pes na kavču

miha30ski · 12416

miha30ski

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 02 Oktober 2010, 06:58:39
Pozdravljeni. S punco imava 3 leta staro labradorko, živimo v stanovanju. Pes ima lepo urejen prostor za spanje, kjer je do sedaj tudi vedno brez težav prespala noč, včasih pa se je ponoči preselila pred vrata najine spalnice. Problem se je pojavil pred kratkim, ko sva jo zjutraj dobila na kavču, čeprav dobro ve, da ne sme na kavč. Ker oba delava in jo čez dan nočeva puščat same v stanovanju, jo punca pelje v "varstvo" k svojemu dedku, kjer je še ena psička, tam pa imata tudi kavč, ki ga ne uporablja noben človek,  le psici. Zakaj nama je začela kar naenkrat sedaj tudi doma ležati na kavču in kako naj jo tega odvadiva?



dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 02 Oktober 2010, 20:17:44
Glede na to da v varstvu ima v bistvu svoj kavč - nikakor je ne bosta odvadila!  :P

Osnova vzgoje - če ne sme na kavč, potem ne sme nikoli nikjer. Pes ne ve, da kakšnega kavča ljudje ne uporabljajo. Sicer pa, zakaj pa psička ne bi smela na kavč?  >:D >:D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 02 Oktober 2010, 20:41:30
Ni res. Pes se lahko točno nauči, kateri kos pohištva lahko muporablja in kateri ne.  Če je v varstvu lahko na kavču, bi bila zelo butasta, če ne bi poskusila tudi doma. Enostavno je nikoli ne pustiš na kavč, pa je. Samo dosleden je treba biti.


cantante

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 02 Oktober 2010, 20:53:05
se cistro strinjam z lanabel ;) nasa tudi tocno ve kaksna so hisna pravila doma,kaksna pa pri tasci ali mojih strasih ali pa na obisku kjerkoli...seveda jo pa kdaj pa kdaj zanese in seveda ::) proba ampak z doslednostjo in vztrajnostjo se vse da ;)
miha jaz bi se se naprej drzala domacega pravila da psicka ne sme na kavc...in seveda jo bo kdaj zaneslo ampak na dolgi rok vaja dela mojstra ;)

"OTHER PEOPLE HAVE DOGS,I HAVE A DACHSHUND;)"


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 25 Oktober 2010, 22:07:15
Bina ima dovoljenje za dvosed v moji sobi in pa mojo posteljo, kadar je gor pregrinjalo in se jaz še ne odpravim spat.

Poskusila je parkrat  tudi na drug kavč-pa je bil NE in zdaj niti ne poskuša. Na druge postelje pa niti ni poskusila.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 24 Januar 2014, 10:06:31
Ok, berem tu, pa vidim, da ste vsi nekako istega mnenja. Enkrat ne, vedno ne.
Tudi nekaj časa nazaj sem poslušala, da ali na kavč dovoliš ali ne.
Izvaja kdo metodo "ko te povabim prideš, drugače ne"? Do sedaj smo delali tako, pa pes nima težav (pride sicer prosit, položi glavo gor in čaka, pa bi komot skočil gor). Pa ne vem ali delamo zmedo ali ne. Druga psica je čisto ok navajena, ko jo pokličemo pride na kavč, občasno pride prosit ampak ob prvem 'ne' odneha.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 24 Januar 2014, 11:09:09
Nič narobe, pomoje večina nas tako dela in to v večih situacijah ne le pri kavču (pes lahko gre v vodo, le če mu dovoliš ipd.). Se psi lepo navadijo "vprašat" ali določeno stvar v tistem trenutku lahko ali ne.



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 24 Januar 2014, 12:06:51
Ja, to je že opazno. Mladič se v kočljivih situacijah, ko ne ve kaj bi, obrne in čaka 'dej' ali 'ne'



MANDY

  • Gost
Odgovori #8 : 24 Januar 2014, 13:08:15
 :)  Ja ne obvladajo le "no a lahko" temveč tudi vejo pri kateri osebi se splača potrudit z lepim pogledom.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 24 Januar 2014, 13:31:55
To je sicer povsem ok, vendar se morate tegas, da je za na kavč potrebno dovoljenje držati. Vedno morajo vekjati enaka pravila, ne pa da je ali dovoljeno ali prepovedano vmes pa nič.


dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 24 Januar 2014, 13:42:42
Se drživa oba odrasla, ja. Pri obeh je isto, ko se nama zazdi, pač pridejo (jih povabimo), drugače ne. Mali sicer pride malo večkrat prosit, ampak hitro obupa.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 24 Januar 2014, 15:34:20
Izvaja kdo metodo "ko te povabim prideš, drugače ne"?
Mi jo izvajamo v obratnem pomenu  :D ''Lahko si gor dokler ne rečem, da moraš dol''. Iz čisto preprostega razloga - koliko psov v času odsotnosti lastnika ne bo koristilo kavča...110%?  ;) Si kršiš svoja lastna pravila v šusu. Tako so pri nas lahko pač vedno gor. Imam še mačke, katerim pa res res ne moreš verjet, da bojo držale ''obljubo'' o nekoriščenju pohištva. Pa ni fer do psov.
So pa brezpogojno dol, ko se jim to reče ali ko jim je v štatru jasno, da bo gužva prevelika, da bi sploh probali it gor. Tako se tudi čisto enostavno ognem ''fehtanja'' za na kavč. Ker vedo, da ne rabijo prosit za gor. Torej tudi ni v igri katera oseba je bolj možna za omehčat.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Scar

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 24 Januar 2014, 16:19:38
Jaz svojega spustim na kavč samo takrat ko jaz hočem. Če pa slučajno fehta ga pa enostavno ignoriram in kmalu odneha. In tudi ko je sam nikoli ne gre na kavč ali tam kjer ve, da ne sme biti.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 24 Januar 2014, 16:35:11
Tisti, ki so montirali kamere pa gledali kaj pes počne, ko jih ni doma...hja tud Coperfild je bil mojster ni kaj  >:D
Moji ne bodo šli tja kamor nikoli in nikdar ne smejo (miza npr. ne glede na obloženost v moji odsotnosti). Torej nimajo variabilnih pravil na takih področjih. Tam kjer pa so pravila variabilna (lahko ali ne odvisno od ideje vodnika) pa ni pri nobenem garancije, da v 15 letih pravila ne bo krojil po svoje v času odstonosti lastnika.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 24 Januar 2014, 20:03:32
Itak je stanovanje polno "sledi" psa in dlak. Ali je na kavču ali pa ne. Pač tako jaz razmišljam. Tak da moj je v mojem stanovanju lahko na kavču kolikor mu srce poželi. No, itak pa je meni brezveze, da jaz sedim na kavču, on pa na tleh. Ker pač imam tak odnos do psa. Vsak si sporihta po svoje.
Ko pa se pride kam drugam, pa ni te dovolilnice in mu je to tudi jasno.

Bulldogs... And nothing else...


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 24 Januar 2014, 20:13:52
Tudi moja ima prosto pot do sedežne. vedno je pogrnjena, dlake pa so tak in tak, tako da sesamo tudi 2 x na dan.
Kakor se pač nekdo odloči, se pa držim tega, da psa vzamem s sabo tja, kjer vem da je dobrodošel in ne bodo vihali nos. Pri določenih prijateljih pa je že tko, da rečejo, da sama ne smeva pridet  :P :P



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 24 Januar 2014, 21:53:16
Mi jo izvajamo v obratnem pomenu  :D ''Lahko si gor dokler ne rečem, da moraš dol''.

Enako :) . Simpl kot pasulj, brez fehtarjenja za gor itd... Samo tamali se še uči in še ne ve ali bi na kavču spal ali se igral pa malo večkrat dol leti, če se ne umiri...



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 25 Januar 2014, 08:54:25
Sploh ni problem v dlakah, daleč od tega (če bi to bil problem, nebi imeli psov). Problem je, da pes raste kot goba po dežju in kavč je mahjen, imamo še otroka in si pač ne moremo privoščit, da se pes skozi valja po kavču, ker bi ga potem skozi dol odganjali. V času odsotnosti pa je itak v boxu, tako da na kavč ne more.
Se nam je zdelo najlažje ta opcija, tudi starejša psica je tako navajena.



Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 25 Januar 2014, 14:11:44
Potem pač mora dol in pika..vztrajat  :)



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 25 Januar 2014, 15:39:00
A ni lažje da je na tleh in ko je pač prostor in volja, pride na kavč? :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 25 Januar 2014, 17:31:07
Jaz sicer ne vem kako imate vi-ampak jaz sem ultra malo na kavču. Največ hodim sem pa tja s cunjo v roki, prestavljam škatle, pohištvo, luftam prevleke in stresam, pometa, sesam...Ali pa sem za pisalno mizo (kjer je tudi laptop aboniran). Potem smo zunaj, vmes hodim v peč nadevat drva, je treba jest zase nardit-psa sšetat, nardit trening vmes, opravek v mestu.

Kavč in TV -zvečer, tam od 20h dalje in pri tasteremu si pač pokazal da naj se umakne, če je blo treba.

Lahko pa omislite dvosed posebej za pse. Pa je stvar rešena. Otrokom razložit, da tam je pa NE in pika. Sicer otroci in psi nikoli ne smejo biti sami, brez nadzora (to pomeni da so oči vedno v njihovi smeri in se jih spremlja). Dokler otrok ne razume pasje telesne govorice, pozna znake stresa, ve kako se do psa obnašat etc.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


iJazz

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
  • p.s. I'm awesome
Odgovori #21 : 25 Januar 2014, 17:42:09
Pri nam je pa tako, da pes ne sme na kavč in ne na posteljo. Na kavč ni niti poskušal in tudi, če ga drugi (obisk) kliče naj pride gor ne gre. Sva tudi že pri prijateljici prespala in tudi tam ni bilo problemov. Enkrat, ko je bil majhen je sicer prišel na posteljo, ampak potem nikoli več, ker je bil kregan. Sem pa jaz za to, da, če psu enkrat ne dovoliš, mu nikoli ne smeš. Ne pa, da enkrat ja enkrat ne in se odločaš po tvoji volji oz. pač kako si razpoložen. Potem je pes čisto zmeden in več ne ve, če lahko ali ne. Ko pa je okregan pa mu sploh več ni jasno kaj je naredil narobe, ker ste mu še prejšnji dan pustili.


dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 25 Januar 2014, 18:40:34
Jaz sicer ne vem kako imate vi-ampak jaz sem ultra malo na kavču. Največ hodim sem pa tja s cunjo v roki, prestavljam škatle, pohištvo, luftam prevleke in stresam, pometa, sesam...Ali pa sem za pisalno mizo (kjer je tudi laptop aboniran). Potem smo zunaj, vmes hodim v peč nadevat drva, je treba jest zase nardit-psa sšetat, nardit trening vmes, opravek v mestu.

Kavč in TV -zvečer, tam od 20h dalje in pri tasteremu si pač pokazal da naj se umakne, če je blo treba.

Lahko pa omislite dvosed posebej za pse. Pa je stvar rešena. Otrokom razložit, da tam je pa NE in pika. Sicer otroci in psi nikoli ne smejo biti sami, brez nadzora (to pomeni da so oči vedno v njihovi smeri in se jih spremlja). Dokler otrok ne razume pasje telesne govorice, pozna znake stresa, ve kako se do psa obnašat etc.

Čez dan jaz tudi bolj malo - otroka in partnerja ni doma, tako da ta čas izkoristim da sem zunaj in potem hišna opravila. Ko smodoma, pa je tamali večinoma gor, kjer se igra in izvaja svoje kolobocije, psu je zanimivo in bi seveda tudi on, ampak ne. Glih zaradi zgoraj omenjenega - otrok je mali, pes pa mladič s še ostrimi zobmi.
Po 20h pa se midva parkirava na kavč, če nama je, pač povabiva tudi pse, drugače so na tleh. Za še en kavč/fotelj pa res res nimamo prostora, ker nam je box zasedel 1/4 dnevne.

Dejansko nas je samo zanimalo, ali s tem psu - mladiču delamo zmedo, ali bo vedel kdaj ja, kdaj ne.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 25 Januar 2014, 18:41:41
To je povsem stvar lastnika. Nobene potrebe ni, da bi se pes valjal po pohištvu, če pa lastnika ne motijo dlake in umazanija, pa tudi škode ni nobene. Nobene potrebe ni, da se gremo samo vse ali nič, torej ali je lahko vedno na kavču ali pa nikoli. Pes tako neumen vseeno ni. Je pa dobro, če je režim vedno isti. Torej lahko si gor, razen če izrecno prepovem, ne smeš biti gor razen če izrecno dovolim....


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 25 Januar 2014, 18:49:42
Pri nam je pa tako, da pes ne sme na kavč in ne na posteljo. Na kavč ni niti poskušal in tudi, če ga drugi (obisk) kliče naj pride gor ne gre. Sva tudi že pri prijateljici prespala in tudi tam ni bilo problemov. Enkrat, ko je bil majhen je sicer prišel na posteljo, ampak potem nikoli več, ker je bil kregan. Sem pa jaz za to, da, če psu enkrat ne dovoliš, mu nikoli ne smeš. Ne pa, da enkrat ja enkrat ne in se odločaš po tvoji volji oz. pač kako si razpoložen. Potem je pes čisto zmeden in več ne ve, če lahko ali ne. Ko pa je okregan pa mu sploh več ni jasno kaj je naredil narobe, ker ste mu še prejšnji dan pustili.

Saj psa ni treba kregati. Ko želiš, da zapusti kavč, mu lepo poveš naj gre dol in to je to  ;)



iJazz

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
  • p.s. I'm awesome
Odgovori #25 : 25 Januar 2014, 19:28:33
Saj nikoli ni na kavču , tako da ni nikoli kregan. :P


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 25 Januar 2014, 19:34:08
Saj nikoli ni na kavču , tako da ni nikoli kregan. :P

Moji so vedno na kavču pa nikoli kregani :P



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 25 Januar 2014, 19:36:49
Pri nas je glede postelje tako, da ima psica kdaj res tak večer/noč, da si res želi spati z nama (bad day?!). Po drugi strani minejo meseci, ko se ji niti ne ljubi priti tudi, če jo posebej pokličem k sebi na posteljo, kot rečeno so pa kakšni večeri/noči, ko tako suvereno skoči gor, kot da bi to počela vsak dan. So pa tudi primeri, ko pride do postelje in repka/sprašuje/čaka, da jo povabiva. Je pa res, da prvo leto ni smela biti na postelji in je očitno v njeni glavi ta vseeno sprogramirana na izjemne trenutke. Drugače je namreč pri kavču, kamor ima dostop že od prvega dne.

Tako da ja, tudi jaz se ne strinjam, da druga pot kot "vse ali nič" le zmede psa. Če ti ni vseeno, kdaj in koliko se pes valja po pohištvu, se mi pa zdi, da je v začetku bolje dopustiti manj, kot preveč.
Postelja pri nas za psico sploh ni zanimiva, če je prazna. Ležanje na kavču/postelji lahko torej za psa predstavlja neko preživljanje skupnega časa, povezovanje in v tem smislu ni nobene zmede, če se ji (ob uvajanju na ta režim) prepove ležanje tam kar tako.



iJazz

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
  • p.s. I'm awesome
Odgovori #28 : 25 Januar 2014, 19:47:19
Moji so vedno na kavču pa nikoli kregani :P

To je pač tvoja izbira in nimam nič proti psu na kavču in postelji. Ampak še zaenkrat živim pod streho mojih staršev in oni tega ne dovolijo. Tako, da se pač moremo tega držati.  ;)


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 25 Januar 2014, 20:12:11
To je pač tvoja izbira in nimam nič proti psu na kavču in postelji. Ampak še zaenkrat živim pod streho mojih staršev in oni tega ne dovolijo. Tako, da se pač moremo tega držati.  ;)

Saj te ne prepričujem ;). Samo povem, da tudi pri bolj ohlapnih pravilih vodnik lahko ostane pravičen do psa in ga ne krega za nekaj, za kar psu ni dal jasnih navodil. Saj moja dva na obiskih in dopustu tudi ne ležita po kavčih in posteljah. In ni nobenih problemov pri sprejemanju novih pravil, če je potrebno (no tamali se pravil šele uči).