za zbirat kapsule ali žaltavo drugorazredno olje, tukaj ni dileme. OLja za pse/ljubljence so vedno vedno slabše kakovosti, ker so pač cenejša in regulative ni oz. je pri izdelkih za živali drugačna.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #296 : 30 September 2010, 15:11:27
tisto o tretjinah nikjer ni bilo predstavljeno kot znanstvena resnica, ampak kot zelo star in  preprost recept, ki se je v praksi pokazal kot varen in dober za večino psov.

S tistim člankom ni nič narobe.  Polresnica nastane, ko se nekaj kar je napisano v članku (da povišana amilaza v serumu pomeni okvaro pankreasa) uporabi za dokazovanje neke čisto druge trditve (da vnos OH (ki povzroči povečano izločanje amilaze iz pankreasa) vodi v obolenje pankreasa. Ne trdim, da je bil to tvoj namen pri točno tem članku, so se pa take in podobne povezave pojavile že ničkolikokrat. Pravzaprav jih kar mrgoli vsepovsod, kamor koli pogledaš, ne samo pri bolj ortodoksnih prehranjevalnih praksah.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #297 : 30 September 2010, 16:08:39
Tisti clanek nima nikakrsne veze s prehrano psov (sploh ni omenjeno, da so pse na katerih so bile raziskave opravljali sploh hranili, se toliko manj s cim) in nikakrsne povezave z ogljikovimi hidrati. Oz. samo toliko, da so notri omenjeni psi (kot model za raziskovanje), amilaza (ki je pac encim, ki razgrajuje OH), pankreas (kot organ, ki amilazo izloca) in pankreatitis (v tem primeru mehansko in namensko povzrocen, ker so to pac studirali).
Te stiri besede lahko tudi jaz vrzem v nek prosti spis, ki pa ne bo imel veze ne z omenjenim clankom, ne s prehrano psov in se s cim drugim ne, ampak bo pravljica za lahko noc. ::)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #298 : 02 Oktober 2010, 08:16:36
Znanstvenik (mi grejo na K, posebno tisti; jih je vse več; z naslovom Dr. znanosti pri 30-ih, ki prodajajo znanje :'( ;in vse več študij je navadno mlatenje prazne slame, ampak nekaj je pa treba pokazat ;) ) oz. znanstvenice: ali psi prebavljajo OH?
Odgovor za navadne smrtnike, če se da.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #299 : 02 Oktober 2010, 21:11:58
ali psi prebavljajo OH?
Odgovor za navadne smrtnike, če se da.
Baje, da ne, samo ne okol govort, ššššš !