Prinašanje igrače in ukaz spusti

hijacinta · 21019

hijacinta

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
: 07 Oktober 2010, 11:37:32
Pozdrav vsem,

moj pes je star že dobro leto in je sicer dokaj ubogljiv, imam pa par težavic. Je mešanec z dokaj močnim lovskim nagonom - teče, brska, ko se igrava, plena zlepa ne spusti. Ko mu mečem pasji frizbi (njegova najljubša igra), teče nazaj proti meni in potem par metrov pred mano zavije vstran in ostane na razdalji par metrov in tam besno stresa 'plen'. Če se mu približam, se ponavadi oddalji še za kak meter. Samo če mu vztrajno in prijazno prigovarjam, obstane na mestu, pa še potem ne spusti frizbija, reagira šele na dvajseti 'spusti', potem ga pohvalim in mu ga spet vržem. Kaj naj naredim, kadar moj ukaz 'Spusti' ignorira? Naj se obrnem in grem stran in zaključim igro? Tudi če sem mu ga vrgla šele enkrat? (Fino je, da mu ga mečem ene 15 min na dan, ker se res zgoni)

Hvala za vsak nasvet!



SpelaZ

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 07 Oktober 2010, 11:53:37
Pozdravček

jaz to pri mojem terierju prakticiram ( je še mlad ) s priboljški. Spusti - pohvala, hrenovka.... In vztrajno ponavljam v nedogled  :P .. ni vrag, da bo čez čas dojel :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2 : 07 Oktober 2010, 12:15:31
Lahko probas z dvemi frizbiji, in da mu vrzes drugega, mora najprej spustit prvega :)

battito animale


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #3 : 07 Oktober 2010, 12:20:24
Lahko probas z dvemi frizbiji, in da mu vrzes drugega, mora najprej spustit prvega :)

To je po moje najboljša rešitev.  ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 07 Oktober 2010, 12:27:12
Mene je tole učil zelo priznan trener:
z mladičem se ne dela "pusti" razen zelo izjemno, z malo starejšimi mladiči ki iimajo zelo veliko plena
o odraslim se menja igrača za igračo, igrača za frizbi ali nekaj spusti, da dobi tisto, kar ima še raje, karkoli za karkoli, kar dviguje motivacijo

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 07 Oktober 2010, 13:48:09
Jaz bi se strinjal z vsem naštetim... 8)
Najlaži ga navadš če ga pohvalš in mu daš nagrado-futr, še laži je pa če menjaš IDENTIČNI igrači eno za drugo...:)
pa morta bit enaki ker če ne mu je ena ljubša od druge.
predlagam pa da prinesi začneš z žogcami, ker nima z njimi načeloma nič za počet kokr jo lovit oz. jo dat tebi da jo spet vržeš. ;D

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


hijacinta

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 07 Oktober 2010, 14:37:27
hehe, z žogico se spomni delat marsikaj... sam sebi jo podaja in jo lovi s prednjimi tacami. frizbi imam raje, ker dlje leti (vsaj pri mojem klavrnem metu žogice).

potem bom pa res poskusila z dvema frizbijema... priboljškov mu za nagrado nočem dajati, ker abnormalno fehta (je zelo šarmanten in od skoraj vsakega mimoidočega nekaj sprosi - samo jaz mu ne dajem) in ker bi jih potem na vsako igralno seanso požrl okoli 50.

a pa ni to problematično - da ne upošteva tvoje avtoritete oziroma ukaza? ta 'spusti' zdaj vadiva že kar nekaj mesecev, pa je samo za odtenek bolje. kadar se igra, gre poslušnost mal u rit...



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #7 : 07 Oktober 2010, 14:53:58
Pokojna psica je tudi zelo nerada prinašala in posebaj spuščala igrače. Pa sem jo naučila, da se je z nosom dotaknila moje roke, kar je potem počela tudi, ko je imela kaj v gobcu (ob dotiku sem lahko prijela kar je imela v gobcu), potem sem pa predmet menjala za drugo igračo/hrano.
Mi ni bilo treba nič reči, sem samo roko iztegnila in pokazala dlan pa se je pritekla 'pofočkat' z igračo. :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #8 : 07 Oktober 2010, 16:58:39
Sama od psov pričakujem, da mi vse stvari prinesejo pokazat. Z mladičem iger, ki vključujejo metanje stvari (žogic, česarkoli podobnega) ne delam, dokler nimajo izgrajenih osnov pravilne igre. Ko mi že zanesljivo prinašajo nazaj vse, kar imajo, prinesejo pokazat vse, kar najdejo, začnem s spuščanjem tako, da menjam plen za hrano ali takoj po spuščanju nadaljujem igro s plenom. Meni to, da pes ne prinese plena kaže, da te ima za konkurenco. Pri igri je pomembno, da igrača vajina, ni ne njegova, ne tvoja. In za pravilno igro nimaš nikoli dveh igrač, ampak eno.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 07 Oktober 2010, 19:12:09
Urška-če ne mečeš stvari od sebe. Potem najbrž začneš s cufanjem oz. z vlečko?
Napisala si, da stvari mečeš (žoga, frizbi, wubba....) šele, ko prinašajo stvari nazaj. To pomeni da nastaviš nekam nekoigračo ali med cufanjem spustiš čačo in jo pes prinese za tabo?

Ko bom nekega dne imela mladička bi rada igro maximalno spodbujala v pravi smeri, da nimam problemov z (ne)prinašanjem ali neigranjem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #10 : 07 Oktober 2010, 19:42:35
Urška-če ne mečeš stvari od sebe. Potem najbrž začneš s cufanjem oz. z vlečko?
Napisala si, da stvari mečeš (žoga, frizbi, wubba....) šele, ko prinašajo stvari nazaj. To pomeni da nastaviš nekam nekoigračo ali med cufanjem spustiš čačo in jo pes prinese za tabo?

Ko bom nekega dne imela mladička bi rada igro maximalno spodbujala v pravi smeri, da nimam problemov z (ne)prinašanjem ali neigranjem.

Odvisno od psa. Lahko začnem tudi s čim, kar mi pes sam od sebe prinese. Prinašanje nazaj je mišljeno tako za stvari, ki jih najdejo, kot tudi za igro s klobaso, nagradim vsako prinašanje (in to tudi, če najde nove superge, krtačo za čevlje...), nikoli igrače ne pulim iz gobca.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 07 Oktober 2010, 20:43:51
Aja tako preprosto. :) Tudi jaz nikoli ne pulim iz gobca-pri nas se menja za hrano ali pa za kako več vredno igračo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 07 Oktober 2010, 23:09:44
Lahko samo vzameš in daš nazaj ter se poigraš. Tako ugotovi, da mu spuščanje prinaša igro.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 08 Oktober 2010, 07:55:53
Jaz pa ne vidim problema z dvema igračama. Pri prinačanju žogic za razgibavanje imam pogost dve, eno prinese, spusi, vržem drugo (mladičku jo včasih tudi prej pokažem). Tudi klasični obedience vodniki se po spuščanju prinosila običajno igrjo s cufo oz drugim predmetom, ne prinosilom.
Za prinašanje v roko naučim prej ločeno trikec v roko in pol sestavim skupaj. S cufami in aporti se igram, spustim , se umaknem nazaj, ali pobegnem,  Pes tako skoči proti meni, to potrdim in se spet igram. Iz tega kasneje izpeljavam športno prinašanje. Freesby tudi šteje pod cufe- se pravi se igram in tekam po prinašanaju (rabiš jaws tip freesbya), kasneje po spuščanju. Tudi za hrano menjam spuščanje.
Sicer pa, če učiš aportiranje s klikanjem iz nule s shapingom- se pravi po sistemu leži predmet, približevanje, dotikanje, pobiranje itd, pes itak spušča, ker po vsakem kliku spusti, da pride po nagrado.
Ne glede na to psi ,ki so zelo plenski (in niso izključno naklikani shaping rinašanje) kasnje znajo past v plen toliko,da nočejo jest v povezavi s prinašanjem ali predmeti, ne glede na siceršnjo požrešnost.
Pri takih se obnese ko obvladajo spuščanje vsaj teoretično , delat spusti/zgrabi/igra ponovitve v sek presledkih po nekajkrat zapovrstjo, da jim pride v pogojni refleks (čist v male možgane). Če ne spusti enostavno držiš, ko steber (z ohlapno zadevo v roki, ps alahko pridržiš za ovratnico )in gledaš stran- taka igra ni zanimiva, ko spusti takoj klik in divja igra dalje. Vsak pogrunta, da nima smilsa zavlačevat.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 10 Oktober 2010, 20:48:50
Pri prinačanju žogic za razgibavanje imam pogost dve, eno prinese, spusi, vržem drugo (mladičku jo včasih tudi prej pokažem).
Ampak moraš pazit, da se ti ne zgodi tako kot meni, ko mi je psica žogico spustila, sem ji vrgla drugo, ona je pa pograbila prvo (me je pogruntala v parih metih) in se pognala še za drugo in se na koncu delala norca iz mene z obema žogicama v gobcu  :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 11 Oktober 2010, 07:56:04
Ampak moraš pazit, da se ti ne zgodi tako kot meni, ko mi je psica žogico spustila, sem ji vrgla drugo, ona je pa pograbila prvo (me je pogruntala v parih metih) in se pognala še za drugo in se na koncu delala norca iz mene z obema žogicama v gobcu  :D
stopiš na prvo  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 11 Oktober 2010, 09:39:28
Ja, saj sedaj to počnem, če ji že ravno mečem obe.. kar sicer ne počnem vedno. :) Deteljica, mimogrede.. imaš ZS (vprašanje na eno drugo temo) ;)

Meni to, da pes ne prinese plena kaže, da te ima za konkurenco.
Lahko je to, ni pa vedno.. mene Jazz nima za konkurenco, točno pa ve, da ji bom kakšno stvar kdaj vzela in ji ne bom ponudila v zameno nekaj boljšega, kljub temu, da bo nekaj dobila v zameno. Dostikrat me pa hoče na tak način tudi sprovocirat v igro "ti loviš"  ;D



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 11 Oktober 2010, 11:44:47
Ja, saj sedaj to počnem, če ji že ravno mečem obe.. kar sicer ne počnem vedno. :) Deteljica, mimogrede.. imaš ZS (vprašanje na eno drugo temo) ;)
Lahko je to, ni pa vedno.. mene Jazz nima za konkurenco, točno pa ve, da ji bom kakšno stvar kdaj vzela in ji ne bom ponudila v zameno nekaj boljšega, kljub temu, da bo nekaj dobila v zameno. Dostikrat me pa hoče na tak način tudi sprovocirat v igro "ti loviš"  ;D

In kaj drugega kot konkurenca za plen je to?


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 Oktober 2010, 11:59:34
kako je pa pri psih, ki do igrač ne čutijo nobene velike želje, samo prinašanje jim je pa huda muka... in se jim potem včasih, na vsake toliko časa zazdi, da bi pa celo nekaj nazaj prinesli in zraven še mal klovna igrali in poskušali doseči, da bi se šli lovit z njim.
A pri takem psu vseeno zahtevati prinašanje direktno nazaj, ali je bolje spodbujati te bedarije, da stvar postane še večji žur in potem počasi dodajati pravila?


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #19 : 11 Oktober 2010, 12:38:36
kako je pa pri psih, ki do igrač ne čutijo nobene velike želje, samo prinašanje jim je pa huda muka... in se jim potem včasih, na vsake toliko časa zazdi, da bi pa celo nekaj nazaj prinesli in zraven še mal klovna igrali in poskušali doseči, da bi se šli lovit z njim.
A pri takem psu vseeno zahtevati prinašanje direktno nazaj, ali je bolje spodbujati te bedarije, da stvar postane še večji žur in potem počasi dodajati pravila?
spodbujati bedarije
in naklikati prinašanje kot trikec, neodvisno od nagona plena, če rabiš za vajo  pri poslušnosti

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 11 Oktober 2010, 13:47:10
Mi imamo pa sr... s prinašanjem odkar imamo tamalo psico pri hiši.

Roy že prej ni imel izpiljenega aporta, je včasih naredil en krog okrog tebe predno se je usedel in spustil, zdaj je pa milo rečeno katastrofa.

Dirka iskat, da se kadi za njim, noče pa nazaj dat. Pride do cca 1 metra oddajenosti in potem kroži in "se važi".
To se je začelo potencirat,odkar mu tamala po vsej sili hoče plen izpulit iz gobca.
Je pa ista figa, če je sam.


Pa še to, na frisbee tečaju smo vse skupaj še poslabšali (ker ni bilo izpiljeno od prejl).
Zdaj večkrat žogico/palico,... spusti že prej, ker čaka,da boš itak drugo vrgel.

V glavnem, smo zafurali vse kar se je dalo zafurat  >:(



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 11 Oktober 2010, 14:10:47
In kaj drugega kot konkurenca za plen je to?
Ja, imaš prav.. nisem gledala s tega zornega kota, ampak v smislu, da saj večino stvari mi prinese, pa itak sem vedno menjala (če se je le dalo - vedno se pač ne da, za kaj boljšega),.... občasno si pa izmisli da ji je nekaj tako zelo všeč da pa ona ne bi. Pa gre lahko za popolnoma isto žogico, ki mi jo je pet minut prej prostovoljno prinesla in pet minut kasneje tudi. V tistem momentu, ko jo ne da, se ji pač očitno zazdi, da sem ji konkurenca ali kaj.  ??? In v tem delu mi ni potegnilo, da gre tudi za konkurenco  ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #22 : 11 Oktober 2010, 14:35:41
Ja, imaš prav.. nisem gledala s tega zornega kota, ampak v smislu, da saj večino stvari mi prinese, pa itak sem vedno menjala (če se je le dalo - vedno se pač ne da, za kaj boljšega),.... občasno si pa izmisli da ji je nekaj tako zelo všeč da pa ona ne bi. Pa gre lahko za popolnoma isto žogico, ki mi jo je pet minut prej prostovoljno prinesla in pet minut kasneje tudi. V tistem momentu, ko jo ne da, se ji pač očitno zazdi, da sem ji konkurenca ali kaj.  ??? In v tem delu mi ni potegnilo, da gre tudi za konkurenco  ???
Pri mojih opažam,da v igri kdaj ne prinesejo, ker imajo trenutno dovolj. Ko si oddahnejo pa spet naprej. Zelo nagonski nosijo v tem primeru nazaj počasnje, eni pokažejo tako,da prinesejo, pa ne spustijo, eni (manj nagonski) pa ko sejim ne da več odnesejo ali se uležejo po pobiranju.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #23 : 11 Oktober 2010, 14:38:50
Roy ,ne zdi se mi da ste kaj zafurali. To je pač prinašanje v igri , za rekreacijo. Vajo prinašanja morate pač izdelat kot vajo. Čist ločeno od  igre.
Za freesyle freesby pa itak je vseeno če prej spusti, tudi za tekme. Itak imajo cel kup freesbyev v roki in če se ne motim šteje samo ujemanje

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 11 Oktober 2010, 16:13:01
Pri mojih opažam,da v igri kdaj ne prinesejo, ker imajo trenutno dovolj. Ko si oddahnejo pa spet naprej. Zelo nagonski nosijo v tem primeru nazaj počasnje, eni pokažejo tako,da prinesejo, pa ne spustijo, eni (manj nagonski) pa ko sejim ne da več odnesejo ali se uležejo po pobiranju.
Ne vem, pri nama ko se ji ne ljubi več, se uleže nekje stran od mene. Jo je kar problem pogruntat kdaj bo imela dovolj, ker pri njej je kot bi obrnil stikalo, enkrat še na polno leti k meni, drugič se pa že uleže  ::) .. včasih prinese, pa si 1 meter pred mano meče v zrak in jo lovi in žveči ... včasih mi pa preprosto spušča v roke. Ma ja.. veliko še ne vem, ampak vsaj dolgčas ni  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #25 : 09 December 2013, 22:16:24
Pri nas se sicer prinašanje lepo popravlja oz. tako bom rekla. Manj vredne igrače niso problem pri spuščanju, z najvišjo vrednostjo pa tudi napredujem s tem, ko izhajam iz cufanja (out/get it) in se igrava na povodcu. 2 enaki igrači-VEDNO izbere eno, ki se ji zdi boljša. Pa tudi, če sta frišno iz trgovine.

Največ težav s spuščanjem oz. edino s to žogo je problem-Nobby žogica v žogici...zdaj pač povodec in vabim k sebi in vržem drugo, delam na samokontroli...Počasi menda bo. Na koncu menjam za kong v katerem je nekaj priboljškov.

Problem imam, da je ne znam naučiti DRŽANJA in prinašanja v roko oz. do mene. Ona mi vsako igračo zabriše v zrak, kamor pade pač pade (pliš, krzno, flis cufa, žoge, kong in cunja).  :-\

Sem tuhtala, da bi s kako debelejšo cufo ali aporotom, ki bi ga jaz držala v rokah najprej in potem klikala, ko zagrabi ter podaljševala čas. In se je že pojavil problem-potegne in se začne cufat, ker sem se velik del ukvarjala ravno s tem, da mi cufa igrače.

Psico bi rada naučila prinašanja do mene (v roko ali da mi pri nogah spusti)-ne metanja u luft nekje na poti do mene.
Rada bi jo tudi naučila aportiranja bolj po prinašalsko-po regelcih.
Nimam pojma kako :-[

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 09 December 2013, 22:28:44
Poskusiš s čem kar do sedaj ni bila igrača, čisto posebej držanje med tvojima rokama? Npr. lesen aport. Držiš ravno z dlanmi na obeh straneh. Potrdiš in daš njej ljubšo igračo. Torej nov trigger za prihod njej ljube igre/hrane? Saj že znata  :) samo znova začneta z novo obliko, ki je še ne pozna in je ne asociira prehitro.  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 09 December 2013, 22:42:40
Aham. Sem si kar mislila, da z ustaljenimi igračami ne bo šlo, da rabim za nov vzorec-nekaj ekstra. Potrdim pa takoj, ko prime in potem daljšam čas držanja verjetno? Ja upajmo, da rata.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 09 December 2013, 22:47:49
Jaz bi se pravzaprav lotila od zadaj naprej. Najprej ta nova igrača v ''dostavni obliki''. Da jo ti čist po šolsko držiš v ''prevzemnem položaju'' in jo nažicaš, da jo prime. Sčasoma to prijemanje podaljšuješ v držanje. Nato smostojno držanje pred tabo. Nadalje s tal tik pred tabo itd...To sta najbrž že tako delali. Samo res nova nova zadeva, namenja pač takemu načinu ''igre''. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 09 December 2013, 22:51:39
Kapiram. Ne, do zdaj nisma delale tak. Sem vrgla ali nastavila in jo spodbujala k prinašanju (je primla in sem tekla stran in ploskala..in delno je pomagalo-je pa začela metat stvari v zrak nekje na poti do mene in še vseeno pričakovala nagrado).

Edinole spet ne vem kaj ukrenit-če se mi bo hotla cufat za prinosilo. Še leseno palco (kurimo na drva in so vmes tudi pacli) zna potegnit in se cufat za to reč.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!